Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Здравейте,

следя темите вэв форума с голям интерес.За темата за вегетарианството може дълго да се пише за ползата и вредата,дали е грехопадение или не месоядството.Аз по напред по тази тема съм писала ,че съм вегитарианка и че е трудно да убедиш хората около теб с това твое решение.Всички ние сме различни.Учителя е казал /цитирам по памет/ на една сестра на Изгрева,че тя трябва да яде месо -понеже била слаба или в противен случай ще си отиде от този свят.Тя избира второто и не след дълго си заминава.Какво ни се дава с този пример.Нима тази сестра приела учението на Учителя избира месоядството за да спаси своя живот?Това са неща които сам човек трябва да приеме вътрешно,без да се налаг ние да го убеждаваме.

Имаше една хубава идея във този форум,да се споделя ,кой какво си приготвя в къщи с какво се храни ,и да се разменят рецепти.Убедена съм ,че не само за нас вегетарианците ще е от полза.Също така какви вегетариански продукти има на пазара.Може пак да се въстанови това да разменяме рецепти.

С поздрав

Соня

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Лично аз не само не мога, но и не искам да си помисля, че убиването на животните и консумирането на месото може да бъде полезно. Уважавам правото ти на мнение, но позволи ми да възразя и с двете си ръце. Това, според мен, не е нито хуманно, нито здравословно, и не го приемам за себе си. Ако е възможно да ни предоставиш повече информация за това как може подобен акт да е полезен, ще ми бъде интересно.
Живеем в цивилизован свят и средата ни е такава, че ни предоставя достатъчно други растителни източници, за да имаме нужда да убиваме животните. Защото, според мен, всеки който твърди, че това не е убийство е...лицемер

Скъпа Надежда,

не бих искал да задълбавам.. просто се чудя при това положение къде е разковничето - кое е грешното - да убиеш животно или да го изядеш, защото ако става въпрос за изяждането - при това положение не наричаме ли и Исус убиец... или може би лицемер??? Имам предвид това, че в Светите писания на няколко места се споменава че той яде риба. Съмнявам се, че той не е имал избор какво да яде.

С най-добри чувства

Александър

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

Разбира се, че не трябва и да има и следа от неприязън към хората, които не се вегетарианци.

Аз вярвам, че някой ден въпросът ще бъде обективно проучен от медицинска гледна точка и всеки човек би препдочел да храни себе си и семейството си със здравословна храна.

Кое е по-добро за детето - здравословното или вредното?

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)

Следя с интерес мненията ви, защото и аз от известно време не консумирам месо. Като си помисля, че преди това не можех да си представя дори закуската си без него....

При мен, обаче, стана някак без моя намеса. Трябваше да стабилизирам нервната си система и вместо таблетките с транквиланти, които ми изписаха, се опитах да изпълнявам съзнателно и без отклонение съветите на Учителя. След седмица ми напомниха, че не съм купила колбаси. Бях ги забравила, не ги забелязвах в магазина. Сега просто не си слагам месото от порцията или го оставям без коментар. Не ме привлича.

Изглежда вегетарианството е по-скоро състояние на духа, което незабележимо се отразява на нуждите на тялото ни. :hmmmmm:

Вие как мислите?

С обич:

Донка

Линк към коментар
Share on other sites

Изглежда вегетарианството е по-скоро състояние на духа, което незабележимо се отразява на нуждите на тялото ни.

Донка

Здравейте, мисля ,че думите на Донка обобщават цялата тема.

Изчетох всички коментари внимателно, не че имам съмнения или се нуждая от доказателства или научни писания.Според мен най- важно е пътят, по който върви всеки един от нас , да е избран без принуда и само тогава този път действително ще води нагоре.

При всеки прозрението идва независимо от възрастта- дали на 12 или 18 или повече, когато е достигнал до точния момент на развитие.

Аз не съм заклета вегетарианка.Имала съм много дълги периоди на неядене на месо и съм се чувствала прекрасно :)) както физически , така и духовно:))

Не мога да помисля за причиняване на болка на друго същество, камо ли убийство.И въпреки това , когато организмът ми е изпитвал нужда, без да правя трагедии съм изяждала парче месо. Вярвам, че когато дойде времето естествено ще отпадне тази необходимост. Но не смятам че е необходимо да убеждавам някого или пък да давам обяснения за своите желания да се чувствам добре.

Рядко готвя месо , но не насилвам децата си категорично да го откажат.Изборът е личен и трябва да е в точния момент и без насилие.

За разширения аспект на вегетарианството съм напълно съгласна с Иво- в това се състои истинския смисъл и пречистване на този начин на живот.

Идеята за рецепти не е лоша :)))но надали повечето от нас имат времето да изписват всички малки открития, до които са стигнали :))

аз лично използвам мнго от рецептите на дядо ми :))включвайки много царевица, боб , нахут, необработена соя и изсушени листни зеленчуци :)

успех на всички :))

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте всички!

Искам да попитам може би специално Иво или, ако някой знае нещо повече за храненето без белтъчини. Става въпрос за безмесно хранене но от една страна без животински белтъчини и от друга; без животински и растителни белтъчини. Дано разбирате за какво става въпрос.

А що се отнася за това дали децата "може" да не ядат месо, искам да кажа на драгите майки и татковци (бабите ги изключвам защото в тези комплицирани и важни случаи родителите трябва смело и самостоятелно, без друга намеса да вземат решения), че на човекът никога не му е било определяно да се храни с месо. Това го пише в най древната книга (Библията) и то още на първите страници. И по тази естествена причина ако едно дете не се захранва нарочно и принудително с месна храна (което според мен е едно от най-големите престъпления на човека и медицината, но прости им Господи те не знаят какво правят, което разбира се не ги онивинява), то никога няма да получи нужда да употребява такава храна.

поздрави

Павел

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

наскоро разбрах че самото на тесто на тутманиците и други подобни изделия се прави със свинска мас, за да ставало по-гъвкаво или нещо такова. :angry:

да , използва се маста, но не за да бъде по гъвкаво :))

тестото е гъвкаво от глутена:)

същото е като дъвчеш житеното зърно.

мас се прибавя, защото така продукта става по крехъки по евтин и никой не му дреме за хората , които не консумират животински продукти.

:))) всеки прави своя избор :))

все пак можем без банички :))) нали :)

Линк към коментар
Share on other sites

Скъпа Надежда,

не бих искал да задълбавам.. просто се чудя при това положение къде е разковничето - кое е грешното - да убиеш животно или да го изядеш, защото ако става въпрос за изяждането - при това положение не наричаме ли и Исус убиец... или може би лицемер??? Имам предвид това, че в Светите писания на няколко места се споменава че той яде риба. Съмнявам се, че той не е имал избор какво да яде.

С най-добри чувства

Александър

Здравейте, Александър :)

Първо искам да подчертая, че съм християнка повече по възпитание, отколкото по убеждение и не ме интересува особено дали Исус е или не е ядял риба ;) . Да прощават по-религиозните порталци това ми изказване.

Скромното ми мнение по въпроса е, че Библията е един изключително символичен език и много от текстовете в нея са един вид метафори. Не би следвало да го проемаме напълно дословно, по-важно е да схванем основната мъдрост, с която са натоварени те. И нещо друго - там е описано време далеч преди нашето, а не можем да отречем еволюцията на човеците оттогава насетне. Не бива да се вкопчваме в съвсем конкретни примери на ядене на месо - било рибите на Исус, бизоните на някои индиански племена или ескимосите на Любо :D , за да намираме основание в месоядството по принцип. Това са може би онзи 1%, за който споменах по-горе в темата. И къде остават останалите 99%? Да, разбирам, че има такива моменти, когато е неизбежно това. Но тук става въпрос за избор на хората като рационални същества. Ето тук е лицемерието според мен, а също и убийството. За мен отнемането на живот е убийство, и това е факт от чисто физична гледна точка. В нашият свят какво всъщност се случва - влизаме в първият супермаркет, купуваме си да речем някакъв колбас, приятно опакован и напълно различен по вид от животно с отрязана глава в пръдсмъртна агония, после естествено го изяждаме. И какъв избор е това? Колко са тези, които действително си дават сметка, че това е труп на животно и съзнателно вземат избора да го ядят? Имам приятелка, на която се опитах веднъж да обясня, че пържолата пред нея някога е била пиле, което е било умъртвено. Тя потрепери, погади и се и каза:"Нека сменим темата..." и го изяде. Не смятам, че й липсва духовност, но това за мен е лицемерие.

Поздрави :king:

Надежда

Линк към коментар
Share on other sites

Само искам да спомена, че еволюцията и нравственото израстване са много различни неща. По-скоро дори досегашната еволюция е била съпъствана от морална деградация. Това беше - просто мнение, но ако се замислите можете и сами да откриете мотиви в тази насока. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

:huh:

Здравейте отново,

с нетърпение чаках отговора на Надежда

за жалост отговорът и ме натъжи..

Не виждам смисъл да коментирам паралела с християнството и езическите вярвания - това не ме обижда - просто говори за едно малко странно отношение към нещо, което е в основата на Учението. Аз, самият, не претендирам да го познавам в основи (Учението) , но знам че Учителя непрекъснато цитира Евангелието и конкретни събития от живота на Исус. Колкото до това дали е метафоричен езика... какво да кажа - значи няколко пъти е преповторена една и съща метафора от авторите (не мога да цитирам точно за съжаление).

.. Но и това едва ли има такова значение.

За мен от значение е че в думите Ви, Надежда, аз лично откривам думи като "лицемерие", "убийство", "пръдсмъртна агония".. в тях се съдържа агресия (щом трябва да разглеждаме нещата метафорично) ....

А начинът да накараме повече хора да изберат Пътя не е да се бием в гърдите и да заплашваме, а просто да дадем пример и да бъдем благи. Аз също не ям животински трупове, с изключение на рибешки такива, но и не се опитвам на всяка цена да принудя околните да бъдат такива без оглед на средствата.

Да - предполагам, че не това е основната Ви миъсъл - да привлечете хората да разсъждават различно, но след като сте в Учението Вие според мен носите отговорност.

А как мислите - ще дойде ли ден, в който за яденето на растения ще се говори толкова цветисто както сега?

Извинете ако тонът ми е прозвучал поучително.

Поне така виждам нещата в момента.. може би с течение на времето ще се променя?!

Александър

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Привет Венци, от окултна гледна точка слизането на Духа в материята се разглежда като инволюционен процес, и той е свързан с морална деградация.

Еволюционната фаза на човешкоот развитие (започнала със слизането на Христос) е неразделна с моралното израстване, защото всъщност Вселената почива не на механични, а на морални закони.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

но след като сте в Учението Вие според мен носите отговорност.

Не съм в учението и никога не съм твърдяла обратното :) . Малко недоразумение, не е задължително да си, за да пишеш тук. Ето защо подчертах, че се дистанцирам от него, просто защото не съм запозната достатъчно и не мога да давам отговор от тяхно име. Съжалявам ако това те натъжава. Малко ме учудва и агресията, която споменаваш. Просто назовавам нещата с истиските им имена, считам, че това е единственият начин хората да си дадат сметка какво правят и не пред мен или Бог - бил той Исус, Буда или Мохамед, а най-вече пред себе си.

Не се стремя да се бия в гърдте с това, което съм. В действителност почти не говоря за това с хората около мен, не налагам мнението си никому, просто това е мястото - портала - да се обсъди подобна тема. Може да е един вид защитна реакция, защото срещу мен определено се усеща подобно нещо от антивегетариянците в средата ми. И ако тонът ми не ти звучи достатъчно благо, моля да ме извиниш, можа да съм малко емоционална за въпроси, които наистина ме вълнуват. Дано не е грях това :) Уважавам добрият тон като висше благо :angel:

Относно растенията сигурно си прав и за това. По всяка вероятност те ще са следващата стъпка, коята ще направим :) , но има доста време дотогава, поне за мен :P

Поздрави :feel happy:

Надежда :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм в учението и никога не съм твърдяла обратното  . Малко недоразумение, не е задължително да си, за да пишеш тук. Ето защо подчертах, че се дистанцирам от него, просто защото не съм запозната достатъчно и не мога да давам отговор от тяхно име. Съжалявам ако това те натъжава. Малко ме учудва и агресията, която споменаваш. Просто назовавам нещата с истиските им имена, считам, че това е единственият начин хората да си дадат сметка какво правят и не пред мен или Бог - бил той Исус, Буда или Мохамед, а най-вече пред себе си.

Не се стремя да се бия в гърдте с това, което съм. В действителност почти не говоря за това с хората около мен, не налагам мнението си никому, просто това е мястото - портала - да се обсъди подобна тема. Може да е един вид защитна реакция, защото срещу мен определено се усеща подобно нещо от антивегетариянците в средата ми. И ако тонът ми не ти звучи достатъчно благо, моля да ме извиниш, можа да съм малко емоционална за въпроси, които наистина ме вълнуват. Дано не е грях това  Уважавам добрият тон като висше благо 

Относно растенията сигурно си прав и за това. По всяка вероятност те ще са следващата стъпка, коята ще направим  , но има доста време дотогава, поне за мен 

Поздрави 

Надежда 

Радвам се, че стигнахме до тук ;)

Хубаво е да има различни мнения - точно за това светът е красив.

Колкото до антивегетарианските настроения - съгласен съм, че ги има и човек се чувства сякаш е "дамгосан" след като сподели, че не яде месо. Но аз лично не страдам от предразсъдъци. Въпреки това има някакво неразбиране от страна на хората от типа като отидеш на гости, сложат ти една тава ядене и когато споделиш, че не ядеш месо ти казват - "ами ти не яж месото". :huh: (шаш!)

Поздрави и от мен

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Здравейте!

Не употребявам месо от 7 години, а от известно време карам на суровоядство.

Обаче... получих износване на хрущялите по цялото тяло, получих болки в коленете, ръцете и т.н. Ходих на ревматолог, който ми предписа лекарство, което се произвежда от хрущяли на акула (цитирам доктора: "рога и копита").

Задавам въпрос на заклетите вегетарянци какво биха правили, ако са на мое място - т.е. биха ли приемали такива медикаменти, или не.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей mstar !

Честита Коледа !

Симптомите ти са от ясни , по-ясни !!! :

Недостиг на жизнена енергия - прана( според индийската терминология ). Според християнската- виталност. Предполагам ,че си и раздразнителен и нервен от дребни проблемчета !?

Причините могат да бъдат най-общо казано два основни вида .

1. Субективни - попрекалил си малко повече с желанието за бръз успех на духовното поприще , като си подложил тялото на екстремни диети . Все пак храната има задачата да достави на тялото необходимите елементи за правилно му функциониране. Екстремните диети няма да те издигнат духовно . Виж рационалният пост....- ще има по-реален успех .

2. Обективни - От някъде , някой може би те "изсмуква " . Налага се временно да прекратиш участието си във всякакъв вид пресъствия в малитвени събрания(където пресъстват медиуми) Не ходи по "екстрасенси" , врачки, "ясновидци". Тук тази тема е много рзнопосочна и противоречива за обсъждане в публичното пространство . Обикновено те знаят как да "изсмучат" някой "шаран" около големите църковни празници с нечистоплътни цели и да го направят зависим за по-дълго време .

Според мене консумацията на Кола може временно да ти помогне . Консумацията на шоколад и др. такива също. Но това е само временно, не можеш непрекъснато да го правиш . Само ако си временно в енергиен преразход - за 1-2 дни. А твоя случай явно не е такъв .

И аз имах същите проблеми преди доста време . Необходимо ти е да се въоръжиш с доста воля и търпение, за да ликвидираш причините ако са от втория вид .

Пожелавам ти успех и ти стискам палци !!!

Братски поздрав !

Патилан Патилански :))

Линк към коментар
Share on other sites

Драги ми Патилане,

Честита Коледа и на теб!

Много ти благодаря за този пост. Накара ме да се замисля за някой неща (прав си за раздразнението).

Кола не употребявам от години, а шоколада също не фигурира в менюто ми.

Но май си прав за едно - недостиг на жизнена енергия. Липсва ми понякога като цяло.

По баячки и гледачки неходя - не са за мен, а и ме е страх от такива.

Май трябва сериозно да се захвана с прана, благодаря за съвета!

Лека вечер и весели празници! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Не употребявам месо от 7 години, а от известно време карам на суровоядство.

Обаче... получих износване на хрущялите по цялото тяло, получих болки в коленете, ръцете и т.н. Ходих на ревматолог, който ми предписа лекарство, което се произвежда от хрущяли на акула (цитирам доктора: "рога и копита").

Задавам въпрос на заклетите вегетарянци какво биха правили, ако са на мое място - т.е. биха ли приемали такива медикаменти, или не.

Здравей,

Ако бях на твое място бих направил следното. Първо задължително бих се консултирал с още поне един лекар за проблема. Като цяло съм скептично настроен към диагнозите на лекарите и наскоро имах случай, който го потвърди - трима лекари - три различни диагнози. Затова на твое място бих се посъветлвал с поне още един или даже двама лекари, по възможност хора, познати, на които имаш доверие или инфо от сигурен източник, че са добри. Ако всички са единодушни за диагнозата и метода на лечение, и в случай че състоянието ти не е критично (като например въпрос на часове), на твое място бих се обърнал към хомеопат. Често хомеопатията (виж например статията: Въведение в хомеопатията) дава много по-добри резултати от стандартната медицина. Независимо какво лечение избереш, по време на лечението можеш да използваш различни методи и духовни практики за допълнителна помощ като: молитви, формули, дишане, пиене на гореща вода на гладно и на глътки, излагане на сутрешното слънце и т.н. Има много такава информация вече. За справка можеш да провериш например в томовете по народна медицина на Петър Димков или в книжката "Книга за здравето".

Аз съм вегетарианец от 14 години и на твое място не бих се поколебал да взема лекарство, в което има някаква (най-вероятно супер малка) доза от животински съставки в случай, че съм сигурен, че това е единствения начин за лечение. Смятам, че не случайно Буда е отркил "средния път" преди просветлението си: ако струната е прекалено обтегната - ще се скъса, ако е прекалено разхлабена - няма да има звук. Всяка крайност в едно или друго отношение не води към добро. В тази връзка, и в случай, че имаш отношение към учението на Учителя, ще предам по памет една случка, която бях чел някъде и която ме беше впечетлила. На едно събиране, сестрите по невнимание намазали казаните със свинска мас докато готвели, въпреки че всички присъстващи бели вегетарианци. Попитали Учителя, как да постъпят с храната. Отговорил в съшия дух, както Буда: че крайностите трябва да се избягват и че могат да ядат. Надявам се, че това беше полезна инфо за теб.

Това е моето лично мнение на не-лекар. Как да постъпиш ти - сигурен съм, че ще намериш правилния отговор и ще състоянието ти ще почне да се подобрява. Имай вяра!

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

Препоръчвам ти да посетиш здравен кбинет Дар, д-р Николов

http://dar-center.dir.bg/ Лечението му е на база източната медицина, билколечение и т.н. Смятам че е много добър специалист. Прегледа му - ирисова диагностика - струва 25 или 15 лв. в зависимост от това дали е компютърна. Аз лично дълбоко се очудих колко точна е тази диагностика.

Успех и бързо оздравяване

Линк към коментар
Share on other sites

Добър ден ! :))))

mstar ...

тук стана "надбягване" като че ли , а ?

Всички болести и неприятности в света са дошли от зависта и ревноста , те гризят съвеста , пращат кошмари и провокират постъпки . Според...мене .А бе , сиреч от страстите човешки . За това да ги разпъваме на Христовия кръст докато ги умъртвим , страстите имам предвид, не тялото. За това :

Не ме слушай какво съм ти казал ! Нека сърцето ти прецени кой е прав и не го обявявай гласно ..:)) ! Имаш право да отидеш и до още 100 лекари - твой избор :)) .Еднаква диагноза няма да намериш никъде - освен при просветлените добронамерени хора . Дано попаднеш на такъв !

Патилан

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз съм вегетарианка от 5 години и честно казано не се чувствам никак зле. малко е неудобно, че в БГ не винаги можеш да си намериш подходяща храна, понеже хората тук са доста месоядни (кебапчета, пържоли, салами - има навсякъде). Не смятам, че неяденето на месо има нещо вредно или опасно. Растителната храна наистина е по-лека и по-бързо се възприема от организма. Много често подлагат болните хора на наи-различни вегетариански диети. т.е. за да ядеш месо трябва да имаш здраво тяло, което да тормозиш, тъпчейки го с умряла плът. Е, хората които ядат месо в умерени количества може би нямат здравословни проблеми, но повечето наистина прекаляват - особено по празниците! Най-важното е, не само какво, но и колко ядеш и в какъв вид и кога приемаш храната. Също така, за да си здрав трябва да се наспиваш, да не се ядосваш, да спортуваш, да бъдеш обичан и разбиран и въобще предпоставките да бъдеш здрав са множество. Но все пак, вегетарианството си е една голяяяяяяяма крачка напред! :))

Всичко наи-хубаво ;)))

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!!!Радвам се,че най-накрая тук мога да намеря толкова много съмишленици :thumbsup2:

Вегетарианка съм от 5 години,просто от малка знаех,че ще дойде деня в който това ще се случи!Радвам се,че успях да убедя и сестра си,всъщност ``убедя`` е силна дума, тя сама реши след като прочете една книга,въпреки, че все още яде риба.

Опитах да премина на суровоядство,но мисля,че беше твърде рано и не бях напълно готова за това.Както прочетох по-горе,явно съм избързала.

Моля ви за съвет-как според вас да разбера,че е дошло времето?Може би все още не съм достигнала необходимото духовно ниво за това...Мислех,че ще почувствам когато съм готова,но явно е било нещо друго.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Гост_Дениии_*

здравейте! :blink:

хвърлих един много бърз поглед на писаното от другите и останах с впе4етление 4е за пове4ето да си вегитарианец зна4и да не ядеш само месо,за други беше 4е вегетарианството е да се храниш с положителни мисли или не6т0 0т сорта(съгласна съм,но не съм на такива вълни)

аз реших ей така спонтанно 4е бих искала да съм вегетарианка,въпреки 4е месо много рядко си похапвам и то обикновено пилешко или риба,но там е работата 4е аз знам 4е има няколко вида вегитарианци-едни от тях не ядат само месо,други пък ядат пилешко и риба :hmmmmm: ,а трети не ядат ни6то от животински произход,което включва яйцата и мле4ните продукти,и аз реших да съм от последните,ве4е пети ден.сега споделям с вас,а когато споделям с други едни ме укоряват,а други ми се 4удят на акъла как даже и мляко няма да ям,в него се съдържало важни хранителни съставки,какт0 и за месото се казва 4е е нужно на организма.това са пълни глупости,вси4ко това можеш да си набавиш и от други храни.ак0 можех и имах волята да ям само плодове и зелен4уци щеше да е страхотно.това ти гарантира по хубав живот,няма да задълбавам по темата колко вредни храни има и колко как ни вредят те ... намирам се за доста компетентна по темата ,но за сега мисля само с толкова да мина.главното което искам да кажа е 4е месото е излишна 4аст от менюто на 4овека,просто не мога да си обясня за6то сме такива хората-ядем не6т0 ,което до скоро е било изпълнено с живот,било е живо съ6тество,като нас :unsure:

Дениии :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам мъжете вегетарианци дали имат проблеми с тестостерона. Това фактически ни прави мъже на физическо равнище, а основните му източници са животинските отрови. И... Мир и Любов!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...