Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво би направил с 1 000 000 $ за България


Антикал

Recommended Posts

Привет на всички,

Имам един върос:

ИМА ЛИ СМИСЪЛ ОТ МЕЧТИ?

Не хабим ли енергията си напразно по нещо което едва ли ще се сбъдне?

Не е ли по правилно да живееш в настоящия миг и да оставиш нещата да се случват?

Има ли опастност мечтите да те откъснат от реалността и да живееш в един измислен свят?

И лошо ли е ако това се случи?

Май не мога да броя - въпросите станаха повечко. :)

П.П. А има ли смисъл да задавам всички тези въпроси? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Привет,

Според мен - има смисъл. Когато човек е съзнтелен, той може сънателно да впрегне енергията от мечтите на работа. Мечтите могат дават импулс за работа, да бъдат наше вдъхновение и опора. Тук трябва да се прави разлика между въображение и фантазия. Въображението според мен е творчески акт, мечта която може да се сбъдне. Фантазията е мечта, която не може да се сбъдне или няма никакво практическо приложение... В този смисъл добре е човек да работи с въображението си... а не просто да фантазира.

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Ако имах 1млн.дол. бих ги дала в помощ на хората, болни от множествената склероза.Ако имах повече - и за борба с рака.

Прочетох всички мнения и се замислих за мечтите.Забавих се с отговора, защото не можах да ги открия за себе си.Имала съм единствено планове за живота, но не съм ги превръщала в мечтателство.Не съм и полагала особени усилия, също.Може би са действали подсъзнателно като подтик и се сбъднаха от самосебе си.Дори много повече, отколкото съм имала въображение да си мечтая.

Сигурно съм много "земен" човек.Защото почти винаги съм живяла за момента, добър или лош.Детството ми премина като мечта, фантазия наяве.С истински задушевни приятели, а после дойде и любовта, която разтърсва и трансформира.Преживяла съм и много мъка, но без нея нямаше да съм това, което съм сега.В моменти на отчаяние не мога да мечтая, а съм давала някакъв обет.Но с времето всичко се оправяше и надминаваше всички очаквания.Но само когато е назрял момента и са изпълнени съответните условия и причини за него.

Така, пред вас е един човек без мечти, без въображение и фантазия.Ако ги имам са за дребните неща в живота и веднага ги прилагам творчески.:)

Имам не мечти, а благодарност за изживяното.И съзнание, че и болката е необходима и част от картината.

Стигнах до извода, че човек идва сам на този свят, и сам си отива - значи, трябва да си е самодостатъчен.Винаги съм обичала да оставам сама със себе си.

Стремях се тоя дух на свежест, бодрост и оптимизъм, без излишно мечтателство, да предам и на децата си.Да имат малки мечти, които веднага да претворяват в живота си.И голяма вяра.

Виждам, че наоколо има много болка, но всеки човек трябва да положи усилия сам.И светът ще се оправи, когато му дойде времето. :thumbsup:

Това стана доста лично споделено, но и въпроса за мечтите също е много личен.:)

И накрая ми се иска да ви цитирам нещо от Учителя, във връзка с абсолютната вяра, чрез която всичко се постига.:

"Да вярваш в Бога, това значи, да имаш организиран ум, организирано сърце и организирана душа.Под "вяра в Бога" се разбира едно Божествено състояние, при което човек се чувства силен да постигне всичко, каквото желае.Малко ще искаш, но каквото поискаш, ще го постигнеш.Ще искаш да се подслониш някъде, но само за един ден.При абсолютната вяра човек не може да се осигури за цял живот.Идният ден не е твой, за него не можеш да мислиш.Всеки ден ще имаш по-хубава къща от предишната....Човек не може да мисли за осигуряване.Щом се е родил, той вече е осигурен...

И тъй, работете за развиване на абсолютната вяра, с която всичко се постига...Когато му дойде времето.Не определяйте срок.Това, което е нужно на човека, ще дойде на своето време...Това е опитност на всички напреднали души.Те са проверили тоя закон."

Утринни слова 1936-37г. том1

"Важността на черния дроб"

Поздрави

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте форумци ! :thumbsup2:

Бях решил да " помълча " малко , защото струва ми се темата взе материалистичесно направление . Строежи на сгради , огради , фитнеси и др. Това е разбира се важно нещо и то доста , но не бива да става цел на хора търсеще Духа . Мечтайте ...но с разум , ако не можете да контролирате мечтите си - рано е за окултизъм , там в окултизма безконтролната мечта е живо самаубийство . Съжалявам ако звучи наставнически - но говоря от личен опит , нали форума е за обмяна на опит ? Този който иска мнението ми - Антикал .....:)))))) , ми мога само да кажа - Браво !!! Провокацийката ти ...Антикал е великолепна за 1 000 000 $ ...- духовни парички много неща могат да се направят . Ха- ха доста народ се хвана !

Лично аз ще ги вложа в "банката " :))) , или ще направя някяква "сделчица " за да ги умножа :))) . Та като дойде Този който ми ги е дал , да ми даде още като види че съм ги умножил . :)))

Явно си чувал Антикал някои неща за кехлибареното слънце и други такива :)) . Иначе никога не би ти направило впечатлиние . Значи имало още хора в България мислещи с Духа . Щото тук в форума все гледат да дадат нова форма на материята ....не искат да я подченят на Духа . Мислят , че като има хубави сгради и оборудване - това ще промени начина им на мислене . Не, не ги критикувам - отказъл съм се много отдавна . Убедил съм се , че тези които търсят паранормалното без да признаят на себе си , че Бог е Разумно същество няма да го намерят . Все търсят Силата уж да помагат на хората болни от различни болести , ама не мислят ,че са болни защото са нарушили Божествините принципи и всъщност им трябва Свещенник , който да ги научи на някои нещица от религията - смирение , пост , да прощават на ближния си . Забравят нещо много простичко - " Търсете царството божие , всичко останало ще ви се предаде " . Та аз се опитах да помечтая за царството божие , та дано Бог ме пусне в него и ме дари с дарбите на Духа , според вярата ми .

На всички форумци -

Да не би св. Иван Рилски и леля Ванга са живели и са се учили в такива " земни университети " за каквито си мечтаете ?

Струва ми се че изместихте духовния геометричен център на тежеста .

Объркахте духовното обучение със сградите за обучение

На тези които казват , че са " земни хора " - не сте , тук сме само на "гости " ....." ученици " , за да се научим как да се контролираме като отидем " горе " - в духовните полета на познанието . Иначе тежко ни след като ..." изчезне ".... материята ( при така наречената смърт ) - тогава мислите и мечтите ни няма да имат опорна точка и ще се окажем в много трудно положение без себеконтрола на желанията , страстите , мечтите - ограничине сега от материата и плътта ни . Тогава човешката душа ще бъде " засмукана " от демоните - собствените ни страсти и желания .

А за да не стане това - пост и молитва до пълно изчистване на душата посредством тялото от грубата и тежка материя на заобикалящия ни свят . Колкото повече хора има около нас когато постим , толкова е по-ценна победата над страстите човешки . Защото поста е вътрешно състояние на духа и направен в тежки условия , носи по- голяма Сила . Защото в тежките условия си запазил божествените принципи чисти , значи ще имаш Силата да помогнеш на болните със силата на духа си и без болници .

Аз така го разбирам и правя . Това е личния ми опит .

Мисля , че Антикал ти отговорих , ако не съм - конкретизирай се с 2-3 въпроса , за да " помечтая " в по- конкретна насока . :))))

Иван

Линк към коментар
Share on other sites

Дано не ставам досаден ......., но имам идея - тема за размисъл .

Защо след като средновековните алхимици са търсили начин за получаване на злато - се казва , че са търсили философския камък ?

След като са търсили начин за получаване на злато , логично би било по- провилно да се каже , че са търсили философското злато , нали ..... ??? :rolleyes::smarty::rolleyes:

Според мене правилно е да се каже -- Философски камък .

Хайде , Антикал ето ти още една идея за ...." доошлайфане на идеите ти " . Ще съм благодарен на всички " затънали " в размисли по паранормалното да се вклучат .

Кой знае , може пък да съм "попрочел " нещичко по въпроса и търся друг такъв " отвеян " .

Ха ха ха ....малии като го пипнем този философски камък , що милиончета за сгради и университети ще имаме , а !!! - понеже съм леко отвеян , това последното беше лека ирония за неотвеяните .

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Аз като цяло май съм с подобна на гледната точка на Ваня. Няколко неща бих споделила първо относно мечтите – от години се опитвам съзнателно да не мечтая за материални или ментални неща, опитвам се да мечтая за Бог – ако мога да се изразя по този начин. Във връзка с това се сещам за думите “Най-много сълзи са проляти за сбъднати мечти”

Мисля си че всяка сбъдната мечта е разочарование в известен смисъл и база за появата на нова ................. и единственото за което има смисъл да молим Бог е за самия него ........

Не мога да се концентрирам върху идеята какво бих направила с 1000000 $ за България звучи ми много .............. явно няма аз да го правя ............... но ако получа тези пари и мога да организирам благотворителнст ще се помоля да ми се даде път или по-скоро отговор къде са най-нужни и за какво и ако усетя че това е ще го направя ..........

От друга страна имам малко момченце и много бих искала да съществуват такива прекрасни детски градини .................. но пък и Ивето е права как ще се справят после с не толкова прекрасния живот .........

Пък и друга мисъл ми хрумва сега – не е ли Земята в този вид в който е - най-съвършенното училище, създадено от Бог по единствения възможен начин да ни научи точно на нашите уроци .................... по най-подходящия начин и то напълно индивидуално за всеки един от нас

Страданията и трудностите ни не са ли нашите най-важни стъпки в развитието ..........

Не знам, но аз като цяло нямам много мечти ............. ако понякога се размечтая гледам да се спра, защото на този етап от мисленето си смятам това за слабост, пък и ако много се размечтая после много страдам .................. така че може би е самозащитна реакция

Поздрави,

Силви

Антикал, темата е много интересна

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

според мен темата беше какво бихте НАПРАВИЛ с 1 милион ако ги имате, а не мечтайте, искайте, търсете пари и материални блага.

Когато материалното служи на Духа - няма нищо лошо, защото материята е кондензиран Дух.

Всичко вещвствено е жив символ на определени Духовни сили.

Златото на какво е символ?

Истинското злато, философският камък е вътре в нас. Външният живот е следствие и отражения на вътрешния.

Така че такъв Университет има, а земята е лабораторната площадка за прилагането на добитите знания и изпитна катедра за търсещите.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Иване!

По въпроса за философския камък, казваш:

"Ще съм благодарен на всички " затънали " в размисли по паранормалното да се вклучат .

Кой знае , може пък да съм "попрочел " нещичко по въпроса и търся друг такъв " отвеян " . "

Ето аз се интересувам от алхимия. :)

Но не от получаване на злато.А от елексира на живота, чрез който може да се постигне безсмъртие.

Защо не пуснеш нова тема, че тук малко се отклоняваме, а и стана дълго.

Чувствам, че има какво да ни кажеш.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти , Ваня !

Е , този път ме хванахте неподготвен - за нова тема ! Но може да се помисли по въпроса . Предлагаш нещо твърде любопитно ...... ---Безсмъртието и елексира на живота . Мисля , че няма човек на тази планета , който да не търси това което предлагаш за обсъждане . Мисля , че мога да приема предизвикателството - само да помисля за формулировката , защото темата е твърде опасна за коментари . И без друго сектите с това прелъгват доста млади хора обещаващи им химери .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Според мен темата беше какво бихте НАПРАВИЛ с 1 милион ако ги имате, а не мечтайте, искайте, търсете пари и материални блага.

Когато материалното служи на Духа - няма нищо лошо, защото материята е кондензиран Дух.

Всичко вещвствено е жив символ на определени Духовни сили.

Съгласен съм с Ради. Не трябва да се смесват нещата. Много от т.нар. духовни хора нарочно бягат и се страхуват от парите и от всякакви материални вещи... Където има страх за какво духовно израстване говорим (опираме пак до ефекта на сянката)... Избягват всякакви възможности, които им се предлагат за нормално материално съществуване. Но Живота учи всеки. Материята и материалните блага са кондензиана енергия, кондензиран Дух. Ако отричаме материята, отричаме Източника на Всичко, поне според мен. Да се впрегне на работа, мисля, че това е метода за работа с материята.

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

:yinyang::hmmmmm:

......."Аз имам шофьорска книжка за професионален шофьор . Много искам да карам " Мерцедес " имам и парите да си го купя . Но проблема е , че в завода производител не са му монтирали всички екстри , ...като регулирана кормилна уредба , не са центровали спирачките и ред други ...подробности . Машината не може да се управлява плавно поради незавършино сглобяване . Това ,че аз като професионален шофьор не се наемам да правя " висш пилотаж " - не ме прави страхлив , а здраво мислещ . "

Това беше само един пример Иво от тези "духовни " които уважават материата . А има го и момента на провокация от неразбиращи в пълнота задачата на материалните блага .

" Бог е не е Бог на безредие ,

а на мир ...Всичко да става с

приличие и ред "

Първо послание на св. ап . Павел към Коринтяните , глава 14 стих 33 .

По твоя пример ......

Кондензирания дух - да това е човешкото тяло , но е глупаво когато Духът не е в пълнота Управител и " шофьор "да излизаш на " фондовата борса " и да залагаш целия си капитал на " комар " . Това не е мъжество , а безумие на наивник непознаващ силите управляващи мирозданието .

Материята не е източник на всичко според мене , а лаболатория за опитности . Колкото повече материални блага ( законни ) има , толкова по- добре .

" Страхът Божии е начало на познанието " , не страх от материята . Това са две коренно различни неща . Явно не си гледал деца ....- щеше да знаеш , че на малки деца не се дава сурово месо ..... ми нямат зъби и стомах за него .И аз като едно детенце я карам стъпка по стъпка докато получа " разрешение " или " документ за оторизация " . В противен случай " небесната полиция " ще търси нарушителя за самоупровство .

Има и друг цитат от Библията .....

" Камила ще мине през иглени уши , нежели богат в царствота Божие " .

С най - приятелсни чувства .

Иван ... :yinyang::yinyang::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте !

Искам да се обоснова , защо материалните средства ( парите ) могат да попречат на желаещият да достигне духовен съзнателен живот .

Предполагам че няма спор за съществуването на астралния свят ( емоционалната душа на всеки индивид влезнал в пубертет ) и умствения свят ( умственото тяло на всеки навършил пълнолетие ) .

В земния ни живот парите носят със себе си астралната и умствена енергия на тези хора които са ги изработили с труда си . Като преминават парите "от ръка в ръка ", те преминават и с прелижащата ги умствена и астрална енергия , която действа като спирачка или ако искате котва на въплатения дух тръгнал да търси просветление в духовните светове , намеращи се много над астралния и умствен свят . А астралното и умствено тяло според мене би трябвало да е освободено от тази тежка енергия действаща като гравитационно поле на духа стремящ се към просветление .

След получаване на просветлението можем да оперираме с колкото си искаме пари , но вече по причина на просветлението свише ще можем да познаваме " чистите пари " и тогава те няма да играят ролята на спирачка ( заробваща карма ) .

И по силата на тази логика никой от нас не може да каже какво е полезно за ближния за да го изработи посредством 1 000 000 $ . Единственото възможно е да се създадат условия за духовно просветление - за който иска .

Иво , бих желал да кажеш мнението си по въпроса . Може пък твоето мноние да е по - правилно от моето .

Лично аз съм разсъждавал доста по въпроса , имал съм достатъчно възможности да следя действието на този закон и следя действието му върху астралното ( емоционалното) и умствено тела и съм стигнал до гореописаните изводи а ти ??? :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Иван :thumbsup: ,

Здравейте форумци,

И аз също съм мислил много по тези върпоси, предполагам че всеки е. Преди години бях точно в тази крайност... Избягвах всички възможности за спечелване на пари или каквито и да е средства, понеже си мислех, че не е духовно, а в същото време вземах от майка ми и баща ми, за да имам за следване и преживяване - за планина, езот. литература и т.н.. Много лицемерна позиция. Сега мисля, че това е било голямо заблуждение. По-скоро етап от развитието ми, който за тогава беше ок, но за сеагшното ми развитие не е. Така че според мен всеки сам да вземе решението си. Не мисля, че има готова рецепта, нито пък рецепта валидна за всички. В един етап от пътя, човек може да бъде без пари или с много малко, друг етап пък изисква точно обратното - да се научиш да боравиш с тях съзнателно, да ги впрегнеш на работа за духовни цели и за осигуряване на някакво материално съществуване. Ние сме духовни същества, но имаме материална обвивка, която трябва да съществува в материален свят. Особено труден става въпроса за хора, които живеят с патрньор, а да не говорим ако човек има и деца. Относно астралното и менталното вляние (и по високите) на парите, не мога да коментирам, тъй като нямам ясновидско виждане. Но и без човек да е ясновидец, чрез непосредствено наблюдение, може да се види, че матер. средства/блага (под каквато и да е форма) влияят върху умствения и върху емоц. живот на човека, а може би и над по-високите му проекции. Затова казах, че човек трябва да впряга силите на матер. блага на работа. Не казвам да търсим милиони (въпреки че на някои може и през такъв изпит да му се наложи да мине) и да работим ден и нощ за тях, в никакъв случай. Въпрос на карма, еволюция (както ти каза) и т.н.

Преди години бях чул една история за един йога от Аспарухово, квартал на Варна. Разказвам по спомен. Този йога бил много "духовен" човек. По цял ден медитирал и четял езот. книги. Не ходел на работа и не пипвал почти нищо в къщи. Бил изцяло отададен на "божествена" работа. В същото време, жена му нямала и капка свободно време - ходела на работа, пазарувала, поддържала чистотата и реда в къщата, готвела, грижела се за него и т.н. В крайна сметка кой е по-духовен?

Ако трябва да чакаме да достигнем просветление и тогава да започнем да боравим с пари, то тогава може да не е в този ни живот. А какво да праивм през това време? Какво да ядем, къде да спим, как да имамем пълноценни взаимоотношенмия с партньор или в околния свят.

Друг случай, притча от Учителя. Един човек бил много беден... и решил да се помоли да му се изпрати помощ. Заключил се в една стая и започнал. Бил честен и богоугоден човек и веднага била чута молитвата му. Един човек, почукал на стаята му, за да му донесе храна. Но как мислите постъпил молещия се? Ядосал се че прекъсват молитвата му и не отворил. Така става често и в нашия живот. Оплакваме се че нямаме условия за дух. работа, че нямаме това и онова. Където и да е човек, каквото и да прави има условия за работа. И ада да е даже... Сетих се за друга притча като стана върпос за ада:) :) :)

Ипратили Соломон за прегрешения в ада. По едно време започнали дяволите да правят визитации, да видят какво правят подчинените им. Едни вряли в големи казани, други ядяли на поразии, трети били с купища жени. Стигат до Соломон. Гледат го строи нещо. - А, казали си те. Досега никой не беше строил нещо в ада. - Соломоне, какво строиш тука, питат го те. - Е как какво, отговаря той. Строя храм на Бога. - Храм на Бога в ада? - възмутили се дяволите. Марш веднага в раят. И тъй Соломон бил пратен в Рая.

Поздрави,

Иво. :sorcerer:

П.С. Една книжка, която ми хареса по върпоса за езот. поглед към парите е "Дао на Парите" от Валтер Любел (http://www.shambhalabg.com/dao_na_pari.htm). Препоръчвам е на всеки, има ценни идеи и размисли. Там се дава и метод как може човек да се освободи от вложената негативна (астралната, ментална ит.н. )енргия в парите. Как - естествено с приемането им с любов, благдорност към Източника на Всичко и т.н. Повече - ще видите като прочетете.

П.П.С Още мои разсъждения по тази тема - писал съм тук: http://www.beinsadouno.com/index.php?s=&ac...&st=0entry154

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Иво ! :D

Да много , ама много си прав в цитирането , но не и в анализа на фактите . Аз не отивам в онази крайност за която говориш . По въпроса за крайностите си казах мнението в отговора ми на " нерегистрирания гост " на сайта по темата за безсмъртието ;........

...."Според философите - мистици , на въплатения човек са еднакво нужни както материалното , така и духовното . И всяко отклонение в единия от двата полюса види до нарушаване на енергийния баланс и от там до "смърт" при дастигане на кризисните точки . Според мене нещо много умело използвано от сектите и религийте с небежествен произход . С цел обогатяване на гърба на ближния . Нещо присъщо на " черните братя " . И затова считам , че ученикът тръгнал по стръмната пътека на Възкресението , трябва да знае как да се пази ..."

Изпитал си точно тази поляризация . Надявам се си даваш сметка защо прехода в България продължава толкова дълго. ....Ами пречи се на желаещите да работят чесно . Не съм отричал чесния труд и чесно изкараните пари . Самият аз в момента не работя точно за това ....- пречи ми се по всевъзможен начин за да се обедят хората , че съм мързелив като познатия ти йога . Всички опити за чесна работа се блокират .....това е въздействието на на "водачите на комунизЪМА " . Иначе как ще докажат , че няма Бог . И те " горките " трябва да ти казват как да живееш и как да работиш и да определят колко ти е нужно . Пропускаш този момент - той е този който обръща каруцата ......

Не е необходимо да си ясноведец за да разсъдиш как действа астрала и ментала . Братята розенкройцери са го описали в космогонията си ( тритомника ) . Много мразена книжка от противниците на Бялото братство - отваря очите на повярвалите без да са ясновидци . На практика това са лекцийте на Петър Дънов , но систематизирани и изчистени от временни и часни случай и пригодени за четящите от цял свят .

Нали знаеш ,че познанието е сила ? Е , този който иска да не си силен ....- ще ти разбърка познанието така ,че да не можеш да го употребиш в пълнота и постигнеш крайния резултат . Обърни внимание на православната Библия .Индекса под чертата с препратките - те са свръзващото звено с алогическите моменти в другите книги от Библиятя . Тук дявола не може да пипа и да чете Евангелието както си иска . Не може само Възкресението да пипа --- ОГИН ШЪ ГУ ГОРИ . Светия дух като тръгне да освещава не те пита дали си българин или патагонец ..., а дали си спазил закона . Може да не знаеш кои и колко са енергийните канали - важно е да са чисти ....

Но вече навлизаме в други теми .....

Казах ли ти , че ще говоря само от личен опит ? Ми не съм те излъгал ...още .

Битката е тежка .....на затова пък ...продължителна :thumbsup: там си личи пълното познание . Аз още го нямам ....стремя се по силите ми ...и уважавам стремящите се към него .

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Иване,

Ситуацията в България е доста тежка, прав си. Но решения на икономическия проблем, който мъчи всеки има. Според мен трябва будност, интуиция, гъвкавост на мисълта и т.н., за да се реши въпроса. Важен е и баланса, както ти казваш.

А относно Библията. Знам, че около 400-ата година след Христа една част от нея е била модифицирана, така че да пасва на имепериалистичните желания на управляващите църквата. Така че и с нея трябва да се внимава. Важно е да се разбират нещата по Дух.

Известно време ще бъда на планина. Успех ти пожелавам... както и на всички форумци.

С приятеласки поздрави,

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет на всички форумци! :D

Лятото е в разгара си и желая на всички да си изкарвате приятно летните дни и нощи

При нас във форума обаче се развихри диспут. Под воала на приятелския тон май започнаха да попрехвърчат искри. :)

Чета и разсъждавам....

Първо - воденето на публични разговори е доста трудно и ОТГОВОРНО нещо.Често се случва обличайки мислите си в определени слова да предизвикваме мисли и чувства различни от нашите.

Второ - сравнително "крайните" мнения /изказванията базирани на личен опит/ не трябва да звучат наставнически поне според мен. Защото за различните хора необходимите опитности са различни. А и нашите лични опитности и знания се изменят малко или много с течение на времето.

Така да се върнем на темата.

Всеки има личен избор определен от развитието до което е достигнал.Това му дава правото да мечтае за материя или за дух във всичките им форми. И никой от нас не може да обвинява друг за това което е в момента.

Ами ако от скоро съм стигнал до идеята че освен материя има и дух, че Бог е сътворил света. Нима това че, мечтая за автомобил е нещо лошо. Може да го получа а може и да не го получа. Ще дойде време в което мечтите ми ще са насочени в друга посока. А може би и време в което да нямам мечти. Това са просто етапи на развитие.

Понеже аз поставих темата във форума се чувствам малко или много отговорен за усещанията които би предизвикала у случаен читател. В тази връзка помислете правилно ли е да оказваме случайно въздействие с думите си на хората около нас? Бих искал споделения опит да не ограничава а да разширява полето на избор.

А сега няколко въпроса:

Искам да попитам Иван “ще слезе ли при нас материалните” :) и ако утре спечели от ТОТО-то 1 000 000 $ каква материална инвестиция би направил конкретно, ако въобще би направил такава? Изкуство е ако си на по-високо ниво да умееш да слизаш и да разговаряш с тези които те питат. Както Исус е слязъл в човешки образ. :rolleyes: Всъщност щях да задам още доста въпроси, но размислих …. поне засега. Ще изчакам първо отговор от Иван.

Сега като се сетя и Кирил “мина метър” изказа се по темата, но спомена само че е съгласен с Иво за университета и нищо повече. ;)

Ей хора вярно че като му дойдат на човек парите ще намери как да ги уполозотвори. Искате не искате все нещо ще направите, дали ще ги дарите, подарите, изхарчите или инвестирате това е вашия избор и за него става въпрос. Всеки е прав за себе си и ако друг беше живял вашия живот не се знае дали щеше да постъпи различно. Така че по смело :thumbsup:

Горещи летни поздрави!

Антикал

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте !

Отговарям кратко като материален човек .

Лично като дарител , нама да ти кажа какво и къде съм дарил . Това ще направят само политиците . Другото е празнодумство .

"Слизам " при вас материалните и ти отговарям веднага . Безработен просяк съм от 10 (десет )години - изпросил си и компютара на който ти пиша . Но това не ми дава правото да превръщам ДУХОВНИЯ сайт за съзнателен живот в материалистически .

Крайните мнения са породени от крайни изживявания в будни състояния и са верни , макар звучащи силно са истинни. Не съм ги прочел по книжки .

По- доло не мога да слеза , защото останаха само мечтите .

Ако имам пари просто ще живея , без да ти казвам как.

Не вярвам в ТОТО -то , защото не играя .или обратното .Познавам доста тотомани . Ако ви трабват материални мечти - явно съм объркал сайта . Извинете .....!!!! Домакини сте .Друго да попиташ ???

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Иване,

Доста мислих преди да направя поредната публикация.

По отговора ти съдя, че може би съм те засегнал и първото нещо което искам да направя е да ти се извиня и то искрено. :sorcerer:

Не исках да се почувстваш, мишена като прочетеш написаното и умишлено написах няколко абзаца преди да ти задам въпроса.

Цитат от Иван:

"Слизам " при вас материалните и ти отговарям веднага . Безработен просяк съм от 10 (десет )години - изпросил си и компютъра на който ти пиша . Но това не ми дава правото да превръщам ДУХОВНИЯ сайт за съзнателен живот в материалистически .
Аз също нямам за цел да превръщам едно нещо в друго. Поставих тази тема защото според мен е провокираща по особен начин. Открих я в интернет и се опитах да отговоря на провокацията и с цялото си същество, да не разделям материя и дух а да ги обединя. Беше ми интересно. За себе си открих някакъв отговор но не претендирам че е миродавен :hypocrite: . Именно заради това ми се прииска да чуя и мнението на други търсещи. Предположих, че щом у мен не предизвиква материални стремежи, които да изместят духовното едва ли ще повлияе негативно на други развиващи се личности. А ако я чете някой, който няма осъзнати духовни стремежи то мислейки от позицията на милионер, пък макар и само в мечтите си, може да се издигне за малко над ежедневните проблеми и да открие добрината и Бога в себе си. Но това е дълга тема и няма да се отплесвам. :angel:

Цитат от Иван:

Лично като дарител , няма да ти кажа какво и къде съм дарил . Това ще направят само политиците . Другото е празнодумство .

Ако имам пари просто ще живея , без да ти казвам как.

Идеята беше доброволно да се споделят разсъждения които възникват след прочита на темата,. Аз си позволих да те попитам лично, защото ми направи впечатление първия ти отговор. Интересно ми беше имаш ли желание да споделиш нещо по-конкретно като инвестиция. Наистина обаче не съм искал да предизвиквам у теб негативни мисли и усещания за което се извинявам. Иначе казано уважавам нежеланието да отговориш по темата, защото всеки си има път и не винаги му е до мислите на другите.

Цитат от Иван:

Ако ви трябват материални мечти - явно съм объркал сайта . Извинете .....!!!! Домакини сте. Друго да попиташ ??? 

Тук просто искам да уточня, че аз съм домакин колкото и ти. Съвсем случайно попаднах на форума и ми хареса. И по стечение на обстоятелствата сега когато ти отговарям вече имам 5 звездички под името- т.е. приятел на портала, но не защото съм домакин, а защото имам 30 публикации във форума. Всъщност 30-та беше по темата “Астрология и хранене”.

Приятелски летен поздрав :P

Антикал

П.П. Мисля, че ако някога се видим на живо ще имаме доста по-ползотворна комуникация. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Бях на Планина и докато ме нямаше гледам, че е станало горещо :harhar:

Дано и още хора да се включат по темата, тъй като се оказа, че е интересна.

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Здравейте,

макар че не става въпрос за България :

"Банкеръ" 6 декември 2003 г., стр. 41

Мечтателят, който заряза "Майкрософт"

На втория ден от осемнайсетдневния си поход до връх Анапурна в Непал Джон Ууд спрял, за да изпие чаша чай. В чайната се запознал с един учител и получил покана да посети местното селско училище. Бедността, която видял навсякъде около себе си, го поразила. Хората в селцето живеели с по-малко от един долар на ден, а децата обграждали Ууд нетърпеливо, молейки не за пари, а просто за един молив. Но това, което най-силно впечатлило американеца по време на обиколката, била библиотеката. "Къде са книгите?", попитал удивен той.

Оказало се, че училищната библиотека е препълнена с книги - повечето завещани на местните хора от туристи. Но тъй като били прекалено ценни, те се пазели под ключ и никой нямал право да ги докосва.

Заради това, което видял и чул в Непал, възпитаникът на едно от най-реномираните бизнесучилища в САЩ - "Келог", взел съдбоносно решение. Загърбил деветгодишната си кариера в "Майкрософт" (Microsoft) и седемцифрените гарантирани премии при успешно завършена година и се посветил на нещо съвършено различно. Днес Джон Ууд е основател и президент на организация с идеална цел, базирана в Сан Франциско, която се е заела с благородната мисия да ограмоти населението в едни от най-бедните райони в света.

Когато на връщане от Анапурна пристигнал в столицата Катманду, Джон влязъл в ИНТЕРНЕТ-клуб и разпратил електронни писма до стотина свои приятели, в които разказал за библиотеката. Освен това споменал, че е обещал да изпрати книги и помолил всички да му помогнат.

"Смятах, че ще събера 100-200 томчета", спомня си Ууд. Но фактът, че няколко месеца по-късно трябвало да пренесе 38 тежки кашона с 3000 тома до селище в Хималаите, намиращо се на два дни път пеша от последния асфалтиран път, не го стреснал. Той просто изпратил кашоните до Катманду, натоварил ги на камион до края на шосето, после ги завързал на гърбовете на осем мулета и тръгнал пеша.

"Обичах работата си, но нещо в мен изведнъж се пречупи по време на това пътуване - разказва Ууд, който по тогава работел като директор в офиса на "Майкрософт" в Пекин. - Сядах на бюрото си, но вече нямах никакъв хъс. Премията не означаваше нищо за мен."

Така, противно на всякаква логика, в края на 1999 г. Джон Ууд напуснал корпорацията. Дори не пресметнал колко пари оставя зад гърба си: "Ако го бях направил, сигурно нямаше да имам кураж да си тръгна. Цифрата беше прекалено голяма."

Първоначално си мислел, че това, с което се захваща, ще е лесно - просто ще прелисти визитните си картички и ще помоли приятелите и деловите си партньори да направят дарения. Повечето от тях обаче му отказали. Пък и колко хора биха дарили пари на една начинаеща благотворителна организация, чийто президент току-що е обърнал гръб на компания като "Майкрософт"?

След четири години организацията му вече действала не само в Непал, но и във Виетнам, Камбоджа и Индия. За този период тя успяла да построи 63 селски училища, да оборудва 700 библиотеки с 300 000 тома книги - половината на английски, а останалите - на съответния местен език. В градовете, където имало електричество, организацията открила 22 компютърни зали и места за езиково обучение. На всичко отгоре успяла да събере и достатъчно пари, за да осигури стипендии и да изпрати над 400 деца да се учат.

Един от тези, които се запалили по идеята на Ууд, бил Томас Ромъри - вицепрезидент по маркетинга в самолетната компания "Аляска еърлайнс" (Alaska Airlines). След като чул за благородната кауза, Ромъри решил да превърне планираното изкачване на Хималаите в акция за набиране на средства. По този начин успял да събере 10 000 долара, с които се отправил към непалските села. Пет месеца след пристигането му там вече имало две нови училища с чисти и добре осветени класни стаи, нови чинове и библиотеки, пълни с книги.

Днес Джон Ууд е на 39 години и няма свои деца. В дейността си е допускал и грешки и една от поуките, които си е взел, е повече никога да не приема книги, дарени от отделни хора. "Случвало се е да ни изпратят даже сборници с попълнени кръстословици", споделя Джон. В същото време големите издателства и разпространители на книги като "Амазон" (Amazon.com) даряват книги на едро. Ръководството и някои от служителите на "Майкрософт" също са сред спонсорите на училища и библиотеки.

Сред проблемите, които често се изпречвали на пътя на Ууд, била корупцията - особено във Виетнам. В северната част на страната местни служители му поискали 100 долара, за да разрешат построяването на компютърна зала. В отговор отворил залата на друго място. От благотворителната организация са искали и да плати пътните разноски на местен старейшина до Вашингтон, но също ударили на камък. Единственият случай, при който Джон Ууд отстъпил, бил, когато го помолили да дари 100 килограма ориз в добавка към таксата за откриване на библиотека.

Ууд и неговите съмишленици посещават периодично училищата и библиотеките, построени със събраните от тях пари. А ако поискат да разберат как се развиват нещата, се обръщат към родителите на децата, а не към учителите. Според Ууд това е съвсем същият вид контрол на качеството, който е характерен и за света на бизнеса. За да поддържа разходите ниски и местните хора отговорни, той е наел само 14 служители. Двама от тях работят в централния офис на организацията в Сан Франциско, а останалите в държавите, където тя действа. До ден днешен Ууд не е взимал заплата, а режийните разходи на екипа му възлизат на 5.3% от размера на даренията. От началото на 2003 г. благотворителната компания е събрала 1.3 млн. щ. долара в брой и 1.2 млн. долара в натура - най-вече книги, предоставени директно от техните издатели. Единственото условие на дарителите е местните села да осигуряват половината от ресурсите, необходими за построяването на училища и библиотеки - под формата на земя и работна ръка.

Целта на Джон Ууд е до 2010 г. да помогне за ограмотяването на 10 милиона деца в 20 страни по света. Досега той е извървял 2.5% от пътя си до нея - толкова, колкото би изминал след половин ден ходене по маршрута към връх Анапурна.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Коледа е! :angel:

Благотворителните организации в цял свят събират по-голяма част от даренията си именно по това време на годината. Май само този християнски празник успява да пробуди доброто у нас. Дори е "модерно" да си състрадателен. :hypocrite:

А дали благотворителната дейност не е "като да наливаш вода в пустиня" ?

Могат ли парите да даряват щастие или напротив?

Ако могат тук има обявена една прилична сума, която чака да бъде "похарчена" макар и не реално. Но май всички мечти са се сбъднали или поне така изглежда.

ВЕСЕЛА КОЛЕДА на всички! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако трябва да обединя двете мечти - Езотеричен Университет с печатница и издателство към него.  :D:thumbsup:

Може би е понеже е Коледа?!?!

Влизам във форума и винаги откривам, всеки път нещо различно и интересно.

Как не съм забелязала тази тема преди?!?!?

Може би сега съм получила правото да зная.

На моменти съм като сляпа за околните неща. Виждам само кокнкретни моменти от живота. Да, интересно е понеже никога не е скучно.

Така е и със сънищата. Предварително ще се извиня на Фройд, но искам да споделя нещо лично.

Често или почти винаги сънищата ми са като филм, истински, цветни, реални.

Много тежи това понякога. Не може да се спи, а сутрин мисля, мисля какво значи този сън.

Няма да ви говоря сега за земетресения, катаклизми и т.н. Всеки гледа новините нали?! :(

Ще ви споделя един сън мечта-за Университет.

Сънувах го скоро, преди месец. Беше най-новия факултет на Софийския Универстет.

Срещах се с хора, питаха ме -как , защо !?!?!

Аз незнаех, но бързах. Трябваше да водя първата открита лекция, пред много хора.

Странно, сега влизам да търся рецепта за коледни сладки и защо ли влязох в портала?! Как попаднах на темата?

Всичко е .....изумяващо!!?

Съня ми е дълъг, с продължение. Няма да ви занимавам, но одобрявам идеята.

А можете да сте сигурни, аз щом пожелая нещо го постигам.

Ако Актрологията ви влиза в плановете :P

Като се изуча, ще се обадя.

Чудесен форум! Едно голямо Благодаря на Създателите на този път към звездите.

Не е просто сайт, това е много скъпоценно място.

Честито Рождество Христово!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :) ,

Здравей Диляна :) ,

Благодаря за топлите и хубави думи :angel:

Относно съня и темата - няма нищо случайно нали знаеш :P . Особено пък най-големите "случайности" :thumbsup2:

Навред с лошите новини по телевизията :( , имаше и една хубава. Тя пак е свързана с пари, и с България...Пак с милион...

В резултат на една хубава инициатива - Българската Коледа бяха събрани над 1 милион лева за деца в нужда - болни, сирачета,...

Хубаво е че преодоляваме една слаба черта на нашия народ - неговото разединение :thumbsup:

А като се обединим - коой ще спре триумфа на Светлината :thumbsup2:

Честито Рождество Христово!

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Ето как изглежда приблизително езотеричния университет - чудесно съчетание между природа и архитектура.

Далечен поглед

university1.jpg

Това се вижда от една от терсати за релаксация

university2.jpg

Това пък е любимо място на студентите за размишление и съзерцание

university3.jpg

Поглед от вътре

university4.jpg

Сградата на библиотеката малко след изгрев; тук някъде е и печатницата :)

university5.jpg

Харесва ли ви? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...