Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

А нахвърлянето на месо насред вегетарианство много ми прилича на впускане в секс след въздържание. Ако ли човек се въздържа и от двете - все нанякъде ще избие -именно защото е човещинка;)

Един човек "от човещинка" си блъскал главата в стената...

Е, не мога да го разбера тоя мазохизъм, сори. <_<

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) Любчо,ти така изведнъж ли стана вегетарианец и изведнъж ли стигна до Вярата си,при мен стана постепенно,без да се самонасилвам,точно това казва Милкана-при всеки е различно по скорост и по сила,а и пътищата са различни,а мазохизъм е,според мен,да се насилваш за нещо,за което не си още узрял,много ми харесва какво казва във"Време разделно"Исмаил бей за помохамеданчването на българското население в Родопа планина-"Зелената диня,дори да превиеш опашката й,пак не сладни,зелена диня,силом узряла,не сладни".Дори,голямото масово убеждаване,ражда обратна реакция-на протест и отхвърляне,трябва толерантност,всеки е свободен сам да избира,а щом е тук,в този форум,както казва Милкана-и това време ще дойде някой ден.

Желая свобода в решенията на всички,тогава ще са правилни. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Любчо,ти така изведнъж ли стана вегетарианец и изведнъж ли стигна до Вярата си,при мен стана постепенно,без да се самонасилвам,точно това казва Милкана-при всеки е различно по скорост и по сила,а и пътищата са различни,а мазохизъм е,според мен,да се насилваш за нещо,за което не си още узрял,много ми харесва какво казва във"Време разделно"Исмаил бей за помохамеданчването на българското население в Родопа планина-"Зелената диня,дори да превиеш опашката й,пак не сладни,зелена диня,силом узряла,не сладни".Дори,голямото масово убеждаване,ражда обратна реакция-на протест и отхвърляне,трябва толерантност,всеки е свободен сам да избира,а щом е тук,в този форум,както казва Милкана-и това време ще дойде някой ден.

Желая свобода в решенията на всички,тогава ще са правилни. :thumbsup:

Много правилни разсъждения, приятели.

Наистина всеки сам трябва да достигне до своята истина, в зависимост от еволюционното си ниво, както до вегетарианството , така и до други сфери от своя живот. Тъй като тук беше споменат и секса, предлагам ви един цитат от книгата на Учителя Михаил Иванов "Любов и сексуалност"-І част

"Ще повторя каквото казах на едно младо момиче, което се интересуваше кое е правилно и кое не по въпроса за секса: Тя питаше дали би трябвало да живее в целомъдрие или да има полови връзки? Аз и отговорих: “Всъщност, това не е начина, по който трябва да бъде зададен въпроса, но така или иначе винаги бива поставен така. Всеки си има неговото становище за това, кое е добро и кое лошо. Но това не е начинът, по който трябва да разсъждаваме. Прави ли са тези, които избират да живеят във въздържание и целомъдрие? Всичко зависи от целите им. Може да има много добри, както и много лоши резултати. Въздържанието прави някои хора невротични, истерични и ги разболява, а други превръща в силни, идеално балансирани и в цветущо здраве. Прави ли са тези, които дават свободна воля на всичките си инстинкти? Те трябва да имат причина за това. Може ли това да им е от полза? Със сигурност това може да има и добри, както и много вредни последици. Не можем да класифицираме нещата просто като кажем: “Това е добро, това е лошо.” Доброто и злото зависят от друг фактор, от това как използваме силите, как ги управляваме. Нищо не започва като добро или зло, то се превръща в такова.

“Всичко е в това да знаем какъв е идеалът ни, какви искаме да бъдем. Ако искате да бъдете силни, да станете велики души и духове, ако искате да откриете духовният свят и да общувате с Небето, тогава ще трябва да намалите и дори да се откажете напълно от удоволствията и да се научите да изфинявате половата сила."

Линк към коментар
Share on other sites

oх, колко много размисли и страсти има във този готин вегетариански форум! :thumbsup1: за съжаление, обаче, докато чета, на моменти ми деиства натоварващо, сякаш се надпреварваме да докажем и тук кои е по-по-наи :( кои колко надълбоко е потънал в многоброините нива на вегетарианската тема, ако не и вселена. когато се случи да ходя на рила, за да почина и участвам в паневритмията, се сблъсквам със същото скрито надпреварване и се натъжавам... :( малко. но като цяло е ок и ми харесва...та! кои каза тук, че любовта, която изпитваме към животните, не била достатъчна, за да ни направи истински (?!) вегетарианци. хеи,това е...странно! когато някои ме попита учудено"добре, де, и риба ли не обичаш" аз му отговарям, че точно защото я обичам, не я ям! и го мисля. това ме прави вегетаринец и нищо друго. не е ли вегетарианството начин да изразиш почитта и любовта си към живота, към този, които го създава...обичам животните, затова не ги ям. простичко.обичам живота, затова го ценя и пазя... обичам хората и затова с цялата си душа им пожелавам мир, истински мир! това вегетарианец++ли ме прави или само обикновен такъв? :D:D

и има ли значение всъщност вегетарианец на каква степен съм? нали съм!! добре, съгласна съм, че вегетарианството е философия на живота, светоглед, или пък начин да изразиш себе си, а не е просто "от любов към животните"... и все пак даите да не се делим на истински вегетарианци и имитатори. не ни отива на готиния вегетариански форум :) усмивки, много!!!

сега съм на работа и тъкмо едно жълто коте стои на прага на вратата и се чуди дали е безопасно да влезе (незнам защо и се влиза:) и преценяващо ме оглежда, а аз си мисля "сега нормално ли е в мен да се породи желание да и се нахвърля, убия и изям?" същото бих се запитала, ако премине и кокошка. аз нямам особена духовна връзка с кокошчиците, но определено не мога да си представя да и оскубя перата и сготвя...да, та така.....

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки наистина има своя гледна точка или становище по темата.По повод отговора на Милкана:извинявам се искрено ,ако с нещо съм те обидила -било е неумишлено -просто това е моето становище относно вегетарианството.За мен човек ,който обича животните си е просто любител на животните -техен закрилник, а вегетарианец ,извини ме е и още нещо ,което е много по-възвишено.Още нещо -неможеш да наречеш човещинка това да ядеш жива плът-това си е хишничество.Не трябва да забравяме ,че човешкият организъм не е пригоден да преработва месо-ние сме тревопасни по природа независимо дали това ни харесва или не.Просто самата природа ни е създала такива а ние всячески се опитваме да пренебрегваме нейните закони. И все пак това е строго индивидуално -това просто е моето становище.Ето затова смятам че никак не е човещинка, защото човешко е нещо ,което ни е присъщо и е заложено в организма ни от самата природа ,но това в никакъв случай не е месоядството :)

Линк към коментар
Share on other sites

Лила, права си - освен ядките и шоколада, лично на мен много добре ми идва бобът или яйцата. Наистина много обичам яйца - знам че имат много холестерол, но пък пържени са толкова вкусни, че си е направо светотатство да не ги уважиш ! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Едно поучително флаш филмче - за това как се прави месото в съвременното общество.

не е ли  вегетарианството начин да изразиш почитта и любовта си към живота, към този, които го създава...обичам животните, затова не ги ям. простичко.обичам живота, затова го ценя и пазя... обичам хората и затова с цялата си душа им пожелавам мир, истински мир!

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Някой да каже нещо полезно за желязото! Вярно, че след време няма много да ни трябва в организма, но в началото е твърде явна и опасна липсата му. И супербогатите на желязо растителни продукти го нямат в достатъчни количества за осигуряване на сравнително динамичен живот... Споделете опит, моля!

Линк към коментар
Share on other sites

:hypocrite: Венци,

Прав си за това което пишеш. :)

Ще споделя и опит, и теория. И двете ги имам.

Опит :

след една година веге-хранене, тествах серумното си желязо - FE = 93 - в рамките е.

Теория:

Желязото в растителните продукти го има повече отколкото в животинските, но е по-трудно усвоямо (в друга форма е). (Единствено желязото в микроводораслите е като това в месото.)

HO : Храни, които удвояват усвояването на желязо с растителен произход, са плодовете и зеленчуците. Храни, които намаляват това усвояване, са черният чай, кафето, какаото. За по-детайлно инфо - официалната позиция на една компетентна организация тук (абзац "Желязо").

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Да,вярно е,желязото е важно за добрата обмяна на веществата.В човешкият организъм приблизително повече от половината се съдържа в хема на хемоглобина,останалата част се разпределя по равно между клетъчните хемини-цитохроми,пероксидаза,каталаза и между депо-желязото-феритин,хемосидерин.Около 70% от общото телесно желязо е функционално,т.е.влизащо в състава на хемоглобина в кръвта,миоглобина в мускулите и в различни ензими,а около 20-30% е резервно-в чернодробния паренхим,в ретикуло-ендотелните клетки,в слезката,костния мозък под формата на феритин и хемосидерин.Дневната нужда е от 1милиграм при мъжете до 3 милиграма при жените.В храната желязото е тривалентно,под действието на солната киселина в стомаха се редуцира до двувалентно и с образува комплекси с различни вещества в дуоденума,където е голяма част от резорбцията му,също и в тънкочревната лигавица, от където преминава в кръвта отново свързано като тривалентно под формата на трансферин.

Знаем,че в храната желязото се съдържа в по-голямо количество в червените меса,дробчета и далаци,т.е. в храни,които са вредни,за вегетарианци-немислими и от тук проблема с доставката,понеже намаленият внос задейства депата ,но до един момент,когато организмът не успява да компенсира и се развиват т.н.желязодефицитни анемии.Освен,че се съдържа в по-голямо количество в листните зеленчуци като коприва,спанак,лапад,киселец,също и в кората на краставиците,тези дефицити могат да се избегнат,ако се консумират повече плодове-прасковите са много полезни против анемия,съдържат доста желязо в сравнение с др.плодове,ЧЕРВЕНИ плодове-ягоди,особено череши,вишни,малини,къпини,касис,нар,много полезен е сокът от арония,червеното грозде,също и 1 чашка червено винце вечер никак не ще попречи(мой приятел защити в Берлин дисертация за неензимното покафеняване на червените вина,което е естествен процес,а по такъв начин виното не вреди и е голям илач,според него,а аз съм склонна да му вярвам,той е технолог и работи в момента като шеф на нитратната лаборатория във Фрезениус.)Аз,лично,съм малко на вие с всякакви алкохоли,затова си похапвам повече шоколад,поне по един на ден.Ако и това не помогне,може да се използуват всички поливитаминни комплески,които съдържат необходимата дневна доза желязо,от тях препоръчвам Centrum или Supravit.Ако и това не помогне,обаче,може да се прибегне до синтетичните железни препарати с антианемично действие,но,подчертавам изрично-само под лекарски контрол!!!Всякакви самолечения тук са опасни.От тези препарати най-пречистен,с най-добра резорбция и най-щадящ стомашната лигавица(защото всички железни перорални препарати я дразнят и причиняват лек дискомфорт като киселини и леки ст.болки,което прави немислимо използуването им при лица с гастритни проблеми,язви или просто чувствителни стомаси)e препаратът Maltofer-има го и на сироп и на таблетки за възрастни по 100 милиграма,прилага се профилактично и при по-леки анемии 1 път по 1таблетка дневно след хранене,а при по-изразени 2 пъти по 1таблетка дневно сутрин и вечер.Но,отново наблягам,само при лекарско наблюдение и след направените необходими изследвания на кръвта и при липса на стомашни заболявания.

Един мой колега-интернист беше изписал на братовчедка ми,която живее в друг град подобен препарат,а тя е с противопоказания-беше й кръвнала язвата преди години,затова й препоръчах през дена сок от арония-по 1 кутия дневно или от касис и вечер голяма чаша черно или червено вино.За 10-на дни хемоглобинът й от 85 стана на 120 и колегата казал"браво,пила си си илача",а пък тя щяла да се пръсне от смях,от тогава на червеното вино му казва "илач" :D

Линк към коментар
Share on other sites

Темата стана доста полезна, с изключение на една-две чашки вино... :P Благодаря за което на последните участници!

Дали споменах някъде, че постепенния процес на затъването ни в тази природа може да се определи и чрез консумираните храни. Грубо: от етерно хранене, човека минава на плодове, следват и зеленчуци, следват и продукти на живи животни, че накрая и тях самите. Име зачатъци на места и на следващи стъпала по тази стълба, но да не задълбаваме...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

какво мислите за вегетарианството? Вече и науката и все повече се убеждават в неговата полза и необходимост.

Но безкръвната храна има положително влияние в много сфери и аспекти.

Вие как разбирате и прилагате вегетарианството, вашите впечатления как то се приема от другите?

:)

Поздрави,

Ради

<{POST_SNAPBACK}>

аз също съм вегетарианец исъм много доволна че това е начина ми на живот виждам наистина промяната при този начин на хранене л искам да споделя обаче че ми липсва и то доста липсата на млечните произведения но тъй като вече трета година живея така смятам да продължа :

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте! Преди две години чух за свещенник, който бе абсолютен вегетарианец. Питаха го как издържа на годините си (беше на около 72) без никакво месо, а той каза; " И до 100 мога да издържа без месо. Ако е Дал Господ да живея, ще надживея много хора. Чувствам се здрав и бодър. Организма ми се снабдява с всички необходими витамини от плодовете и зеленчуците и тъй като не чувствам глад, защо да ям месо? И без него съм силен и бодър макар че възрастта ми напредва..." Замисля се човек на тези думи. Как един 72 годишен мъж може да се чувства така добре и видимо да изглежда добре без употребата на месо в храната си? А защо ние не можем? Защо ли сме скапани когато по една или друга причина месото липсва от менюто ни? Дали не е защото сме вече зависми по някакъв начин от него, така както пушач зависи от цигарите и не може да издържа без тях........

Линк към коментар
Share on other sites

:) Никола_,

според мен зависимостта може да бъде психична/физична.

Та, за физическата, психическата е ясна (на основа социални контакти които йотхвърлят веге-то като възможност, на основа негативни внушения, и пр.).

Може да се издържа на чисто растителна храна, особено що касае силно духовни хора (като цитирания от теб свещеник). Има десетки случаи (някои документирани) дори на хора, живиящи в здраве без никаква храна - и повечето са религиозни, вярващи. Иначе единствено вит. B12 почти го няма в растителните продукти, но може да се образува и от чревната флора, и по други начини (устна кухина+носоглътка), стига да се живее строго природосъобразно. Досега диетологията не познава други нужни за човека вещества, намиращи се почти само в животинския свят.

Ето един link, и втори link, подкрепящи това.

С уважение и поздрав.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето отново се сблъскваме с това ,което аз не наричам вегетарианство. Не любовта към животните те прави вегетарианец!!! Това е по -скоро протест на организма, вътрешна борба за справедливост към беззащитните животни-но само вие с това ,че не ядете месо не помагате на никого ,освен на самите себе си.Няма нищо лошо в това да обичаш животните-но това не е причина да станеш вегетарианец.За да си истински вегетарианец е нужно преди всичко да обичаш и уважаваш себе си, природата ,която те е създала и пред, чието величие си безсилен, да обичаш всяка тревичка да усещаш звуците неуловими за човешкото ухо ,да обичаш ,да обичаш, да обичаш.Преди любовта към животните трябва да откриеш себе си да се слееш духовно с всемогъщата природа, за да дадеш частица от любовта си на всяко живо същество ,което се нуждае от това ,да победиш омразата и ненавистта ,за да можеш да изчистиш душата си със силата на красотата -да бъдеш достойна частица от тази земя!И колкото повече се доближаваш до тази истина ,до този образ със всичките си сетива толкова повече ти можеш да наричаш себе си вегетарианец.ЧОВЕК ,КОЙТО ОБИЧА ЖИВОТНИТЕ И ЗАТОВА НЕ УПОТРЕБЯВА МЕСОТО ИМ СЕ НАРИЧА-БУНТАР,А ТОЗИ ,КОЙТО ОБИЧА ЦЕЛИЯТ СВЯТ И Е СЪХРАНИЛ В ДУШАТА СИ НАЙ-КРАСИВИТЕ КАРТИНИ ОТ ПРИРОДАТА ,НАУЧИЛ Е НАЙ-ВАЖНИТЕ УРОЦИ НА ЖИВОТА И Е ЗАПАЗИЛ ДУШАТА И ТЯЛОТО СИ ЧИСТИ СЕ НАРИЧА -ЧОВЕК!!!                    Помислете си какво за вас е вегетарианство-физически отказ от дадена храна или начин да преоткриеш себе си както физически така и духовно и най вече да не забравяш защо си тръгнал по този прекрасен път.Дано сте ме разбрали.УСПЕХ

<{POST_SNAPBACK}>

Здравей Гост,

Това което пишете е напално истинно. Искрено се надиявам повече хора от форума да го прочетат, разберат и осмислият напално.

Аз и моето семество сме вегетариантци защото вярваме, че човек не е саздаден да употребява тази савременна храна. От голиамо значение е всеки първо да се замисли над един простичак факт: Дали нашиат Божествен Баша е сатворил и саздал материалните ни тела за такав тип храна или е саздал супстанциа хармонично и перфецтно съгласувана с Майката Природа, с необятният Космос и т.н. Та нали сме негово подобие... Дадени са ни пална свобода на избор и деиствие, и си е до нас какво ше правиме с нашите тела и души и разбирасе да си носим последствията от нашите решениа, но е унизително да унижаваме нашият Баща с нашите предположения че видиш ли така сме били саздадени. НЕ, това е изопачено и разкривено разбиране.

Friend

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Врабче

Здравейте, ще ми се да споделя своя злощастен опит с вегетарианството, мисля че най-малкото ще внесе разнообразие във форума :).

Взех решението да спра окончателно консумацията на месо, защото се чувствах много добре по време на постите, пък и определено не одобрявам убийството на животни. След половин година обаче започнах да се чувствам ежедневно много отпаднала и имах главоболия. Понякога направо не можех да стоя на краката си. Направих си изследвания на кръвта и се оказа че хемоглобинът ми е 80 т.е. доста под нормата, а всички останали показатели(левкоцити, еритроцити) в кръвта ми са или на границата на нормата или извън нея.

Веднага започнах да ям месо и да взимам желязо на таблетки, за да успея да изляза от това състояние и да не стигна до злокачествена анемия. Сега ям месо общо взето ежедневно и трябва да призная, че се чувствам много, много по-добре. Не знам дали организмът ми се е възстановил от това, което му причиних, тепърва ми предстоят нови изследвания...

Така че мисля, че когато се говори за вегетарианство, е много важно да се споменават не само етичните съображения, но и последиците за тялото. Месото е много важен източник на желязо за тялото и за това трябва да се говори повече ТУК.

Освен това смятам, че всяко тяло е индивидуално и да се говори за вегетарианството като за всеобщо полезно е доста немарлива гледна точка. Има хора, чиито организми са по-устойчиви и такива, които не са. Потребностите и възможностите на тялото са уникални за всеки един човек.

По-важно е да си в синхрон с тези възможности, отколкото на всяка цена да се окичиш с титлата вегетарианец :).

Линк към коментар
Share on other sites

:D Врабче,

Действително, месото е силна храна - вкл. отличен източник на желязо. Имаш право, и че всеки организъм е уникален, има по-устойчиви... Учителят е казвал същото.

Според мен, не си информирана достатъчно за да се се храниш вегетариански - имайки предвид че обществото ни е адаптирано към смесено хранене, това не е учудващо. ;)

Позволи ми да спомена и друга гледна точка, а именно - на съвременната диетология, че набавянето на желязо, без да се консумира месо, не е проблем.

Действително, вие жените имате 1,5 пъти по-голяма нужда от желязо (поради месечното кръвотечение).

Ето информация по въпроса.

Железен дефицит и анемия в детската възраст

Доц. д-р Людмила Иванова, дм

Вегетарианството

Проф. д-р Стефка Петрова, дм

По-здрави ;):king:

Линк към коментар
Share on other sites

Потребностите и възможностите на тялото са уникални за всеки един човек. По-важно е да си в синхрон с тези възможности, отколкото на всяка цена да се окичиш с титлата вегетарианец :).

:thumbsup2: Напълно подкрепям това твое твърдение Врабче. Вегетарианството не е за "кичене", а за практикуване и то не на всяка цена. Примерно аз познавам хора, които не са пълни вегетарианци, но са свели месото до минимум, примерно един път в седмицата и то само пилешко/рибешко. Мисля че това звучи доста разумно, като за първа стъпка.

Любо смятам че е прав, като препоръчва да се запознаем първо с повече инфо по въпросите на вегетарианското хранене. Има също много книги по въпроса и вече инфо в нета - сайтове на български, английски и т.н....

Желая ти успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Врабче

Благодаря ви за адекватните реакции на предишния ми пост :).

Имам един въпрос към компетентните:Млякото и млечните продукти пречат ли на усвояването на желязото от организма? Мляко значи плюс калции и Б12, но дали не значи и минус желязо? Чела съм го някъде и затова много рядко си позволявам мляко, въпреки че обожавам. Ако някой има инфо, моля да сподели, за да си поотпусна душицата малко :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що прочетох, че вероятността вегетарианците да имат близнаци е намалена до няколко пъти в сравнение с консумиращите месо и мляко. Как ви се струва подобно твърдение?

Линк към коментар
Share on other sites

:P Врабче,

това което аз съм срещал, е че има гразлични мнения...и не познавам детайлно картинката, аз да дам насоки.

Чел съм напр., че след време кълцят спира да пречи на усояването на желязо. Също че кълцят пречи само не хемжелязото (т.е. на това в животинските продукти).

При всички случаи, ако опасението ти е основателно, решението е да не се консумират наведнъж млечни продукти заедно с продукти богати на желязо, а да има няколко часа помежду им.

Поздрави, радвам се че тук има комуникация и "проблеморазискване". :yinyang::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...