Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За нуждата от Учител или Наставник


Иво

Recommended Posts

Здравейте,

Има ли според вас човек нужда от Учител или Наставник в духовния Път?

Ако да - как да намерим такъв? Ако не - защо?

Какво мислите вие? Какъв е вашият опит?

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте ! :thumbsup1:

Хубав въпрос . Зависи как ще го погледнеш .

При всички положения - да . Големият проблем е как да го търсиш , за да имаш шанс да го намериш , :)) според мене . Ако търсиш някой , който да взима решенията вместо тебе .....по земята хората са създали училища пълни с учители .

Ако си избрал духовния път - струвами се ,че трябва да поостанеш мъничко със себе си , за да се разбереш с душата си на кой ще се кланяш ... На единствено непогрешимия , всичко знаещия Учител .....Евангилие от Матея гл. 23 стих 8, 9, 10 . Или ще търсиш " лекия път " на " безплатната баниичка ". Тази " баничка " после , ехеее по някое време ще ти донесе натрупаните лихви и те ще те затиснат като жабче - валяк .

Подпис - " Такъв като тебе " :))))

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

отговора определено е да - необходим ни е Учител.

Отношенията между Учителя и ученика се основатат на любов и свобода - няма нищо насила, няма налагане на решения или бягство от отговорност.

Въпросът за намиране на истински Учител е много дълбок.

Едно дълбоко чувство в душата, едно вълнение в сърцето, една сила и увереност в духа, едно просветление в ума...някой го беше нарекъл полъх на Истината, сетиво за Истината...

Желая на всички да намерят и да пазят връзката си със своя Учител, защото той ни води в пътя на Живота.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Да съгласен съм с тебе Ради.

А какво мислите по следния въпрос?

Някои школи твърдят, че без Учител във физическа форма не може да има правилно дух. развитие.

В други школи пък "предаването на факела" става от Наставник (напреднал ученик) към новопостъпилите ученици.

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

не е необходимо Учителят да бъде във физическа форма за да има правилно духовно развитие. Това, че не е в тримерно тяло в никакъв случай не го прави по-малко реален.

"Предаването на факела" не е външен процес и този "Наставник" е един проводник на "Свещеният огън" на Учителя, той действа по Негови указания.

Но всичко е много специфично и индивидуално.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Да съгласен съм. Въпреки че има много школи и методи, всеки трябва сам да намери своя път и сам да го извърви....

Във всеки път има Учител и/или Наставник... (с много редки изключения)

Учителят за мен е по скоро вътрешен процес.. Ако човек може да намери Учителят вътре... ще намери Учителят вън... въпреки че е възможен и обратния процес - отвън навътре... но рано или късно откритието /траснформацията трябва да стане вътре.

Друг често срещан варинт е намиране на Учителят чрез Наставник (напреднал ученик). В този случай Наставникът, както каза Ради, се явява проводник между Учителят и новопостъпилият ученик.

Ако вие сте търсещ, какво мислите че ще произведе във вас намирането на вашия Учител?

Поздрави,

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте :),

Аз мисля, че нямаме нужда от учител.

Имам предвид учител, който е нещо различно от нас самите. Учителят е във всеки от нас и ако успеем да чуем гласа му не ни е необходим друг. А "външните" учители ни помагат само да чуем своя собствен вътре в нас. Мисля че ако правят нещо повече от това - вече не са учители.

И като потвърждение искам да задам един въпрос:

"На самотен остров ти ако живееш,

на самотен остров там на край света, / тук малко си попях :D /

та смятате ли че в такава ситуация Бог не е помислил за теб? Нима не е създал 4овека с всичко необходимо за развитието му?

Антон.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :),

Истинският Учител е вътре в нас. Тука навлизаме в много дълбоко-мистична тема, за която е много трудно да се пише и говори:).

Това, че Учителят се проявява извън нас, не означава че не е Учител, че е нещо "вън" от нас самите...

Но това трудна област за дефиниции.

Учителят не е нещо външно и без Учител не може.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

Ами щом Учителя е вътре в нас, и е част от нас самите необходимо ли е да го наричаме Учител. Това е божествената частица която всеки от нас носи и може просто да се нарече Бог. Така поставен въпроса вече съм съгласен че не може без Бог. Аз поне тълкувам понятието "Учител" като проявление на Бога в друга форма, която е извън нашето духовно или физи4еско тяло.

Така мисля.

Антон

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е - Той е проява на Бога.

Наименованието не е важно, но все пак думата Учител е най-близка до смисъла.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Тогава нека да конкретизирам малко.

моя теза:

1. В човека има божествена частица. И тя е тази която има достатъчно потенциал да го изведе до края.

2."Учител" е термин който означава проявление на Бога в духовна или физическа форма извън нас самите. Неговата мисия е да те научи да слушаш Бога вътре в себе си.

3. Ако си търсещ можеш да намериш отговори на всички въпроси вътре в себе си без намесата на "Учител".

4. Излиза че можеш и без "Учител".

Нека да разберем колко хора са съгласни и ако не са ЗАЩО? :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Тогава нека да конкретизирам малко.

моя теза:

1. В човека има божествена частица. И тя е тази която има достатъчно потенциал да го изведе до края.

2."Учител" е термин който означава проявление на Бога в духовна или физическа форма извън нас самите. Неговата мисия е да те научи да слушаш Бога вътре в себе си.

3. Ако си търсещ можеш да намериш отговори на всички въпроси вътре в себе си без намесата на "Учител".

4. Излиза че можеш и без "Учител".

Нека да разберем колко хора са съгласни и ако не са ЗАЩО?  :1eye:

Здравей Антон,

Аз не съм съгласен с твоята теза. Най-вече с дефиницията за това що е Учител. Според мен Учителят има две проявления, вътре и вън. Най-вжано наистина е вътрешното проявление. Може да се каже, че човек няма нужда от Учител вънка, само ако е намерил Учителят вътре... Тук обаче идва едно голямо НО. Как може да сме сигурни, че това дето го усещаме отвътре е нашият Учител, а не просто наша фантазия? И тъй като това е много трудно да се определи ... на помощ идва Учителят-отвън. Него можем да го тестваме с логика и интуиция и е много по-лесно да го разпознаем и да го прверим. Проверим ли го, от там нататък можем да го ползваме като бетонента основа, за нашета къщичка. Вече можем да го търсим отвътре. Усъмним ли се в това дето е отвътре, веднага да правим справка с неговите съвети отвън, които не зависят от нашите чувствания и усещания (които могат да имат много изменчив и лъжлив характер). Тук вече има различни школи - едните твърдят че без Учител облечен в плът не може да има развитие, другите - че може да има развитие стига човек да е в синхрон със словото, което е оставил Учителят. Всеки сам да намери правилния отговор и път според мен.

3. Ако си търсещ можеш да намериш отговори на всички въпроси вътре в себе си без намесата на "Учител".

Всъщност самото намиране на отговорите показва, че сме във връка с Учителят вътре. На езот. език, Учителят-вътре е духа (свръхсъзнанието), от който ума черпи информация и намира отговори на трудни върпоси.

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Аз го намерих, учителя. Може би и не съм знаела, че търся. Може би и не съм знаела, че ще намеря.

Така стана...интуиция :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Христос казва : " Не избрахте вие мене, но аз вас избрах; и поставих ви да идете и да принесете плод, и плодът ви да пребъде..." (Йоан 15:6).

Защо се казва Избран народ или Избрани хора (ученици)?

Кой избира - ние или Учителя?

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

За смисълът и значението на Учителя в Пътя - статия от френския мистик Седир ТУК.

Интересно е наистина кой избира: Учителят или Ученикът? Според мен Учителят е, който чука на вратата на човека. Човекът сам решава дали да му отвори и дали тръгне по тесния пътя на Ученичеството.

Не трябва да забравяме мъдростта на Хермес ТрижВелики:

"Устните на Мъдростта са затворени освен за ушите на Разбирането" (Седемте херметични принципа - ТУК)

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте!

Считам, че Учител е необходим и както външно, така и вътрешно проявен.

Съгласна съм с мнението че: Когато Ученикът е готов, Учителят сам ще го намери...Търсенето на Учител е просто процес на себепознание и при достигане на определен етап от него се появява Учителят!

Няма нужда от чакане и търсене. Всяко нещо ще се подреди на своето място в точния момент и на точното място. Така е устроена нашата Вселена... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Няма нужда от чакане и търсене.

Здравейте,

Аз пък напротив смятам, че има нужда от чакане и от търсене.

"Искайте и ще ви се даде!"

"Чукайте и ще ви се отвори!"

Сещам се за един пример. Един студент (и Ученик) бил в тежко материално положение. Тръгнал към известният български пророк и учител. Само той можел да му помогне според него. Било късно вечер около полунощ. Вънка сняг и студ. Студентът тънко облечен, почти без дрехи. Стига до къщата. Но не смее да почука. "Как ще събудя и безпокоя Учителя" - мисли си той. Стои отвън, но му става все по-студено. Най-накрая се престрашава. Взема решението, дига ръка да почука и точно пред да го стори, лампата на вторият етаж се светва и Учителят му отваря.

Мисля че тази история е достатъчно показателна. Докато човек не почне да търси с всичкото си сърце и с цялата чистота на душата си, докато не почне да хлопа всеки ден, всяка минута на Вратата, никога няма да намери своя Учител и никой истински Учител няма да вземе да го учи.

Не сте ли на същото мнение?

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

Скоро четох, че когато ученикът е готов учителят сам идва при него...

Всеки човек в различен етап от своя живот (а някой изобщо не го правят в рамките на един живот) е готов да отвори своето съзнание за духовното. Може би тогава, когато човек започне да си задава въпроси и да търси отговори, тогава се появява и учителят.

Аз лично мисля, че всеки има нужда от духовен водач. Колкото до това дали той е видим или невидим...знае ли човек :hmmmmm: Аз лично бих се радвала, ако моят духовен учител ми се материализира и в реалността :o

Линк към коментар
Share on other sites

Иво Публикувана на 20 Jan 2004, 10:12 AM

Аз пък напротив смятам, че има нужда от чакане и от търсене.

Здравейте!

Малко уточнение за чакането и търсенето... :)

Човек извървява дълъг път в духовното си развитие. Естествено е да среща трудности и препятствия, но те също са част от развитието му(много важна при това).

В своят път Ученикът опознава себе си и се развива...Всеки ден...всеки миг...нещо се случва! Търси истината за това и я споделя с ближните си. Това е неминуемо...Но да търси Учителят не е самоцел! Само по себе си това е...излишно...Защо ни е Учител? За да ни дава домашни с които да се справяме като послушни ученици? Мисля че не!

Учителят е наш духовен наствник. Той се появява тогава, когато Ученикът е достатъчно прозрял за нуждата си от него. Хубаво е да го търсиш с душата си! Да копнееш за досега с него всеки миг, но...Това не е целта! Това е средството за постигането и...

Да чакаме не е решение...трябва да вървим напред и да се молим някой ден съдбата да ни донесе такъв подарък... :hypocrite:

И както споменахте в примера си...в крайна сметка Учителят е този, който подава ръка, когато Ученикът вече е достатъчно близо до него...

Сърдечни поздрави! :feel happy::)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Един интересен цитат, който ми попадна от големя суфи учител от 12 век Ел Араби:

"Хората си мислят, че Шейхът (шейх е названието, което обозначава учител/Гуру в суфи традицията - бел прев.) трябва да показва чудеса и да изглежда просветелен. Все пак знайте, че единственото изискване за учителя е да притежава всичко, което ученика търси."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Човек може да изгуби години, надявайки се, търсейки,очаквайки да се появи Учител, който да го поведе във вярната посока и да го подкрепи по Пътя. Тази надежда по някакъв начин пречи на човек,защото той си търси оправдания: "Щом не съм срещнал Учител,значи не мога да вървя напред,не е нужно да се старая, ще се развивам когато го срещна и той ме упъти." или "Ех,колко по-лесно щеше да бъде,ако бях срещнал Учител!"

Разсъждавайки така,човек прехвърля собствената си отговорност на друг, в случая-на абстрактния образ на някой Учител. По този начин заглушава вътрешния си глас, който дава верен ориентир накъде и как да вървим. Вътре в нас винаги има едно ядро, което в най-просветените ни периоди пулсира с постоянна сила и нищо не може да ни отклони от пътя, в периодите на изпитание ако му се доверим,ще увеличим вибрациите му,а ако го забравим, ще ни обземе страх, безпомощност и депресия. Заблуда е това,че е по-лесно когато срещнем Учител. Даже напротив-щом се е появил, сами сме изминали дълъг път, за да заслужим появата му ,следователно отговорността ни е станала още по-голяма,защото сме се доближили до знанието и вече НЯМАМЕ право да се връщаме назад или да спираме; защото са дошли да потвърдят верността на нашите стремежи и да ни покажат, че е дошло времето и ние да се подготвим за учители :)

Говорехте за Учител вън и вътре в нас. Самите ние можем и трябва да се учим от себе си,опознавайки всяка частица,всичките си инстинкти, качества, колебания, способности... Един от важните уроци според мен е да разберем това: дали ще ни бъде някой Учител или не,зависи от нас; от това какъв отзвук са имали неговите думи,постъпки. Дори един луд може да се окаже учител на някой-в потока от думи може да открие закодиран смисъл,а друг само ще отмине с насмешка и съжаление.

Вярно,има Учители,които почти всеки разпознава като такива. Но дори Учителят Беинса Дуно не е смятан за такъв от мнозина. Това по никакъв начин не намалява неговата сила и влияние. Но и той е Учител за някои,за друг не е.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Християнин

Здравей Зара !

Достави ми удоволствие докато четях написаното от тебе . Излиза , че някой редови участници в Портала разсъждават много по-смислено от "кваливицираните " и дипломирани модератори кланящи се на комерсиалното и славолюбивото, които изобщо не понасят християните пък живеят и се полват от успехите на християнската цивилизация .

Подпис :

Много ядосан християнин , обладан от ревност към Бога - Иисус Христос .

Линк към коментар
Share on other sites

"Христос е, който е движил, движи и ще движи и "историчния", и "космичния", и "мистичния" живот на Земята и човечеството.

Без Христа няма история.

Без Христа няма "Космос", сиреч организиран и устроен свят.

Без Христа няма "мистичен" живот. Той е великият вдъхновител на всички откровения във всички времена. Той е невидимият двигател на целия духовен живот на човечеството."

(из "Учителят говори")

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Християнин :)

Според теб наистина ли е важно това дали някой ще се назовава "християнин" или не? Не е ли истински важен неговият светоглед, мисли и дела? Чистият човек, израснал с друга религия, в някой отдалечен край на света, не е ли чист въпреки че не се нарича "християнин"?

Има и друго- дори и някой да е убеден християнин и да се опитва да следва християнските принципи, също прави грешки и това е разбираемо. Кой от нас не прави!? Важното е че се стремим да си пречистим и просветим.

Затова се опитай с малко повече снизхождение да гледаш на нас-грешните ;) и да споделяш своя опит. Ето в това е именно истинското учителство, защото доколкото виждам, в този портал има доста хора, които имат знания за истинските ценности и работят върху себе си-малко им е нужно,за да те разберат :)

Поздрав!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...