Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Атеизмът


Guest Христо

Recommended Posts

  • Отговори 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Атеизмът отрича съществуването не само на личен бог или богове, но и наличността на други „свръхестествени“ реалности от всякакъв вид, които нямат своето обективно основание в материята и не се подчиняват на законите на природата в тяхното взаимодействие. С това атеизмът се обявява не само против религиите в техния класически вид, но и против всички форми на пантеизъм, спиритуализъм, идеализъм и др., включително против вярата в „чудеса“.Заедно с отричането на „безсмъртната душа“ атеизмът не признава и личното безсмъртие. За него битието на отделния човек е само миг от потока на битието на цялото човечество, устремен към бъдещето."

Така материалистът, дори при най-развит интелект, който отрича всякаква духовност, всякаква възможност за съществуване във висшите светове може и да няма съзнателен живот във висшите слоеве на тънкия свят, защото след като не е създал, не е закрепил висше привличане, той почти веднага ще бъде въвлечен във вихъра на земното привличане и в подсъзнателно и несъзнателно състояние ще очаква новото си въплъщение. Разбира се, представете си какво ще бъде това ново раждане, тъй като с изключение на високите духове такова почти незабавно връщане на Земята е нежелателно. Както знаете пребиваването в тънкия свят има огромно значение за подхранването, усилването и претворяването на насъбраните енергии в духовни сили. Затова можете да си представите какво разлагане на духовната същност става при продължителната липса на такова подхранване.

"Писма на Елена Рьорих";том1;изд. Славена;гр.Варна;2002г.

Приемам думата "материалист" от текста като синоним на думата"атеист". Защото за мен това е най-отличителната черта на атеиста- вярата им само в материалното и отричането на всичко духовно.

Линк към коментар
Share on other sites

А моите наблюдения сочат, че атеистът често е човек, който не може да понесе презумпцията за съществуването на Сила далеч над правилата за Добро и Зло, създадени от самия него или от групата, с която се идентифицира.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Бог и божествата са създадени от човешката мисъл някои за да служат, други за да плашат, Ако искате да вярвате в нещо - вярвайте в себе си ЧОВЕКА, вярвайте в другаря до себе си - човек, куче, котка , кактус

интересно кой ги е създал :hmmmmm:

и вярата ще ви е по благодатна отколкото да вярвате в нещо пошло и употребено като Бог. Цитат

:blink: чудно нещо, как творението се обръща към Твореца, нищо, че т в о р е н и е т о може и да не разбира какво говори - "Прости им, Боже, те не знаят какво правят"Исус :feel happy:

но липсата на нормална социална обстановка не дава възможност човек да се оттърси от религиозните брътвежи.

то, ако не е социалната обстановка, ще е климата, ако не е той, ще са планетите и тройно критичните дни, месеци, седмици, години, векове... :D "оптимиста" с критикарски дух винаги ще намери вдъхновение :feel happy:

Дори Учителя, който е прозрял истината не се е престрашил да отритне напълно Бог,защото е виждал неподготвеност в своите ученици, но четете между редовете и ще вивиде къде са енергиите, къде е слънцето и как сами си създавате божества, които да ви изтезават.

"Никога не коригирай Божественото. Който си позволи да корегира Божественото,ще носи своите последствия" Учителя

Ще добавя само - независимо дали вярва или не вярва, дали иска или не иска, дали му харесва или не му харесва - :harhar: който отива да хапне и пийне, после плаща сметката :dancing yes: Господ няма втори път да дойде да ни я плати. Вече е наш ред да си плащаме за поръчаното.

:smarty: А по въпроса за Слънцето :smarty: - То изобщо не се интересува дали вярваме или не вярваме в Него или в собствените ни заблуди - То просто Е .

"Бях шестгодишен, когато разбрах, че има Бог, че всичко е Бог, и косата ми се изправи - каза Теди.- Спомням си, че беше неделя. Сестра ми - тогава беше съвсем мъничка - пиеше мляко си и изведнъж разбрах, че тя е Бог и млякото е Бог. И ми стана ясно, че тя налива Бог в Бог, ако разбирате какво искам да кажа."("Теди" Дж.Селинджър ) :v:

Линк към коментар
Share on other sites

" Това, което наричаме свръхестествено твърде често е просто нещо, което не знаем и не познаваме. И си има съвсем обективно основание в материята, но пък имаме субективно невежество. (известен е случая с Карл Велики, който наредил да се унищожават гръмоотводите под предтекст за борба със ... суеверието) Така че последователния материалист не може да не стигне в един момент до идеята за Бог. Стига да опознае в достатъчна степен материята. "

Багира, няма ли опасност тогава да каже, ето виждате ли аз доказах това и това, всичко си има разумно обяснение, няма Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели, няма голямо значение дали човек вярва или не. В крайна сметка важното е какво прави. Нали беше казано, че по делата ще ги познаете. Бих добавил: по добрата енергия, която излиза от тях. И колко е хубаво някой да направи добро когато не вярва, че ще има някаква лична полза за него.

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

Приятели, няма голямо значение дали човек вярва или не. В крайна сметка важното е какво прави. Нали беше казано, че по делата ще ги познаете. Бих добавил: по добрата енергия, която излеза от тях. И колко е хубаво някой да направи добро когато не вярва, че ще има някаква лична полза за него.

Мислил съм си върху това, наистина е по - трудно. :hmmmmm: Тези които се жертват, за да спасят други, но не вярват че има живот след смъртта, те сякаш правят по - голяма жертва или по - трудно изглежда това именно те да се жертват за нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

" Това, което наричаме свръхестествено твърде често е просто нещо, което не знаем и не познаваме. И си има съвсем обективно основание в материята, но пък имаме субективно невежество. (известен е случая с Карл Велики, който наредил да се унищожават гръмоотводите под предтекст за борба със ... суеверието) Така че последователния материалист не може да не стигне в един момент до идеята за Бог. Стига да опознае в достатъчна степен материята. "

Багира, няма ли опасност тогава да каже, ето виждате ли аз доказах това и това, всичко си има разумно обяснение, няма Бог.

Защо трябва да поставяме Бог извън разумните обяснения? Той е част от тях. Всъщност е в основата им (тук разбира се е от значение кой какъв смисъл влага в думата „Бог“). От материална гледна точка примерно не може да се обясни способността за избор. От материална гледна точка, изборът би трябвало винаги да е предопределен, т.е. да не съществува. Материята ограничава избора, но изборът ни се дарява от Духа. Той е инструмент чрез който Духът оказва въздействието си върху материята.

Приятели, няма голямо значение дали човек вярва или не. В крайна сметка важното е какво прави. Нали беше казано, че по делата ще ги познаете. Бих добавил: по добрата енергия, която излеза от тях. И колко е хубаво някой да направи добро когато не вярва, че ще има някаква лична полза за него.

Как да няма значение дали човек вярва? Човек може да вярва и пак да не действа за личната си изгода. Неверието е много страшно нещо. Да не вярваш примерно в живота след смъртта е равносилно да го отричаш. Това от своя страна прекъсва всички възможности на човека за съзнателен живот след неговата смърт, т.е. той почти сигурно ще изпадне в безсъзнателно сънно състояние. Там всеки си създава обкръжение според основната насока на своята мисъл, която е поддържал през живота си. Промяната на тази насока е стотици пъти по-трудно да се осъществи в надземния свят отколкото на земята или с други думи е почти невъзможно. Това всичкото го казвам за да се разбере, че отрицателните следствия от неверието са повече и по-дълбоки от положителните следствия породени от безкористната постъпка. Нужно е постигането на безкористност съчетана с вяра. Нищо друго не върши работа. Вярата е творческа сила, основана на знанието. За съжаление последното остава недостатъчно разбрано от повечето хора.

Да отричаш духовното начало, означава да се ограничаваш изцяло в материалното. Да, пак можеш да бъдеш човек с множество положителни качества, с висока култура и морал, но дългосрочната перспектива за развитие, духовната цел, надхвърляща обикновеното човешко ежедневие липсва. Материално ориентираното съзнание търси състояние на покой, на мир, не на развитие. Такъв човек е морален защото това му дава вътрешен мир. За него да помогнеш на другия също се изразява в това да му помогнеш да постигне състояние на покой, на вътрешно удовлетворение, а не да му помогнеш да се развива (което може да означава да нарушиш покоя му). Гледната точка при материално ориентирания и при духовно ориентирания е с корено различна основа.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимире, а има ли значение степента на вярване/невярване в живота след смъртта ? А ако човекът НЕ вярва в прераждането, но вярва в задгробния живот, това може ли да му създаде трудност да се прероди ?

Линк към коментар
Share on other sites

Багира, няма ли опасност тогава да каже, ето виждате ли аз доказах това и това, всичко си има разумно обяснение, няма Бог.

Също и :

Защо трябва да поставяме Бог извън разумните обяснения? Той е част от тях. Всъщност е в основата им (тук разбира се е от значение кой какъв смисъл влага в думата „Бог“). От материална гледна точка примерно не може да се обясни способността за избор. От материална гледна точка, изборът би трябвало винаги да е предопределен, т.е. да не съществува. Материята ограничава избора, но изборът ни се дарява от Духа. Той е инструмент чрез който Духът оказва въздействието си върху материятаЗащо трябва да поставяме Бог извън разумните обяснения? Той е част от тях. Всъщност е в основата им (тук разбира се е от значение кой какъв смисъл влага в думата „Бог“). От материална гледна точка примерно не може да се обясни способността за избор. От материална гледна точка, изборът би трябвало винаги да е предопределен, т.е. да не съществува. Материята ограничава избора, но изборът ни се дарява от Духа. Той е инструмент чрез който Духът оказва въздействието си върху материята.

Не зная какво смятат другите материалисти. мога да отговоря от свое име: опознаването на материята ме извежда до ясната представа за ограниченията и. И за съществуването на нещо извън света, който познавам и изследвам, извън всичките му видими и невидими части. До представат за несамостоятелност на материята. До притчата на Платон за пещерата. Последователният материалист има сили за това, ако е достатъчно последователен. Нещо повече, не страдам от това откритие. Бих страдала ако открия, че материята е ограничена, но нямам достъп извън нея.Когато човек открие ТАЗИ граница на материята не може да каже "Няма бог!". тогава нищо не казва. Търси път към това, което със сигурност знае вече, че го има и не му трябват никакви доказателства. Трябва му малко помощ и евентуално- време, за да стигне.

Но ми се ще да не отиваме към заклеймяване на атеизма. Разумния поглед към него е като към етап от развитието на човечеството и на човека. Не зная дали е задължителен, но се среща често. И като всички етапи- свършва. Нека истински вярващите не спорят с хората, в частност, това не е само обречен спор, а доста често свидетелства, че вярвящият не е особено вярващ. Благовестието не се предава с думи, колкото и да ни се иска да става така.

Така че Бог за мен явно е извън разумните обяснения. Той не е част от тях. Най- много ние да сме част от нещо, в което Той се проявява. Интересно нещо е изборът, обаче. Явно едно проявление е ограничение от безкрая. Тогава то ще да има избор на траектория. Необходимостта и възможността за избор са някак същностни. В това отношение по- ясни за мен представи от тези на Вадим Зеланд не съм срещала. Но винаги съм се възмущавала от това, че като няма поглед човек върху целостта не може да направи никакъв избор. Там, соцвицът за петте яйца ясно илюстрира тази ситуация.

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Станимире, а има ли значение степента на вярване/невярване в живота след смъртта ? А ако човекът НЕ вярва в прераждането, но вярва в задгробния живот, това може ли да му създаде трудност да се прероди ?

Дори и да не вярваш в прераждането все пак вярваш в живота след смъртта. Разбира се, че такъв човек отново ще се прероди, дори и докато е в надземните светове да си мисли че няма да се преражда.

Иначе да, има значение степента на вярването, както и степента на развитие на съзнанието, защото един човек с недостатъчно развито съзнание, ум и интелигентност няма как да е напълно съзнателен във висшите светове, колкото и да вярва в съществуването им. Обратно, един високо морален и интелигентен човек, който не вярва в живота след смъртта поне за известен период ще изпадне в състояние отговарящо на това неверие и ще пребивава в него, докато енергията поддържаща това неверие не се изчерпи. Човек трябва да изчерпи всички енергии, които е породил. Човек ще пребивава в такива сфери където енергиите поддържащи егоистичните му желания, вярванията му, навиците ще бъдат изчерпани, държейки междувременно човека в плен.

Линк към коментар
Share on other sites

Има доста добри духовни школи, които не вярват в съществуването на Бог. Дзен е една от тях. Сигурно сте чували за ученика, който попитал учителя си за Буда, а учителят му казал - Стига с тоя Буда - убий Буда.

Линк към коментар
Share on other sites

Будистите са много далеч от атеизма. Те търсят вечната и неизменна същност стояща в основата на всичко съществуващо и променящо се. Те вярват и в надземните реалности. Те просто не определят Бог, като някаква самосъзнателна същност, т.е. не я оприличават и принизяват до подобие на човека. Будистката представа за същността на нещата всъщност в някои отношения е много по-чиста, по-близка до истината, отколкото представите за Бог на останалите религии.

Линк към коментар
Share on other sites

Не случайно дадох примерът с Дзен. Там умът се изхвърля в кофата за боклук. А като се изхвърли умът, какво ще остане? Ето това е въпрос за 1 милион долара!

Линк към коментар
Share on other sites

Там не се изхвърля ума - само се дава приоритет на сетивността и емоциите пред понятийния апарат и логическите операции. Това си е според мен вярата в Бог - не декларирана, приложена.

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам с какво сетивността и емоциите са по- добри от логическите операции. Те са инструменти на смъртната част от човешкото същество. Ако тя ни интересува- добре. Ако търсим непреходното- за какво са ни?

Линк към коментар
Share on other sites

"Произходът на думата Дзен е древноиндийски и означава „мисля“ и именно това действие е залегнало в основата на философията. Според нея човек може да достигне просветление чрез медитация и дисциплина. Дзен може да се определи и като практика, която помага на човека да проникне с мисълта си до своето собствено „Аз“ чрез медитация и да превъплъти това свое его в ежедневния си живот."

"Будизмът в същността си е едно нетеистично философско учение, което не притежава догми и не приема идеята за Бог Творец. В този смисъл то не е религия като християнството, исляма и юдеизма."

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Понякога ми е странно как може някои хора с такава убеденост да отхвърлят съществуването на Бог. :blink: Какви може да са причините според вас :

...

Хриско, а можеш ли да изброиш причините, поради които някои хора с такава убеденост да приемат съществуването на Бог още от съвсем ранна възраст? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Има два псалма в Библията които се повтарят.

Псалми 14:1

За първия певец. Давидов псалом. Безумният рече в сърцето си: Няма Бог. Поквариха се; сториха развалени дела; Няма кой да прави добро.

Псалми 53:1

За първия певец, по боледуването му, Давидово поучение. Безумният рече в сърцето си: Няма Бог. Поквариха се и сториха гнусно беззаконие; Няма кой да прави добро.

Хубаво е да се прочетат, това повторение мисля никак не е случайно :) .

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Понякога ми е странно как може някои хора с такава убеденост да отхвърлят съществуването на Бог. :blink: Какви може да са причините според вас :

...

Хриско, а можеш ли да изброиш причините, поради които някои хора с такава убеденост да приемат съществуването на Бог още от съвсем ранна възраст? :)

Ами явно са вярвали и в предишния си живот, а и може когато въпросните хора са били малки да са ми казвали, че има Бог, в една или друга ситуация да са го споменавали като нещо съществуващо, и дори може съответните хора да са били възпитавани да вярват в Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

А като се изхвърли умът, какво ще остане? Ето това е въпрос за 1 милион долара!

Умът е само инструмент на Духа, в пътя на еволюцията... Идва един момент, в който интелектът отстъпва мястото си на интуицията...

Та, на поставения въпрос - когато се изхвърли ума, остава интуицията... :)

Приятели, няма голямо значение дали човек вярва или не. В крайна сметка важното е какво прави. Нали беше казано, че по делата ще ги познаете. Бих добавил: по добрата енергия, която излиза от тях. И колко е хубаво някой да направи добро когато не вярва, че ще има някаква лична полза за него.

Учителят казва, че "в Царството Божие няма да ви приемат заради вашата вяра, а заради вашето знание"... (В тази връзка - наистина няма голямо значение дали човек вярва, или не; той все си е "вън" от Царството; той все още не е готов да бъде приет за Син Божий). Справка: "Учителят говори" - Петър Дънов.

Обаче - трябва да бъдем справедливи - вярата - и тя е дар от Бога (също както всеки друг талант). Не бива да осъждаме атеистите, а трябва да ги обичаме като братя...

Докато "вярата" обаче не се изчисти от всяко съмнение, т.е. тя да се трансформира вътрешно - от "вяра" - в "твърда убеденост", без никакво колебание - то тази "вяра" никак не ни спасява от същите грешки, на които са подвластни и атеистите... :)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Ако вярата е повърхностна, често е с по-проблематични последствия от атеизма. Но ако е пълноценна - даже и преди реалното познание за висшите реалности да е факт - може да има силни предимства пред атеизма - чрез това, че подтиква към пламенно и устойчиво следване на Пътя. Това може да е не само "човек ан сърцето", който вече си идва с подобна настройка, но и интелектуалец, който е стигнал до "края на ума" и не му остава друго, освен да направи крачка в празното...

Вярата е мъдър залог - спечелиш ли - печелиш всичко; загубиш ли - не губиш нищо.

(Блез Паскал)

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

:) Ако вярата е повърхностна, често е с по-проблематични последствия от атеизма. Но ако е пълноценна - даже и преди реалното познание за висшите реалности да е факт - може да има силни предимства пред атеизма - чрез това, че подтиква към пламенно и устойчиво следване на Пътя. Това може да е не само "човек ан сърцето", който вече си идва с подобна настройка, но и интелектуалец, който е стигнал до "края на ума" и не му остава друго, освен да направи крачка в празното...

Вярата е мъдър залог - спечелиш ли - печелиш всичко; загубиш ли - не губиш нищо.

(Блез Паскал)

Евреи 11:6 "А без вяра не е възможно да се угоди на Бога, защото който идва при Бога, трябва да вярва, че има Бог и че Той възнаграждава тези, които Го търсят."

Еволюцията на съзнанието задължително минава през вярата...

Еремия 29:13 "И ще Ме потърсите и ще Ме намерите като Ме потърсите с цялото си сърце."

Търсенето на Бога става по Пътя на вярата, "чрез сърцето" ( като интелектът има важна, но само подкрепяща функция), а намирането на Бога се случва само когато е отдадено "цялото сърце" на търсача... (Т.е. става едно паралелно развитие на двата типа интелигентност - емоционална и интелектуална, като водеща е винаги емоционалната интелигентност)... Учителят казва, че когато чрез умствени постройки се опитваш да докажеш съществуването на Бога - то е, все едно, че отричаш съществуването Му, защото по презумпция приемаш, че Бог няма...От друга страна пък - без гениален ум, каузата също е обречена... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...