Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

От Прана.

:1eye:

В книгата на Парамаханса Йогананда - "Автобиография на един Йогин", Учителят споменава за две жени едната католичка, а другата индийка.

И двете не приемали никаква храна и течности с течение на десетки години.

Учителя Дънов, споменава не веднъж, че на човек напълно му е достатъчно да приема по сто /100/ гр. жито на седмица.

Щом Учителят е споменал това, той ясно е видял възможността на тогавашния човек да достигне до това ниво на хранене.

Чел съм тази книга и си спомням разказа за Тереза Нойман. Това обаче са изключителни случаи. Ти срещаш ли такива хора в ежедневието?

Правих тази година житния режим на Учителя. Наистина може, но за 10 дни :D

Познавам човек, който страда от недостиг на витамин Б12 поради това, че е имало период, в който не е приемал никакви млечни продукти. Така че внимателно! <_<

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Чел съм тази книга и си спомням разказа за Тереза Нойман. Това обаче са изключителни случаи. Ти срещаш ли такива хора в ежедневието?

Правих тази година житния режим на Учителя. Наистина може, но за 10 дни :D

Познавам човек, който страда от недостиг на витамин Б12 поради това, че е имало период, в който не е приемал никакви млечни продукти. Така че внимателно! <_<

Да познавам? Аз не познавам нито един такъв за жалост, иначе ще му се "лепна". :D

Но съм чувал, да! Повечето светци са били такива! Да не забравяме за Христос и всички Аватари!

Да живееш по този начин без храна и чрез прана или с оскъдно приемане на храна е доста възвишено. Ние /за мен се отнася със сигурност/ още не сме достойни за такъв вид живот, но това не означава, да го обявим за невъзможен!

Даровете са правопропорционални на вярата в Бог.

Когато вярата е слаба или не достатъчно силна... :feel happy:

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Малко късничко се сещам да пиша ,но все пак.Това писмо -нека го нарека така -ще бъде адресирано до участникът с правописните грешки/сигурно сте забелязали ,защото няма нито една правилно написана дума/Скъпи ми човече -Вие не само сте неграмотен по отношение на писменият си речник ,но сте необразован и в съвременото здравословно хранене.Тук никой никого не заставя кога и какво да яде-тук просто се споделят мнения от хора ,които за разлика от Вас са поне малко или много информирани по темата и що годе знаят за какво става въпрос.Моят съвет е да прочетете малко литература и по отблизо да се запознаете с анатомията на човека,да понаучите малко граматиката и тогава да се опитате да вникнете в това ,за което се говори в този форум.Нека бъда ясна -не ви заставям да ядете това или онова и не бих го направила дори да Ви бях майка ,защото според мен изборът на храна е свещен и никой няма право да те кара да ядеш ,каквото той желае-може само да сподели мнение с теб да внесе малко яснота в тезата си и ако ти прецениш ,че това е добре за теб и твоето здраве -можеш да споделиш с друг и т.н.Никой никого не насилва -това е форум-а не терористичен сайт.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за въпроса !

Днес започват Богородичните пости .

Но за човек пълен вегетарианец като мене , няма значение дали съм в пости или не.

За мене Човешката храна е Вегетарианската. И няма нужда да ходя до Индия за да ме учат на вегетарианство.

Най- близките роднини се отказаха от мене само защото съм станал вегетарианец и вярвам в Бог - Христос.  Научени разбира се от когото трябва.

И никак не ти вярвам на добронамереноста - тия ги разправяй на някое нищо неразбиращо дете .

това е самата истина ,но го кажете на господина ,който мисли че е изопачено и измислено ,че човекът е "тревопасно"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

От много време чета във форума, но чак сега се реших да пиша. Вегетарианка съм от доста време. Отгледана съм в семейство в което се яде месо, но моят избор дойде съвсем съзнателно и изведнъж спрях да ям месо както от етични така и от здравословни съображения. Не смятам, че месото е възможно най- полезната храна за моето тяло както и не смятам , че в 21 век е нормално човек да убива за да угажда на стомаха си при това изобилие от храни. Прави ми много силно впечатление упорството на околните , които се хранят с месо и това, че постоянно съзнанието им е ангажирано с това как да те критикуват. Може би подсъзнателно усещат, че това което правят не е нормално и се стремят оплюват всеки успял да се отрече от месоядството. Често пъти хората са и доста агресивни към вегетарианците, а аз не съм агресивна спрямо тях. Смятам че това е голяма еволюционна стъпка в развитието на човешкия индивид и който не е готов да приеме тази идея просто още не е достигнал до този етап на развитието си.

Линк към коментар
Share on other sites

От много време чета във форума, но чак сега се реших да пиша. Вегетарианка съм от доста време. Отгледана съм в семейство в което се яде месо, но моят избор дойде съвсем съзнателно и изведнъж спрях да ям месо както от етични така и от здравословни съображения. Не смятам, че месото е възможно най- полезната храна за моето тяло както и не смятам , че в 21 век е нормално човек да убива за да угажда на стомаха си при това изобилие от храни. Прави ми много силно впечатление упорството на околните , които се хранят с месо и това, че постоянно съзнанието им е ангажирано с  това как да те критикуват. Може би подсъзнателно усещат, че това което правят не е нормално и се стремят оплюват всеки успял да се отрече от месоядството.  Често пъти хората са и доста агресивни към вегетарианците, а аз не съм агресивна спрямо тях. Смятам че това е голяма еволюционна стъпка в развитието на човешкия индивид и който не е готов да приеме тази идея просто още не е достигнал до този етап на развитието си.

:thumbsup2: Единомислие. Пътят на еволюцията е към пълен отказ от месото, и това ще стане в бъдещето. 100% сигурно.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог се намира във всичко живо, което живее на Земята.

Хората са на върха на хранителната верига, защото са всеядни.

Както се питат мои приятели - "Какво ще мачкаме днес?" - мачкаме - ядем!

Мачкаме е доста точна дума, защото ние убиваме живота - Бог.

Каквото и да ядем - Бог се намира във всичко.

Но да прекъсваме ли живота там, където се развива душата в еволюция?

Да продължаваме ли да прекъсваме еволюцията, заради сладостта на езика и небцето, която ни донасят тези храни? Да прекъсваме ли ЖИВОТА?

Това наше право ли е?

Забележете това послание към нас:

БИБЛИЯ

КНИГИТЕ НА СВЕЩЕНОТО ПИСАНИЕ НА ВЕТХИЯ ЗАВЕТ

ПЪРВА КНИГА МОИСЕЕВА

БИТИЕ

ГЛАВА 1.

29. И рече Бог: ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна;

Човеците се хранят с плодовете на живота - всичко, което живите същества на земята дават като плод, докато хората са всеядни.

Ето разлика.

Що е жива храна?

Храната е жива само тогава, когато в нея има прана/ки/чи/ци...Как се разбира коя храна има живот и коя не?

ИНФО

По плодовете ще ги познаете.

Бог е в нас.

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Някъде в темата прочетох мнение, че храненето нямало връзка с духовността на човек. Ами какво друго освен духовност е съзнателния ти избор да не убиваш, да добруваш, да не трупаш карма. Храненето има изключително голяма връзка със духовното. Тези хора, които гладуват /не принудително/ за очистване могат да потвърдят , че по време на гладуването сетивата към духовното се изострят и се избистря съзнанието им.

Ще си позволя да цитирам Учителя Дънов:

Три неща изисква Духът Божий:

първо - да се храним добре

второ-да живеем добре

трето - да мислим добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте ,

Прочетох 2/3 от мненията ви ....и нещо преобърнахте в мен..

За сега само се замислям по въпроса , но някакво отвръщение почнах да изпитвам (най-вероятно самовнушение) ..

По принцип ям само пилешко - 4-5 пъти в месеца...

Живея с баща ми , а в негото меню не може да не присъства месо..

А аз не мога да готвя .

Нищо , това може да се промени :smarty:

Да споделя за племеницата ми .. Тя е на 8 и винаги като седнем да ядем и ако има месо , не го яде ...

Повръща го , даже и сирене и мляко не обича...

Мислех си , че е детска приумица (овне) , но явно е нещо повече .

Иначе е здраво лапе ...147 - 32кг ... Най-високата в класа :D

Поздрави , Марина ! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да не се яде месо е само един от аспектите на вегтарианството, това е много хубаво и може да се каже, че е условие минимум за духовния път.

Но вегетарианството в един по-висш аспект се отнася до нашите мисли. Да е човек вегетарианец в мислите си ще рече например да не критикува. Хищните мисли са много по-тежки и заземяващи от яденето на месо. Съзнанието ни се отравя не само от болката, ужаса и страха, с които се зарежда месото, кожата и кръвта на животните, когато биват убивани, но и от нашите собствени негативни мисли.

Ако бъдем вегетарианци в мислите си, няма да ядем и месо. Просто двете неща не вереят заедно.

Линк към коментар
Share on other sites

Да не се яде месо е само един от аспектите на вегтарианството, това е много хубаво и може да се каже, че е условие минимум за духовния път.

Но вегетарианството в един по-висш аспект се отнася до нашите мисли. Да е човек вегетарианец в мислите си ще рече например да не критикува. Хищните мисли са много по-тежки и заземяващи от яденето на месо. Съзнанието ни се отравя не само от болката, ужаса и страха, с които се зарежда месото, кожата и кръвта на животните, когато биват убивани, но и от нашите собствени негативни мисли.

Ако бъдем вегетарианци в мислите си, няма да ядем и месо. Просто двете неща не вереят заедно.

Наистина красиво казано! Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съм съгласна, Maxi! Този поглед върху вегетарианството обяснява защо от някои вегетарианци капе повече кръв отколкото даже и от някои професионални касапи! И как вегетарианството в някои случаи направо прилича на пречка! За съжаление и смного други предпоставки и начални условия нещата стоят хо същия начин! Е нищо, де! важното е да се усети човек!

Линк към коментар
Share on other sites

Така е. По-горните степени в йерархията на черните също са вегетарианци - не ядат месо: то им пречи в достигането и овладяването на енергията. Но те не са истински вегетерианци, защото на по-висш план са хищници и кръвопийци.

Редактирано от Ради
Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично когато изключих месото от менюто си с течение на годините започнах да забелязвам едно изчистване не само на тялото ми, но и на ума ми, постъпките, въобще всичко. Чувствам се по - добра и характера ми несъмнено доста омекна, много по-склонна съм да отстъпвам, да правя компромиси. Така че мисля, че нещата са взаимосвързани.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Да. вегетарианството - ако е умерено и балансирано - помага и на ума и душата, без разбира се да предопределя самостоятелно тяхното състояние. Небалансираното вегетарианство може да бъде вредно и за ума и за тялото, но това е вярно за абсолютно всички небалансирани режими, пропагандирани на толкова места. Почти във всеки от тях "има по нещо", но доведе ли се до крайност, може да навреди. Това го знам от опит и от много хора, за които знам какво им се е случило. Има обаче и още една уловка - щом като вегетарианството не предопределя здравето и духовната извисеност, дайте да си папаме мръвки - нещата само ще се влошат. Не да "допълним" вегетарианството с месо, а да го балансираме, без да е необходимо да включваме месо - това е изкуството. Ще взема по-нататък отношение предвид на дългогодишните ми интереси в тази област, но първо да прочета написаното в този сайт досега по тази тема, а то е твърде много :) И все пак, някой ако има конкретни въпроси...

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що прочетох, че вероятността вегетарианците да имат близнаци е намалена до няколко пъти в сравнение с консумиращите месо и мляко. Как ви се струва подобно твърдение?

Някои учени смятат, че склонността към близнене е гранично явление между нормалното и болестното.

Линк към коментар
Share on other sites

Това за близнаците и вегетарианството е много интересна теория, но не разбирам каква е връзката на едното с другото? Това дали ще попаднат два сперматозоида или един на точното място в точното време каква връзка има с начина на хранене на родителите?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Буболече и Добромир,

ако бяхте чели по-последователно темата, щяхте да разберете. Или може би от отлични знания по физиология :)

Наистина самото веге теоретично няма общо с това. Според интернет-статията, към която Милкана е дала връзка, хормоните на растежа които се дават в днешното масово животновъдство имат връзка обаче! Te cлед реакция с други хормони (хормони на растежа (СТХ)-> IGF-> фоликулостимулиращия хормон (FSH)), стимулират по косвен път образуването на яйцеклетки. ;)

Но масовото животновъдство излиза бавно от мода; динамичното биоземеделие, предложено от Рудолф Щайнер, е на мода в Европа, чиито стандарти сега приемаме... :smarty::)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ОВЧЕТО МЕСО НИ ПРАВИ КРОТКИ
Хе-хе :lol: Не искам да пробвам. :unsure:

Злото не е в яденето. Когато забраняват да се яде известна храна, то става от съображение да не се причинява страдание на съществото, което се употребява за тази храна. Казвам, че можете да ядете. Ще отидете в курника и като хванете кокошката, ако не крякне, можете да я заколите и изядете. Щом изкряка, оставете я. Също и овцата - щом заблее, оставете я, тя иска да живее.Следователно вие трябва да ги питате. Питайте коя овца и кокошка искат да живеят във вас.

Автор: Георги Календеров"

:lol::thumb down: Месото носи такава тежка енергия. Бих казал направо неприятна. То притъпява възприемчивостта, заземява. Това дето го пише не го вярвам. Кой-овцата ли ще живее в мен? Каквото й ще живее-нейната плът, не тя самата, не нейната душа. Каква е ползата и за мен и за овцата(нейната плът) ако я погълна? :(

Линк към коментар
Share on other sites

Въздържанието било за слабите...

Агресията отсъства, когато животното е готово да се жертва за теб, но така или иначе отнемането на живот не може да е друго, освен убийство. По този повод и всичко растително, различно от подарения плод, се умъртвява насилствено...

На Буда сам заек му се бе хвърлил в огъня...

Доволен щях да бъда, ако консумацията на месо беше най-глемия проблем на хората по пътя към освобождение...

Е, аз не го ям, но това само по себе си не ме прави по-различен човек...

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

Те май силните могат да се въздържат...май имаше нещо такова :) Всички силни и просветлени се въздържат, едва ли някой би се осмелил да ги нарече слаби. Използваме само фрази като щит за предпазване незнайно от кого и от какво. Който има от какво да се предпазва-да използва всякакви щитове.

С растенията нещата са много по-различни. Те са си създадени за храна на хората, за разлика от месото. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не се разбрахме за силните и слабите...

Ама и за другото - ако нещо е създавано за храна на хората, то това са плодовете, а не целите растения.

Линк към коментар
Share on other sites

:) ми аз съм от слабаците :lol: верно е, че ми е нужно въздържание в някои доста неща :sleeping: опитвам се обаче... с променлив успех :D даже песента Вдъхновение си я пея и във вариант...Въздържание :sorcerer: днес например с една сериозна салата от морков+ряпа+ябълка ...спирах на най-сладката хапка... докато нищо не останааа:lol:

:) Любо, относно динамичното биоземеделие имам някои питанки, но това ще е на ЛСто след като си ги уточня.

:feel happy: Любов+ Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Цитираният от Макс пасаж на моя постинг (който е изтрит от някой модератор), е част от беседа “Житното зърно”, държана на 23 март (стар стил) 1914 година в София - поне така пише от интернет източника от който съм го взел.

То показва за мен другата страна на въпроса. ;)

Инак съм съгласен че плодовете са единствената истинска храна.

Благост, ще очаквам бележка. :)

Любов+ Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...