Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Здравейте,

аз съм вегетарианка от доста години - не си спомням точно откога, защото преминаването ми към този начин на хранене не беше изведнъж, а постепенно. Първо след като осъзнах колко е вредно месото и последиците от консумирането му ми трябваше известно време за да свикна с мисълта, че няма да го консумирам. След като успях да приема този начин на хранене в мислите си мисля че нямаше проблем физически да спра консумацията на месо. И затова аз си мисля, че хората не трябва да се доверяват на мнението на околните по този въпрос, а за себе си да прочетат повече литература и да се замислят как се чувстват след консумация на месо и в дни, когато не са консумирали. Мисля, че книгата "Основи на вегетарианството" дава доста добри аргументи в полза на вегетарианството.

Мисля, че когато човек спре да консумира месо това помага на духовното му израстване - по-лесно става и "умствен вегетарианец" /с чисти мисли и чувства/.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте,

наскоро разбрах че самото на тесто на тутманиците и други подобни изделия се прави със свинска мас, за да ставало по-гъвкаво или нещо такова. :angry:

Така е Ради!

Наскоро разбрах, че в един много популярен вид лютеница също се слага свинска мас, без да е част от технологичния процес и това не е упоменато на опаковката. :angry: Което ще рече, че е напълно вероятно подобни "добавки" да се слагат в най-различни други храни и неволно да ги консумираме...каква гадост :thumb down: !!!

Всъщност, ако се огледаме, ще видим, че подобни антивегетариански тенденции има в почти всякакви ежедневни неща. Например дрехи, обувки и чанти, които се правят от естествена кожа, да не споменаваме палтатта и шаловете от лисици - как изобщо накои носят подоно нещо не мога да разбера...

Или друг пример - козметичната индустрия - всякакви кремове, мазила и червила, които ако сами по себе си не съдържат животински продукти, то най-малкото са използвани животни за тяхното тестване. Да не споменаваме за медицината и фармацевтиката...

Списъкът е много дълъг, има още много време да мине, преди да се спре този процес на унищожаване на животните. Понякога е неизбежно това. Но тези случаи са сигурно 1% от всички възможни. Само 1%! А останалите 99%???

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте !

Харесва ми диалога по темата . Ако ми позволите ... може ли да се опитам да отговоря на някои въпроси - така да се каже ... " сумарно " ? Зощото ще ми е по лесно по този начин .

Аз също като вас съм вегетарианец и съм си задавал и аз редица въпроси . На някои съм успявал да си отговоря горе-доло задоволително . Поне на мене тези отговори ми допадат за сега - но всичко е променливо на този свят .

... Човек при създаването му от Бог е бил вегетарианец преди " грехопадението " . Хранел се е в Рая и от "духовната храна " и за това не имал нужда от месо . След " Потопа " обаче връзките с Духовните светове са затворени и чрез месото си набавя необходимите елементи , построяващи "поднебесните тела " . След много хилядолетна еволюция - използвана за изграждане на " поднебесните тела " и усъвършествуването им , вегетарианството вече служи за изчистване на вече изградените тела и влизане във " владение " на тези тела .

А в Библията въпроса не е застъпен ( все още ) в такъв вид , че да е за "масова консумация " защото не е назрял момента познанието да бъде " свалено " сред масовия читател . За това ние му казваме , че е окултно познание - сиреч тайно , скрито за масовия читател . Според мене , точно това е имал в придвид и П. Дънов когато е говорил за Новата раса ....

... Новата раса ще са хора които вече са изградили и усъвършенствали " поднебесните си тела и вегетарианството за тях няма да е философия а, ...Начин на живот без който Новите Човеци няма да могат да живеят .

Но според мене това няма да стане изведнъж а, постепенно , защото хората сме различни . Намираме се на различно стъпало на еволюция и за това ни е необходима различна по произход и качество храна . И за това Христос е казал да не гледаме ближния какво яде а , какво приказва и как живее . Сиреч дали оставяме ближния да върви по собственната си еволюция като индивидуален вътрешноживеещ дух и сам да си определя степента на вегетарианство според собственните си възможности и израстване .

Поне аз , така разбирам нещата . От момента в който ми се наложи да стана вегетарианец , тези мисли не ме напускат и всикидневно преоткривам по една малка " тайничка" . В последствие се оказва , че не е никаква "тайна " а, добре забравено старо познание.

Така по-лека и семейството ми започна да консумира все по-малко месо . Докато и те ... :D се "обедиха " , че не могат да ядат много от този артикул по магазините . Така , че вегетарианството според мене е въпрос на индивидуална еволюция . Но може и да се научи човек по пътя на философията ... ако реши сам и бъде постоянен и "не пита " ... до кога . Да го прави докато му е приятно и ...здравословно.

Надявам се да съм помогнал на някой като мене интерисуващ се от вегетарианството .

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Наде, коя е тази лютеница?

Иване, това съждение за "поднебесните тела" е интересно.

Според мен прояждането на месо не е било необходимо и като цяло е голяма грешка.

То не спомага за изграждането на нищо позитивно и според мен всеки е призван да бъде вегетерианец и за да започне от днес.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте ,

От човешка гледна точка "прояждането на месо " е грещка , но от еволюционна не е .

Дължа ви едно уточнение .

Поднебесни тела според мене са : Причинно , Умственно , Астрално , Етерно , Минерално .

С " прояждането " на месо и с виното .. Човек "забравя " небесния си произход . Така не му се налага да " тъгува " по Духовните светове и да се концентрира върху по близката до него задача при инволюцията . А тя е да се концентрира върху настоящето си прераждане с цел придобиване на максимални резултати при опитностите във всяко едно прераждане като " единственно и последно " .

И обратно при ... еволюцията вегетарианството е храна и лекарство за достигналия необходимата опитност дух .

Умишлено не се докосвам до нивото на рецепти .... . В къщи аз готвя . Така се опитвам да избегна превръщането на сайта в ... закусвалня . Това е от уважение към създателя на учението . Ако усета на езотерика не му подскаже коя храна става за него .... язък за ...астрологичните му таблици и съвпади на планети и галактики . Да чака следващите прераждания докато узрее като плод от плодно дръвче . И тогава няма нужда да изчислява с линийки , пергели , транспонтири и всякакви човешки изобретения кога и какво да си сготви в тенджерата . Пък миризмата на лютеница с мас ще я " хване " поне от 1-2 метра и то през затворен буркан . А , също така и кой говори мило и нежно - пък умът му .... - уважавам вашата интелигентност .

Линк към коментар
Share on other sites

Наде, коя е тази лютеница?

Лютеницата на "Олинеза"...Представи си, слагат в нея маста съвсем нелегално. Мой познат е одитор по ИСО 2001 и при направената от комисия проверка го установиха преди няколко седмици... :angry:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Трябва да се внимава и с опакования хляб - също може да има мас, за да бъде по-дълго време мек. Аз съм купавала такъв, но не в България.

А преди време стана въпрос за желатина, който се прави от кожата и костите на животното, разбрах също, че освен в желета се слага и в много други продукти, например - сладолед, кисели плодови млека за постигане на кремообразен вид, в дъвките за еластичност, в крема на тортите и въобще в кремообразни кисели млека и сирена / извара/, в алкохолни и безалкохолни напитки и др.

За съжаление това, което зная, е по принцип, не мога да посоча някоя фирма или марка на българския пазар, но с хранителните продукти на италианския пазар имам повече опит.

Аз отскоро съм вегетарианка и все още не мога да надушвам през опаковката съдържанието на продукти от убити животни, затова при избора си освен от вида на храната се ръководя и от състава й. Надявам се след време да мога повече да се доверявам на усета си. :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

проблемът е, че не навсякъде (да не кажем почти никъде) не обявяват това.

Време е вече ние, вегетарианците да отстояваме правата си и да не допускаме това безобразие. Желатинът е евтин продукт и никой млад капиталист не се свени да го използва.

Докога ще търпим да ни тъпчат с трупове против волята ни?

За мен лично вече 2 фирми - Данон и Олинеза вече не съществуват. Техните продукти прост не ги забелязвам, пък и не им правя добра реклама във всеки един удобен момент.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Що се отнася до отровите в животинското месо - това може да се преодолява. Най-важно за това е отношението на животното към човека, а то произлиза от отношението в обратна посока. Образно - ако човек вземе разрешение от животното, да бъде убито и консумиране - то месото ще е дори полезно. Това има връзка с безпределната тема за любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

Що се отнася до отровите в животинското месо - това може да се преодолява. Най-важно за това е отношението на животното към човека, а то произлиза от отношението в обратна посока. Образно - ако човек вземе разрешение от животното, да бъде убито и консумиране - то месото ще е дори полезно. Това има връзка с безпределната тема за любовта.

Лично аз не само не мога, но и не искам да си помисля, че убиването на животните и консумирането на месото може да бъде полезно. Уважавам правото ти на мнение, но позволи ми да възразя и с двете си ръце. Това, според мен, не е нито хуманно, нито здравословно, и не го приемам за себе си. Ако е възможно да ни предоставиш повече информация за това как може подобен акт да е полезен, ще ми бъде интересно.

Поздрави,

Надежда

Линк към коментар
Share on other sites

Добре Надя, защо не се замисляш за убиването и консумирането на растенията? В какво точно се състои разликата? И растенията и животните знаят, че са ни нужни за оцеляване. Ако отношението ни към тях е правилно - те просто ни помагат доброволно. Не се съсредоточавай само в думата убийство - то си е грях, но значението и в случая не е греховно.

Линк към коментар
Share on other sites

Забравих да спомена нещо. Аминокиселините са жизненоважни за човешкият организъм, откъде бихме могли да си ги доставяме, ако не консумираме месо? И аз самият не обичам много месото, но въпреки това някои мотиви на вегетарианците са ми непонятни. Според Учителят - основно отровата в животинският организъм се дължи на стреса у него, който е приничен от човека. Възможно е обаче такъв да не се причинява. Освен това според такъв може да се причинява и на растенията.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Венци,

Както споменахме още някъде в първите мнения по темата, въпросът за вегетарианството има две гледни точки: морална (+ езотерична) и физиологична. Физиологичната гледна точка е: не приемай нещо, което внася отрова в организма ти. Моралната е: не отнемай живот, не наранявай. И двата (физиологичен и морален) аспекта са много дискутирани и обсъждани и има много противоречиви мнения по тях. Ако и двата аспекта ти звучат смислено и си убеден в тях, мисля че резулатата в живота не трябва да закъснява. По въпроса за аминокисилините и витамините (спорния B12) за справка, мисля че можеш да прочетеш някой от съвременните книги за вегетарианство. А по въпроса дали да прави изключения в собствения си живот, мисля че всеки трябва да реши за себе си. Познавам хора, които са върли вегетарианци и даже суровоядци, както и хора, които се смятат за вегетарианци въпреки, че в определени случаи консумират пилешко и риба.

Аз също като теб смятам, че ако животното само пожелае да се жертва за теб - това не е нарушение на космичния принцип за ненасилие и няма да се задейства закона на Карма. Известна е една причта с Буда, когато бил казал, че еди си кой ден няма да приема ученици за разговори. Обаче идва един дрипъв човек и Буда веднага го приема. Учениците му се възмущават. Буда казва, че преди много прераждания, докато той е търсил просветление и е медитирал дълго, един заек сам се хвърля в огъня пред него, за да се жертва и да има той с какво да продължи живота си. Поради тази причина сега Буда му се отблагодарява. Друг пример - индианците? Нарушават ли те закона на Природата? Според мен - не. И то поради простата причина, че техните шамани са се молили на Великият Дух да им разреши да убият няколко бизона, за да се прехранят. Прави се връзка с Космичния Разум и се иска разрешение, даже са питали колко животни точно може да убият. И никога не убиват повече от колкото им трябва.

А по въпроса дали има разлика между убийството на растение или животно. Да - от езотерична гледна точка има сериозна разлика. Колкото по-висока степен в еволюцията заема дадено същество, толкова по-серизно те хваща Кармичния Закон. И тъй като животните са най-близо по степен на развитие до нас, най-сериозно се "плаща" за убийство на животно или човек. Естествено това не значи, че за растение или насекомо например не се плаща. Плаща се и още как. Затова винаги духовните Учители на човечеството съветват да възприемаме всичко в Природата като един части на един жив организъм. Не наранявай и най-малката мушичка, не чупи клоните и на най-малкото дръвче! Природата е работила хиляди и милиони години, за да ги изработи тези красиви форми. Кой си ти, за да ги унищожиш?! Може би ще попитате, а какво да правим при условие, че всеки ден без да искаме нараняваме други същества или какво да правим ако в миналото от незнание и неразбираме сме убивали? Молете се - казват Мъдреците.

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

Добре Надя, защо не се замисляш за убиването и консумирането на растенията? В какво точно се състои разликата? И растенията и животните знаят, че са ни нужни за оцеляване. Ако отношението ни към тях е правилно - те просто ни помагат доброволно. Не се съсредоточавай само в думата убийство - то си е грях, но значението и в случая не е греховно.

Блягодаря за съвета, но съм се замисляла достатъчно по въпроса и литературата, която съм изчела не е малко. Ако позволиш да ти задам въпрос - ти вегетарианец ли си и имаш ли представа какво е това?

"Малката" разлика с растенията всъщност е доста съществена. Не може да се сравнява консумирането на едно пиле да речем с изяждането на една ябълка? Ни най малко. Когато изядем ябълката ние откриваме семената, които се съдържат в нея. После ако ги засадим може да порасне ново дръвче :) и така отново и отново...Разбира се този процес е хипотетичен и съм наясно, че не от всяка ябълка пониква дръвче. Но ябълката никога не би имала възможността да се размножава, ако не изяждахме плодовете, които тя ни дарява. Има разлика.

Разбира се като човеци сме доста несъвършени и вероятно ще изминат още много години, преди да достигнем етап да се храним със слънчева енергия и светлина :) . Но не смяташ ли, че отказът от месо е малка крачица по този път. Доводът за аминокиселините е доста спорен в научните среди и много от хипотезите за това са остарели и противоречиви.

И без да имам претенции да съм лекар или човек на науката, ако позволиш да споделя личен опит :) . Вегетарианка съм от 4 години. Преди да стана такава бях доста болнава, често се разболявах и имах ужасно главоболие. Нямаше седмица, в която да не ме боли глава, мигрената беше кошмарна, неуписуема и не се подаваше на лечение, никак. В тези четири години съм се виждала с лекар точно 2 пъти, като единият беше ортопед ;) , боледувах само веднъж за цялото това време и...главоболието изчезна просто като по чудо.

Другите доводи Иво ги е описал толкова добре :thumbsup: , че е ненужно да ги повтарям. Но ако разрешиш един въпрос - ти самият колко често си общувал с животните по начин, по който те да ти разрешат да ги убиеш и изядеш? Живеем в цивилизован свят и средата ни е такава, че ни предоставя достатъчно други растителни източници, за да имаме нужда да убиваме животните. Защото, според мен, всеки който твърди, че това не е убийство е...лицемер :hmmmmm:

Поздрави,

Надежда

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Венци,

Това за аминокиселините не е вярно. Преди се занимавах много сериозно със спорт, който изискваше познания в тази област.

Така че мита на месарската индустрия за незаменимите съставки на месото е сравнително смешен за хора, попрочели нещо в областта.

Растителната храна е доста по-богата на аминокиселини, но няма да те убеждавам.

Като му дойде времето, сам ще си усетиш нещата.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Май станах същинска мишена. Като извинение мога да кажа, че аз лично не бих убил животно по какъвто и да е повод. Ям животинско месо, но правото ми на избор в тази насока е доста ограничено ( няма да ви разяснявам причините, но може да ми вярвате ), но както и да е. Уважавам вегетарианците, особено тези които сами са го избрали като част от верния път и все пак смятам, че то не е абсолютно задължително за него и в никакъв случай не е критерий за оценяване на личностните качества на човека.

Линк към коментар
Share on other sites

Май станах същинска мишена. Като извинение мога да кажа, че аз лично не бих убил животно по какъвто и да е повод. Ям животинско месо, но правото ми на избор в тази насока е доста ограничено ( няма да ви разяснявам причините, но може да ми вярвате ), но както и да е. Уважавам вегетарианците, особено тези които сами са го избрали като част от верния път и все пак смятам, че то не е абсолютно задължително за него и в никакъв случай не е критерий за оценяване на личностните качества на човека.

Здравей, Венци :)

Не сме искали да те нападаме, още по-малко е нужно да се извиняваш. Тук е именно мястото за полемики и спорове по темата, иначе нямаше да е форум все пак ;) . Абсолютно си прав, че вегетарианството е избор като всеки друг и не може да е критерий за качествата и духовността на дадена личност. Самата аз имам доста приятели, които не са вегетарианци. Но интересното при тях е, че осъзнават напъно доводите за това и все пак нещо не им достига за да предприемат тази крачка. Искам да кажа, че този избор съвсем не е лесен. Също съм била подлагана (и все още съм) на натиск от страна на семейството ми. В къщи само аз съм вегетарианка. Непрекъснато ми се натяква, че това е неправилно и ме убивало просто, но е важно да отстояваш позициите си - каквото и да ти струва. Ако си навършил пълнолетие, каквото и да ти казват, в каквато и среда да живееш ти имаш избор дали да бъдеш вегетарианец или не. Просто ти е нужна воля, за да отстояваш тази позиция, но ако веднъж усетиш ползата от това никой не би могъл да те разколебае :thumbsup: . Самият факт, че се замисляш върху тези въпроси означава, че си достатъчно съзнателна личност, за да поемеш нещата в свои ръце. Вегетарианството е личен избор. Не може нито да се наложи, нито да се забрани. То е изцяло плод на свободната човешка воля и висотата на духа.

Искрено ти пожелавам някой ден да откриеш отговор за себе си (какъвто и да е той) и да го споделиш с нас :thumbsup:

Сърдечни поздрави,

Надежда

Линк към коментар
Share on other sites

Пак стигнахме до там... Съгласен съм със всичко, без " плод на висотата на духа ". Донякъде, може би, но не е задължително. Един въпрос: какво е отношението ви към Християнските пости? След като от по-просветени ( ? ) са определени точни дни за пост, през останалите изглежда месоядството се разрешава. За всички... Или може би не?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Храненето.Всички се интересуваме от това.В моята семейна традиция, по майчина линия, месо се яде малко и рядко,но не се изключва/като подправка/.Мисля,че освен традицията ,има и естествена предразположеност.

Имам две деца. По-голямото винаги е имало потребност от местна храна,повече отколкото се предлага в семейството.По-малкото най често се храни с растителната храна и оставя месото/ако има/.Доверявам се на прдпочитанията им.Мисля,че идва момент,в който човек взема сам съзнателно решение.Ние се шегуваме,че най после трябва дя станем вегетарианци по убеждение и без това сме такива на практика.

Вегетарианците нека имат малко търпение към"другите". :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :thumbsup2:

Съгласен съм, че вегетарианството влияе много положително върху организма на човек и върху мисленето му.

Лично аз не ям месо от около пет години (с изключение на риба).

От друга страна, не приемам, че вегетарианствово трябва да се превръща в мъченичество, още по-малко да се гледа на на вегетарианците като на хора, които не са способни да се развиват духовно.

Вегетарианството не може да се превръща в критерий за принадлежност!

Вегетарианството е път, който всеки извървява сам и по своя воля и за това не приемам, че

опасна заблуда е, че децата не могат без месо.
(РАДИ).

Не съм съгласен и с мнението на Димо

относно децата, известно ми е поне за няколко

деца, родени от майки вегетарианки и расли без месо!

Разказваха ми за едно момиченце, което не искало да яде месо, но баба му го "НАУЧИЛА" 

а после бащата станал вегетарианец, а тя... трябва да се работи за това

Моят племенник (на почти една година) също не си харсва пюретата с месо... но.. това е неговият избор...

Линк към коментар
Share on other sites

Александър,

не съм видял тука някой в темата за вегетарианството да отрича свободната воля.

Вегетарианството не е критерий, а въпрос на личен морал, отношение и избор.

Относно децата - до определена възраст родителите носят отговорност за тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Ради

Идеята ми не беше да изострям разговора - напротив - аз съм миролюбив човек. Просто съм на мнемие, че не бива в децата да се "насажда" вегетарианството защото когато са поставени така нещата след време се израждат в някаква форма на неприязън към "ядящите месо".

Ако погледнем какво казва Димо

относно децата, известно ми е поне за няколко

деца, родени от майки вегетарианки и расли без месо!

Разказваха ми за едно момиченце, което не искало да яде месо, но баба му го "НАУЧИЛА" 

а после бащата станал вегетарианец, а тя... трябва да се работи за това 

ще стигнем до извода, че тези деца са възпитани да не ядат месо - при това положение не виждам каквао право на избор имат те.

Пак повтарям - не казвам, че моето мнение е правилно - просто разсъждавам.

Естествено - след време детето може да търси сметка от родителите си защо са или не са му давали да яде месо. Вижда се че проблемът е трудно разрешим от морална гледна точка :hmmmmm:

светлина :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...