Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Самозаблудата


Мозата

Recommended Posts

  • Отговори 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Това е то, самозаблудата, Донче. Ние хората сме прекалено склонни към величие. А колко сме немощни, ако прозрявахме-просто прашинки в необятния космос дори. А какво ли представляваме пред лицето на вечността и необятното творение на всичкото? Ние сме мънички частички, а си мислим, че можем да разберем необятното и неговите закони с малките си мозъчета и дори създаваме концепции за това или онова и сами падаме в капана на самозаблудата - прочели - не допрочели си мислим, че знаем всичко!

И пак ви напомням - няма никой, който да има достатъчно познание, за да обхване Всичкото, камо ли да го обясни! С ума си можем само да кажем- може би. С душата можем да надникнем в познанието само до толкова до колкото и е отредено. Тук на земята ни е дадено да научим за необятното само чрез няколко аспекта. Всичко друго на този етап е - ако.

-Ако има вечна духовна еволюция...?

-Ако има живот в живота...?

-Ако има сън в съня...?

-Ако аз дори не подозирам, че не съществувам, а всичко е една голяма илюзия или илюзионен цикъл...?

- Ако това е само един гигантски сън...?

... :)

Ех, приятели...радвайте се на живота, бъдете добри едни към други и към всичкото, уважавайте го и имайте респект.

Проявявайте любов!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:D:D:D:D:D:D:D

Ало,аз ти отговарях другаде,Оринави,докато ти си ме пообърквал с друг.

Ей,Синева,братче,много се радвам,че ме объркаха с теб,идея си нямаш колко ми е драго, :thumbsup2: .

Ето този момент сега идва да покаже едно просто нещо-колко сме еднакви в същността си всички човеци и как може да се смеем весело и от сърце и да се обичаме всички.

Ех,много ви обичам,приятели! :D:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че е избухнала малка "война" между вас. Това отново говори за самозаблуда за егоцентризъм и наранено достойнство.

Не се приемайте като личности, защото утре вашата личност може да е мъртва. Но се приемайте като част от Цялото, като част равна на другите, като братчета и сестри.

Дори и радостта от победата в словесния двубой е срамна за човек, който върви по пътя на познанието! Защо трябва да се сърдиш или ядосваш на по-малките си братя и сестри заради техните невинни детски бели или думи? Нима ти не си бил дете? А може би с поведението си доказваш, че все още си?

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Че ти с кои очи видя война,щото аз с моите разни мнения виждам,на разни хора и голям смях-весело е тук,доста самозаблудени сме,ще знаете,Синева,а ти тези напътствия кому ги даваш ? :1eye::D
Линк към коментар
Share on other sites

Човек да не се самозаблуди, та вие сте били същински стършели. :D

И няма нито малка, нито голяма война. :)

Да ме прощават Силвия и Синева за обърквацията!

Странни обърквации стават в този сайт...хм... , къде ли съм гледал като съм писал? Или някак си е станало някакво разместване в... съзнанието ми !? :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

На мене си Силве, на мен. "Сам" се напътсвам.! Не по-малко заблуден съм от останалите! :)

Аз знам, че нищо не знам. - казват мъдрите хора.

Прости ми, ако съм те засегнал, моя сестричке!

Бъди здрава!!!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо трябва да се сърдиш или ядосваш на по-малките си братя и сестри заради техните невинни детски бели или думи? Нима ти не си бил дете? А може би с поведението си доказваш, че все още си?

Май е по- добре всички да си останем деца, защото нали Христос е казал:"На децата принадлежи Царството Божие"

:):D:angel::feel happy::harhar::hypocrite::king::smarty::sorcerer::thumbsup2::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

" Защо трябва да се сърдиш или ядосваш на по-малките си братя и сестри заради техните невинни детски бели или думи? Нима ти не си бил дете? А може би с поведението си доказваш, че все още си?"

това трябваше да го сложа в кавички, така и не си научих урока... :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

"На децата принадлежи Царството Божие"

"децата" е казано образно. - Чист като дете - без грях!

Живота на човек преминава през различни стадии. Ако запази в сърцето чистотата и искреността на дете, в ума непорочни мисли и в действията праведни дела, то той ще принадлежи на Рая.

Не може да се тълкува думата "децата" в пряк смисъл, но това е само мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

:D Ами аз цял живот това се опитвам да правя-да не се разделям с детството си,да осъмвам чиста,без вини и без лъжи,нека да е инфантилно за някои,като казвам,че обичам,значи-обичам ви приятели,без задръжки,как да изкажа с думи,не мога,много се радвам,че ви има и се събираме тук,на това невероятно място. :feel happy::thumbsup2:
Линк към коментар
Share on other sites

:D:D

И аз не можах да "порасна", и затова си избрах да съм с децата на моята възраст - цял живот съм сред хора на 7-13 години. С тях се чувствам най-щастлива....

И понеже, повярвайте ми, ги познавам добре, ще ви кажа какво ни отличава нас от възрастните.

Възрастните се опитват да ни "възпитават" - четат ни лекции надменно, изпитват ни доколко сме научили уроците им, оформят нашето отношение като света така, че да е продължение на тяхното, размахват ни пръст заканително, когато се опитваме да сме себе си и да опознаваме сами света си, като си играем заедно в него.

Ако знаете само колко се радвам, че Оринави бързо разбра, че се намира сред деца, няма нужда да се прави на възрастен, и се "заигра" с нас.

Сега вече наистина добре дошъл Оринави! :D:D:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

В моя личен свят няма победители и герои, няма слаби, няма силни, няма победени.
Аз не желая до се самозалъгвам така.

Има ли нужда човек да се самозаблуждава за накои неща,за да живее по-добре?

Как да разберем дали нашето усещане за хармоничен и щастлив свят във и около нас е Истина или самозблуда?

Кога това усещане е признак на "затварям си очите или сляп съм за недостатъчците и проблемите в себе си и около мен"? Кога е наистина постигнато? :hmmmmm:

Кой може да прецени? Само човек за самия себе си или и другите могат да го преценят? Ако да - то кои са външните признаци на самозаблудата? Кои са на постигнатата хармония? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Как да разберем дали нашето усещане за хармоничен и щастлив свят във и около нас е Истина или самозблуда?

Кога това усещане е признак на "затварям си очите или сляп съм за недостатъчците и проблемите в себе си и около мен"? Кога е наистина постигнато? :hmmmmm:

Кой може да прецени? Само човек за самия себе си или и другите могат да го преценят? Ако да - то кои са външните признаци на самозаблудата? Кои са на постигнатата хармония? :hmmmmm:

И ти можеш да разбереш за себе си и другите могат да разберат това.

Вижда се кога някой е непоклатим във вярата си и силен сред изкушенията.

Линк към коментар
Share on other sites

Как да разберем дали нашето усещане за хармоничен и щастлив свят във и около нас е Истина или самозблуда?

Кой може да прецени? Само човек за самия себе си или и другите могат да го преценят? Ако да - то кои са външните признаци на самозаблудата? Кои са на постигнатата хармония? :hmmmmm:

От нас зависи дали ще възприемаме своят свят като щастлив и хармоничен, или като безполезен и празен. Ако искаме да бъде щастлив и хармоничен-такъв ще е. Ако искаме да се самосъжаляваме и да смятаме че не ни разбират, че светът е безсмислен, така ще бъде. Субективното става обективно. :)

Линк към коментар
Share on other sites

"На една млада сестра, която страда от очеболие, от премрежване на очите, казвам: ако искаш да се излекуваш, трябва да имаш търпение и вяра! Ти трябва да изхвърлиш киселото, което се съдържа в сърцето ти, да обикнеш всички хора. Обаче, един ден, както чела, дошла до един силен, Божествен момент, който проникнал в съзнанието й: очите й веднага се прояснили, мъглата изчезнала и у нея се явило ново съзнание."

...

"Денят Господен иде!".Като ме слушате да говоря по този начин, казвате:Дали няма някакъв заговор срещу нас?- Има заговор, разбира се. Какъв по- голям заговор може да има от този, човек да живее чест и свет живот и да се съедини с Господа- най-великата сила в света? И ако мъртвите вярват в Бога, те ще станат от гробовете си. И ако хората вярват, че Господ управлява света, че трябва да ес подчиняват на Неговата мисъл, че чувствата им са изблик на Неговото сърце, те ще бъдат носители на Божия живот. Как ще стане това, по кой начин, именно, то е друг въпрос.Всички хора са носители на Божията Любов! Не е достатъчно само да вярвате на думи, но да имате жива вяра. При тази жива вяра, като дойде в ума на човека една красива мисъл, той ще благодари на Бога;като дойде в сърцето му красиво, велико чувство, той пак ще благодари на Бога; най- после, като извърши едно велико дело, той пак ще благодари на бога и ще каже:Господи, по- често се проявявай по тоя начин в мене! И ако Господ всеки ден се проявява по тоя начин в нас, това ще бъде благословение за нашите души. За това нещо именно говори псалмопевецът:"Ще се зарадвам, когато видя лицето ти." Учителя Мнозина казваха, Денят Господен

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Таня. :)

И ти можеш да разбереш за себе си и другите могат да разберат това.

Вижда се кога някой е непоклатим във вярата си и силен сред изкушенията.

Ще съм много благодарна на автора, ако посочи поне няколко конкретни "симптома" за истинска хармония на вътрешния свят на друг човек и , обратно, за това, че тази негова хармония е всъщност негова самозаблуда?

Ще съм много благодарна и ако ни даде някакви "тестове", с които можем да установим дали не се самозаблуждаваме, че в света на нашето съзнание съществува само добро и любов?

От нас зависи дали ще възприемаме своят свят като щастлив и хармоничен, или като безполезен и празен. Ако искаме да бъде щастлив и хармоничен-такъв ще е.

:thumbsup:

И пак да попитам - това, че ние сами наричаме свят щастлив и хармоничен без да го доказваме по някакъв начин, не дава ли основание на заобикалящите ни да ни смятат за слепи, повърхностни, и :harhar: , защото си затваряме очите пред проблемите на света си и собствените си и на другите недостатъци?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами може би не трябва да ни интересува мнението на околния свят :feel happy:

Важното е да се чувстваме по детски щастливи :harhar::thumbsup::yinyang:

Всеки сам ще трябва да достигне до Щастието. А да си затваряме очите пред нашите недостатъци не е добре, нали се стремим към съвършенство :feel happy::angel: Но всеки сам да си се бори с тях :thumbsup: /с недостатъците де/

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Таня. :)

Ще съм много благодарна на автора, ако посочи поне няколко конкретни "симптома"  за истинска хармония на вътрешния свят на друг човек и , обратно, за това, че тази негова хармония е всъщност негова самозаблуда?

Ще съм много благодарна и ако ни даде някакви "тестове", с които можем да установим дали не се самозаблуждаваме, че в света на нашето съзнание съществува само добро и любов?

:thumbsup:

И пак да попитам - това, че ние сами наричаме свят щастлив и хармоничен без да го доказваме по някакъв начин, не дава ли основание на заобикалящите ни да ни смятат за слепи, повърхностни, и  :harhar: , защото си затваряме очите пред проблемите на света си и собствените си и на другите недостатъци?

Симптоми за Хармония има у Христос, Буда, Дънов...

А за обратното, има в нас!

Текстове за това какво има в съзнанието ти и в твоето подсъзнание - няма текст, има самоанализ и то дълбок. Ако искаш го наричай и влизане навътре - медитация!

Да за втората част от мнението пиша!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Мнението на околния свят е важно.

Големи ресурси се харчат всеки ден за нас, енергия от Слънцето,

колко усилия положи човечеството и природата за да ни създаде.

Благодарността се изразява и в служенето на живота.

Колко сме полезни е добър индикатор къде сме.

То е нещо като КПД на машината.

"По плодовете им ще ги познаете." Исус Христос

Линк към коментар
Share on other sites

Мнението на околния свят е важно....

"По плодовете им ще ги познаете." Исус Христос

Кое и кого да включим в "околния свят"? И ако за нас е важно мнението на определени хора или група, то не сме ли изпаднали в зависимост от тях и не сме ли се поддали на манипулиране? Ако нашето поведение и самооценка зависят от мнението на "околния свят", то не натоварваме ли този свят да носи отговорността за нашето духовно израстване?

Исус Христос според вас какво е имал предвид под "плодовете им"?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

хехе, в индивидуален план съм си отговорил на въпросите.

Отвреме на време си отговарям пак. :):D

Едва ли може да се даде общовалидна рецепта за всякакви житейски условия.

То е все едно да ограничим Бог.

Не става. :)

опитай да отговориш сама, за конкретния момент.

Това е твоят избор и ценности за сегашният момент.

Той има свойството да определя битието.

Линк към коментар
Share on other sites

И ако за нас е важно мнението на определени хора или група, то не сме ли изпаднали в зависимост от тях и не сме ли се поддали на манипулиране? Ако нашето поведение и самооценка зависят от мнението на "околния свят", то не натоварваме ли този свят да носи отговорността за нашето духовно израстване?

Тези два въпроса, както и всичките които задаваш са много в целта и отлично формулирани, както само един учител го умее. :feel happy:

И двата въпроса сами съдържат отговорите в себе си. До определена степен е полезно да чуеш мнението на другите или на група като цяло. Но в крайна сметка окончателната преценка за ситуацията трябва да си е лично наша. На базата на чутото оценяваме ситуацията, и вземаме свое решение. Ако прекалено вземаме за чиста монета казаното от другите, ще обезличим себе си, и има опасност да паднем в плен на манипулация. А също когато решението не е взето от нас, при неуспех умът ще има склонност да прехвърли отговорността вън от себе си. Тъй като той(умът) е много хитър, и винаги ще извърти така нещата, че да е изгодно за него. :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...