Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Самозаблудата


Мозата

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Отговори 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Има ли нужда човек да се самозаблуждава за накои неща,за да живее по-добре?

Според мен заобикалящият ни свят е един и същ ,но всеки от нас го вижда различно ,според своите виждания ,тук идва и мястото и на самозаблудите и това дали те ни помагат и или ни вредят.

Ако разглеждаме самозаблудата като начин да подтиснем своите страхове ,естествено тя не ни помага ,защото една самозаблуда води до друга , а това ни прави още по-беззащитни към реалните обстоятелства.

Дори да се почувстваш по-добре заблудата ти пречи на реалната оценка за случващото се. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Има ли нужда човек да се самозаблуждава за накои неща,за да живее по-добре?

Заблудата каквато и да е тя довежда до друга заблуда , а наи-добре е човек да вижда нещата ,такива каквито са, за да бъде достатъчно подготвен ,колкото повече са заблудите, толкова по-голяма е пропастта между него и реалността ,а това не води до нищо добро .

Линк към коментар
Share on other sites

Самозаблудата е нашето бяство, ако успеем да я превърнем желание за по-добър живот, ако поработим над нея, разгледаме я от всички страни, ще успеем да измъкнем важните уроци, които ще сглобят друго понятие, ще сглобят нов, план - карта за следване. Не е толкова страшна, или непотребна.

Линк към коментар
Share on other sites

Потребността от самозаблуда е налице. това е психологически механизъм, който си има своите основания и възможности за изграждане на собствената личност. Стига да не се стига до състояния, които граничат със шизоидните прояви и нереалната самооценка. Както винаги границата е крехка. До самозаблудата се стиге през /само-/внушението - често пъти то е с цел подобряване на състоянието, настроението. Ако съм болна, но си повтарям, че съм здрава и нищо ми няма - това е самовнушение. Резултатът е или оздравяване, или изпадане във вредна самозаблуда. Ако съм грозна/лоша/, но си повтарям, че съм красива/добра, по-красива/добра няма да стана, е, може би ще се промени нещо в излъчването ми и другите ще ме възприемат не като толкова грозна/лоша. Но рискувам да изградя самооценка, която не е адекватна, а смешна или дори опасна. С това искам да подчертая, че самозаблудата е проекция на желанията ни. Всъщност колкото и да се самозаблуждаваме, винаги си признаваме, дълбоко в себе си и то съвсем съзнателно, кое е вярно, кое - не, къде грешим, кое е само параван и кое - обективно състояние. Може да се самозаблуждаваме - съвсем умишлено, но не и да се самоизлъжем.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Има ли нужда човек да се самозаблуждава за накои неща,за да живее по-добре?

Хубав въпрос!

Според мен, самозаблудата е едно вредно :blink: явление, тъй като не може да се преиначи действителността, а с това и живота ни.

Но, зависи с каква цел, се самозаблуждава човек, дали е за :thumbsup1: добро или не. :huh:

Въпреки, че чрез самозаблудата, лъжем самите себе си. :o

Може би има и благородни самозаблуди, така както има благородни лъжи. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

не се сещам за никакви.

Една мая роднина така и не й казаха че ще умре от рак до последно.

Тя не си написа завещанието и остави дебел неразплетен кармичен възел след себе си.

Много жалко.

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям Валентин:

Няма благородни самозаблуди и лъжи- това ми звучи като самоубийство от любов към себе си и живота... :(

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям Валентин:

Няма благородни самозаблуди и лъжи- това ми звучи като самоубийство от любов към себе си и живота...  :(

Да, обаче всичко е строго конкретно, в един случай може да не е за добро, а в друг да е. :thumbsup1:

Например, както написа Валентин Петров, че не са казали на роднината му, че ще умре от рак и произтичащите последици след това. Тук самозаблудата е била за лошо. :o

Друг пример, някой е грозен, но въпреки това, се самозаблуждава, че е красив. Следователно това вдига самочувствието му. Не е ли това един вид благородна самозаблуда. :v::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Това не е самозаблуда - това е Истината. Ние всички сме създадени красиви и добри и нормалното ни състояние е да се приемаме и обичаме такива.

Самозаблуда е, когато се смяташ за грозен и не се обичаш по тази причина.

Самозаблуда е, когато смяташ, че другите те мислят за грозен и това пречи на общуването ти с тях.

Самозаблуда е когато смяташ някой друг за грозен и това влияе на общуването ти с него.

Всички тези самозаблуди са самоубийствени, а не благородни.

Линк към коментар
Share on other sites

Това не е самозаблуда - това е Истината. Ние всички сме създадени красиви и добри и нормалното ни състояние е да се приемаме и обичаме такива.

Самозаблуда е, когато се смяташ за грозен и не се обичаш по тази причина.

Самозаблуда е, когато смяташ, че другите те мислят за грозен и това пречи на общуването ти с тях.

Самозаблуда е когато смяташ някой друг за грозен и това влияе на общуването ти с него.

Всички тези самозаблуди са самоубийствени, а не благородни.

Въпрос на гледна точка е, дали всички сме създадени красиви и добри. :D

И кога самозаблудата се слива с истината или най-малкото понятията се размиват, било то взаимно или обратно. :feel happy:

Хора различни - мнения различни. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

"Когато различаването е загубено, всичко е загубено"

Бхагавад Гита

"Изгасва светлата лампада

и къщата във мрак пропада"

Рамаяна

Линк към коментар
Share on other sites

:)

"Въпрос на гледна точка е, дали всички сме създадени красиви и добри".

Ами, то май гледната ни точка е тази, която ни прави обективни или субективни, т.е. самозаблуждаващи се. Особено ако стриктно и неотклонно се придържаме към нея.

Ако сме си изградили негативен образ за света, включително и за себе си като част от него, непременно ще го виждаме грозен. И обратно, ако образът , който сме си изградили за света е светъл и красив, тогава всичко, което виждаме, ще е красиво и добро, и ще ни носи само радост , удовлетворение и вдъхновение. И двете гледни точки са свързани със самозаблудата, но предпочитам да се самозаблуждавам по втория начин. По първия начин вече съм минала и не ми е харесал. Вторият начин ме доведе до обективността, че светът е такъв , какъвто трябва да бъде и ние сме тези, които го правим да изглежда такъв , какъвто го виждаме. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

"И двете гледни точки са свързани със самозаблудата, но предпочитам да се самозаблуждавам по втория начин."

??

може би говорим за гледната точка на мястото на "заблудата"

блуд, блуждае и т.н. намирисват на липса на разум

Линк към коментар
Share on other sites

:)

"Въпрос на гледна точка е, дали всички сме създадени красиви и добри".

Ами, то май гледната ни точка е тази, която ни прави обективни или субективни, т.е. самозаблуждаващи се. Особено ако стриктно и неотклонно се придържаме към нея.

Ако сме си изградили негативен образ за света, включително и за себе си като част от него, непременно ще го виждаме грозен. И обратно, ако образът , който сме си изградили за света е светъл и красив, тогава всичко, което виждаме, ще е красиво и добро, и ще ни носи само радост , удовлетворение и вдъхновение. И двете гледни точки са свързани със самозаблудата, но предпочитам да се самозаблуждавам по втория начин. По първия начин вече съм минала и не ми е харесал. Вторият начин ме доведе до обективността, че светът е такъв , какъвто трябва да бъде и ние сме тези, които го правим да изглежда такъв , какъвто го виждаме. :hypocrite:

Съгласен съм. :thumbsup1::dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

блуд, заблуда, полуда и т-н. ~ луда

тоест помътено съзнание

Истина ~ ист, изток, извор

Духовна истина -

"когато окото ти е светло" цялото тяло е осветено

Линк към коментар
Share on other sites

Ние всички сме създадени красиви и добри

"Никой не може да унищожи човешката душа"

Учителят Дънов

Безсмъртната, ех

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти пак Силвия!

Права си, няма някой който напълно да разбира всичко от Всичкото. Твърдението ти е вярно за хората и не запознати с Окултнната наука.

Аааа... какво ще кажеш за Сърцевидеца ?

Валентин струва ми се за Него говореше ?

А за думите на Сърцевидеца... :

"това което аз правих и вие ще правите, дори повече"

-- имаш ли идея за тях някаква ?

Линк към коментар
Share on other sites

:D:D:D

О, какъв брилянтен пример за механизма на възникване и функциониране на самозаблудата!! Благодаря ти Оринави!

Съзнанието е настроено и силно желае да предизвика на спор Си-лвия, защото това име е заседнало в него от близкото минало и е "завихрило" определена емоция.

Енергизирано от емоцията и силното желание, съзнанието забелязва в ника на събеседника Си- ... и вече не е необходимо да възприема повече информация, защото си я наслагва само. Така Си-нева се превръща в Си-лвия.

Перфектно! Не бих се досетила сама, ако не го бях видяла в действие!

Благодаря ти Господи за прозрението и урока!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...