Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Синдромът балкански темерут и унизеността на българската жена


Guest azbuki

Recommended Posts

  • Отговори 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Една от най-отблъскващите гледки за мен в България (и общо взето на Балканите) е начинът, по който една широко разпространена порода темерути се държи с жените. Редовно ги овиква за щяло и нещяло, плюе и ругае наляво и надясно, уригва се, почесва се и т.н. Това само така горе-долу за обрисуване на типажа. Такива индивиди често си хващат някоя нежна девойка, която съсипват психически. Тя задължително трябва да се старае, за да му е добре на темерута, включително и да се грижи за външния си вид и да се държи като перфектна дама - докато той се държи по гореописания начин. Думата финес или някакви по-нежни чувства или усещания на въпросния представител на мъжкия пол са чужди. Някакви си там философски размисли и разговори за живота и човешките взаимоотношения по-добре да не се водят. Това важи и за евентуалните му деца, ако ги има. Подчертавам, че това няма връзка с интелигентността на мъжа. Той може дори да е много интелигентен, но в емоционалния си живот си остава това - първобитен човек, свикнал да му се угажда и от мама и от съпругата, при което и за най-малкото "прегрешение" те биват овиквани, а понякога и удряни. Може индивидът да се занимава с високи технологии, но в личния си живот си остава нещо малко по-развито от маймуна. Това се комбинира с едно огромно количество малтретирани, комплексирани, психически изтормозени жени, заробили се от мисълта да бъдат притурка на въпросните (защото така правят всички...) и унижаващи се до последно, за да задържат "съкровището". Майките пък продължават да произвеждат такива "същества", възпитавайки ги на неуважение към себе си, толерирайки го, тъпчейки им вечно нещо в устата, за да не умре детето от глад. Таткото често се явява пример за подражание на "маминото детенце". За феномена българска свекърва не ми се говори, защото това е някакъв динозавър.

Не казвам, че такива явления ги няма и другаде, но ми се струва, че са един особено разпространен културен феномен на балканите, от който ми се драйфа, честно казано. Докога ще живеем в средновековието? Че целият свят, в който живеем, не само Балканите т.е., "не е свят за жени", ми е ясно, но освен реалностите на "Козият рог" нещо друго има ли да предложи творческото ни мислене и фантазията?

П.П. Не казвам, че западните мъже са цветенца, но определено са по-чувствителни и внимателни от много българи. Често съм чувала от тях коментари за изключително симпатичните български жени и изключително зле държащите се към тях български мъже. Повод за размисъл.

Съжалявам, но като се прибирам в България, ей за такива неща се замислям - защото това виждам.

Не съм попадал на такъв тип отношение към жените ,може би защото и не съм в такава среда но сигорно го има щом казваш .Хубаво е да се търси отговорност от родителите които са възпитавали темерутчето ,но аз питам защо жената търпи подобно отношение към себе си ,ако тя уважава и обича себе си никога не би допуснала така да се държат с нея ,но може би някой ще каже но тя го обича и затова е с него ,а аз ще отговоря че това не е обич ,по скоро е криворазбрана обич .А също ми е интересен фактът защо често момичетата немогат да изберат правилният за тях партньор ,и въпреки това продължават да са с този човек ?Аз си го знам отговорът ,но ей така си питам :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Доста голяма част от мъжете Азбуки са възпитани да са такива. Далеч съм от мисълта, че са се родили да са такива.

Възпитани са да чакат всичко на готово, защото трябва да се грижат за тях и то по задължение, а ако дори нещичко не им хареса те са безкрайно недоволни и стават повече от арогантни защото видш ли жена им е сгрешила и не е направила нещата така както на тях им се иска...Възпитани са да са готованковци, да се държат грубо и просташки и да си вярват, че са прави. Прави винаги и във всичко. А още по - лошото е, че освен да са груби в езика си те могат и да са побойници?!?

А въпроса е защо, тези мъже са с такова поведение, защо са възпитани така? И това не е ли лоша услуга и за тях самите и за обществото? А има и такива, които просто повтарят модела на поведение на своите родители? Добре, де но когато стигнат до една определена възраст подобен тип мъже не се ли виждат отстрани и ако случайно вземат мъничко да не се харесат, нямат ли силата макар и бавно и лека полека да се променят...

Същият е и проблемът с жените, които търпят подобно поведение и унижение.

Може би всички ние трябва да се събудим, да порастнем и както и да сме възпитани, каквото и да сме преживяли и видяли, да разчупим рамките на такъв вид поведение за да помогнем и на себе си и на обществото в цяло.

Защото от този тип поведение, идва и още по -голям проблем агресиято у децата: И насилието в училищата

3d_079.gif

За възпитанието и на мъжете и на жените носят отговорност родителите.Наблюдавала съм майки,които имат син и дъщеря - определено момчетата са привилегировани!В какъв съпруг ще се превърне момчето,което е гледано като писано яйце от майка,баба и сестра?!То не е научено да уважава женския пол,а само да го използва за "помощен персонал".

Линк към коментар
Share on other sites

И в тази тема не съм писала, защото в моя живот ролите са разменени - разполагах с чудесни дядовци, и баща, който ми угаждаше, имам прекрасни отношения с брат си, защото той е прекрасен човек, мъжът ми ... ами не го заслужавам май :) ...

Другите мъже около мен - съседи, колеги, приятели се случва да имат и някои не перфектни особености, но не непременно към жените, а и към двата пола.

...ако има поне още една жена като мене, значи може да има и обратната тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би.

А може би просто съм уважавала личното пространство на другите, колкото и своето.

И не съм се опитвала да превъзпитавам готови личности.

Нямам синове.

Интересно, че май няма жена да е писала:

"Моят син е балкански темерут" :)

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм възпитана да уважавам личното пространство на другите,но моето явно не умея да го пазя.:(

Дъщеря ми обаче доста добре се справя с опазване на личното си пространство!:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Така е който търси и знае какво иска попада на точният човек до себе си .Иначе както късметче каза всичко е до възпитание ,е може би не всичко но голям процент поне около 50% го отдавам на родителите ,другото е на самовъзпитание и влияние на други хора .А можем да погледнем и другата страна на монетата а именно женската половина ,и тя не е цвете за мирисане ,нежната половинка е изгубила много от добрина си и да не продължавам .Иначе щеше да е добре само при мъжете да е проявена тая черта но уви ,и много от момичетата неседят по високо от този типаш .И както казахме си е до възпитание най вече ,и лека по лека ,нещата ще си се наместят .

Линк към коментар
Share on other sites

1. Така е който търси и знае какво иска попада на точният човек до себе си .

.........

2. ......... ,и лека по лека ,нещата ще си се наместят .

1. - поредното клише, за съжаление, veselinvalchev.

Който избира само с разума, е обречен на неуспех, защото няма на света човек, който да отговаря 100% на критериите на разума. Дори да има, той няма да отговори на критериите на сърцето. А и разумът изменя изискванията си с времето (сопнатата жена от "Рибаря и златната рибка").

Иска се вероятно някаква комбинация от интуиция, точен момент, вяра и по-късно - компромисност. Много хлъзгава почва е тази тема, защото за всеки е различно.

За мен ( омъжих се на 20) животът не беше лек, но където е бил труден, сама съм си го направила такъв. Много ръбове ми се огладиха, неволно и аз огладих много ръбове на други хора ;) - при всички - за добро. Та не съм някакъв корифей, напротив - като се сетя, колко глупаво съм постъпвала... и сигурно продължавам така.

... но се стига до т.2 от цитата.

Линк към коментар
Share on other sites

1. Така е който търси и знае какво иска попада на точният човек до себе си .

.........

2. ......... ,и лека по лека ,нещата ще си се наместят .

1. - поредното клише, за съжаление, veselinvalchev.

Който избира само с разума, е обречен на неуспех, защото няма на света човек, който да отговаря 100% на критериите на разума. Дори да има, той няма да отговори на критериите на сърцето. А и разумът изменя изискванията си с времето (сопнатата жена от "Рибаря и златната рибка").

Иска се вероятно някаква комбинация от интуиция, точен момент, вяра и по-късно - компромисност. Много хлъзгава почва е тази тема, защото за всеки е различно.

За мен ( омъжих се на 20) животът не беше лек, но където е бил труден, сама съм си го направила такъв. Много ръбове ми се огладиха, неволно и аз огладих много ръбове на други хора ;) - при всички - за добро. Та не съм някакъв корифей, напротив - като се сетя, колко глупаво съм постъпвала... и сигурно продължавам така.

... но се стига до т.2 от цитата.

Може да се поспори ,но няма много смисал .А първо е привличането ,а аз говоря по скоро за вторият етап ,когато решаваш дали да си с даден човек .И напротив трябва да има баланс между разума и сърцето ,иначе ако се следват само чувствата и невиждаш ,че си с неподходящият или виждаш но си мислиш ,че ще му промениш характера както ти искаш е според мен заблуда .А компромиси донякъде е хубаво да има ,но зави си пак ,незнам дали трябва да продължи дадена връзка ако се тормозят постоянно ,или се прави компромис с малтретирането ,защото някои хора и такива компромиси правят ,но всичко това зави си от това колко човек се уважава ,и ако цени себе си не би търпял лошо отношение и да прави големи компромиси .

Линк към коментар
Share on other sites

59.gif Има мъже темерути, има и жени - те дори са по-големи темерути. Познавам такива, за съжаление. Темерутите са в училище за самостоятелен живот - т.е. те трябва да живеят сами и да се научат да постигат сами удовлетворението си. Те са темерути, защото смятат света и хората длъжни да им осигуряват външния комфорт. И вътрешния.

Лекарството - когато някой се държи темерутски с вас - той иска да бъде оставен да се справи сам - със себе си и със ситуацията - свободен от всякакви съвети, изисквания, срокове и т.н.

Грешката - жертвата се опитва да ги вкара в пътя, да ги излекува от дискомфорта, да ги направи щастливи - затова темерутът му отвръща с агресия. Но агресията на втория е гъдел в сравнение с тази на спасителя - жертва. Всъщност ако нямаше жертви, нямаше да има и темерути...

Май трябва да отворим тема за Синдрома на жертвата...

Линк към коментар
Share on other sites

О, има хора които просто са си с "по-тежки" характери, "темерути" и мъже и жени. И те са си просто такива, така са възпитани, така са живели, просто носят такъв характер...и трудно биха могли да се променят. А хората се променят само ако самите те искат това, ако друг се опита да ги промени...надали?! Започват конфликти и кавги!

Линк към коментар
Share on other sites

Има и такива сред останалите сами, които просто не се страхуват да бъдат сами и не обичат да се вкопчат за някого, както правят повечето жени. Те не са сигурни в себе си, страхуват се от самотата и се залепят за мъж! Това е което те правят, защото са прекалено слаби, за да носят живота си в собствените си ръце...Така че кое е по-добре, да бъдеш темерут и да си сам, или да си слаб и комплексиран и да си с някой, за когото си се залепил, не е твърде ясно кое е по-благоприятното и по-малко навреждащо на другите...:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Напротив - съвсем ясно е. Да си темерут и да живееш сам е най-доброто за самия темерут, защото така има шанс да се убеди в своите сили и пълноценност. Как ще се отнася с другите и какво ще изпитват те - това е проблем на другите. Така че, ако оставите един темерут да се справя съвсем сам с живота, вие му правите най-голямото добро. няма значение как ще реагира той външно. Това всъщност не е истинският той, това е неговата черупка от страх. а душата му иска да е свободна от нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Maкс, като казват, че е добре теметурите да останат сами, то не значи, че всички хора, живеещи сами са темерути. :) Човек може да живее сам по различни причини, това е друга тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че има много благовидни темерути, макар, че това е просто условен израз, даден от азбуки.

Има темерути благодетели и темерути спасители и спасители - омразни на всеки, разликата е в чувствителността и в любовта.

Добротата може може да неутрализира всеки :) По-точно безразличието, което пак е любов ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Vsi4ko e vupros na kultura i vuzpitanie.Az dokato jiveex v BG se bjx ot4ajla 4e 6te namerj muj za kogoto da se omuja i se primirix s tazi misul. Bjx umorena ot prosta6tina , vulgarnost , lo6o otno6enie kum jenite kato cjlo i nai- ve4e nesekva6tijt im interes kum 4ujdi jeni ,dokato svoevremenno imat vruzka ili brak!!!(Otvratitelno) Zaminax za 4ujbina da porabotj i o, 4udo sre6nax razli4en tip muje!!!:thumbsup2:Ne mojex da povjrvam 4e ima i razli4en tip muje , za6toto do togava poznavax samo rodnata deistvitelnost. Sega sum 6tastlivo omujena i muja mi vuv vsi4ko mi pomaga ne za6toto go iziskvam nito go prinujdavam ,a za6toto taka e vuzpitan v ku6ti ot roditelite si.Tuk jenite sa na edno mnogo po visoko nivo i kato uvajenie i kato vnimanie. Govorj po princip 4e kulturata im e takava. No dokato bulgarskata jena ne se promeni ,njma da se promeni i bulgarskijt muj.Jenite trjbva da se nau4at na pove4e samouvajenie i da ne se primirjvat s po-malko ot kolkoto zaslujavat.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...