Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме? - част 4


Guest Христо

Recommended Posts

Здравейте. :) Бихте ли ми разтълкували тези два еднотипни съня. Сънувах ги след като се молех на Бог да ми помогне да се освободя от каквото и да е агресия и чувство на обида, които евентуално нося в себе си към когото и каквото и да е било. Сънувах жена, която съм виждал само на снимка в нета, но съм останал с неприятни впечатления от нея, спорили сме, изпитвал съм неприязън към нея, с една дума ми беше виртуален противник.Дори и се бях заканил, че ако мога ще и плесна шамарче. Тя провокираше нарочно мен и други хора играейки си със святи за нас неща и накрая си призна, че е било с комерсиална цел, че и е било нужно всичко това за психологическо изследване, тя е психоложка. В съня ми устата ми се беше схванала жестоко, едвам я движех. В съня си видях същата тази госпожа. Знаех, че тя може да ме излекува и я помолих да го стори, макар да бяхме противници. Тя се съгласи, започна да ми опипва устата, схващанията ми постепенно отминаха и се оправих. Аз прегърнах жената с умиление и и благодарих за помощта. В съня докато и се оплаквах за проблема с устата едвам едвам говорех. Докато и се оплаквах чух по един телевизор да говори личност имаще твърде общо с нашите спорове ...но връзката беше косвена. Събудих се с приятелско чувство към тази жена.

Около седмица след това сънувах, че едно момиче с което като малки бяхме Врагове ( тя беше агресора) се държим приятелски един към друг.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Бих се радвал някой ако желае да даде мнение и за моя сън, макар че май си го разбирам ... А имам и друг въпрос : Защо сънувам пророчески сънища за незначителни неща, а не например темата за някой изпит ? :P

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте. :) Бихте ли ми разтълкували тези два еднотипни съня. Сънувах ги след като се молех на Бог да ми помогне да се освободя от каквото и да е агресия и чувство на обида, които евентуално нося в себе си към когото и каквото и да е било. Сънувах жена, която съм виждал само на снимка в нета, но съм останал с неприятни впечатления от нея, спорили сме, изпитвал съм неприязън към нея, с една дума ми беше виртуален противник.Дори и се бях заканил, че ако мога ще и плесна шамарче. Тя провокираше нарочно мен и други хора играейки си със святи за нас неща и накрая си призна, че е било с комерсиална цел, че и е било нужно всичко това за психологическо изследване, тя е психоложка. В съня ми устата ми се беше схванала жестоко, едвам я движех. В съня си видях същата тази госпожа. Знаех, че тя може да ме излекува и я помолих да го стори, макар да бяхме противници. Тя се съгласи, започна да ми опипва устата, схващанията ми постепенно отминаха и се оправих. Аз прегърнах жената с умиление и и благодарих за помощта. В съня докато и се оплаквах за проблема с устата едвам едвам говорех. Докато и се оплаквах чух по един телевизор да говори личност имаще твърде общо с нашите спорове ...но връзката беше косвена. Събудих се с приятелско чувство към тази жена.

Около седмица след това сънувах, че едно момиче с което като малки бяхме Врагове ( тя беше агресора) се държим приятелски един към друг.

Хубави сънища!

Може би значат, че ти си този , който вижда врагове, ако се отпуснеш и не се дразниш, ако простиш на себе си и се чувстваш равностоен, нещата ще си дойдат на мястото.

Остава да изпълниш сънуваното :)

Темите за изпитите всъщност са незначителни неща - ти и без това трябва да ги знаеш всичките. И не само за изпита, а за после. :) Нищо, че за момента може и да излязат от съзнанието ти, за да отворят място за следвашия изпит.

Успех на всички изпити!

Линк към коментар
Share on other sites

Преди месеци сънувах сън достоен за филм. :D Аз и много други филми се намираме в нещо като кино зала. Изведнъж се появяват някакви лоши хора, въоръжени. Аз ги заплашвам, че ако не ни оставят ще извикам силите на мрака. Те не ме взеха на сериозно. Тогава изведнъж с някакво момиче се оказахме в блок, качихме се по стълбите до последния етаж и отворих вратата на единия от апартаментите. Бях въоръжен с тръба ...Не си спомнях дали викнах към силите на злото, но забелязъх че се раздвижват, нямах ясна представа за вида им ...Аз хвърлих оръжието си и беж да ме няма ...После хоп и отново бях в залата с бандитите и пленените хора ...Тогава силите на злото започнаха да пробиват стените на залата и да навлизат бааавно, бяха скелети с мощни челюсти ...Главатарят на лошите започва да се присмива на скелетите, но малко след това скелетите достигнаха до хората и започнаха да ги разкъсват - и добрите, и лошите ...В следващия миг се озовахме в нещо като селски двор и се започна люта битка между хора ( добри и лоши) и сили на злото, аз се биех за хората, макар че бях извикал скелетитеуж да помогнат на пленените ... :D Тия скелети нямаха умиране, но все пак аз захапах един, в следващия миг успях да го строша на две, което Не го уби, но поне го направих негоден за причиняване на вреди ...Накрая оцеляхме аз и още 2-3 души, победата ни беше пирова, полето беше покрито с хора и скелети ...

Линк към коментар
Share on other sites

Какво може да означава, ако сънуваш че гледаш как политически лидер държи реч, но в началото около него има много малко хора, след това изведнъж се превръщат в цяло множество, той свършва с речта си и тръгва да излиза от множеството и ти успяваш да се ръкуваш с него. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Какво може да означава, ако сънуваш че гледаш как политически лидер държи реч, но в началото около него има много малко хора, след това изведнъж се превръщат в цяло множество, той свършва с речта си и тръгва да излиза от множеството и ти успяваш да се ръкуваш с него. :hmmmmm:

Че твърде много мислиш за политика и политически лидери напоследък :)

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм мислил за пещери, но тази сутрин сънувах, че съм в пещера. На едно място в пещерата имаше доста дълбока пропаст на дъното на която имаше вода, сънувах че някой е паднал там и трябва да го извадя. Приближих се и хвърлих едно въже, само че нямаше кой да се хване за него, предполагаемият пострадал го нямаше.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Тия дни четох "Деймиан" на Х.Хесе. Бях я чела преди много години и позабравила.

Същият ден стоях в коридор с мозайка на пода. Внезапно камъчетата се "подредиха" в картина. Често се заглеждам по този начин, от малка. Знам, че се нарича парейдолии и се смята за гранично разстройство на възприятията, но не и за чисто патологично. Били характерни за хора с образно въображение. /Това мисля, съм го казвала и преди./Часове след туй прочетох страниците, които досущ повториха "видяната картина" от мозайката. Вероятно паметта ми, някак е извадила частично спомена от книгата по този начин.

Може би същата или следващата вечер сънувах, че съм всред двор обграден с обширна съвършено кръгла/!/ стена - висока, но тъй че се виждаше небето - светло, ясно, кротко, бистро и сякаш приканващо. Стената приличаше по-скоро на декор, а и май някакъв филм се снимаше, и аз участвах. В средата на двора - кладенец. Или издигнато подобие на сцена.!?

Пред мен имаше две дървени и боядисани в синьозелено врати.Трябваше да излезем. Аз и хората край мен. Отворихме ги, но нямаше изход. Зад тях беше пак стената, а там където би трябвало да липсва, бяха очертани с черно два/!/ зарешетени/!/ квадрата/!/./По физика, тъй ни показваха интерференцията./ От ляво върху стената се появи силует на мъж в тъмна мантия, който ме се присмя: "Давай, сега да те видя как ще излезеш от тук. Нали си учила за магьосница. Покажи силата си."

Със сигурност знаех, че този мъж е също магьосник, но с висок ранг - човек, но който беше тъй вместен в съществуванието, че магьосническите му умения всъщност бяха само възползване от извънобичайното знайно. Не беше зъл. По-скоро предизвикващ. Като изпитващ. Беше естествен и сякаш разтворен във времето и пространството. Виждах го, но знаех, че е другаде.

Срамувах се, но си казах, че мога да съборя тухлите/!/, които ми се сториха правени от суха/!/ кал/!/. И че ако не мога, то тогава наистина би било добре да полетя за да му докажа, че съм научила нещо от магьосничеството. С хората край мен разбихме отвор в стената. Не помня повече от съня.

И сега се връщам на един пасаж от "Деймиан", четен може би часове преди съня, където пишеше, че Леонардо Давинчи бил можел да се любува на наплюта от хората стена, откривайки картини върху й.

Нищо не ми хрумва. В що за стена, правех излаз в съня си?

Дворът е мандала - да. Разтуреният Аз се изобразява в подредба. Маниакалното личи от името на художника, но пък ми хрумва, че иде от Леон/лъв/ , а във второто име виждам дав /dove/ гълъб или... голямо дайре. Виждала съм такова. Подарено от холандци на сина ми и приятелите му. Върху му има портрет на древен... не помня, дали суфист или... но ми приличаше много на Леонардо и на магьосник.!?

И дайрето и дворът са кръгли!?

Леонардо прилича на "магьосника"!?

Или "шут" ми се присмива!?

Помагайте, моля!? :)

И защо Леонардо не е да Винчи!?:)

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Аз преди седмици се скъсах да сънувам мръсни кенефи и някакви хора, които не могат да си ги почистят. Ужас. И сега не мога да спра да се разправям да оправям сметките на шефа си в един офис, който се занимава с разпределение на средства по международни образователни проекти. Точно днес установих, че няма никаква система и буквално трябва да създавам порядък от А при това за две години назад. Да чистя кенефа тоест...

Никога не бях вярвала на разни бабешки тълкувания на сънища, ама ей ти го(в)на. :D

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Хрис, надявам се това да ти е полезно. :angel:

------------------------------------------------

Всички сънуваме.

Но не всички помним сънищата си, когато се събудим. Мисля, че почти всеки човек през живота си е сънувал поне един сън, в който символично или едно към едно е видял събитие, което в рамките на дни или седмици след това се е случило наяве в живота му. Наричаме тези сънища пророчески.

Какво казва науката за съня, фазите му, функциите на мозъка, работата на подсъзнанието и т. н. е широко известно. Какво казват духовните науки, също е известно на изучаващите ги. Запознати сме с мнението на едните и на другите.

Според мен науката е на прав път, що се касае до изследване на телесните функции и психиката. Но тя стига до там и спира. Защото засега все още не разполага със средства и методи, за да изследва и проучва твърдението на духовните науки, че Вселената е многоизмерна и Човекът – като нейно умалено подобие – също.

Не е случайно, че в храма на Аполон в Делфи е било изписано: ”Опознай себе си”. Познаваме ли себе си, ще познаваме и вселената. И обратното.

За по-лесна ориентация и разбиране на материята в езотериката наричат измеренията на вселената – нива, или светове. А тези, на човека – тела.

Важно е да се разбере, че всяко едно от телата на човека е изградено от същата материя, от която е изградено и съответното вселенско ниво.

Така погледнато човекът съществува едновременно във всеки от светове с едно от телата си. Прието е да се смята че нивата и телата са седем. Има и теории за дванадесет, но това в случая не е от значение. Първите три нива/тела в посока от най-плътната към по-фината материя са: физическо, астрално ментално.

Съзнанието, истинския ни Аз, използва всяко едно от телата като средство, подходяща дреха, посредством което да пребивава в съответния свят. По време на сън всички, без изключение, напускаме физическото си тяло. Повечето от нас прехвърлят съзнанието си в астралното си тяло, посредством което се озовават в Тънкия (астралния) свят. Малцина са се развили до степен да се прехвърлят направо в менталното си тяло, с което се озовават в Менталния (огнения) свят.

Някои от нас са развили способността съзнателно да напускат тялото си. Познавам такива хора, които са ми описвали преживяванията си. Един мой приятел с усмивка сподели колко изненадан останал, когато установил, че То (тялото му) хърка по време на сън. А той си е мислел че спи тихичко и кротко.

Уместен е въпросът – защо е необходимо да напускаме физическото си тяло, с други думи – защо спим? Защото на нас ни е жизнено необходимо да пребиваваме в Тънкия и Огнения свят, така както ни е необходимо да дишаме и да се храним във Физическия.

Всяко посещение във фините светове спомага за обновяване на енергията ни.

Това, че се чувстваме бодри след сън, науката го обяснява с физиологични процеси. Всъщност може и така да се погледне, ако приемем, че към физиологичните функции по възстановяване се прибавят и такива – от по-фино естество, а именно функциите на етерното ни тяло.

Последното е Прототипът,

по който е построено физичесото ни тяло. То никога приживе не се отделя от физическото, дори и по време на сън. Именно благодарение на него работят и функционират всички органи и системи на физическото ни тяло. То е и неговият пазител, когато го напускаме по време на сън. То подава сигнал за връщане, ако имаме физиологична потребност или нещо ни заплашва.

Логично е да заключим, че след като съзнанието ни по време на сън е прехвърлено в по-финото ни тяло, то ние сме будни Там, докато тялото ни спи Тук. Това бодърстване в Тънкия свят протича по различни начини за всеки един от нас.

Събитията, срещите и разговорите с тамошните обитатели, сред които са и починалите ни близки, беседите с Наставниците и Учителите ни – цялата тази активна и съзнателна от гледна точка на Аза дейност, в повечето случаи остава скрита за физическото ни съзнание. Ето защо обикновено ние или изобщо не помним какво сме сънували, или имаме откъслечни спомени, които минути след събуждането ни избледняват и се загубват безвъзвратно.

Има ситуации, когато за нас е полезно, дори много важно да пренесем информация, получена по време на пребиваването ни в Тънкия свят.

Това е възможно и е по-сигурно, че ще може да се реализира успешно, посредством медитация, но не всеки медитира. За сметка на това всички спим.

Някои, за да запомнят информацията, се събуждат веднага след като са сънували ярък сън, пренасящ важно послание. Аз например имам такива значими сънища на разсъмване, непосредствено преди да се събудя.

Повечето от тях са символични, но за мен не представлява трудност да ги разтълкувам, защото доста отдавана съм научила езика на символите, които моят висш Аз използва. Искам да уточня, че има универсален език на символите, но има е персонален, който за всеки от нас е строго индивидуален.

Така че съновниците, продавани по книжарниците едва ли ще ви бъдат от полза. Ако наистина искате да се научите да тълкувате и разбирате сънищата си, най-лесният начин е да проследите развоя на събитията в следващите няколко дни, защото няма универсален за всички ни начин за тълкуването и превода им .

Често, ако посланието е важно, а е останало неразбрано, имаме повтарящи се сънища, които настойчиво, с минимална разлика във визията и съдържанието, се опитват да ни подскажат нещо. Какво точно – ние трябва да разберем сами.

Понякога с помощта на повтарящи се сънища подсъзнанието ни се опитва да извади на повърхността стар проблем – страх, стрес, преживяна болка, от които е време и сме способни да се освободим. Как ще го направим – дали самостоятелно, или с малко външна помощ – това е друга тема.

Кошмарите, които почти всеки от нас е имал, са проекция на впечатленията ни, добити при пребиваването ни в най-низшите слоеве на Тънкия свят.

Тамошните обитатели не са от най-възпитаните, добронамерените и извисените. Защо обаче ние сме се озовали там е въпрос, на който няма еднозначен отговор.

Има разбира се кошмари, които са израз на натрупаните ни страхове и стрес. В такива случаи, когато след събуждане от кошмарен сън успокоим дишането си и се върнем изцяло в тукашната реалност е добре, вместо да се питаме какви страховити събития ни предсказва кошмарния сън, да се опитаме да надникнем в себе си. Първо – за да се разберем, второ – да се опитаме да си помогнем.

Осъзнати сънища са тези, в които знаем, че сънуваме.

Следващата степен е не само да осъзнаваме, че сънуваме, но и да можем да контролираме действията си по време на сън. Започнем ли да имаме осъзнати сънища, това подсказва, че се развива способността, наричана непрекъснатост на съзнанието. Ще дойде време, когато ние няма да заспиваме, т.е. няма да губим съзнание, когато посещаваме Тънкия или Огнения свят. И това време не е много далеч.

И ето че най-накрая стигнахме до

Пророческите сънища

Те, противно на разпространеното мнение, не са рядкост, нито пък са признак на някаква специална "дарба". Друг е въпросът, какво разбираме под пророчески сън и доколко сме се научили да тълкуваме и разбираме сънищата си.

Има сънища, в които едно към едно виждаме бъдещо събитие, което за нас е от голямо значение.

В други случаи ни бива подсказан евентуалния развой на събитията и пред нас остава предизвикателството да си преведем на разбираем език шифрованото послание.

Всъщност, ако използваме понятията за линейно време, има сънища, които носят послания, свързани с миналото ни, други - с бъдещето ни. Настоящето е толкова мимолетно, че за нищожна част от секундата преминава в миналото, затова нека приемем, че настояще не съществува.

Какво се опитват да ни кажат сънищата ни? Какъв е езика, на който ни говорят? Помагат ли ни, предупреждават ли ни, обогатяват ли ни или ни плашат? Миналото ли визират, или бъдещето ни?

Това ни предстои да узнаем. И когато го узнаем, ще открием, че сме опознали още по-добре себе си. Което ще рече, че сме опознали и вселената.

Линк към коментар
Share on other sites

Деймиан иде от демон, но мисля , че съм чела нейде, че думата може са преведе и като дух, и като съдба.

Часове след като писах "кладенец", се чудих защо избягнах "ешафод" както ми дойде и го замених със сцена. Сега поне знам, че не бива в разказа за съня да се подменят думите. Кладенец вече разбрах като кладЕнец. От тук и стената като алхимичният съд. Огънят обаче е вътре, т.е. "жертва" сам себе си. Калцинацио /според алхимията/ не се е случило, защото стената /съдът, съд-бата са с отвор/изход, направен от мен и "другите" хора.

После си спомних , че едното се проявява и като друго. Сякаш сънят показва по няколко пъти и начини едното, за да може, да бъде все някак разбрано/!?/Дворът се превръща в дайре, кладЕнецът в ешафод. Владетелят Аз върху стената, който е и вече не е, в черната/траур, липса-празнина/ мантия, е онова което се трансформира/пожертва и пре-връща в ново/. Наблюдаващият "изпитваш" магьосник е може би "владетелят" Аз, но като проекция. Или като последващият го, защото стената/владението/ е вече с изход. На дайрето/двора/ е/са изобразен/и - "творец", " мъдрец" , "магьосник" - Леонардо/лъв и гълъб/, суфист, магьосник.

Но дрехите са и персоната, а мантията е черна. Сякаш отвън прави невидимо, което е вътре.

Дали пък "шутът" не ме подлъгва, че този сън е от големите? Или най-вече, че тълкувам сънища.:)

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Предлагам ви извадки от книгата на Пиер Дако "Тълкуване на сънищата".

Включва само част от символите. Останалите - животни, предмети и превозни средства - още не съм ги направила, но се надявам тези дни да мога да ви предложа и тях.

:)

----------------------------------------------------------------------------------

ЧИСЛАТА, ФОРМИТЕ, ПОСОКИТЕ, ЦВЕТОВЕТЕ:

Този тип сънища са твърде важни. Числата имат древна символика. В сънищата те обикновено са свързани с идеи, усещания, “осови линии” на личността.

1

Числото едно е отправна точка. То е единствено по рода си. В легендите представлява единственият Бог. Символ е на единението. Ето защо рядко се явява в сънищата като цефра.

То е вертикално и изправено. В този смисъл то е фалически символ и изобразява силата.Означава и началото, базисен елемент, обещание за приемственост, за действена и положителна духовност. Олицетворява мъжкото начало, понякога Анимуса, когато се появява в сън на жена. Символ е на принципа Ян и на бащата.

2

Това е прекрасно символично число. То е много важно и се среща често в сънищата, където може да приеме многобройни образи – конкретни или прикрити.

Двойката изразява двойнствеността на всяко човешко същество. Двойнственост и често противопоставеност между положително и отрицателно, добро и зло, Аз и Свръхаз, сянка и светлина..

Между елементите на всеки от тези два полюса може да съществува съгласие или да се разрази конфликт, който поражда тревожност. Двойката е също символ на противоположностите като любов и омраза, мъжко и женско, както и символ на взаимност.

Следователно, в съня числото 2 олицетворява всичко двузначно, което трябва да потърсим у себе си.

3 и триъгълник

Три е сбор от 1 и 2 ; то е съюз между бинарното и единството; то е триединството, редът и хармонията, съвършенството. 3 символизира завършеното, постигнатото. Може да означава и трите нива на човешкото съществуване – материално, духовно, божествено.

Равностранният триъгълник символизира хармонията, пропорционалното и божественото. Олицетворява огъня, мъжествеността, мъжкото начало.

Масонски триъгълник – основата му представлява трайността; двете му страни са мракът и светлината, а върхът символизира съвършенството.

4 и квадрат

Четири е знак за пълнота, здравина, цялост, универсалност.

Квадратът е съвършено затворен, уравновесен, солиден, непоклатим. Символ на стабилност и вътрешно здраве, мъжественост. В съницата може да изразява стабилност, превърнала се в истински затвор за афективността. Стереотипен вътрешен свят, ограничен вътрешен живот, липса на гъвкавост и мащабност.

Кръст – рамената му сочат четирите посоки на света. Символ на вътрешното ориентиране. Космическата цялост, както и единството на противоположностите. При тълкуването му е необходимо да се уточни вътрешното състояние на сънуващия, защото кръстът символизира страданието, но и духовното съвършенство, съединяването на двойствените ни страни.

Кръстопът – предполага сблъсък на съдбата. Сочи, че трябва да се направи избор и повдига въпроси. Означава, че положението, в което се намираме, е критично – кризата, породена от избора. Може да е вариант ва Мандалата с центъра и лъчите й.

5

Рядко се среща в сънищата и е сбор от 2 и 3. Символизира обикновено активната воля, дълбоката и творческа личност. Геометрично съответствие – Пентаграма.

6

Също рядко срещано и произведение на 2 и 4. Означава противоречиви ситуации, трудности, борба, изпитания. Два слепени триъгълника сочат в четири противоположни направления.Често означава, че човек се разкъсва от вътрешни съмнения. В общи линии – затворен кръстопът.

7

Свещено число, магическа цифра. Седем дни от седмицата, седем степени на съвършенство, седем небесни кръга, седем енергийни тела, седем листенца на розата, седем клона на космическото дърво и т.н.

В съницата означава завършек, съвършенство, цялост, съединение. Може да символизира и страха от непознатото при обновяването на афективния цикъл. 7 е и динамичност, организиран труд, посвещаването в дълбинния живот на личността. Рядко се явява в сънищата.

8

На Розата и ветровете; наподобява кръст плъс четирите междинни посоки. Формата му напомня и за колело със спици. Осмицата е също и кръстопът с четири допълнителни направления.

Тъй като притежава център и осем посоки, тя може да се възприеме и като мандала. В този случай символизира мъдрост и афективно равновесие, както и самокритичност. Благодарение на уравновесените си очертания, 8 означава правосъдие, справедливост, търпимост, лоялност.

9

Както и 7, тя играе важна универсална роля. Тя е едновременно край и обещание за продължение и обновление. В сънищата може да означава, че някакъв вътрешен цикъл е завършен и е необходимо да се продължи нататък. Деветте музи. Число на пълнотата, която се отваря към нови хоризонти.

Кръгът

Обратно на квадрата, той представлява овалните светове. Свързан със съвършенството. Развитието на централната си точка. Той е Мандала. Разпространен символ на небесните цикли и на това, че всичко във Вселената се върти, от електроните до планетите, от звездите до галактиката.

Според много вярвания той притежава магически свойства и прави неуязвим всеки, който се намира в него. Обиколката му няма нито начало, нито край.

Може да символизира вътрешен затвор; или да означана страх от излизане от кръга, в който се намираме в афективно отношение.

Понякога символизира “майчиното лоно”, което не смеем да напуснем поради страха ни от живота. Тогава се превръща в център на кръстопът, където стоим и не знаем накъде да поемем.

Напред или нагоре

1. Напред означава да се стремиш към бъдещето, към някаква цел. Понякога може да се изгубиш, т.к. придвижвайки се напред, не виждаш какво има зад теб, загърбваш миналото и те интересува само целта.

Тази посока обикновено е положителна, макар и прекалено категорична. Нерядко я избират личности, страдащи от чувство за малоценност или от тревожност, които “потеглят” за да избягат от страховете си, без разумно да са проверили възможностите.

2. Нагоре е посока на извисяването на духа или на материалното издигане. Човек “се изкачва” към славата, почестите, красотата, светлината, към нещо по-висше от себе си.

Тази посока води към постепенно пречистване, ведростта и динамизма. Но понякога човек “се катери” прекалено бързо и нависоко; тогава рискува да се изгуби в композицията на отрицателните си чувства и да падне, което често се случва в сънищата.

Назад и надолу

1.Сънуващият отстъпва, връща се към лоното си. Или отново се отправя към невротичната сигурност, от която не може да се лиши. Става дума за регресия, или връщане назад за да се почерпи силата, позволяваща да се тръгне напред.

2. Посоката на слизането в себе си, положително или отрицателно. Може да е слизане в собствения си ад, регресия, афективен или духовен срив. Посоката на бруталното падане, но може да означава и интроспекция, търсене на собствения си център, завръщане към живителното детство, дълбоко сдобряване с майката. Посоката на падането (и в собствените си очи), на опозоряването, тъмнината, тъгата, депресията и на всички подземия на несъзнателното.

Дясно – бъдещето, посоката, която се изкачва. Активен труд, ред, вярност към себе си, чест, почит – почти като “напред”.

Ляво – миналото, детството, тъмнината, дълбините на несъзнателното. Смекчено “назад”. Понякога е посоката на срама, на безчестието.

ЦВЕТОВЕ:

Синьо – то е “студен” или освежаващ цвят. Синьото разширява пространството и е цветът на хоризонта. Както и на духовното.

В християнския свят се носи синьо на празниците на ангелите. За Англиканската църква – е цветът на надеждата, на любовта към Бог, милосърдието, на съвестта и любовта към Прекрасното. В хералдиката кобалтовосиньото изразява справедливост, вярност, радост, благородство. Лазурносиньото символизира вечното блаженство, целомъдрието, кротостта, смирението.

В сънищата – най-често е цветът на безкрая. Синьото е нематериален, прозрачен цвят, който се размива в ослепително бялото. То е цветът на пустотата. В този смисъл може да стане символ на смъртта. Може да е символ на философските истини и на метафизичните изследвания.

За християните то е цветът на Богородица. Оличетворява също верността, но не земното, а небесната, душевния покой в смъртта, божествената ведрина.

Така синьото е едновременно цвят на надежда за душата и на смъртта за слялото се с безкрая тяло.

В музиката то може да се свърже с неуловимата мелодичност на флейтата.

Зелено – цвят на равновесието, на почивката. Научно е доказано въздействието на зеленото върху кръвното налягане.

В древен Египет този цвят се е свързвал с надеждата. В християнския свят той също символизира надеждата и желанието за вечен живот. Според Англиканската църква олицетворява вярата, безсмъртието, светото кръщене, съзерцанието. В хералдиката е символ на чест, учтивост, надежда, радост. Зеленото е и цвят на любовта и плодородието.

В сънищата олицетворява земята и пролетта. Възраждането след зимата и дълготрайността. Търпението, очакването и непосредствената надежда ( а не метафизичната надежда като синьото ).

Символ е на майката-кърмилница, но и на детската и пролетната любов.

Зеленото притежава и злотворни свойства. То е цветът на дълбоките, заплашително тихи и поглъщащи води. Обагря и израждането, лудостта, заплахата; традиционно зелени са очите на Сатаната, на фаталната жена… и на котката.

В музиката зеленото се свързва с полското звучене на кавала и английския рог.

Червено – То е огънят, топлината, страстта и любовта. Цветът на кръвта, на раните, но и на здравето, на живота. Войнствен цвят, който лесно се налага. Особено го обичат децата, както и примитимните племена.

За християните е символ на Божията кръв, носи се на празниците на Светия Дух и се смята, че разгаря пламъка на Божествената Любов. Според каноните на Англиканската църква то е цветът на мъчениците и на благотворителността. В хералдиката олицетворява любовта, смелостта, гневът и жестокостта. Както и разрушението и Страшния съд (унищожение с огън).

В сънищата символизира главно огъня, енергията и страстите – понякога всепоглъщащи. Както и борбения, екстровертния дух. Пурпурното е цветът на кралете.

Червеното има и обратна страна – кървавочервеното е символ на насилието, омразата, убийството, клането.

То е и “утробен” цвят, напомня майчиния корем с тревожната символика, свързана с него.

В музиката се родее със звучността на тромпета.

Жълто – на слънцето или глината, според оттенъка. При християните жълтото е цветът на смирението; то намеква, че тялото ще се превърне в глина и прах. Англиканската църква не му придава особено значение. В хералдиката е заместено от златното.

В сънищата – соларен цвят. На лъчението, на интелигентността и на сияйните сърца. Цветът на Бащата. Чистото жълто е ярко, изкрящо и клони към ослепително бяло. Когато изразява чувства, то е в по-топли, не толкова крещящи нюанси. Бледоожълтото е знак за тъга, за разочарование; понякога за нелоялност, за предателство.

Жълтото е “мъжки” цвят. То “доминира” със своето богатство. В златния си вариант олицетворява вечността, вярата и трансцедентното.

Символизира края на лятото със сияйните дни, пищното изобилие преди смъртта.

В музиката се свързва с тръбата; топложълтото – с рога.

Оранжево – То е сърдечния прием; не толкова натрапчиво като червеното или жълтото. В хералдиката е отрицателен – означава лицемерие и прикритост.

В сънищата е соларно. Символизира топлината на сърцето и на приема. Цвят на действието, донякъде хибриден, дори “хермафродитен”. Цвят на душевния комфорт, на дълбокия покой.

В музиката се свързва със звучността на рог или на тромпет със сурдина.

Лилаво – студен цвят. Обикновено символизира разкаянието, както в християнския свят, така и според Англиканската църква. В хералдиката (лазурно+червено) означава истина и лоялност. Когато се доближава до пурпурното, е знак за въздържание.

В сънищата често поражда чувство на тъга, на душевно “разкаяние”, дори на вътрешен траур. Символ е на умерената страст (червеното, донякъде укротено от синьото – цвят на здрав разум и духовност).

В музиката – поражда асоциации с с приглушената звучност на виолата или цигулката със сурдина.

Черно – То не отразява, а поглъща цветовете. За християните е цветът на очакването и на траура. Англиканската църква не му придава значение. В хералдиката самуреночерното олицетворява болката, траура, продължителната тъга. Но също очакването, мъдростта и благоразумието.

В сънищата – траура, но главно мрака и недиференцирания живот. Цвят е на нощта, на съня; и на безсънието.

Като символ на очакването (погълнатите цветове могат да бъдат възстановени) съдържа възможности за надежда. Така то става знак за зараждане, за пробудено несъзнавано, за примитивен инстинкт, който може да се насочи към възвишена цел. Защото този цвят напомня и Сянката, а човешката Сянка е тъждествена не със смъртта, а с осъществимата надежда.

В музиката би могло да се припише на барабаните и тимпаните. Тези инструменти често се свързват с траур, мъчения, но и с очакване нещо да се случи…

Бяло – синтез на всички цветове, бялото напомня за лунна светлина, както и за ослепителни далечини. То е образът на светлината и чистотата. В християнството – невинност, радост, безсмъртие, блаженство. Същото значение му придава Англиканската църква, както и хералдиката (сребристобялото).

И в сънищата е символ на чистота и надежда. Но може да означава (като синьото) смърт на личността, безкрайни хоризонти, в които човек се загубва. В този смисъл олицетворява и траура. Като цвят на снега – символизира радостта, но и самотата и смъртта.

В музиката го свързваме с оркестър от струнни инструменти.

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

Споделената от Чебурашка информация е изключително полезна, тъй като в книгата си Пиер Дако обръща внимание на общо приетите символи. Но не трябва да забравяме, че при тълкуването на сънищата образите съответстват на индивидуалното възприемане за даден предмет, животно, ситуация и прочее. Ето защо считам, че емоцията е основния критерий при анализа.

Работейки със сънищата можем да получим отговори на въпроси, да се излекуваме, да прогнозираме бъдещето и дори да предотвратим нежелани събития. Работата е там, че не всички ги помнят – психофизическото и биохимическото състояние на спящия и неспящия човек са толкова различни, че “скокът” между съня и будното състояние е способен да заличи спомените за видяното от паметта. Ето защо за да бъдат те осъзнати е необходим специален навик. Когато заспиваме нашето съзнание се отпуска, контролиращата функция за възприемане на реалността отслабва и потокът на съзнанието може свободно да тече навътре в тялото и да проникне там, където през периода на бодърствуване достъпът е блокиран.

Изучаващите природата на сънищата считат, че сънуването е трансформиране в образи на енергетични импулси, произлизащи от дълбочината на безсъзнателното към “будните” възприятия, в който образите съответстват на емоционалната окраска от подадените импулси.

Така се стига до момента в който мозъкът подбира подходящи за ситуацията образи, в съответствие с жизнения опит на сънуващия и ги синтезира в сценарий. По този начин видените по време на сън сюжети са единствено върхът на айсберга на сънуването. А емоциите, намиращи се вътре в картината, дават достъп към смисъла на видяното.

С други думи, една от функциите на сънуването е продължаване на емоционално значимите процеси от ежедневието, тяхното развитие и хармонично разрешение. Резонен тогава е въпросът защо мнозина не помнят или не разбират сънищата си? Работата е там, че на човек, “отделен” от своя дух и живеещ само в обусловената реалност не му е изгодно, не му е “неудобно” да слуша гласа на мъдростта.

Ще дам нагледен и реален пример. На един познат му предложиха нова и добре платена работа, но изискваща голяма ангажираност. Докато той размишляваше дали да се премести или не заради парите сънува, че дебела, лигава жаба му скочила в ръцете, а след което се опитала да се прехвърли върху главата. Този сън с аналогичен сюжет се повторил няколко пъти. И всеки път събуждането било с чувство на отвращение, придружено от главоболие. Сънуващият бе леко притеснен от което, но друг негов познат му казал, че жабата е на пари. Въпреки предизвиканото от сънищата интуитивно чувство за нещо неблагоприятно, моят познат сметна символа на жабата в съня си за добър знак и се премести на новото място. След половин година, имайки много пари, беше принуден да постъпи в болница с остри пристъпи на шийна остеохондроза, в резултат на преумората и голямото натоварване по време на работа.

Сънищата винаги предпазват и предупреждават за някакви важни събития от ежедневието. Защо тогава, ако те са толкова важни, са толкова неясни? Пространствената структура на обитаване на сънищата не е линейна, а обемна. И съответно начина за предаване на информацията не е директен, а символен, образен. Поради което трудно разбираем. Въпреки това образите са едва свръзката на сънищата. Картините се подбират от съвкупността на целия жизнен опит на сънуващия – от преживяното, видяното, прочетеното, чутото или дори измисленото. Затова сънищата могат да бъдат хаотични и объркани. Основната информация при това носят емоциите, които човек изпитва, виждайки образите. А чувственото изживяване на образите разкрива енергетичните ресурси за хармонично решение на дадена жизнена ситуация.

Така например, ако моят познат не бе взел под внимание чуждата интерпретация за жабата, а се бе вслушал в собственото си усещане за отвращение, то би могъл да осъзнае неблагоприятния изход от смяната на работно място. Нещо повече, сюжетът го предупреждаваше за предстоящите проблеми със здравето. И преминавайки през различните аспекти на съня си, същия мъж след време стигна до внезапно “банално” прозрение, че жабата може да бъде не само източен символ на богатство и просперитет, а и прекалена алчност, която му е свойствена.

Някои ще кажат, че е лесно да бъде интерпретиран сън, когато събитията вече са се случили. Но можем ли да разберем предупрежденията за предстоящи събития? Разбира се, че да и е лесно постижимо. Въпросът е искаме ли да приемем подобна информация. Защото много често тя противоречи на ежедневните намерения или на дългосрочните планове и стил на живот. Ако намерението е на лице, значи сме готови не само да разберем посланието, но и да го приемем.

Първата стъпка е да нагласим алармата 15 мин. по-рано от времето, когато би следвало да станем. Звукът, който ще ни събужда следва да бъде приятен и мек. Много е важно да не скочим от леглото като ужилени. Постепенно събуждайки се и без да включваме обичайното възприемане за реалността, трябва да се опитаме да запомним фрагментите и отново да ги преразгледаме.

Припомняйки си съня или негов фрагмент, трябва да изберем най-заинтересувалия ни образ или персонаж. Концентрираме се върху него и наблюдаваме чувствата и емоциите, които ще възникнат. Работейки със съня или с негов фрагмент е необходимо да отделим неговата емоционална съставна и да я съпоставим с реалното си ежедневие. Понякога това е достатъчно за разбирането на смисъла от сънуваното. Ако пряка връзка между емоционалната съставна на съня и събитията от ежедневието липсват, то трябва да се опитаме да направим следващата стъпка.

Избераме образ или предмет от съня, който най-много ни привлича или интересува. Няма значение дали това е приятен или предизвикващ отвращение и ужас образ. Важното е, че именно този образ или сюжет са привлекли вниманието ни. Избирайки, се концентрираме върху него с цялото си внимание. Трябва да го усетим и след това се "въплътим" в него. "Превъръщаме" се в този предмет или образ, в този персонаж. По какъв начин се промени състоянието ни? Какво почувствахме в новия образ? Какви ще са нашите действия в този нов образ? Продължаваме разнищването на сюжета на съня. Какво искаме да направим или да кажем чрез този образ? Именно в тези действия, а също така в това емоционално състояние на образа се крие едно от възможните послания на съня.

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро сънувах близнаци ,две сладки малки бебоци .Само лицата им помня.Бяха хубави,бели с ококорени сини очи .На вратлетата и на двете близначета имаше някакви странни знаци ,кръгове и звезди .... Изненадох се и си казах ,че тези знаци са същите като моите (не знам какво съм имала в предвид) и по знаците на вратлетата разпознах ,че това са моите бебоци :) !

Правим опити за бебче ... възможно ли е да предсказва бременност .... с близначета :rolleyes: ?

Линк към коментар
Share on other sites

Леонардо да Винчи: Леон-ард-о, дав, да Винчи. Винчи иде от победа. Лъв с криле, който побеждава. Крилатият лъв е символ на Венеция. Венеция е лагуна. Кладенец върху, който има клад/земя, струпване, сухост/. Наричали града Невеста на морето.

Ето защо след този сън се сетих за Соломон/овия пръстен/ и Саавската царица.

Като и това, че от двете имена правя три, и че в тъй написаното, присъства част от първото име на човека от когото се уча, ми дават основание да мисля, че все пак донейде, несетно някак у-своя-вам несъзнавани съдържания.

Може би "магьосникът" в съня ми, ще ми даде изпита наяве.

Линк към коментар
Share on other sites

Пресметнах кога идат "Близнаци".:)

Инак, близначеството в сънищата е често. Обикновено представя двойката земно и небесно.

"Вратле" може да се преведе и като аватар-врата/вратичка/, и като завъртане. С кръгове и звезди се изобразяват божествените очи. Може би и тук има укрепване на съзнаващият аз -"Тези знаци са също като моите. "

Дано в действителността се случи това удвояване/свързване на материя и дух/, което ти желаеш.

И на мен ми е любопитно, дали пророкуваш рожба/и/ под звездния знак Близнаци.:)

Звездите са небесни врати, за поназнайващите астрология.

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Сънувам тези дни за втори път,че съм бременна, в осмия месец. Помня,че за миг "обля" розово червеникава светлина корема ми,...това помня.

Знам, че традиционно това означава бреме, а дали пък нещо хубаво не значи?!Ще се радвам да чуя вашите мнения. :)

Редактирано от Сингониум
Линк към коментар
Share on other sites

Понеже е видно за всеки, че съновното ми е много интересно, пак ще направя опит за тълкуване.

Осмицата премам за три свързани кръста, където освен противоположностите вече има и междината им.

Осем е и месец август. Не знам под чий знак е той, но името означава "величайши".

Може би висините са трудност/бременност/, но и която дава нов плод на месеца/Луната/. Луната често се представя като женствената ни част.

Все се надявам и други да се включват в тълкуването.:)

P.S. Добавям, че новолунието е и липсваща видимо, отразена слънчева светлина, бременната Луна е изпълващата се с нея. Т.е. твоята женствена част е плодоносещата/осветена/ от мъжката.

А и наскоро четох, че когато се появи червеният цвят в сънищата е накъм сили и то живителни.

Още добавям. Коремът е символ на алхимичния съд. Червената светлината може би символизира огъня. А където има огън има и трансформация. Розово може и да иде не от баграта, а от цветето.

Сега ми хрумна да те питам, дали можеш да добавиш още думи към роза или Роза!?

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

При тълкуване на сънища аз изхождам откъм психоанализата и усещанията по време на сън. Вероятно - професионална деформация :)

Както по-горе писа колежката ми Анаид - символите са важни, но по-важно е чувството, т.к. то съдържа в себе си и самото послания.

Според мен, в този сън Сингониум - трябва да търсиш проблем, свързан с Майката или собствената си женственост. Началото му е било в 8-мата година или преди 8 години, или въобще изхождайки от числото 8.

Бременността - може да подсказва за налични праблеми в тази област /на физически или енергиен план/. Също така, областта на корема при жените е свързана с желанието да получаваме, а гърдите - с желанието да даваме. Всеки проблем там ни напомня да анализираме собствените си чувства и отношение към елементите на даване и получаване в отношенията ни с другите.

Повече бих могла да кажа, ако съм наясно с чувствата ти по време на съновидението.

Ваш Съновидец Храбър

Линк към коментар
Share on other sites

Изглежда пак без да искам, грешейки/три!? кръста/ съм стигнала, до което ми мина през ума одеве. Че междината не е границата, а отсамността и тамошността едновременно.

Като че ли е по-добре да се остави сънят, да си върши неговото, защото инак в опита си да го догоним и разгадаем, него неуловимия сами/т.е. най-вероятно само аз, въпреки множественото число :)/ попадаме в непосилие.

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже е видно за всеки, че съновното ми е много интересно, пак ще направя опит за тълкуване.

Осмицата премам за три свързани кръста, където освен противоположностите вече има и междината им.

Осем е и месец август. Не знам под чий знак е той, но името означава "величайши".

Може би висините са трудност/бременност/, но и която дава нов плод на месеца/Луната/. Луната често се представя като женствената ни част.

Все се надявам и други да се включват в тълкуването. :)

P.S. Добавям, че новолунието е и липсваща видимо, отразена слънчева светлина, бременната Луна е изпълващата се с нея. Т.е. твоята женствена част е плодоносещата/осветена/ от мъжката.

А и наскоро четох, че когато се появи червеният цвят в сънищата е накъм сили и то живителни.

Още добавям. Коремът е символ на алхимичния съд. Червената светлината може би символизира огъня. А където има огън има и трансформация. Розово може и да иде не от баграта, а от цветето.

Сега ми хрумна да те питам, дали можеш да добавиш още думи към роза или Роза!?

Shelter, много интересно тълкуване, благодаря ти!Знаеш ли , понеже доста често в сънищата ми преобладават зелено и червено, моята баба казва ,че червеното е нещо ново... :lol: Не се сещам повече, коремът ми беше огромен, а относно цвета червено , малиново .

Чебурашка, благодаря ти за отговора!Ми надявам се да не е нещо свързано със здравето, но да има логика в това.

Бях силно учудена и изплашена, че съм бременна, тъй като в момента нямам партньор.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за тълкуването ... Shelter .Аз по-скоро го приех буквално и си мислех ,че когато се случи да си имам дете ,то ще са две ,т.е. близнаци.

Много красив и спокоен сън ,а бебчетата бяха изключително сладки с красиви сини очи,чисти,белички .... :)

Това,което ти споделяш като тълкуване не бях се сетила за него ... За това обичам да споделям сънищата си ... Опита ,усещането на другите ми помага и развинтва въображението ми повече .

Линк към коментар
Share on other sites

Из книгата на Пиер Дако "Тълкуване на сънищата":

/това са мои лични извадки и се извинявам, че постът е доста дълъг, но няма линк, който да приложа/

РЕЧНИК НА СИМВОЛИТЕ :

Авантюрист

Значението му се променя според това дали сънуващият е мъж или жена.

-При мъжа авантюристът често символизира Сянката. Сънят му разкрива потулена негова страна, грижливо държана в несъзнаваното. Такъв е случаят например с мъже, на които се е наложило да изтласкат екстровертната и свободна част от личността си. Затворени за света, те се боят да живеят и затова държат под ключ авантюриста в себе си. Но идва сънят и им показва какви са всъщност и какво не са станали.

-При жената авантюристът нерядко е символ на Анимуса в процес на осъществяване. От контекста на съня ще разберем как е усещан - като опасен или не - и така ще ни стане ясно дали Анимусът е отрицателен, или е във възход.

Автомобил

Тук имаме два основни сюжета:

-ако човек сам кара колата, умелото или несръчното управление сочи как се чувства сънуващият във всекидневието. Сънят показва и какво представлява човекът дълбоко в себе си;

-ако се намираме в кола, принадлежаща другиму, става дума за „двойственост" на личността. Автомобилът символизира обикновено Аза като цяло.

Каросерията, гумите, спирачките, горивото, кормилото също имат определени значения. Обикновено те се „превеждат'', като се свърже сънят с всекидневното поведение на сънуващия.

Ампутация

Тя най-често се отнася за ръцете или зъбите. Става дума за страх от осакатяване, от кастрация. Сънуващият усеща личността си застрашена или принизена. Изпитва непрекъснатото чувство, че другите ще го „осакатят", ще го унижат, ще го отхвърлят. Подобни сънища винаги разкриват неосъзнат страх, че сме по-слаби от другите, че сме беззащитни в състезанието на живота. Тоест боим се от безсилието в широкия смисъл на термина. Такъв сън е винаги симптом на чувство за вина и малоценност.

Ангел

Обикновено той е символ на вътрешна промяна. В нормалния съновен контекст ангелът е вестител, който ни носи добри новини (за личността ни). Но в някои сънища се появяват и черни ангели. Те са крайно редки, но си струва да ги цитираме. Черният ангел дължи символиката си на двата си елемента - ангела и черния цвят. Той може да е знак, че сънуващият дава крайно отрицателна оценка за себе си; в същото време показва, че е на път да се извърши важна промяна вследствие на твърдо взето от сънуващия решение - дори ако той не съзнава това.

Бандит

Най-често той притежава същата символика като авантюриста.

-При мъжа бандитът може да представлява част от личността, която не одобряваме или презираме. Но би могъл и да символизира вътрешна опасност. Най-често обаче олицетворява Сянката на сънуващия. Наложително е, разбира се, да се анализира контекстът - опасен ли е бандитът или приятелски настроен? Дали не е някой авантюрист с голямо сърце? Свободен и безгрижен като Робин Худ? Тъй или инак, бандитът символизира част от нас, забравена или изтласкана в сянката на несъзнаваното.

-При жената той е обикновено символ на Анимуса. И тук съдържанието на съня ще насочи сънувалата към осъществяването на Анимуса й, тоест към свободното й изразяване, към автономна и истинска съзидателност. Сънят ще й каже и на какъв стадий на развитие се намира мъжкият й полюс.

Бездна

Бездната (или пропастта) обикновено символизира несъзнаваното с инстинктите, които са част от него. Тя "може да означава и Майката, „майчината утроба", нищото отпреди раждането.

-Много хора сънуват, че се намират на ръба на бездънна бездна, и изпитват силен страх да не паднат в нея. Това може да бъде покана да слезем в себе си, за да открием корените на трудностите ни; но би могло да изразява и страх от опознаването на „изтласканите" части от личността ни.

-В други сънища човек прескача бездната или минава по мост над нея - знак, че предпочитаме да загърбим проблема; по една или друга причина се боим да се поставим под въпрос.

-Сънищата с падане в бездна са също разпространени. Ако подобен сън се повтаря, той най-вероятно е знак за латентна депресия или най-малкото за постоянна тревожност.

Болница

Сънуването на болница може да се дължи на страх от болест, на тревожност, породена от приближаването на старостта, на страх от злополука. Но в по-дълбок план сънищата с болница показват желание да бъдем изцяло „поети" от някого и да спрем всяка битка, като изоставим отговорностите си. В този случай болницата става символ на Майката - тази, която приема, успокоява, люлее, храни. Тоест имаме регресия към детството, дори към небитието отпреди раждането.

Болницата може да ни се яви насън и когато се боим от осакатяване или кастрация на личността. Тогава най-често ни се присънва операционна.

Велосипед

Велосипедът е средство, осигуряващо самостоятелност и свобода. В сънищата той може да символизира съгласие между съзнателното поведение и неосъзнатите сили - човекът и велосипедът му представляват едно цяло. Оттук нататък трябва да се анализира контекстът на съня.

Влак

Тълкуването на сънища с влакове е доста лесно. Често е достатъчно да извършим съответната „транспозиция".

Гарата например е отправна точка към пътешествие. Освен ако не пристигаме на гара. Така че можем да заминаваме в различни посоки (на живота ни) или да сме достигнали до определен етап. В първия случай трябва да се анализира контекстът на гарата. Голяма ли е? Гъмжи ли от хора, има ли много влакове, за да бъде символ на големи вътрешни възможности за избор и решение? Или, напротив, е изоставена и олицетворява вътрешен живот, изпразнен от жизнения си потенциал, тъпчене на място, след като никакъв влак не тръгва оттам? По същия начин разглеждаме и контекста на гарата, на която пристигаме.

Самият влак е символ на нашата еволюция. Той е средството за афективното ни и интелектуално .пътуване. Символизира и социалния, колективния живот. Понякога неумолимо се движи, локомотивът става неуправляем, машинистът е неопитен. Това означава, че сме завлечени въпреки съзнателната ни воля към „пътешествия", които биха могли да бъдат пагубни.

Закъсненията и грешките са свръхразпространени в сънищата. Закъсняваме за влака, изпускаме го, бъркаме перона, озоваваме се в купе, в което нямаме право да пътуваме, и пр. Тези сюжети често изразяват чувство за безсилие, за малоценност, за вина. Те могат да показват и до каква степен сънуващият пропуска „удобните случаи", които, му предлага животът.

Контрольорите също нерядко населяват сънищата ни. Те символизират онзи, който „ни държи сметка", и са една от формите на Свръхаза.

Случва се и влакът да е претъпкан. Това може да се преведе като трудност в приобщаването ни към социалния живот. Ако сънуващият не успява да се качи на влака, да „си намери място сред тълпата", той най-вероятно лесно отстъпва в живота от страх да не загуби състезанието.

Така че влакът в сънищата сочи нашите успехи, провали, принуди, тревоги.

Вода

Водата няма форма, но възприема онази, която й придадем. Затова тя е съвършено гъвкава. Няма цвят, но отразява всички цветове. Затова е съвършено огледало.

Тя символизира също плодородието. Съпруга е на слънцето, от което зачева земята. Съдържа всякакви заплахи, всякакви възможности, всякакви обещания. Водата напоява, мие, пречиства, поглъща, задушава, убива, наводнява, прелива...

Появата й в съня е винаги важна.

Сънищата с къпане са доста разпространени. Те могат да означават, че „мием" душата си - тогава са символ на кръщението с неговата пречистваща сила.

Чести са и сънищата с плуване. От контекста ще разберем дали плуваме лесно или трудно, дали водата ни носи, или трябва да се борим с нея (= несъзнаваното). В последния случай тя може да символизира Майката, чието влияние се мъчим да преодолеем.

Необходимо е да се види в какъв вид водата се появява в съня. Дали е спокойно езеро - образ на ведра афективност? Разгневен океан? Опасно блато? Развълнувано море, предвестник на опустошителен прилив?

Тъй или инак, водата е почти винаги женски символ. Тя олицетворява майката, жената, Анимата на мъжа. В последния случай се явява под формата на реки, езера, фонтани, извори, каскади, океани. Сънувалият трябва да разгледа целия контекст. Каква е водата-Анима - спокойна, бликаща, заплашителна, синьозелена, черна, проблясваща във всички цветове на дъгата?

Сънищата с потъване също са много разпространени. Те изразяват тревожност, отрицателно и задушаващо действие на несъзнаваното, в което майката най-вероятно играе главната роля...

Водата в сънищата (както и в живота!) може и да запленява, да привлича. Тя често изразява неосъзнато желание за самоубийство. Тогава е символ на покоя отпреди раждането, изживян от организма в „майчините води"...

Но ако случайно ви се присъни замръзнала вода, внимавайте - душата ви се е вледенила, чувствата ви агонизират и сте на границата на психическия застой...

Война

Много сънища с война са свързани със спомени или с тревоги за бъдещето. Но повечето от тях се отнасят до „вътрешната война", до афективните ни или морални конфликти. Тълкуването им е доста лесно и както винаги трябва да се съобразяваме с контекста.

Войска

По същността си войската е символ на борбата срещу силите на злото, срещу „чудовищата" и „драконите", които ни застрашават.

Войската е сляпа, неудържима, непобедима сила. Тя притежава анонимна мощ. Може да представлява афективните сили, както и съвкупността на инстинктите ни.

В съня тя почти винаги означава, че страдаме от вътрешни конфликти. Войската в поход показва, че сънуващият е атакуван от своето несъзнавано. Когато се бият две войски, значението е ясно - съществува битка между противоположни сили в личността. Налице е двойственост, противопоставяне, афективно напрежение и най-вероятно тревожност.

Войската - и оръжието - са фалически символи. Оръжието пробожда, дупчи, насилва.

В по-положителен смисъл войската може да олицетворява могъществото на Бащата, само че силата му е деспотична и кастрираща.

При жените армията и оръжието понякога символизират страха от изнасилване (на личността) и страха да бъдеш „премазан" от друг. Армията в поход често е синоним на Анимус. Тогава трябва да се анализира контекстът на съня и да се види дали армията е дисциплинирана, или не, дали е приятелска или вражеска. Дали не напомня за бандити, които символизират неразвития, недиференциран и отрицателен Анимус.

Гардероб

В гардероба се прибират неща. Той представлява тъмен „подслон". Може да се свърже със съд. Затова е символ на Майката. Когато е заключен, се възприема като сандък или ковчеже, в което са скрити съкровища или тайни. В някои сънища човек се крие в гардероб, за да избегне някаква опасност. Тук отново откриваме символа на Майката.

Да сънуваш, че си затворен в гардероб (или където и да е другаде), означава според Фройд, че организмът си спомня за дородовия си живот, за който притежава известна информация. Някои хора сънуват, че се задушават в заключен отвън гардероб, и ги обзема паника. В този случай човек явно се чувства „задушаван" от някой член на обкръжението си (обикновено жена, тъй като гардеробът е женски символ) или се усеща като затворник на собствената си афективност и тревожност.

Герой

Сънищата, в които фигурира герой (или самият сънуващ се вижда като такъв), показват, че се отъждествяваме със смятана от нас героична и силна личност (Бащата например). Други подобни сьнища ни предлагат компенсация - насън извършваме опасни действия, от които излизаме невредими. Но някои „героични" сънища са знак за вътрешно осъществяване и за дълбока промяна.

Голота

Този символ се среща в доста сънища. Той най-често говори за чувство за малоценност. Сънуващият се чувства „разсъблечен" пред другите. Струва му се, че чуждите погледи го „разголват", снемат защитата му и демаскират скрития му образ. Това са сънища на вътрешно безпомощни хора.

Но голотата в съня може да символизира и освобождаване от излишния товар, пътуване към вътрешното същество. Тогава сънуващият съблича социалните си „дрехи", станали ненужни след постигнатата ефективна сигурност.

Гора

Всеки от нас интуитивно усеща гората като символ на несъзнателния ни живот с неговото богатство и тъмни дебри, с опасностите и слънчевите поляни. В съновиденията горите често са населявани от приятелски или враждебно настроени животни. В тях се появяват „вълшебни" зверове - нощни птици, дракони. Понякога великани - особено при децата.

Онова, което търсим в гората насън, всъщност се опитваме да открием у себе си. Понякога сънуващият се отправя към тайно място със зарито съкровище. Това е ясно изразеният образ на собствения му център, който открива, след като се е лутал из несъзнаваното си и афективния си живот.

Друг път сънуващият просто прониква в гората. Така той навлиза в себе си.

Когато сънуващият излиза от гората след вътрешното си пътешествие, той е извършил „преход". Това би могло да е „голям сън", след който се чувстваме по-зрели и уверени.

Сравняват гората с катедрала. Като такава тя може да е мяс¬то на висока духовност въпреки опасностите, които се крият сред дърветата и в гъсталаците.

Дете

Появата на дете в сънищата е изключително разпространена - очакваме дете, преживяваме смъртта на дете, губим детето си, намираме детето си и пр. Най-чести са може би сънищата с бременност. В съня детето почти винаги означава нещо съществено, което е на път да се появи или да изчезне.

Долина

В много сънища тя е символ на афективно богатство. Тъкмо там, в отворената към небето долина, слънцето и водата оплодяват земята.

Плодородната долина е символ на духовност, на вътрешна трансформация, на съзерцание. Тя може да се възприеме и като голяма градина.

Дрипи

Сън, в който сме облечени в дрипи, често означава, че душата ни е наранена, че сме обзети от страхове, безпокойства, тъга, чувство за малоценност и безсилие. Но дрипите могат да бъдат и символ на вътрешна мъдрост, доколкото сме осъзнали, че външният ни образ няма особено значение.

Дъга

Тя доста рядко се явява в сънищата и символизира връзка, съюз, отношение. Дъгата е мост в небето. Тя е винаги отличен симптом. Символиката й е сходна с тази на прехода и е знак за важни вътрешни преображения. Но дъгата е и пръстен, олицетворяващ съюзяване и нови отношения със себе си.

Дърво

Дървото заема особено място в универсалната символика. То е знак за жизнена еволюция и за постоянство, дори за вечност. То свързва небето и земята. Символизира възраждането и безсмъртието.

Извисено и фалическо, обикновено право и могъщо, дървото е Символ на мъжкото начало и на Бащата. Ако обаче е кичесто, с широка корона и обсипано с плод, то може да означава подслон, прием, закрила от палещите слънчеви лъчи, тоест да въплъщава Майката.

В сънищата дървото е символ и на вътрешна жизненост, и на изсушаване на личността в зависимост от това дали е зелено и сочно или хилаво и оголено.

В съня четирите части на дървото (корени, стъбло, листа и клони, евентуален цвят) трябва да се разглеждат и отделно. Често се случва насън да ровим в земята, за да открием здрави и лъскави корени. Ясно е, че това е отличен знак за вглеждане в себе си.

-Корените на дървото символизират „вкореняването" на личността в афективността; те олицетворяват несъзнаваното, което подхранва съзнателното.

-Стъблото също е отвесен елемент, символ на „изправената" личност, както и на видимата и социална част от нея. То може да изразява и усещането, което имаме за собствената си сексуалност.

-Клоните и листата се явяват в различни аспекти. Достатъчно е спонтанно да нарисуваме дърво, за да си дадем сметка за това. „Тестът с дървото" е впрочем редовно прилаган в психоанализата. В сънищата някои корони са компактни, като топка, затворени в себе си точно както личността, която ги е сънувала. Други са пищно разстлати, могъщи. Клоните могат да бъдат изправени, сведени, мъртви, изтръгнати, „отчаяни" или обратно - бликащи като обещание. Всеки от тези многобройни аспекти следва да бъде внимателно анализиран.

Едипов комплекс

Едиповият „комплекс" (или едиповата ситуация) е може би най-грандиозният, най-прочутият... и най-зле разбираният. Какво да се прави? Такава е съдбата на великите идеи. Този „комплекс" е разкрит от Фройд, за което и до днес много хора не могат да му простят. И това е логично, тъй като едиповата ситуация е основното ядро на всеки човешки живот, около което гравитират безброй афективни... и практически ситуации. Ясно е при това положение, че тя се явява под различни форми в множество сънища.

Да си припомним какво представлява класическият едипов комплекс:

-момчето желае цялата любов на майка си само за себе си; затова се опитва да „отстрани" баща си, който му е съперник в тази любов. Да го отстрани, като стане по-силен от него, по-красив от него; но и като се отъждестви с него и се превърне в негово „копие", тъй или инак no-младо и следователно способно, мисли момчето, да привлече майчината любов;

-момичето желае баща му да „забелязва" само него, да обича само него. Съперницата - майка, му - трябва следователно да бъде отстранена. Момичето прави всичко, за да бъде забелязано от баща си (дрехи, грим и пр.). Или се отъждествява с баща си, като се опитва да му подражава или да го бие на собствения му терен. Така то става „неосъществено момче", рискувайки да се превърне в „неосъществено момиче".

Толкова за класиката. Но какво всъщност става в сънищата? Кое трябва добре да се разбере, за да се разтълкуват сънища, в които се появяват едипови ситуации с всичките им символи?

Непреодоленият едипов комплекс ще се изрази в съновидения, в които на мъжа ще му се явяват идеални и недостъпни жени, ще изживява голяма прокълната любов, ще усеща мъжете като кастриращи и опасни и пр.

Заминаване

Когато сънуваме, че някой заминава, това означава обикновено, че преставаме да сме „свързани" с него, че той напуска вътрешния ни живот, че се откъсваме от него.

В някои сънища за заминаване прозира страхът, че ще бъдем изоставени. Това е темата на човешката самота.

Ако пък самите ние заминаваме, значи искаме да напуснем нещо или някого. Тогава става дума за неосъзнати „желания".

Замък

Той е важен символ, често срещан в сънищата и с многобройни значения. В детските мечтания нерядко фигурират замъци, принцеси в опасност, крепостни стени, достъпни само за героя... Замъкът съдържа цялата символика на Принца и Спящата красавица. За детето той олицетворява благородното действие, трудното начинание, копнежа по прекрасното, който не ни напуска във всекидневието. Когато замъкът се появи в съня в горния смисъл, той означава, че възрастният мечтае за изгубения рай, за останалото някъде в миналото величие, че неизпълнени желания и съжаления осейват изминатия от него път...

И тъй като замъкът е „изолиран" от всекидневния ни свят, тъй като е разположен „по-високо", смята се, че притежава „тайнствена" й магическа сила. Така че в сънищата той може да означава и трансцендентност и духовност.

Знаме

Колкото й странно да изглежда на пръв поглед, знамето символизира съюза на мъжкото и женското начало. То е съставено от „прът" - „изправен", вертикален, фалически образ, и от парче плат - символ на майчината материя или на жената. Така че знамето може да олицетворява единството - и в сънищата, и в живота. В живота то означава сбора на мъжете и жените от една страна. В сънищата е израз на вътрешния живот в неговата цялост - афективност и съзидателност, прелъстителност и сила.

Извор

Той ни напомня за бликаща, чиста вода. Изворът е радостен, „влюбен", пеещ, бистър. Всеки е чувал за извора с живата вода, който носи младост и безсмъртие: В символен план да пиеш от извора означава да си осигуриш дълголетие. В сънищата значението му зависи от контекста.

При мъжа изворът може да е символ на Анимата. И тук сънят трябва да се разглежда в неговата цялост.

Вижте и думата „Вода" в речника.

Издигане

В сънищата издиганетр очевидно притежава същата символика като изкачването. Има много видове издигане: изкачваме се по планински склонове или по стръмни пътища, пътуваме с асансьор, качваме се по стълби, катерим се но стени и пр. Издигането в небесата също не е рядко, било в свободен летеж, било като пътник или пилот на самолет. В такива случаи почти винаги става дума за търсене на духовност, което може да е свързано с преодоляването на премеждия. (Вижте и „Самолет" в речника.)

Изпит

Сънищата на човешките същества гъмжат от изпити и следователно от изпитващи. На изпит показваме какво знаем и какво сме. Всеки изпит е вид присъда. В съня изпитващият е част от нас, която съди друга част от нас. Затова този вид сънища са много ценни. Те ни позволяват да узнаем как сами се преценяваме.

Изпражнения

В символен смисъл изпражнението представлява „жизнената сила" на произвелото го същество. Смята се за знак за могъщество (и съответно за слабост). Децата - и много възрастни - отдават голямо значение на своите изпражнения. Не само от чисто хигиенни съображения, както би могло да се помисли, а и заради символната им стойност.

Сънищата с изпражнения са изключително разпространени. Те почти винаги са отнасят до „аналността" на сънуващия, тоест до начина, по който той „задържа" („занича") личността си, или до начина, по който я освобождава.

Понякога (но това е по-рядко) изпражнението може да е знак за презрение към себе си.

Кал

Тя често ни се явява нощем и не е трудно да се определи значението й. Можем да сънуваме онова, което (с право или не) наричаме нашата вътрешна кал. Чувството за малоценност нерядко поражда сънища, в които се опитваме да се движим в море от кал. Разпространен е и друг вид сън - човекът бавно затъва в калта, докато се задуши. Тук е налице символиката на всичко, което поглъща, погребва, тоест на образа на жената, усещана (с право или не) като задушаваща, деспотична и пр. Но би могло и да става дума за непроходимия гъсталак на вътрешния живот, който сънуващият преценява като отрицателен, тревожен, разрушителен (= „задушавам се" от страх).

Катастрофа

Сънищата с разнообразни катастрофи са толкова разпространени, че могат да се разтълкуват само ако внимателно разгледаме контекста им. Най-често става дума за тревожност - катастрофата може да бъде космическа, вселенска; земята се тресе, морето залива всичко по пътя си и пр. Но може и да става дума за сънища, показващи, че афективният ни живот е дълбоко „разтърсен".

Други теми (влакове се сблъскват, автомобили се разбиват, кораби се разцепват и т. н.) означават, че освен основната тревожност налице е и страх от витално безсилие. Сънуващият изпитва чувството, че не може да достигне целта си, че се пречупва по пътя, че губи силата и здравето си. На подобни сънища винаги трябва да се обръща внимание; те могат да предшестват нервна депресия.

Копие

Копието е прът, затова символиката му е сходна със символиката на тази дума (вижте я в речника). То е фалически, мъжки символ. Представлява „ос". В сънищата може да символизира мъжа, Бащата, властта, силата, честта; но и страха да бъдеш „прободен", изнасилен в личността си; тогава е знак за страх от кастрация.

Кораб

Символиката му е аналогична на тази на лодката (вижте тази дума в речника). Корабът е символ на Майката; той държи мореплавателя (в морето на живота) в успокоителните обятия на корпуса си.

Корабът позволява и да се извърши преход, който в сънищата винаги бележи важна промяна.

Кръв

Кръвта е свързана с живота, с жизнената и телесната топлина. В сънищата тя олицетворява енергията. Понякога се родее с огъня, дори със слънцето. Всичко зависи от съня. Защото кръвта може да означава и „кастрация", осакатяване" с произтичащата от тях тревожност. В други случаи кръвта е носител на духовност. Поради цвета си тя съдържа и символиката на червеното.

Кръщение

Вижте думата „Вода".

Кутия

Символиката й е сходна с тази на ковчежето. Кутията съдържа различни неща.

В сънищата тя може да символизира тайнственост, но и опит за разкриване на тайна, свързана с личността, опит, чийто успех би позволил по-добро себеосъществяване.

Понякога кутията приема значенията на гардероб. Понеже „се затваря", тя може и да „задушава". В такъв случай означава, че личността е задушена от образа на Майката; кутията (пак защото „се затваря") е символ от женски тип.

Къща

Символизира едновременно социалния образ и вътрешното същество на човека.

Външният образ е представен от фасадата. Но и най-прекрасната фасада може да крие най-мръсния бордей (вътрешен), фасадата не прави къщата, както дрехите не правят човека

-Капаците в съня са част от „маската" на къщата.

-Вратата и прагът са символи на преминаването към вътрешността на личността. Може да става дума за Свръхаз, който ни пречи да се слеем със себе си.

-Какви са прозорците на къщата? Те са важни в съня, защото представляват нашата „отвореност", способността ни да приемаме външния свят и идващата отвън светлина.

-Вътрешността на къщата явно символизира „дома", центъра; тя е нашата „вътрешност", нашият душевен живот. Както и мястото на жената, на майката. В сънищата тя винаги е символ на „женския полюс". При мъжа често олицетворява Анимата, като показва в какво състояние се намира тя - хармонично, подредено, недиференцирано, окаяно, изчаквателно и т. н. Дневната например често е основният символ на дълбоката личност.

-Различните нива в къщата представляват в сънищата части или функции на тялото или на личността.

-Избата е пещерата на несъзнаваното, основата на личността.

-Кухнята често играе важна роля; това е мястото на кулинарните „трансформации", тоест на мутациите на личността. Бихме могли да я сравним с лаборатрията на алхимика, чиито изследвания винаги са целели преображението на душата.

-Таванът символизира миналото, детството, спомените, но и вътрешните „отпадъци", от които не успяваме да се отървем. Може да означава и издигането на духа в самота. Таванът е „най-високото" ниво на къщата; той гледа към небето; трябва да „се изкачим", за да го достигнем.

-Стълбата (вижте я в речника) свързва различните нива на къщата. Тя е афективната връзка между частите, несъзнателни и съзнателни, на личността ни.

Така че необходимо е да се разгледа не само общият вид на къщата в съня, но и видът на всяко помещение, в което се намираме.

Летене

В сънищата то изразява потребност да „се извисим", желание за сублимация. Но уви! Рядко се случва летенето насън да приключи успешно. По-често падаме или просто се приземяваме. Да летиш насън означава обикновено да се опиташ да „прескочиш" конфликтите и трудностите. Обратно на разпространеното мнение, летенето в съня често изразява безсилие да се справим с живота. Излитаме, защото ни е страх да останем на земята. Летим, за да избягаме от себе си.

Летяща чиния

Летящите чинии в съня са заредени с надежда или ужас. Надежда, доколкото всеки се надява на „по-добър свят"; тогава пътниците в летящата чиния са носители на „блага вест". Колкото до ужасяващите НЛО, те изразяват разрушителния страх, който се крие в душата на сънуващия.

Лов

Ловуването почти винаги има сексуално значение. То е типично мъжка дейност. Сънищата с лов (и самият лов впрочем!) често издават афективно и сексуално затормозяване, потребност да „дебнем" и „преследваме", да изненадваме и убиваме. В някои сънища преследваната сърна символизира жената; това свидетелства за известен изтласкан еадизъм у мъжа или за хомосексуални тенденции у жената. Ловното оръжие пък е очевидно фалически символ. При мъжете от „спортен" тип сънищата с лов нерядко показват желание да се отмъсти на жената, проецирано върху дивеча.

Лодка

Тя символизира пътуването, навигацията, С.нея можем да извършим преход. В сънищата лодката обикновено е символ именно на преход. С нея преминаваме от една точка към друга във вътрешните ни преобразувания. Тя е й нещо като люлка - тогава олицетворява майчината гръд, която ни носи сигурност при някой рискован преход. В този смисъл лодката е закрилническа утроба.

Но тя символизира и пътуването към смъртта; може да става дума за соларни слънчеви лодки, които пренасят мъртвите и придружават слънцето в океана. Или за лодката на Харон , която отива в ада.

Рядко се случва лодката да се появи в банален сън. Затова контекстът на съня трябва внимателно да се изследва. Как се извършва преходът? В какво състояние е лодката? Какви са греблата или платната, или моторът? Знае ли сънуващият къде отива, или блуждае по водата? Каква е водата?

Локомотив

Той е доста разпространен в сънищата, подобно на автомобила и самолета. Локомотивът „дърпа" напред композиция от инертни вагони. Той представлява тягата на личността, екстровертната й част. Локомотивът е мъжки полюс.

Люлка

Голямата символика на люлката е нерушимата сигурност, която дава на детето. Именно в люлката майчините обятия намират своето продължение.

Мъгла

В сънищата тя често бележи етап на вътрешна мутация, така че този символ почти винаги означава, че у нас е започнала промяна; от мъглата ще се появи ново поведение след определен период на лутане из недиференцирано душевно състояние.

Обезглавяване

Сънищата с обезглавяване са редки, но винаги впечатляващи. Очевидно става дума за „кастрация". Главата бива отрязвана (или съществува такава опасност), което означава, че сънуващият се чувства „отрязан" от своите тежнения, разум, мисли. „Върхът" на тялото му е застрашен или отсечен. Този вид сънища се явяват по време на дълбоко обезсърчение или когато чувството за вина е свързано с „главата", тоест с начина ни на мислене, говорене, изразяване на идеи и пр.

Сънищата с обезглавяване могат да бъдат и „сексуални" или да се отнасят до силата на индивида; тогава показват, че изпитваме чувство за жизнено или сексуално безсилие.

Обор

Той също рядко ни се явява насън и е един от отрицателните образи на инстинктите ни. Да почистваш обор явно означава, че желаеш да внесеш ред в себе си. Случва се понякога оборът да бъде „пометен" от водата, от приливна вълна, или да бъде унищожен от пожар. Подобни сънища изразяват тревожност и показват, че вътрешният свят на сънуващия е силно застрашен.

Обувка

Знаем, че кракът е фалически символ и че обувката трябва да пасва на крака; оттук можем да заключим, че обувката има женска символика. Вероятно заради това „си търсим обувка по мярка". Когато обувката не пасва добре на крака ни, можем да смятаме, че не см е в съгласие със себе си.

В много сънища на мъже женските обувки могат да разкриват склонност към фетишизъм.

Обувките понякога означават богатство или власт. Когато си ги събуваме насън, извършваме акт на смирение.

Огън

Заедно с водата той е най-големият универсален символ. Всичко в него символизира „пламтящия" живот - цветът му, мощта му, топлината му, излъчването му. Огънят несъмнено е един от най-съвършените образи на божественото. Излишно е да казваме, че пречиства. В същото време - обратната страна на медала - пушекът му задушава, затъмнява; самият той изгаря, поглъща, изпепелява. Огънят на страстите вдъхва живот или унищожава. Огънят на възмездието убива.

След като огънят олицетворява Бог, ясно е, че символизира и Бащата. И тук символът е двузначен - може да става дума за почитания Баща, който „се издига" като пламъка, който гори от страст към живота, но и за този, който разрушава, унищожава със своята властност и тираничност.

Темата за огъня е винаги свързана с енергията - съзидателна или разрушителна. Тя често е израз и на сексуалността в широкия смисъл на термина. Огънят показва също стремеж към духовност, както и към светлината на вътрешните истини.

Остров

Островът обикновено символизира убежище, земен рай, „център".

Понякога островът се свързва с градината.

В някои „големи съновидения" островът става „център", от който може да се тръгне в безброй посоки. Тогава той е тъждествен с Мандалата.

Празник

Сънищата с празник напомнят тези с „оргия". Иначе казано, съществува безкрайна гама от съновидения, в които празникът приема ту благороден, ту долнопробен аспект. На първо място е важно да се види дали става дума за бал с маски. Това би могло да означава, че всеки крие личността си от другите. Но в някои сънища поради анонимността, осигурявана от маската, Азът престава да съществува. Тогава сънуващият може да изпита усещането за „принадлежност" към нещо по-обширно от себе си. Това е темата за оргията. Защото маската (и в живота) премахва различията между хората, което винаги е свързано с усещане за тревожност.

При сън за бал с маски е необходимо да се знае дали всички участници са маскирани, или само сънуващият носи маска -последното би означавало, че е обзет от чувства за малоценност и вина, които пораждат у него страх да не бъде „видян" и „демаскиран" от другите.

С маски или не, празникът означава „принадлежност към вселената". В този смисъл той се явява в някои големи сънища, изразяващи вътрешна трансформация - тогава Азът се разширява и придобива по-обширни измерения. Защото нека не забравяме, че истинският празник е „религиозен" (religare = свързвам). Той е, повтарям, идентичен с оргията.

Принц и принцеса

В сънищата те обикновено символизират промяната на лич¬ността чрез силата на любовта. Представители са на одобряването със себе си. Принцът и принцесата са тези, към които са насочени всички погледи. Те са „център" на привличане и на любопитство. Появата им насън показва, че афективните ни усилия са „се устремили" към обединяването на личността ни. В големите сънища двойката принц-принцеса означава, че мъжкият и женският полюс, които присъстват във всяко човешко същество, са в хармония.

Затова принцът и принцесата са символи на вътрешна младост и духовност.

Прозорец

Той е отвор към светлината и към външния свят. Обикновено сънуващият се намира в стая и гледа навън. Това означава, че стои в настоящето си (стая, не толкова светла като онова, което е вън от нея) и наблюдава бъдещето (светлината, простора, всичко различаващо се от непосредственото му обкръжение).

Тук може да имаме множество ситуации. Дали бъдещето (навън) е светло, слънчево? Какво е стъклото на прозореца -замъглено, потъмняло от дъжда? Оживена ли е улицата, или прозорецът гледа към застинал пейзаж? Как изглежда хоризонтът, ако има такъв? И как стаята, в която се намира сънуващият? Иска ли да я напусне, за да се отправи към бъдещето, или предпочита да си остане в сигурността на настоящето.

Прозорецът понякога символизира и възприемането на външния свят. Защото през него можем да получаваме далечни човешки и светлинни „послания".

Проститутка

Проститутката е почти винаги символ на Майката. Тя е „убежището", ако не и последната афективна възможност за самотния или отчаян мъж. Тя е жената, която приема, без да поставя друго условие освен заплащането - с което сънищата никога не се занимават.

Понякога проститутката се преобразява в довереница, понякога дори в куртизанка-съветничка.

Друг път тя означава „одобряване" с жената като символ на живота. Тогава става обект на нещо като вътрешно „обожествяване" заради пълното разбиране, което се предполага, че проявява.

Освен символ на майката, проститутката може да е и част от Анимата на мъжа. В този случай появата й в съня е важна.

Но най-често тя е грозна, разчорлена, вулгарна жена. Представлява отрицателната Анима на мъжа, усещана като опасна и разрушителна. Тогава се превръща в „лошата майка".

Пръстен

Както знаем, той е символ - или знак - на обич и вярност. Да носиш пръстен означава, че си „свързан" с някого. В съня пръстенът показва, че установяваме връзка със себе си, че се „взимаме в ръце", след като сме решили да осъществим единството си. Най-често е кръгъл и като такъв съдържа и символиката на кръга.

Река

Тя е образът на живота, който извира, необратимо изтича и умира, сливайки се с безкрая. Влизането в река напомня за къпане и кръщение. Така реката в сънищата притежава способност да пречиства и издига духовно (вижте и „Вода" в речника).

Роза

Тя олицетворява, както е известно, красотата, но и отвореното към бъдещето съвършенство и разгръщането на личността. Розата е женски символ и може да се отнесе към скъпоценния , камък (вижте тази дума в речника) или към Анимата.

Самолет

Символиката на самолета съвпада с тази на птицата. Тя е свързана и със значенията на въздуха, на свободата, на изкачването, на небето. Летенето със самолет насън означава обикновено, че търсим духовност, че сме се изтръгнали от клопката на земята.

Сънищата със самолети (те са свръхразпространени!) се явяват в девет варианта:

- пилотираме или само се возим на самолет;

- изкачваме се или слизаме;

- летим по определем маршрут или се изгубваме;

- самолетът е здрав и сигурен; или се разбива, или пада.

-Сънуващият пилотира. Това означава най-често, че е господар на себе си и че се е отправил към областта на духовното.

-Самолетът е пилотиран от друг. Това може да значи, че Азът на сънуващия е ръководен от неосъзнати сили. И тук всичко зависи от контекста на съня.

-Когато сънуваме, че се изкачваме или слизаме със самолет, действа символиката съответно на изкачването и слизането.

-Ако в съня самолетът следва маршрута си или изгубва пътя, тълкуването не е проблем. Контекстът ще ни покаже дали сънуващият е пилот или пътник.

-Символиката на здравия и сигурен самолет е очевидна.

Сватба

Тя е разпространен символ. Представител е на всяка форма на съюз или обединение на сънуващия със самия него или с външния свят. Сватбата често означава, че се осъществява връзка между несъзнаваното и съзнателното, между дълбоката афективност и разума.

При мъжа сватбата представлява (но само в големите сънища!) съюзът със собствената му Анима. В този случай сънят е от капитално значение.

При жената някои сънища следват същия път. Сънуващата се омъжва за непознат човек, символ на Анимуса й, тоест на творческото й и социално осъществяване.

Но сватбите в сънищата стигат и по-далеч. Тогава те са символ на вътрешно „обожествяване" и на единение с по-обширна от Аза същност.

Скитник

В „малките" сънища скитникът може да изразява презрението, което изпитваме към себе си, чувството, че сме провалили живота си и сме станали „аутсайдери". Тогава сънят говори за обезсърчение и тревожност пред несигурното бъдеще.

Скъпоценен камък

Скъпоценният камък се появява обикновено в големите сънища, които бележат важен етап на промяна и енергетично „центриране" на личността. Тези сънища показват, че Азът „излиза от пашкула си". Скъпоценният камък има символика, сходна с тази на огъня, заради своя блясък и топло лъчение.

Стълби

По стълбите можем да се изкачим или да слезем. Когато се качваме по стълби, ние сменяме равнището си - катерим се, отиваме по-нависоко. Такава е и символиката на издигането.

Изкачването по стълби говори за стремеж към афективна промяна и към духовност. То е акт на вътрешно пречистване.

Слизането по стълби обикновено показва, че вървим навътре към себе си, към инстинктите и несъзнаваното си.

Сухи листа

Те, разбира се, изразяват меланхолия и тъга. Може да са символ и на далечното минало. Присъни ли ни се, че метем сухи листа, значи „ликвидираме" носталгията или отминалите събития. Понякога сухите листа са знак за самоунищожително поведение и символизират зова на смъртта, носталгичен като есента.

Танц

В сънищата танцът има ту сексуална (еротична), ту „религиозна" символика. В последния смисъл (най-разпространения) сънуващият изпитва усещането, че участва в събития, по-висши от собствения му Аз. Така танцът изразява дълбоко „съгласие" със себе си. Той е ритуал; той отъждествява танцуващия със сътворението. Показва извисяваща се духовност, освобождение от вътрешните задръжки, сдобряване на тялото и душата. В много сънища танцът е знак за вътрешна промяна.

Тетрадка

Когато в съня показваме тетрадките си, те вероятно означават, че не сме преодолели детската тревожност, чувството, че сме изоставени от майка ни заради училището. В зрелия живот тази тревожност се пренася върху всекидневната работа и, разбира се, върху началника, който представлява учителите от детството.

Тълпа

Тълпата често се явява в сънища, доминирани от чувство за малоценност, самота, вина. Случва се и да се озовем голи в тълпата. Може и да ни се струва, че тълпата ни премазва. Това би означавало, че се чувстваме неспособни да овладеем обстоятелствата в живота си. По същия начин тълкуваме сън, в който тълпата ни „отнася". Обикновено тя е символ на сляпа стихия, тоест на неосъзнатите сили. В някои сънища тълпата е привидно спокойна - сънуващият се изгубва в нея, потъва в нея. Това е нещо като самоубийство на личността. При такива сюжети тълпата наподобява вода, в която се оставяме да потънем. Става дума за връщане към несъзнателното, към майчината сигурност, за регресия към безотговорното детство.

Хотел

Този символ е в основата на много душевни състояния. Преди всичко е необходимо да се види каква категория е хотелът, в който сме отседнали в съня

Хотелът понякога е символ и на майката (като болницата например). Там изцяло се грижат за вас и вие просто си живеете. В такъв случай става дума за регресия към детството.

Местенето от хотел на хотел пък може да символизира вътрешно разпиляване и лутане в живота.

Цар в царица

Те са красиви символи на Бащата и Майката в духовния смисъл на думата. Царят е лъчистият вожд. Той упражнява й „централизира" властта. В съня той става „център" на афективните ни сили и представлява целостта на нашия Аз така, както символизира целостта на една нация. Царицата пък е пратеничка и посредничка. Тя свързва нашето несъзнавано с „царя" - висшето ни съзнание.

Царицата може да символизира и Анимата при мъжа, както царят - Анимуса при жената. С тези значения височайшата двойка се явява само в големите сънища.

Църква

В християнския свят символиката на църквата изцяло се слива с тази на Майката. Поради това тя се превръща в „център" на личността ни (дори ако не сме вярващи). Тя е нашият вътрешен храм, мястото на покоя и на обновлението ни. Представлява също дълбокото несъзнавано, основната афективност.

Да влезеш в църква обикновено означава да се слееш с Майката и така да потърсиш на спокойствие своята истина. Влизането в църква символизира също духовно извисяване, както и „преход". Защото църквата е „съд"; тя притежава символиката на лодката, на люлката, на кораба. Чрез нея преминаваме от един духовен бряг на друг.

Да излезеш от църква значи, че вече си нов човек, по-зрял. Напускаш животворната Майка и сам поемаш по пътя на живота.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...