Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Системата за здраве на Ниши


Recommended Posts

За пръв път разбрах за системата за здраве на Ниши от книгата Сбогувайте се с болестите - автор: Майя Гогулан,Анна Соловьова

Какво представлява сама по себе си системата за здраве на Ниши? На какво се основава?

Преди всичко на философията. Нейната основна ми¬съл се състои в това, че законите на живота управляват законите на здравето. Природата създава живия организъм здрав и жизнеспособен, обезпечавайки всичко за неговия живот, растеж, развитие, функциониране и пълна реализация. Здравната система на Ниши е нов метод за овладяване на здравето, нова стратегия, възникнала в руслото на общественото движение, получило в средата на XVII и началото на XIX век името — "природна хигиена."

За да разберете по-добре нейната същност, представете си, че са ви подарили скъпа и красива кола. Без да знаете как да я управлявате, вие сядате и тръгвате. Какво ще стане с вас? Разбира се, че ще катастрофирате — ще разбиете и себе си, и колата. Точно по този начин всеки от нас извършва престъпление: получавайки като подарък чудесен уникален апарат — сложна био-енергетична система, един единствен живот, ние в пълно невежество бързо препускаме по пътищата на съдбата ни, без да разбираме законите за движение на живота. Правим го, както са го правили нашите родители, а те са повтаряли своите родители, защото човек може да се развива само по пътя на подражанието. Децата ни се учат от нас, децата на нашите деца — внуците ни, ще подражават на тях. Така невежеството се предава от поколение на поколение. Равносметката е следната — неизбежна катастрофа, рано или късно.

Не е ли по-добре да се спре този процес, да се помисли за спазването на т.нар. правила на движение, т.е. непоклатимите закони на живота? Именно в това се състои естествената хигиена.

http://www.spiralata.net/booklist.php?Lang...&Letter=%C3

http://www.fenomenibg.com/modules/news/art...php?storyid=158

http://kamen4o.polyplast-4.com/books/

Формула на здравето. Японска методика за самоизцеление на Кацудзо Ниши - Автор: Олга Степанова, Издател: ИК "Хомо футурус"

http://astrozdrave.com/kazudzo_nishy.htm

Имате ли някакви впечатления или опит?

Линк към коментар
Share on other sites

За пръв път разбрах за системата за здраве на Ниши от книгата Сбогувайте се с болестите - автор: Майя Гогулан,Анна Соловьова

Какво представлява сама по себе си системата за здраве на Ниши? На какво се основава?

Преди всичко на философията. Нейната основна ми¬съл се състои в това, че законите на живота управляват законите на здравето. Природата създава живия организъм здрав и жизнеспособен, обезпечавайки всичко за неговия живот, растеж, развитие, функциониране и пълна реализация. Здравната система на Ниши е нов метод за овладяване на здравето, нова стратегия, възникнала в руслото на общественото движение, получило в средата на XVII и началото на XIX век името — "природна хигиена."

За да разберете по-добре нейната същност, представете си, че са ви подарили скъпа и красива кола. Без да знаете как да я управлявате, вие сядате и тръгвате. Какво ще стане с вас? Разбира се, че ще катастрофирате — ще разбиете и себе си, и колата. Точно по този начин всеки от нас извършва престъпление: получавайки като подарък чудесен уникален апарат — сложна био-енергетична система, един единствен живот, ние в пълно невежество бързо препускаме по пътищата на съдбата ни, без да разбираме законите за движение на живота. Правим го, както са го правили нашите родители, а те са повтаряли своите родители, защото човек може да се развива само по пътя на подражанието. Децата ни се учат от нас, децата на нашите деца — внуците ни, ще подражават на тях. Така невежеството се предава от поколение на поколение. Равносметката е следната — неизбежна катастрофа, рано или късно.

Не е ли по-добре да се спре този процес, да се помисли за спазването на т.нар. правила на движение, т.е. непоклатимите закони на живота? Именно в това се състои естествената хигиена.

...

Имате ли някакви впечатления или опит?

Нямам впечатления за тази система, но бих била резервирана, защото само в този кратък пасаж намирам поне няколко необосновани и неверни твърдения (оцветила съм в червено).

Линк към коментар
Share on other sites

Имам приятелка която от години прилага това и се чувства перфектно от нея съм научила упражненията и винаги когато ги правя се чувствам много добре и психически и физически. За жалост не съм последователна, но наскоро споделих с една друга своя приятелка и тя се запали много. Изпратих и линк за да си свали книжката и каза че се е задълбочила. Чете я, препрочита я постоянно и денонощно с нея ляга с нея става ( принтирала я е) и мисля че вече прилага. Така че от мен само хубави отзиви за тази система + това добре ми се съчетават упражненията със Сайонджи масажа (поне за себе си така съм го усетила) което е още един плюс :). Поздрави!

п.п. В темата " Вълшебната сила на масажите" съм пуснала линк към книжката преди време си спомням :).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ниши препоръчва да се използва цилиндрична твърда възглавница, вместо мека и голяма (фиг. 7). Той пише: "...лягате хоризонтално, поставяте шията под възглавничката, така че 3-ти и 4-ти шийни прешлени буквално да лежат върху нея.

Научно е доказано, че преградката на носа е източник за стимулиране на рефлекторната дейност на вътрешните органи (фиг. 8). В нея са концентрирани центровете на различни рефлекси. Затова като се въздейства върху определена точка, могат да се излекуват много болести. Да си припомним: при припадък, силно опиянение или загуба на съзнание — обикновено на човека дават да помирише парче памук, напоено с амонячен спирт и той идва в съзнание. Това става защото периферните окончания на троичния и симпатиковия нерв са получили необходимия импулс.

Установено е, че преградката на носа контролира физиологичното равновесие на всеки вътрешен орган. Такива болести като сенна хрема, астма, миома, напрежение в артериите на сърцето, заболявания на половите и ендокринните органи, паращитовидната и щитовидната жлеза, незадържането на урина, болки при менструален цикъл, запек, ентерит, отслабване на диафрагмата, бъбречни заболявания, болести на стомаха, черния дроб и ухото, а също раздразнителност, безсъние, световъртеж, зависят от състоянието на носната преграда.

Според схващането на Ниши методът за лечение чрез стимулиране на рефлекторните центрове в носната кухина, явно не е необходим, ако човек прилага лечението с твърда възглавница, което авторът смята за второ правило от установените шест.

...

Употребата на твърда възглавница поддържа в нормално състояние носната преграда, като по този начин предотвратява развитието на болестите.

Шийните прешлени, най-вече са свързани с движения напред, назад, встрани. Изместването им предизвиква възпаление в техните стави, което води до намалена подвижност на шията и поява на остри или тъпи болки не само в шията, но и в долната част на главата (тила). За премахване разместването на шийните прешлени няма по-добър метод от използването на "твърда възглавница".

Твърдата възглавница лекува атеросклерозата на мозъчните съдове.

Твърдата възглавница, независимо от първоначалния дискомфорт, между другото, стимулира мозъчното кръвообращение, адаптирайки шийните прешлени един към друг и постепенно преодолявайки кристализацията (втвърдяването) на отложените продукти в мозъчните съдове.

Какъв размер да има възглавницата? Височината й да бъде удобна и да запълва падината между тила и лопатките. Задачата се състои в това, да се изправи гръбначният стълб от 3-ти шиен прешлен до опашната кост, като почива върху твърдата равна повърхност на леглото. Може да спите и по корем, понякога и на една страна, но винаги преди заспиване трябва да лежите по гръб.

Когато спим на голяма и мека възглавница, така си сгъваме врата, че затрудняваме дишането и свикваме да стоим с отворена уста. Позата предизвиква болести на сливиците, гърлото, трахеята, а след това и на бронхите.

Често питат: от какъв материал да се направи твърдата възглавница. Ниши твърди, че най-подходящият материал е дървото. Моята възглавница е от памук, дървен цилиндър запълнен с памук, но върху цилиндъра е опънато дюшече от конски косми. При всички случаи да се избягва дървесина, чийто мирис ви е непознат, за да не се предизвика алергична реакция или астма. Още по-добре ще бъде, ако твърдата възглавница е напълнена с дребни изгладени от водата камъчета, защото благодарение на слабата вентилация, температурата й ще остане постоянна.

Сбогувайте се с болестите

Имате ли опит с подобна възглавница?

Линк към коментар
Share on other sites

"В документалния филм „Влез в този храм", изтъкна­тият български натурхигиенист Петър Димков е формули­рал философията на природната хигиена така: "Цялата формула на здравето може да се напише на площта на един нокът: пази вътрешна чистота — чисти мисли, чисти желания, чисти постъпки, чисти думи, чиста храна. Бъди скромен. И спазвай природните закони."

Мисля, че под думата "храм" П. Димков подразбира Храмът на природата.

Необходимо е да се схване, че природната хигиена се грижи не само за физическото здраве на човека, но и за неговото психично, нравствено и духовно обновление."

източник:

Сбогувайте се с болестите - автор: Майя Гогулан,Анна Соловьова

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Вече са издадени няколко негови книги на български:

http://www.helikon.bg/books/262/151715_zlatni-pravila-na-zdraveto.-metodika%2C-uprazhneniia%2C-meditatcii.html

http://www.helikon.bg/books/author/75741/

Сега попаднах на тази система, зачетох малко от книгата: Сбогувайте се с болестите

За твърдото легло-добре, но за цилиндричната възглавница малко екстремно ми се струва, а и трябва да по гръб?!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...