Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Наистина, направо е грехота да съдим някого заради храната му. Кой каквото иска да яде, свободен е. Да ме оставят на мира и аз да не ям месо. Напоследък на два пъти ми се прияде риба, но и двата пъти не можах да намеря каквато искам. От предното ядене на риба се чувствах някак преситена, може би не му е дошло времето. Всъщност тази вечер търсенето на риба беше само повод да се срещна с една жена, разговорът с която много ми помогна. :feel happy:

Сега си отглеждаме хамстерчета - мама, татко и четири малки. Първо видях, че са пет, но едното изчезна. Казаха ми, че тези животни са канибали и понякога си изяждат малките. Много ме беше страх да не стана свидетел на такава гадория и на следващия ден дадох на майката кожичка от пиле, да се наяде на месо, щом има нужда. Те са все пак всеядни животинки, за разлика от морското свинче. Моите деца като имат нужда от месо и си искат, също им давам.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Сега си отглеждаме хамстерчета - мама, татко и четири малки. Първо видях, че са пет, но едното изчезна. Казаха ми, че тези животни са канибали и понякога си изяждат малките. Много ме беше страх да не стана свидетел на такава гадория и на следващия ден дадох на майката кожичка от пиле, да се наяде на месо, щом има нужда.

Значи, ние сме вегетарианци - ок. И сме много извисени.

Е, и?

Ние не разбираме и не приемаме подобни гадории, ала много знаем за живота.

Ами ... това е живота на животните - не само при хамстерите - а и при котките, при лъвовоете, при почти всички... Негодното умира или бива изяждано - природен закон и то естествен.

Линк към коментар
Share on other sites

Животните са под едни закони, хората мгат да попаднат под ударите им, но могат и да ги надраснат. Въпрос на интелигентност.

Мойсей, който е разбирал този закон, той е определил точно кои животни са вредни и не трябва да се ядат. Например, за християните той е определил, че свинята, т. е. яденето на свинско месо причинява големи вреди. И ако всички европейски и християнски народи се откажат да ядат свинско месо, ще има големи придобивки. Аз не искам да се впущам на дълбоко, но казвам, че в месото на много животни има известни вредни елементи, които създават в хората ред пороци. Яденето на свинско месо е причина за големи нещастия и пакости за човечеството. Ако ядете заешко месо, няма да искате никого да видите. Ако храните някой човек десет години наред със заешко месо, той ще започне да се плаши и от сянката си. Ако пък го храните с жабешко месо, още по-лошо. Жабата седи по-долу от заяка. Един ден заякът се отчаял и тръгнал да се дави. Като доближил до водата, една жаба се уплашила от него. Тогава той си казал: И от мен имало по-страхливи. Ще кажете, че заешкото и жабешкото месо били вкусни. Който разбира какви психологически качества се съдържат в заяка и в жабата, никога не би употребявал такова месо. Някои хора могат да се противопоставят, че месната храна била по-икономическа. Съгласен съм с това, че има някои храни, които не са икономически, но сегашната икономия ще създаде бъдещите страдания на човечеството. Днес можете да ядете икономическата храна, но бъдещите четири до десет поколения ще се покварят.

Който сее и който жъне

Линк към коментар
Share on other sites

Ставаше въпрос за нечия интелигентност... май моята.

Ще се отклоня от темата, но хвърлям през ляво рамо и улучвам право в десятката, така да знаете!

Всъщност, като се позамисля малко, което е трудно за мене, оставам доволна от противниците си. Ако такива са срещу мене, значи съм на прав път. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството не е самоцел.

Не е вярно, че вегетарианците сме по-здрави и живеем повече от месоядците.

Вегетарианството е само условие за тръгването по пътя на ученичеството. Няма да изброявам защо. На интересуващите се им е разяснено. И за ученика няма особено значение как вегетарианството ще се отрази точно на организма му. Както пилот на пикиращ бомбардировач не се интересува как пикирането ще се отрази на здравето му. Той си има мисия, другото е несъществено.

Линк към коментар
Share on other sites

И за ученика няма особено значение как вегетарианството ще се отрази точно на организма му. Както пилот на пикиращ бомбардировач не се интересува как пикирането ще се отрази на здравето му.

Аз спрях месото, защото вече не ми понасяше. И да е имало връзка с "ученичеството ми", не съм забелязала.

Когато човек спре да яде месо, от което преди си е набавял определени неща, необходимо е да си реформира режима на хранене и да се поограмоти за неща, на които преди не е обръщал внимание. Това е така поради простата причина, че месото има толкова груба енергия, че унищожава (заглушава) способността на организма да си избира сам храната - която той със сигурност има. И преди тази способност да се възвърне, е добре човек да се запознае с науката диетология. Много е полезно. Тогава разбира първо чисто рационално с какви боклуци се е тъпкал преди, а после и физически го разбира - организмът му, възвърнал способността си да избира, започва да изхвърля тези боклуци или въобще да не иска да посегне към тях. Последният път, когато ядох месо, прекарах няколко дни в тоалетната (без извинение). Предполагам, че това е своего рода фанатизъм, проявяван от моето тяло, тръгнало по пътя на ученичеството.

Както каза един будистки монах, ние унищожаваме способността на тялото си да избира здравословното за нас. Затова и ни се налага да възстановяваме тази способност. Това кой е по-здрав следователно (което мен лично не ме вълнува, но теб очевидно да) ще си проличи едва в дългосрочен план.

Очевидно беше, че твоят пост няма друга цел освен да се заяжда, но реших все пак да ти отговоря. Току-виж ти било полезно.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Грамотният вегетарианец живее по-дълго и е по-здрав от месодеца. Статистически доказано - което ще рече, че в отделни единични случаи е обратното, но "изключението потвърждава правилото". :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Моята баба не ползваше месо, не пиеше и не пушеше, движеше се много и пак си отиде от тук поради карцином.

Не е това причината. Нека не се създават излишни митове за вегетарианството.

Можеш всичко да консумираш и пак да си жив и здрав до столетие. Въпросът опира до начина на мислене.

Ако човек се храни само с веге храни, но си стиска душата, живее под непрекъснати страхове и напрежения, предава се на стреса, да видим колко ще бъде здрав.

Съзнанието е това, което определя и моделира материята.

Линк към коментар
Share on other sites

Грамотният вегетарианец живее по-дълго и е по-здрав от месодеца.Статистически доказано - което ще рече, че в отделни единични случаи е обратното, но "изключението потвърждава правилото".:dancing yes:

:3d_125:

Има значение за всеки човек с какво се храни. За възникването на карциноми храната не е единствен фактор, има и други /психика, околна среда, генетика.../.

Аз например снощи правих пица. Що ми трябваше на моето парче да слагам пушена риба?! Ядох, но после ми се гадеше, боля ме глава, днес имам пъпка на лицето. Що ми трябваше?! ???

:3d_054:

Линк към коментар
Share on other sites

Грамотният вегетарианец живее по-дълго и е по-здрав от месодеца.Статистически доказано - което ще рече, че в отделни единични случаи е обратното, но "изключението потвърждава правилото".:dancing yes:

:3d_125:

Има значение за всеки човек с какво се храни. За възникването на карциноми храната не е единствен фактор, има и други /психика, околна среда, генетика.../.

Аз например снощи правих пица. Що ми трябваше на моето парче да слагам пушена риба?! Ядох, но после ми се гадеше, боля ме глава, днес имам пъпка на лицето. Що ми трябваше?! ???

:3d_054:

Истината се ражда в противоположности. Истината живее в парадоксите.

Ще станеш вегетарианец, когато спреш да чувстваш вина, че си изяла едно парче месо. Тогава можем да говорим за истинско вегетарианство. Наложеното вегетарианство се нарича просто диета. Насиленото вегетарианство не е вегетарианство, а насилие. Шаблон, клише, в което мъчиш себе си да пъхнеш. Което е спрямо себе си, е и спрямо другите. Спрямо животните също.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм със Силвия. Отказването на месото е естествен процес. Тялото просто спира да иска да го консумира. Или спира да го понася. Ако това не стане от само себе си, няма смисъл човек да спира да яде месо. Но примерно ако му става лошо от месо, това вече е една крачка по посока вегетарианство. Аз реших да спра месото след една страхотна жлъчна криза, след която не месо ами и нищо не ми се ядеше дълго време. Когато след време реших да пробвам мога ли да ям месо (преди 6 месеца беше), опитът приключи с продължителен престой в тоалетната. Смятам, че тялото ми само си е казало. Основната ми задача е да не му преча, а не да го отказвам от нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Истината се ражда в противоположности. Истината живее в парадоксите.

Ще станеш вегетарианец, когато спреш да чувстваш вина, че си изяла едно парче месо. Тогава можем да говорим за истинско вегетарианство. Наложеното вегетарианство се нарича просто диета. Насиленото вегетарианство не е вегетарианство, а насилие. Шаблон, клише, в което мъчиш себе си да пъхнеш. Което е спрямо себе си, е и спрямо другите. Спрямо животните също.

Съгласна съм. Не чувствам вина. Оказа се, че съм спряла да ям месо преди повече от половин година. В един момент започнах да усещам непреодолим вътрешен отказ при вида му. Реших, че може да правя компромис за риба, но явно и това не понасям. Не става въпрос да влизам в някакви рамки, понеже съм твърде свободолюбива и не обичам ограниченията, а просто за нов етап в себеусещането ми, за това, с каква храна се чувствам добре, с каква храна се чувствам себе си.

Още няколко опита с риба може би, за да приема новото си, истинско вътрешно аз. Какво да правиш, бавно загрявам.

:3d_082:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

Ще се опитам да обясня, но едва ли има нужда някой от това. Нищо, все пак.

:rolleyes:

Според мен и според "моето" скромно мнение, изхождайки от бедния си опит във вегито хранене, не е съвсем така.

За какво чувство за вина говорим?

Насилването на съзнанието се нарича още центриране, самоконтрол, еволюция. На ума му се искат хиляди неща и повечето от тях са...

Насилването не е точна дума и относително различна за разбиранията на хората.

Да му се иска на нещо ума, респективно на езика и небцето не се води насилие, а самоконтрол.

Старите навици, старата карма трудно се отработва, винаги работата бива съпътствана от изкушения, иначе би било много лесно и всеки щеше да успява, а т.е. нямаше да бъде интересно.

:D

Разбира се, ако процеса е естествен е добре, но добре ли е човек да чака естеството на нещата, след като знае, че за никой и нищо не е добре той да потдържа тези си навици на хранене например?

Преди време ходих на Рилския манастир за няколко дена. Направих строг режим само на плодове и вода, при това изворна, то на Рила кой си купува бутилирана. :D

Получи се страхотно прочистване... няма да навлизам в подробности. Факт е, че дори само при мисълта за месо ми се повдигаше. Усещанията ми за миризма ми се бяха до толкова изострили, че подушвах "през девет планини в десета", а там само двама от монасите изпълняваха пост. Всяко заведение около манастира ми вонеше отвътре и отвън.

Коментара разбира се е излишен.

Да не си хапваш месце е, да не угаждаш на устата и на желанията на похотливия си ум. Рядко е свързано с чувство за вина. Но който както си го чувства от вътре... явно някои и с това си чувство го свързват. Няма лошо.

С месоядството се бърника здраво в кармичния закон и в причинно-следствените връзки. Друг факт е, че по естествен път месоядството вреди на тялото.

Широкоизвестно е, че човека е всеядно същество. Това обаче е пропаганда, за да се угоди на спекулативната световна конспирация срещу самия човек и за да е по-лесен контрола на човек спрямо човек, за да може да съществува манипулацията.

Понякога се чудя защо пиша за такива ясни неща, като вегетарианството!?

Човеците от столетия и даже от хилядолетия се хранят със Светлина, докато хората все още се препират и спорят кое е право и кое е криво. Нали трябва нещо да философстваме?! Нали на ума му са необходими задачи, които в повечето случаи сам си задава и сам си решава, за да е от полза, за да има работа, за да не бъде отхвърлен, защо знае, че когато стане непотребен с "царството му" е свършено. Изключването на ума (логическото мислене) гарантира Сливане, Единения с Цялото, с Всичкото.

Храненето с месо прави енергийните връзки затлачени, непроходими. Не напразно е казано както се храниш в такова се превръщаш. Ядеш като хищник - хищник ставаш. После защо гняв, защо ярост, защо насилие, защо завист, защо убийства, лъжи, защо...?

Желанието да прекратя порочните си кръгове, не е заради гризящата ме съвест, която от доста време вече е на почивка и е освободена от длъжност, не е заради изяждащото ме от вътре чувство за вина, ами от Любов към Творението и желание за ненасилие.

Чувството за вина е само един малък и незначителе аспект на човешкия ум, а той ума владее милиярди номера и е гениален в изобретателността си. Ума човешки е Лукавия, това е искусителя, който когато бива усмирен, става нищо повече от слуга, от инструмент, с който може да се Твори, а т.е. Лукавия е обречен да бъде в служба на доброто, да бъде впрегнат на работа.

;)

Пожелавам ви успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Съгласна съм, че вегатарянството е естествен процес. При мен отпадаха определени месни храни (животински видове) последователно. Забелязах, че промяната започна след запознаване с и практикуване на определени духовни учения и практики. С промяната на съзнанието се променят и хранителните навици, както и търпимостта на тялото към определени храни. Ако ли не, тялото си има начини да промени съзнанието.

От самото начало на процеса на намаляване на месна храна (не с цел отказване), веднъж годишно практикувах календарни християнски пости, които служат като подготовка на организма за преминаване на друг тип хранене.

В един момент спрях всички, месни, рибни продукти включително яйца. Само представата за такава храна ме караше да се чуствам зле. Месоядството е несъзнателен процес. Ако се храни човек съзнателно никога не би опитал подобна храна. Затова на пук на себе си проядох отново месо в съкратен животински формат. Има много вегетарянци, които в един момент се отказват от този си режим на хранене. Отговора защо може да открие всеки сам за себе си – ала е често свързан с това, че прочистеното тяло, изостря чуствителността му, а средата, в която живеем не благоприятства чуствителност към каквото и да било.

Последва отново момент на вегетарянство, който предполагам ще се запази и за в бъдеще. Колкото по-чисто е тялото, толкова по-вече представата за нечистта храна (енергийно) отвращава съзнанието. Този процес не е автоматичен, а постепенно настъпващ. Не защото си представяш нещата показани в едно филмче, а самото създание, чийто живот е отнет – независимо по какъв начин.

Филмчето е с цел осъзнаване какво се случва, опознаване на една реалност. И това не е цялата картина има много по-страшни неща свързани със отнемането на живота на живи същества било те „домашни” или „диви” с цел консумация. Много от тях заради масовото си консумиране, са убивани по-брутален начин – попуснат в animal cruelty. Друг основен проблем е храненето на домашни животни предназначени за консумация от масите, а още по-страшно е опита за по-големи продажби чрез генно модифицирани или изкуствено обработвани, месни и не-месни храни. Едва ли не – сме принудени да мислим за алтернативни форми на прехрана – месо не, не-месо не, какво ни остава освен светлина.

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, sybil_wolf!

Наистина ако приемем идеята за предопределеността на съдбата, за преднаписаността на всичко съществуващо, то тогава вегетарианството е естествен процес, т.е. когато дойде временото за това, към индивидуалната духовна опитност, то се случва.

Вегетарианството може да настъпва към човека по неосъзнати за него пътища - подсъзнателно. Тогава на бъдещия веги му се гади и повдига само при вида, миризмата, представата за месо, без ясно да се осъзнава защо се получава така.

Тогава вегетарианството идва от "само-себе си". Първо узрява тялото.

Съществува обаче и осъзнат път на тръгване към вегетарианство - това е пътя, когато в човека е внесен импулса, идеята за това да спре консумацията на животински продукти. Често този път върви заедно с изпитания на волята, на вътрешната сила и убеденост у човека.

При първия случай се получава вегетарианство, без да се осъзнават ясно причините за това.

При втория случай се приминава към вегетарианство без за/в тялото да съществуват дразнения от животинските храни, т.е. разпознат е смисъла но липсва "телесната естественост", ако може да се нарече така, тъй като и мислите идващи в ума и идейте също идват според времето си, по естествен път, т.е първо в случая узрява ума.

Кое сега се води за естествено от двете? Ами ако са общо три, т.е. третото да е комбинация от първите две?

Мисълта дошла в ума или несъзнатото неблагоразположението в тялото от животинските продукти и храни или пък и двете заедно?

Колкото до Светлината... се получава нещо, като както с Галилео Галилей.

Същото би се случвало и ако тръгнеш да убеждаваш канибалско племе в порочността на ритуалното им хранене.

Абе май пак дрън-дрън излизе...

Правете си каквото знаете, другото си е... от другите. Вие си знаете най-добре.

Поздрави!

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

как ли да започна не ми се пише в този ваш форум по ред причини.......

Но все пак не ям месо от почти 2 години, нито мисълта ми нито съзнанието ми се е променило, разлика почти няма в сравнение от преди, това е една от причините да не ми се пише тука.

само искам да ви покажа една друга насока в нашия човешки живот а вие си измисляйте изводите.

В почти всяка една държава има едно такова дружество и в България го има:

"Съюз на ловците и риболовците в България"

дори ще ви го цитирам цялото съобщение:

Р Е Ш Е Н И Е

На Управителния съвет на

Националното ловно-рибарско сдружение

"Съюз на ловците и риболовците в България"

Управителният съвет на Националното ловно-рибарско сдружение "СЪЮЗ НА ЛОВЦИТЕ И РИБОЛОВЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ"

УДОСТОЯВА

Президента на Република България

Георги Седефчов Първанов,

с най-високото отличие на Съюза почетен знак - златен, за съществен принос в запазване единството и целостта на организираното ловно и риболовното движение в нашата страна, за твърдата и последователна подкрепа за единна Национална ловна организация и във връзка с неговия 50-годишен юбилей.

Председател:

Доц.д-р Христо Михайлов

драги съфорумци вегетарианци, това за нещо нормално ли го намирате имаме си дори дружества за убиване на животните и нали знаете удоволствията от лова и риболова, цветуща цивилизацийка сме няма що. Дори съобщението за вършва с поздрав доцент еди кой си представител на човешката наука, който и човек е и председател на дружество за убиване на живи същества.

който разбрал, който не здраве да е, ама не е така ........

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, somespirit!

Ловците наистина не са ангели, а аз не ги защитавам, защото не спадам към тях, но...убитите животни в по-голямата си част (освен когато са жертва на грандоманството на ловеца) биват изяждани и са част от хранителната верига, в която по-напредналите в развитието си организми изяждат по-първичните( а понякога и обратно). Ние вегетарианците не сме изключени от нея - да не забравяме растенията. Но засега толкова са ни силите и възможностите да щадим околния свят. На други хора пък възможностите са по-малки и инстинктът да докажат жизнеността си чрез лично набавяне на храна - все още много силен.

Учудва ме , че изискваш от доцентите да бъдат едва ли не светци. Познаването на някой клон от настоящите науки не се приравнява задължително на духовна извисеност (без да визирам конкретното лице, което не познавам).

Неясно ми се вижда следното ти твърдение:

не ям месо от почти 2 години, нито мисълта ми нито съзнанието ми се е променило, разлика почти няма в сравнение от преди

Аз не бях вегетарианка, когато почнах да чета тук, четох доста, преди да се осмеля да пиша и в началото понаписах не особено умни неща, но ме изтърпяха :) . И днес не приемам вегетарианството за задължително. Ще го спазвам, докато отговаря на вътрешната ми нагласа, а тя продължава да се изменя, скоро може и растенията да бъдат пощадени( шегичка, разбира се).

Всеки се развива различно. Каква разлика търсиш ти? Какво очакваш да направи за теб вегетарианството, ако те разбирам правилно?

За мен то е по-скоро резултат.

Линк към коментар
Share on other sites

И също не можем да пренебрегнем факта, че ловно-рибарските дружества не са просто и само сдружения за убиване на животните. По-голямата част от програмите им са насочени към грижи за популациите и контрол над лова и риболова.

Познавам ловци и риболовци, които обичат природата и животните много по-истински и на дело от градски чеда, които философстват за любовта към природата, но през живота си не са посадили нито едно цвете, не са се грижили за животни и нямат дори представа от живота и нуждите им.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да ви попитам за желатина. Не помня дали е говорено нещо за него тук, но доколкото знам се прави с помощта на нещо, което се взема от гръбначния мозък на животните. Много ми се хапват желирани кремове и гумени бонбони. Но по тази причина не съм вкусвал подобни неща вече много години. Чета съставките и ако има желатин, се отстранявам. А ми се яде. Всичкият ли желатин е с животински произход? Няма ли такъв, който не се прави от въпросната съставка на костния мозък на животно?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...