Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Библията и алкохола


Търсач

Recommended Posts

istockphoto_2363456_wine_and_bible.jpg

Библията прави извънредно точно разграничение между чистия сок на лозата и ферментиралите вина. Дори тези два вида вина са посочени като символи на Божието благословение и наказание: Исая 55:1-3, 65:8, Псалми 75:8, Еремия 25:15,16, Откровение 14:8-10 .

В Стария завет ние четем на много места за одобрено и неодобрено вино.

одобрено вино – Бит. 27:28, Втор. 32:13,14, 11:13,14, Пс. 104:15, Екл. 9:7, Ис. 65:8, Амос 9:13-15

неодобрено вино – Пр. 20:1, 23:32-35, Ис. 5:11,12

Сладкото вино беше твърде популярно сред евреите и другите древни народи. То се приготвяло чрез сваряване на пресния гроздов сок до пълното му сгъстяване, до състояние на гъст сироп, който по късно при употреба се разреждал с вода.

Докато в българския превод на Библията ние срещаме само една дума за виното, то евреите и гърците са правели строго разграничение между три вида вино:

Думата ТИРОШ (евр.) или ГЛЮКОС (гр.) се среща в Бит. 27:8, Втор. 14:23, Съдии 9:13, Втор. 11:13,14, 18:4, 28:51, Пр. 3:10 и др.

Терминът ТИРОШ се среща 38 пъти в Стария завет, а ГЛЮКОС, един път в Новия завет, Деян. 2:13. Така наричали почти във всички случаи сладкото неферментирало вино. Най-типични в това отношение са Неемия 8:10, Исая 65:8. Но това означава, че евреите постоянно са употребявали сладки вина.

АИН (евр.) или ОЙНОС (гр.)

Този термин се употребява в Стария завет 141 пъти и 38 пъти в Новия завет. Така наричали и двата вида вино (сладкото и ферментиралото), без да се конкретизира.

Бит. 9:21, 14:18, 29:40, Пр. 23:31,32, I Царе 1:14,15, Лука 1:15, Еф. 5:10, I Тим. 5:28, II Тим. 3:8, Тит 2:3

ШЕКАР (евр.) или СИКЕРА (гр.)

Терминът е употребен 21 пъти в Стария завет и един път в Новия завет. Обикновено се смята, че с него се визират спиртните напитки, но има значение и на сладко вино (Ис.24:6-11).Левит 10:8-11, Числа 6:8, Втор. 14:25, I Царе 1:15, Пр. 20:1, Ис. 28:7

На едно място в Стария завет се срещат едновременно и трите термина, което показва, че евреите са ги разграничавали при веселие (Ис.24:6-11).

В българския превод съвсем неправилно са дадени всички под общия термин “вино” :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Търсач, благодаря за полезната информация. Едното вино е преобраз на Христовата кръв (дано се изразявам правилно):

Матей 26:28

Защото това е Моята кръв на [новия] завет, която се пролива за прощаване на греховете.

Марк 14:24

И рече им: Това е Моята кръв на [новия] завет, която се пролива за мнозина.

Лука 22:20

Така взе и чашата подир вечерята, и рече: Тази чаша е новият завет в Моята кръв, която за вас се пролива.

1 Коринтяни 11:25

Така взе и чашата след вечерята и рече: Тая чаша е новият завет в Моята кръв; това правете всеки път, когато пиете, за Мое възпоминание.

За другото погледнете ТУК.

Сам апостол Павел, някъде в посланията препоръчваше малко, за лечение (дали не беше в някое от посланията към Тимотей!? Не помня, пиша по спомен). А иначе знаем, че всичко е позволено, но не всичко е полезно :feel happy: . Другото което си мисля е, че Българският език е достатъчно богат и човек много ясно може да види разликата :) . Още веднъж, благодаря, за хубавата тема и за полезната информация :) . Поздрави!

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Интересни факти, но как може една напитка да е източник на Божие благословение или наказание, това не ми е ясно. Живеем в 21-ви век. :rolleyes:

Koгато тази напитка позволява на елементи от Подсъзнанието да си разиграват коня е твоето тяло, това не се харесва на Всепроникващата сила. :angry:

Линк към коментар
Share on other sites

Търсач, благодаря за полезната информация. Едното вино е преобраз на Христовата кръв .

...

Сам апостол Павел, някъде в посланията препоръчваше малко, за лечение (дали не беше в някое от посланията към Тимотей!?

....

Христос е казъл да ядем хляба и пием гроздовия сок, защото те са неговото тяло и кръв, но по точно енергията е тях, а не самия хляба и гроздов сок. Тялото на Христос бе вибрации/свещенна енергия на Светия Дух/.

Павел никога не е бил с Христос, а неговите думи обикновенно противоречат на посланията Христови, т.е Павел е антихрист. :3d_156:

Линк към коментар
Share on other sites

Интересни факти, но как може една напитка да е източник на Божие благословение или наказание, това не ми е ясно. Живеем в 21-ви век. :rolleyes:

Koгато тази напитка позволява на елементи от Подсъзнанието да си разиграват коня е твоето тяло, това не се харесва на Всепроникващата сила. :angry:

Не мисля, че всепроникващата сила изобщо прави такива физиономии. Вероятно на теб не ти се харесва. Което е друго.

Линк към коментар
Share on other sites

Търсач, благодаря за полезната информация. Едното вино е преобраз на Христовата кръв .

...

Сам апостол Павел, някъде в посланията препоръчваше малко, за лечение (дали не беше в някое от посланията към Тимотей!?

....

Христос е казъл да ядем хляба и пием гроздовия сок, защото те са неговото тяло и кръв, но по точно енергията е тях, а не самия хляба и гроздов сок. Тялото на Христос бе вибрации/свещенна енергия на Светия Дух/.

Павел никога не е бил с Христос, а неговите думи обикновенно противоречат на посланията Христови, т.е Павел е антихрист. :3d_156:

Търсач, казах преобраз :) .

Погледни ТУК и ТУК + Галатяни 2:20

Съразпнах се с Христа, и сега вече, не аз живея, но Христос живее в мене; а животът, който сега живея в тялото, живея го с вярата, която е в Божия Син, Който ме възлюби и предаде Себе Си за мене.

Ап. Павел не е бил антихрист, а ти не бъди толкова краен, защото прекаленият светец и Богу не е драг :) . Поздрави!

П.П. 1 Павел, апостол, не от човеци, нито чрез човек, но чрез Исуса Христа и Бога Отца, Който Го е възкресил от мъртвите, и т.н...

Галатяни 1 глава

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Ето, намерих и мястото в което ап. Павел го препоръчва:

1 Тимотей 5:23

Не пий вече само вода, но употребявай малко вино за стомаха си и за честите си боледувания.

Линк към коментар
Share on other sites

Хората следват думите на Павел, защото не разбират думите Христови.

Павел е обикновен убиец, женомразец, епилептик и бюрократ.

Нищо повече. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Хората следват думите на Павел, защото не разбират думите Христови.

Павел е обикновен убиец, женомразец, епилептик и бюрократ.

Нищо повече. ;)

Така, аз си направих малък опит. Написах в търсачката на библиотека Триъгълник името на Ап. Павел и ето какъв е резултата - Търсене на Апостол Павел.

След като Учителя е изнасял беседите си върху това Слово, кой сте вие че да хвърляте такива обвинения и то без да се аргументирате сериозно?

Вие май сте пропуснали да прочетете правилата когато сте се регистрирали. Нищо, никога не е късно човек да го направи-

Морална основа.

Участниците в този Портал носят преди всичко отговорност за изказаните мнения и коментари пред собственият си морал. Остaвя се на личната морална преценка на всеки да реши каква информация да публикува (доколкото тя не противоречи с описаните по-долу правила).

Положителност на мисълта и общуването. Място за себепознание.

Важно изискване за съвместната работа във форумите на Портал е положителната настройка и топлата атмосфера. Моля, отнасяйте се към форумите като място за себепознание, а не като към средство за забавление или почивка. Моля, спазвайте дух на толерантност, уважение и конструктивност при участие в темите.

Почит и уважение към участниците и към Портала.

Взаимната почит и уважение между участниците са важно условие за хармония. ...

Източник

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Павел е обикновен убиец, женомразец, епилептик и бюрократ.

И за тях има място под Слънцето. Както и за теб... ;) Бог е щедър.

П.П. Между другото, заглавието на тая тема е много интересно формулирано. Звучи малко като "Връзката между Библията и злоупотребата с алкохол..."

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Вие май сте пропуснали да прочетете правилата когато сте се регистрирали. Нищо, никога не е късно човек да го направи-

Морална основа.

Участниците в този Портал носят преди всичко отговорност за изказаните мнения и коментари пред собственият си морал. Остaвя се на личната морална преценка на всеки да реши каква информация да публикува (доколкото тя не противоречи с описаните по-долу правила).

Положителност на мисълта и общуването. Място за себепознание.

Важно изискване за съвместната работа във форумите на Портал е положителната настройка и топлата атмосфера. Моля, отнасяйте се към форумите като място за себепознание, а не като към средство за забавление или почивка. Моля, спазвайте дух на толерантност, уважение и конструктивност при участие в темите.

Почит и уважение към участниците и към Портала.

Взаимната почит и уважение между участниците са важно условие за хармония. ...

Напомняйки ми правилата на форума означава ли, че си изчерпил аргументите по темата. :rolleyes: Смятам този пост за спам, защото няма никакво основание. :)

Линк към коментар
Share on other sites

И за тях има място под Слънцето. Както и за теб... ;) Бог е щедър.

П.П. Между другото, заглавието на тая тема е много интересно формулирано. Звучи малко като "Връзката между Библията и злоупотребата с алкохол..."

То за всичко има място под Слънцето. Но проблема на хората, е че сами си навличат проблемите с липса на разграничение и здрава разум, а след това като започнем да си сърбаме попарата обвиняваме, че Бог е несправедлив. :3d_070:

Линк към коментар
Share on other sites

П.П. Между другото, заглавието на тая тема е много интересно формулирано. Звучи малко като "Връзката между Библията и злоупотребата с алкохол..."

Азбуки :thumbsup: и аз си мислех същото, но реших да си премълча :). Важното е това, че ако нещо трябва да бъде казано значи ще бъде. Ако един си замълчи, друг ще го направи :).

Търсач, това е моята вяра и вярата на милиони хора по света. Ако ти имаш различна вяра от това, О.К. няма проблеми, но никой не е похулил твоето верую затова и ти не го прави ако обичаш. Нямам намерение да се забълтавам в безсмислени спорове, смятах че разговарям с духовен брат, но след първите три мнения това мое мнение се изпари тотално. Аз смятам, че ти се заяждаш което прави цялата тема да бъде спам. От тук нататък, нека екипа на Портала и другите участници да преценят, аз се оттеглям.

Линк към коментар
Share on other sites

Да се твърди, че Христос е подкрепял употребата на алкохол е богохулство. Вие сами доказахте, че Павел е подкрепял употребата на алкохол, защото може би и самите вие употребявате. Това отново потвърждавам моето твърдение, че Павел е антихрист.

Аз силно вярвам в Божия син, но именно с такова наше поведение и неразбиране ние го разпъваме всеки ден. Той е успял да предвиди това и затова е казъл:

ОТ МАТЕЯ

"7:22. Мнозина ще Ми кажат в оня ден: Господи, Господи! не в Твое ли име пророкувахме? И не в Твое ли име бесове изгонвахме? И не в Твое ли име много чудеса правехме?

23. И тогава ще им кажа открито: никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие."

Линк към коментар
Share on other sites

space.gif2 Тимотей 3:16

Всичкото писание е боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправление, за наставление в правдата;

Запиши се на Библейски уроци някъде и след това намини да си говорим. Ай много ти здраве.

П.П. Ааааа не виждай в нас себе си моля. Ако ти имаш проблеми с алкохола, така смятам след като си толкова яростен, ще ти помогнем по Християнски. Не се притеснявай -

http://aa-bg.dir.bg/_wm/library/index.php?...a9297bdc620764e

Господ е дошъл за да освободи угнетените, така че всичко е наред. Лекувай се.

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Лекувай се.

Започнахме с квалификациите така ли? :rolleyes: Струва ми се току що наруши правилника.

Почит и уважение към участниците и към Портала.

Взаимната почит и уважение между участниците са важно условие за хармония. Моля, бъдете вежливи и внимателни и към Модераторите. Те са на ваше разположение за помощ и съвет. Използването на нецензурни думи или злословеното / обиждането / нагрубяването / заплашването / подиграването / иронизирането на участниците (и тяхната позиция) не се допуска. Порталът толерира различните мнения по даден въпрос, но не и тези които имат за цел да компреметират по някакъв начин някой от участниците (или други лица). Нарушаването на това изискване би довело до изключване от форумите на сайта.

Моля, не пишете цели теми/мнения с главни букви, тъй като това се счита за викане.

Не е позволено подбуждането на други участници да нарушават правилата за участие във форумите.

Не е позволено публикуването на ЛС във форумите без съгласието на двамата участника.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами след като на такъв почтен господин като вас е позволено, не виждам защо и аз да не си го позволя :feel happy:

Аз никога не съм ви обидил. :3d_131:

Линк към коментар
Share on other sites

Похулихте вярата ми, това не е обида защото обидата е нещо плитко. Похулихте вярата ми в Бога и в целостта на Неговото Слово, а Бог не е за подиграване.

Koя вяра, в Христос или в Павел? Всеки отклонил се от думите Христови е сектант и Павел не прави изключение. Той потъпква всички основни принципи и подменя послания на Христос.

Павел не е БОГ, той е Сатан, по простата причина, че той е убиец. Ако в негово име виждате БОГ то просто нямам думи. :3d_104:

Разбира се уважавам вашия избор, но не мога да се съглася, че това има нещо общо с Христос.

Линк към коментар
Share on other sites

:blink: Да отречеш 14 книги от Божието Слово и прославата на Христа в живота на Апостол Павел. + Да не забравяме, че и Учителя е изнасял беседи върху това Слово.Това говори най- малкото за невежество.

Павел (апостол)

Св. първовърховен апостол Павел

Да се повторя, защото повторението е майка на знанието:

2 Тимотей 3:16

Всичкото писание е боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправление, за наставление в правдата;

Боговдъхновеност (или богодухновеност) на Свещеното Писание

18 Аз свидетелствувам на всекиго, който слуша думите на пророчеството в тая книга: Ако някой притури на тях, Бог ще притури върху него язвите, написани в тая книга, 19 и, ако някой отнеме от думите на тая пророческа книга, Бог ще му отнеме дела от дървото на живота и от светия град, които са описани в тая книга. 20 Оня, Който свидетелствува за това, казва: Наистина ида скоро. Амин! Дойди, Господи Исусе! 21 Благодатта на Господа Исуса Христа да бъде със светиите. Амин. Откровение 22 глава

С това темата за мен е изчерпана. Бих добавила само, че за мен вие не сте достоен събеседник защото ви липсва свещен подход и затова аз нямам желание и намерение да продължавам комуникацията си с вас. Намерете си някой друг с който щастливо да продължите заяждането си.

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Търсач, абе ти си говориш с Господ. Даже се притесних, да не си ти самият Той, че много ги разбираш нещата. Но ако е така, както казваш, не Му е лесно. Сигурно не е лесно да си Господ и да си чупиш главата и да се гневиш за всяка глътка изпита от... колко милиарда сме вече. It's a fulltime job! Изобщо си нямаме нужда от Съединени Американски Щати като световен полицай (те впрочем май и без това се канят да напуснат длъжността). Защо да се мъчат хората като могат да оставят нещата в Божиите ръце. ;) Той да ги гонка богохулците.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...