Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Любовта


maggee

Recommended Posts

Виждам, че любовта се спряга като универсален отговор, както числото 42 в един филм. Аз не претендирам да знам напълно значенито на думата, макар да я ползвам, че и създавайки теми за това което описва, а вероятон тъкмо защото ми е мътна. Та, ако някой изгуби от "ценното си време" да обясни на мен и себе си какво точно представлява, ще му бъда благодарен.

"Ако обичаш Бог с цялата си душа, цялото си сърце, целия си ум и цялата си воля, отиваш в рая... ".

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Виждам, че любовта се спряга като универсален отговор, както числото 42 в един филм. Аз не претендирам да знам напълно значенито на думата, макар да я ползвам, че и създавайки теми за това което описва, а вероятон тъкмо защото ми е мътна. Та, ако някой изгуби от "ценното си време" да обясни на мен и себе си какво точно представлява, ще му бъда благодарен.

"Ако обичаш Бог с цялата си душа, цялото си сърце, целия си ум и цялата си воля, отиваш в рая... ".

И аз ще се радвам да ми обясниш Любовта. Тя според мен се изживява, чувства... Тя е нещо прекрасно, във всичките си нюанси... Е, ако не си изпитвал любов, може би ти трябва обяснение...;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Дали не е благодарност онова, което тук наричате любов...

Любовта ни очаква, но сме твърде тежки за нейната ефирна лекота, която всъщност само опитваме да отгатнем.

Линк към коментар
Share on other sites

Дали не е благодарност онова, което тук наричате любов...

Любовта ни очаква, но сме твърде тежки за нейната ефирна лекота, която всъщност само опитваме да отгатнем.

Може ли да изпитваме благодарност без любовта? А ако поставяме условия пред любовта... Тя докосва еднакво всичко – и лекото, и тежкото. Да, тежки сме, но това не ни пречи да получим съответстващата на състоянието ни любов. А формите на любовта са безкрайно много. Да, тежестта ни пречи да възприемем по-фините форми на любовта, но не трябва да пренебрегваме тези по-груби форми, които са ни достъпни, колкото и ограничаващи да изглеждат те за човека, който ги е надскочил.

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли да изпитваме благодарност без любовта? А ако поставяме условия пред любовта...

Мисля да. Благодарността е слабост и е присъща на личността, на егото.

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли да изпитваме благодарност без любовта? А ако поставяме условия пред любовта...

Мисля да. Благодарността е слабост и е присъща на личността, на егото.

Да предположим, че някой ми окаже помощ по някакъв начин. Благодарността е начин да отвърна на тази помощ. Аз съм получил неговата любов в определена форма и няма нищо по-естествено от това да отвърна по някакъв начин. Ще отида още по далеч от предходното си твърдение и ще кажа, че ако не изпитаме благодарност, значи не изпитваме и любов. Да не изпитваш благодарност означава да не оценяваш това, което някой е направил за тебе. Така ли разбираш надличностното неегоистично съзнание? Да не отвръщаш на доброто на другите?

Линк към коментар
Share on other sites

Не, не така. А да изпитваш любов и без да ти е оказал някой помощ. Но тук е невъзможно сякаш, взаимонавързани сме.Ето защо и го нарекох благодарност, нещото, което изпитваме. Но не е любов, не е.

Редактирано от м.с.
Линк към коментар
Share on other sites

Не, не така. А да изпитваш любов и без да ти е оказал някой помощ. Но тук е невъзможно сякаш, взаимонавързани сме.Ето защо и го нарекох благодарност, нещото, което изпитваме. Но не е любов, не е.

Разбира се, можеш да обичаш някого и без той да ти е оказал помощ, но ако наистина го обичаш и се случи така, че той да ти окаже помощ, задължително ще изпиташ и благодарност към него. Всъщност ще изпиташ благодарност и без въпросният някой да ти окаже помощ. Ако го обичаш ще изпиташ благодарност просто защото той съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Човешката любов е като любовта на Малкия принц към розата - може да има хиляди рози като нея,но тя е единствената за него.Само мисълта,че тя е някъде там и се нуждае от присъствието му го кара да изпитва благодарност за това,че я има и е само негова.Има ли значение,че има бодли?!

Линк към коментар
Share on other sites

Зачетох се тук в една книжка - "Любовна тактика"

Исках да я споделя с вас, но не знаех коя тема е най- подхдяща за случая, затова реших да е тази. Човек може да отсее нещо за себе си четейки я :). Поздрави!

Книгата можете да си изтеглите отТУК -

Любовна тактика. Томас Макнайт и Робърт Филипс.

Как да станете по-самоуверени,

как да изведете на преден план положителните черти

на характера си, как да печелите доверие

и да поддържате интереса и надеждите на Вашия любим

за реализирането на истинска романтична връзка.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Иначе днес само филми разказвам по темите... имаше един руски, "Ласи", мисля. Може да бъркам. Кучето чакаше господаря си на летището повече от 20 години. И това ако не е отдаденост, даване и любов...

Не е! Процедурна памет (праксис), обусловен емоционално е. Животните имат любов и още как, но примерът е различен.

Линк към коментар
Share on other sites

Зачетох се тук в една книжка - "Любовна тактика"

Исках да я споделя с вас, но не знаех коя тема е най- подхдяща за случая, затова реших да е тази. Човек може да отсее нещо за себе си четейки я :). Поздрави!

Книгата можете да си изтеглите отТУК -

Любовна тактика. Томас Макнайт и Робърт Филипс.

Как да станете по-самоуверени,

как да изведете на преден план положителните черти

на характера си, как да печелите доверие

и да поддържате интереса и надеждите на Вашия любим

за реализирането на истинска романтична връзка.

g.gifЗа себе си намирам някаква връзка между това свое мнение и това което се обсъжда в момента в темата за жената (при мен се пада от пост 105на Валентин Петров до пост117). Нека ако някой чете книжката и възприемайки я се насочи към прилагането и все пак да види и тези мнения и да ги има в предвид ако желае. Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Защо свършва любовта? Аз мисля, че не свършва, а се трансформира в друга любов, с едно стъпалце по-висока, когато си изпълни задачата. Любовта ни променя и следващият човек, който ще я пробуди отново в нас, ще съответства на новото ни състояние. Затова и всяка следваща любов е по-силна, по-хармонична и всеки следващ човек в живота ни все повече се доближава до истинската ни същност. В този смисъл, ако съществува "любов за цял живот", тя трябва да е между хора, които се променят хармонично, всеки за себе си и двойката като цяло. Факт е обаче, че при повечето двойки любовта изчезва, а оковите на брака променят окованите насилствено и не особено хармонично... и това е път.

Влюбваме се в една нота, втора, трета и така докато стигнем края на музикалната пиеса-кратка почивна и отначало.

Най-после се сещаме,че това упражнение си има композитор и обръщаме погледа си към него.Защо свършва любовта?-

Тя едва сега започва.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

И излиза, че човек привлича точно това, което отдава. Винаги, когато мисля за любовта, се сещам за едни думи на Лазарев - човек получава толкова любов, колкото може да понесе. Човек получава толкова, колкото е в състояние да даде от себе си (и даването предхожда всяко получаване). И това, което получаваме, харесва ли ни или не, е точно отражение на това, което даваме.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Лили Иванова - Осъдени Души

http://www.vbox7.com/play:90213b65

Малко за книгата и филма :

http://bg.wikipedia....%83%D1%88%D0%B8

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...