Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо хората все по-рядко четат книги?


Recommended Posts

Днес прекарах около 2 часа в една книжарница , за да заситя глада си към книгите . Да набележа какво ще си купувам ,естествено бъдещите ми покупки ще бъдат отново на Taschen , издателството за изкуство . Просто са страхотни . А пък нали и празнуват 25 годишен юбилей и всичко е на по- ниски цени. Една книга за импресионистите ,една за Ван Гог и една за историята на дизайна интериор/екстериор, промишлен дизайн.

Имаше и интегралната психология и една страхотна антология за психоанализата с всички Велики ,но не може всичко. Пък и много съм пристрастна към изкуството.

Гладът за книги ,за духовна храна не може да бъде изместен от компютрите ,телевизията , медиите при мен .Единствено някои други списания ,могат да ме привлекат като клиент ,да речем Интро ,някои списания за музика и мода. Както и дизайн .

Но четенето е нещо несравнимо . Своеобразна разходка в мълчанието и концетрацията върху вътрешния свят.

Децата сега много трудно четат искат всичко да възприемат визуално , чрез графични образи ,но за сметка на това сега има прекрасни ,наистина забележителни книги със приказки ,всякакви издания на класиците в детската литература. И е празник за окото да разгледаш повечето корици и художественото оформление на детските книжки и романи. Комиксите са малко вредни ,внимавайте с тях . НЕ прекалявайте с комиксите . Повече ,романи , повече приказки .

Линк към коментар
Share on other sites

Аз отдавна вече не чета. Не чета маниакално, не чета депресивно, не чета нахъсано. Сега чета неемоционално и почти бе интерес.

И изобщо усетът за книгите става различен с възрастта. Сега обожавам Мечо Пух. Малката русалка, Алиса...

Това е истината, това е любовта. Какво повече?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

нес книгата вече не е основния източник на информация, нито най-пълноценния- ако вземем човек от средата на 60-те години на ХХ век, да речем на 25 години, ч

етящ ежедневно книги, и един 25 годишен съвременен човек, четящ книги само по "празниците" ще установим, че днешния човек дори и четящ книги поп разниците само, получава четирикратно пъти повеаче информация в сравнение с хипито от 60-те..

След като информацията буквално ни залива, нужно е сериозно да се замислим как да приемаме онова което ни интересува без излишества и без излишно прахосничество...

днес има теилевизия, интернет, филми, комуникациите са са толкова развити..защо ми е да чета книга, след като мога да я слушам- всеки избира начина по който да събира и да пресява информацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Маниакално и аз не чета . Като малка четях през нощта с фенерче или една малка лампа ,която беше на батерии разни приказки и романи на Астрид Линдгрен и Карл Май , Робърт Луи Стивънсън ,както и Уолтър Скот . Замъкът Кениулърт е любимата ми ,както и Роб Рой. "Гъливер" и всичко на Андерсен . Братя Грим съм изчитала безброй пъти ,дори и на глас ,заради брат ми който никак не обичаше да чете . Любимата ми приказка е "Гъсарката " Но много обичаше аз да му чета.:):3d_146: А сега говори 3 езика чудесно ,взе си всички държавни изпити с пълни шестици и така .

Ако някой някога ,когато бях малка е можел да ме подкупи по някакъв начин , това се е случвало само срещу подаръци като книги или боички . В момента имам доста сериозна библиотека от книги и то все страхотни .По мое мнение . ХАхахха,от книгите никога няма да се откажа . А пък сега съм в особено нахъсан период . Някакво вътрешно съпротивление към телевизията изпитвам. Не гледам телевизия , чета книги .

Линк към коментар
Share on other sites

Нито чета книги, нито гледам телевизия. Говоря и пиша. Забавлявам се. Срещам се с любими хора.

Не ми трябва друго. Книгите са фон за моите настроения, а не предизвикателства....

Линк към коментар
Share on other sites

В момента съм в настроението да чета и тъкмо това ще направя. "Бягащата с вълци " ,ето това чета.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

и аз гледам сутри...ама гнойни,кървави, и разни други сурати, но в същото време и те ме гледат..така че, гледаме се взаимно...и чакам просветлението вдишвайки дъха на поредния търсач на истини, който след петата ракия е разбрал, че истината боли...

Линк към коментар
Share on other sites

Миналата седмица две от моите 8 годишни умници ми се похвалиха с читателските си дневници и разпалено започнаха да ми разказват коя книжка четат... Други две ги гледаха изненадани...за тях четенето беше излишен труд...

Изглежда си има хора и за книги, и за картинки...

Но има и още нещо - ако възрастният пренебрегне и спъне устрема на детето да сподели с него радостта си от прочетеното, ако самият той не сподели такава радост, не разгърне книга заедно с него.... защото няма време или е уморен или гледа нещо друго, или говори и се забавлява... :hmmmmm:

И часовете по литература - вместо да четем заедно с децата дали не им набиваме в главите информация и готови клишета кой какво защо искал да каже... И вие бихте намразили книгите, ако при отварянето им вече знаете, че ще ви изпитат върху нея или ще пишете тема, която така или иначе ще учите наизуст.... Тогава какъв е смисъла да четете книгата... по-добре направо готовия анализ...

Дъщеря ми сега много чете, много повече от мен - на немски, английски, руски, български също...това беше 2/3 от теглото на багажа и. Казва ми - сега чета защото ми е интересно и мисля сама върху прочетеното... и когато си поискам и каквото ми е хубаво... и много ми помага каквото прочета...

Аз пък обичам напоследък да се връщам и препрочитам нещо, което съм чела преди време - страхотно е усещането да го преоткриваш и да ти се отворят очите за нещо, което преди не си забелязал...само книгите май могат да ми го дадат това...

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: Винаги, от малка обичах да четга много. Това беше моето бягство от реалността. Пренасях се в различни светове. Баща ми дори ми се караше, защото бягах и от ученето на уроци, като четях друга литература.

И сега обичам да чета, приятно ми е, когато и в Нета и по телевизията се срещат интересна, творческиа и научна информация.

Е, за всеки има по нещо, разбира се, според нуждата и настроението... :P

Все пак смятам, че е полезно да се чете, защото така се развива въображението, но не насила, всеки сам да открие своя свят...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък обичам напоследък да се връщам и препрочитам нещо, което съм чела преди време - страхотно е усещането да го преоткриваш и да ти се отворят очите за нещо, което преди не си забелязал...само книгите май могат да ми го дадат това...

И аз напоследък все стари книги препрочитам. И май наистина си заслужава. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

За 2007 аз си купих 6 книги на обща стойност 380 лв . И около 5 списания от 4.95 и едно от 3,95 .

Докато за 2006 ,книгите ,които си купих бяха 15 но за по - малко пари. Тази година сериозно инвестирах в книги ,като истории на изкуството , пластичната анатомия на Годфрид Бамес и история на костюма /страхотно издание/

. Единствено една фантастика на Урсула Легуин е книгата ми за свободно време .

Списанията са основно Интро и ЕЛ ,както и Мода , защото ми се наложи тази година да преподавам Модна скица и проектиране на дреха. И ще си призная разхищението и по един Космополитан , за което искрено съжалявам.

Разбира се годината все- още не е свършила ,а аз вече съм набелязала следващите си цели . Предполагам, че ще стигна 500 лв,дори и 600 до декември , като разходи за книги .

Линк към коментар
Share on other sites

Ей, Дина не я меря темата с пари . ХАхахахха

Имаше в началото едни статистически данни за купуването на книги ,за потреблението на книги.Разгледай "темата ".

В тази връзка .

Дори не бих се сетила да си направя такава статистика .

И се радвам ,че бях подсетена да го направя. Да установя собственото си потребление за последните две години.

Пък да ти кажа никога не съм била толкоз просто устроена да меря нещо в пари . Тъй не съм се сетила досега да измеря каквото и да било в пари ,да му се не види.

В случая става дума за специализирана литература , което означава и висока цена . А и за доста ценни книги , които просто напълно заслужават парите си.

Способна съм да похарча огромни количества пари за книги специално, стига да разполагам с тях . Както се убедих от само себе си .

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Ей, Дина не я меря темата с пари . ХАхахахха

Имаше в началото едни статистически данни за купуването на книги ,за потреблението на книги.Разгледай "темата ".

В тази връзка .

Дори не бих се сетила да си направя такава статистика .

И се радвам ,че бях подсетена да го направя. Да установя собственото си потребление за последните две години.

Пък да ти кажа никога не съм била толкоз просто устроена да меря нещо в пари . Тъй не съм се сетила досега да измеря каквото и да било в пари ,да му се не види.

В случая става дума за специализирана литература , което означава и висока цена . А и за доста ценни книги , които просто напълно заслужават парите си.

Способна съм да похарча огромни количества пари за книги специално, стига да разполагам с тях . Както се убедих от само себе си .

В това изявление думата "пари" се среща много по-често от "книга".

Линк към коментар
Share on other sites

Пфуууууууу от тенденциозно отношение , направо да му втръсне на човек.

Да се заяждам на дребно не ми е приоритет. Има си хора за всичко . И за книги и за заяждания и за тенденциозни демонстрации.

Линк към коментар
Share on other sites

za 4eteneto

vsa6nost v dne6no vreme mnogo mladeji ne si pravqt tryda da si zadadat vaprosa kakvo za tqh e knigata. Pobe4eto biha kazali : dosada, bezmisleno gybene na vreme , glupost. A kak stava taka ? Sega pove4eto roiteli se staraqt da osigyrqt materialno nyjite ne6a bez da se zamislqt, 4e tqhnite deca ne 4etat i ne se interesyvat ot knigata kato cennost. A za6o ? Za6oto vavejdaneto v sveta na literatyrata zapo4va o6e ot rannoto detstvo. Roditelite trqbva da vazpitavat decata si v yvajenie i obi4 kam knigata. da sabydet interesa my kam neq, a sega pove4eto roditeli ne si i mradvat prosta, za da pokajat na otro4etata si 6o e interesna kniga. Ako deteto ne ane kakvo pe4eli 6o 4ete to kakvo drygo bi moglo da go podtikne kan 4etene? Tova e moeto mnenie. Decata ot rano trqbva da razbirat kolko cenna e knigata. Ne go li razberat v na4aloto na jivota si to interesa im kam knigata nikoga nqma da se poqvi

Модераторска бележка: Моля пишете на кирилица!

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: Добре дошла Зара!
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

На мен ми се струва, че търсещия ще намери извор на знание в каквато и да е форма.А за книгите е въпрос на предпочитание.Известна корпорация/няма да уточнявам коя е / задължава своите служители да са запознати с много заглавия, за да се реализират целите на фирмата.Числото на прочетените заглавия беше 200 на година :thumbsup2: .Звучи твърде стряскащо и за мен самата. Направих си преценка, че за тази корпорация хората са много и изключително ценен актив.Непрекъснато се усъвършенстват и адаптират към хора, пазари. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен хората все по-рядко четат книги по две причини:

- липса на навик,който се създава в детските години;

- липса на интерес към книгите;

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...