Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Хитрушко!

Аз изхода от експеримента го знам. След един великденски пост на мене дори само миризмата на месо ми беше отвратителна, а яденето му беше истинско изпитание. Истинската гадост на месото наистина се усеща след продължителното му изключване от храната. Защо го проядох пак, макар и насила?! Да кажа, че е от чувство за лична свобода на избор, срам ме е. Може би отчасти се подведох по инерцията да ям каквото има на масата /каквото е подсигурила мама/. Да кажа "каквото дал Господ" пак ме е срам. И съвременната медицина отрече месото като подходяща храна за хора, затуй ме е срам да си кажа, че зная и това. Да кажа може би, че воля и самоувереност не ми достига, по-малко ме е срам.

Човек яде месо, понеже е притъпил нормалните си човешки, естествени инстинкти, които казват: "Месото е гадно! Ужасно е да се убиват животни!"

Научих преди време, че канибалите предпочитали вегетарианци за храна, понеже месото им било по-сладко, а всеядните направо не искали да ги ядат, понеже миришели ужасно.

Има нещо в мене, което ми пречи да стана вегетарианка, но не съм съвсем наясно какво е то. Хип-хип ура за всички, които са успяли!

Ася, успехът е близо , а рецептата за него е изпитана и вярна.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Ася_*

Не знам дали да ви разказвам,но резултатът от опита,който ми предложи Васил стана ясно по-скоро отколкото се очакваше.Както споменах аз се храня разделно,та около 10-тина дни бях яла доста леки храни,а снощи си направих "гала" с месо и бира(доста и от двете).През ноща се събудих заливана от топли вълни с чуство на прилошаванв-най-общо,а и с изразен световъртеж.Досега не ми е минало напълно,тежко ми е и гадно(извинете).Имах оток около очите.Трябва доста време да мине,за да се подложа отново на това,убедена съм.Имам впредвид-да прекалявам с вредностите.

Линк към коментар
Share on other sites

Ха..хаа..

Оххх... завалийките! :1eye:

Искрено ви съчувствам ! Но да попитам ...:

Да не би случайно двечките или поотделно, някак си така лекичко, небрежно и мимоходом, да сте си обещали вътрешно като за пред Бога, че няма да си похапвате месо и да имате някакъв си там ваш вътрешен обед( обещание ) пред Бога , а...???

Ако е така , ммм.... :)))) положението е повече от ясно .

Явно сте си въобразили, че Бог е сбирщина от неорганизирана Енергия и чака само да я докопате когато ама вие решите , че искате ..:))))) ??? Ако е така ...:))) Обещанието си е Обещание и връщане обратно не е за препоръчване..:)))) А според мене мигрената е израз на това, че някой се опитва да попречи на Бога да си "приказва" с хипофизната жлеза ( чакра ) .... :)))))))

Ако греша , значи греша и забравете какво съм писал !!! Моля !!!

Най-вероятно греша , човещинка си е !

:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

За предпочитане е да се греши анонимно, братко, а понякога човек иска да пощади отношенията си с другия, на които държи. Особено когато е наясно, че има насреща си нежна, лесно ранима душичка. Няма страшно за това. Аз дори ти благодаря, понеже ми подсказа нещо полезно. Знам, че си ми духовно другарче, а те разкрих по стила на мислене, изразяване и писане. :ph34r:

Не съм обещавала да не ям месо пред никого, само съм съвсем наясно, че по природа съм вегетарианка, но по изпълнение се опъвам поради някакъв неясен вътрешен инат. Искам да се чувствам свободна и неограничавана. Може да попиташ защо тогава не пуша, не пия и не вземам наркотици? Ей, много са гадни! Ама наистина!

Малко се показваш един такъв мнителен и подозрителен - откъде ти дойде наум, че аз със /я да видя името как беше/ Ася се познавам? Познавам я толкова, колкото и шефа на някоя швейцарска банка. :harhar:

Ще си взема бележка за хипофизната жлеза и т.н. За което благодаря! :feel happy:

Добрият ми батко! Да си жив и здрав! Продължавай да ни учиш в твоя си стил. :smarty:

Предпочитам манджите леко люти, затуй ме кефиш. Блудкави манджи не ща! Пиперливите ти изрази по принцип ми вдигат тонуса и ме развеселяват. За което ти благодаря от сърце! :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Хе..хе,

Латинчице, та аз си знам като "Отче наш", че ще ме прихванеш бързичко. Но все пак гъделът си е гъдел и това си е ..:))) Не съм се крил - най-малко пък от тебе. Ама е казано.." Лявата ръка , да не знае какво прави дясната" , нали !? :hypocrite:

И аз не обичам блудкави манджи- но понякога се налага ( в буквалния смисъл ) , иначе блудкавите "манджи" ( словесните) малко хора ги "кльопат". Та какво от това ако съм казал нещо пък никой не ме е разбрал, нали !? Никак не съм имал и нямам желания да обиждам и засягам някого. Пък ти ме обиждаш , че ви уча.. :hmmmmm: . Няма такова нещо !! Само споделям личен опит.

Не съм казал , че се познавате с Ася, а съм казал и казвам , че имате сходен проблем. И за това съм ви обединил в едно изказване. Само толкова и нищо повече. Пък тооо.. човек като тебе ако не се дистанцира от месото ... :1eye: , хмм.. а бе ти си знаеш , нали !? Имаш свободна воля .....

Патиланчо Незнайников ... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Ася,това което си преживяла е само едната страна на нещата.Аз бих ти препоръчала да промениш представата си за месото- по- лесно е и няма такива преживявания.Когато видиш пред себе си апетитно сготвено месо,поспри малко и си представиш животинчето ,което е било живо , гледало е на света ,със същите очи като твойте и как после е убито , за да се употреби месото му.Вярвай ми , ефекта е поразителен.Дори ще започнеш да усещаш и колко гадно вони , независимо от подправките и т.н.На мен миризмата на сурово месо и на скара ми действат еднакво.Макар ,че по някога ми се налага да ги изтърпявам стоически.Не живеем сами .Алекс,аз също смятам , че подобряването на терморегулацията е комплексен резултат от духовните практики и от целия начин на живот.Просто го забелязах няколко години след като станах вегетарианка.Бъдете здрави и силни ,мир,любов и хармония ! :dancing yes:
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Патиланчо!

Пак се недоразумяваме. Как ще те обиждам, че ме учиш?! Радвам се!!!

Ти всъщност ми припомни един момент, когато усетих нещо като подтик /може би външен/ да престана да ям месо, но аз го отхвърлих и му избягах с подвита опашка. Мисля, че в онзи момент не успях да дам обет да не ям месо, но определено ми беше на езика, а не бях го обмисляла предварително. Може "устата" ми да го е дала без да се усетя, знам ли? Устата ми е много бърза понякога /повечето пъти за глупости/. Може да изрече нещо, което е готово в подсъзнанието, а съзнанието и хабер си няма. В този смисъл си припомних нещо, което се случи преди време. За мое изумление нарекох един човек по определен начин, а чак след години разбрах, че съм била права. Всъщност изкрещях първата сричка от думата, междувременно осъзнах какво изричам и втората сричка излезе съвсем тихо. Не можех да повярвам на ушите си, изобщо не бях допускала съзнателно подобна мисъл. Да не би по подобен начин ей тъй несериозно да съм казала, че няма да ям месо и после да съм забравила? Ей, станах неспокойна, откакто ми влезе тази мисъл в главата.

Както и да е, ще си нося последствията от това, че ям месо и зная, че не са приятни. След години повечето хора ще са вегетарианци и храненето по този начин няма да е такъв проблем като сега.

Има две неща, които не желая да бъдат причина да взема каквото и да е решение - лицемерието и чувството за вина. Нещо ми е объркано и аз не знам какво. Преди да съм абсолютно убедена, няма да взема конкретно решение да стана вегетарианка, нито ще обещавам такова нещо. Бавно ми увира кратунката. Със свободната си воля избирам да се мъча и да съм болна. Инат, брей!

:P

Линк към коментар
Share on other sites

И на мен ми се струва че вегетарианството не се практикува заради здравето. То зависи преди всичко от психичния ни живот. Аз станах вегетарианец точно кактоказва Инта заради тази вътрешна връзка между нас и животните! Колко груб трябва да е човек за да не чувства свързаността ни и да яде по-малките си братчета? До скоро ядях месо, но само по навик... Ех, радвам се че има на света по-съзнателни хора като вас! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

А ето и един по-съвършен вегетариански модел на хранене! Хранене със слънчеви лъчи - и нищо друго освен гореща вода! Не за малко - едно прехвърляне на ново ниво на функциониране!

http://www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=187.0

Велико е!!!

Линк към коментар
Share on other sites

За фотосинтезиращите хора сме чували много. Но както пише в статията, този индиец е бил ИЗБРАН. Така че да не изпадаме в крайности, защото може да са опасни. Според мен подобни практики съществуват, за да докажат на човечеството безграничните възможности, които притежаваме като биологически вид и че съществуват начини на обмяна далеч извън общоприетите. Чудеса ни трябват понякога, за да повярваме.

Храненето е цяла една култура на поведение, навик, вкусове, порядки, предразсъдъци и норми. Отново искам да подчертая, че трябва да се има конкретната човешка индивидуалност, преди да се предприеме каквато и да е радикална мярка, свързана с отказа от храносмилателната система / включвам и гладолечението в дългите му периоди/. Вегетарианството не спада към радикалните методи, но също трява да се адаптира към конкретния човек. Както и той към вегетарианството. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами когато започнем да посрещаме всеки ден слънцето и да го изпращаме по 1 час сутринта и по 1 вечерта, да установим режим на периодични постове, дихателни упражнения, вътрешни практики, чист живот, тогава ще можем практически да правим нашите малки стъпчици към храненето със слънчеви лъчи! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че при такъв живот човек е твърде зает със себе си:

Ами когато започнем да посрещаме всеки ден слънцето и да го изпращаме по 1 час сутринта и по 1 вечерта, да установим режим на периодични постове, дихателни упражнения, вътрешни практики, чист живот, тогава ще можем практически да правим нашите малки стъпчици към храненето със слънчеви лъчи!

Ще остане ли време за общуване с другите, за помагане?

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Ей това меракът е голяма работа Орлине ! Виж само какви работи вадиш от великата съкровищница Интернет ...:)))

Разгледах така мимоходом статията за този дето се хранил уж от слънчевите лъчи. Ми впечатлен съм направо. Но не съм съгласен с изводите на разните му там медицински светила, че се е хранил от слънчевите лъчи. Виж ако се е хранил от вътрешното Слънце - може , така съм съгласен.

Според мене както винаги обяснението е много по-просто и по -близко до ума от колкото се очаква.

Лично мисля, че този човек както казва той самият е стигнал чисто интуитивно до познанието, значи общува с небесните йерархии пълноценно. Не само индиици могат да го направят .....:)))) Как става този на пръв поглед феномен . Ми простичко е. Забавя метаболизма до възможно най - ниското ниво. Ограничава по ментален път разхода на енергия чрез образуване на затворен кръг на определени функции влияещи на енергийния разход и ...готово. Точно това което е показал не е много трудно според мене. И аз познавам такива хора и за това знам. Колкото и парадоксално да изглежда изказването ми. Но виж подготовката му за тази демонстрация е много сериозно нещо. И медицинските светила са пропуснали точно този момент ( не го дочетах цялото нещо , може и да е писано по-нататък ). Практически няма значение къде точно ще направиш демонстрацията когато си владееш вътрешните процеси в тялото . Достатъчно е само да си на по-топло място за да се пести енергия...:)))

Но личното ми мнение е, че не се храни от физическото Слънце, а само акомулира минимална топлина. Тооо.... ако ставаше толкова лесно. Виж Латина тук е права за общуването.

Патиланчо Незнайников

Линк към коментар
Share on other sites

По-точно:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...6550entry6550

С други думи, това обсъждахме наскоро тук.

Съгласен съм с Иван относно механизма на действие, с Милкана относно значението на това явление, а Венци отново ме озадачава с коментара си.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Орлин_*

Мерси, Любо - отворих сайта!

Ето нещо от библията:

“И плътта на убитите животни в човешкото тяло ще стане негов собствен гроб. Защото истина ви казвам, който убива, убива себе си и които яде от плътта на убити животни, яде от плътта на смъртта.”

Библията: “И Бог рече: вижте, давам ви всяка семеносна трева, която е по лицето на цялата земя, и всяко дърво, което има в себе си плод на семеносно дърво, те ще ви бъдат за храна... ”

Битие 1:29

“Но месо и кръвта му не трябва да ядете.”

Битие 9:4

“Който коли вола е като оня, който убива човека. Който жертва агне, както оня който пресича врата на куче ”

Исай 66:3

“... каквото постигат човешките чада постига и животните; една участ имат; Както умира единият, така умира и другото. Да! Един дух имат всички те; И човекът не превъзхожда в нищо животното.”

А ето и един линк по въпроса за вегетарианството: http://www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=545.0

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Гост_Петя_*

Здравеите. Аз съм вегетарианка от 5 год. Никога досега не съм имала съществени здравословни проблеми.

Но напоследък не е така. Получавам отоци и подутини.

Дали това се дължи на бъбречни проблеми ниамам идеия. Но поради по еднообразното вегетарианско хранене се на наблюдава недостиг на микроелементи в организма. Вследствие на което се нарушава осмотичното налягане на клетките и част от течността в клетката се излива в междуклетъчните пространства вследствие на което се получават отоци.

Ако някой знае повече по въпроса отговорете ми.

Линк към коментар
Share on other sites

Петя_*,

привет. Когато имаш отоци, значи по-скоро че задържаш много вода, отколкото че се излива в междуклетъчното пространство - затова и има подувания, иначе щеше по-скоро да има сбръчквания на кожата. ;)

Задържането на вода в клетките става чрез наличието на натрий (предимно от готварска сол и продукти с нея), а извеждането на вода от клетката предимно чрез калия (банани, картофи, храни от растителен произход).

Пробвай да ядеш една седмица топли картофи, доматени продукти, банани, и ако е от дефицита на калий, ще намалеят отоците.

А може и да е от проблеми с бъбреците, или друго. ;)

Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: ЗДРАВЕЙТЕ ВЕГЕТАРИАНЦИ!Орлине,радвам се че причината за вегетарианството се търси не само в подобряване на здравето.Така и трябва .Много ми харесват цитатите от библията.Аз също мислех да насоча вниманието към тях.Искам само да добавя , че и на други места в Библията има за вегетарианството.Дори в началото на стария завет- създаването на света,пише ,че човекът и животните са саздадени на един и същи дени следователно от един вид енергия.Пако Рабан, пък и не само той,смята , че тъй като рибите и птиците са създадени на друг ден, те са от друг вид енергия и могат да се консумират.Въпрос на избор.И на разбиране естествено.Радвам се за всеки, който е намерил пътя си и желая на всички ви да не се отклонявате от него.Мир ,любов и хармония на всички ви! :thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Дияна Димова

От 3 години съм вегетарианка. Не пълна, но не ям месо, освен риба и много рядко яйца. Прочетох една книга за йогите и от тогава си казах, че аз умрели тела и разлагащи се меса няма да ям. Чувствам се добре. Дори и не съм помислила, че мога утру да си хапна месце. А, като си помисля колко много обичах да ям месо. От части ми помогна и желанието ми да отслабна и да съм здрава. Е, не съм отслабнала кой знае колко, но пък се чувствам по-лека, по-добра. Сега вече дори понякога месото ми мирише на гадно. Понякога сънувам, че ям месо и се събуждам в страх, че съм го яла. И така, добре е да се намали до риба според мен. И да не се забравят зеленчуците и пловодете, киселото мляко и овесените ядки, фъстъците /по-малко/.

Линк към коментар
Share on other sites

Дияна Димова

здравей, и аз от три години вегетарианствам почти без прекъсване.

Аз лично от 3г. и риба почти не ям (два-три пъти годишно, най-много). От Учителя съм срещал, че за учениците е позволено да се яде риба но в изключителни случаи. (книгата е "Българската душа" или "За здравето", не се сещам точно...).

В Библията (Битие 1:20), както пише инта по-горе, пише, че птиците и рибите са създадени в ден, различен от този в който са създадени човека и животните. (просто интересен факт)

Морската риба от гледна точка на диетологията е ценна храна, но не е задължителна. Това което я прави много ценна са следните неща (известни досега на науката): йод, омега-3 мастни киселини, селений, но те могат да се набавят от вегетарианци и чрез други продукти. Йод може да се набави напр. от йодирана готварска сол или кафяви морски водорасли, омега-3 мастни киселини - напр. от орехи, ленено семе, соеви мазнини (не непременно соя!) или таблетки от масло от микроводорасли [планктон] (подобно на рибеното масло) - напр. на немската фирма www.abtei.de . Cелений чрез други морски продукти, зеленчуци, житни кълнове

Пиша го просто защото някои може да използва тази практична и достоверна информация.

Източници :

http://healthyfood.info.bg/ български има база данни (виж вляво горе)

http://www.nutritiondata.com/ - английски, с търсачка (виж горе вдясно);

http://www.nal.USDA.gov/fnic/foodcomp/search/ - Мин. на Земеделието на САЩ пишеш продукт, излизат детайлни данни;

http://www.uni-hohenheim.de/~wwwin140/info...ives/search.htm - немски (на един университет), задаваш търсеното вещество, и излизат продуктите съдържащи го

Мир, любов и хармония на всички ви! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

За да спре човек да яде месо трябва да има силно вътрешно убеждение, че наистина го иска. Ако с носталгия си спомня за хубавата пържола и да се измъчва вътрешно по добре да не се захваща (лично мнение). Аз от 6 години не ям месо. Всъщност до преди година ядях риба от време на време, но и риба не ям вече. Спрях месото от веднъж и бях категорична в решението си. Мислех си, че бих яла единствено в случай, когато няма нищо друго какво да се яде - примерно в подобен случай като във филма "Живи", когато наистина нямаше никаква храна. Във връзка с това много благодаря на Орлин за линка, който е дал по-горе за храненето със слънчева енергия - това е страхотен метод и ако може да се постигне то ще е най-страхотното нещо :thumbsup2: Искам да допълня, че преди да спра да ям месо аз ядях всеки ден от него - в семейството ми всички ядяха месо. Когато казах, че повече няма да ям месо всички си мислеха, че нещо ми се е разхлопала дъската, но това не ме трогна особенно. Вече не мога да си представя, че ще започна да ям месо пак то просто не влиза с списъка ми с храни т.е. не е храна, все едно да ям дърво или нещо такова(даже дърво съм по-склонна да опитам :D ). Друг е въпросът, че доскоро тази сочна пържолка е тичала волно на някоя полянка и пасла свежа тревичка. Мисля, че всички сте чели достатъчно за това защо не е хубаво да се яде месо и не мисля да го повтарям. Това, което аз открих за себе си е, че всъщност никога не ми е харесвало да ям месо яла съм го по навик, защото съм била захранена с него още в безсъзнателната си възраст :P , а може би и за това съм била злояда по едно време. На всички, които тепърва се отказват от месото пожелавам много сила и вяра :thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм вегетарианец, но съм ви симпатизант и потенциален колега.

Ето какво чета в друг форум в тема за вегетарианството:

http://www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=545.0

" Месо

по материал на българско вегетарианско движение

Месната индустрия, подкрепяна от закърнелите разбирания на обществото, е могъща икономическа и политическа сила. Тя е застанала на пътя на истината, поради което дори учебниците предлагат на хората грешна информация относно храненето. Физиологичните, социалните и екологичните последствия от месоядното хранене са напълно скрити. Въпреки че учебниците не могат да отрекат съществуването на вегетарианците и вегетарианските общества, в тях най- често се твърди , че човекът не може да живее без консумацията на месо. Но противно на това мнение, милиони хора по света са вегетарианци, а голяма част от тях се хранят единствено с растителна храна и ако се повярва на учебниците, те би трябвало да са болни и умиращи. В действителност е точно обратното – те са много енергични, жизнени и са по- малко податливи на заболявания, отколкото хората, хранещи се с месо.

БИОЛОГИЧЕН АСПЕКТ

Милиони години човекът се е развивал, и еволюирал като се е хранил с плодове, ядки, зеленчуци. Едва по време на последния ледников период, когато обикновеният му начин на хранене е станал невъзможен, човекът за да оцелее е започнал да яде животинско месо.

Анатомията и физиологията на човека, телесните функции и храносмилателната му система са напълно различни от тези на месоядните животни.

ГРЪБНАЧНИ ЖИВОТНИ

1 - месоядни

2 - растителноядни

1. нямат потни жлези

2. имат потни жлези

1. челюстите се отварят и се движат само нагоре и надолу

2. челюстите се движат нагоре, надолу и настрани

1. пият вода лочейки с език

2. пият засмуквайки водата с устата си

1. липсват плоски задни зъби- кътници

2. имат кътници за предъвкване на храната

1. киселинна слюнка без съдържание на птиалин

2. алкална слюнка с високо съдържание на птиалин, необходим за предварително разграждане на нишестето

1. силна стомашна киселинност, улесняваща смилането на костите

2. стомашна киселинност 10 пъти по- слаба от тази на месоядните

1. чревен тракт само три пъти по- дълъг от тялото

2. чревен тракт 8-10 пъти по дълъг от тялото "

Ако ви се дочита статията посетете форума. Интересни изказвания има там.

Имаше една тема за слънчевото хранене, но не мога да я открия сега.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...