Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Star Wars и Силата...


Ради

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Отговори 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Когато се появиха в България първите епизоди на "Междузвездни войни", аз бях доста малка-1981/82 г. ако не се лъжа, но детството ми е белязано от тях.

Тази поредица има доста критици, които я представят като плагиатство или пък единствено като сбор от спецефекти. Не мога да се съглася с тях. Както всяко нещо на този свят, и филма има различни нива на внушение и възприемане. И колкото и да го гледа човек, всеки път открива нещо ново, което предишните пъти не е забелязал.

Имам един приятел, който преди 2-3 дни гледа Епизод ІІІ. Аз още не съм го гледала, но по коментара и реакцията му разбрах, че и в този епизод втория пласт е много силен и много важен. Не е случаен фактът, че именно този епизод е създаден последен. Той разказва за причините, подтикнали Анакин да мине от Тъмната страна. Именно поради това психологически е най-сложният епизод и следователно-квинтесенция на предишните,макар и трети поред.

Вие как мислите?

Щях да забравя нещо:

НЕКА СИЛАТА БЪДЕ С ВАС :)

obiuan.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Най-интересното за мен в Епизод 3 бе защо Анакин минава от тъмната страна на Силата. Много интересни морални и даже бих казал езотерични дилеми бяха разгледани във филма. Мисля че серията ясно показва и някои от опасностите пред които са изправени съвременните търсещи като: желание за бързи постижения, големи амбиции за напредък и за ставане на учител, бързо изработване на различни сили и други.

Преди време бях гледал интервю с Джордж Лукас, където той каза, че е взаимствал идеи за филма, включително за Силата, от будизъм, християнство и някои други религиозни и духовни традиции. Примерно наскоро като гледах епизод I ми направи впечетление, че Анакин е нямал баща - намек за непорочното зачатие поддържана от някои клонове на християнството.

Също чак наскоро като се замислих върху филма разбрах, че всъщност Избрания е Анакин, а не Люк. В крайна сметка Анакин е този, който възвръща баланса в Силата. Анакин е този, който спасява Люк и минава отново на светлата страна на Силата. И в епизод 6 накрая, когато на Люк му се явяват заминалите Джадаи от светлата страна това са - Йода, Оби-Уан и Анакин.

Според мен филма е изключително философски, въпреки че по мое мнение на места е прекалено с насилието (особено в епизод 3).

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина във филма има много философия и езотеризъм,но 90% от децата които го гледат,се възхищават от силата дадена на героя от тъмната страна.

Голяма част от хората приемат злото заради властта,която им дава то във физическият свят.Съвсем малко са тези които се замислят върху духовната страна на нещата.

Защо гледайки такива филми,човек в крайна сметка е склонен да оправдае герои,като Дарт Вейдър? Забравяте как в Епизод 4 (първият направен филм от поредицата), той заповяда да бъде унищожена цяла планета. Нима от езотерична гледна точка унищожението на милярди живи същества може да се компенсира накрая със спасението на един човешки живот?!?

Може и така да е - не знам? Провокира ме да напиша този пост разговорът ми с едни мои ученици-поклонници на тъмната страна.Според тях Исус Христос и силите на доброто са много меки,слаби, изобщо никакви ги нямало.Сещате се кого смятат за силен... :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Бина,далеч не става въпрос за спасението на един човешки живот, а във възстановяване на господството на Силата на светлината. Това е смисълът. Дарт Вейдър просто се завърна там, откъде беше тръгнал-от Светлата страна. Той една тогава намери умиротворение. И едва тогава хармонията във Вселената беше вазстановена.

Линк към коментар
Share on other sites

Зара, логически приемам това което си написала за Дарт Вейдър :) ,но нещо в мене все пак е против. Проблемът не е толкова в развитието на екранния герой на Лукас,колкото в това ,че той именно в отрицателният си аспект се харесва най-вече на децата,за разлика от Оби-Уан или Люк например.

Наистина-филмът има различни нива на внушение и възприемане,но същото внушение дават и много други качествени филми и книги. Въпросът ми е малко по-различен - защо злото,особено когато е показано като притежаващо някаква сила и едва ли не чар,се харесва повече от обикновеното добро?

Май въпросът ми не е за този тема,но не знам къде да го постна? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Защото е по-лесно - не изисква никакво усилие. И по-примамливо за егоизма на хората, които заслепени, не виждат че то ги разрушава и убива.

Линк към коментар
Share on other sites

именно в отрицателният си аспект се харесва най-вече на децата

За съжаление е лесно обяснимо:

- във възрастта, когато детето вече е в състояние да разбира филма, интензивно протича социализацията и формирането на егото и свръхегото на човешкото същество. Естественият стремеж да се оформи като стабилна самостоятелна единица и да заслужи своето място в света си го кара да подражава на герои с чар, власт и умение да побеждават.

- за съжаление отрицателните образи в изкуството са много "по-лесни" и интересни за творците, а и за "консуматорите". Да се пресъздаде истинската сила на Любовта и Истината, чара на Доброто е задача за истински таланти и дори гении. Дали можем да назовем няколко заглавия на филми с такива герои от последните 5-6 години? Има ли компютърна игра с герой от типа на Христос? :hmmmmm:

- и все пак не би трябвало да генерализираме - не всички деца реагират така - познавам малки "мъдреци", които биха ви изумили с точните си преценки и избор на любим герой. Очевидно не е без значение и семейната среда, в която се формира личността на детето. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен децата ги привлича образа на лошия, зашото те са дискриминирани от бебета.

Върху тях се извършва нaтиск оше докато са бебета така те събират агресия в себе си.

Когато пораснат се засилва желанието им да симпатизитрат на лошият зашото постояно чуват от най-близките си, че те самите са лоши.

Линк към коментар
Share on other sites

Безкрайно много са разказите, филмите и примерите за борбата между двете страни на Силата.Всеки избира според разбиранията и убежденията си.Стремежът ни е винаги да бъдем с победителите , да не сме от губещата страна.Макар че то си е относително. А за дискриминирането на бебетата е много силно казано.Не съм съгласен.Правели са ми постоянно забележкии натяквания , но не съм агресивен , даже ме е стимулирало да докажа че не е така.Ние всички сме добри, само трябва да го проявяваме - доброто и да си помагаме един на друг то да се прояви и особено на децата.

Линк към коментар
Share on other sites

Също ми направи впечетление отношението на тъмната страна и на светлата страна на Силата към смъртта. Ситите, от тъмната страна, говорят за способности за връщане от смъртта, докато Йода, от светлата страна казва, че смъртта е естествен процес. Това малко ми напомня за съвремието и за всякаквите технологични експерименти за изкуствено постигане на безсмъртие. Светлата страна на силата работи с безсмъртието без да се ограничава от формата. На края на серия 3 Йода казва, че ще научи Оби-Уан на методи за свързване със заминалите си вече джедаи.

Също интересен беше моментът, когато Йода каза, че човек не трябва да бърза с тълкуването на своите видения. Анакин от своя страна се вкопчи в тях и ги изтълкува като неизбежност, затова и те станаха реалност за него. Желанието за контролиране на всичко, което се случва около него, беше един от основните мотиви, които накара Анакин да стане Сит. Искаше власт над другите, над бъдещето и даже над смъртта. В него имаше много страх, вкопчване, амбиция, а както се казва във филма - страхът води към тъмната страна. От друга страна в него имаше и много любов към жена му и бъдещите му деца.

Друг интересен момент е ордена на Джедаите. Всъщност една от причините, поради които Анакин ги напусна бе, че те нарушиха собствените си принципи, собствения си етичен кодекс. Анакин явно виждаше нещата твърде идеализирани и много се разочарова.

Въобще Анакин е един твърде сложен и противоречив персонаж. За наша радост в епизод 6, той разбира, че е сгрешил и се връща на светлата страна.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Мисля,че ако човек се замисли има много скрит замисъл в тази трилогия.Задайте си въпроса дали ние не притежаваме силата и каков би се случило ако заслужим възможността да я ползваме? До колко са големи искушенията на тази сила ? и имаме ли вътрешната сила да ги преодолеем? :) Мисля,че това е изновната идея на филма,която се прократва от Лукас.Ако я разберем и усмислим може би ще си дадем отговор на много житейски въпроси и ще се научим да живее катао истински джедаи в нашето общество :)

Моля, пишете на кирилица. Мнението е преведено от екипа портала

Редактирано от Ради
Линк към коментар
Share on other sites

За мен любопитен е въпросът, имаме ли достъп до Силата. Обичайният отговор е, че Силата ни е принципно чужда, че е далеч, а ние сме твърде на изток от Рая. Но пък повечето обмислящи въпроса май считат, че самите те са по-напреднали, че имат свой коридор и връзка със Силата.

Интересно как всеки чувства Силата, как я прилага?

Дали сме обсебени от Тъмната й страна, която врещи в ушите ни: ти имаш право, вземай, ти си по-умен, налагай се, мрази, това дава основание...

Или търсим "high ground" на Оби-Уан, от позицията на която Светлата страна на Силата ни закриля?

Линк към коментар
Share on other sites

Силата от една страна има едно по-общо и едно по-тясно тълкуване. Общо погледнато всичко има своята специфична сила - и любовта, мъдростта и истината, и всяка една добродетел, достойнство и способност. Една добра черта на характера..., силен ум, силни чувства, силня воля,...сила на вярата,..и т.н.

Като че ли навсякъде приляга тя.

По-тясно погледнато, Силата е точно определена - тя си има цвят, вибрация, музикален тон, управляващ Дух (Същества). В езотеризма за силен човек се счита духовният човек. Т.е духовен е този който има сила, а не който има вяра или е религиозен.

Казва се, че човек - за да се нарече такъв, трябва да бъде добър, умен, силен и богат. Т.е виждаме, че все пак Силата търпи определена конкретизация.

Силата помага да успеем, да побеждаваме, да се проявим и реализираме, да сме смели и да не отпадаме духом при трудности, да помагаме...

Главната идея е, че Силата не трябва да служи за насилие, а за помагане и избавяне на другите.

Оттук и двете посоки на нейната употреба - бяла и черна, Джедаи и Сити, алтруисти и егоисти...

Линк към коментар
Share on other sites

В триадата Любов, Мъдрост, Истина - Нейно величество Силата отговаря на Истината. Разбира се, Силата без контрола на мъдростта и благото насочване на любовта тръгва по черния път.

В човешкото тяло областта на силата е долната част на стомаха - половите органи! И още веднъж, конкретно към индивида тя зависи от контрола на съзнанието, което е двуполюсно: Ин, Ян; Мъжко,Женско; Лъбов,Мъдрост!!!

Пътят към силата-поне този светлият - е труден, но радостен. Обаче иска отдаване. Как да се постигне това в съвременното забързано време? Може! И все пак някои детайли от този път не се променят никога през милениумите!!! Едно от тях е че вътрешно търсещият остава сам и неразбиран от тълпата. Друго - следване на определен живот...

Слава на Играча - този който е създател на играта в която играем - ако знаем че играем!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Точно така - Силата отговаря на принципа на Истината. Тя е рожба на хармонията между топлината и светлината - двете креации на Любовта и Мъдростта. Само с принципа на Истината, подкрепени от Силата на Волята ние можем да станем свободни.

Линк към коментар
Share on other sites

:yinyang::yinyang: Силата си е реална :) Толкова фенове има на Стар Уорс .. мисли+чувства. Ето я.

В продължение на една година бях така да се каже от Тъмната Страна на Силата под ръководството на един Сит хаха :) после разбрах, че тази Тъмна Страна не е като да ме тласка към щастието ми и почнах да мисля добро.. колкото и ограничено да звучи хаха :):thumbsup2:;)

Линк към коментар
Share on other sites

По-тясно погледнато, Силата е точно определена - тя си има цвят, вибрация, музикален тон, управляващ Дух (Същества)

Да. Става "собствена" когато човек овладее вибрацията. Не е случайно значението на мантра. Посредством овладяване на ума, възможно е.

Възможно да се натрупат колосални запаси от силата така, важно е обаче постоянно да се използват и то за добро, иначе ще има стагнация и болест.

Бедните духом раздават благословии постоянно, или връщат всичкия излишък към Източника.

"Вземи живота ми, защото не съм по добър от дедите си" Пророк Илия

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели! Направил съм сайта home page и като ми излезе сега непредумишлено ме заинтригува темата отново! Радвам се че открих този сайт преди около 10-на месеца. Често сутрин чета мисълта за деня - мотото на края на страницата, снимката в началото с лика на Учителя ме вдъхновява! Хубаво е човек да мисли върху различни теми - това което правим тук не е просто занимавка. То ни обогатява като личности. Помагаме си взаимно да разширим и задълбочим мирогледа си, да насочим нишките на съзнанието си в посоки и измерения, към които си струва! Различните мнения и дори конфронтации ни карат ускорено да преживеем препятствията по пътя си към разширяване на съзнанието! Ползването на този сайт при мен съвпадна с период от живота ми определен за учене - имам предмети сравнителнмо близки по тематика до обсъжданите о нас тук теми. Често мислите споделени тук от вас и моите разсъждения ми дават гледна точка и отношение към разните въпроси, засягани в курса ми по психология. Бъдете здрави и добрувайте, приятели! Радвам се дори на нападенията - те ме карат да приема единството на противоположностите и да уважавам себе си в другия човек, който е на различно мнение. Защото всички сме едно!

Мислите ни по темите на живота ни карат неусетно да променяме фино животите си, да прилагаме мислите си в житейската си опитност!

................................................................................

.......

Всичко е сила, приятели! Силата е всичко! Силата е Истината! Истинат ае сила! За да достигнем до Мъдростта, до Посвещенията, се иска сила! Царството Божие със сила се превзема! А за да я имаме, мъдро и любящо трябв ада я пазим и развиваме! Трите качества на огъня, трите елемента на Космоса и на микрокосмоса човек: Сила, Топлина, Светлина; Живот, Любов, Разум; Движение, Блаженство, Съзнание; Истина, Любов, Мъдрост! Трите основни нива на съзнание в човека - Усещане и директно преживяване, Чувстване, Съзнателна мисъл и познание! Трите чакри Хара, Сърце и Мозък, делими до седем, 12, 49 ...

Велико щастие е да можеш твърдо да се установиш на пътя на развиване на силата. Дано Силата ни позволи да го направим успешно! Ние4 сме вече в Истината. Просто спим и сънуваме тази илюзорна реалност, която обсебващо звладява АЗ-ът ни с присъствието си. Един онщ сън, сънуван от цялото ни човечество. Един сън поддържан от човечества от по-висшо ниво: от Йерархият ана съзнания впримчени в по-фината илюзия на същата игра! Дори природата, планетите, космоса е част от същата илюзия, игра породена от прогресиращи по степента си съзнания, докато стигнем до Причината за Битието - Парабраман, Айн Соф! Всички ще я стигнем някога и ще се събудим от летаргията в която сме потопени. За да го направим, първо трябва да се пробудим от най-тейкия сън - този на физическото състояние, от тейките вериги на мозъчните неврони, смазващи по-финото ни същество! Да се родим от огън и вода! Това е само една малка стъпка от процеса на развитие. За нас тя е важна и решителна! Но не е крайна и заключителна! По=скоро е първата крачка в един "Път" - истински път на Истински живот! Живот на Сила и Истина! Живот на Вечност и Свобода!!! Наистина сме като неродени още съзнания, които умират неродени, незнаещи, неследващи повика на изначалното си предназначение на безгранични вечни творци на светове! В утробата на илюзията се въплъщаваме, в нея сънуваме животите си и повечето от нас до края на цикъла си остават спящи и не успяват да се пробудят от измаммата на привидността и се родят в безсмъртието! Следвайки автоматичния пагубен процес на прераждането, съзнанията като пеперудки в мрака на тъмнината на невежеството си се тълпят около пламъците на илюзорните ценности и удоволствия, обвиващи искрата на истинскат аим същност в тежки окови! Окови от невежество и опиянение, заблуда, наречена "живот" !

Дано успеем да направим поне стъпка в "Пътя на Силата" през този си жизнен епизод. Тогава той ще си е струвал употребата на космически ресурси за наличието му! Stay cool! OM

Обичам ви, приятели! Бъдете здрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Само с принципа на Истината, подкрепени от Силата на Волята ние можем да станем свободни

Защо ли съм съгласен с Ради...???

Но нека уточним за коя Воля става въпрос.

Лично го разбирам да се упражни Воля и не се нарушават Правилата на Учителите.

Линк към коментар
Share on other sites

Много добър коментар на Оринави...

Само когато нашата воля е в съгласие с Божията Воля, ние можем да сме свободни и щастливи.

Има и една много силна формула от Учителя : "В изпълнение Волята на Бога е Силата на човешката душа".

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...