Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Още за вегетарианството

Мъдрецът казва:

"Съвременните хора, както и животните, се делят на вегетарианци и на месоядци според храната, която употребяват. Да говориш лошо за хората, това е месоядство; да говориш добро за хората, това е вегетарианство. Значи има вегетарианство и месоядство в тесен и в широк смисъл на думата. " (източник:тук)

Физическото вегетарианство е само първа стъпка към по-съзнателния живот.

Аз бих добавил ... да приемаш добри мисли в главата си е вегетарианство, да имаш разумно и топло сърце е вегетарианство, да постъпваш добре е вегетарианство, да четеш само разумни статии е вегетаринство, да гледаш филми, които повдигат духа е вегетарианство... Въобще вегетарианството в широк смисъл на думата има дълбоко значение.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте!

Вегетарианка съм от 4 години. Беше ми трудно да се преборя с цялото си семейство (все заклети традиционалисти ала месото е сила и без него не може) но устоях на този натиск и се чувствам прекрасно. Забелязах, че не боледувам така често и естествено поотслабнах :rolleyes:

Продължавам да консумирам млечни продукти, но се стремя да намаля яйцата до минимум...

Кажете ми, моля ви, къде може да се прочете нещо научно обосновано по въпроса, за да се защитя от непрекъснатите атаки от страна на родата за месото. Те си твърдят че месото е полезно и моралните ми аргументи не се приемат. Иска ми се да мога да им покажа, че грешат и от чисто физически аспект.

Предварително ви благодаря за оказаното съдействие. Ще ме спасите направо... :blink::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето няколко линка, които биха били полезни:

  • Организма на човеkа е предназначен за вегетаринство: ТУК
  • Гладуване и вегетарианство - ТУК
  • Още научна информация за вегетарианството: ТУК
  • Материал от българското вегетарианско сдружение - ТУК
  • Веге Портал (англ) - ТУК
  • Често Задавани Въпроси за Вегетарианството (англ) - ТУК

Някои факти за вегетарианството:

- Над 10 на сто от населението на планетата са вегетарианци.

- 10 млн. американци - 4 на сто от населението на САЩ, не консумират друга храна, освен растителни продукти

- В момента само в Ню Йорк има около 1000 вегетариански ресторанта, а в индустрията на вегетарианското хранене са заети милиони.

- В Индия вегетарианците са над 80 на сто населението на страната.

- Европейският рекорд по брой на вегетарианци е на Великобритания, където от 60 млн. души 3,5 млн. не ядат месо.

- 3 на сто от французите са вегетарианци, а 0,3 на сто отказват да ядат яйца, мляко и млечни продукти, защото смятат, че да не се яде месо, но да се консумират животински продукти и да се носят дрехи от вълна и кожа, означава да се окуражава промишленото отглеждане на животни.

(източник - ТУК)

Някои от последните книги (не съм ги чел) излезли на пазара (сложих линкове към произволно избрана една от Интернет книжарниците) във връзка с вегетарианството:

- Знаменити вегетарианци - Духовно учение, живот, философски възгледи и техните любими рецепти: от Буда до Бийтълс

- Вегетарианският живот. Как да сме вегетарианци в този още месояден свят.

- Основни принципи на вегетарианството

- Вегетарианска кухня - модерна и традиционна

- Илюстрована вегетарианска кухня

- Да бъдеш вегетарианец

Някои от по-известните привърженици на вегетарианството: Питагор, Платон, Сенека, Монтен, Сократ, Нютон, Волтер, Плутарх, Диоген, Леонардо да Винчи, Бенджамин Франклин, Махатма Ганди, Бърнард Шоу, Ван Гог, Лев Толстой, Хенри Дейвид Торо, Емерсон, Жан Жак Русо, Емануил Сведенборг, Марк Твен, Мартин Лутър, Ламартин, Алберт Айнщайн, Парамаханса Йогананда, Беинса Дуно, Кришнамурти, Томас Единсон, Челси Клинтън, Пол и Линда Макартни, Фил Колинс, Уитни Хюстън, Майкъл Джексън, Шаная Туейн, Принс, Майкъл Болтан, Дейвид Духовни, Дани Девито, Ричард Гиър, Ким Бейсинджър и още и още

Цитати от известни личности за вегетарианството(англ) - например ТУК

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Благодаря Иво за полезните линкове и информация :thumbsup1:

Надежда, ти си права че отпора е голям, но се дръж :thumbsup2:

На прав път си :thumbsup:

Наситина има хора, които не се и замислят за вегетаринаство.

Но странното е, че има хора, които обичат животните, чувствителни и жалостиви са, дори признават идеите на вегетарианството.

Какво според вас ги спира да напраявт първата крачка?

Мнението на другите?

Как да им помогнем?

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Надежда,

Знаеш ли, ако спреш да се опитваш да им доказваш, че си права, това може много да ти помогне. След като те вярват в една теза и някой се бори срещу нея, те ще отстояват позицията си. Когато спреш да се бориш с тях и им отговориш с някоя шега, може скоро и те да започнат да се хранят по-здравословно.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Привет

и аз като Иво започнах от Йога духовното търсене :).

За Вегетарианството се просветих от едни събрани мисли на Учителя в книгата "Българската душа", както и от Йога. Две основни причини : здравна (егоистична:)) и морална (алтруистична:)). Не съм "ставал вегетарианец", просто съм разбрал че тук и сега то е по-добър избор. Това напр. не би важало за ескимосите, тяхното "тук" (почти на Сев. полюс :)) не им позволява.

Предполагам, защото ние хората знаем много малко, а вече има и случаи за хранене от чиста прана ...

Това е общо-взето B) .

ПП: до Надя - понеже търсиш чисто физически аргументи "за", можеш да видиш някои статии и интервюта на д-р Л. Емилова (известен лекар, работещ в санаториум за плодолечение по методите на Лидия Ковачева) :

Напр. : http://www.emilova.org/bg/artdipl.htm

Сърдечни поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте и благодаря за предложенията, Иви :) Любо!

Ех, опитвам се наистина да не налагам мнението си по въпроса на своите близки, шегувам се с тях и продължавам да отстоявам своето, въпреки че не е лесно! Даже преди време се опитах да направя и котката вегетарианка, но...в такава среда е много трудно...Сигурно е излишно да споменавам, че и тук моралните ми аргументи не повлияха особено ;)

Ради Публикувана на 26 Jan 2004, 03:19 PM

Но странното е, че има хора, които обичат животните, чувствителни и жалостиви са, дори признават идеите на вегетарианството.

Какво според вас ги спира да напраявт първата крачка?

Мнението на другите?

Как да им помогнем?

Според мен тези хора нямат нужда от знания по въпорса. След като са достатъчно наясно само и единствено от тях зависи да направят първата крачка. Дори всеки ден да се повтаря едно и също твърдение, докато човек не осъзнае в пълна степен това, резултат няма да има. Процесът на добиване на знания се различава от този на тяхното осъзнаване. Има например лекари, които пушат. Те знаят отлично, че това ги убива! Всеки ден в ръцете им умират хора от това, но...Продължават да го правят...Защо?

Според мен защото не го осъзнават. Докато хората не проумеят с цялото си същество, че всяка хапчица месо и запалена цигара убива техните клетки и разрушава здравето им, резултат няма да има!

Иска ми се да можехме да им помогнем в това...

Но всеки сам извървява своя път към Истината!

:angel::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Вегетарианка съм от доста време. Напоследък ми прави впечетление, че като гледам убитите животни които се предлагат по магазините изпитвам доста силна болка, в смисъл тъга, просто се натъжавам и имам усещане, че живея с глутница месоядни животни :))) то не че не е така :))) но пък като се замислиш поне първите 20 години и аз съм яла месо и не съм задавала въпроси

Сега от разстоянието на времето ми се струва, че да не ядеш месо е много по-изкусително от това да ядеш и че е вид духовно лакомство, или с други думи вид голяма наслада - все едно имаш правото да ходиш бос през бистър поток и да стоиш чист и свеж или да ходиш с тежки кубинки в голяма кал - как да избереш второто ? :))))))))))))))))))))))))))))

От отнези книжки дето Иво ги е изброил съм чела Основни принципи на вегетарианството - и определено се различава коренно от многото други книги по темата - разглежда някои принципи на храненето в Индия например където има много стара вегетарианска традиция. Едно от нещата които си спомням е - за да е пълноценна храната - да се комбинират - боб с ориз в съотношение 1:4 - и леща пшеница 1:1, това е по памет, друго важно често да се ядат бобови храни, но по мъничко и такива нещица като спанак и други зелени подобни са много важни. Аз доста книжки съм изчела, но тук е наблегнато на съотношениеята, комбинациите и разнообразието на храната. Препоръчвам я.

поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Колко се опитвах да убедя всички около мен, че месото не е полезно, че цигарите са ужасни и те ми се усмихваха и ми казваха и шоколада и колата са вредни, но всички ги обичаме. Постепенно разбрах, че така няма да стане. Компромисното решение беше да не говорим на тези теми. Във вкъщи сега сме само двама вегетарианци и сме решили, че тук месо няма да се яде. Имаше няколко нацупвания, но роднините ни се съобразяват с това. Чудесно е, когато си вегетарианец и вкъщи всички са вегетарианци, но това рядко се случва. От всички мои познати и приятели има само едно семейство и още една двойка, в която всички са вегетарианци. Незнам дали това ще доведе до някакви трудности или не, но си е нашия избор. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте,

много харесвам Вашия форум :-)

Още прохождам във вегетарианството - от около месец не ям месо. Не съм привърженик на пълното вегератианство, защото не обичам крайностите крайностите.

Според мен за вегетарианци, който употребяват млечни продукти има невероятно разнообразно меню и в този смисъл вегетарианството далеч не се може да се сравнява с безвкусно и еднообразно ядене :-)

За мое учудване разбрах, че в българските сайтове информацията относно вегетарианството и природосъобразния начин на живот е доста оскъдна. Препоръчвам Ви http://www.howtoeat.info, ако не ви е известен.

Ще се радвам ако ми кажете и други сайтове или книги, който бих могла да прочета.

Харесва ми идеята за обмяна на рецепти :-) мисля, че мога да спомогна в тази насока :-).

:-))))) :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Ива,

Благодаря за хубавия сайт :) .

Ето още някои :

http://www.vrg.org

http://www.fatfreekitchen.com/vegetarian-recipes.html

http://www.vegetariantimes.com/

Тези дни казаха по телвизията, че във Великобритания има повече от 3 милиона вегетарианци :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

аз също съм вегетарианка,но не съм се отказала от млечната храна и мисля да не го правя ,защото чувствам потребност все още от нея.Много е трудно и разбирам Иви ,да се пребориш със маса хора около теб за които вегетерианството е нещо ,което може да просъществува в тяхните престави само три дни.След това отново се търси я луканка,я кайзер я нещо друго.Съпротивлявам се на такова мислене ,но за сега само с малък резултат.На децата си не готвя никакво месо,даже пиците които обичаха до сега правим с млечни продукти.До тук сме четирима вегетарианци.Трудностите обаче не са само във храната.Ами цигарите,ами бързото притопляне във ммикровълнова фурна,газираните напитки и купищата друга не нужна храна ,както я наричам аз:кроасани,гризинки и т.н.За всичко това има време.Бавно и спокойно един ден на всеки ще му се даде да разбере ,че не може да се унищожава това ,което не си създал и на ,което причиняваш страдание,за което един ден сигурно ще плащаш.

Соня

Линк към коментар
Share on other sites

Соня и Ива, аз също консумирам млечни продукти.

Наскоро прочетох, че до към 19в. вегетарианците са били наричани питагорейци. Много интересно.

В Школата на Питагор вегетаринството е било задължително за учениците.

Линк към коментар
Share on other sites

Нека помним че всеки има своето право на избор (дори и котките) :) . Нашият пример и напълно достатъчен. Който достегне до Съзнанието за мястото си в света - ще го приме! Поздрави на всички ! :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте,

Цитирам от постинг на Иво :

"...aко станеш вегетарианец, ще спестиш растителна храна достатъчна за изхранването на 12 души.

· aко станеш вегетарианец, за десет години ще спасиш от унищожаване 24 декара обработваема земя или 20 декара гора.

Освен участието ти в решаването на световните проблеми:

· aко станеш вегетарианец, вероятността да развиеш заболяване на сърцето или друго заболяване на кръвоносните съдове ще е 8,5 пъти по-малка. Вероятността да развиеш която и да е от всички най-разпространени болести на съвременното човечество за теб ще е между 3,5 и 8,5 пъти по-малка.

· Освен това, така ще можеш да намалиш разходите си за храна с около 50%." :)

Тук е подходящо място за един забавнo flash-че, което казва същото, но чрез видео :thumbsup1: :

http://themeatrix.com

Ако ви трябват и "доку-филми" :

http://meetyourmeat.com

Можете да идвате и към форум "Вегетарианство" - форумът е на една година, можете да намерите материали на български в него, както и съмишленици :).

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

наскоро разбрах че самото на тесто на тутманиците и други подобни изделия се прави със свинска мас, за да ставало по-гъвкаво или нещо такова. :angry:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Аз съм вегетарианец от няколко месеца. Все пак в Библията в стария завет Бог казва, че всички животни са за храна на човека, само да не се яде месо с кръвта (сурово). Освен това Христос е хранил хората с РИБА

Как си обяснявате тези неща?

:ph34r:

Линк към коментар
Share on other sites

Привет:),

Здравей Христо, дори да загърбим солидни аргументи като факта за символично и окултно тълкуване на Библията, дори да забравим че това са мнгократни преписи, времето в което е живял старозаветния човек и неговото развитие са далеч назад в сравнение с настоящето.

Но ако ти сам си вегетарианец вече, много добре усещаш разликата и отговора на този въпрос е в самия теб.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за отговора, обаче в новия завет например мисля, че също никъде не се говори за вегетарианство. Освен това ми е интересно да разбера какви са тези

окултни тълкования на Библията. Аз не оспорвам ползата от вегетарианство но ми е

интересно да разбера различните аспекти на този начин на хранене. Защото Беинса Дуно признава Библията, но не знам как обосновава вегетарианствоото от нейна гледна точка.

Линк към коментар
Share on other sites

В Библията почти няма и за прераждането, както и много други неща. Причината е че много от текстовете са били цензурирани или неправилно преведени.

Не виждам защо трябва да се обосновава вегетарианството от нейна гледна точка.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Христо2,

в Библията няма нищо против вегетарианството; има повече места на които то е показано в позитивен план, но не и като закон и нещо задължително (и добре че е така - ескимосите напр. как биха преживяли...).

Не я познавам перфектно, но съм се интересувал общо-взето от въпроса който те вълнува. Първо в Битие 1:29 се казва да се яде само растителна храна. Това как ти звучи ?

След това, след потопа - в Левит 11:2 - е казано кои животни може (=позволение,не задължение) да се ядат, предполагам е било време на ледников период. Ако видиш и 40-годишния престой в пустинята, в Числа 11:4 напр. е признак на лакомство да се иска месо.

Обърни внимание и на първа глава на Даниил - полезността на вегетарианския режим. Има и други цитати, вкл. от Нови завет.

А Библията наистина може да е променяна, неправилно превеждана...

Относно окултното обяснение на притчата за петте хляба и двете риби - предполагам това алюзира Ради - срещал съм една беседа от Учителя :

можеш да я прочетеш тук

или да си я изтеглиш от последния постинг на Иво в тази тема

"Обикновените хора се ограничават в изучаването на фактите. Учените и философите, които обичат да се вдълбочават изучават съдържанието. Посветените, Учителите и Пророците разбират дълбокия смисъл на всички неща и на живота ." - :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...