Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Его


Багира

Recommended Posts

Учителят в беседата "Аз ще го възкреся":

Понятията на съвременните религиозни и светски хора за живота са толкова изопачени! Това не произтича от зла воля, а от една оптическа измама на човешкия ум.

В съвременните хора висшият ум не е още развит. Теософите го наричат „висшият манас“. В ущърб на висшия ум се е развивал низшият, в който се намира локализиран човешкият егоизъм.

А стремежите на този низш ум са диаметрално противоположни на висшия манас.

Вие често се питате и не може да си обясните, защо има борба между плътта и духа? Това не е борба – мнозина се мамят, – това е един закон, необходим за развитието на човешката душа. И той се обуславя от следния факт: ако вземете двама неприятели, които кръвно се мразят, и ги сложите на една греда или дъска, под която има пропаст, единият е на единия край, другият – на другия край, и двамата са поставени над една опасност, – какво трябва да направят? Ще напуснат всеки спор. Те не бива да се приближават. Трябва да пазят равновесие. Ако плътта се противи на Духа, има си причини; и, ако Духът се противи на плътта, пак си има причини. Защото ако те нарушат равновесието, и двамата губят. Съвременните хора цитират стиха: „Трябва да унищожим плътта, защото тя се противопоставя на Духа“. Не, не трябва да унищожите плътта или пък да премахнете Духа,

защото Духът и плътта са два елемента в Божествения свят, необходими за развитието на човешката душа и на човешкия ум. Тук няма вътрешен антагонизъм и вътрешен спор. Спорът е само за условията, при които се намират Духът и плътта.

Сега ясно ли е това? Нещата трябва да станат много ясни във вашия ум, за да няма спор. ...

... при тия условия, при които живеем, съединение не се позволява.

Има само един закон, той е следният: ние имаме право да се съединяваме само с Бога, и с никого другиго в света.

С Бога – понеже той е едно същество, неизменяемо в себе си. С него можем да се съединим, и резултатите ще бъдат добри: а всяко друго съединение, при каквито условия и да е, ще причини повече вреда, отколкото полза.

Следователно трябва смешение, сдружаване, а не съединение...

... И казва Христос: „Аз ще го възкреся в последния ден“. Кога? – Когато той се научи

да се съедини с Бога и да се разединява от света. Със света да е смесен, а с Бога да е съединен. Когато научи този велик закон – „Аз ще го възкреся“, той ще влезе в Божествения живот, да разбере великия закон, защо нещата са тъй, а не иначе...

...Следователно трябва да има смешение. Вие искате да се съедините.

Не, никакво съединение не бива да има между вас. Ще се съедините само с Бога, а между вас да няма никакво съединение! А който се съединява, ние ще го изпъдим навън, навън! Защо? Защото е вече опасен. „Изпъждане“ аз разбирам: Ще го турим в някое шише, ще го запушим като киселина – тя е отрова: всяка една капка, дето падне, гори.

Човешкият егоизъм е опасен затова, защото е образуван по този закон на съединението.

Няма по-голяма отрова в света от човешкия егоизъм.

Това е едно ужасно съединение! И когато някой каже, че трябва да напуснем човешкия егоизъм, разбирам, че трябва да го разложим: азотът отделно и кислородът отделно, за да функционират като смесени елементи. И тъй, щом в дома си имате някакво нещастие, аз казвам: Има азотна киселина у вас. Тогава какво се изисква? – Ще разлагате, смешение трябва да има.

...Всички искат по нещо, но никой не се заема да работи по Божествения начин. Съвременните хора се намират в мравичната култура.

Човечеството сега минава през културата на мравите. Тази култура е по-опасна от културата на змиите. Че това е тъй, вие ще видите, че там, гдето има мравки, змиите бягат, понеже мравките със своята киселина пропъждат змиите.

Че туй е един факт, вижда се в живота: там, дето хората са станали егоисти, извънмерно алчни, интелигентността бяга. Защо? – Тази алчност е в състояние да разсипе всички тия клетки на благородство... Туй култура ли е? Следователно съвременните европейски народи се намират в тази фаза. И те не могат да гледат по-далече, че иде нещо по-ужасно. За това те не мислят.

Азотна киселина иде и тя ще разруши всичко само по себе си.

И след като дойде разрушението, тогава те ще кажат: „Кои са факторите? – Икономическите условия, търговският пазар“.

Не, не, приятели:

факторът е вашият егоизъм – основата на културата на мравите: по закона на съединението азотът и кислородът във вас са се съединили и са образували една от най-силните отрови.

Тогава ще се разедините и ще се съедините с Бога, ще се образува едно вечно благо, а помежду си ще живеете като братя. И като дойде Христос в последния ден, ще ви възкреси. Що е възкресение? – Влизане на живота в новите условия, при които новият живот може да се прояви.

Линк към коментар
Share on other sites

"Престани да клечиш в тази солена локва на „егото" .

(малкото „себе").

Купи си едно голямо „Себе",

което се лее като река с чиста вода."

Маулана Джалал ал-Дин Руми"

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

... се забелязва, че т.нар. „духовни хора” често спекулират и оправдават собствената си слабост (безволие) и безотговорност с думите, че такава била Божията воля или че всичко е Божа работа. ...

Кой (е този вътре у нас, който) забелязва какво правят другите хора? Кой е този у нас, който прави квалификации („духовни хора” ... "спекулират и оправдават собствената си слабост (безволие) и безотговорност)" ... Кой съди (кое е добро и кое е лошо)?

Това е малкото себе (егото, низшият ум, личността), което малко себе, когато му дойде времето за разпъване и го разпънат наистина - млъква, вземат му думата...

( Защото всеки един от нас минава личния си път на грешки и поправяйки тези "грешки" - се учи, и се развива... Един ден - всяка "грешка" - ще ни се стори много ценна, когато осъзнаем - каква полза е принесла за израстването ни... Това не е моя идея, а на Учителя)...

Разпънатото малко себе, т.е. - егото, вече не гледа настрани - какво правят хората, но погледът му е насочен нагоре, единствено към Отца и тогава - каквото чуе от Отца - само това говори...

А Отец не осъжда никого..."Нито аз те осъждам"... Това са думи на Христос... Бог е дълготърпелив... Той чака... Той не съди и не осъжда хората...

Редактирано от velinavasileva
Линк към коментар
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=4Bzniqmd5Qk

Понеже темата за Егото гледам все е начело и е набъбнала на 14 страници та реших да се пошегувам малко. Някой да не вземе да ми се обиди skype-34.gif. Сакън, никой не нападам. Поздрави :dancing yes::3d_047:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Велина всичко понесох, но това да цитираш себе си в собствения си блог направо ме уби :)

Прав си ... Имам много слабости... Но когато се осъзная, ще се поправя...:)

Линк към коментар
Share on other sites

Велина всичко понесох, но това да цитираш себе си в собствения си блог направо ме уби :)

Прав си ... Имам много слабости... Но когато се осъзная, ще се поправя...:)

Абе аз по-скоро с възхищение го казах. Понякога това може да е много полезно.

Линк към коментар
Share on other sites

Велина всичко понесох, но това да цитираш себе си в собствения си блог направо ме уби :)

Прав си ... Имам много слабости... Но когато се осъзная, ще се поправя...:)

Абе аз по-скоро с възхищение го казах. Понякога това може да е много полезно.

Недей, не се възхищавай никога от човека! (Било сериозно, било - не...:) )

Възхитата е определена и принадлежи само на Бога! :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Висшият Ум насочва Волята, а низшият я превръща в егоистично Желание."- Елена Блаватска

Мисля, че когато говорим за Егото, задължително трябва да го разглеждаме като низше и висше(или още наричано божествено).

Колкото до плътта, според Блаватска, тя механично повтаря както добрият импулс, така и лошия. Причината за изкушенията е низшият Манас( низшият ум, низшето Его). Мисълта възниква преди желанието, тя действа на мозъка, мозъкът- на органите, и след това се събужда желанието. Затова носим отговорност за нашите мисли и намерения.

Линк към коментар
Share on other sites

А според мен щом този низш ум ни е даден, той ни е нужен - без него не можем. Ако противопоставим низшия на висшия ум, ако обвиним низия за изкушенията, ще получим дисхармония. Вместо екип на низшия и висшия ум, както са ни предвидили, ще се получи гражданска война.

Причината за изкушенията според мен, е невежеството - под невежество имам предвид непознаването на себе си и на света ни, неумението да "въртим педалите с краката и да направляваме с кормилото". нашата понякога изглежда като дете, което е обърнало наопаки колелото, подпряло е кормилото и седалката на земята и с ръцете си върти педалите... 3d_146.gif

Е, какво му е дефектно на колелото в този случай, та не иска да върви?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

"Висшият Ум насочва Волята, а низшият я превръща в егоистично Желание."- Елена Блаватска

Мисля, че когато говорим за Егото, задължително трябва да го разглеждаме като низше и висше(или още наричано божествено).

Колкото до плътта, според Блаватска, тя механично повтаря както добрият импулс, така и лошия. Причината за изкушенията е низшият Манас( низшият ум, низшето Его). Мисълта възниква преди желанието, тя действа на мозъка, мозъкът- на органите, и след това се събужда желанието. Затова носим отговорност за нашите мисли и намерения.

До преди 3 месеца бях убедена, че желанието е първично; мислех, че всички желания се пораждат от някакви дълбоковкоренени инстинкти примерно. Но тогава пред очите ми се разиграха такива събития, които потвърдиха по категоричен начин оцветеното с червено. Оказа се, че единствено най-елементарните желания: да се изкашляш, като се задавиш, да поискаш/пиеш вода и др.п., са продиктувани, предполагам, именно от инстинкта за самосъхранение. Всичко друго - не.

От друга страна ми е трудно да възприема такова деление на нисш и висш ум, (нисш и висш аз - в една друга тема) и затова не се изказвам по тези въпроси - липсва ми съдържанието на използваните понятия.

Обаче Учителят и Щайнер единодушно обясняват, че мислите не са наши, мозъкът е само една антена и т.н. да не преповтарям, писано е много пъти. Тогава ...?

Редно е да обърнем внимание на настройките на антената може би? И възможно ли е? Как?

Или?

Линк към коментар
Share on other sites

"Висшият Ум насочва Волята, а низшият я превръща в егоистично Желание."- Елена Блаватска

Мисля, че когато говорим за Егото, задължително трябва да го разглеждаме като низше и висше(или още наричано божествено).

Колкото до плътта, според Блаватска, тя механично повтаря както добрият импулс, така и лошия. Причината за изкушенията е низшият Манас( низшият ум, низшето Его). Мисълта възниква преди желанието, тя действа на мозъка, мозъкът- на органите, и след това се събужда желанието. Затова носим отговорност за нашите мисли и намерения.

До преди 3 месеца бях убедена, че желанието е първично; мислех, че всички желания се пораждат от някакви дълбоковкоренени инстинкти примерно. Но тогава пред очите ми се разиграха такива събития, които потвърдиха по категоричен начин оцветеното с червено. Оказа се, че единствено най-елементарните желания: да се изкашляш, като се задавиш, да поискаш/пиеш вода и др.п., са продиктувани, предполагам, именно от инстинкта за самосъхранение. Всичко друго - не.

От друга страна ми е трудно да възприема такова деление на нисш и висш ум, (нисш и висш аз - в една друга тема) и затова не се изказвам по тези въпроси - липсва ми съдържанието на използваните понятия.

Обаче Учителят и Щайнер единодушно обясняват, че мислите не са наши, мозъкът е само една антена и т.н. да не преповтарям, писано е много пъти. Тогава ...?

Редно е да обърнем внимание на настройките на антената може би? И възможно ли е? Как?

Или?

Ами всички казват, че мислите не са наши. Инжектират ни се най-вече от колективното несъзнавано и от мотащите се насам-натам мисъл-форми.

В онова материалче за Въздействието на Поговорките и Пословиците Върху Несъзнаваното се опитах да дефинирам какво Низш Аз, Аз и Висш Аз.

Не са само два Аз-а, а три и делението е доста условно така да се каже, защото се преплитат и плавно минават един в друг.

От една страна са трите Аз-а, после съзнаваните и несъзнавани компоненти, после колективно несъзнавано и мисъл форми.

Е, има различни нива на колективното несъзавано, даже и доста високи.

В нормално състояние нормалния човек се намира в контрол на егото си и каквото си иска вкарва мисли в него. Казвам нормалния, защото има "ненормални", които винаги са в променено състояние на съзнанието. В това състояние фокусът на съзнанието е в ниския ментал и астрала. Не просто му се инжектират мисли, а и чувства и не само от егрегори, а и от околните хора.

Как можем да избягаме от това? Как може да избягаме от мислите? Ами отговора е много блъзък до акъла. Като спрем да мислим :) Медитацията в немислене. Затваряме очи и спираме мисловния процес. Друг начин е извършването на монотонни и повтарящи се действия. Като казах монотнонни и повтарящи се действия се сетих за шаманските практики за влизане в транс, които целят точно спиране на мисловния проце или наче казано на процеса на възприемане на мисли от околната среда.

От въздействоето на околните хора можем да се отървем чрез усамотение. Понякога стига да сме сами в тиха стая. За допълнително откъсване източните учения препоръчват затваряне за възходящи и низходящи въздействия чрез заключване на глътката и сфинктера. Ментално могат да се затворя горните към долните чакри , за да не прониква нищо тук.

Какво сме свършили дотук? Затворили сме се, но не е ясно къде се намира съзнанието ни в момента. Може да си блуждаде и пак да попадне на "некоя темна сила". Затова трябва да го насочим към висшите светове. Това става най-общо казано чрез призоваване. Може би следващата час на "Използване на символи за въздействия върху несъзнаваното" ще бъде относно призоваванията.

Призоваваното цели от една страна да обърне вниманието на висшите сили към нас, а от друга страна да насочи несъзнаваното ни към тях. Сещам се една формула на Учителя (не случайно се наричат формули), която е по цитат от Библията: "Обръщам се към теб, който си един Бог и няма други Бог". Призоваването може да стане чрез визуализация на символ, повтаряне на мантра, чувствено обръщане на съшеството ни към Бог, визуализация на издигането ни към него.

Когато сме се затворили и обърнали съзнанието в подходящата посока, можем да чуем тихия глас и посланията на висшите светове. Дори да не ги усетим веднага , те ще дойдат като сънища или осъзнаване на другата сутрин.

При по-дълго практикуване се променя и ежедневното състояние на човека особено, ако той се стреми през деня съзнанието му да е в сферата на висшите идеи. Появяват се по-често осъзнавания. Стават по-интересни и значими, подобрява се интуицията и т.н.

И сега, ако си мислите, че правя тези неща понастоящем, се лъжете. Явно в момента съм в друг период.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм сигурен какво се разбира под „мисъл“. Идеите със сигурност не са наши. Конкретната интерпретация на тези идеи обаче, т.е. пречупването им през индивидуалното съзнание, което поражда мисли (представи), определено се извършва от човека. Значи човек може да приеме от пространството идея или мисъл. Последната е идея пречупена през индивидуалното съзнание на друг човек. Според мен иИдеята е нещо абстрактно, принципно, универсално, а мисълта е нейното конкретизиране, ограничаване. Човек възприемайки от пространството определена идея или мисъл, което става магнитно на принципа на съответствието, я интерпретира и на свой ред създава мисъл, която се привлича към други сходни на нея мисли и ги усилва (така се създават егрегорите). Да се отрича ролята на човека на (съ)творец в това отношение, не мисля, че е съвсем правилно.

Линк към коментар
Share on other sites

... какво се разбира под „мисъл“.

"Мисъл" е тази вода,тази субстанция, с която се пои, която слиза отгоре върху ("градината на" земния третокласен, местен) ум преди, достигайки до гениалност, той да е осъзнал, че всичко вече е измислено от Бога; че Бог "вече не мисли", а Бог знае всичко и ставайки едно с Бога - човек става знаещ и разумен, слят с Бога... Мисълта е феномен само на първите низши четири нива, които са земни...

Съвършените човеци - учителите - също не мислят, защото те знаят...

Мисленето - това е антипод на знанието... А знанието се дава интуитивно, когато достигнеш до там, че да се откажеш (доброволно, защото си схванал Истината) от мисленето... Когато се откажеш доброволно от мисленето, а то се случва не по-рано от пълното развитие, до гениалност, на ума - тогава чак влизаш в разума... Разумът е отвъд мисленето; разумът - знае интуитивно, непосредствено... Раз и имаш - ум, дава ти се вътрешно...

Учителят казва, че мисленето , тази вода, е дар на човеците от ангелите... Божествата не мислят , защото знаят; т.е. - те са разумни... Мисли търсещият човек и докато търси - той още не знае, затова се налага да мисли... "Пускат" му всякакви смесени мисли "отгоре" , при това - на час , по лъжичка от истинските, защото гледат да го научат да различава, затова му "пускат" контрастни мисли...

(Мисленето можем да си представим също като словесно мляко - нещо полезно за не-новородени човешки същества)...

Ех... :) Колкото повече се обяснява - толкова по-глупаво звучи...Вили, Вили... какво говориш?... :) ... Ето - нещо от Библията:

Псалми 94:11

"Господ знае, че човешките мисли са лъх."

Редактирано от velinavasileva
Линк към коментар
Share on other sites

... какво се разбира под „мисъл“.

"Мисъл" е тази вода,тази субстанция, с която се пои, която слиза отгоре върху ("градината на" земния третокласен, местен) ум преди, достигайки до гениалност, той да е осъзнал, че всичко вече е измислено от Бога; че Бог "вече не мисли", а Бог знае всичко и ставайки едно с Бога - човек става знаещ и разумен, слят с Бога... Мисълта е феномен само на първите низши четири нива, които са земни...

Съвършените човеци - учителите - също не мислят, защото те знаят...

Мисленето - това е антипод на знанието... А знанието се дава интуитивно, когато достигнеш до там, че да се откажеш (доброволно, защото си схванал Истината) от мисленето... Когато се откажеш доброволно от мисленето, а то се случва не по-рано от пълното развитие, до гениалност, на ума - тогава чак влизаш в разума... Разумът е отвъд мисленето; разумът - знае интуитивно, непосредствено... Раз и имаш - ум, дава ти се вътрешно...

Учителят казва, че мисленето , тази вода, е дар на човеците от ангелите... Божествата не мислят , защото знаят; т.е. - те са разумни... Мисли търсещият човек и докато търси - той още не знае, затова се налага да мисли... "Пускат" му всякакви смесени мисли "отгоре" , при това - на час , по лъжичка от истинските, защото гледат да го научат да различава, затова му "пускат" контрастни мисли...

(Мисленето можем да си представим също като словесно мляко - нещо полезно за не-новородени човешки същества)...

Ех... :) Колкото повече се обяснява - толкова по-глупаво звучи...Вили, Вили... какво говориш?... :)

:thumbsup:

Ра-з-ум + итуиция + Любов = на знание, упование. Мигновено без да мислим:)

За това и в горните нива факторът време е различен, можеш да преживееш/видиш неща, които с години да описваш, а си бил за малко само:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Велина всичко понесох, но това да цитираш себе си в собствения си блог направо ме уби :)

Ами Божидаре, това ще да е свързано с разпъването на малкото себе ама не съвсем. Според мен, май на теб ти действа убийствено не опита на някой да разпъва егото си, а да го опъва...Щото егото носи на опъване- като ластик е. Опъваш, опъваш, опъваш егото и накрая ПЛЯС- на`йш`ли как боли ...:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Велина всичко понесох, но това да цитираш себе си в собствения си блог направо ме уби :)

Ами Божидаре, това ще да е свързано с разпъването на малкото себе ама не съвсем. Според мен, май на теб ти действа убийствено не опита на някой да разпъва егото си, а да го опъва...Щото егото носи на опъване- като ластик е. Опъваш, опъваш, опъваш егото и накрая ПЛЯС- на`йш`ли как боли ...:3d_146:

Хе хе хе. Верно виждам и себе си

Линк към коментар
Share on other sites

Велина всичко понесох, но това да цитираш себе си в собствения си блог направо ме уби :)

Ами Божидаре, това ще да е свързано с разпъването на малкото себе ама не съвсем. Според мен, май на теб ти действа убийствено не опита на някой да разпъва егото си, а да го опъва...Щото егото носи на опъване- като ластик е. Опъваш, опъваш, опъваш егото и накрая ПЛЯС- на`йш`ли как боли ...:3d_146:

Хе хе хе. Верно виждам и себе си

Споко, момчета - не съм цитирала никъде себе си... Той, бай Божо е бил без очила, та затова не е разпознал цитата на Учителя и се е пообъркал малко нещо ... :) Човещинка...:)

Линк към коментар
Share on other sites

Велина всичко понесох, но това да цитираш себе си в собствения си блог направо ме уби :)

Ами Божидаре, това ще да е свързано с разпъването на малкото себе ама не съвсем. Според мен, май на теб ти действа убийствено не опита на някой да разпъва егото си, а да го опъва...Щото егото носи на опъване- като ластик е. Опъваш, опъваш, опъваш егото и накрая ПЛЯС- на`йш`ли как боли ...:3d_146:

Хе хе хе. Верно виждам и себе си

Споко, момчета - не съм цитирала никъде себе си... Той, бай Божо е бил без очила, та затова не е разпознал цитата на Учителя и се е пообъркал малко нещо ... :) Човещинка...:)

Момиче, просто не знам какво да ти кажа.

Виж разликата между разпъване и опъване. Опъване означава уголемяване :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

... какво се разбира под „мисъл“.

"Мисъл" е тази вода,тази субстанция, с която се пои, която слиза отгоре върху ("градината на" земния третокласен, местен) ум преди, достигайки до гениалност, той да е осъзнал, че всичко вече е измислено от Бога; че Бог "вече не мисли", а Бог знае всичко и ставайки едно с Бога - човек става знаещ и разумен, слят с Бога... Мисълта е феномен само на първите низши четири нива, които са земни...

Съвършените човеци - учителите - също не мислят, защото те знаят...

Току що отрече творчеството и изкуството, а също и свободата. Без мисълта човек не може да реагира и в най-елементарната житейска ситуация. Как въобще си представяш, че (все)знанието може да замени мисълта? Това би означавало предопределеност, а не свобода. И не е ли признак на гордост да предполагаш, че можеш да постигнеш всезнание, пък било и чрез сливане (???) с Бога, който вече го притежава (поне според думите ти).

Мисленето - това е антипод на знанието... А знанието се дава интуитивно, когато достигнеш до там, че да се откажеш (доброволно, защото си схванал Истината) от мисленето... Когато се откажеш доброволно от мисленето, а то се случва не по-рано от пълното развитие, до гениалност, на ума - тогава чак влизаш в разума... Разумът е отвъд мисленето; разумът - знае интуитивно, непосредствено... Раз и имаш - ум, дава ти се вътрешно...

Учителят казва, че мисленето , тази вода, е дар на човеците от ангелите... Божествата не мислят , защото знаят; т.е. - те са разумни... Мисли търсещият човек и докато търси - той още не знае, затова се налага да мисли... "Пускат" му всякакви смесени мисли "отгоре" , при това - на час , по лъжичка от истинските, защото гледат да го научат да различава, затова му "пускат" контрастни мисли...

(Мисленето можем да си представим също като словесно мляко - нещо полезно за не-новородени човешки същества)...

Ех... :) Колкото повече се обяснява - толкова по-глупаво звучи...Вили, Вили... какво говориш?... :) ... Ето - нещо от Библията:

Псалми 94:11

"Господ знае, че човешките мисли са лъх."

Честно казано, не мога да повярвам, че чета това. От личен опит ли пишеш? Интуицията е всичко друго, но не и отказ от мисленето, освен разбира се ако не поставяш знак за равенство между мисленето и човешките илюзорни представи и заблуди, а точно тези неща са антиподи, защото илюзиите и заблудите са показател за погрешно мислене.

А знанието се дава интуитивно, когато достигнеш до там, че да се откажеш (доброволно, защото си схванал Истината) от мисленето..

Е как така знанието ще се дава, след като си схванал Истината??? Това е логически абсурд. Но ти разбира се отричайки мисълта, отричаш и логиката. Излиза, че Бог (както и Истината) са алогични??? И как така става това доброволно отказване, без участието на ума? Кое е доброволното тогава?

Линк към коментар
Share on other sites

... какво се разбира под „мисъл“.

"Мисъл" е тази вода,тази субстанция, с която се пои, която слиза отгоре върху ("градината на" земния третокласен, местен) ум преди, достигайки до гениалност, той да е осъзнал, че всичко вече е измислено от Бога; че Бог "вече не мисли", а Бог знае всичко и ставайки едно с Бога - човек става знаещ и разумен, слят с Бога... Мисълта е феномен само на първите низши четири нива, които са земни...

Съвършените човеци - учителите - също не мислят, защото те знаят...

Току що отрече творчеството и изкуството, а също и свободата. Без мисълта човек не може да реагира и в най-елементарната житейска ситуация. Как въобще си представяш, че (все)знанието може да замени мисълта? Това би означавало предопределеност, а не свобода. И не е ли признак на гордост да предполагаш, че можеш да постигнеш всезнание, пък било и чрез сливане (???) с Бога, който вече го притежава (поне според думите ти).

Мисленето - това е антипод на знанието... А знанието се дава интуитивно, когато достигнеш до там, че да се откажеш (доброволно, защото си схванал Истината) от мисленето... Когато се откажеш доброволно от мисленето, а то се случва не по-рано от пълното развитие, до гениалност, на ума - тогава чак влизаш в разума... Разумът е отвъд мисленето; разумът - знае интуитивно, непосредствено... Раз и имаш - ум, дава ти се вътрешно...

Учителят казва, че мисленето , тази вода, е дар на човеците от ангелите... Божествата не мислят , защото знаят; т.е. - те са разумни... Мисли търсещият човек и докато търси - той още не знае, затова се налага да мисли... "Пускат" му всякакви смесени мисли "отгоре" , при това - на час , по лъжичка от истинските, защото гледат да го научат да различава, затова му "пускат" контрастни мисли...

(Мисленето можем да си представим също като словесно мляко - нещо полезно за не-новородени човешки същества)...

Ех... :) Колкото повече се обяснява - толкова по-глупаво звучи...Вили, Вили... какво говориш?... :) ... Ето - нещо от Библията:

Псалми 94:11

"Господ знае, че човешките мисли са лъх."

Честно казано, не мога да повярвам, че чета това. От личен опит ли пишеш? Интуицията е всичко друго, но не и отказ от мисленето, освен разбира се ако не поставяш знак за равенство между мисленето и човешките илюзорни представи и заблуди, а точно тези неща са антиподи, защото илюзиите и заблудите са показател за погрешно мислене.

А знанието се дава интуитивно, когато достигнеш до там, че да се откажеш (доброволно, защото си схванал Истината) от мисленето..

Е как така знанието ще се дава, след като си схванал Истината??? Това е логически абсурд. Но ти разбира се отричайки мисълта, отричаш и логиката. Излиза, че Бог (както и Истината) са алогични??? И как така става това доброволно отказване, без участието на ума? Кое е доброволното тогава?

"Това е логически абсурд. Но ти разбира се отричайки мисълта, отричаш и логиката. "
- Нещо такова... Нелинеен скок... Но - не бързай да се вайкаш, потърпи, ще го разбереш по-нататък... :)

"И как така става това доброволно отказване, без участието на ума? Кое е доброволното тогава?"
- Казах, че последната функция на ума е самоотричането . Самоотрича се и млъква, бива поставен завинаги под контрол... Вече нещата с творчеството идват на мястото си...

Но да се самоотрече може единствено и само този ум, който предварително се е развил до гениалност... Само гениалният ум може да го схване, този парадокс и така - стигнал до задънена улица - във всичките си търсения - образно казано този низш ум "се гръмва", капитулира ,"самоубива се", или - просто - онемява... (Няма нищо страшно в това; няма нищо общо СЪС СМЪРТ, ПРИЛИЧА на нещо като драматично отказване) ... Не и преди да дойде до гениалността обаче... Преди това се чуди и се вайка - как може да се пишат подобни глупости... Неразбиране, брат... Нищо не може да се направи... Потърпи, това , което сега не разбираш - ще ти се даде даром, макар че - не я обичаш тази дума... Ще видиш как става "даром"...

Това изобщо не е моя идея... Не го измислям , не го "творя" аз...Учителят казва, че пътят към Бога ще го направят учените хора... И още казва, че само гениалният ум, може да дойде при нозете на своя Учител, на Бога... Да се смири с библейското, а не с човешкото смирение...

Ти - как разбираш самоотричането, "разпъването на малкото себе" и прочие там стотина етикети на един и същи знаков феномен, бележещ края на цяла епоха в личностното развитие? Това не е само гола декларация... Нито пък е израз на външните напъни на егото да покаже на света - как човекът се самоотрекъл от света и че вече е духовен човек , с всичките му там атрибути - пости, гледа надолу, моли се, причестява се и пр., според личните му предпочитания и схващания (както си го разбират религиозните хора. Нищо лошо няма в това, но то говори за неразбиране на смисъла на самоотричането. Защото смисълът - винаги е вътрешен; касае вътрешния свят на човека.)...

Самоотричането не е външно; то е вътрешно , само вътрешно ... Нещо друго, вътрешно, във вътрешния ти свят, се случва, в практичен план... Чувстваш го, живееш го... Не можеш да го оприличиш на нищо, което си преживял, в досегашния си живот...

То обръща издъно, както казва Учителят, целият ти живот... Защото то е прелом, революция в досегашните ти схващания... Прави ги на пух и прах... :) Начало на нова епоха... Нова ера ... Защото наистина сега вече си се новородил... След самоотричането, с новораждането - ти си станал Божи син...Това означава, че Бог те е припознал за свой син и те е приел в Божието Царство на Любовта... Досега си изповядвал тези неща само с устата си, външно - но отсега нататък - сърцето ти е обрязано...Вътрешното е дошло в силата си.Ти вече си едно с Бога; слял си се с Него.

Този въпрос е най-важният въпрос на земното съществуване за всички хора и е венец на търсенията им... Той не може да бъде предмет нито на спор, нито на доказване... Това е чиста практика, не е нито теория, нито пък е философия... Затова - или я приемаш, или - не я приемаш...Повечето хора - не я приемат, защото нямат тази възможност; не им се дава още... даром... Искам да кажа, че и приемането, и неприемането на каквото и да е - са еднакво добър избор... Парадоксално - да; но е Истина...

Звучи глупаво, прав си... Но това е само, тогава, когато все още се мисли повърхностно, защото сме в началото на Мисловния Път... После - започваш да мислиш все по-дълбоко и все по-дълбоко - докато разбереш, че си в омагьосан кръг , от който няма измъкване - това е то - мисленето... Чак тогава ти се дава идеята - да го прескочиш, това мислене, тази логика, на която толкова си държал досега... И опитът излиза успешен...

"Казва: „Кое е истина?“ Истина е туй, което не се доказва. Ти го знаеш моментално. Туй, което се доказва, то е въпрос дали е истинно. Ние мислим, че туй, което се доказва, е истина. Истината непосредствено иде до ума ти."Дънов "Гордост и смирение"

Редактирано от velinavasileva
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, не всичко е логика. И нещата се случват, точно, когато логиката спи...:sorcerer:

Ума и сърцето започват да работят в синхрон, само когато има тишина, да сме утихнали, да сме глупави... Ако не изпразниш чашата от шлаките как Бог да ти сипе еликсир?

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, не всичко е логика. И нещата се случват, точно, когато логиката спи...:sorcerer:

Ума и сърцето започват да работят в синхрон, само когато има тишина, да сме утихнали, да сме глупави... Ако не изпразниш чашата от шлаките как Бог да ти сипе еликсир?

Дай пример.

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят казва, че бъдещата култура - това е култура на сърцето, а не е култура на ума... Какво ли е искал да каже? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...