Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Алергиите за съжаление са емоционален проблем, не "хранителен". Това, че ти си с нисък хемоглобин и с ниско кръвно, е добре за твоя организъм. Защо има хора, които пият много малко вода и други, които вечно са жадни! Всеки организъм е един отделен свят. И най-вече не трябва да бъде насилван за нищо. Аз станах вегетарианка от днес за утре, не се замислих изобщо. И от тогава досега - не съм искала да ям месо, оставам индиферентна към миризми и вкусове. Все едно винаги съм била такава, поне хиляда години.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

И аз съм така. Като отида в магазина да пазарувам абсолютно изключвам щанда със месни храни и не го възприемам въобще като храна, даже ми е неприятно като минавам покрай меса. Винаги съм знаела, че не трябва да се яде месо, просто условията в които съм израстнала не са ми позволили да изключа месото още от най-ранна детска възраст. И до ден днешен родителите ми са против моето вегетарианство, въпреки че не живея вече с тях и не ми се налага да се съобразявам с хранителните им навици. Има и друг проблем - още от първи клас в училище сме учили за хранителната пирамида в която най-обширно място заемат месото, млякото, яйцата, сирената и кашкаварите, после тестените и зърнени изделия следвани от плодовете и зеленчуците. Храните на децата в детските градини и училищните столове са изцяло съобразени с този соц модел.

Редактирано от Буболече
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Аз отскоро съм по този път, но определено хората, които не ядат месо притежават различно излъчване и гледат на живота по друг начин.

Относно предимствата съм се обедила лично, че се чувствам по-добре без месо.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Различно излъчване и различно "гледане" на света. За съжаление, това са заблудите на "ранното вегетарианство". Ако си вегетарианка, не го обяввяй на никого, не насилвай другите да бъдат. Много е важно защо ти си станала такава. Другите са без значение за твоя избор.

Линк към коментар
Share on other sites

Различно излъчване и различно "гледане" на света. За съжаление, това са заблудите на "ранното вегетарианство". Ако си вегетарианка, не го обяввяй на никого...

Добър съвет. Ще спести доста главоболия. :thumbsup1:

Материята не е най-важното. Шри Ауробиндо напр. е ял месо, aко не се лъжа.

Много е важно защо ти си станала такава. Другите са без значение за твоя избор.

:thumbsup1:

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина човек става вегетарианец по най-различни причини. После разбира колко комплексен е въпроса и защо наистина си заслужава да не се храни с месо. Аз самата ще излъжа ако кажа,че още в самото начало съм станала вегетарианка от етични съображения. По скоро е било от егоистични - не обичах да ям месо и смятах, че е един вид мърша и с него си тровя организма. По късно започнах да осъзнавам, че това е голяма стъпка не само заради мен, ами и заради милионите животни, които живеят и умират с тази цел да бъдат храна. :feel happy::feel happy::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

А аз спрях мършата в родната казарма. А+ съм работил съм тежка работа и не ми се птразява...:)

мед и плодове да има....а забравих и картофи:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Много ми е интересно да следя кореспонденцията по тази интересна тема!Следя я в няколко форума и призовавам няколко компетентни участника да вземат участие в подкрепа на вегетарианството и в този форум,защото имам чувството,че ще е от полза :dancing yes:

Поздрави!

http://www.kak-da.info/topic51.html

Редактирано от ТЕТРАБИБЛОС
Линк към коментар
Share on other sites

:)http://www.dmoz.org/Society/Lifestyle_Choices/Vegetarianism/

Малко интернет-връзки, от "open directory project". Тези наистина са уникални с многообразието си,

мисля че всеки говорещ повече от един език би намерил нещо за себе си

(виж връзките към др. езици малко след началото на страницата).

:feel happy:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

здвравейте,аз станах вегетарианка поради заболяване което не ми дава дори парче салам да хапна.Това обаче е последствие от моето твърдоглавие което не исках да проумея като по малка,но природата си намира начини да покаже правилния път на човек.Моя организъм явно е малко по чувствителен ,защото когато ядях месо започваха да ми берат ушите и да ми се подува една лимфа на плешката и страшно болеше.То историята ми е много преди тези реакций но да не ви занимавам с подробности .Сега когаго не ям месо се чувствам малко по -чиста , защото имам толкова много години месо че цял живот ще си го чистя тялото от шлаката която сама съм си изсипала.Чувствам се по бодра и имам сила да построя цяла къща.Определено това с хемоглобина си е строго индивидуално за всеки човек,аз лично познавам човек с много ниска температура която докторите казват че само умрял я има,но човека си е здрав и има сили колкото за петима.

Вегетарианството за мен вече е начин на живот,дори моят мъж неможе да повярва как мога така да живея.Според него ако няма мърша няма наяждане,но един път се събирахме само вегетарианци и на масата имаше само вегетариянски ястия и тои видя че може и без месо.Тогава непочувства липсата на мърша/извинявам се за израза но немога подруг начин да възприема/.

Това кои какво яде показва докаква степен се замисля над ЖИВОТА .Поне аз непознавам месоядни да са духовно замислени :rolleyes: .Аз се радвам че съм такава дори се опитвам да възпитавам децата си в тези неща,но никога насила а с търпение ,защото от собствен опит знам че и аз самата от приказки неразбирах до онзи ден в които ми светна.Сега когато пиша тези редове си мисля колко прости са нещата и колко малко се иска от нас,а ние слепците сами се обиваме и после хулим БОГ за това че не ни бил помагал и че ни бил пращал болести.ГЛУПЦИ СМЕ ,ГЛУПЦИ СМЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ.

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки темата се замислих за ескимосите.Те няма как да бъдат вегетарианци.Всъщност аз не се сещам те да имат дори един мъдрец,учител, нито известен автор дори и стигам до извода,че тяхната ниска степен на духовност би могла да бъде свързана с месоядството и липсата на плодове и зеленчуци,а също така и с начина им на живот(лов).Ще ми бъде интересно вашето мнение.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

:) Тетрабиблос,

Същото важи и за тибетците, които живеят на толкова голяма надморска височина и нямат почти никаква растителност...

Просто това са хора родени в принудителни условия.

Но най-важно е отношението към храната, благодарността, ненасилието (кооперативността вместо него)...

не че на мен ми се отдава, но има примери с йoги пили отрови но оживели сякаш пили чиста водица,

и Шри Ауробиндо ако не ме лъже паметта също е ял месо,

има и хора които пък нищо физическо не ядат и живеят живи здрави с години.

:rolleyes:

Поздрави на всички :)

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Четейки темата се замислих за ескимосите.Те няма как да бъдат вегетарианци.Всъщност аз не се сещам те да имат дори един мъдрец,учител, нито известен автор дори и стигам до извода,че тяхната ниска степен на духовност би могла да бъде свързана с месоядството и липсата на плодове и зеленчуци,а също така и с начина им на живот(лов).Ще ми бъде интересно вашето мнение.

Поздрави!

Наскоро гледах един филм за ескимосите в който те по изключително жесток начин убиваха изчезващ вид тюлени и възрастният ескимос учеше детето си как да ги убива. Животът на ескимосите е значително по кратък от този на останалите хора - средна продължителност -35 години. Друг е въпросът,че те просто нямат избор какво да ядат, а при нашия неограничен избор направо си е самоубийство да избираш да се храниш точно с месо. Аз доколкото знам голяма част от тибетците са вегетарианци. Просто е до култура, възприятия и религиозно наследство.

Линк към коментар
Share on other sites

Не всички духовни последователи, които са яли или ядат месо, можем да окачествим като фалшиви духовни последователи. От друга страна, аз съм убеден, че онези от тях, които все пак имат духовни постижения, ще ги имат повече или в по-балансирана форма на изразяване, ако спазват здравословното вегетарианство. В не много фанатизирания си вид - то е достапно в днешно време почти навсякъде по земното кълбо! :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Тази сутрин ме събуди едно агънце.Издаваше звуци като малко дете.Бяха го вързали пред блока,където живея и си чакаше своята участ.Сега се прибрах и вече го нямаше.Не блее повече.Това е много зловещо .Не уважавам Гергиовден.По-точно не уважавам празнуването му по този начин.

Според вас Исус Христос вегетарианец ли е бил?

Редактирано от Тетрабиблос
Линк към коментар
Share on other sites

Не е бил.

За жертвените агнета. Този свят ще бъде различен и духовен, само когато престанат да се принасят в жертва на неизвестни и известни богове жертвени животни. Тази ужасна кръв, която се лее по всички празници е отровна за атмосферата. И в преносен, и най-вече в пряк смисъл. Освен, че водата има памет, паметта на кръвта е още по-страшна. И в случая дали си вегетарианец, дали не, общата карма сполетява всички.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

И все пак, има спасение и то се нарича Христос!

А Христос със сигурност Е вегетарианец. Всичко, що вегетира в нас, Той поглъща и това е горчивата чаша, това е паметта на кръвта, която той изсмуква, това е освобождението в Него.

Аз така го разбирам вегетарианството - всичко, що е атавистично заложено в нас, да можем да се освободим от него. А не само да не се консумира месо. Неконсумацията на месо наричам просто немесоядство.

А вегетарианството погледнато през моя поглед си е направо самоизяждане.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако се освободим от "всичко атавистично", ще кастрираме душата си. И ще сме с половин душа.

Аз не мисля, че имаме нужда от спасители и мъченици. Сотериологията и мартириологията са древни култове колкото света и там никой не е пръв пророк.

Отказваме единствената храна за душата си - истината. Аз не съм дете, което плаче самотно пред храма и търси родителите си...

Според официалното Християнство, Исус (Ясо) не е бил вегетарианец. А ако впоследствие гностическите секти са го изкарали, че се е хранил с люляци, е друг въпрос.

Вегетарианството е първо личен избор. И второ няма.

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас Исус Христос вегетарианец ли е бил?

Отговорът на този въпрос би би непълен, ако фокусирам само върху Исус ( Ясо, Йезу, Йешуа и т.н.). И без да изпадам в аполинарианстване или в разни афтартодокетически размисли, ще попитам на свой ред Вие как разбирате връзката Исус - Христос. Никой не говори за спасители и мъченичество, но нека не игнорираме смисъла на кеносиса. Иначе как ще допуснем Истината до душата си, бясно отхвърляйки смисъла на спасението в Христос, вкопчени здраво в тази си природа, как ще се освободим от тлението й. Аз не плача за нея, виждам до къде води. Синът Божи ( Логосът, Втората Ипостас на Пресветата Троица ) не идва да се подчини на, а да победи всички закони на именно тази тленна природа. И виж ти - успява. Снизяването Му губи смисъл, ако душата ни отхвърля очистването.

За мен дълбоката, истинската Самота е, когато Евхаристията, липсва.

Окупацията на душата, такава, каквато е сега, не води до нейното спасение. И въобще не ме интересуват разни било гностически или пък канонизирани и всякакви подобни секти. Така го чувства моята душа, а тя без Христа е сираче И ПЛАЧЕ.

Вегетарианството не е само отказ от месо. То е пълно съпричастие и към тези дори, които отричат смисъла на написаното: IGNE NATURA REGENERANDO INTEGRAT.

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас Исус Христос вегетарианец ли е бил?

Отговорът на този въпрос би би непълен, ако фокусирам само върху Исус ( Ясо, Йезу, Йешуа и т.н.). И без да изпадам в аполинарианстване или в разни афтартодокетически размисли, ще попитам на свой ред Вие как разбирате връзката Исус - Христос. Никой не говори за спасители и мъченичество, но нека не игнорираме смисъла на кеносиса. Иначе как ще допуснем Истината до душата си, бясно отхвърляйки смисъла на спасението в Христос, вкопчени здраво в тази си природа, как ще се освободим от тлението й. Аз не плача за нея, виждам до къде води. Синът Божи ( Логосът, Втората Ипостас на Пресветата Троица ) не идва да се подчини на, а да победи всички закони на именно тази тленна природа. И виж ти - успява. Снизяването Му губи смисъл, ако душата ни отхвърля очистването.

За мен дълбоката, истинската Самота е, когато Евхаристията, липсва.

Окупацията на душата, такава, каквато е сега, не води до нейното спасение. И въобще не ме интересуват разни било гностически или пък канонизирани и всякакви подобни секти. Така го чувства моята душа, а тя без Христа е сираче И ПЛАЧЕ.

Вегетарианството не е само отказ от месо. То е пълно съпричастие и към тези дори, които отричат смисъла на написаното: IGNE NATURA REGENERANDO INTEGRAT.

Привет,Силвия,

благодаря за вниманието Ви,но преди да продължим тази дискусия бързам да Ви уверя,че явно сте склонна натрапчииво да ми приричате убеждения,които ни най-малко не изповядвам.

Въпреки че в увертюрата Си предупреждавате за липсата на аполинарианство,то лъха измежду всичките редове на изказа Ви,уверявам Ви в това.Уместността на останалата терминологична тежест на мнението Ви няма да си позволя да коментирам,но бих Ви призовал да не прибързвате със заключенията.Много любезно от Ваша страна,но Вие почти отговорихте на въпроса си към мен от мое име,че и направихте заключения,преда да съм казал и една дума...Предпочитам аз самия да заставам зад позициите си!

Как преценихте,че кеносиса е игнориран при задаването на толкова всеобхватен и многозначителен въпрос?!Кой точно предложи на вниманието Ви гностически или канонизирани сектанстки убеждения?!И най-после,как бихте желали да продължим дискусията при наличието на такива безапелационни предубеждения и настроения при Вас?

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Моите почитания, Господине! Леко съм изумена.

Не сте ме разбрали правилно и то е защото използвам въпроса Ви само като база за отговор насочен към всички. Далеч съм от каквито и да било интерпретации на това какво Вие сте имали предвид, задавайки го, твърде далеч. Но ето Вие в случая си позволихте това и то доста прибързано. Опитах се да дам малко по-пълен отговор само. Има и постове от други хора тук също.

Моля за извинение, ако така започвайки своя, съм Ви побутнала към неправилни изводи! В случая погрешно бях интерпретирана самата аз, което никак не ми е за пръв път. Станало е недоразумение, за което ще Ви помоля за прошка.

Още веднъж, моля да бъда извинена за тази Ваша реакция, обещавам повече да не се основавам на Ваши въпроси, за да не ми се налагат подобни обяснения.

С уважение.

Линк към коментар
Share on other sites

"Отговорът на този въпрос би би непълен, ако фокусирам само върху Исус ( Ясо, Йезу, Йешуа и т.н.). И без да изпадам в аполинарианстване или в разни афтартодокетически размисли, ще попитам на свой ред Вие как разбирате връзката Исус - Христос"

Извинете и Вие в такъв случай за остротата на тона ми,но нямаше как да приема обръщението Ви принципно след този цитат,а по никакъв друг начин,освен лично адресирано към мен.Нямаше как да знам,че често оставате неразбрана.На това позовах моите пибързани заключения,но да не утежняваме нещата повече с излишните обяснения,както предпочитате Вие самата.

С най-добри пожелания!

Линк към коментар
Share on other sites

:D Не видях особена острота на тона, а нормална реакция. Приемам, че в случая недоразумението се дължи на моето недообяснение на обръщението "Вие" и то е точно така.

Ще го имам предвид вече. Благодаря! Поздрави и на Вас!

Вегетарианството е многопластово, а Вие определено го практикувате, за което Ви изказвам своите симпатии. Всичко добро!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...