Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

:v: Поздрав за симпатизирането и потенциала, който носиш.Всеки когато и както :v:

Благодаря ти за дадения линк.Веселяци сме туй всички! :D

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз мисля че вегетарианството не е начин на хранене, а начин на мислене.Никога не съм обичала месото като пържоли ,бутчета,крилца и т.н., но слабо ме блазнеха колбасите и деликатесите.Един ден обаче реших че не искам тялото ми да се превръща в колбасарски цех и край на месото. УПОТРЕБЯВАМ САМО РИБА В ОГРАНИЧЕНИ КОЛИЧЕСТВА ,защото тя съдържа ченните омега-3 ненаситени мастни киселини без които на практика организма не може да бъде здрав,В РИБАТА И МОРСКИТЕ ПРОДУКТИ се съдържат незаменими вещества, в малки дози но жизнено необходими за човека като фосфор например.Мили вегетарианци

Линк към коментар
Share on other sites

Храненето е наука.Ключът за здравето се крие във всеки един от нас стига само да се вслушаме във вътрешният си глас и да преоткрием себе си следвайки природата.Не говоря само за вегетарианството,а за всичко което се отнася до здравето на човека. Аз съм вегетарианка от скоро но трябва да си призная че съм изяла много малко месо през целият си съзнателен живот.Кажете ми сега ,какъв е смисълът ние преоткрилите себе си и любовта си към природата да се хвалим един на друг кой е по-възвишен духовно след като е изхвърлил отровата от себе си а имменно-месото.Не е ли по добре да се обединим ,да отворим очите на хората ,да се въведат нови правила в храненето, да се спре това умишлено избиване на хора ,защото това което ядат масово всички хора-сандвичи ,тостери,вафли,бонбони,шоколади и т.н.ги убива ,но те незнаят това защото се произвеждат суперскъпи антиракови лекарства и хората в отчаянието си ги купуват ,а няма кой да предупреди никой-(ХРАНИ СЕ ЗДРАВОСЛОВНО И НЯМА ДА ТИ СЕ НАЛАГА ДА КУПУВАШ ТЕЗИ ЛЕКАРСТВА;Трябва да се спре това печалбарство от страна на здравеопазването и захарната индустрия която в последните години процъфтява а заедно с нея ихиляди хора годишно се разболяват от диабет, атеросклероза, високо кръвно налягане, затлъстяване и т.н. ПДМИСЛЕТЕ-ТОВА МОЖЕ ДА СА НАШИТЕ ДЕЦА. ССС

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля че вегетарианството не е начин на хранене, а начин на мислене.Никога не съм обичала месото като пържоли ,бутчета,крилца и т.н., но слабо ме блазнеха колбасите и деликатесите.Един ден обаче реших че не искам тялото ми да се превръща в колбасарски цех и край на месото. УПОТРЕБЯВАМ САМО РИБА В ОГРАНИЧЕНИ КОЛИЧЕСТВА ,защото тя съдържа ченните омега-3 ненаситени мастни киселини без които на практика организма не може да бъде здрав,В РИБАТА И МОРСКИТЕ ПРОДУКТИ се съдържат незаменими вещества, в малки дози но жизнено необходими за човека като фосфор например.Мили вегетарианци

:) Привет на по-предния човек, писал като "Guest".

Това което пише за рибата, е отчасти вярно - незаменимите неща в нея са незаменими, но не са само в нея.

По-горе съм писал, ще се цитирам:

"Морската риба от гледна точка на диетологията е ценна храна, но не е задължителна. Това което я прави много ценна са следните неща (известни досега на науката): йод, омега-3 мастни киселини, селений, но те могат да се набавят от вегетарианци и чрез други продукти. Йод може да се набави напр. от йодирана готварска сол или кафяви морски водорасли, омега-3 мастни киселини - напр. от орехи, ленено семе, соеви мазнини (не непременно соя!) или таблетки от масло от микроводорасли/планктон (подобно на рибеното масло) - напр. на немската фирма www.abtei.de (не е учудващо, тъй като самата риба си набавя тези ценни мазнини точно от тези водорасли!). Целений чрез други морски продукти, зеленчуци, житни кълнове."

;):thumbsup::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте

Не съм вегитариянец,но се замислям по въпроса.Най вече ме е страх да не сваля килограми , защото и без това съм си слаб.

Знам че е индивидуално за всички, но все пак свалят ли се килограми със спиране на месото...?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте

Не съм вегитариянец,но се замислям по въпроса.Най вече ме е страх да не сваля килограми , защото и без това съм си слаб.

Знам че е индивидуално за всички, но все пак свалят ли се килограми със спиране на месото...?

Здрасти!Според мен,много зависи от това как ще преминеш към вегетарянството-плавно или рязко.Със сигурност ще се разделиш с някой друк килограм,в следствие на изчистването на организма от токсините и заболелите клетки,но не се отчайвай,след това настъпва период на въстановяване на теглото и заздравяването на тъканите и органите.Препоръчвам ти и пиенето на гореща вода,което води и до прочистването на кръвта.За нея знаем ,че тя пренася всечко което е необходимо за живата на всяка една клетка.Когато кръвоностните съдове са затлачени от мръсотия-кръвоснабдяването е нарушено.

Внимавай!!!Храни се разнообразно и пълноценно,за да можеш да заместиш животинските продукти.Режима за топлата вода можеш да го намериш във форума.Успех

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Аз пък си пийвам средно редовно ...кръвен здравец или когато духът ме ускори - пелин - горчивичка е тръпката, но пелинчето е абсолютна "прахосмукачка" за кръвчицата ни нечистичка :lol: Не пропускайте да пообщувате през пролетта с копривата :v:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте

Не съм вегитариянец,но се замислям по въпроса.Най вече ме е страх да не сваля килограми , защото и без това съм си слаб.

Знам че е индивидуално за всички, но все пак свалят ли се килограми със спиране на месото...?

:) Да, теглото може да се повлияе вследствие смяната на режима, както и здравето в цялостен план, но вегетарианстото в никакъв случай не е "гаранция" за спад на килограмите ;) по себе си съдя, че няма такъв ефект - сега съм слаба, но преди години когато здраво си похапвах месо бях още по-слаба. В тази връзка имам много познати вегетарианци с наднормено тегло..

Но виж, стане ли дума вече за цветовете и баланса им в аурата - това е отделен въпрос и особено ако конкретно те интересува и тревожи въпроса относно килограмите...а и здравословното състояние въобще... :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли каква е грешката на вегетарианците:Отказвайки се от месото много от тях увеличават млечните белтъчини за набавянето им в организма.Има обаче нещо ,което се изпуска, а именно невъзможността на организма да се справи с прекалено голямото количество млечни продукти.Според статистика, млечните вегетарианци почти всеки ден консумират млечни продукти, което води до пренасищане на организма с белтъчини и затруднява естествените обменни процеси в него което пък от своя страна води до различни заболявания.Тогава се питаме защо след като сме вегетарианци може да ни се случи нещо подобно.Отговорът е много лесен-създайте си програма която да включва освен млечни и растителни белтъчини.Сега на българският пазар се предлагат широка гама растителни продукти,които могат отчасти да заменят повечето млечни продуктилНапример вместо кашкавал бихте могли да консумирате соево тофу или вместо обикновена майонеза-соева майонеза(в големите хипермаркети има доста богат избор на такава; Всъщност мисълта ми беше такава-това че сте отказали месото не значи ,че сте постигнали истинско здраве,продължавайки да си хапвате вегетариански пици всякакви вкусотии с яйца ,сирене ,кашкавал и т.н.Такъв тип вегетарианци не ядат месо просто от съжаление към животните ,но не и заради самите себе си ,вслушвайки се в природата.Всеки може да стане вегетарианец за кратко или за цял живот ,но истински такъв остава този който успее да съжителствува с природата извън и вътре в себе си -духовно и физически в истинска хармония. Благодаря ви ,че прочетохте това.Бих се радвала ако някой е разбрал защо иска да стане вегетарианец или защо е станал-хубаво е дори прекрасно -стига да е разумно и от духовни подбуди.

Линк към коментар
Share on other sites

съгласна съм с теб -аз също съм вегетарианка и освен това съм привърженичка на здравословното хранене :thumbsup1: ВЕГЕТАРИАНСТВОТО НЕ Е САМО ДА НЕ ЯДЕШ МЕСО.ТОВА Е ТИТЛА КОЯТО МОЖЕ ДА ЗАСЛУЖИ САМО ОНЗИ ,КОЙТО УМЕЕ ДА СЕ БОРИ ЗА ЗДРАВЕТО СИ. :smarty::smarty::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки може да стане вегетарианец за кратко или за цял живот ,но истински такъв остава този който успее да съжителствува с природата извън и вътре в себе си -духовно и физически в истинска хармония.                             

Чудесно казано. Благодаря ти. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

ето ме и мен-още един вегетарианец във форума :rolleyes: пълна вегетарианка съм от 5 год.но душата ми е на вегетарианец откакто се помня.пошло е да ядеш плътта на други живи сищества, след като си ги умъртвил еи-така от... и аз незнам какво може да те мотивира да убиеш така хладнокръвно, просто защото обичаш вкуса на плътта и мириса на кръв:( как съм яла преди месо? от мое недомислие, заради натиск(ще се разболееш!!).но наистина никога тая работа с яденето на месо не ми е изглеждала редна и нормална.много обичах животните като дете(и сега, де :) )и се хвърлях да спасявам всеки злополучно попаднал в къщи петел,заек или рибок за колене. ужас! родителите ми се виждаха в чудо...сега пък моето дете яде месо. макар да разбира,че не е никак човечно да се убиват живи твари,просто му харесва вкуса на месото. в началото ми беше кисело, сега не се тормозя толкова.чудех се дали да му влияя или да го оставя само да си избере какво да му е отношението към месоядството.и някак си знам, че това е временно.аз много уважавам себе си за този избор и се гордея.а другите-приемет го и разбират,че имало още една гледна точка и още един избор... :thumbsup: целувки :feel happy:

прочетох за притесненията на Иви:за бъдещето си дете и дали то би станало обект на подигравки , заради това, че е различно и не яде месо.

не.

трябва да осъзнаеш, че вегетарианците в света със всяка изминала година стават все повече и далеч вече не са малцинство, както преди.

тяхната хуманна гледна точка и отношение към месоадството се възприема все по- нормално и дори :) с уважение.

деца-вегетарианци също вече не са рядкост, и хората започнаха да свикват и да се съобразяват с това. дори в детските градини.

а децата наи-добре и лесно разбират защо животните не трябва да се убиват и ядат. те някак си разбират ПО-ЛЕСНО. и далеч не са толкова критични към вегетарианството, като родителите си.

повярваи ми, не съм безпочвен оптимист. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето отново се сблъскваме с това ,което аз не наричам вегетарианство. Не любовта към животните те прави вегетарианец!!! Това е по -скоро протест на организма, вътрешна борба за справедливост към беззащитните животни-но само вие с това ,че не ядете месо не помагате на никого ,освен на самите себе си.Няма нищо лошо в това да обичаш животните-но това не е причина да станеш вегетарианец.За да си истински вегетарианец е нужно преди всичко да обичаш и уважаваш себе си, природата ,която те е създала и пред, чието величие си безсилен, да обичаш всяка тревичка да усещаш звуците неуловими за човешкото ухо ,да обичаш ,да обичаш, да обичаш.Преди любовта към животните трябва да откриеш себе си да се слееш духовно с всемогъщата природа, за да дадеш частица от любовта си на всяко живо същество ,което се нуждае от това ,да победиш омразата и ненавистта ,за да можеш да изчистиш душата си със силата на красотата -да бъдеш достойна частица от тази земя!И колкото повече се доближаваш до тази истина ,до този образ със всичките си сетива толкова повече ти можеш да наричаш себе си вегетарианец.ЧОВЕК ,КОЙТО ОБИЧА ЖИВОТНИТЕ И ЗАТОВА НЕ УПОТРЕБЯВА МЕСОТО ИМ СЕ НАРИЧА-БУНТАР,А ТОЗИ ,КОЙТО ОБИЧА ЦЕЛИЯТ СВЯТ И Е СЪХРАНИЛ В ДУШАТА СИ НАЙ-КРАСИВИТЕ КАРТИНИ ОТ ПРИРОДАТА ,НАУЧИЛ Е НАЙ-ВАЖНИТЕ УРОЦИ НА ЖИВОТА И Е ЗАПАЗИЛ ДУШАТА И ТЯЛОТО СИ ЧИСТИ СЕ НАРИЧА -ЧОВЕК!!! Помислете си какво за вас е вегетарианство-физически отказ от дадена храна или начин да преоткриеш себе си както физически така и духовно и най вече да не забравяш защо си тръгнал по този прекрасен път.Дано сте ме разбрали.УСПЕХ

Линк към коментар
Share on other sites

Вижте, аз обичам животните, мили са ми, приятно ни е си общуваме. Но тази обич поне досега не ме е направила вегетарианка. Ще кажете:"ами ти не ги обичаш тогава!", но не ще сте прави. Никога не съм живяла в среда, където се за ядене се отглеждат зайци, кокошки, прасета и др. и слава богу! Не бих могла да си представя, че животинчето приятел ще бъде на масата ми. Дори и жива риба не понасям да се внася вкъщи, тъй като ще я убиват, за да я ядем. Но въпреки това хапвам месо. Харесва ми, вкусно ми е. Може би все пак има надежда за мен, че един ден ще го откажа - изпитвам неистово отвращение от вида и миризмата на език, сърца, воденички, бъбреци, мозък, главички, хрущяли! Не възприемам транжирано животно като животно, макар да знам, че е било такова. Така че въпросът за вегетарианствата не опира до любовта към животните. Ако заявим обаче, че истинското вегетарианство е водено от любов и уважение към себе си, рискуваме да бъдем посочени като егоисти, които не ги е еня за другите, а само за собственото здраве и чистота на органично ниво. И както винаги - истината е някъде по средата.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз познавам едно момиче, което се гнуси от вида на убито животно, от частите на тялото му в сурово състояние или от главата му да речем на масата у дома и - агнешка да речем. Обаче в същото време яде месо и не успява да разбере, че по този начин иска или не влиза в огромната жестока индустрия по убийството на бедните ни братчета - животните, и че разликата от това на масата да има главичка на агънце и на бебенце не е толкова голяма. Защо не? Ако можем да ядем частите на тялото на висшите бозайници, които дори имат известен интелект и в някои отношения са по-умни от нашия биологичен вид и в по-голяма хармония с прородата, защо да не ядем събратята си от собствения си биологичен вид? Логиката е същата! Истината е че месоядството е грозна диващина и че човек който яде месо иска или не, се доближава по сузнание до новозеландските, африкански и т.н. канибали. Радвам се че съм вегетарианец - с редки изключения ...

Линк към коментар
Share on other sites

по убийството на бедните ни братчета - животните, и че разликата от това на масата да има главичка на агънце и на бебенце не е толкова голяма. Защо не? Ако можем да ядем частите на тялото на висшите бозайници, които дори имат известен интелект и в някои отношения са по-умни от нашия биологичен вид и в по-голяма хармония с прородата, защо да не ядем събратята си от собствения си биологичен вид? Логиката е същата! Истината е че месоядството е грозна диващина и че човек който яде месо иска или не, се доближава по сузнание до новозеландските, африкански и т.н. канибали. Радвам се че съм вегетарианец - с редки изключения ...

"...бедните ни братчета - животните..."- Да, :thumbsup:

в Индия е възприето,че преди душата да се прехвърли и развива в човека,тя за последно пребивава в тялото на крава.Ето защо,кравата е свещено животно в Индия и част от азиатските страни.

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Реших няколко цитата да напиша по темата

Относно избора на храна, природата е вложила в човека вътрешен инстинкт или вътрешно чувство за разпознаване. И ако човек се върне към своето първично състояние на чистота, той ще дойде до положение да различава коя храна е добра и определена специално за него. Ако човек се остави на природата, тя да го ръководи, той ще разреши правилно не само въпроса с храната, но ще знае положително какъв живот трябва да води и как да живее.

Вегетарианството трябва да бъде обосновано на един велик закон в света: никога не яж храна, която няма съответстващи трептения на твоето тяло. Това е право. Понеже трептенията на всяка храна са различни, природата е създала известни храни за човека, други за животните, трети храни са създадени за растенията. За всички същества природата е създала храни. Никога не употребявай храна, която не е създадена за тебе.

Ако човек мисли, че само чрез храната, която употребява, може да внесе в себе си възвишен морал и чистота, той се лъже. Има един закон, на който се основава правилното хранене и ака човек спазва този закон, той ще може да се ползва от храната, която употребява. Този закон гласи: човек може всичко да яде, но ако яде с любов, съзнателно.

Петър Дънов, "Книга на законите", издателство Астрала, 2004

Ех, не мога всичко да цитирам :)

Орлине и аз съм мислила за това, даже как след няколко века учителката по история с важен тон ще заяви пред учениците си, че въпреки големия технически прогрес в началото на второто хилядолетие хората все още са се хранели с месо. :D Това в кръга на шегата.

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде да ви попитам тогава - що за вегетарианец е този, който не яде месо, но внезапно усеща силен порив и се нахвърля не на друго, а на дробчета - на кръвотворния орган ! Това внезапно моментно отклонение ли е и дали изобщо е отклонение? Правилно ли е да нарушава хранителния си режим, но по-важно е защо го нарушава. Въпросът е принципен. Какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Правила няма, защото вегетарианството не е хранителен режим, а въпрос на свободен избор. Може да ограничи месото, да яде един път в година или изобщо да не яде... Всеки сам решава как е по-добре за него. Това може да е дълъг процес или по-бързо да се стигне до това решение. А дали дробчета или нещо друго, не мисля че има значение, прияло му се е, случва се, човещинка. :D

:wub::thumbsup:

Още един цитат, така и така съм почнала

"Докато хората са месоядци и вегетарианци, те ще боледуват, ще страдат и ще умират. Все има малка разлика между вегетарианците и месоядците: вегетарианците по-малко ще страдат и боледуват от месоядците."

Петър Дънов, "Книга на законите", издателство Астрала, 2004

Поздрави! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Обикновено мъжете изпитват нужда от тежка храна след секс - чисто физиологично дори. Неслучайно на изток тантристите ядат месо, както и неслучайно се твърди че секс и насилие са двете страни на една монета. Сега знам че жените ще скокнат да свързват секса с любовта и как когато има любов, всичко е наред, и колко съм груб ... казвам само от опит какво му се иска на мъжа след секс - независимо дали е правен с любов, или не. За мен лично секса е неразделен от любовта, а любовта не е непременно свързана със секса... но не това е темата. Яденето на месо наистина е варварство. Спомням си един духовен учител беш еказал за хората които го ядат и за тяхното мнение: "Защо въобще ги вземате на сериозно? Та те са месоядци!" Тоест варвари! :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

От краткият опит който имам с вегетарянството разбрах,че ми се подобри мисловната дейност,повиши се концентрацията ми,станах по-смирен/приди бях по-буен,по-избухлив и по-див/ и вече умея да давам повече любов от преди.

Някой беше казъл, че човек става това с което се храни.

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Скъпа Милкана,тук не говорим за егоизъм.Явно не си ме разбрала правилно.Ще поясня:когато казвам да уважаваш първо себе си имам предвид да се опознаеш.Когато един човек ,обичащ животните ,неопознал себе си/за да не е егоист/ сподели ,че в същото време си похапва лакомо от своите любимци-ето това се казва неуважение към себе си. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, все пак не се въздържах :) ако правилно съм разбрала под тежка храна имаш предвид месото. Вероятно мъжете след секс изпитват нужда от храна като най-бързия начин да възстановят изгубената енергия, но месото ли ще даде тази енергия. Сигурно има и други начини, това за което се сещам е шоколад :1eye: , различните видове ядки също дават енергия бързо и доста засищат. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Е, Гостенино, явно на този етап другите ме уважават повече, отколкото аз самата себе си. Нищо :), и това време ще дойде някой ден. При всеки е различно, своеобразно, според нуждите.

А нахвърлянето на месо насред вегетарианство много ми прилича на впускане в секс след въздържание. Ако ли човек се въздържа и от двете - все нанякъде ще избие -именно защото е човещинка ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...