Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За ценните неща в живота


Иво

Recommended Posts

Guest Иваничка

"Който побеждава другите е велик, а който победи себе си е могъщ" - Лао Дзъ

Страхотна мисъл Антикал.Благодаря ти!

Най-трудното в тоз живот е да владееш себи си.да пабедиш отрицателното в себе си и да постигнеш хармония и вътрешен мир в душата си, да недопеснеш някой да я разбие и да станеш подвластен на нечия агресия чиято цел е единствено да те съсипе а той да ликува и да черпи енергия от това.

Боря се със себе си , но още немога да кажа, че съм постигнала тази хармония в душата си.

Възхищавам се от такива личности!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте!

И аз мисля, че за да победиш себе си трябва да надмогнеш егото си.

Страданията ни идват от него.

То е мазохист, защото не може да се отпусне и да живее тук и сега.А все търси там някъде, някога ...някакви цели.

Защото ако се отпусне, няма да има какво да прави - а това ще е гибелта му. :)

Да живееш от момент за момент, без цели, без усилия - това е и целта, това е и пътя (метода).Но стане ли естествен процес, без да се замисляш - вече си пристигнал.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да ви попитам, как може да победим себе си?

Прочитам втори път постинга на Иваничка и ми правят впечатление думите "владея себе си", "победя отрицателното", "постигна", "боря се"...

В какво се състои тази борба?Как можем да премахнем отрицателното и постигнем хармония?

Поздрави

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да ви попитам, как може да победим себе си?

Прочитам втори път постинга на Иваничка и ми правят впечатление думите "владея себе си", "победя отрицателното", "постигна", "боря се"...

В какво се състои тази борба?Как можем да премахнем отрицателното и постигнем хармония?

Поздрави

:)

Учителят (НОВОТО РАЗБИРАНЕ, утринни слова, стр. 314):

Казвам: за да се справи със слабостите си, човек трябва да уравновеси силите в своя организъм. Това значи, да постави равновесие между ума, сърцето и волята си. Този е пътят, по който човек може да стане господар на своите мисли, чувства и постъпки.
Линк към коментар
Share on other sites

Искам да ви попитам, как може да победим себе си?

Прочитам втори път постинга на Иваничка и ми правят впечатление думите "владея себе си", "победя отрицателното", "постигна", "боря се"...

.........

Според мен тънкостта е да няма борба... а работа с любов.

Нека си представим, че вътрешният ни свят е една градина. В нея има красиви цветя и дървета с плодове, но има и плвели, които растат много на гъсто с цветята и дръветата. Ние сме градинарят. Представете си сега ,че градинарят вземе един голям сърп и почне наред да коси плевелите... Какво ще стане с цветята около тях? Не, трябва облагородяване. Правилния метод според мене: нека да поливаме цветята и дърветата, и да не пипаме плевелите - те сами ще изсъхнат като останат без вода и храна. С нашите мисли, чувства и десйтвия, ние често подхранваме такива плевели в нашета градинка. Трябва да намерим правилния метод как да се справяме с тях.

Друго сравнение... Относно вътр. развитие не трябва да се бърза, а отново да се работи търпеливо и с любов. Някои хора искат да имат бързи резултати. Не, бързите резултати водят до много проблеми. Всяка техника, която обещава бързи резултати, бъзро просветелние или бързо развиване на дадена способност трябва да се избягва. Да работим с малките величини, по малко и постепенно. Резлтати сами ще се видят, когато му дойде времето. Като посеем дадено растение в нашета градинка, да изчакаме докато се покаже над земята. Нашета работа е редовно да го поливаме, да му осигурим слънце и нищо повече. Като се покаже над земята - да не го дърпаме на горе и да му викаме хайде расти по-бързо. Търпеливо и с любов - това е правилния метод за вътрешна работа според мен. Опитал съм го и работи. :)

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

Кажи повече. Как става на практика?

Защото така се връщаме в изходната точка.

Нали постигането на хармония е уравновесяване на ума, сърцето и волята? :)

нещата касаят и регулиране на определени енергии, центрове и др.

(дишане с лява и дясна ноздра, "Отче наш" на задържан въздух, концентрация между веждите), паневритмия, др.

само желание или стремеж може да не е достатъчен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Друга ценност за мене е качеството: чистотата.

А за вас тя ценност ли е?

Чистотата води до подреденост в живота и яснота. Ако не можем да си подредим и почистим работното място или дома, как бихме могли да вложим ред и чистота в нашия живот, нашите мисли или чувства... във всекидневните ни задължения.

Човек нищо не може да започне без чистота и ред.

Вие как мислите?

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

Друга ценност за мене е качеството: чистотата.

А за вас тя ценност ли е?

Чистотата води до подреденост в живота и яснота. Ако не можем да си подредим и почистим работното място или дома, как бихме могли да вложим ред и чистота в нашия живот, нашите мисли или чувства... във всекидневните ни задължения.

Човек нищо не може да започне без чистота и ред.

Вие как мислите?

Иво

Здравей Иво,

За първи път си позволявам да изразявам мнение в Портала и то точно по въпроса за чистотата.

Въпреки, че в дебелите книги на духовни теми е писано, че външния заобикалящ ни свят е отражение на вътрешния мир, аз мисля, че в случая няма много общо.

И е добре да няма. Човек душевно чист може да премине през какви ли не неразбории и безредие, и да продължи да се носи скъпоценния камък ДУШЕВНА ЧИСТОТА. Въпроса е друг: Кой какво разбира под “дущевна чистота” и има ли тя почва в наши дни? И още: Ако си решен да бъдеш верен на себе си, дали няма да влезеш в конфликт с настоящата действителност на лъжи, лицемерие, задкулисни игри, надпревара и т.н. А ако това се случи, какво става със закона на хармонията между ум, сърце и воля?

На мен лично доста ми тежи да съм идеалист, но друга не мога да бъда, а и няма за кога да се мъча да се променям.

Диана

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Диана,

Аз съм си правил следните опити. Работя на едно голямо бюро с два компютъра. След дълго време работа понякога то става един хаос - книги, компакт дискове, химикали, визитки, бележки и т.н. Като седна да работя не се чувствам конфортно. Ако е подредено имам усещането за яснота, подреденост и спокойствие.

За справка: виж лекцията "Абсолютната Чистота"

За това говорех.

А относно душевната чистота ... аз я свързвам най-вече с доброто и любящо сърце.

По принцип, същността на човека, като частица от Първоизвора, остава винаги чиста.

Хармонията трудно се поддържа. Човек трябва да познава законите на живата Природа. На думи е лесно... на практика трудно.

Великото е в малкото, незабелижимото.

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

че тези "прагове " са  около 7 , 14 , 21 , 28 , 35 години в развитието на човек . Тогава се " отварят " ... " хамбарите " със събраното " жито " от миналите прераждания , ако естественно си намерил къде е " вратичката " за тях . С други думи опита "слиза" под формата на интуиция .

Много точно си го казал. Аз само бих допълнила, Сатурн. След като преодолееш забраните на Сатурн, особенно ако е в 12 дом. Тогава успешно преминаваш в следващия цикъл :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Хармонията трудно се поддържа. Човек трябва да познава законите на живата Природа. На думи е лесно... на практика трудно.

Да, хармонията! Правейки сутрин упражнения. Пиейки на гладно вода с мед. Меслейки не за това, къде отивам и какъв ужасен ден ме чака...си представям хубавото Слънце и колко е хубаво, че чувам живота. Че докосвам въздуха. Усмихвам се и потеглям. Когато се подредя вътрешно и получа комфорен климат, тогава си подреждам бюрото и започва денят....

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели,

Моля продължете темата за ценните неща в живота (започната http://www.beinsadouno.com/index.php?act=S...T&f=68&t=60&s=) тук.

Поздрави,

Екипът на Портала  :P

Прочетох всичко до тук и у мен остана впечетлението че повечето от вас възприемат Бог като личност. Незнам може би не съм разбрала правилно но така ли е? Бог за вас личност ли е? :hmmmmm:

Моля за извинение че се октлонявам от темата, но това е важно за мен и аз като вас търся отговори. То и стремежа ми да ги намеря ме доведе при вас. Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели,

Моля продължете темата за ценните неща в живота (започната http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=60) тук.

Поздрави,

Екипът на Портала  :P

Прочетох всичко до тук и у мен остана впечетлението че повечето от вас възприемат Бог като личност. Незнам може би не съм разбрала правилно но така ли е? Бог за вас личност ли е? :hmmmmm:

Моля за извинение че се октлонявам от темата, но това е важно за мен и аз като вас търся отговори. То и стремежа ми да ги намеря ме доведе при вас. Благодаря.

Учителя е използвал израз "Безкрайно Велико Съзнание"

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели,

Моля продължете темата за ценните неща в живота (започната http://www.beinsadouno.com/index.php?act=S...T&f=68&t=60&s=) тук.

Поздрави,

Екипът на Портала  :P

Прочетох всичко до тук и у мен остана впечетлението че повечето от вас възприемат Бог като личност. Незнам може би не съм разбрала правилно но така ли е? Бог за вас личност ли е? :hmmmmm:

Моля за извинение че се октлонявам от темата, но това е важно за мен и аз като вас търся отговори. То и стремежа ми да ги намеря ме доведе при вас. Благодаря.

Учителя е използвал израз "Безкрайно Велико Съзнание"

a ти какво би казал как би го нарекъл как го "виждаш"ТИ САМИЯ

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

пак по Учителя - "Бог е Същество чийто център е навсякъде, а периферията никъде".

Той е Всичко и Нищо, Таен и Вечен, извън всяка представа и понятие.

Ние го познаваме чрес трите основни принипа на Битието - Любов, Мъдрост и Истина.

Бог е също дълбоко в нас.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Ценя всички и всичко което кара сърцето ми да плаче,защото страданието за мен е ценност в живота.Благодаря от сърце на всички които са ме карали да страдам!

Линк към коментар
Share on other sites

Малките неща осмислят живота

Верният в малкото е верен и в многото.

Ако си доволен когато имаш късче хляб, ще си доволен и когато имаш цял палат.

В малкия жълъд е заложено цялото дърво.

Силата е в малките неща, а не в големите.

Силата е в малките идеи, а не в големите.

Силата е в капката обич пусната в океана от страдание.

Маята ... заквасва целия хляб.

Камъчето ... преобръща цялата каруца.

Тонът... подбран правилно събаря стената.

Детето, когато има нужда от нещо, всички му идват на помощ.

Вдъхновение, което трае секунда, променя целия живот.

Поглед, разменен за миг, дава отговор на всички въпроси.

Искайте и ще ви се даде, но после понесете последствията на даденото.

Радвайте се на малкото и ще получите и голямото, но бъдете отговорни към него.

На слабия малко се дава и малко му се иска, на силния много се дава, но и много се му иска.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

:)

Здравейте приятели,

Здравейте,

пак по Учителя - "Бог е Същество чийто център е навсякъде, а периферията никъде".

Той е Всичко и Нищо, Таен и Вечен, извън всяка представа и понятие.

Ние го познаваме чрес трите основни принипа на Битието - Любов, Мъдрост и Истина.

Бог е също дълбоко в нас.

Поздрави,

Ради

Търпеливо и с любов - това е правилния метод за вътрешна работа според мен. Опитал съм го и работи. :)

Иво.

Малките неща осмислят живота

Верният в малкото е верен и в многото.

Ако си доволен когато имаш късче хляб, ще си доволен и когато имаш цял палат.

В малкия жълъд е заложено цялото дърво.

Силата е в малките неща, а не в големите.

Силата е в малките идеи, а не в големите.

Силата е в капката обич пусната в океана от страдание.

Маята ... заквасва целия хляб.

Камъчето ... преобръща цялата каруца.

Тонът... подбран правилно събаря стената.

Детето, когато има нужда от нещо, всички му идват на помощ.

Вдъхновение, което трае секунда, променя целия живот.

Поглед, разменен за миг, дава отговор на всички въпроси.

Искайте и ще ви се даде, но после понесете последствията на даденото.

Радвайте се на малкото и ще получите и голямото, но бъдете отговорни към него.

На слабия малко се дава и малко му се иска, на силния много се дава, но и много се му иска.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! "

Достигнала съм до същите изводи!

Трудно се постига, но си заслужава!

Бъдете здрави.

Таня

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: Чета Форума и ме заинтересувва информацията която е поместена за годините в които се изсипват от тези "прагове" на информация ,като "жито" - годините 28, 35 ... Къде може да се прочете повече за тях? Кой е авторът? Много ми хареса това определение за площада и хората,които те блъскат , а ти трябва да запазиш "правата линия" връзката с бога и собственият път :thumbsup2:
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Гост_Лили_*

Ценните неща в живота са резултат от човешката опитност. На първо място бих поставила любовта, проявена към всичко, което ни заобикаля. Животът ни изглежда сложен, а всъщност всичко е толкова просто. Трябва да се научим да даваме, преди да получим. Търпението е също много ценно качество, както и пестеливото използване на думите, защото ние оставяме своя пример, а това е много повече от поученията.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Всеки рзбира по различен начин живота,а от там идват и разликите в разбиранията и на ценните неща.

Какво представлява живота?......Може би живота като цяло е единственната разумна ценност!

Никой не се е молил да съществува,но всеки се моли да не спира живота му.

Ех живооот.....колко си прекрасен!!!

:1eye:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Да така е Венци! :thumbsup:

Много сме интересни хората,мислим че, притежаваме толкова много неща, а всъщност нямаме нищо, освен опита и съвеста си......, :hmmmmm: но като се замисля, дали притежаваме нещо истински, или само дотолкова, доколкото ни е дадено. :hmmmmm:

В последно време всичко ми прилича на една "игра" , която не мога да проумея! :blink: На сън, :sleeping: от който всеки момент мога да се събудя :lol::blink: .Да се събудя като след кошмар-в началото неспокоен и уплашен :blink::o ,но само за миг,докато не усетя с успокоение и удовлетворение, че всичко е било само сън-просто сън! :feel happy:

Незнам :( ...., някой път си казвам: - Ох, няма ли да се събудя най-накрая и всичко това да свърши! :1eye:

А може би, това е целта и смисъла -да се събудя "приживе" ? :hmmmmm:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...