Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Основни форми на страх. Как да го лекуваме?


Recommended Posts

дай пример  за такъв опит :) 

Ненужно високата цена е непрогонимата надежда.

За да има действие - опит, надеждата трябва да се отдръпне встрани.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

О, могат да се дадат много примери - от много съществени и сериозни, до съвсем елементарни. Едва ли е нужно човек да стане примерно наркоман, за да се убеди от собствен опит, че наркотиците вредят и убиват.

Също така не съм виждала човек да бърка в контакта, за да провери какво ще стане. :D

Добромир по-скоро имаше предвид нещо друго. Да вземем за пример човек, който се плаши от вода, да не се удави и т.н. Ако успеем да убедим такъв човек да опита "да се отпусне" във вода, защото му гарантираме, че са взети всички мерки, той няма да се удави и така ще пребори страха си и т.н. Ако при този опит той по някаква причина все пак нагълта вода и почти се удави, ясно е, че страхът му не само, че няма да изчезне, но и ще се затвърди.

Линк към коментар
Share on other sites

арсенал:"Аз имам такива страхове, например, както си вървиш по улицата да заприказваш група непознати и при това много красиви момичета"

томодаши: "А имаш ли страх да заприказваш група агресивни роми?"

аз:Как ще разбереш, че са агресивни ? :)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

арсенал:"Аз имам такива страхове, например, както си вървиш по улицата да заприказваш група непознати и при това много красиви момичета"

томодаши: "А имаш ли страх да заприказваш група агресивни роми?"

аз:Как ще разбереш, че са агресивни ? :)

Как се разбира дали са агресивни, ама това са си предразсъдъци или плацебо ефект го наречи, няма значение :)

Вижиш ли, щото е ром е агресивен и лош, еми не е така !

Не всички роми са лоши и агресивни, и това съм го установил чрез опит.

Като ме оперираха от апендисит прекарах 2 дни в стаята с един ром, който беше наръган 4пъти с нож(всички предпоставки тоя да е баси злобното куче) е да ама не. :)

Линк към коментар
Share on other sites

О, могат да се дадат много примери - от много съществени и сериозни, до съвсем елементарни. Едва ли е нужно човек да стане примерно наркоман, за да се убеди от собствен опит, че наркотиците вредят и убиват.

Също така не съм виждала човек да бърка в контакта, за да провери какво ще стане. :D

Добромир по-скоро имаше предвид нещо друго. Да вземем за пример човек, който се плаши от вода, да не се удави и т.н. Ако успеем да убедим такъв човек да опита "да се отпусне" във вода, защото му гарантираме, че са взети всички мерки, той няма да се удави и така ще пребори страха си и т.н. Ако при този опит той по някаква причина все пак нагълта вода и почти се удави, ясно е, че страхът му не само, че няма да изчезне, но и ще се затвърди.

"I have missed more than 9,000 shots in my career. I have lost almost 300 games. On 26 occasions I have been entrusted to take the game winning shot, and I missed. And I have failed over and over and over again in my life. And that is precisely why I succeed."

-- Michael Jordan

Проблемът не е в неуспеха :)

Редактирано от arsenala
Линк към коментар
Share on other sites

Имам страх от това да бъда неразбиран от другите. :)

Какво точно значи 'неразбиран' ?

можеш ли да дадеш едно примерче ? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами например неразбиран заради това, че са ми интересни духовните неща, или пък евентуално неразбиране ако започна по - сериозно да се занимавам с духовното. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами например неразбиран заради това, че са ми интересни духовните неща, или пък евентуално неразбиране ако започна по - сериозно да се занимавам с духовното. :)

Значи искаш да кажеш, че другите няма да приемат ако започнеш да се занимаваш с духовното ?

Еми казваш им "Fuck Off" и готово :)

Принципно биха били мнооооого малко хората, които биха подкрепили това да се промениш в 'някаква си' степен :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че в този момент от живота ми, в тази ситуация която се намирам сега това е основната пречка. Но в бъдеще дори всички предпоставки да са налице ( имам предвид като време, спокойствие, възможност за нужното хранене), освен че ще ми трябва повечко воля за самовъзпитание от сегашната ... ще трябва да се справя с Него, с Неразбирането, а това не е никак малко, поне така ми се струва от сегашна гледна точка. Понякога съм се опитавл ад не мисля за тези духовни неща, но после пак ми става интересно, възникват въпроси в мен, търся отговори, още от малък. :) Страхът е най - страшното нещо. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Ами например неразбиран заради това, че са ми интересни духовните неща, или пък евентуално неразбиране ако започна по - сериозно да се занимавам с духовното. :)

Аз в такива случаи предпочитам да не се обяснявам много много. Не държа интересът ми към духовното да бъда разбран на всяка цена, даже предпочитам да остане незабелязан. Не е страх, че ще остана неразбран, смятам за ненужно всеки да ме разбира. Който споделя определен интерес към духовното ще ме разбере, за останалите предпочитам да не изглеждам "много духовно" (ама ги ръся едни... :)). Познатите и близките ми знаят, че имам интерес към духовното, но точно в какво се изразява този интерес, какви точно учения и възгледи споделям, до колко голям е интереса ми към духовното, това не знаят или поне не директно (имам предвид това, че впечатлението което оставям в ежедневието си няма как да не говорят косвено и за възгледите ми, ако не от духовна, то поне от морална и чисто житейска гледна точка).

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Но ако до един момент повече или по - малко познати те знаят например като ядящ месо, а в друг момент спреш, просто няма начин да не разберат. :hmmmmm:

Вегетарианството има смисъл само когато е невъзможност да ядеш месо. Както не би изял човешко (предполагам :) ). Иначе е поза и излишен разход на енергия. Съвсем не е задължително за наличието на положителна духовна промяна.

След горната уговорка - на темата:

Ако ти самият си вегетарианец, познатите ти страхуват ли се, че ще им се присмееш за месоядството?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, най-накрая и аз се престраших да пиша тук и се надявам, че някой може да ми помогне или поне малко да ме насочи. Имам страх от предопределеността на събитията и явленията. Тоест от съдбата един вид. Сложно е, защото сякаш от една страна и за едни неща знам и вярвам, че мога да променя, но за други случки някакси страхът, че не могат да бъдат променени и един вид нямам право на избор, остава и ме тревожи. Благодаря на всички, които могат да ми помогнат с някакъв съвет :).

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)

Радвам се, че участниците в нашите разговори ви предразположиха да споделите проблем, който не е и не е бил само ваш, а на много от нас - на мен лично също.

Страхът от загуба на контрол е сериозно изпитание - може да се превърне в кошмар и агресивност...

Лекува се като се осъзнава истината за контрола.

Никой не може да контролира закономерните причинно-следствени връзки. Достатъчно е те да се осъзнаят.

Всеки може да контролира изборите си сега и така да контролира следствията им.

И най-важната истина - всеки е свободен да сгреши, да се учи от грешките си и да промня себе си, пътя си и съдбата си.

Изпитано.

По темата - страховете са вид претенции към бъдещето и към вселенските закони. Могат да се преодолеят като се върнем към миналото и едно по едно осъзнаем как всичко, което се е случило в живота ни без нашите очаквания и контрол, е било за наше и на другите добро...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Скачаш в това, което поражда страха ти и така го преодоляваш. Никакви индиректни тактики не помагат. Има опитности, които може да задълбочат страха. В един момент обаче при скачането човек стига до смъртта, схваща нещо там и от тази точка нататък е развръзката. След това човек придобива имунност към този тип страх.

Не знам друг път.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

...

Изводът е един единствен.- Говори всякога истината и не мисли за последствията защото тя сама ще се погрижи за всичко :feel happy:. Така казват мъдреците (по спомен). Самият живот ми е доказал истинността на тези думиthumbsup.gif.Благодаря за споделеното hiphypocrite.gif

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Най доброто лечение на страха според мен е чрез молитви, мисли положителни, право ти мисли, любов и само хубави и добри мисли за мен така се лекува страха.

Линк към коментар
Share on other sites

Много добра книга относно темата:

Фриц Риман - "Основни форми на страх"

Разглежда се, как от раждането си, човек изработва определени модели на поведения, които удовлетворяват няколко екзистенциални форми на страх, а всеки по точно определени причини "отглежда" най-силно една от тези фрми на страх. На много достъпен език.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 years later...

Според мен основните форми на страх се базират на "вярата" ни, че не можем да задоволим възникващите ни основни човешки нужди, както и моментната им задоволеност.

В това отношение, малко механично, но можем лесно да опишем страховете ни просто като опишем нуждите ни.

Като пример мога да дам това деление по категории:

- препитание,

- защитеност,

- обич,

- разбиране,

- вземане на участие,

- свободно време,

- създаване,

- идентичност,

- свобода.

Нуждите са разделени според екзистенциалните категории на съществуване, имане, правене и взаимодействие. Така се създава таблица с 36 отделения. В линка от Уикипедия я има таблицата.

Съответно възможността за незадоволеност или пък моментната незадоволеност на различните нужди в таблицата предизвиква различните усещания за Липси или Загуби, от които като естествена реакция се пораждат специфичните форми на страх.

Просто като се гледат различните нужди  лесно може да се определят и различните страхове. Това обаче са "най-повърхностните" изражения на най-дълбокия страх, който е - да ни няма. 

Само ще добавя, че вече започвам да клоня към мнението, което като ми го споделяха не бях съгласен, но май си е така - Страховете ни идват от егото, което е проводник на основните ни инстинкти - за самосъхранение(включващ този за размножаване), стадният и инстинктът за растеж и развитие. Мое мнение, без претенции...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...