Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

ахааааа........една особено интересна тема за мене......особено инетересна, защото усещам истината..........а в същото време не съм достатъчно силна, за да променя нещата..........и това, което ме притеснява най-много е, че дори не мога да направя промяната и заради дъщеря ми..... :( и дори на моменти се чувствам зле от това :( ще продължа да следя дискусията........поне виждам, че и на други хора не им е било лесно да се справят :-/ а това, с което аз самата не мога да се справя, е че хората с които живея обожават месото и моите опити за промяна се заклеймяват много тежко :-(

поздрави! и пишете :)

yanaaa

:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравей Яна,

Познавам семейства, в които само един е вегетарианец. Трудно е, но не е невъзможно. Обикновенно, когато един стане вегетарианец, намаляването на употребата на месо в цялото семейство е естествен процес. Отначало е малко трудно, но с времето всичко се нарежда. Ако искаш да се почувстваш интелектуално силна по въпроса, прочети малко книги - вече има доста такива на пазара. Можеш да разгледаш и този линк: Вегетарианството

Успех.

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

:) привет Иво :)

благодаря за подкрепата. това което казваш е със сигурност вярно....аз мога само да доуточня обаче, че когато става въпрос за убеждаване на хора, за които само техните идеи и техния мироглед са от значение е вече доста трудно :) ................всъщност аз знам, че темата е по-дълбока от чистото убеждаване в истината :) защото съм израстнала в семейство, където се зачита само мнението на "Главата на семейството" и колкото и странно да звучи.....дори подкрепата от друг член на семейството е доста трудна........не знам как.....но може би страха...или несигурността в промените не позволява на останалите да се противопоставят на този натиск..........ухх...........по-сложно е отколкото изглежда :) все пак аз не съм се отказала...........но тази битка е трудна за мене.....всъщност и не само тази битка :)

:)

10х за линка

yanaaa

pp - всъщност сега се сещам, че на последните Велики пости никой от моето семейство така и не разбра, че постя.....е това разбира се означава, че съм яла само хляб понякога......... :) ама не ми е тежало това. тежеше ми, че никой не го интересува какво става с мене...стига де не им преча..........а това ми е трърде много...............за усещане на близост с родители...........

ЩО НЕ ЗАФОРМИМ ТЕМА ЗА РОДИТЕЛИТЕ.........но за това как те си мислят, че правят всичко, а всъщност са толкова далеко от тебе.........че се чудиш дали е възможно да сте близки пак някой ден :)

Линк към коментар
Share on other sites

За родителите вегетарианци - това е тема, в която се обсъжда въпроса за родителите и това кой, кога и защо трябва да вземе решение за вегетарианството на детето.

А иначе няма нужда да обеждаваш никого в нищо. Приятелите ти или семейството няма да станат вегетарианци като ги убеждаваш, а когато сами се уверят и видят пример. Просто следвай твоя път и истината на твоето сърце, а другото ще се нареди от само себе си. :thumbsup2:

Можеш и да купиш малко книги по темата и уж случайно да ги оставиш на масата в хола или в кухнята и т.н. Може другите сами да се заинтересуват и да прочетат. И даже и да не станат вегетарианци, ако се убедят, че това е добро, поне няма да ти пречат.

Линк към коментар
Share on other sites

ехх, че тема.....така и не спрях да си мисля върху това, което прочетох :) и знаете ли какво ме накара да се замисля по-дълбоко :) ами....замислих се, че желанието да не се убоват животни е чудесно. да така е!!! и съм убедена, че почти всеки е съгласен :) но освен за храна животни се убиват и по други причини :( и тук не съм наясно как се възприемат тези причини.

замислих се над този въпрос, когато преди два дни трагнах да си търся обувки. ами аз исках да си купя обувки от естествена кожа...никога не съм имала яке или кожух от естествена кожа. никога не съм го виждала като нещо страхотно....дори и когато бях teen....но пак винаги съм избирала удобни обувки, в които краката ти не са станали на супа в края на деня....

та....замислих се сега.....как се спрваят с това предизвикателство хората, които не ядат месо.....не знам.....убедена съм, че има решение.....но го търся какво е :)

:)

с пожелание за слънчеви почивни дни

янааа

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

та....замислих се сега.....как се спрваят с това предизвикателство хората, които не ядат месо.....не знам.....убедена съм, че има решение.....но го търся какво е :)

:)

Здр янааа :) :) :)

Хубаво че опитваш да мислиш и усещаш самостоятелно ...

Аз лично се храня, мисля и чувствам от няколко години вегетариански, което в превод от латински от "vegetare" значи: "бодро, живо, ведро"...

(Hека размишляваме какво ли тогава е вегетарианската храна? Дали храни и хранене, като напр. бисквити от бяло брашно и захар, минали много обработки, ни правят "бодри, живи и ведри" ...., дали и в тях има ведрост и живот ... дали напр. и преяждането ни помага да бъдем "живи и ведри" ... Тук искам да оставя една вратичка за излизане от евентуален фанатизъм по темата, като спомена че човек понякога може би може да приеме някои храни които не отговарят на горното описание - когато напр. в неизбежен случай на нужда от собствена физическа жертвоготовност, защитата на кауза или на нечий физически живот - заемат по-горен приоритет от това, да сме в момента живи и ведри..., и в др. подобни редки случаи..., които иначе когато има алтернатива, са за избягване.)

Обратно на темата. И аз не мога да намеря обувки от 100% неживотинска кожa

- от вътре са винаги от животинска кожa :(, а и дори да са от друга кожa - почти сигурно е, че при добиването на суровините и изработването им се убиват животни и експлоатират хора... Мислех си, дали от организацията "Бяло братство" има хора които правят "вегетариански" облекла... (за контакт може да питаш тук: www.beinsadouno.org/in_bg.htm)

Иначе има чуждестранни "фирми" с такива артикули (ако има как да си ги позволиш) :

www.rootsofcompassion.org (немски)

www.vegetarian-shoes.co.uk (бритaнски)

Всичко оптимално :).

Линк към коментар
Share on other sites

ПП: съжалявам за неточността си :huh: :

думата "вегетарианство" произлиза не от "vegetare", а от "vegetus",

което значи “крепък, здрав, свеж, бодър”;

въведена e в употреба през 1842 г. от основателите на Британското вегетарианско общество.

:smarty:

(немско латински речник има тук: http://www.albert-martin.com/latein/)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

ехх, че тема.....така и не спрях да си мисля върху това, което прочетох  и знаете ли какво ме накара да се замисля по-дълбоко  ами....замислих се, че желанието да не се убоват животни е чудесно. да така е!!! и съм убедена, че почти всеки е съгласен  но освен за храна животни се убиват и по други причини  и тук не съм наясно как се възприемат тези причини.

замислих се над този въпрос, когато преди два дни трагнах да си търся обувки. ами аз исках да си купя обувки от естествена кожа...никога не съм имала яке или кожух от естествена кожа. никога не съм го виждала като нещо страхотно....дори и когато бях teen....но пак винаги съм избирала удобни обувки, в които краката ти не са станали на супа в края на деня....

та....замислих се сега.....как се спрваят с това предизвикателство хората, които не ядат месо.....не знам.....убедена съм, че има решение.....но го търся какво е

Въпросът, който поставяш ме вълнуваше и за себе си имам частично отговор.

И така:

Преди години на една среща с Лама Оле Нидал му зададохме въпроса ...будистите защо не са вегетарианци и как така е възможно да се прераждат?! и Буда бил ли е вегетарианец??? Веселба...Отговорът беше много мъдър...Ламата ни отговори с цитат от Библията като каза: "Не това което влиза във вас ви замърсява, а това което излиза..." и продължи..."Приятели в Тибет няма условия да растат домати и банани...населението се храни с това което му се дава от Природата...но всички ние когато се храним/ядем месо и млечни продукти - ги ядем съзнателно- много осъзнато, преживявайки и трансформирайки вибрациите и работим за повдигането кармата на животните...и те са ни благодарни...". Изясних си защо будистите си хапват месни продукти и въпреки това ...стават просветлени...Разсъждавайки по въпроса за носенето на дрехи/обувки и т.н. от естествена кожа от нас вегетарианците...ще ти дам няколко варианта на отговор според мен.

1.Категоричен отказ от използване в бита на каквито и да е предмети/вещи от естествена кожа. - реален вариант - има заместители на всичко;

2.Разумно ползване на вещи от естествена кожа - но осъзнато ... с Любов....така поне убийството на животните ....се осмисля....Жертвата на житото, плодовете и зеленчуците...също се осмисля, когато хранейки се благодарим...

Всичко е въпрос на личен избор и възможности за осъществяване.

Чисти мисли и намерения+чисти чувства и желания....водят след себе си и чисто тяло и храна. Знаем, че вегетарианството трябва да е одухотворено....иначе се попада в капана на духовната гордост...аз съм вегетарианец и съм по - чистичък ....пък вие другите не сте....

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Благост,

добър постинг, благодаря ти за включването... Примерът за тибетците е уместен..., съгласен съм че аз малко залитнах в предния си постинг към материалистичното.... Колкото по-одухотворено е отношението ни, толкова по-относителни и "незамръзнали" са представите за живота - близки до светлината и далече от фанатизма. :yinyang:

Така е - животните се повдигат когато се използват за храна..., а хората имат трудности при използването на месо, ако нямат правилно отношение. И тук отношението си казва думата - с любов. шри ауробиндо също е ял месо по мои данни... Има и напр. йоги които трансформират и най-силни отрови, пиейки ги - не умират...

Има и въпрос за екологията, и че не е разумно толкова хора на днешната Земя да използват животински продукти от живяли в мизерия и убити жестоко животни... 3нанието ми е малко, а вярвам - и тук отношението е определящо.

:yinyang:

Любов+Светлина+Мир+Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

Изпитах истинска радост да прочета последните мнения по тази тема. Благодарение на широтата им се чувствам по-приобщена към общността, сформирала се към този Портал, макар да съм различна от повечето участници в него. Все повече ви уважавам и обичам! Радвам се, че ви има!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, обични приятели!

Латина и аз се радвам заедно с теб...това си е много силно преживяване.Благодаря ти за споделеността.

Любо, благодаря ти за информацията за вегетарианството и за сайтовете.Не количеството на знанието е определящо, знаеш отлично! а качеството... необходимо е да сме информирани за съществените неща!Така че благодаря ти.

Никъде не си "залитнал" и няма за какво да съжаляваш...ти веднага коригира/доуточни информацията......много си си естествен/искрен+знаещ!

Не го приемай като комплимент - то си е факт.

Сега малко по темата.

Нашият любим Учител Беинса Дуно казва... предавам по памет... " можете да опитате...заешкото"/пилешкото месо, за да се свържете с преживяванията/качествата на заека...страха му/ трансформиран в предпазливост при нас човеците/, скоростта му на реакция...това си е самозащита/оцеляване/не бягство...защото заека/кокошката се хранят само с чиста храна (зайците/кокошките...от миналия век!!!?) и още...

Опитвайте от всичко - доброто дръжте!/задръжте!"

Всички хора са родени да се хранят с плодове и зеленчуци.И рано или късно ще го бъде!

Между другото... знаете ли кой е първият майстор "готвач"...на човечеството???хе хе хе...

Има един вечен въпрос за Глада като движеща сила и правилното ни хранене...Защо ядем?...

Ядем... за да живеем или живеем... за да ядем???

Голямо умение си е "да спреш на най-сладката хапка"...както казва Учителя.

Пожелавам го на себе си и на всички...това за хапката и за спирането.

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

ето една голяма заблуда "Всички хора са родени да се хранят с плодове и зеленчуци."

не знам откъде си го измисляте, но истината е съвсем друга...

а именно, че може да се живее и без месо (в някой случаи може да е за препочитане).

т. например пенсионери не могат да си позволят да ядат месо и карат на кисело мяко и хляб. но това не значи че ще живеят по-дълго, отколкото ако ядяха месо. даже напротив - по кратко, поради липса на редица аминокиселини...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте

аз съм без месо от около 6-7 години...Няма да обяснявам как го спрях но адски много оби4ам животните единствено ми е трудно с яйцата и само ровя да махам зароди6и като готвя...Тъпо ми е като всеки ме разпитва за6то не ям дали не се правя на интересна и си мислят 4е сам на диета а аз всъ6ност дебелея..Пи6а ви за6тото не трябва да ви обяснявам такива не6та и ми е готино това за което си говорите..и намирам интересни не6та във Ва6ите изказвания които не съм се замислила....

поздрави и усмивкиии :)

Линк към коментар
Share on other sites

capNemo:

последното ти изречение за аминокиселините е с научна информация отпреди повече от 5-10g. Сигурно си го прочел в някои вестник или книга, издадени преди 20г., или някои по-възрастен твои близък ти го e казал ? Особено пък комбинацията на хляб (имащ липсваща аминокиселина - лизин) и мляко (имащо липсваща аминокиселина - метионин) е една от най-добрите комбинации - два самодопълващи се продукта откъм аминокиселинен профил, превъзхождащи по качество на аминокиселините (дори) и месото. Освен това, науката има още да се развива, а мога да те убедя - не си ти този който е най-наясно с нея :).

Може да почетеш повече, има инфо на български вече в интернет.

:) :) :)

Линк към коментар
Share on other sites

Привет на всички!

Храната без месо е храна на едно по-мъдро и еволюирало човечество. Пожелавам на всички мого смелост и любов по пътя на мъдростта и истината!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте , приятели!

Първа книга Моисеева - БИТИЕ - ГЛАВА 1.

1. В начало Бог сътвори небето и земята.

2. А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше над бездната, и Дух Божий се носеше над водата.

3. Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина.

4. Видя Бог, че светлината е добро нещо, и отдели Бог светлината от тъмнината.

5. Светлината Бог нарече ден, а тъмнината - нощ. Биде вечер, биде утро - ден един.

6. И рече Бог: да има твърд посред водата, и тя да дели вода от вода. (Тъй и стана.)

7. И създаде Бог твърдта, и отдели водата, що беше под твърдта, от водата над твърдта. Тъй и стана.

8. Твърдта Бог нарече небе. (И видя Бог, че това е добро.) Биде вечер, биде утро - ден втори.

9. И рече Бог: да се събере водата, що е под небето, на едно място, и да се яви суша. Тъй и стана. (Водата под небето се събра на местата си, и се яви суша.)

10. Сушата Бог нарече земя, а събраните води - морета. И видя Бог, че това е добро.

11. И рече Бог: да произведе земята злак, трева, що дава семе (по свой род и подобие), и плодно дърво, що дава според рода си на земята плод, чието семе си е в него. Тъй и стана.

12. И произведе земята злак, трева, що дава семе по свой род (и подобие), и (плодно) дърво, що дава (на земята) плод, чието семе си е в него според рода му. И видя Бог, че това е добро.

13. Биде вечер, биде утро - ден трети.

14. И рече Бог: да бъдат светила на небесната твърд, (за да осветляват земята и) да отделят ден от нощ и да бъдат знакове и за времена, и за дни, и за години;

15. да бъдат те светила на небесната твърд, за да светят на земята. Тъй и стана.

16. И създаде Бог двете големи светила; по-голямото светило да управлява деня, а по-малкото светило да управлява нощта, създаде и звездите;

17. и ги постави Бог на небесната твърд, за да светят на земята,

18. да управляват деня и нощта и да отделят светлина от тъмнина. И видя Бог, че това е добро.

19. Биде вечер, биде утро - ден четвърти.

20. И рече Бог: да произведе водата влечуги, живи души; и птици да полетят над земята по небесната твърд. (Тъй и стана.)

21. И сътвори Бог големи риби и всякакъв вид животни-влечуги, които произведе водата, според рода им, и всякакви пернати птици според рода им. И видя Бог, че това е добро.

22. След това Бог ги благослови и рече: плодете се и множете се и пълнете водите в моретата, и птиците да се множат на земята.

23. Биде вечер, биде утро - ден пети.

24. И рече Бог: да произведе земята живи души според рода им, добитък и гадини, и земни зверове според рода им. Тъй и стана.

25. И създаде Бог земните зверове според рода им, и добитъка според рода му, и всички земни гадове според рода им. И видя Бог, че това е добро.

26. След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие; и да господарува над морските риби, и над небесните птици, (и над зверовете) и над добитъка, и над цялата земя, и над всички гадини, които пълзят по земята.

27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори.

28. И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я и господарувайте над морските риби (и над зверовете), над небесните птици (и над всякакъв добитък, над цялата земя) и над всякакви животни, които пълзят по земята.

29. И рече Бог: ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна;

30. а на всички земни зверове, на всички небесни птици и на всяка (гадина), която пълзи по земята и има жива душа, дадох за храна всичкия злак тревист. Тъй и стана.

31. И видя Бог всичко, що създаде, и ето, беше твърде добро. Биде вечер, биде утро - ден шести.

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

Горният пост и този пост са в в продължение на следното:

Публикувано на Jun 10 2005, 14:22

ето една голяма заблуда "Всички хора са родени да се хранят с плодове и зеленчуци."не знам откъде си го измисляте, но истината е съвсем друга...

а именно, че може да се живее и без месо (в някой случаи може да е за препочитане).

т. например пенсионери не могат да си позволят да ядат месо и карат на кисело мяко и хляб. но това не значи че ще живеят по-дълго, отколкото ако ядяха месо. даже напротив - по кратко, поради липса на редица аминокиселини...

Значи абсолютната ИСТИНА е една и нея човеците все Я търсим , защото ще ни направи СВОБОДНИ....

По отношение на храненето нещата са променящи се...но със сигурност важи следното:

И рече Бог: ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна;
Битие 1:29

Ще подобря изказа си от преди по следния начин :

Всички хора са СЪЗДАДЕНИ (родени) да се хранят САМО с плодове и зеленчуци! И рано или късно ЩЕ БЪДЕ! АМИН

А защо сме се отдалечили от първоначалното си състояние е друг въпрос , важното е КАК да се променим....вече достатъчно много са хората които го правят, а децата които се раждат сега отказват да ядат месо... и всички е добре да разберат че МОГАТ без месо!

Както и да е ...това си е въпрос на личен избор, нагласи, вкусове, зависимост от средата( в детските и другите домове, болниците, армията и т.н. ...засега все още нямат избор....засега...), семейната среда влияе и т.н.

СВОБОДНИЯ ИЗБОР по отношение на храната от векове...изобщо не е съвсем свободен, а и човеците сме спрели да мислим / различаваме / осъзнаваме....и все си "мислим" че мислим и все предполагаме и все си хапваме.... каквото има/каквото можем/каквото ни дадат/каквото са ни приучили ...и толкова сме преплели понятията /представите/рецептите...и все не ни остава време да усещаме/разбираме/уважаваме/обгрижваме ... себе си....защо ли сме така безкрайно забързани и невзискателни....

Представите ни за правилно -неправилно хранене ; полезно - вредно , малко - много , достоверен източник на информация и недостоверен....и т.н. просто не са общовалидни...

Всичко е въпрос на осъзнаване , различаване и възможности за избор...пък останалото си е естествен подбор...

Любов+ Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

На някои порталци ще се види странно, но аз съм абсолютно уверена от личен опит и от най-съвременните научни изследвания по въпроса, че вегетарианският начин на хранене е най-добрият, най-пълноценният, най-здравословният, храненето на бъдещето. Аз обаче ям всичко, включително месо. Ако продължавам да го правя, то не е от страх, че няма да се храня правилно, напротив - разбирам, че не ми понася добре и ако искам да се излекувам от няколкото болести, които нося, може би единственият шанс е да се храня почти изцяло вегетариански. Освен това, когато някой ми поднесе каквото и да е от сърце, аз благодаря и го приемам от сърце.

Постоянно в този живот се стремя да разбирам Божията гледна точка за нещата. В Библията по-нататък Бог позволява яденето на месо "поради вашето жестокосърдечие", доколкото си спомням. Самия Христос наричали "месоядец и винопиец". Бог е направил едни същества да изяждат други същества. Аз не искам да осъждам това положение, правейки се на прекалено свята, а да разбера разумните причини за него. Не се съмнявам в разумността на Бога. Може би всичко идва от прекаления страх, че убийството и смъртта са безвъзвратни. Много от нас знаят, че не е така. Въпросът е дали наистина им е дошло времето, дали ще послужат за израстване или за пропадане. Ако човек не е наясно с това, по-добре да въздържи ръцете си от убийство.

Имам една мечта - да живея в къща с голям двор, в който да насея всякакви растения, служещи за храна и красота. Живеейки там, ако майка ми не е наблизо да ме зарива с месо, едва ли бих се сетила за него. Аз и децата ми бихме били здрави. Чудесна мечта!

Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се за една случка от вчера, коята ме порази. Видях куче да си играе с една умряла птичка. То сякаш я галеше, милваше, целуваше. Въртеше опашка, докосваше я нежно с лапи, налапваше я, после я пускаше, после отново я взимаше. Скимтеше радостно, сякаш казваше: "Каква си ми сладуранка, колко хубаво миришеш, как се радвам, че си тук!"

Спомних си подобни сцени, които съм виждала и преди. Тогава не можах да разбера защо едно куче си играе с мърша и отърква главата си в нея.

Дали в убийството за храна при животните няма голяма доза любов и благодарност? Може би самите хищници не са толкова жестоки, както си мислим? Знаем ли наистина всичко, което се случва между хищника и жертвата, в душите и с душите им?

Линк към коментар
Share on other sites

здавейте - спецялно проверих за аминокиселините (разговарях с един аспирант, който работи в областта на метаболизма) - оказа се, че да, това било остаряло схвващане. в момента не е прието окончателно становище по въпроса.

за това - ок, приемам забележката.

обаче за това, че човека бил създаден да не яде месо не съм съгласен. вие цитирате битие, добре. но мойте наблюдения на заобикалящия ме свят са други, а именно:

да разгледаме анатомично животните около нас. например кравата. за нея е ясно че е на трева - съответно има различна (от нас) система за храносмилане (напр. има търбух, а ние хората, нямаме). следователно по конструкция не сме тревопасни. приемам че под 'хора' се разбира това което сме в момента - т.е. не говорим за нещо което сме били преди това, и после сме еволюирали или нещо подобно.

може да се разгледа и храносмилането на хищниците и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_НЕВИ_*

Здравейте всички,отдавна търся мнения на въпросите свързани с вегитарианството и ето че днес случайно се натъкнах на този форум. Аз и моето семейство сме вегетарианци от години. В началото беше само съпругът ми а аз чесно казано въобще не одобрявах идеята но непрестанах да чета и да се интирисувам по темата.Така минаха 10г. В един момент след обстойно наблюдение върху себе си реших че месото не е за мен и за моя организам. Втози момент го отказах от раз.Децата ми направиха същото без каквото и да е колебание или уговаряне от моя страна всъщност те винаги са избягвали месото и местните продукти. Стана така че ми се роди трето детенце което в момента е на 3г.и никога не е вкусвала месо през живота си .Абсолютно здраво и жизнено дете е до сега е имала една две хреми никога не е пила антибиотик.Ходи на детска градина където сме обяснили че детето небива да приема по никакъв начин месни продукти и срешнахме огромно разбиране.Нещата станаха савсем естествено а самоте дете въобще неприема месото като нещо което става за ядене за нея то не е храна. Другите ми две деца са на 17г и на 14г. те са вегитарианци от около 5г. нямат никакви проблими с приемането им от приятели или в училище дори по купони и рожденни дни винаги се съобразяват с техния начин на хранене.Аза мен най големият аргумент за да стана вегетарианка беше мисълта че няма начин да мога да ям от трупа на друго живо същество и той да е полезен за мен. ЩЕ СЕ РАДВАМ ДА ПРОЧЕТА ОЩЕ КОМЕНТАРИ ПО ТЕМАТА . ПОЗДРАВИ

Линк към коментар
Share on other sites

да разгледаме анатомично животните около нас. например кравата. за  нея е ясно че е на трева - съответно има различна (от нас) система за храносмилане (напр. има търбух, а ние хората, нямаме). следователно по конструкция не сме тревопасни. приемам че под 'хора' се разбира това което сме в момента - т.е. не говорим за нещо което сме били преди това, и после сме еволюирали или нещо подобно.

може да се разгледа и храносмилането на хищниците и т.н.

Здравей Кап Немо,

Благодаря ти за споделените виждания и аргумените по въпроса за вегетарианството. Избора да стане човек вегетарианец е личен въпрос и всеки сам трябва да го реши за себе си - без предразсъдъци и фанатизъм доколкото това е възможно. Аргументите за вегетарианството са много и се делят на няколко групи - здравословни (научни), морални (или даже духовни), икономични, а отскоро се разглежда и един нов тип причини - екологични. Особено много предразсъдъци в съвременното общество има относно здравословните прични. Преди време в научните среди се говореше за аминокисилините, за витамина B12 (който уж можел да бъде набавен само от месото) и т.н. Тези предразсъдъци са отдавна научно оборени и е достатъчно да купиш няколко книги за вегетарианството и да се посъветваш със специалист, за да разбереш, че не са истина. Естествено пишейки това моята цел не е да те убедя, че ти трябва да станеш вегетарианец, а да покажа че вегетарианството е достойна алтернатива за хранене на всеки здравомислещ човек.

Относно сравнението с храносмилателните системи на човека, тревопасните и хищниците - има такова изследване. Четох го преди години в една книжка и бях впечетлен. Изследвани се данни за дължина на храносмилателния тракт, устройствоа на зъбите и т.н. и т.н. Според автора на изследването, категорично е че човека по своето устройство на хранене е много по-близко до тревопасните отколкото до месоядните. Мога да потърся името на книжката ако те интересува.

Някои хора стават вегетарианци спонтанно. Така беше при мен. Прочетох само една книга с кратко обяснение защо вегетарианството е по-правилния начин на живот (и даже философия) и бях веднага 100% убеден, че е така. Това беше като един зов на сърцето, като едно спонтанно вътрешно разбиране, кое е по-правилното хранене за мен. По това време (преди около 15г) имаше малко литература по въпроса и се наложи доста да се разровя, за да стана интелектуално силен по въпроса, за да се справя с роднини и приятели, които не бяха запознати с тематика. Но сега не е така - информация има навсякъде. Затова хората, които искат първо интелектуално да се убедят, а после да вземат решението - могат да се разровят в сайтове и книги. Неви е дала добър пример за това.

Пожелавам ти успех в търсенето на правилния път.

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

Привет иво

абсолютно съм съгласен с тебе за това, че има различни причини да ядеш нещо или не, а и изобщо какво да правиш. Между другото, най- се радвам когато не насилваш другите да правят каквото ти смяташ за редно :-) . (говоря по принцип, не конкретно за тебе)

та въпроса не беше дали да ядеш месо или не, а дали конструктивно ти е заложено да (не) го ядеш :-).

в този смисъл смятах и смятам за невярно твърдението че сме тревопасни. а в контекста на форума ми изглежда даже и спекулативно. в смисъл че понеже някой иска да направи другите немесоядни, им подава невярна информация. и т.н.

та затова исках да чуя аргументите които са довели до извода че човека е тревопасно животно. (т.е. зравословните прини, по твоята клсификация)

бих се радвал да ми посочиш някой източници в тази насока, тъй като темата ме интересува, а и би било полезно за осталите членове на форума.

и накрая аз пък бих ви посочил следния линк - http://www.hatsofmeat.com/

поздрави:

капНемо

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...