Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Здравна каса и здравни осигуровки


pencil

Recommended Posts

Гледахте ли по телевизията, че лекарство закупено с отстъпка от НЗОК излиза по-скъпо на болните от сърце /в случая/ отколкото за си го купиш без рецепта и книжка.... :thumb down: ЧУДО

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Кристиян, щастлива съм, че има още такива башка луди като тебе, братко!

Тъжното е, обаче, че те са, които " напускат " системата. А ти сам го каза за порочността на формата, навсякъде е, не можеш да се спасиш, ако сам не я промениш, а това, с много усилия, разбира се, защо не и тук да се направи.

Вярвам в лекарите, че мога да се променят, но не съм сигурен дали "отвътре" те могат реално да променят Системата. Ако тя е обречена да се разпадне и после да се изгради наново, струва ми се, че неизбежните компромиси не си струват, когато се остава в нея с някакви неясни надежди. Напуснах системата преди 16 години и нещо, имаше доста трудности, но нито веднъж не съм съжалил. Общата матрица на социума все още ми влияе, но здравните осигуровки не са най-тежката й част. По-тежко ми беше, когато завеждащият отделението определяше всичко, което следва да се направи а, ние младите в отделението, бяхме като чирачета. Или когато в участъка знаехме, че системата за клюкарене, за разлика от всичко друго в тая система, работи безотказно и ако си позволиш да даваш препоръки, различни от общоприетите, ще си имаш най-малкото едно "въодушевено" разговорче с началството. А изгубеното време, когато "нищо особено не се случва"? Каквото и да правиш в оная атмосфера, то ще си е загубено. Сега пак си работя за медицината, но за медицината, която аз считам, че има нужда да се работи! Ако бях останал в системата, щях да бъда вероятно във висша степен неудовлетворен, без за тия 16 години да променя нещо особено в нея. Вместо да върша нещо с неохота, срещу което държавата да ми плаща с неохота, сега върша поне преобладаващо това, което считам, че ми е призвание. То носи със себе си и възторзи, и препънки, но във всички случаи - аромата на автентичността... никога доброволно не бих се върнал в болничната система такава, каквато е!

Линк към коментар
Share on other sites

Публикувано на Sep 21 2006, 19:21

  Истински ЖИВИ сме само извън времето!

За това се боря, и аз да изляза извън времето. Но е трудно.

Бог да е с нас приятели! :smarty::yinyang::angel:

Не ви ли се струва, че сякаш има ускорение във времето за учене? Но това е въпрос за друга тема. :hmmmmm:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

:)

Ускорение има, защото "времето" намалява. :)

Истинския живот е там, но само тук можеш да го вкусиш!

Не знам за здравни, но за духовните осигуровки сега е момента.

Обичам ви, Приятели!

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Но, така или иначе, здравното осигуряване по конституция (чл.7) е ПРАВО, а не задължанеи (както е според закона за здравното осигуряване), освен това, според чл.52 от конституцията, всеки български гражданин има право на безплатно лечение в държавнителечебни заведения....таа че, самия закон за здравно осигуряване е противоконституционен

При колизия между закони- /противоречие/ се приема върховния закон, т. е. Конституцията, която според чл.5 има и непосредствено действие

Чл. 5. (1) Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат. (2) Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие.

Освен това нашето възпитание е такова, че не сме научени да си търсим правата

Представяте ли си какво значи да се бъркат право и задължение.

Едно е човек да има право да се ожени, друго е да го задължат насила

Линк към коментар
Share on other sites

Кристиян, щастлива съм, че има още такива башка луди като тебе, братко!

Тъжното е, обаче, че те са, които " напускат " системата. А ти сам го каза за порочността на формата, навсякъде е, не можеш да се спасиш, ако сам не я промениш, а това, с много усилия, разбира се, защо не и тук да се направи.

Вярвам в лекарите, че мога да се променят, но не съм сигурен дали "отвътре" те могат реално да променят Системата. Ако тя е обречена да се разпадне и после да се изгради наново, струва ми се, че неизбежните компромиси не си струват, когато се остава в нея с някакви неясни надежди. Напуснах системата преди 16 години и нещо, имаше доста трудности, но нито веднъж не съм съжалил. Общата матрица на социума все още ми влияе, но здравните осигуровки не са най-тежката й част. По-тежко ми беше, когато завеждащият отделението определяше всичко, което следва да се направи а, ние младите в отделението, бяхме като чирачета. Или когато в участъка знаехме, че системата за клюкарене, за разлика от всичко друго в тая система, работи безотказно и ако си позволиш да даваш препоръки, различни от общоприетите, ще си имаш най-малкото едно "въодушевено" разговорче с началството. А изгубеното време, когато "нищо особено не се случва"? Каквото и да правиш в оная атмосфера, то ще си е загубено. Сега пак си работя за медицината, но за медицината, която аз считам, че има нужда да се работи! Ако бях останал в системата, щях да бъда вероятно във висша степен неудовлетворен, без за тия 16 години да променя нещо особено в нея. Вместо да върша нещо с неохота, срещу което държавата да ми плаща с неохота, сега върша поне преобладаващо това, което считам, че ми е призвание. То носи със себе си и възторзи, и препънки, но във всички случаи - аромата на автентичността... никога доброволно не бих се върнал в болничната система такава, каквато е!

Много си прав. Затова и аз я напуснах окончателно. Преди 7 години го направих, защото ни писаха търговци. Но се наложи да се върна - на карта бяха поставени мили мен хора и цяло отделение. Но се оказа, че когато затвориш една врата, да се връщаш и я отваряш отново, е само губене на време. Не само нищо не се бе променило, но от ден на ден става все по-зле. И... адиос мучачос! :3d_011:

Линк към коментар
Share on other sites

Ние трябва да разчитаме на естеството на нещата - на Природата, а не да се правим на Богове, като изкуствено модифицираме храната. По този начин, ние се обръщаме против естественния ред - против плана на Природата, против нашия Създател. Тогава - по добре да ни няма .

Ако стоим със скръстени ръце и само негодуваме, ставаме мълчаливи съучастници в този дяволски експеримент.

Знаели някой, до каде са стигнали нещата. Хайде да действаме светкавично и обмислено. Дайте сериозни идеи ...

Сериозната идея е да отглеждаме истински плодове от собствена градина, защото няма какво да се яде и все по-лошо ще става

Това е идея и за лекари и за пациенти

За пациенти-по- добре да живееш здравословно и да не се лекуваш,

а и лекарите да имат достойно препитание-

защото не е тайна, че за да имат работа, се нуждаят от болни хора и не е морално да се създават изкуствено болести, за има какво да се лекува.

Тук изключвам тези лекари, които наистина са необходими- хирурзи при катастрофи и нещастни случаи други, Нека останат тези, от които има истинска нужда

Линк към коментар
Share on other sites

... ние се обръщаме против естественния ред - против плана на Природата, против нашия Създател... по добре да ни няма

Ако стоим със скръстени ръце ...ставаме мълчаливи съучастници ...

...да живееш здравословно и да не се лекуваш

вярно и много добре казано!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Това не е мое мнение, а на Румен от темата за генномодифицираните храни - опитах се да вмъкна цитат от темата "Генно модифицирани храни - за или против, какво мислите"

-мнение №6

но е казано чудесно, напълно съм съгласна с това

Идеята ми е да си ги произведем сами/храните/, какво друго ни остава?

Заради нас и нашите близки.

Редактирано от tzveti
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Какво е мнението ви за това какви средства поема тя относно лекарствата за болните хора, инвалидите и пр...и въобще за системата като цяло..?

Здравей! Лично за мен здравната каса е обир келнер и нищо друго!И още нещо "Хайде да напълнем джобовете с пари,че от Татово време взеха да привършват" ето това им е и касата, това им е и масата. :whistling:

Редактирано от chuchupei
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Искам лекарите и стоматолозите в Бьлгария да получават толкова пари, че никога да не помислят за тях когато лекуват някого

Искам старите хора, да получават толкова големи пенсий, че да могат да си купят каквото поискат от магазина.

Искам децата в сиропиталищата да получават толкова много обич, че никога да не усетят липсата на мама.

Искам в Бьлгария да има толкова много работа за всички, че никой да не усети тягостните дни на безделие.

Искам, полицията и магистратите да бьдат толкова доблести и безстрашни, че никога да не вземат подкуп.

Искам майките да получават такива детски, че всяко дете да бьде сито именно от тях.

И тогава всички ние, ще се почувстваме защитени. Но като всеки политически компромис всяко от тези човешки "изобретения" е построено несьвьршенно, а в Бьлгария идеята за социялна справедливост, за достьп до здраве, за социялно подпомагане и сьпричастност, за право на труд, ако щете и на живот са умело замаскирани и изопачени. И защото лакомията на някой е взела превес над топлината в сьрцата на други.

Днес чета поредната смешка в здравната каса, станала юридически абсурд. Лекарският преглед трябва да е не - по малко от 15 минути. Нито стотна по- надолу. Ако е по- малко или повече, пари не се изплащат, а платените врьщат. :thumb down:

Лекари и стоматолози отчитат дейности боязливо, сякаш не получава своите си жьлти стотинки, а се молят за тях. Попьлват старателно формуляри и бланки и следят за всяка запетайка и буква, защото Здравната каса не е с тях, а против тях. :3d_132:

Линк към коментар
Share on other sites

Не ми се задълбава много в темата, но немските здравни каси плащат безумни пари на лекарите. Фармацевтичните компании плащат за изписване на определени медикаменти и за ваксинации. Лекарите си дърпат всичко свободно от чипкартите, а често преди да сте се усетили и "боц!" ваксинация с последния крясък на модата ненам кво си. Законът и "научните" изследвания работят общо взето за тях - трудно е нещо да се докаже така че да има санкции.

Илюзия е да се мисли, че като има много пари това ще изключи проблемите. Когато има много пари, започва пък бизнесът с човешкото здраве. Това, което има нужда да бъде подобрено, е моралът на самите медици, които имат такива склонности, както и на влияещите им компании. А склонностите не зависят от парите. Впрочем най-често се задълбочават от парите или се изразяват "по-фино".

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Лекари и стоматолози отчитат дейности боязливо, сякаш не получава своите си жьлти стотинки, а се молят за тях. Попьлват старателно формуляри и бланки и следят за всяка запетайка и буква, защото Здравната каса не е с тях, а против тях.

Въпросът тук е: защо лекарите са с нея, след като тя е против тях? BG Reality. Пак се сещам за една прекрасна мисъл - че всеки народ заслужава управлението си...

Нямаме право да роптаем, след като не правим нищо, за да променим това положение.

Линк към коментар
Share on other sites

Да наистина здравната каса не е с тях, цитирам разговор между две джи пита:

" - Ох, направо незнам какво ме чака, ако знаеш колоко направления съм дала този месец..../януари 2008 г./

- е, колко си дала??

- еми 120.

- ми и аз толкова и хич не ми пука, народа е болен и има нужда и ще давам, да си гледат работата от здравната каса, февруари е по кратък и ще се оправим някак си....

- да ама ако знаеш, колко съм върнала от сега да идват февруари....как да дам по малко февруари, как да стане.....? "

До къда я докараха само, какъв парадокс, какво безумие, обърнаха хората на маймуни, обърнаха лекарите до там, че да си броят пациентите могат ли да ги препратят на специалист някъде на преглед или ще чакаме по добър месец. отделно те повече си гледат писането вместо пациента и обстойното внимание, което да му обърнат...

А по въпроса за парите, аз мисля, че са по добре от тези в Пирогов да речем......не са за оплакване.

Какво да направим, ли ...народа започна вече максово да не гласува, защото е обезверен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте.

На 13.2.2009г. жена ми подаде молба за одобряване в здравната каса за Лукрин (инжекция за лечение след Ендометриоза при жените). Срока за „реакция” е 20 работни дена (демек месец), а тази инжекция трябва да се бие на всеки 20 дена започнато веднага след операцията – демек нуждаещите се от такава трябва да си закупят 100% първата което в аптеките струва 240лв. ПОНЕЖЕ 20 работни дена от подаването на молбата и не са изтекли , а идва време и за втората, реших да се опитам да получа информация от Национален телефон на нзок за консултации на граждани- 0800 14 800. От там ми обясниха, че нямали връзка клоновете по между си и не може да ми се даде информация дали жена ми е одобрена(„дамата” която беше на телефона и стана смешно ... предполагам защото е сложена да ИНФОРМИРА хората, че не може да им даде информация ).Ппепратиха ме на неколко телефона един след друг започвайки от 9656746 или 9656776 (където ми се скараха че ТОЗИ отдел не се занимава с това), след това -> 9656740 (където казаха че тва не е аптека) , след това 9656728 или 9656738 където било аптека, но разговора ни бил излишен, защото крайния срок за „реакция” от страна на НЗО не е изтекъл, и това от къде ще си намеря медикамента и за чия сметка не ги интересувало (каза че много бърза).

ТА! Въпросът ми е -> мислите ли че трябва да се плаща за здравно осигуряване след като не върши работа ТОЧНО когато трябва. И защо !? някой ни задължава да си плащаме здравно осигуряване което НЕ получаваме , защото медикаментите трябва да си ги купуваме сами – от собствения джоб и след като получим „безплатните” лекарства трябва да ги продадем в интернет (примерно) по форумите на ПОЛОВИН цена , за да можем да си избием поне част от парите. Между другото влезте в интернет и потърсете в гугъл с ключова дума „Лукрин” за да видите колко жени са на това „дередже” . Първата инжекция купих на жена ми от друга жена по куриер (някъде от БГ) за 100лв. от форум (върза ми). Защо тези книжни плъхове от здравната каса си мислят че правят нещо различно от това да се занимават с ЛЕГАЛЕН пладнешки обир всеки месец от всеки човек в БГ който е решил че ще спазва „закона” и ще се „осигурява”. :huh:

P.S.

Лошото по принцип не идва само. Лукрин инжекцийте разбрах че ще бъдат заменени с друг вид (отново), което пък прави невъзможно да се продадът след като нзок ги е отпуснала „безплатно” , защото никой няма да иска да купи нещо което не му е предписано (все пак се изписват неща които се покриват от касата). :angry:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Разрушиха безплатното здравеопазване. Сега взимат пари за здравно осигуряване, а пак трябва да се бъркаме с една камара пари като ходим по докторите. Къде са парите, които хората дават за здравно осигуряване. Защо е това осигуряване, след като после пак ще трябва да се бъркаш. Осигуряване на хората плащащи си осигуровките ли е или е осигуряване на алчни типове. Спукано ли е дъното на здравната каса.

Линк към коментар
Share on other sites

В здравната каса е бездънно . Колкото и осигуровки да се внасят , все ще има недостиг за лечение на хората .

В момента не работя , не взимам социални помощи , но съм задължена да внасям здравна осигуровка .

А дали ще умре човек от неоказана медицинска помощ или от лекарска грешка , какво значение има ? Все е смърт .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Във Франция, една ампула метадон струва 3,8 стотинки (не лева, а стотинки в български пари), докато в България е 1,70 лева (170 стотинки).

В България, неоснователно лекарствата са цели три пъти по - скъпи, отколкото в съседните на нея страни.

Мафияяя, мафияяя...

Линк към коментар
Share on other sites

Мафия е , да , но нищо не се прави за желаната промяна .

Поне да спрем захранването на касата , тя не е в полза нито на болните хора , нито на лекуващите .

В полза е на създателите си , които "усвояват" милиони за лична употреба .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

И аз имам същото мнение за здравните осигуровки. Това не е нещо, което трябва да е задължително. Абсолютно нарушение на човешките права е да плащаш данък за нещо, което не ползваш или не искаш да ползваш. Като искам да ползвам "облагите" от това да си плащам здравните, аз ще отида и ще си ги внасям редовно. Ако не искам обаче, трябва да си е мой личен избор дали да отида на лекар и да платя 100лв, вместо 10 ако имам здравни.

Поредният начин държавата да източва пари от и без друго бедния народ. Не разбират обаче, че само с измислянето на нови данъци и задължителни такси, няма да стане и хората ще продължават да се изнасят от страната, защото им е писнало от гаврата с тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...