Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Възкресение


Благост

Recommended Posts

Всички сме кръстове – живи кръстове; трябва да въздигнем тия Божествени кръстове в сърцата си и когато направим това, ще турим една окръжност, която означава вечност, и ще направим от кръста едно колело или витло да се движи.

Великден

Линк към коментар
Share on other sites

Възкресението да пуснем в сърцата си. Божията Любов и Божият Мир да са в нас!

Така Христос възкръсва. :3d_053:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Питам се: има ли разлика между този, който вика - "разпни го"; и този, който вика - "воскресе"

Линк към коментар
Share on other sites

Езичество и християнство се преплитат в дълбоки митологичеки пластове, където винаги има раждане, жертвена смърт и следва Възкресението на Героя или на Бога. Това е символичен жест на приобщаване към тайнство, което особено се отнася за душата ни - обикновено тя възкръсва след поредица страдания, премеждия и страсти.

За мен няма значение дали е разпнат Исус, Дионис или Озирис - всичките са Хрестос.

Смисълът на Страданието е и смисъл на Пътя на всеки един човек, а смисълът на Възкресението е да не забравяме, че сме родени и за да бъдем щастливи, да сме добри и да простим.

Линк към коментар
Share on other sites

"Ако Иисус се роди сто пъти във Витлеем и нито веднъж в самия тебе, в твоето сърце, напразен е твоят живот" - възкликва мистикът поет Ангелус Силезиус (1624-1677).

Така е и с възкресението. Ако Той не се роди (вече говорихме за това) и не оживее в сърцето. Ако старото/ грешно естество не бъде разпнато т.е. ако не позволим и не положим усилия със силата на този принцип да се пречистим от духовата нечистота и ако не възкръсне в нас новия Божествен човек - "напразен е твоят живот" казват мъдреците :feel happy: Но Бог никого не кара на сила защото ни е дал свещеното право да имаме свободна воля за да избираме сами. Той тихо и нежно почуква на вратата на нашето сърце и ако му позволим, ако отворим, ако го поканим Той ще влезе и ще преустрои нашия живот. В противен случай ще ни подмине и ще ни остави сами да си научим уроците :feel happy:

"Бог може да се оприличи на един просяк: това е една особено затрогваща изразна форма. Той тъгува за нашето внимание към Него. Учителят на Вселената, от чийто поглед затреперват всички звезди, слънца, луни и планети, тича след хората и вика: “Не искаш ли да ми подариш своята любов? Не Ме ли обичаш, Мен – дарителя на всички дарове, повече от тези неща и предмети, които съм създал на тебе? Не искаш ли да Ме потърсиш?” Но човекът отговаря: “Много съм зает, имам много работа. Нямам време да Те търся.” А Бог казва: ”Тогава ще почакам."

(Парамаханса Йогананда)

20 Ето стоя на вратата и хлопам; ако чуе някой гласа Ми и отвори вратата, ще вляза при него и ще вечерям с него, и той с Мене.

22 Който има ухо, нека слуша що говори Духът...

Откровение 3 глава

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

"Ако Иисус се роди сто пъти във Витлеем и нито веднъж в самия тебе, в твоето сърце, напразен е твоят живот" - възкликва мистикът поет Ангелус Силезиус (1624-1677).

;)

Интересно е разбирането за възкресението.

Не би могло да е друго освен: възкресението се реализира с личен избор на духовна саможертва за спасението на другите, но не на този свят, а от него. B)

Линк към коментар
Share on other sites

Виктор

Не би могло да е друго освен: възкресението се реализира с личен избор на духовна саможертва за спасението на другите, но не на този свят, а от него.

Я! Защо пък да не би могло да бъде друго...

Например - възкресението е живот осмислен на този свят, а не някъде другаде в мечти и халюцинации - все страхливи бягства.

Линк към коментар
Share on other sites

Възкресение - да се завърнеш в този свят, преодолял зависимостите си от него - да живееш в човешкия свят, но да носиш вътре в себе си Божествения.

Линк към коментар
Share on other sites

Я! Защо пък да не би могло да бъде друго...

Например - възкресението е живот осмислен на този свят, а не някъде другаде в мечти и халюцинации - все страхливи бягства.

Защо, ако греша го възприемаш лично? Удобно е друг да виси на кръста и да откупи греховете на всички ви. ;)

Възкресение - да се завърнеш в този свят, преодолял зависимостите си от него - да живееш в човешкия свят, но да носиш вътре в себе си Божествения.

... е освобождение, а не възкресение.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз възприемам този свят като нещо което трябва да изменим, да изградим по подобие на Божествения, а не да (се)спасяваме от него. Затова дойде Христос, а и много други. Христос дойде като посредник, за да може космическия принцип на Любовта да достигне до грубия материален план; за да могат хората да развият любовта у себе си по подобие на Божията Любов. Христос не дойде на земята за да възкръсне (какъвто и смисъл да се влага в това понятие).

Линк към коментар
Share on other sites

Аз възприемам този свят като нещо което трябва да изменим, да изградим по подобие на Божествения, а не да (се)спасяваме от него. Затова дойде Христос, а и много други. Христос дойде като посредник, за да може космическия принцип на Любовта да достигне до грубия материален план; за да могат хората да развият любовта у себе си по подобие на Божията Любов. Христос не дойде на земята за да възкръсне (какъвто и смисъл да се влага в това понятие).

Разбирам те изцяло. :feel happy:

Желая ви успех! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :). Реших че вместо да вадя цитат след цитат е най-добре да споделя с вас това което чета днес. Нека тези които наистина искат да разберат да си го прочетат и сами да си направят изводите. Поздрави :)

Рождението

Линк към коментар
Share on other sites

Виктор

Защо, ако греша го възприемаш лично?

Аз не, но ти видно го правиш.

Удобно е друг да виси на кръста и да откупи греховете на всички ви.

Сега кой вика "Разпни го!"?...

... е освобождение, а не възкресение.

А нима не е.

Станимир

Аз възприемам този свят като нещо което трябва да изменим.

И какво му е на този свят, че не разбрах? Не мислиш ли, че друго трябва май да променим.

С каквито очи гледаш живота, с такива и той теб гледа.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Божественият свят за мен е светът около мен, който съществува независимо от моите сетива, ум, чувства, мерки, модели на мислене и идеи....

Човешкият свят е светът, който възприемат моите сетива, който е постигнат от моя ум, към който са насочени моите емоции... Човешкият свят в този смисъл е проекция на Божествения в човешкото съзнание - т.е. идеята на човешкото съзнание за света.

Когато признаем ограничеността на човешката си идея за света, ние сме готови да приемем Божествения свят вътре в себе си....

Помните ли въпроса:

Какво сънуват дърветата през зимата?

Ако дърветата ни сънуват човешки неща, ние сме все още в човешкия свят.

Ако имаме смирението да отговорим:

"Не бих могъл да знам, защото не знам езика на дърветата - ако един ден ме допуснат до света си и ме научат на езика си - ще ги попитам...." - може би сме отворили сърцата и умовете си за Божествения свят....

Линк към коментар
Share on other sites

СЕДЕМТЕ СТЕПЕНИ ДАДЕНИ ОТ УЧИТЕЛЯ

1-Обръщане към Бога

Учителя казва:"Обръщането е от Бога".

Има степени, които зависят от човека, за които човек лично трябва да направи усилие... Тази степен е от Бога...

Затова Христос казва:"Никой не може да дойде при Мен,, ако Отец не го привлече. По вътрешният превод на този стих е: Никой не може да влезе в духовния свят, ако Отец не го привлече. И после още един момент:Никой не може да отиде при Бога, ако Аз, Словото не му покажа пътя.

Тук трябва да се разбере, че има 2-взаимосвързани положения.1-трябва да бъдеш привлечен, а после е разкриването на пътя. По друг начин казано:Първо действа Отец, а после Синът, т.е. Словото. Това означава, че Духът е началото на всички неща. Когато Духът действа и привлича една душа, тогава се явява Словото, което упътва тази душа.

2-степен -Покаяние-Учителят казва:"Покаяние значи преглеждане и ликвидиране на старите сметки. Чрез покаянието ти молиш за нов кредит и нови възможности."

Учителят казва, че покаянието е от самият човек. Когато човек се изповяда, за греховете си в него започва да тече една нова енергия и започва да се проявява един нов начин на мислене. Дори се явява един нов начин на мълчание (за тези които го правят както трябва). Покаянието (в превод от Арамейски) означава - върни се към своето начало, към своя произход...

3-степен-Спасение- Учителят казва:"Покаянието и спасението са две неща тясно свързани." Спасението настъпва след като човек е минал през обръщението и покаянието.Спасението е това, че на човека се дава нов кредит и Бог го праща да учи в света. Тук в третата степен умът и сърцето се хармонизират... Тази степен е от Бога...

4-степен-Възраждане-Възраждането е процес на оплодяване и връзване на плодовете на Духа. Учителя казва:"След като е спасен, човек е посаден като семе в земята, за да се разцъфти и да даде плад. Като плод той се възражда за нов живот.

Първо трябва да станеш плод и само тогава можеш да съграждаш новия живот в себе си. 4-та степен е от човека!

Тук във Възраждането се намира доброволната работа, която е работа с много Любов и търпение...

Възраждането е свързано най-вече с формулите, т.е. с молитвата и усърдната работа...

5- степен-Новораждане-При Новораждането, Учителя казва, че човек се освобождава от кармичния закон и става свободен гражданин и господар на своя живот. Тук никой не може да владее над него. Новораждането е от Бога! При Новораждането се образува правилна връзка между менталното и причинното тяло. В душата започва един нов път на развитие. Само при тази степен може да се говори за чистота (когато кармата е заличена). Това е свързано и с контрол над ума. Символично казано, понеже Христос е чист, то Той никога не губи връзката си с Отец. Това се осъществява в 5- степен.

6-степен-Посвещение- Тук , в шестата степен се развива волята, а волята трябва да се развива, защото злото винаги се пречупва в силната воля.В тази 6-та степен се събират плодовете на абсолютната вяра.Само в 6-та степен познаваш истинската Любов-При Посвещението. Тук познаваш себе си.

Учителят казва, че Посвещението е от човека, то е дело на неговата воля и усилия. След като е добил Новораждането и след като е станал господар на лошите духове, тук ученикът се посвещава да служи на Бога. До 5-степен е ученик, а в 6-та степен става служител. От тук нататък той е служител, а на Бога може да служи само този, който е намерил методи за приложение на Божествените Истини в живота си.

Учителят казва:"Велико нещо нещо е Посвещението, защото тук на ученика се разкриват ключови тайни на природата и той става посветен.

7-степен-Възкресение- Учителят казва:"Възкресението, това е последната степен в развитието на човека. Тук се завършва човешката еволюция. Тук човек става равноангелен. Учителут казва:"Възкресението е от Бога..." При Възкресението, долните тела - физическото, етерното, астралното, менталното и причинното се свързват със Духа. Това е влизането във Висшия Божествен свят и всички тела тук започват да работят в унисон, т.е. в единство. Сега физическото тяло тегли в една посока, астралното в друга и менталното в трета, и на това се дължи дисхармонията в човешкия живот. Ученикът трябва да хармонизира своите мисли, чувства и постъпки, за да се хармонизират неговите тела. Възкресението е излизане от смъртта, то представя един велик закон на будност и пробуждане.

Когато разбереш смъртта тя се превръща в живот. Това е окултната алхимия на Духа. Всичко това означава, че будността води човека към Духа и към Вечния живот. Такъв е Великият път на ученика, докато дойде той до големия връх на Възкресението...

Животът на Христос е изнасяне на историческата сцена на пътя на ученика, който път в миналото се извършваше в само в храмовете, за Посвещение, далече от погледите на хората.

Пречистването е много важен елемент, защото в него се определят духовните органи, а за духовния свят са необходими духовни органи и възприятия..."-Елеазар Хараш-лекции-5-ти том

За Пустинята -Главното в Библията е не преводът, а тълкуването.

Чрез пречистването човек излиза извън Земята, защото чистотата е плод на духовния свят. Пътят на пречистването е пътят на одухотворяване. Следващата степен е Обожествяване. Изкушението на Христос от дявола е един много дълбок, мистичен въпрос. Това изкушение е отразено в трите евангелия по различен и приблизителен начин, а в Йоан не се говори, за изкушението нито, за кръщението. Изкушението се ръководи изцяло от Духа. Бог никога не изкушава, а изпитва силата на убежденията, за да се види дали ученикът е годен, за по-високи нива. Изкушението на Христос става във вътрешността, защото Духът не е нещо физическо. Пустинята не е физическа пустиня, а навлизане във вътрешността.

Изкушенията са три, свързани с ума, сърцето и волята. В изкушенията на Христос има много важен момент: Христос е бил изкушаван в пустинята където не е бил нито един от учениците Му. Тогава кой е знаел, за тези изкушения, защото Христос не е разказвал на учениците си. Следователно Евангелията са писани по откровение на окултния свят. Изкушенията са едно изнасяне на забулен език на това, което е ставало в древните мистерии. Чрез изкушенията Христос говори за това, което се извършва в древните мистерии, когато даден човек е минавал през процеса на посвещението. Какво означава Посвещение?

Посвещението е процес, при който се унищожава съмнението-изкореняване на съмнението. Само чистият може да издържи изпитанията. Тогава се разбира чистотата като плод, т.е. чистотата даваща живот..." -Е. Хараш -Живата вода лекции 4-том

В някои учения след като човек се е обърнал към Бога и се е покаял, той символично се кръщава във вода, което означава, че е взел съзнателно решение от тук нататък да следва Бога. Водното кръщение е символ на гроб в който умира стария човек и се ражда новия-духовно чист човек. Пътя на пречистване е много дълъг, свързан с много изпитания и вътрешни противоречия, които ученикът с Божия помощ, но и със собствени усилия трябва да преодолее. Сега се сещам, за Йоан 3:3-8

"3 Исус в отговор му рече: Истина, истина ти казвам, ако се не роди някой отгоре, не може да види Божието царство.

4 Никодим Му казва: Как може стар човек да се роди? може ли втори път да влезе в утробата на майка си и да се роди?

5 Исус отговори: Истина, истина ти казвам, ако се не роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.

6 Роденото от плътта е плът, а роденото от Духа е дух.

7 Не се чуди, че ти рекох: Трябва да се родите отгоре.

8 Вятърът духа гдето ще, и чуваш шума му; но не знаеш отгде иде и къде отива; така е с всеки, който се е родил от Духа. "

Огненото кръщение е друго тайнство, то се дава от Бога и е описано в Деяния на Апостолите 2глава, това е кръщението в Святия Дух :) , май стана много дълго, а ако продължа ще стане безкрайно :) . Само, за информация, има и друго тайнство, това е тайнството на Господната вечеря т.нар. (причастие).

Мисля, че това което написах има връзка с темата, защото нещата са взаимосвързани

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...c=2345&st=0

Линк към коментар
Share on other sites

Христос не дойде на земята за да възкръсне (какъвто и смисъл да се влага в това понятие).

Христос дойде, за да изгради един нов свят-свят на Божествена Любов и Мир!

Линк към коментар
Share on other sites

Новият Човек, НБ

Казвате: ние сме слушали много проповедници като тебе. - Наистина, много проповедници сте слушали, мнозина са ви говорили за правдата, истината, светостта, но като мене никой не ви е говорил.

Проповедници много, но като мене никой не говори. Аз строя живота отвъд живота. Аз строя живота на основата на истинолюбието. То е вечната скала. Истината е предвечен дух и аз съм там от памтивека и чакам да дойдете в моята предвечност. Моята наука надхвърля общоприетото духовно знание. Аз не искам моите ученици да очакват възкресение, а да го създават в самите себе си. Ето защо ви трябва любов, защото след любовта ще станете реки от светлина. И тогава, когато обикнете един обикновен камък, той ще стане скъпоценен.

---

Колкото и възхитителни да намирам думите на ап. Павел, че "без възкресението сеутна е нашата вяра" - според мен - горното казва много, много повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато признаем ограничеността на човешката си идея за света, ние сме готови да приемем Божествения свят вътре в себе си....

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Между другото, горният цитат също е човешка идея, не по-малко ограничаваща, ако не и в повече.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Празник СВЕТЪЛ е Възкресението - символ на новото, на по - доброто, на развитието, което никой не може да спре и погребе - то ВЪЗКРЪСВА, СПАСЯВА СЕ, ВЕЧНО Е.В този смисъл за мен Възкресението е радостен празник.Пожелавам на всички светли и приятни ПРАЗНИЦИ изпълнени с доброта, обич и весело настроение.

Линк към коментар
Share on other sites

"Сега няма да казвате „Христос възкресе“, но ще кажете: „Да възкръсне Любовта! Да се разпръснат враговете, които ни мразят!“

"Възкресение на Любовта". Беседа от Учителя, държана на 1 май, Великден, 1921 г. в София

"Новият човек" (София, 1998)

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Както казва Йоан Кръстител за Исус:

"Наистина, аз ви кръщавам с вода..., но той ще ви кръщава със Светия дух и с огън."

Истинското значение на това твърдение е доста дълбоко. То означава, че Йоан, непосветеният аскет, не може да предаде на своите ученици по-голяма мъдрост, отколкото са Тайните на Мистериите, свързани с плана на Материята, чийто символ е Водата. Неговият гнозис е бил гнозисът на езотеричната и ритуална догма, мъртвата буква на ортодоксалността; докато мъдростта, която Исус, Посветен във висшите Мистерии, им открил, е била от висш порядък, тъй като това е била "огнената" Мъдрост на истинския Гнозис, или истинското Духовно Озарение.

.............

В Цикъла на Посвещението, който бил доста дълъг, Водата е представлявала първата и низша степен на очистване, докато изпитанията с Огън били последните. Водата е можела да възроди тялото на Материята, но само Огънят е можел да очисти вътрешния духовен човек.

Елена Блаватска-"Тайната Доктрина";том2;изд.Астрала;2005г.

"И както гори този пламък, така да разгаря и пламъкът на любовта ми към тебе, Боже!"

Честит Великден!

Линк към коментар
Share on other sites

Нужно освободиться от препятствий, которые получены нашими душами в наследство. Я приведу пример, чтобы объяснить вам великий закон, который регулирует жизнь. Несколько английских моряков сошли с корабля, чтобы посетить один европейский город. Походили по городу, зашли по дороге в несколько пивных и напились. Когда возвращались, сели в лодку, но забыли отвязать ее от пристани, и начали грести веслами. Всю ночь гребли, думали, что приближаются к пароходу, а утром увидели, что стоят по-прежнему у берега.

Почему они не добрались до парохода? Их связывала маленькая веревка, привязанная к колышку. Люди не могут воскреснуть именно по этой причине — они привязаны к колышкам. Я часто видел, как маленькие дети ловят птичку, и отпускают ее лететь, привязав за веревочку; птичка взлетает, но снова падает на землю. Так привязаны все люди.

У людей должен быть идеал, который потянет их на небо. "Я полетел, но почему-то упал." — Ты привязан. У тебя есть сомнение в уме, есть важные вопросы, которые ты не разрешил; отвяжи свою лодку, начни грести веслами и двигайся к цели.

Пасха

Всеки сам може да изправи живота си, да се освободи от нещастията и страданията си; всеки може да излезе от забравената изба на Природата. И най-последният човек, останал на дъното на тази изба, ако си създаде висок идеал, ще почне да пълзи като охлюв и няма да се мине много време, той ще излезе на повърхността на земята, огрян наново от слънчевите лъчи. Тогава Природата ще каже: "Ето едно от моите възкръснали деца!" Какво представя смъртта и какво – възкресението? – Смъртта има отношение към забравените деца в избите на Природата, т.е. към децата без висок идеал. Възкресението има отношение към децата, които излизат от дълбоките изби на материалния свят, т.е. към децата с висок идеал. А за да излезеш от такава изба, се изисква воля и безпримерна вяра.

Високият идеал

Препятствия, которые получены нашими душами в наследство – это последствия наших негативных мыслей, хаотических состояний души, дурных поступков на физическом плане.

Если наше состояние сознания таково, что мы позволяем себе напиваться в пивных и совершать неосмысленные поступки (то есть, забываем о своей истинной божественной природе) – никакого движения в желаемом направлении произойти не может.

Веревка и колышек будут держать нас на привязи до тех пор, пока спящий в нас дух не пробудится от сна.

Наш разум должен стать зорким кормчим и уверенно направлять лодку к цели.

Для движения необходимо грести веслами, то есть совершать постоянные волевые усилия для преодоления препятствий на пути к цели.

Чтобы воскреснуть необходимо выйти из глубин плотных слоев материи, изменить свое сознание. Небо символизирует Источник Добра – ведь из Вселенной струится на Землю поток жизненных сил и благ, данных Творцом.

Научиться летать – сделать свою мысль освобожденной от груза прошлого, устремиться всем сердцем в Небо. Учась летать, взлетая все выше и выше – мы воскресаем.

:thumbsup2:

Благодаря ти Аля!

Възкресението - не просто да гребем незавързани за колчето! Да осъзнаем за какво служи то и да завързваме за него лодката си, когато имаме нужда да слезем на брега (за да не я отнесат вълните). Но да знаем и кога е моментът да я отвъжем от колчето - когато имаме силите да гребем до мястото, за където сме се запътили, когато знаем добре къде се намира то и сме се уверили, че морето е благоприятно за пътуването ни.Особено ако в лодката не сме сами....

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...