Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Като чета някои мннения в които пише колко природосъобразна е употребата на месо, ми идва наум въпроса:

"Дали е природосъобразно да подлагаме месото на топлинна обработка, или трябва да го ядем сурово?"

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Природосъобразно или не, това е практика при хората, която не е от вчера и нема да свърши утре. Всеко нещо, към което организма се приспособи може да стане "природосъобразно". И употребата на алкохол сигурно немаше да е природосъобразна, ако човешкия организъм не беше приспособен с течение на хилядолетията да го приема...

Редактирано от стругар
Линк към коментар
Share on other sites

Като чета някои мннения в които пише колко природосъобразна е употребата на месо, ми идва наум въпроса:

"Дали е природосъобразно да подлагаме месото на топлинна обработка, или трябва да го ядем сурово?"

Знаеш ли? Въпросът ти е доста добър. Без да заставам на страната на вегетарианци и не такива, ми се иска да отбележа, че има народи , при които месото е доста основна храна.Там се приготвят най- вкусните сушени меса./ Като Монголия./ Пастърма. Тя не маже да се приготви от некачествен продукт и изисква спазването на строги правила за сушене/ Не както у нас се продава бързо изсушен продукт/. Северните народи сушат настъргана риба, което е тяхна основна храна.

Линк към коментар
Share on other sites

Станиимире,

стругар ли имаш предвид?

Да. Но от друга страна в самия въпрос, се съдържа сериозна тема за размисъл, както за привържениците на вегетарианството, така и за неговите "противници".

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Да! Може би стигаме до проблема за качеството. Качествата на продуктите, качествата на храненето, на взаимоотношенията, на диалога, на живота... Земни хора сме всички!

Редактирано от dina_qneva
Линк към коментар
Share on other sites

стругар, имам едно въпросче към тебе. Но искам да ми отговориш откровенно и с ръка на сърцето: Влизал ли си някога в кланичната зала на някой месокомбинат(по-голям). Не става въпрос само да си минавал, а спирал ли си се да погледаш около час закола на пет крави, десетина прасета или агнета, ей-така просто от интерес, какво става в този момент на смърта на животните, дали е интересно или страшно или безразлично - от твоя гледна точка. Моля те да ми отговориш.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако позволиш и аз ще ти отговоря. Да! Влизала съм. Изпрати ме учителката ми по биология да закупя необходими и органи за часовете в училище. Дни наред плаках и не проумявах много от въпросите си.Бях на 14 години тогава. Много неща се промениха у мен. Много други неща видях до сега. Обожавам цветята и обичам животните, но не намразих хората. Кое е по-жестоко: това, което се вижда в кланиците или онова, което се прикрива, но е майсторско унищожаване на себеподобни?/Сред хората/Това, обаче е за друга тема.

Редактирано от dina_qneva
Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е един "стругар" да еволюира? Всеки човек е "стругар". Човечеството е съвкупност от "стругари". Обществото ни е "стругарско". Разликата между "стругарите" е малка. Едни "стругари" ядат месо други - не. Едни "стругари" са по-добри, други по-лоши, като различното в по-добрите е, че съумяват да подтискат лошотията си в определени рамки. Аз съм привърженик на тезата, че Духовната искра не еволюира. Адамитското човечество не може чрез еволюция ( която аз не виждам ) да се доближи до Висшите светове. Вегетарянството не подсигурява на "стругаря" присъствие в Нирвана, Статичното царство или Шамбала. Само човекът-стругар има нужда да яде или не яде месо, да е добър или лош. Чрез култивация един "стругар" не би могъл да се новороди или възкръсне.

Линк към коментар
Share on other sites

Някой тук работил ли е на струг? Знае ли някой от тук пишещите какво е да си стругар? Били ли сте от тази страна, от страната на "стругарското" човечество? Емпиричното, механичното вегетарианство е най-лесната работа. Вегетарианци ли сме наистина? Аз не зная дали съм новородена или възкръстнала или пък ще ставам съвършена. Само зная, че не съм съвършена и то го зная със сигурност това. Дай Боже, както досега, никога да не го забравям, че като се самозабравя, тогава ще стане много по-лошо, от колкото, ако съм на някой струг.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Ние сме "стругарско" човечество. В думата "стругар" не влагам негативизъм и нямам в предвит човека пишещ под този ник. Аз също съм "стругар". B)

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е, не влагаш нито позитивен, нито негативен смисъл. А това какво е?? За мен - бепристрастна констатация. Добре, това е ясно, Вики. То не е откриване на топлата вода. Да кажем, че я преоткриваме. И после? После какво следва? Как да продължим, като не влагаме ли? Нищо да не влагаме, така ли? Ето това не ми е ясно.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма и нужда от това. Готовите отговори не са отговори. Само се сравнявах до къде съм, сверявах се, да кажем. А ти сега сам с този отговор ми отговори, но може би без да го съзнаваш. Вложи нещо ти несъзнателно. Нещо красиво, Вики. Ето го отговорът!

Е?

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки човек е "стругар". Човечеството е съвкупност от "стругари". Обществото ни е "стругарско". Разликата между "стругарите" е малка. Едни "стругари" ядат месо други - не. Едни "стругари" са по-добри, други по-лоши, като различното в по-добрите е, че съумяват да подтискат лошотията си в определени рамки.

:3d_146::)

Възможно ли е един "стругар" да еволюира? Адамитското човечество не може чрез еволюция ( която аз не виждам ) да се доближи до Висшите светове. Чрез култивация един "стругар" не би могъл да се новороди или възкръсне...Само човекът-стругар има нужда да яде или не яде месо, да е добър или лош.
Учителят Дънов е съветвал учениците и някои определени други хора да се откажат от месото. Йогананда и Свами Шивананда Сарасвати са пример за същото.

Висшият свят е с протегната ръка за помощ.

Пътят на ученика който я поеме е само отчасти в материалния свят.

...Духовната искра не еволюира.

Това е вярно. Но тя може да намери пътя за в къщи или обратното, да продължава лутането си заплетена в материалното.

Вегетарианството не подсигурява на "стругаря" присъствие в Нирвана, Статичното царство или Шамбала.

"невъзможното за човеците е възможно за Бога" Господ Исус Христос

Новораждането е дар от Небето.

Новороденият според отговорността си ще даде плод - "30, 60 или 100".

Съзнателният човек има възможност за избор.

Линк към коментар
Share on other sites

стругар, имам едно въпросче към тебе. Но искам да ми отговориш откровенно и с ръка на сърцето: Влизал ли си някога в кланичната зала на някой месокомбинат(по-голям). Не става въпрос само да си минавал, а спирал ли си се да погледаш около час закола на пет крави, десетина прасета или агнета, ей-така просто от интерес

Кой нормален човек, може да ходи да гледа как колят масово животни, ей така от интерес? Всички знаем какво става там и не виждам какво значение има моето, твоето или което и да е друго мнение по въпроса. Всички ние сме животни в една кланица и рано или късно на всеки му теглят ножо, дали ни харесва или не, това нема да промени нещата.

Възможно ли е един "стругар" да еволюира? Всеки човек е "стругар".

Защо реши, че именно "стругар" (каквото и да имаш предвид под тоя термин) требва да "еволюира"?

Едни "стругари" са по-добри, други по-лоши, като различното в по-добрите е, че съумяват да подтискат лошотията си в определени рамки.

А кой ти каза, че делението на "добро" и "лошо" наистина съществува в законите на вселената, а не е част от примитивните човешки разбирания? Защо мислиш, че знаеш кое е "добро" и кое "лошо", и има ли граница между двете понятия в действителност...

Редактирано от стругар
Линк към коментар
Share on other sites

[

Висшият свят е с протегната ръка за помощ.

Пътят на ученика който я поеме е само отчасти в материалния свят.

"невъзможното за човеците е възможно за Бога" Господ Исус Христос

Новораждането е дар от Небето.

Новороденият според отговорността си ще даде плод - "30, 60 или 100".

Съзнателният човек има възможност за избор.

:) Благодаря :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Е, щом сме стругари, как да не знаем кое е добро и кое е зло.- Добро е всичко, което попълва бройката на нормата..а злото са стружките, които само белимогат да свършат. :о))

Линк към коментар
Share on other sites

Точно това казвам и аз - "доброто" и "злото" съществуват само в нашите примитивни човешки разбирания за морал. Също както и любовта, омразата и др. примитивни изцяло човешки чувства и разбирания, на които често се придава "божествен" характер...

Линк към коментар
Share on other sites

За да можем да твърдим, че нещо е примитивно трябва да познаваме и това което не е примитивно. По какво се различава истинския морал от примитивния/човешкия? И по какво се различават истинските чувства от примитивните/човешките? (Въпросите ми са към стругар. Не да държа да получа отговор)

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Сърдечен поздрав към стругар!

Симпатията ми нарасна заради склонността да подлага всичко на съмнение, да търси доводи. Начетен е и доста продуктивен. Направо си е един от нашата група търсещи. Много ми напомня самата мене преди време, която защитавах месоядството в тази тема. Който търси, ще намери истината!

Желая здраве на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Ако позволиш и аз ще ти отговоря. Да! Влизала съм. Изпрати ме учителката ми по биология да закупя необходими и органи за часовете в училище. Дни наред плаках и не проумявах много от въпросите си.Бях на 14 години тогава. Много неща се промениха у мен. Много други неща видях до сега. Обожавам цветята и обичам животните, но не намразих хората. Кое е по-жестоко: това, което се вижда в кланиците или онова, което се прикрива, но е майсторско унищожаване на себеподобни?/Сред хората/Това, обаче е за друга тема.

Не случайно задавам точно този въпрос. Пол и Линда Маккартни имат една хубава мисъл: "Ако кланниците имаха стъклени стени, всеки би бил вегетарианец."

Когато веднъж в един такъв разговор споделих на една моя позната, че децата ми като пораснат малко, ще ги заведа да видят фабриката от където идват пържолите и кюфтетата, тя ми отвърна: "ако някой заведе моя син в кланница ще го убия" И вечерта спокойно сядат на масата с варено или печено, а да минават някакви мисли за убийство на живо същество, за смърт??? аааа, няма такова нещо тука - ние месцето го купихме от магазина - опаковано, чистичко, красиво. И сега ни е вкусничко.

Извесно време бях преподавател в Техникума по хранителна промишленост и по време на практика една от темите беше "Месодобив", а това предполага посещение на кланичната зала и запознаване от близо с технологията на закола на едър рогат добитък (крави и телета до 2 год. възраст), на свине, и на дребен рогат добитък (агнета 6 мес) и овце. Когато влизахме в кланичната зала за закол на едрият рогат добитък, всички ученици се стъписваха и известно време не можех да ги накарам да приближат работното място на зашеметяването и закола(това бях забелязъл също и при моите състуденти от института по време на практика - иначе големи хора).СТъписва това, че такова голямо животно като кравата 300-400 килограма, ще бъде убито. И почти всички започват да се държат като зомбирани - не чуват моите обяснения, втренчено гледат какво ще стане при зашеметяването и послеващия закол, гледат с отвръщение и с интерес, сякаш искат да видят душата на животното. Не мога да ги откъсна. А в България за зашеметяване се използват не толкова "хуманни" методи като в чужбина(зашеметяване това е обездвижване на животното преди закола и се извършва при говедата с чук - силен удар с чук по челото между рогата за да се счупи черепа и да се увреди предната част на мозъка, или с "ланцетовиден" нож се прерязва, прекъсва гръбначният мозък между атласа и епистрофея - първия и втори шийни прешлени, с което се прекъсва връзката на главния и гръбначен мозък, с което двигателните функции на животното се блокират, а сърцето и дишането продължават да действат (изучавал съм в ВИХВП и опита на чужбина и по-точно на Австрийските кланници, където зашеметяването става "хуманно" с газ). Това е технологично нужно, за да се обезкръви максимално добре мускулатурата, затова след зашеметяването животното се вдига на задния десен крак вързано с верига висящо с главата надолу. През всичкото това време то е живо, диша, вижда, сърцето му работи, но мускулите не. На следващото работно място се извършва закола а именно удар с подходящ нож, в областта на сърцето между предните два крайника като се "цели" дясното предсърдие. Разрезът е около 10-15 см. и от там руква всичката кръв подпомагана и от едновременната работа на сърцето - около 7 - 8 литра, които се изтичат в специална вана за събиране на кръвта, използвана за кръвен серум. Почти веднага след това започва - на следващото работно място - задирането на кожата на главата, ляв и десен предни крайници, на следващото раб. място задиране на задни крайници, и опашка, прави се зазрез по линия "алба" (бялата линия по корема) и на следващото задраната част на кожата се връзва със синджир и с издърпване нагоре с помоща на ел. лебедка, се одира животното. Следва изваждане на вътрешните органи, отрязване на главата и крайниците и разполовяване на трупа с ел. трион, а след това и разполовяване на половинките. Това става в рамките на 10 15 мин. Ако любопитен човек отиде в този момент и погледне отблизо един бут или една предница, ще забележи, че мускулчетата по общата мускулатура на току-що одраното животно още помръдват. Наистина обстановката в кланичната зала е много тягостна - въпреки, че е добре осветена, някак си вътре е мрачно. На мен винаги ми е напомняла крематориум. Хората работят с едно напрежение и бързат да свършат определените им за колене животни най много до обяд. Особено това се чувства на работните места на зашеметяване и на закол. Тягосно и сякаш друг свят от околният е и обстановката в предкланичните обори, където животните престояват 24 часа без храна и вода, за да бъде стомашно-чревния тракт празен като технологично това допринася за по-малкото замърсяване на месото от чревно съдържание при отделянето на вътрешностите.

Да ме извини аудиторията за кръвопролитните технологични обяснения, а месоядните със "слаби сърца по-добре да не четат". Защото обикновенно това е реакцията на този вид лицемерие - не искат да знаят ,само и само да не би съвестта им в един миг да стане по-силна и да надделее над удоволствието. Защото всичко по-горе описано би имало смисъл, ако на земята в момента нямаше какво друго да се яде. Но в настоящото време от въплъщението ни в третата плътност изпорзването на месо от животни за храна е чист каприз на вкуса, който хората задоволяват, без да има някаква връзка с доставянето жизненонужни хранителни вещества за организма. И за задоволяването на това удоволствие (а не нужда) плащат със страданието и живота си биологично съвсем близки до човека същества. От това по-голяма макар и рафинирана диващина......!!!!! Явно е безмислието на тези убийства, а както е казал Учителя: всяко нещо което има смисъл е от Бога, а всичко което е безмислено е от дявола.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...