Jump to content
Порталът към съзнателен живот

От къде да започна с окултизма?


Sunshine

Recommended Posts

Посочих няколко необходими качества, а ти прие това за догматизиране. Ако можеш постигни свободата си и без тяхното прилагане. Аз предпочитам да развия тези качества вместо да бъда свободен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз дойдох на този свят, за да отпочина и за да играя, да наблюдавам и да видя какво се случва тук. В този свят, просто бъди осъзнат и бдителен, наблюдавай всичко, което се случва около теб. То е голямо забавление.

Дори духовните ти практики не бива да бъдат голям товар на главата ти. Духовните ти практики трябва да са нещо, което е направено с чувство на свобода. Духовните практики започват с любов. Когато има толкова много любов, те не са задължения. Не е нещо, което трябва да направиш, както всяка събота трябва да отидеш на църква и да се молиш. Няма задължително и трябва. Това е есенцията в твоя живот. Пътят на твоя живот е молитва. Самото ти съществуване става молитва. Твоята разходка се превръща в молитва. Твоята работа се превръща в молитва. Всичко, което погледнеш с цялата тази благодарност в сърцето ти се превръща в молитва. Постой близо до океана и гледай простора, дълбочината и всички големи вълни издигащи се в него. Нещо дълбоко се случва в сърцето ти. Това е молитва.

Шри Шри Рави Шанкар
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: Максим, благодаря!

Може би написаното по-горе е най-близо до личното ми разбиране за окултизма, молитвата и Живота.

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes:

Станимир, лично обръщение към теб имах тук:

Ти си готов бе, хайде да създадем нова догматика, че старата вече издъхва.

и то беше шега. Всяка шега си има основа, но няма нищо общо с явна нападка.

Ако целта ми е прилагането на необходими качества със сигурност няма да мога да постигна свободата. Но докосвайки едва свободата тя създава ново състояние на кръвта, което прави много качества атрибутивни. Те са естествени, когато са резултат и са догми, когато искат да бъдат причина.

Линк към коментар
Share on other sites

Предположението, че окултизма е необходим на Търсещия (на ученика) е една възможна гледна точка. Тя може и да дава добри плодове в началото, но лесно става поредния капан, то ест добре е своевременно търсещият да се усети и да се пусне от него.

Да, окултизмът дава големи възможности на човека, отваря му широки хоризонти. Дава му усещане ... почти като на магьосник, с нова, могъща вълшебна пръчица. Обаче като си е все същия неумел магьосник, който не знае какво да прави с вълшебната пръчица... Ще ги натвори същите, както и без вълшебна пръчица!

Иначе казано, застъпниците на тезата, че окултизмът е необходим, явно считат, че е така, поради повечето възможности, които ще получат. Но не отчитат обстоятелството, че не вълшебна пръчица му липсва на човека, а "магьосническото " състояние, което даже няма нужда от вълшебна пръчица!

Линк към коментар
Share on other sites

не вълшебна пръчица му липсва на човека, а "магьосническото " състояние, което даже няма нужда от вълшебна пръчица!

Да. И аз съм на същото мнение за окултизма и Status Magesticus без пръчици.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Багира! Напълно съм съгласна!

Аз обаче си мисля, че няма противоречие със написаното от Станимир, защото той даваше препоръки за окултизма, а Багира за вървенето по Духовния път, който наистина може и да не мине през окултизма. От друга страна отдавна избягвам да употребявам думите "трябва" и "задължително" ...

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Мисле вътре в нас има даже и в излишък опитности от окултизма.Да преодолеем негативизма си да придобием Любов .Иначе няма да ни допуснат в""Царството Божие""големи бели ще направим.

Линк към коментар
Share on other sites

Окултизмът не се изразява в развиване на психически способности. Точно напротив - последните са в по-голяма степен следствие на религиозната отдаденост на мистика, която в един етап от пътя води до силно емоционално поляризиране на неговата личност. Факт е че повечето екстрасенси, медиуми, лечители, гадатели и др. от нисш тип (без осъществена връзка с душата) са със слабо развито ментално тяло. Окултистът се стреми към познанието и разбирането на скритите закони, които направляват света - видимия и невидимия. Той познава вътрешното чрез външното и се опитва да изяви тази своя вътрешна същност в ежедневния си живот.

По отношение на качествата които споменах по-преди в тази тема, мисля че те са от значение както за окултиста, така и за мистика.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Здравейте,

Бих изкал да ви задам няколко въпроса:

1. Как се медитира? Можете ли да ми дадете линкове към техники и всичко за медитацията.

2. Незнам дали има някой от вас който знае отговора на това, но - как се използва енергията? От доста време почнах да разучавам неща за Телекинезата, Пирокинезата, Техокинезата, Левитацията,.... Когато си помисля, че до пръстите на ръцете ми достига енергия, то наистина става така. Даже ръката ми почва да изтръпва. Ако това е енергията, то как да я използвам или да я насоча към нещо? Мога да се фокусирам само във едно нещо, т.ч стрелянето си мислих, че няма да е проблем, но нищо не се получава.

3. На ОИТ(Опитност Извън Тялото) може ли да се ходи до космоса? Детската ми мечта е да летя и да обикалям из космоса и планетите в него. Когато управляваш астралното си тяло в ОИТ знам, че можеш да летиш, но дали можеш да обикаляш из космоса, ако видиш странен обект да отидеш до него(иска ми се да наблюдавам НЛО от близо, даже ако може и да вляза в него smiley.gif ), да отидеш на Марс или Луната rolleyes.gif

4. При навлизане в ОИТ устата ми се пълни със слюнка. Как мога да го предотвратя? Винаги ми се налага да преглъщам и целият труд заминава на вятъра! :(

5. При навлизане в ОИТ клепачите ми трептят постоянно, даже почват да се отварят сами. За да стоят затворени трябва да напрягам клепачните мускули, а от това отива цялата релаксация. Бихте ли казали ако знаете какво да правя?

Благодаря ви предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, kaibakor! В днешно време силно се толерират неавтентичните литературни източници и съответните сайтове. Затова балансираното и здравословно духовно развитие е изключително голяма рядкост. Съветвам те дълго време - преди изобщо да помисляш за медитация и ОИТ - да изграждаш тъй често пренебрегваните основи: широк и стабилен духовен светоглед, осъзнато отношение към себе си и другите, подготовка на тялото чрез правилно хранене, движение, самомасажи, сън и релаксация, бани, билки и други природни лекуващи способи. Едва тогава ще можеш истински да медитираш без никакви странични явления. Иначе, дори и да направиш някакъв пробив към трансперсоналното, той ще носи белезите на ред деформации и в крайна сметка няма да е за твое добро, нито за доброто на другите хора.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Ще кажа няколко думи по втория въпрос. Това, до каква степен може да се използва енергията, зависи от степента в която са развити определени чакри. В случаите като левитация, телекинеза и др. под. от значение са два центъра свързани с белите дробове. Има практики, посредством които могат да се развият подобни способности, но мога да те уверя, че много скоро след това ще съжаляваш. Помисли, заслужава ли си заради "удоволствието" да останеш известно време на няколко сантиметра над земята да прекараш дълги години в усилие да излекуваш пораженията от стореното? Например всички техники свързани с ясновиждането в будно състояние, гледането през стени и други предмети, възстановяване на образа от минало прераждане вглеждайки се в даден човек и др. подобни водят до сериозно нарушаване на физическото зрение (дори и за посветените, които ги използват изключително рядко). Прекомерното концентриране върху чакрите винаги води до поражение на свързаните с тях органи и до други следствия на етерно, емоционално и ментално равнище с които съм запознат само повърхностно и няма да ги коментирам.

Линк към коментар
Share on other sites

Телекинеза, левитация и прочие неща- всъщност, те не съществуват, хората които ги практикуват, просто въздействат върху сетивата на останалите които са убедени, че са видели човек, реещ се освободен от гравитацията, или пък преместващ това или онова...

Петте ни сетива ни най-малко не ни показват реалността вън от нас, а по скоро реалността вън от нас, която благодарение на тях сме убедени, че съществува, е само отражение на това, което е отвътре...

А сетивата са най-лесното нещо за всякакъв вид манипулация- щом един аналгин може да ги заблуди...

Линк към коментар
Share on other sites

Телекинеза, левитация и прочие неща- всъщност, те не съществуват, хората които ги практикуват, просто въздействат върху сетивата на останалите които са убедени, че са видели човек, реещ се освободен от гравитацията, или пък преместващ това или онова...

Петте ни сетива ни най-малко не ни показват реалността вън от нас, а по скоро реалността вън от нас, която благодарение на тях сме убедени, че съществува, е само отражение на това, което е отвътре...

А сетивата са най-лесното нещо за всякакъв вид манипулация- щом един аналгин може да ги заблуди...

Не съществуват, но за тях пише в Библията, и в книгите на изтока, и в словата на Учителите, за мен това е достатъчно. Всъщност на какво се позоваваш?

Линк към коментар
Share on other sites

На цялата библия- от първата до последната страница, в която единствената реалност е тази, която е Божествена, а тя винаги е това, което е отвътре. Това всъщност, че човек няма никаква възможност да въздейства върху външните условия и да променя външната "действителност" е основна отличителна черта на християнското учение. Човек може да промени единствено само възприятието на себе си и всичко останало, но не и обратното. Такива "хибридни" положения като човек, който придобива качестнва на Бог, или Бог, който "слиза" и се порявява като човек, и особено измислицата- богочовек, са опити за отнемане на функциите на Твореца. Всъщност, положение, в което човек променя дедйствителността, опитвайки се да постигне божествена същност, в библията е описано като сод-ом (съединение в обратна посока), на което се придава някаква морално измислена характеристика...Содомия- това е положението,в което човек се напъва да променя например прогнозата за времето...или пък да премести бутилка к ока-кола от масата в кухнята, на масата в хола, удобно сервирана..без да си служи с дадените му за това ръце, координация и всичко останало...

Ако някой има желание да се занимава и да порвери- винаги може да го провери. Библията засега е масово достъпна. Науката кабала, макар и превърната от някои в кръжочна самодейност, все още си среща неподправена, и още нещо- Словото, написано навсякъде около нас, винаги пред очите ни, чието значение ни е отнето като разбиране..освен под формата на печатно произведение, твърди същото навсякъде, по всяко време, и е едно и също където и да погледне човек, ако му било писано да прогледне. Но, най-често опитът в насока да постигне тези неща, е този, който по най-дългия и болезнен път доказва винаги това, което навсякъде ни избожда очите, дори и от писанието...но то все пак не е надеждно- в него са твърдели, че е написано, че човек може да изземе функциите на Твореца и да отнема живот, да осъжда грешници и какво ли не...така че, само писанието, изведено от състояние на мъртва писменост може да свърши някаква работа- а това е състояние на Живо Слово, или Божествена Наука. Щом ще е такава- как човек може с напъни да я изучи? Това най-малкото е проява на богохулство...но хайде да не изпадна в крайност- проява на неразбиране.

Със сигурност съм имал противоположно мнение, и доста опит и с разни там енергии, и прочие неща, няма да излагам "постижения", защото такива всъщност няма...Приятно и удобно е да седнеш на високо, на покрива на храма, и да си верваш, че може да управляваш всичко това...защото всъщност, управляваш отражения, докато реалността вътре в теб, си остава гарантирано в същото окаяно състояние на робство...

Линк към коментар
Share on other sites

Ето малко обяснение. Окултизъм-мистично учение за свръхестественото, вяра в съществуване на тайнствени, скрити сили в човека и природата, достъпни само за избрани, посветени.-Бълг. тълковен речник

За това тези преживявания, като телекинеза, левитация, влияние на времето и др. са неща, случващи се вътре в нас, в нашето съзнание. Те не са достъпни за останалия свят, другото си е просто факирство и внушение, игра със петте сетива, както каза Кристиян. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето малко обяснение. Окултизъм-мистично учение за свръхестественото, вяра в съществуване на тайнствени, скрити сили в човека и природата, достъпни само за избрани, посветени.-Бълг. тълковен речник

Във връзка с обяснението на думата "окултизъм" искам да напомня, че всичко се постига с много труд и работа над себе си, както и поставяне на личността в служба на общото благо. Няма нищо свръхестествено, няма избрани, има само завоювали правото си на знание, което е преди всичко отговорност. То се постига чрез саможертва и себеотдаване. Нека не забравяме, че Учението е добро, само когато е в достойни ръце. Това важи навсякъде. Делението на вътрешно и външно също е много условно и ограничава и двете понятия.

Колкото до телекинезата, левитацията, ходенето по вода и други способности, разбира се най-лесното е да се обяснят като заблуда на сетивата, но зад тях стоят реални физически/енергийни закони. По същата логика може да се отрече всичко написано в Библията по отношение на Христос. Какво излиза: Библията лъже, Учителите лъжат, сетивата ни лъжат, разсъдъкът ни лъже - истинско пиршество за съмнението. Не, че съм привърженик на сляпата вяра - разбира се Вярата трябва да е придружена с познание, но съмнението е много по-лошо. Съмнението е способно да разруши и най-великото начинание.

Казано е: малкото знание е опасно. А за истинските постижения са нужни много любов и самоотверженост - както в малкото така и в голямото. Нека да се научим да се прекланяме и пред малкото и пред голямото добро. А сидхите ще се развият по съвсем естествен път и ще ни послужат в правилната посока.

Линк към коментар
Share on other sites

Бих допълнила Мона-и с молитва. Защото Бог ни показва Пътя... а когата го и за-служим :thumbsup: вече нещата се подреждат... :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Във връзка с обяснението на думата "окултизъм" искам да напомня, че всичко се постига с много труд и работа над себе си, както и поставяне на личността в служба на общото благо.

Христос казва, приблизително цитирам "може ли с грижи човес да прибави и един лакът на ръста си?", а вчера в друга тема, цитирах някои неща от посланията на Етан, в което се съдържа същото, нопредставено по-конкретно- човек с полагане на усилия не може по никакъв начин да придобие нищо, което да е полезно както за него, така и за всички останали, а полезно за Бог е заложено "по подразбиране"..и точно преди минута попаднах ето на този пасаж:

"Разберете, че всичко, с коет очовеците се хранят, дишат и живеят, е Слово от Словесата Божии, всичко в което се движат и съществумват е Сянка на Същността, Която е Христос. Кабала твърди, че човек с петте си сетива не може до има свобода нито на волята, нито на избора, и че последством петте си сетива възприема света не такъв, какъвто е той по Същност, а такъв, какъвто гопредставят сетивата ни, и всъщност, всичко онова, което ние чрез сетивата си определяма кето "идващо отвън" или "външно", е само отражение на онова, което е вътре в нас...

Ни най-малко бих отрекъл писанието като източник на информация, която подежи на проверка- ако човек създаде условия в себ еси, Бог може да провери писанието вътре в човека, и ако Той е решил, че службата на човека изисква левитация- ще му дари таязи възможност, за да може човек да Му служи...Тоава всъщност се нарича "ДАР-ба"- нещо, което си нямал като същество имащо смъртно естество, а е подарък, дар отБога, за същество, което е новородено от: вода и дух- това са двете необходими и достатъчни условия, за новораждане.

Писанията са съвсемточна наука, която обаче не е наука, понятна на човешкия ум, сърце и сетива.

Сам Христос казва, че който Го следва, и по-големи чудеса от Неговите ще извършва, и "ще ви дам това, което умът и сърцето не познават, това което очи не са виждали и уши не са чували"- колко пои-ясно от това може да се покаже, че човешкия труд е безсмислен, човешкият ум- непригоден, човешкото око и ухо..и изобщо- човешките сетива- са неквалифицирани в дисциплината "себепознание" и "Божествената наука"- с това, само се утвърждава природата на нисшата душа- нефеш, която не поддържа завесата спусната- това се поддържа от друго, но държи прозорчите затворени отвътре...

В света такъв какъвто е, свят на огледални отражения, живеем ние хората, а Душата ни...Знаем как се чувства Алиса в огледалния свят- с Душата нещата не стоят по-различно...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също искам да добавя нещо, по-скоро да поясня. Под "общо благо" може да се разбират различни неща. Учителя ни е казал да служим на Любовта, Истината и Светлината. Което значи, на Бога.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички знания с ментален произход, отнасящи се до битието или небитието са с луциферически произход. Но човек тръгнал по пътя на пробуждането трябва да премине през тях, защото как да разбереш, че нещо е мая, ако не го изживееш.

С труд и усилия се постигат: кариера, материални придобивки, физическа сила и т.н.

Единствено от значение за човешкото същество е да се спаси. В основата на всички религии е заложен този смисъл - спасението.

Тъй като в момента съм на вълна Будизъм ще кажа, че усилията за освобождение има опасност да доведат полагащият ги до натрупване на още карма, понеже са продукт на субект участващ в причинно-следствени връзки. Кармата е проявление на причинно-следствени изяви но за да се материализира са необходими съзнателни усилия. Според будизма обаче съществуват усилия от друго естество, които са неутрални от към обвързване с още карма. Розенкройцерите наричат това усилие "копнеж" към Прародината или "спомен". Тук няма значение как ще го именуваме, важното е човек да го идентифицира и да се опре на него. Но за съжаление границата е много тънка и неуловима.

Линк към коментар
Share on other sites

Колко красота има в ученията на Розенкройцерите и Беинса Дуно...

Нима отричат трудът? Или Природата? Или добрата мисъл?

Нима общото благо може да означава нещо друго освен загриженост за ближния? За всички ближни?

Духът, Словото, Освобождението...

Ако разберете, че освобождението е върховно напрягане на цялостната ни същност за реализиране на Божията Воля, дали ще сте толкова настойчиви в преследването му?

С всяка следваща крачка пътят става все по-труден и по-труден и само чувството за единство с Духовната Йерархия дава сили да продължиш.

Спасение, освобождение от Кармата.

Кармата е Божествен Закон. Вечен и неотменим. Без закона за Кармата Божията Воля няма как да се реализира. Също и без участието на човека. Но хората предпочитат някой друг да дирижира бъдещето им. А Бог ги е дарил с такива могъщи сили - не за да търсят спасение, а за да осъществят връзката между Материалния Свят и Божествения. Защото да се спасиш и заживееш в някакъв въображаем рай, докато съществува ад, където безброй същества се лутат в мъки и страдания е престъпление.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...