Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

И именно заради това, на колебаещият се и съмняващ се човек, съвети не трябва да се дават.

Нека всички колебания и съмнения да бъдат изживени с цялата им болезненост, осъзнати и приети. Само тогава може да има и духовно осмисляне.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, така е. То и да се даде съвет (понякога колебаещият се дори уж го иска), ако човека не е узрял да го възприеме - все едно, че не е бил даден.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен лично ми е все тая , какво ще ми дадат да ям. Ако има кой да ми готви вегетарианско , ма като няма . Много ми е интересно какво си готвят вегетарианците:

1 понеделник -

2 вторник -

3 сряда -

4 четв. -

5 петък -

6 събота -

7 неделя -

Редактирано от Sarkis_999
Линк към коментар
Share on other sites

Големите хора обикновено си готвят сами.

На въпроса ти. Това е един от най-тъпите въпроси, които могат да се зададат на вегетарианците - какво си готвите, не сте ли умрели от глад (се подразбира)?

От 13 години съм вегетарианка и този казус - какво да си сготвя днес, не стои изобщо на дневен ред. Повярвай ми има какво и то е много вкусно. Има много книги с вегетариански рецепти, които да те просветлят.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Саркис, ти говориш за проявата на духовното в човека.

Всяка храна, всеки плод, зеленчук, придават на човек някакви качества, внасят някакви сили, влияят на харектера, в крайна сметка влияят на духовния ни живот.

Какви качества според теб внася в човек месната храна?

Линк към коментар
Share on other sites

На мен лично ми е все тая , какво ще ми дадат да ям. Ако има кой да ми готви вегетарианско , ма като няма . Много ми е интересно какво си готвят вегетарианците:

Не си готов да станеш вегетарианец. Безсмислено е да се дават съвети на човек, който няма да ги изпълни и не иска да учи. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Напротив, достатъчно готов е! Това е само проверка на пътя, по който се кани да тръгне. Опипване на почвата, както сме свикнали да казваме разговорно.

Линк към коментар
Share on other sites

Е-ех, как приличат доводите на Саркис на моите отпреди. Ама като ти дойде отвътре да не ядеш месо, що ще сториш? Ще спреш като мене.

Възможно е наистина Библията да е манипулирана. Правете това, което ви говори съвестта - там Библията е записана без манипулации - само трябва да се научим да слушаме. Христовите закони са записани в нашите сърца.

Някой ден наистина хората ще се чудят как така сме яли месо, както ние днес се чудим на канибалите.

Считам, че Саркис наистина е близо до вегетарианството, понеже вече си задава въпроси, а отговорите са съвсем близо - наистина е така. Прави каквото считаш естествено за себе си, без никакво насилие и компромиси. Да си вегетарианец насила също е много лошо, след време може да се откажеш и да загубиш много.

Как взех решение? Писах писмо на моя много добра приятелка, с която споделих нещата, които ме вълнуваха напоследък. То беше като изплуване и систематизиране, сглобяване на различни доводи и изводи в полза на вегетарианството. Непосредствено след това влязох в този форум и когато започнах да пиша мнението си все още не знаех, че това ще е преломен момент в живота ми, че всичко ще си дойде на мястото и ще взема решение. Огромен товар се сне от мене - чувството е прекрасно. Наистина нямам никакво желание да сложа отново този товар.

Бъдете себе си, бъдете добри!

Преди малко сънувах, че прегръщам и нося малко козле - изпитах много радостно чувство.

Месото не е храна! Месото се отрича от съвременните научни изследвания, то не може да се препоръча при нито едно заболяване като храна - напротив!

Оставете нещата да се случват естествено. Ние обичаме всички - и месоядните също.

Всичко добро по Пътя! :feel happy:

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Има и кармични причини за сегашното отношение между човешкото и животинското царство, но това не оправдава поведението на хората.

Здравейте! Станимир, стана ми интересно това което казваш - за кармичните причини м/у животни и хора. Знаеш ли нещо повече по темата и би ли споделил с нас моля те.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, на всички!

Радвам се, че има хора които мислят като мен.

Пътят ми към вегетарианството се оказа странно стечение на обстоятелствата, които ме доведоха по естествен начин до окончателния ми избор.

Майка се мъчеше да ни отгледа с брат ми по възможно най-добрия начин, но средствата бяха оскъдни. В къщи, както се досещате се хранехме и с месо. С брат ми тренирахме активно и мисля, че не е нужно да ви обяснявам по-нататък. Когато приключих с активния спорт в организма ми настъпиха драстични промени. За капак нямах никаква представа, какво да правя и със себе си, така лека полека се озовах в тунел. Нещо като да се изгубиш завинаги и единствените ти спътници да са тежката мигрена и лошия късмет. Години наред опитвах да се впиша в "обществото" около мен, но някак винаги чувствах самотата. Подредих криво ляво живота си и реших и аз да създам дом. Всеки ден приготвях нещо различно за хранене, но повярвайте и това не е правилния начин - понякога чувах /....мама не го прави така.../. И така с течение на времето установих, че месоядните не могат да живеят с нас. А на работа съм с 90% мъжки колектив - то няма такава месоядна сган. Сигурно повечето от вас са се срещали с подобни неща - разкази за лов, кланета, надяждане ..... ОТВРАТ - ще помислите, че за тях няма нищо друго смислено на този свят.

Една вечер, както бях забола поглед в чинията си установих, че от известно време не консумирам месо. И повярвайте сякаш огромен товар се свлече от раменете ми. Почувствах се страхотно. Дори усмивката ми стана истинска. Опитах да си спомня, от кога не съм имала мигренозен пристъп и се оказа, че нещата са взаимосвързани. :thumbsup: Срещнах тотален отпор от хората край мен. Много пъти се питах, какво толкова съм направила, възможно ли е да съм само аз..... и един ден търсейки рецепти за вегетарианци попаднах на вас :feel happy:

Не знам от колко време не консумирам месо, може би пет години. Нямам идея. Но живота ми придоби различен смисъл и няма да се откажа от това.

А тези които не могат да разберат вегетарианството сигурно трябва да се родят още един, два пъти за да го проумеят.

И така вече всичко си идва на мястото :feel happy:

Благодаря, че има хора като вас! :feel happy: Бъдете щастливи! :thumbsup:

Редактирано от Zorbarela
Линк към коментар
Share on other sites

Явно това, че всички хора около мен от година и половина ме "убеждават" колко е незаменимо месото и как аз съм едва ли не полуидиот заради това, че не ям МЪРША, не са изолиран случай. А пък аз се чуствам перфектно. И нямам ни най- малко желание да сложа плът в устата си повече.В интерес на истината около 2 месеца, след като спрчх да ям мърша, ей така за да видя какво ще стане хапнах един сандвич с месце. Просто не мога да опиша как мина последвалата нощ за стомаха и за целия ми организъм. Обаче най- фрапиращото е това неразбиране от страна на най- близките, хората от които очакваш подкрепа, каквото и да им говоря и показвам наглед. В семейството жена ми яде пиле и чат пат друга мършичка, но по въпроса за детето не можем да постигнем разбиране. Дъщеря ми е на три годинки, и въобще, ама наистина въбще не се сеща да иска месо, когато на масата има други храни, най- много да го даде на котката или кучето, ако и го сложат в чинията. Лошото обаче е, че си иска от т.нар. кремвирши от месо, които и котката не ги ще, а детето ги яде с удоволствие. Интересно какво ли толкова вкусно има в тях?

Линк към коментар
Share on other sites

Има в тях много неща, които не са месо и дават друг вкус, това обяснява едновременно реакциите и детето, и на котката <_<

Като малък и с мен много са се мъчили, тъй като съм чакал да ес разсеят и хоп - месцето под масата... Тогва са вдземали точно определени колбаси, в които соята и подправките са толкова преобладаващи, че някак си залъгват вкуса... :sleeping:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък да ви споделя за успокоение, че мене никой не ме тормози заради отказа да ям месо. Прекалено добре съм се мотивирала, нали предпочитат да съм здрава. Обаче и никого не бих принуждавала да се отказва от месото, няма смисъл, то си идва отвътре в един момент. Наистина, ако я нямаше традицията да се яде месо, на никое дете и през ум нямаше да му мине да си поиска.

Навремето съпругът ми в началото беше вегетарианец. Ами много просто беше всичко - готвех постно, а на някого ако му се прииска мръвка /мърша е по-добре казано/, просто си взима нещо от магазина отделно. Признавам, че тогава по време на вегетарианския си период беше по-човек, впоследствие агресията му изплува, стана по-нечовечен, по-нелогичен, да не употребявам по силни изрази.

Дори и само адската мигрена е достатъчен мотив на човек да му писне от месото - знам от опит. Но да добавя - не бива да се прекалява и с другите храни от животински произход, понеже и те товарят организма, макар и по-малко.

Снощи казах пред баща ми, че няма да ям наденица, а дъщеря ми неочаквано за мене му обясни, че не бива, понеже ми са излезли червени петна по кожата и съм на диета. Петната излязоха около десетина дни след спирането на месото и вероятно причината за тях е съвсем друга, така и не се разбра каква, ама какво да се обяснявам, те нещата се наредиха от само себе си. В нашия род има вегетарианки повече от десет години, та пътеката е утъпкана пред мене. Забелязах, че ми се прияжда все още месо в моменти, когато съм много ядосана, ама като си помисля какво ме чака, ако го погълна, ме обземат страх и отвращение - хич не искам пак да ме боли, пак да не спя, да ми блокират бъбреците, да съм нервна... По-добре е в такъв случай да се успокоя своевременно. На всичкото отгоре е нужно доста време и съответно страдане, докато се изчисти погълнатото месо от тялото. А-а, Не!

Отдавна съм се убедила в ползата от вегетарианството по време на православните пости - след двадесетина дни вече нямам главоболие, спя, чувствам се радостна, кожата ми се изчиства, нормализират ми се много неща в тялото и душата. Но съществуваше една вътрешна бариера и аз я осъзнах впоследствие - страхът да не си загубя свободата да правя каквото си искам. То аз съм свободна да си пийна и отрова, ако искам. Свещена глупост, ей!

Сега съм по-свободна отпреди. В момента, в който взех решение, сякаш огромен товар се сне от мене - почувствах се много лека. Наистина яденето на месо носи кармично натоварване. При това изобилие от растителна прекрасна храна!

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Мислите ли че е добре да се яде риба, когато не ядеш месо? Веднъж-два пъти месечно похапвам рибка, защото ми харесва и знам че има какво полезно организма да си извлече, но се чувствам малко виновна докато я ям, защото са я убили, че и пари са й взели даже, а аз си я хапвам. Това не е много вегетарианско - или - или, но незнам, търся си оправдания - в библията пише, че Христос е ядял риба и я е препоръчвал като храна, заедно с растителната храна, но това са оправдания... Вие какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

:) Cvqt,

Почти винаги убиваме нещо когато ядем - само при плодоядството не се убива (плодовете са за храна).

Мисля че рибата е нормална в този твой преходен период.

Особено ценни са рибните мазнини (omega-3: DHA), и то особено в период на бременост,

но тях може да заместиш с повече рапицено олио, орехи, соево олио, конопено олио и др. богати на omega-3.

Учителят е казвал (по мое инфо), че позволява на учениците си

да ядат риба но само в изключителни случаи.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че това са оправдания, колкото и да не искам да те обидя, но това е честното ми мнение. Рибата не е по-малко месо отколкото прасето или агнето или телето. Всички те са живи същества, които имат инстинкти и душа /било то и колективна/ така , че яденето на риба не е никак вегетарианско - не искам да те поставям в канони - кое е вегетарианско и кое не, но наистина ти не си вегетарианка. В библията пише много неща - за мен те не са критерии за истинност тъй като библията е била коренно изопачавана през годините.

Класическият текст в това отношение, даващ ни сведения за вегетарианско хранене, се намира в книга Битие: И рече Бог: ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна(Бит.1:29, 2:9).

Линк към коментар
Share on other sites

Пък аз спрях месото, защото ме болеше много силно главата и ако не го бях спрял- просто нямаше да оживея. И сега никак не се гордея, че съм ял навремето месо. Риба също не мога да ям.

Моето искане или не искане изобщо не е въпрос за разглеждане.

Линк към коментар
Share on other sites

Рибата е животно, ракът е животно, скаридата е животно, охлювът е животно, мидата е животно... освен останалите. Може да съм изпапкала някое червейче с плодовете, но не мисля да страдам от безсъние от това. На някои хора и животни им е позволено да ядат месо, на други - не. Ако упорстват като мене, просто започва да ги боли тук и там все повече и повече, докато се предадат. Правете си експерименти - хранене с месо и без месо по няколко седмици и се наблюдавайте. После остава да бъдете разумни. Все още поддържам версията, че на някои наистина им е позволено да се хранят с месо, те се справят правилно с такава храна и нейните енергии, приемат я естествено и с благодарност. Има цели такива народи, особено живеещите на север и край големи водоеми, пълни с риба. Има традиции да се благодари на душата на животното, че е е пожертвало за храна и лоши последствия няма. Особено ако животът продължава и след така наречената "смърт". Подозирам, че вероятно доста "умрели" са си далеч по-добре от живите. Говоря не само за хора, но и за животни. Въпроси, въпроси открити... Да не бъдем фанатици, всеки да яде каквото Господ дал и каквото му позволяват съвестта и здравето. Наблягайте на растителната храна и ако се чувствате добре от това, което е съвсем логично, карайте в същия дух. И благодарете за храната, това е една добра забравена вече традиция. Напоследък в главата ми често се върти една фраза, вероятно чута някога от баба ми: "Сядай, Боже, да ядем!" или "Хайде, Боже, да ядем!" - не чувам добре, ама явно да не сядам сама на масата. Има си молитви преди и след хранене - чак дотам едва ли ще стигна да ги повтарям, но вътре в душата си всеки може да се сети да благодари за храната и да научи на това децата си. Това прави храната многократно по-вкусна, което съм забелязала по време на пост, когато вниманието е по-насочено към духовните неща. Най-сладко съм яла по време на пост именно по тази причина.

Да добавя - тези дни си мислех за Йоан Кръстител. Той не е ядял нищо животинско, постел, доколкото имам спомен от Библията. Ако разделим хората на групи, вероятно аз спадам към неговата, щом месото не ми понася. Не е правилно ограничението и дори анатемосването от Църквата на такива, които категорично отказват да ядат месо - нещо, което прочетох в една православна книга миналата година. Решението е взето на някой от вселенските събори преди доста време и вегетарианството е анатемосано като ерес. Православните са няколко деноминации вече, та не твърдя какво е официалното становище по въпроса към днешна дата.

Извинявам се, че към този момент не посочвам източници, намирам се в една интернет зала. Ама щом апостол Павел, доколкото си спомням, е казал, че ако с яденето на месо би съблазнил /тоест вкарал в грях/ брата си, няма да яде месо до века, може да помолим някои християни да бъдат по снизходителни към това какво ядат или не хората. Защото много вегетарианци са истински стръвници в енергийно и мисловно отношение, а месоядни са смирени и добри... И обратно, в повечето случаи, може би... Нали отказът да се яде месо и да се съучаства в убиването е признак на милост към всичко живо.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Защото много вегетарианци са истински стръвници в енергийно и мисловно отношение, а месоядни са смирени и добри... И обратно, в повечето случаи, може би... Нали отказът да се яде месо и да се съучаства в убиването е признак на милост към всичко живо.

:thumbsup2: Това са едновременно верни неща, които си противоречат само привидно. Ако човек е вегетарианец по дух, но поради някаква причина яде месо, това означава само, че в този пункт той има още какво да подобрява. И определено няма да се озвери, ако премине на балансирано вегетарианство :dancing yes:

От друга страна, озвереният вегетарианец може би все още не е вегетарианец по дух, което не означава, че трябва да прояжда месо - така той би се озверил още повече... <_<

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Рибата е животно, ракът е животно, скаридата е животно, охлювът е животно, мидата е животно... освен останалите. Може да съм изпапкала някое червейче с плодовете, но не мисля да страдам от безсъние от това. На някои хора и животни им е позволено да ядат месо, на други - не. Ако упорстват като мене, просто започва да ги боли тук и там все повече и повече, докато се предадат. Правете си експерименти - хранене с месо и без месо по няколко седмици и се наблюдавайте. После остава да бъдете разумни. Все още поддържам версията, че на някои наистина им е позволено да се хранят с месо, те се справят правилно с такава храна и нейните енергии, приемат я естествено и с благодарност. Има цели такива народи, особено живеещите на север и край големи водоеми, пълни с риба. Има традиции да се благодари на душата на животното, че е е пожертвало за храна и лоши последствия няма. Особено ако животът продължава и след така наречената "смърт". Подозирам, че вероятно доста "умрели" са си далеч по-добре от живите. Говоря не само за хора, но и за животни. Въпроси, въпроси открити... Да не бъдем фанатици, всеки да яде каквото Господ дал и каквото му позволяват съвестта и здравето. Наблягайте на растителната храна и ако се чувствате добре от това, което е съвсем логично, карайте в същия дух. И благодарете за храната, това е една добра забравена вече традиция. Напоследък в главата ми често се върти една фраза, вероятно чута някога от баба ми: "Сядай, Боже, да ядем!" или "Хайде, Боже, да ядем!" - не чувам добре, ама явно да не сядам сама на масата. Има си молитви преди и след хранене - чак дотам едва ли ще стигна да ги повтарям, но вътре в душата си всеки може да се сети да благодари за храната и да научи на това децата си. Това прави храната многократно по-вкусна, което съм забелязала по време на пост, когато вниманието е по-насочено към духовните неща. Най-сладко съм яла по време на пост именно по тази причина.

Да добавя - тези дни си мислех за Йоан Кръстител. Той не е ядял нищо животинско, постел, доколкото имам спомен от Библията. Ако разделим хората на групи, вероятно аз спадам към неговата, щом месото не ми понася. Не е правилно ограничението и дори анатемосването от Църквата на такива, които категорично отказват да ядат месо - нещо, което прочетох в една православна книга миналата година. Решението е взето на някой от вселенските събори преди доста време и вегетарианството е анатемосано като ерес. Православните са няколко деноминации вече, та не твърдя какво е официалното становище по въпроса към днешна дата.

Извинявам се, че към този момент не посочвам източници, намирам се в една интернет зала. Ама щом апостол Павел, доколкото си спомням, е казал, че ако с яденето на месо би съблазнил /тоест вкарал в грях/ брата си, няма да яде месо до века, може да помолим някои християни да бъдат по снизходителни към това какво ядат или не хората. Защото много вегетарианци са истински стръвници в енергийно и мисловно отношение, а месоядни са смирени и добри... И обратно, в повечето случаи, може би... Нали отказът да се яде месо и да се съучаства в убиването е признак на милост към всичко живо.

Добре! Така да е, но не мисля, че си права. Просто отиди в сайта арена и си драпми един филм. Казва се earthlings (2003). После пак ще си поговорим.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте имам въпрос ,:) надявам се на компетентен отговор.

Има ли връзка между липсата на месо в храната и проблеми с косата ,възможно ли е при дълга липса на месо в храната да се получи оредяване или косопад.

Според мен е много нелогично ,но не знам нищо по темата и не мога да се обоснова.

Говорим само за месо ,липсата на което според мен е далеч от идеята за непълноценно хранене.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Мишо!

Малко трудно ще изтегля и гледам филма, понеже нямам възможност в скоро време. Любопитна съм, за какво се отнася? Какво искаш всъщност да ми кажеш, какво е твоето мнение, как си възприел ти нещата?

Като цитираш цялото ми писание не разбирам с какво по-точно не си съгласен? Обещавам при възможност да си изтегля филма, но нали разбираш, че това не е гаранция, че ще започна да мисля по друг начин. Решението ми е в резултат на вътрешно усещане, да бъда в хармония със себе си и света, който ме заобикаля, да се чувствам добре. Някаква информация отвън едва ли ще може да се сбори с вътрешния ми глас, с мен самата, с начина, по който се чувствам.

Бъди себе си, бъди свободен и остави другите свободни - старая се да следвам това правило в живота си. Ще ми е интересно да коментираме филма, когато имам възможност, благодаря ти за предизвикателството, аз обичам предизвикателства.

Отговор към ДИДИ: От това, което знам, е възможно да ти липсват цинк и селен, витамини от групата "В", ненаситени мастни киселини, витамин А, Е и Д / пълнозърнени храни, растителни масла, яйчен жълтък, извара, листни зеленчуци, ядки.../ Едни добри комбинирани витамини с минерали може много да помогнат. Има тук по-добри и опитни специалисти, те ще те упътят. Косата може да линее и от стрес. Преди години ми показаха това нагледно с един апарат, на който се виждаше как в резултат на стреса се получава спазъм на кожата на скалпа, кръвоносните съдове се изкривяват, храненето на корените се нарушава и косата става по-тънка, дори започва да капе. Масажи й се отразяват много добре, има добри билкови стимуланти. И да се върна на темата - да не обвиняваме за това липсата на месо в храната. Наскоро видях своя първа братовчедка, която е вегетарианка повече от петнадесет години, косата й си беше съвсем добре.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте имам въпрос ,:) надявам се на компетентен отговор.

Има ли връзка между липсата на месо в храната и проблеми с косата ,възможно ли е при дълга липса на месо в храната да се получи оредяване или косопад.

Според мен е много нелогично ,но не знам нищо по темата и не мога да се обоснова.

Говорим само за месо ,липсата на което според мен е далеч от идеята за непълноценно хранене.

Не би трябвало да има връзка между липсата на месо в менюто и оредяването на косата. Всеки организъм е строго индивидуален и косопадът е проблем, който се влияе от много фактори включително и емоционалното състояние на човек. В много от случаите косата оредява тогава когато има голямо наличие на токсини в организма и обратно при изчистване на организма се забелязва сгъстяване на косата. Аз самата съм вегетарианка от 5 години и ако ми видиш косата няма да повярваш - дълга е повече от 1.20 м., а и е доста гъста.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, ако се съберат толкова много вкуснотии на едно място, дали на хората, които все още ядат месо, то ще им липсва, когато могат да си вземат нещо истински хубаво?

.....

Знаеш ли, отношението на любителите на месо към нашата критика е като на пушачите...пак към нашата критика. Докато един пушач не остави цигарите, не може да усети как гадно вонят. Същото е с месоядците - те не могат да усетят миризмата на леш която излъчва месото...пък и тези, които ядат месо :3d_114:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...