Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е съзнание и съзнателен живот?


Иво

Recommended Posts

Здравейте Приятели,

Що е съзнание?

Що е съзнателен живот?

Какви са методите за постигането на съзнателен живот?

Вие какво мислите? Очакваме вашите отговори.

Над тези въпроси размишляваха чатарите в Чата започнал на 03.07.2003 в 21ч.

Можете да видите целия чат като кликнете ТУК.

Ето основните (според нас) мнения "преведени" на кирилица:

==================

filip:

- Съзнателния живот. Това е смисъла на съвременната епоха. Това е моята позиция.

- Съзнанието е реалното присъствие на Бога в нас. Това е контактната точка межу Абсолютна реалност и вселената в която жиеем.

- Съзнанието това е разбиране и преживяване на основните принцип на Живота: Любов, Мъдрост и Истина

- Моя метод за съзнателен живот е: приживей Присъствието, тишината на мига, топлината на живота

Ivo:

- съзнателния живот се оределя от будността на съзнанието и е процес

- съзнанието е едновременната проява на чувство, мисъл и действие...

- съзнанието според мен е знание, разбиране за основите, законите които движат Живота

- моя метод наблюдение... без привързване... понякога като медитация... медитацията например може да доведе мисълта то яснота, дълбочина... концентрация и т.н.

- енргията на гнева и страха могат да бъдат трансформирани ако ги Осъзнаем в началото на възникването им

- молитвата не е ли такъв метод (за съзнателен живот)

kiril:

- според мен правилния метод е именно “правенето”, т.е. действието,без да се стремиш към резултата, т.е. съзнанието да бъде ангажирано с действието, което се извършва, а не с това което ще се случи в бъдеще време

- (разказва притча която завършва така) Страннико, цялата мъдрост на вселената е в теб, колкото повече я търсиш, само я разпиляваш и нищо не придобиваш

Огнян_Кулев:

- по-скоро възприемам съзнанието като присъствие на мисъл, а не на Бог

sad:

- съзнателния живот е свързан с правилното разбиране на реалността

Антикал:

- много хора са го дефинирали със сложни термини, но дали наистина е толкожа сложно

- мисля че просто трябва да живеем в хармония със заобикалящата ни природа

- по време на разговор една от най-големите пречки е боравенето с термини.

- амо ако във всеки един момент разбираш себе си и околния свят не е ли това нещо повече от съзнателност?

Mitko:

- Под съзнание разбирам Божиите закони, които функционират в живота. Така казва Учителят.

- За да се държим в пътя на съзнателния живот е нужен себеконтрол... Успяваш ли всеки ден, всеки час, всяка минута да виждаш своите мисли, чувства и постъпки?

Irena:

- Съзнателността предполага развитие на ума и на мисленето въобще

- Съзнателност означава ясна позиция по съществените въпроси в живота, точно и строго определено мислене и светлина на ума

- функция на съзнателността в Пътя на Ученика е разграничаването на доброто от злото, на потребното от непотребното

- моя метод: любовното, благоговейно, безкритично отношение към нещата създава условия в душата за познание и следователно за съзнателност

- Любовта дава съзнателност

Ednorog:

- "Пределът на човешките възможност е ограничен от съзнанието, тоест от висотата и широтата и вместимостта на разбирането на даден момент "

dgerry:

- важно е не целта в живота, а как си я постигнал

Поздрави,

Екипът на Портала :thumbsup2:

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

Що е съзнателен живот? Кой човек е съзнателен? Какви са белезите за това?

Каква е вашата дефиниция?

Какви методи ползвате за да бъдете съзнателни?

Моята дефиниция за съзнтелен човек е: човек, който има знание (съ-знание), разбиране за основите, законите, които движат Живота.

Вие как мислите?

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

това е много хубаво - съ-знание.

За мен съзнателен е този, който всеки един момент познава Бога, във връзка е с Него, знае (съ-знае) какви са Неговите желания и Воля и знае как да постъпи и да ги прояви.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

:thumbsup2: Привет на всички!Много благодаря !

Тази тема е съвсем забравена :blink::blink::blink:

Споделете нещо повече за четирите вида съзнание според Учителя:подсъзнание - съзнание - самосъзнание - свръхсъзнание ! :king:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Открих тази тема случайно докато се опитвах да намеря място на новата... По датата на отваряне личи, че е ветеран - от първите месеци на съществуването на нашия форум. И макар че е останала малка и забравена, мисля, че заслужава да се мисли и разговаря върху нея - тук в Портала към съзнателен живот.

Опитвам се и аз от вчера да си дам равносметка след годините, прекарани тук, какво се е променило в моите лични представи за "съзнателен живот".

Съ-знателен -

- когато влизах за пръв път преди 4 години, носех ентусиазирана своите нови знания и разбирания и търсех съмишленици, с които да ги споделя - съ-мисля и съ-чувствам...

Тук открих, че мога не само да споделям, но и да науча много нови неща и, което е много по-ценно за мен, да погледна на света през очите на много други хора, да пусна в себе си техните размисли и знания и да ги преосмисля през моите лични - всеки път получавайки нещо качествено ново. На това му казвам сега съ-знание и съ-усещане.

Тук попаднах в много най-различни ситуации, които ме стимулираха и стимулират всеки път да променям мерките си, отношението си. Научих се да се отнасям с разбиране и да приемам спокойно различните (дори осъждащите мен и моята позиция) гледни точки - т.е. да съ-жителствам мирно с тях, учейки се на много неща от това, което преди предизвикваше у мен съпротива... Смених борбата, защитата с баланса - нека съществуват много различни до противоречие позиции - важна е хармонията между тях, важно е всеки да може да намери това, което е разбираемо и близко за него лично и да избира сам и свободно какво да съ-знае, съ-мисли и съ-чувства...

Само ще спомена и стотиците материали - беседи, книги, статии и др., които прочетох именно благодарение на този сайт и форум...

А какво влияние е оказал и оказва на вас животът тук - в Портала за съзнателен живот?

В какво се изразява на практика съзнателността на вашия личен живот - тук и вън от тук?

Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми помагат точно различните гледни точки, споделения опит, както и многообразието на хората, които участват тук...

Съзнателен живот. Богатството на мнения разтваря съзнанието ни и приемаме различията. За мен е така. Уча се от всички и най-вече съм благодарна за множеството беседи от Учителя, които мога да чета. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Тази сутрин се събудих със следните думи в главата си-Господ Бог и Исус Христос и Светия Дух Амин.

От там ме връхлетя вълна от мисли поредните осъзнати неща ,най- често сутрин.

Когато мисълта тръгне поема най-различни посоки,та мисълта ми за Христос е била винаги спасителния оазис на който съм се връщала след много ходене встрани.

Какво е съзнателен живот ?незнам.

Може би осъзнаването на обичането или така наречената любов :) колко банално и изтъркано вече звучи това ама е така.

Мислех си за това как се преплитат нещата и как най -голямото ограничение което всъщност ни е поставено е точно любовта.

Осъзнаването на това е крачката към съзнателния живот.

С поемането и разбирането на това ограничение всъщност започва съзнателния ни живот.

"Любовта е най-важният въпрос на живота. Разрешите ли него, ще разрешите всички останали въпроси, от какъвто и характер да са те - личен"П.Дънов

"Любовта е сила, която преобразява всичко и спасява човека. Тя идва в реална, жива форма и премахва всички прегради. Който се домогне до нея, влиза в областта на разумността."

"Божествената любов върши чудеса. Където мине, твори и пресъздава. Тази любов трябва да се изучава. Но ако не сте приложили човешката любов, която е с най-малки жертви, как ще приложите Божествената, за която се изискват големи жертви?"

Когато обаче това се постави в рамка и се каже "Трябва ,защото иначе......" означава че човек е зациклил,загубил се е.

Когато има заповед,няма любов.

Когато нещо се върши ,защото така трябва ,няма любов.

Когато страха от наказание води до добро поведение няма любов.

Когато се каже "така трябва"без да има чувство,няма любов.

Обратното на това е осъзнаването.

За да има семейство трябва да се обича един човек ,повече от всички останали ,ако не повече то поне по по специален начин.

За да има семейство трябва да преобладава думата "ние" и доста по рядко "аз".

За да има семейство трябва да има поне трима. :)

Това е тренировката за към Божествената любов с което започва осъзнаването.

:lol: Да нямаш други кумири освен мен... :)

Не случайно може би Исус се е родил в семейство,а не от самотна майка,с това идва и посланието към нас.

Любовта е най- голямото ограничение влезем ли в него ,излизаме от себе си :) какво идва след това ?Може би осъзнаването.

Като осъзнаване в никакъв случай не е равносилно на знание,а по скоро на усещане.

Ние хората трябва да се научим да усещаме нещата и тогава ще ги у-знаем.Останалото е в доста голям процент самозаблуждение.

Съзнателния живот е висока степен на чувствителност ,да усещаш нещата без да ти се налага да ги научаваш,както усещаш топлината на слънцето без да се налага да отвориш очи за да го видиш и не ти е нужно да знаеш всички физични и химични процеси които протичат в този момент.

Усещането е осъзнаването на нещата ,осъзнаването е разбирането на любовта ,разбирането на любовта е началото на края.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Съзнанието е един вид чувство за ориентация.

При съзнателния живот имаме една цялостна ориентираност. Това включва разширена възприемчивост като спектър и яснота. Тук могат да се включат сетивата - физически, астрални и др., съчувствието, състраданието, интуицията. Също висока вътрешна организираност и хармоничност, подреденост. Целенасоченост в намеренията и действията, съчетани с точно предвиждане на последствията.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Мисъл на деня - 7 Май 2008 г.

„Ако отвориш душата си, и хората ще станат добри; ако затвориш душата си, и хората ще станат лоши. Под душата разбирам съзнателното у човека.”

Из Така трябва да бъде издигнат Син Человечески!, 8-а НБ, 24.I.1937 г.

Душата е съзнателното у човека.

Съзнателен живот означава Животът на човешката душа.

Познаваме ли своето съзнание - своята душа? Слушаме ли я, когато живеем с ума и принципите на личността си?

Животът на душата определя ли се от някакви правила, има ли морал? Животът на душата зависи ли от живота на човешкото общество?

Ако човешката личност живее според понятията за съзнателен живот на своята обществена група , то тя живее ли съзнателно?

В какви моменти сте имали усещането, че вашият живот е животът на вашата душа?

Линк към коментар
Share on other sites

Душата е съзнателното у човека.

Съзнателен живот означава Животът на човешката душа.

В какви моменти сте имали усещането, че вашият живот е животът на вашата душа?

В моментите когато слушам сърцето си,а разумът,обстоятелствата,близките ми крещят обратното.В моментите когато няма на какво да се опра освен на силния вътрешен порив....

Когато нямам и частица сигурност и въпреки това.Чувството е невероятно,все едно си върху крилете на птица,няма как да се сбърка.

Линк към коментар
Share on other sites

Съзнателният човек се отнася с отговорност към действията си (мислите, думите, чувствата си).

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Въвеждане на думи и знаци в психиката води до появата на съзнание.

Съзнание – едно от основните понятия във философията, социологията и психологията, обозначаващо способността за идеално възпроизвеждане на действителността, а също и специфичните механизми и форми за такова възпроизвеждане на различни равнища. Определят се две форми: индивидуално(лично) и обществено съзнание. В материалистическата философия се разглежда като свойство на високоорганизираната материя за психологическо отразяване на действителността, като осъзнато битие, субективен образ на обективния свят, като субективна реалност в противоположност на обективната, като идеално в противоположност на материалното и в единство с него. В по-тесен смисъл под съзнание се разбира висша форма на психично отражение свойство на общественоразвития човек, идеална страна на целенасочената трудова дейност на човека.

В социологията съзнанието се тълкува като съвкупност на всички форми на духовен живот на обществото.

В психологията съзнанието се разглежда като психична дейност, която осигурява целенасочено отражение на външния свят; отделянето на човека от обкръжаващата среда и противопоставянето му сам на себе си (като субект на обект); целенасочена дейност, т.е. предварително, мислено построяване на действията и предвиждане на техния резултат; контрол и управление на поведението на личността. Доколкото предмет на съзнанието е не само външният свят, но и самият субект – носител на съзнанието, едно от неговите производни понятия е самосъзнанието.

Уикипедия, свободната енциклопедия

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Съзнателният живот - когато човек осъзнава, че Истината за света е над неговата лична картина за него и всеки друг човек има правото на своята гледна точка точно толкова, колкото той на своята. Пътят към свободата и Любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

Донка

Feb 7 2008, 10:17

Тук открих, че мога не само да споделям, но и да науча много нови неща и, което е много по-ценно за мен, да погледна на света през очите на много други хора, да пусна в себе си техните размисли и знания и да ги преосмисля през моите лични – всеки път получавайки нещо качествено ново.

Само ще спомена и стотиците материали – беседи, книги, статии и др., които прочетох именно благодарение на този сайт и форум...

А какво влияние е оказал и оказва на вас животът тук – в Портала за съзнателен живот?

Хамелеона

Feb 7 2008, 11:02

Богатството на мнения разтваря съзнанието ни и приемаме различията. За мен е така. Уча се от всички … съм благодарна за множеството беседи от Учителя, които мога да чета.

Съгласна съм напълно.

Закон е, че нашият живот се променя, когато ние променяме себе си. Да промениш себе си, означава да възвисиш ума си до обективното знание, да трансформираш емоциите в стремеж към мъдрост, да избереш такъв начин на действие, който не противоречи на Знанието и Мъдростта.

Истинското щастие се ражда само на Пътя, защото това винаги е осъзнат и изстрадан стремеж на душата към Мъдрост.

Основна задача на духовните школи, както в древността, така и в наши дни, се състои в обединяване на душите в съвместно осъзнаване на Пътя.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Съзнание - свързвам и със самоконтрол, самосъзнание и самовъзпитание.

Преди самосъзнание е СЪзнаване, следва Осъзнаване и накрая САМОосъзнаване.

Дали знанието е в теб и само е необходимо да се разтвориш и ТО засиява,като поизтъркана стара монета :rolleyes: ,или го Постигаш чрез дълъг път на развитие, това е и в основата си разликата между Източната и Западна философия.

Редактирано от Silviya
Линк към коментар
Share on other sites

Или знанието е в теб и го разкриваш чрез дълъг (вечен) път на развитие. След като знанието бъде осъзнато, то трябва да бъде приложено и разбирането му утвърдено чрез живота. Тогава човек разбира, че знанието всъщност е част от него.

Линк към коментар
Share on other sites

Както всяко нещо има живот и път и развитие ,така и съзнанието има свой ,собствен съзнателен живот.

Най- чудесното във всичко това е пълната свобода и контрол ,която притежава всеки един от нас ,над собственото си съзнание.

За мен да си съзнателен в живота си ,означава всичко да минава през едно по- различно пространство на ума.

Място,което е високо над житейските обвързаности ,високо поглеждане над аза и всичко онова ,което сме създали вече до този момент в живота си .

Защото ние сме си и авторите на житейската диря,която оставяме след себе си.

Пространство на ума ,което знае повече от моментното отъждествяване със самоличността ,която сме изградили в този живот.

Съзнанието и животът на съзнанието представляват опитностите , творческите игри ,сблъсъци и всички онези ситуации на поставяне на ума,сърцето и тялото ,които сме имали до този момент.

А това ако трябва да се съпостави с една малка човешка самоличност - психика е просто като да сравниш по възможности силата и бързината на 10 000 коня спрямо един . Колелото се върти всеки път на различни обороти.

Как може да живее човек ,без да използва съзнанието си ,това мисля ,че не е възможно .

Просто съзнанието е връзката с Макро света,с Вселената.

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

играта, която играем,

се нарича преструване

и ние се преструваме,

че не се

преструваме

избираме

да забравим

кои сме

и тогава забравяме

че сме

забравили

кои сме всъщност?

центърът

който наблюдава

и режисира

представлението

и може да вземе

решение

как

да се развива

действието

съзнанието за

собственото АЗ,

онова мощно

любящо, перфектно

отражение

на Космоса

но в нашия опит

да се справим с

минали ситуации

ние сме предпочитали

да бъдем или сме били

хипнотизирани в

пасивна позиция

за да избегнем

наказанието

или за да не изгубим

любовта

сме предпочитали

да отричаме

нашата

отговорност

като се преструваме,

че нещата току-що

са се случили и

нищо не зависи

от нас, а от другите

които владеят

живота ни

свиваме се

долу

и свикваме

с тази

мазохистична

поза

тази слабост

тази нерешителност

но ние

в действителност

сме

свободни

ние сме център

на космическа

енергия

вашата воля

е вашата мощ

не се преструвайте

че не я притежавате

или не я искате.

Бърнард Гантър

Линк към коментар
Share on other sites

За мен СЪЗНАТЕЛЕН ЖИВОТ означава на съотнасям знанието което придобивам всеки ден към всяко едно действие, което извършвам, към чувствата, които изпитвам, към постъпките на хората близки или не... Да съзнаваш за мен е да умея да проявявам знанието си на практика, един вид - да го впрегна да работи за духовното ми израстване... Обаче си е трудна работа :)

А колкото до темата, може би трябва по–често да се посещава

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Светлата!

Съзнателен живот означава и живот, в който човек всеки миг постига Истината, че всяко нещо в света му е за негово добро, че страховете му са плод на неговата недостатъчна съзнателност, ограниченост на съзнанието.

Какво означава да се страхуваме от духовната смърт или от смъртта приживе - това значи да не сме осъзнали още, че такова нещо не съществува - това е излюзия, породена от ограничени критерии на ума, опитващ се да дава дефиниции на живота.

Това е само сънят на житното зърно в земята - то изглежда умряло и разлагащо се, но вътре в него зрее Животът - само не му е дошло времето да покълне. Различните семена имат различно време за вътрешна работа, в който период изглеждат умрели...

А да не би да умира пожълтелият лист? Напротив - той се откъсва и се прибира в майката земя, за да си почине след труда. който неуморно е полагал... и за да даде натрупаните в себе си вещества на земята, а тя на новия живот, който спи в нея...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Какво означава да се страхуваме от духовната смърт или от смъртта приживе - това значи да не сме осъзнали още, че такова нещо не съществува - това е излюзия, породена от ограничени критерии на ума, опитващ се да дава дефиниции на живота.

Това е само сънят на житното зърно в земята - то изглежда умряло и разлагащо се, но вътре в него зрее Животът - само не му е дошло времето да покълне. Различните семена имат различно време за вътрешна работа, в който период изглеждат умрели...

А да не би да умира пожълтелият лист? Напротив - той се откъсва и се прибира в майката земя, за да си почине след труда. който неуморно е полагал... и за да даде натрупаните в себе си вещества на земята, а тя на новия живот, който спи в нея...

:) добре казано!

Линк към коментар
Share on other sites

Събуждането след дългия сън на зрънцето в Земята е прекрасен процес. То бавничко покълнва и си пробива път, нагоре, към светлинката... Съзнанието се разтваря и разбирам кой съм, защо съм?..

Съзнанието ни е свързано с изчистване на подсъзнанието. Докато самосъзнанието ни свързва със Свръхсъзнанието, т. е. като познаем себе си и се разберем идва и надникването в Божествения свят...

Линк към коментар
Share on other sites

Съзнание - може би това е нашето собствено вътрешно „Аз” преплетено със „Знанието” – т.е. как ние живеем, разбираме, учим и прилагаме „Знанието” според своите собствени разбирания и възприятия. Всичко е „Едно” – едно цяло – път, истина, знание, просветление. Така е за всеки човек, но според неговите собствени възприятия и разбирания той намира „Пътя” и е на „Пътя” – неговия собствен, уникален и неповторим „Път” – душевен мир, съзнание, преплетено със „Знанието” - Cега, в този живот, в този момент, с тези „Знания” .... И продължаваме ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Мисли за будността на съзнанието от Учителя

Хубава тема за размисъл, наистина са мъдри думите на Учителя.От себе си бих добавила, че всеки трябва да открие за себе си потока, да се влее в честотата на будност на съзнанието.От там нататък е въпрос на фантазия как ще работиш за изпълнение на Божията воля.Това състояние на духа осмисля живота ти. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...