Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Иво

Що е съзнание и съзнателен живот?

Recommended Posts

В 26.09.2019 г. at 13:00, kipenzov каза:

А пък развитието на "Аз-образа", което по-често се използва в ежедневния ни език като "духовно развитие" "осигурява.....

Това, което "осигурява" развитието на Аз-а или т.н. "духовно развитие" минава и през осъзнаването на проявлението на същността ни (Аз-а). А дали ще "отречем" това преживяване, наричайки го "илюзия", "Мая" (както е по-наизток) или пък "несъвършенството", "греховността"(както е при нас и по-назапад) е въпрос на метафизичен подход, който изплзваме в по-задълбченото ни самоизследване. Обаче това ни волево действие не носи задължително "отричането" на самото ни преживяване като АЗ. Ограниченията в ума ни са продукт преди всичко на собствения ни ум, а за да се развиваме умствено е добре да осъзнаем и мисълта на Айнщайн че "не можем да решим проблемите, с начина на мислене, чрез който сме достигнали до самите проблеми"

Характеристиките на проявлението или преживяването на АЗ са следните:

ще използвам още един цитат от книга, същата, от която вече цитирах в по-предния пост - "Самоосъзнаващата се Вселена" на проф д-р Амит Госвами

"Очевидните преживявания на "аз" са както следва:

1. Преднамереност ( целенасоченост, насочено фокусиране върху обект, включителн желание, преценка и размишление).

2. Самосъзнание ( чувството за Аз).

3. Рефлексивност (осъзнаване на съзнанието).

4. Его-преживяване ( чувството, че Азът е уникална цялост с определен характер, личност и зависима от тях лична история).

5. Внимание (преживяване на спосбността на Аза да насочва фокуса си към един или друг обект).

6. Трансперсонални Аз-преживявания (моменти на откровение или прозрение, например творческто "ахааа" преживяване).

7. Имплицитно преживяване на Аза (преживявания, в кито има разделение на света на субект и обект, но няма експлицитно преживяване на "аз").

8. Избор и свободна воля.

9. Преживявания, свързани с безсъзнателното.

Тези "аз" преживявания, разбира се, не са взаимно изключващи се. Точно обратното. Те са тясно свързани едно с друго. Имайки предвид нека разгледаме ...."

Редактирано от kipenzov

Сподели това мнение

Предвид горното, изплзвайки го вече като натрупан контекст и паралелно с това и като пример за практическот му приложение, ще си позволя да отговоря на някои въпроси от други теми и хора.

Амбицията е проява на

Току-що, kipenzov каза:

1. Преднамереност

, съответно е проява на самото ни същество. Да я определяме като "благословия" или "проклятие" е въпрос на отншение към самите нас като същества. Оценката, която ще дадем, изберем е проява на

Току-що, kipenzov каза:

8. Избор и свободна воля.

и отразява качеството на Себепредставата ни като отншение на самите нас към себе ни. От тази себепредстава, когато се фокусираме или проявим прекалено егоцентрично 

Току-що, kipenzov каза:

5. Внимание

към негативната или положителната оценка, ние се "свиваме" в рамките на тясната ни его-съзнателна представа и така се "отваря портала" за "навлизане на съдържания от "полето" на

Току-що, kipenzov каза:

9. Преживявания, свързани с безсъзнателното.

, които също са част от преживяванията ни на АЗ. Но потиснати, "изтласкани в това поле" на личното безсъзнателно(подсъзнанието) преживявания на нашето аз, които по метода на когнитивния дисонанс сме отрекли като присъщи за "светлата" ни себепредстава, щото просто не ни харесва да се припознаваме в подобна "светлина".  "Възможно обяснение на този феномен идва и от теорията за Аз-концепцията, според която индивидът поддържа позитивна представа за себе си, и информация, която противоречи на тази представа, се отхвърля или адаптира, за да послужи за подсилване на позитивното себевъзприятие." Уикипедия от горния линк. И не за друго, а защото не познавам човек, който да не се изживява като положителен герой във филма на неговия живот, вкл. и аз.

Въпросът е, че при навлизанията на съдържания от личното безсъзнателно(подсъзнанието) във фокуса на вътрешния ни Наблюдател

Току-що, kipenzov каза:

2. Самосъзнание

, пречупени през

Току-що, kipenzov каза:

4. Его-преживяване-то

(или често срещано като Еко-комплексът) се формират определени субективни(вътрешни) психични реакции. Те идват или така да се каже са продукт на досегашните ни 

Току-що, kipenzov каза:

характер, личност(персона) и зависима от тях лична история

, съответно его и за това се наричат его-реакции. А пък личната ни история винаги е множеството на собствените ни предразсъдъци( думата "предразсъдък" е просто термин, а положителната или отрицателната оценка си е "довнасяне", която на обществено ниво сме приели да е негативна, според мен неоснователно), на база които формираме и съзнателната ни реакция чрез

преди 11 минути, kipenzov каза:

8. Избор и....

, който опосредстван от реални действия е отражение на проявата на

преди 13 минути, kipenzov каза:

8. .............. свободна воля.

Свободна воля, която хора, неосъзнали твърдото си(кристализирано) пребиваване в Его-преживяването, са склонни да възприемат като своя. А пък по този начин няма как да "преминат" във "течна"(флуидна) форма и така възможният тук и сега "преход" винаги да стои в "бъдеще време" за тях. Точно това "твърдо състяние", което е "товара на камилата", който и' пречи да мине през процепа на иглата.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега