Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Гледните точки


Recommended Posts

Различните гледни точки по определен проблем не би трябвало да ни притесняват, напротив - би трябвало да ни радват, защото те са естествено следствие от различната фокусна точка на нашето съзнание. И макар на пръв поглед да изглежда, че някои от тях са противоречиви, дори противоположни, отричащи се, по - скоро бихме могли да кажем, че всяка от тях си има основания за съществуване и че те се оглеждат една в друга, допълват се и взаимно се обогатяват. Ето защо различните гледни точки са истинско богатство - те правят възможно да обхванем по - широк спектър от необхватната Реалност. Затова и е доста незряло начинание, когато някой от нас дотолкова се е вклинил в собствената си гледна точка (респ. правота), че се опитва да я защитава и налага, като отхвърля и отрича всички други. Но би трябвало да осъзнаваме, че всяка гледна точка е ограничена и прилепването към нея издава само ограниченост и липса на пластичност на съзнанието - неща, които водят до сектантство и фанатизъм.

В двора си имам малини. И понеже сега зреят, всеки ден влизам всред тях, за да обирам узрелите. Естествено, ако остана в една позиция през цялото време, тя ще бъде свързана с определена гледна точка (разбира, се ограничена), която ще ми дава възможност да виждам (и съответно да бера) само една малка част от узрелите малини. Ако мръдна крачка вдясно или вляво, напред или назад, или просто приклекна - това ще ми дава и нова гледна точка, благодарение на която ще виждам малини, които преди са оставали скрити за погледа ми. Всъщност разнообразието от гледни точки ми дава възможност почти на 100% да обера узрелите малини, но... винаги се получава така, че... когато съм решил, че съм ги обрал всичките, и понеча да си тръгвам, току видя още някоя и друга, която съм пропуснал. Преводът, който си правя е, че колкото и пластично, и отворено за нови гледни точки (респ. нови истини) да е съзнанието на един човек, то никога не може да изчерпи всички гледни точки. Или с други думи казано - колкото и да се стремим, не можем да обхванем напълно всеобхватната Истина. Нашето познание е фрагментарно, частично. Това прозрение в известен смисъл е вдъхновяващо, защото открива пред нас необятни простори за иследване. Познавателния процес (а значи и еволюцията на съзнанието) няма крайна точка - той е безкраен!

Линк към коментар
Share on other sites

borislavil, за сега ще се огранича до твоята гледна точка и ще кажа само, че тя напълно съвпада с моята :) . Но, да видим и другите гледни точки по въпроса. Поздрави за хубавата тема!

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Различните гледни точки по определен проблем не би трябвало да ни притесняват, напротив - би трябвало да ни радват, защото те са естествено следствие от различната фокусна точка на нашето съзнание. И макар на пръв поглед да изглежда, че някои от тях са противоречиви, дори противоположни, отричащи се, по - скоро бихме могли да кажем, че всяка от тях си има основания за съществуване и че те се оглеждат една в друга, допълват се и взаимно се обогатяват. Ето защо различните гледни точки са истинско богатство - те правят възможно да обхванем по - широк спектър от необхватната Реалност. Затова и е доста незряло начинание, когато някой от нас дотолкова се е вклинил в собствената си гледна точка (респ. правота), че се опитва да я защитава и налага, като отхвърля и отрича всички други. Но би трябвало да осъзнаваме, че всяка гледна точка е ограничена и прилепването към нея издава само ограниченост и липса на пластичност на съзнанието - неща, които водят до сектантство и фанатизъм.

чудя се дали в този живот ще постигна тази "кадифена" премерена изказност :rolleyes:

но поне имам примера :)

често ми се случава да чета спорещи мнения и да намирам верността в противоположностите.

което пък не значи, че аз не съм крайна в мненията си... <_<

и се "оглеждам" само във важни за мен хора

учиме се от всички и от всичко само когато не се защитава егото ни

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Различните гледни точки по определен проблем не би трябвало да ни притесняват".-но иманякои,които ме притесняват с това,че не ги разбирам.Ако една десета от тях мога да си обясня,бих ги прела.В такива случаи търся причината в себе си,търся мнение и от други хора,съпоставям и анализирам доколкото мога.И когато спра тази,така да се каже целенасочена дейност,отговора сам идва при мен.Всичко това изисква време,усилие и труд.Не винаги го правя.Когато се откажа,кой знае защо,се появяват думите на Учителя-"Постоянно работете".Радват ме хора,които вместяват различни гледни точки,леко и без усилие! :D

Линк към коментар
Share on other sites

Определено споделям мнението на Борислав :)

Но човек трябва да е дал свобода на себе си, да е готов да се учи, да търси... Ако предпочита инертността трудно ще приема различното. Както и страха от различната гледна точка е слабост, неувереност... Когато има дискусия, та дори и спор, в рамките на добрия тон има развитие...

И друго, днес може по един въпрос да имаме едно мнение, но след време и натрупан опит може да сме се променили и това е нормално :)

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...