Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Здравей капНемо,

прав си, свободата е свещена и никой няма право да кара някой да прави нещо насила.

Относно тревопасните и месоядните, и аз бях чел че устройството на човешката храносмилтелна ситема и по-близа до немесоядните животни, отколкото до хищниците. Имаше различни научни обяснения, които не помня в детайли за съжаление - тип стомах и разграждане, дължина на червата и т.н

Само искам да направя едно малко уточнение - ние не сме тревопасни, както и не сме трвеопасни животни.

По простата причина, че не сме животни.

Мисля, че е хубаво да се помисли върху тази разлика.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ради, ето какво ще кажа за това че не сме живоотни (според тебе):

аз си мисля че разликата не е физиологическа. а в момента окментирам само физиологиеския аспект на вегетарянството...

много се извинявам, но наличието на душа (което сигурно ще изтъкнеш), не смятам че ни прави различно от другите животни по отношение на храненето.

поправи ме ако греша ...

Линк към коментар
Share on other sites

Приятелю, животните също имат душа (изтъквам).

Човека има ум, самосъзнание, свободна воля. Разсъждава, има морал,....

Както и да е - няма да сравняваме сега хората и животните.

Явно те интересува само физиологическия аспект на храненето.

Добре, нека е така.

Да видим здравето. Кое е по-полезно - вегетарианството или месоядството? Защо?

Нека всеки сподели:).

Как се чувстваме ние самите при двата начина на хранене, каква ни е кондицията.

Аз съм се хранил и по двата начина, мога да сравня за себе си и да взема решение?

Ти опитал ли си вегетарианство, можеш ли да сравниш как се чувстваш, има ли промяна в здравните ти показатели?

Или ще продължим само с цитати от книги и сайтове?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте , приятели!

Здравеи и ти КапНемо! радвам се че темата те вълнува и задаваш тези въпроси. Уважавам мнението и избора на всеки един от нас.

Дай някакви координати да ти изпратя научното изследване(2002г) за което говори Ради да си го прочетеш и да поразсъждаваш.

Значи : имаме два въпроса :

1 въпрос : Хората не са ли по природа месоядни?2 въпрос:Нямаме ли нужда от животински белтъчини?

Отговорът и на двата въпроса е НЕ.

Сравнението между устройството на човека - вътрешно и външно - и това на животните(тревопасни и месоядни) показва, че плодовете и зеленчуците са нашата естествена храна. Ще "постна" 9те критерия и изводите при първа времева възможност за всички любознателни.

Латина, в Библията никаде не е казано, че човек може да консумира месо...повечето от гръцките думи, преведени като "месо" са "трофе, броме, фаго,креас" и т.н. означават храна - ядене в широкия смисъл.

Никъде в Новия Завет не се споменава изрично, че Христос е ядял месо.

Приятели, благодаря ви , че ви има!

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Привет на всички,

Реших и аз да споделя с Вас мнението си за вегетарианството.

Убедена съм, че човек по естествен начин в процеса на своята еволюция стига до това да не употребява месо. Само по себе си това не го прави по-добър или по-лош, тъй като е казано че „не осквернява човека това, което влиза през устата му, а това, което излиза от нея”. Но когато става по-чист, по-фин и по-чувствителен към вибрациите на висшите планове, човек сам постепенно се отказва от месото.

Ако храната се приема с чисто сърце и спокоен ум, дори и тя да включва месо, то не може да му навреди. Друг въпрос е, че консумирането на месо притегля потоците енергия, циркулиращи в нашия организъм, към физическите центрове и това в определена степен обременява нашите фини способности.

Желателно е Човек да извършва всички свои трансформации постепенно, плавно, без насилие. Дънов прекалено строго е забранявал месото на влизащите в Бялото Братство и хората започвали да боледуват и да страдат, съзнанието се намирало на едно ниво, а те искали да следват принципите на друго ниво...Всяка трансформация трябва да бъде спокойна, закономерна, целесъобразна, обмислена.

Аз лично спрях да ям месо преди 8-9 години, при това без абсолютно никакво усилие, просто в един момент ми се видя много неестествено да вкарвам в организма си преработена животинска плът...

Казано е, че тялото е храм на душата и на духа, така е, обаче ако има свещенодействащ в този храм, иначе то може да си бъде и боклукчийска кофа, пълнена ежедневно с мазнини, консерванти, канцерогенни химикали и какво ли не...

Поздрави,

Изида

ПП Ето и два популярни сайта с материали на български за вегетарианството

http://vegetarian.viavita.net/materiali/vegetarianstvo.html

http://vegetarianstvoto.hit.bg/books.html

Интересно е да се види сравнението на анатомичното устройство на човека с това на месоядните и тревопасните животни. Факт е, че по анатомично устройство човекът прилича повече на тревопасните животни :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Мили душички, явно ще трябва да прочета отново Библията. Четиринадесет години са много време и не помня точно къде са примерите от нея, които използвах. При първа възможност ще се обоснова с точни цитати. Парадоксално е това, че за Христос не е казано категорично да е като Йоан Кръстител ядящ само трева и корени, но е обявяван за вегетарианец от вегетарианците. Библията е голяма, но ще побързам.

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрав и от мен...една от душичките! :angel:

Латина, благодаря ти...развесели ме...приятно четене на Библията...макар че може и да не я четеш ( цялата)мисля че тя си е в теб...освен ако имаш повече свободно време или имаш действително много разумна цел( вече има отлични търсачки в мрежата)...

Ако обаче целта ти е да докажеш, че Христос е консумирал месо...какъв е смисъла за теб...парадокса...трева корени....за вегетарианец от вегетарианците...подсъзнанието ти си търси обяснения/оправдания/изява...всичко това от хилядолетия се дъвче и предъвква... дискутира/анализира...с каква храна трябва да се храним ние...казано е , казано е и с каква богочовекът Исус Христос – в Исая 7 глава : 14 стих

"  Затова Сам Господ ще ви даде личба:

ето, Девицата ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил и Той ще се храни с мляко и мед ...."

Това е положението! да не забравяме, че Библията е и книга на символите.

Както и да е , мен това не ме вълнува, аз за себе си съм направила отдавна съзнателния си избор ЗА ВЕГЕТАРИАНСТВОТО ( което изобщо не е само просто плодово – зеленчукова диета!!!??????!!!!!). Разсъждавала съм и по продължението на Исая 7:15... :sleeping::hmmmmm:

Предполагам че, обосновката/доказването/аргументирането с цитати от Библията едва ли ще убеди някого да стане вегетарианец-

да не надценяваме човешкото естество. :king:

Важно е да започне мисловен процес по въпроса ...пък ние тук сме от сериозно упражняващите се в мислене....хе хеее

Чудесен форум сме! Обаче.... имаме ежедневно ...само по 1440 минутки в наша власт тук на земята...кое по напред ...на мен ...все времето не ми достига....Благодаря на всички че сме заедно!

Между впрочем....ВЪРВЯТ ПОСТИ....който има импулс осъзнат/неосъзнат.... :v:

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

И на мене времето не достига,затова се бавя с обещания отговор. Попрочетох някои неща, пробвах и с търсачка по интернет, но искам още да се поровя. Засега не съм си променила мнението. Като ви обстрелям с цитати, няма да са единични фишеци, ами направо заря. Чакайте спокойно.

Линк към коментар
Share on other sites

И на мене времето не достига,затова се бавя с обещания отговор. Попрочетох някои неща, пробвах и с търсачка по интернет, но искам още да се поровя. Засега не съм си променила мнението. Като ви обстрелям с цитати, няма да са единични фишеци, ами направо заря. Чакайте спокойно.

Cкормно ви насочвам към това си мнение в тази тема:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...1310entry1310

"Благост", ти бъркаш в случая: наистина е позволено месото в Стари Завет - след потопа, в Левит - глава 11. Но пък вижте и първа глава на Данаил...и др. неща :).

C Поздрав.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте !

Спора като , че ли взе интересна посока и сила ???

Това е много хубово нещо - показва , че много хора се интерисуват и търсят Истината...

И аз като вас я търся ... И достигнах до едно разсъждение ...

Ехеее ... по едно време в Евангелието , Христос казва на Апостолите - " .. дава ви се власт да хващате змии , ще ви хапят и няма да ви повреждат . Ще изпиете нещо отровно и то няма да има силата да ви навреди ..."

Не си спомням точно къде го пишеше и за това го цитирах по памет . Но пък съм си мислил,че като се достигне едно определено ниво на посвещение, материалните вредни съставки не могат да навредят на организма . Тогава как месото и рибата ще навредят щом отровата няма да може ? Постът и диетата са важни за изкачващият се Дух по стълбицата на Посвещение, а за вече изкачилият се - не .

Е.... поне така си мисля в търсещото си мозъче ... :1eye:

Дано съм успял да добавя нова идея по темата ...??? :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Иване, и аз като теб съм разсъждавал по този въпрос.

Много е възможн да е така - в смисъл да могт изцяло да се трансформирт вредните съставки.

Но дали това не отнема твърде много енергия :hmmmmm:

Незнам.

Но ако си стигнал такова ниво на посвещение и единство с Живота, как може да ядеш убитите си приятели - животните?

Според мен Любовта на Морала на Посветените не биха позволили да ядат месо.

Но сигурно, ако по изключение им се наложи - могат да неутрализират отровите.

Така мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Факт е, че има и високо посветени, които ядат месо /даже и Благост ще се съгласи, според неин по-стар постинг, за което я поздравявам/.

Искам пак да задам следния въпрос:

Дали не се драматизира прекалено убийството на животните, имайки предвид виждането, че тялото е само обвивка, а душата продължава да живее? Какво е предназначението на едно живо същество, дали понякога не е да се пожертва и да даде тялото си за храна и оцеляване на друго същество, като израз на любов, като правене на добро? Тук не оправдавам лакомията, безсъзнателното изплюскване на такава наситена с голяма енергия и сложна информация жертва без смирение, без благодарност в душата. Животните са по-висши създания от растенията и усвояването на енергията им е наистина голямо предизвикателство. Хората често са безразсъдни и жестоки. Едно диво животно никога не убива повече, отколкото му е нужно за храна. Ако ние можем да задоволим нуждите си с вегетарианска храна, без насилие, наистина е грешно и жестоко да се тъпчем с месо.

Преди време преглеждах книги за магията /уточнявам, че съм абсолютно против практикуването й под каквато и да е форма/. Направи ми впечатление, че за придобиване на по-голяма сила се използва постенето, дори от черните магьосници. Тук е мястото да благодаря и на Любо, че насочи вниманието ми към първа глава на Даниил. Изобщо съм далеч от идеята да споря относно предимствата на вегетарианството в каквото и да е отношение, понеже съм дълбоко убедена в тях. Смущават ме такива неща като крайности, чувство за вина, неприемане на Божия ред ... нарочно не казвам всичко, да не се засегне някой.

Има една мисъл, причинила много пакости, че е важна целта, а не средствата. За едно и също поведение може да има различни мотиви. Ако вегетарианският начин на живот е естествен, понеже така го изисква вътрешното чувство за свобода, за хармония, за мир със себе си и света, моите дълбоки уважения и подкрепа! Но ако е подтикнат от чувство на вина и скрито осъждане, от оказан психологически натиск, тогава ...

Извинявам се, но все още не съм готова с примерите от Библията. Четейки ги, стигнах до следното: Слабият във вярата да не яде /идоложертвено/ месо.

... Хайде другото утре, обещавам

Линк към коментар
Share on other sites

Ето обещаното /свито до минимум заради лимита/:

Римляни 14

1 Слабия във вярата приемайте, но не за да се препирате за съмненията му,

2 Един вярва, че може всичко да яде; а който е слаб във вярата, яде само зеленчук.

3 Който яде, да не презира този, който не яде; и който не яде, да не осъжда този, който яде; защото Бог го е приел.

4 Кой си ти, що съдиш чужд слуга? Пред своя си господар той стои или пада.

Но ще стои, защото Господ е силен да го направи да стои.

5 Някой уважава един ден повече от друг ден; а друг човек уважава всеки ден еднакво. Всеки да бъде напълно уверен в своя ум.

6 Който пази деня, за Господа го пази; [а който не пази деня, за Господа го не пази]; който яде, за Господа яде, защото благодари на Бога; и който не яде, за Господа не яде, и благодари на Бога.

14 Зная и уверен съм в Господа Исуса, че нищо не е само по себе си нечисто; с това изключение, че за този, който счита нещо за нечисто, нему е нечисто.

15 Защото, ако брат ти се оскърби поради това, което ядеш, ти вече не ходиш по любов. С яденето си не погубвай онзи, за когото е умрял Христос.

16 Прочее, да се не хули това, което вие считате за добро,

17 Защото Божието царство не е ядене и пиене, но правда, мир и радост в Светия Дух.

20 Заради ядене недей съсипва Божията работа. Всичко наистина е чисто; но е зло за човека, който с яденето си причинява съблазън.

21 Добре е да не ядеш месо, нито да пиеш вино, нито да сториш нещо, чрез което се спъва брат ти, [или се съблазнява, или изнемощява].

22 Вярата, която имаш за тия неща, имай я за себе си пред Бога. Блажен оня, който не осъжда себе си в това, което одобрява.

23 Но оня, който се съмнява, осъжда се ако яде, защото не яде от убеждение; а всичко, което не става от убеждение, е грях.

1 Коринтяни 8

4 Прочее, относно яденето от идоложертвеното, знаем, че никакъв бог, изобразен от идол, няма на света, и че няма друг Бог освен един.

5 Защото, ако и да има така наричани богове, било на небето или на земята, (както има много богове, и господари много),

6 но за нас има само един Бог, Отец, от Когото е всичко, и ние за Него, и един Господ, Исус Христос, чрез Когото е всичко, и ние чрез Него.

7 Но това знание го няма у всички; и някои, като и до сега имат съзнание за идолите, ядат месото като жертва на идолите; и съвестта им като слаба, се осквернява.

8 А това що ядем, не ще ни препоръчва на Бога; нито ако не ядем, губим нещо; нито ако ядем, печелим нещо.

9 Но внимавайте да не би по някакъв начин тая ваша свобода да стане спънка на слабите.

10 Защото, ако някой види, че ти, който имаш знание, седиш на трапеза в идолско капище, не ще ли съвестта му да се одързости, ако е слаб, та и той да яде идоложертвено?

11 И поради твоето знание слабият погива, братът за когото е умрял Христос.

12 А като съгрешавате така против братята, и наранявате слабата им съвест, вие съгрешавате против Христа,

13 Затуй, ако това що ям съблазнява брата ми, аз няма да ям месо до века, за да не съблазня брата си.

1 Коринтяни 10

19 Казвам ли аз, че идоложертвеното е нещо, или че идолът е нещо? Не.

23 Всичко е позволено, но не всичко е полезно; всичко е позволено, но не всичко е назидателно.

25 Всичко, що се продава на месарницата, яжте без да изпитвате за него заради съвестта си;

26 защото "Господна е земята и всичко що има в нея".

27 Ако някой от невярващите ви покани на угощение, и вие желаете да отидете, яжте каквото сложат пред вас, без да изпитвате за него заради съвестта си.

28 Но, ако някой ви рече: Това е било принесено в жертва, не яжте, заради тогова, който ви е известил, и заради съвестта, -

29 съвест, казвам, не твоята, но на другия; (понеже, защо да се съди моята свобода от друга съвест?

30 Ако аз с благодарение Богу участвувам в яденето, защо да ме злословят за онова, за което благодаря?)

31 И тъй, ядете ли, пиете ли, нещо ли вършите, всичко вършете за Божията слава.

Колосяни 2

2 за да се утешат сърцата им, та, свързани заедно в любов за всяко обогатяване със съвършено проумяване, да познаят тайната Божия, сиреч, Христа,

3 в Когото [са скрити] всичките съкровища на премъдростта и на знанието.

4 Това ви казвам, за да ви не измами някой с убедителни думи.

8 Внимавайте да ви не заплени някой с философията си и с празна измама, по човешко предание, по първоначалните учения на света, а не по Христа.

9 Защото в Него обитава телесно всичката пълнота на Божеството;

10 и вие имате пълнота в Него, Който е глава на всяко началство и власт.

16 И тъй, никой да ви не осъжда за това, което ядете, или което пиете, или за нещо относно някой празник, или новомесечие, или събота;

17 които са сянка на онова, което ще дойде, а тялото е Христово.

18 Никой да ви не отнема наградата с измама, чрез самоволно смиреномъдрие и ангелослужение, като наднича в неща, които не е видял и напразно се надува с плътския си ум,

20 Ако сте умрели с Христа относно първоначалните учения на света, то защо, като че живеете на света, се подчинявате на постановления, като,

21 "Не похващай", "Не вкусвай", "Не пипай",

22 (които всички се развалят от употреба), по човешки заповеди и учения?

23 Тия неща наистина имат вид на мъдрост в произволно богослужение и смирение и в нещадене на тялото, но не струват за нищо в борбата против угождаването на тялото.

Галатяни 2

21 Не осуетявам Божията благодат; обаче, ако правдата се придобива чрез закона, тогава Христос е умрял напразно.

Евр 13:18 Молете се за нас, защото сме уверени, че имаме чиста съвест и искаме да се обхождаме във всичко честно.

Лк 11:41 По-добре чистете вътрешното; и ето, всичко ще ви бъде чисто.

Мк 7:19 Защото не влиза в сърцето му, а в корема, и излиза в захода. (Като каза това той направи всички ястия чисти).

Тит 1:15 За чистите всичко е чисто; а за осквернените и невярващите нищо няма чисто, но и умът им и съвестта им са осквернени.

2Кр 11:3 Но боя се да не би, както змията измами Ева с хитростта си, да се разврати умът ви и отпадне от простотата и чистотата, която дължите на Христа.

1Пт 2:2 пожелавайте като новородени младенци, чистото духовно мляко, за да пораснете чрез него към спасение,

Лука 7

33 Защото Иоан Кръстител дойде, който нито хляб яде, нито вино пие, и казвате: Бяс има.

34 Дойде Човешкият Син, който яде и пие, и казвате: Ето, човек лаком и винопиец, приятел на бирниците и на грешниците.

35 Но пак мъдростта се оправдава от всичките си чада.

Лука 15

27 А той му рече: Брат ти си дойде; и баща ти закла угоеното теле, защото го прие здрав.

28 И той се разсърди и не искаше да влезе и баща му излезе и го молеше.

29 А той в отговор рече на баща си: Ето, толкова години ти работя, и никога не съм престъпил някоя твоя заповед; но на мене нито яре не си дал някога да се повеселя с приятелите си;

30 а щом си дойде този твой син, който изпояде имота ти с блудниците, за него си заклал угоеното теле.

Лука 24

41 Но понеже те от радост още не вярваха и се чудеха, Той рече: Имате ли тук нещо за ядене?

42 И дадоха Му част от печена риба [и меден сок].

43 И взе та яде пред тях.

Йоан 21

5 Исус им казва: Момчета, имате ли нещо за ядене? Отговориха Му: Нямаме.

6 А Той им рече: Хвърлете мрежата отдясно на ладията и ще намерите. Те, прочее, хвърлиха; и вече не можаха да я извлекат поради многото риби.

2 Летописи 35

1 При това, Иосия направи пасха Господу в Ерусалим; и на четиринадесетия ден от първия месец заклаха пасхалните агнета.

Марк 14:12

12 А на първия ден на празника на безквасните хлябове, когато колеха жертви за пасхата, учениците Му казаха: Где искаш да отидем и приготвим за да ядеш пасхата?

Лк 22:15 И рече им: Твърде много съм желал да ям тази пасха с вас преди да пострадам;

Линк към коментар
Share on other sites

Продължавам да си говоря сама, ама нищо. Сетих се да разкажа една истинска случка. Преди много години ми предстоеше да пътувам около единадесет часа с пътнически влак. В студентския стол имаше боб с наденица, който миришеше много съмнително, ама като нямах пари за друга храна и освен това следващото ми ядене щеше да е чак на другия ден след около двадесет часа, всичко си изядох. Приготвих си багажа и се придвижих до гарата. Там започнаха страшни болки в стомаха, абе, хвана ме рядкото щастие. Почувствах се наистина много зле, прилоша ми, повръщаше ми се, вдигнах температура. Сетих се как слагаме такива хора на системи в болницата. Как се пътува в такова състояние половин денонощие?

В този момент си спомних думите: "И ако изядете нещо отровно, то никак няма да ви навреди". Помолих се, както се моли човек в много затруднено, безизходно положение. Изведнъж болките спряха, почувствах се добре, направо ми светна. Съвсем спокойно пътувах, чак когато пристигнах, развалената храна ме напусна без повече особени преживявания.

А що се отнася до сайта, който препоръча кап.Немо, ако не се лъжа, много е отвратителен, ще взема да се откажа от месото само заради гнусотиите, които видях. Пфу, отврат!

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Латина,

благодаря за интересната случка във влака, която си описала.

Аз лично не виждам никаква драматизация, в това, че има хора против убиването на животните - но всичко е въпрос на лично светоусещане.

Благодаря ти също и за цитатите, доста са :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не драматизирам това, че има хора против убиването на животните. Аз самата не искам да го правя /не мога да си представя примерно да заколя кокошка/. Ако зависи от мене, животинките ще си умират от естествена смърт. Все пак не осъждам тези, коитто имат сърце да го направят. Проблемът е в това - да се чувстваме ли виновни, когато всъщност не сме? Да убеждаваме ли при това и други да се чувстват виновни? Уважавам човешкото право на свобода да бъдеш различен.

Цитатите са доста, въпреки че ги намалих от девет страници на четири. При желание може да ги прочетете внимателно и да стане ясно какво е ял Исус Христос /цитатите накрая/, а също какво сме свободни да ядем ние, без осъждане.

Сайта, който имах предвид е www.hatsofmeat.com. Там може да видите противни шапки, направени от сурово месо. Ама по-добре не ги гледайте.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели!

Прегледах мненията и цитатите. Не знам дали има “спор” или дискусия , със сигурност знам, че там където има “спор”, много рядко се “ражда” Истината , а се разкриват най – вече....отношенията. Позицията и отношението ми по всички нюанси на темата за вегетарианството са лично преживени +задълбочено осмислени и пределно ясни и категорични ....от моята си камбанарийка...само изразих мнение,...и то не подлежи на промяна ( защото е спокойно+неизменно, та чак диамантено), но и никому не го налагам и никого в нищо не искам да убеждавам!!!

Няма забрани...всичко е позволено...то ни е за изпитание и Земята е планета на свободния избор...съзнателен...който има очи - да гледа, но и да вижда/правилно..същото важи и за ушите...да слуша, ама и да чува...правилно.И като капак...да прилага...правилно...

Всеки е свободен да разбира, реагира, аргументира , преживява, оценява, размишлява...

Всичко е въпрос на личен избор/осъзнаване....зърнените храни+плодовете+зеленчуците+водата+въздуха

.... т.н. чиста храна...при нас ги има преизобилно, всъщност ние/българите сме облагодетелставани...но и съответно отговорни...

Отново само отбелязвам, че в Библията никаде не е казано буквално, че човек може да консумира месо...повечето от гръцките думи, преведени като "месо" са "трофе, броме, фаго,креас" и т.н. означават храна - ядене в широкия смисъл.

Никъде в Новия Завет не се споменава изрично, че Христос е ял месо, казва се например...че само твърде много е желал .......пасхалната храна..и още много важния момент, че Библията се разбира/тълкува на три нива , всичко е символно....

ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ 1

...[4:32]Но Той им рече: Аз имам храна да ям, която вие не знаете.

[4:33] Поради това учениците думаха помежду си: да не би някой да Му е донесъл да яде?...

[4:34]  Иисус им казва: Моята храна е да изпълнявам волята на Оногова, Който Ме е пратил, и да извърша Неговото дело.

6:53]  А Иисус им рече: истина, истина ви казвам: ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот.

[6:54]  Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден.

[6:55]  Защото плътта Ми е наистина храна, и кръвта Ми е наистина питие.

[6:56]  Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него.

[6:57]  Както Мене е пратил живият Отец, и Аз живея чрез Отца, тъй и който Мене яде, ще живее чрез Мене.

[6:58]  Този е хлябът, слязъл от небето. Не както бащите ви ядоха маната и умряха: който яде тоя хляб, ще живее вовеки.

[8:15] Вие съдите по плът; Аз не съдя...

...[8:19] Тогава Му рекоха: де е Твоят Отец? Иисус отговори: вие не знаете нито Мене, нито Отца Ми; ако знаехте Мене, щяхте да знаете и Отца Ми.

Сега малко инфо от изследването, включено в увода към книгата "Ведическа кухня".

Месоядно

1.малки слюнчени Жлези

2.кисела слюнка не съдържа птиалин

3.много и силна солна киселина в стомаха за смилане на тежки животински храни

4.чревен тракт само 3 пъти дължината на тялото, така че бързо разлагащите се месни остатъци да се изхвърлят бързо от тялото

5.няма пори; тялото се охлажда през езика

6.голям черен дроб, необходим за отстраняване на силните токсини от месото

7.има остри нокти

8.остри предни зъби за разкъсване на плътта

9.няма плоски кътни зъби за смилане на храната

Растителноядно

1.добре разбити слюнчени Жлези, необходими за предварително смилане на семена и плодове

2.алкална слюнка съдържа ензима птиалин за разграждане на полизахаридите

3.стомашна киселина 10 пъти по-слаба отколкото при месоядните

4.чревен тракт 6 пъти дължината на тялото; плодовете не се разлагат толкова бързо и могат да преминават по-бавно през тялото

5.милиони потни жлези в порите на кожата

6.малък черен дроб растителната храна отделя малко токсини

7.няма остри нокти

8.няма остри предни зъби

9.плоски кътни зъби за смилане на храната

Човек

1.добре развити слюнчени жлези, необходими за пред варително смилане на семена и плодоВе

2.алкална слюнка съдържа ензима птиалин за разграждане на полизахаридите

3.стомашна киселина 10 пъти по-слаба отколкото при месоядните

4.чревен тракт 6 пъти аължината на тялото; плодовете не се разлагат толкова бързо и могат да преминават по-бавно през тялото

5.милиони потни жлези в порите на кожата

6.малък черен дроб растителната храна отделя малко токсини

7.няма остри нокти

8.няма остри предни зъби

9.плоски кътни зъби за смилане на храната

Благодаря предварително на всички за мненията и настроенията.

Радвам се че сме заедно с взаимно разбиране + взаимно почитание.

Любов +Светлина+Мир +Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Целта ми не е била да убеждавам някой вегетарианец да прояде месо. И мене не ме влече, наясно съм, че естественият начин на хранене и за мене е именно този /доста пъти вече писах за това/. Като пазарувам в магазина, витрината с месо съвсем не ме влече. Говорех за друго, но да не се повтарям.

В божието слово нещата са съвсем ясно казани, но се тълкуват от различните хора по различен начин според това, какво искат да разбират и какво - не. Нагаждат тълкуването на Библията според своя мироглед. Той и Дявола чете Евангелието и го ползва да обслужи целите си.

Що се отнася до анатомичния строеж на хората, немесоядните и месоядните животни, чела съм някъде, че човек е някъде по средата /според дължината на чревния тракт/, но все пак /по станалите признаци/ по-близо до плодоядните, а не преживните животни. Авторът беше стигнал до извода, че хората са пригодени за смесен тип хранене. Не бойте се, по биология всички сме учили в училище, че човек не е лишен от нито един ензим да преработи всякакъв вид храна. Разбира се, някои ензими се отделят в по-малко количество, нали не трябва да се прекалява.

Що се отнася до цитатите от Библията, които Благост ни е показала, те не са пряко свързани с тази тема.

Извинявам се за повторението, но какво по-ясно от това, какво има да казваме на бялото черно:

25 Всичко, що се продава на месарницата, яжте без да изпитвате за него заради съвестта си;

26 защото "Господна е земята и всичко що има в нея".

27 Ако някой от невярващите ви покани на угощение, и вие желаете да отидете, яжте каквото сложат пред вас, без да изпитвате за него заради съвестта си.

Защото не влиза в сърцето му, а в корема, и излиза в захода. (Като каза това той направи всички ястия чисти).

20 Ако сте умрели с Христа относно първоначалните учения на света, то защо, като че живеете на света, се подчинявате на постановления, като,

21 "Не похващай", "Не вкусвай", "Не пипай",

22 (които всички се развалят от употреба), по човешки заповеди и учения?

Лука 24

42 И дадоха Му част от печена риба [и меден сок].

43 И взе та яде пред тях.

когато колеха жертви за пасхата, учениците Му казаха: Где искаш да отидем и приготвим за да ядеш пасхата?

И рече им: Твърде много съм желал да ям тази пасха с вас преди да пострадам;

Ето и отговора дали Исус е ял месо на Пасха /не за пръв път, явно/:

Матея 26

20 И когато се свечери, Той седна на трапезата с дванадесетте ученика.

21 И като ядяха, рече: Истина ви казвам, че един от вас ще ме предаде.

23 Той в отговор рече: Който натопи ръката си заедно с Мене в блюдото, той ще ме предаде.

Марко 14

18 И когато седяха на трапезата и ядяха, Исус рече: Истина ви казвам: Един от вас, който яде с мене, ще ме предаде.

Аз разбрах, че Исус Христос е ял риба и месо, освен всичко друго. Така пише в Божието слово. Над моята истина е Божията Истина.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Дани_*

Здравейте, човек се храни и живее според разбиранията си, които се определят от нивото до което е достигнал. За пример мога да дам само себе си, анализирано за последните 10 години.

Когато се занинавах с вътрешна духовна дейност и себепознание, енергията ми се повиши и аз започнах да търся, да предпочитам по-чисти храни (плодове, зеленчуци ) и станах вегетарианка. За няколко години, дори фигурата и лицето ми се промениха. Разхубавих се и отслабнах. Излъчвах светлина и радост.

Сега осъзнавам, че през последните 2-3 години съм напуснала молитвеното състояние, в което преди живеех. Напълнях. Взех да завиждам на по-слабите фигури. Липсата на духовни занимания оправдавах с увеличените житейски грижи. Когато все по-често взех да си мисля за пилешка супа, прозрях, че съзнанието ми не е будно и не работя върху себе си. Сега отново чувствам, че правя една положителна промяна и вече не се заглеждам в определени щандове по магазините.

Основната ми идея е, че човек с по-грубо естество и по-ниски вибрации посяга към съответната храна и обратно : по-висше съзнание търси и по-финна енергийно храна. Насилие не е необходимо. Животът сам си казва последната дума.

Благодаря за вниманието!

Линк към коментар
Share on other sites

Дани, смятах да пиша нещо точно в този дух, но ти толкова ясно и точно си го казала. Благодаря ти. Наистина няма и не бива да има противоречие, всеки според нивото и разбирането си.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте , приятели ! Здравей, Латина !

Сърдечно благодаря за повторението на цитатите,ама нямаше нужда, уважавам емоционалното ти отношение и отговори, и за да не си говориш сама (както се сети да отбележиш докато чакаш някой учтив вегетарианец да тръгне да отговаря/благодари/отстоява....) пиша....

Има една крилата фраза, и в портала някъде я срещнах : Хвали ми село...ама... живее в града!

Твоят случай е ...Хвали ни вегетарианството...ама яде месо!!! Да ти е сладко!

Сега едно ще видим колко дълго ще се получи споделяне/мнение на един относително учтив + много издръжлив вегетарианец по рождение....

Преди години бих реагирала със справедлив/изстрадан гняв/възмущение и с мноооого по мааалко търпение на размахването под носа/устата/погледа /мисълта ми , само на думата “месо” - имаше мигове когато съм я мразила истински...така че настоящите форумски стремежи/напъни/импулси ...да докажеш ( какво ..ти си знаеш - мен темата /цитатите ...спокойно не ме вълнуват отдавна – преживяла съм ги - без търсачка , но сега наблюдавам себе си ...дали нямам чувство на духовна гордост/раздразнителност ... към консумиращите месо - установявам че не ми е интересно/ чист вариант непукизъм... ) .

Имаш искрен поздрав от патил - препатил/гледан “странно”/съчувствено/ съжалително и т.н. вегетарианец (хе хе хе ...ееех , като че ли родителите бяха средно трудни за “преодоляване”/убеждаване - като се изринах/обринах няколко пъти , като по - връщах поетото “нежелано “ месо( не беше отработено артистично! което си е всъщност естествена реакция /съпротива на организма ми ...после го отработвах съзнателно) ..родители+баби+дядовци.... направо” хвърчаха” за всичко което ми се искаше.....ягоди( имат най – много фосфор!), кайсии, праскови, малини, круши, дюли , ябълки,пъпеши, дини, банани, смокини, лешници, бадеми, млечна царевица, жито, елда, тиквени семки и прочие безброй благости....кой родител не трепери за здравето на чадото си....ритмично пробваха/експериментираха... промяна, надушвах преди да съм опитала или седях и стисках зъби....диамантен инат съм.....че и досега....така че аз съм от глезените/обгрижваните вегетарианчета, даже баба ( мир и светлина на душата и ) ми даваше скришом сурови картофи и по две – три зрънца бакла , защото майка беше издала категорична забранителна заповед за суровата бакла( била отровна) и картофите, иначе за суров грах, зелен боб , млечна царевица – по малко беше разрешено, пък и аз “кръжах” около тях преди да тръгнат да ги готвят, татко правеше вегетарианско ‘шкембе чорба” ( с карфиол ...) , със социума и разните мероприятия - с рождените дни/гости/сватби/коктейли...там винаги имаше точни варианти - искрени обяснения /изобщо не обяснявах/направо се радваха че ще има повече луканка и т.н. за другите, аз интуитивно решавах кога да дам/споделя/отърва от “нещото” давайки го на хора или животни, кога задвижвах натурална размяна/бартер - ( кебабче ,кюфте, наденица,кренвирш, кълка... – за услуга(носене на чанта, билети за кино ...хе хе) или домат/банан/ядки... ) това си е хармонизиране на процеса “даване – вземане” ... дааа... спомени, далечни спомени....

И така и не поддадох , пробвала съм ....благодаря, но без мен в групата на месоядците – по всички съображения/мотиви – етични, икономически, философски, духовни, здравословни..... мога да споделя само относно разните модерни кожени дрешки....от заешкото палто получавах сърбежи – подарих го , купиха ми котешко...тъкмо трансформирах сърбежите с любов -взеха че го откраднаха от закачалката на работа....направо се изкефих - даже черпих за добрите завистници/крадци, имаше обаче и въпроси...за колко го продаде...свят пъстър - хора разни...както и да е предпочитам и нося само дрехи от естествени - вълнени, ленени, конопени, памучни и копринени....абсолютно без демонстрации на “бяла врана”, мога да ям и нося всичко.....но просто изборът ми е подсказан по рождение...

Като продължение по развилата се дискусия , много търпеливо и благо искам да споделя за трите К.Д. –та : 1.Коефициент на Досетливост 2. Коефициент на Досадност 3.Коефициент на Докачливост....Аз съм с проверено добър даже отличен коефициент на досетливост/наблюдателност в общуването с ближните си, другите два коефициента – са ми нулеви.Имам си лична практически отработена класификация на коефициентите...доста са...за справедлив самоанализ и себепознание.... Общувам с различни хора/души , но не си губя дъъълго времето с хора с коефициент на досетливост под средния...и пропускам/избягвам хора с висок коефициент на докачливост/обидчивост....Няма смисъл - доказано.Надявам се че порталци всички сме с нулеви или близко.Затова и пиша.

Въпросът е принципен ...никой да не го приема лично....

Всички цитати от Библията , които поствах досега и които поствам...според моята камбанарийка са много пряко даже очеизвадно свързани с темата...

Осия : [8:12] Аз му написах важните Мои закони, но той ги счете за чужди. [8:13] В жертвените приноси към Мене те принасят месо и го ядат; Господу те са неугодни;

Притчи Соломонови : 10:23] Всичко ми е позволено, но не всичко е полезно; всичко ми е позволено, ала не всичко е за поука.[23:19] Слушай, синко, и бъди мъдър и насочвай сърцето си по правия път.

[23:20] Не бъди между ония, които се с вино опиват, между ония, които се с месо пресищат......

[24:13] Яж, синко, мед, защото е приятен, и вощен мед, който е сладък за гърлото ти:

[24:14] такова е за душата ти и познанието на мъдростта. Ако си я намерил, има бъднина, и твоята надежда не е изгубена.

Коринтяни:8:8] Храната не ни приближава към Бога, защото, нито ако ядем, печелим, нито ако не ядем, губим. [8:9] Пазете се обаче, да не би някак тая ваша свобода стане съблазън за немощните.

[8:10] Защото, ако някой види, че ти, който разбираш, седиш на трапеза в капище, то неговата съвест, като на немощен, не ще ли го насърчи да яде идолски жертви? [8:11] И при твоето разбиране ще загине немощният брат, за когото е умрял Христос. [8:12] А като грешите тъй против братята и биете немощната им съвест, вие грешите против Христа. [8:13] Затова, щом храната съблазнява брата ми, няма да ям месо никога, за да не съблазня брата си.

Римляни:

[14:20] Зарад ястие не разрушавай делото Божие. Всичко е чисто, а лошо е за оня човек, който яде със съблазън; [14:21] по-добре е да не ядеш месо, да не пиеш вино и да не правиш нищо, от което брат ти се препъва, или се съблазнява, или изнемогва. [14:22] Имаш ли вяра? Имай си я за себе си пред Бога. Блажен е, който не осъжда себе си за това, що одобрява.

Можем да продължим с цитати, статистика и субективни мнения.....дискусията/спора.... на вегетарианска територия емоционален месоядец се изявява....каквото искаш да докажеш....или себе си да убедиш в нещо или да споделиш....няма проблеми...важното е че след 14 години си припомни скоростно Библията , засипа ни със заря от цитати ( въпреки учтивата ми молба...щото не ми е за пръв път подобна разговорка...),но нали всичко е за Славата Божия и за благото на нашите души....

В случая важи – целта оправдава средствата.... целта е да се дискутира свободно вегетарианството....с любов към животните...на думи....но ...все пак...любов.....

Казваш : “Изобщо съм далеч от идеята да споря относно предимствата на вегетарианството в каквото и да е отношение, понеже съм дълбоко убедена в тях. “ , но не спря ....

Казваш: В божието слово нещата са съвсем ясно казани, но се тълкуват от различните хора по различен начин според това, какво искат да разбират и какво - не. Нагаждат тълкуването на Библията според своя мироглед. Той и Дявола чете Евангелието и го ползва да обслужи целите си.Що се отнася до анатомичния строеж на хората, немесоядните и месоядните животни, чела съм някъде, че човек е някъде по средата /според дължината на чревния тракт/, но все пак /по станалите признаци/ по-близо до плодоядните, а не преживните животни. Авторът беше стигнал до извода, че хората са пригодени за смесен тип хранене. Не бойте се, по биология всички сме учили в училище, че човек не е лишен от нито един ензим да преработи всякакъв вид храна. Разбира се, някои ензими се отделят в по-малко количество, нали не трябва да се прекалява. Що се отнася до цитатите от Библията, които Благост ни е показала, те не са пряко свързани с тази тема.Извинявам се за повторението, но какво по-ясно от това, какво има да казваме на бялото черно:.....”

Мое лично мнение - То и аз задълбочено се стремя и съм много смирена за Божията Истина , но за истината на месоядците..... не ме вълнува на ниво обсъждане/доказване, независимо дали е с цитати от Библията или със статистиката на заболяванията или парите които се дават първо на месопреработвателната индустрия , после на фармацията...и т.н. каквото и да напиша...реакцията на месоядеца е прогнозируема и ти го доказа за пореден път....нищо ново под слънцето.... братя месоядци не се бойте ензимите са ни достатъчни.....анатомичния строеж...... е по средата.. не бойте се по биология сме учили.......различните хора....нагаждат тълкуването според своя си мироглед...та рекох погоре - свят пъстър - хора и тълкуватели разни...

Казваш : “Ако вегетарианският начин на живот е естествен, понеже така го изисква вътрешното чувство за свобода, за хармония, за мир със себе си и света, моите дълбоки уважения и подкрепа! “ – благодаря, трогната съм .....само че аз уважавам всякакъв вид вегетарианство - безусловно и без да оценявам...

Казваш: “Ако ние можем да задоволим нуждите си с вегетарианска храна, без насилие, наистина е грешно и жестоко да се тъпчем с месо.” – Да ама кое си избрала да правиш....

Сега малко факти:"Производството на месо и месни продукти заема 18.9% дял от това на хранителни продукти, сочат данните на Асоциацията на месопреработвателите у нас. Браншът е на трето място по приходи от продажби след хлебарството и захарната промишленост и напитките. Данните за 2003 г. показват увеличение на производството на червено месо до 119 хил. т при 105 хил. т предходната година. Производството на птиче месо се запазва на същото равнище - около 110 хил. тона, а това на месни произведения е около 90-100 хил. тона годишно. По данни на Националната ветеринарно-медицинска служба (НВМС) към декември 2004 г. броят на работещите предприятия в месния бранш е 552, в това число 195 кланици (от които 68 с индустриален капацитет и 127 с малък капацитет). Общо има 213 месопреработвателни компании, от които 83 са с индустриален капацитет и 130 - малки. Предприятията за мляно месо и месни заготовки са 144, от тях 13 с индустриален капацитет и 131 с малък. Има 59 птицекланици и предприятия за птиче месо, от които 26 с индустриален капацитет и 33 - малки. "

Значи да си дойда на учтивата и блага дума.....Латина, аз със сигурност не съм от групата на фанатиците вегетарианци или четящите Евангелието по не добрия начин......от другите съм!!!

Свободна си да пишеш + коментираш+оценяваш+продължаваш ...благо благодаря.Аз спирам разговорката.

Благодаря за отношението и разбирането.Похвалявам предварително за досетливостта + добронамереността+уважението.

Радвам се че сме заедно такива каквито сме със стремеж за взаимно разбиране + взаимно почитание и в различните мнения/тълкувания.

И слава Богу!Няма правилни – неправилни мнения/настроения/убеждения.....има просто различие и разнообразие.

Любов +Светлина+Мир +Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте !!!

Ле-леее... ама тук наистина стана напечено !!! Явно съм провокирал нечие мислене...???

...Латина , като , че ли ти единственна си схванала мисълта ми !?

Изобщо не съм имал в предвид Ради , Духовен като яде месо и риба ... да се храни с тях ..:)))) :dancing yes:

Съжалявам, просто пропуснах да уточня , че не винаги оралната консумация на храна е хранене. Латина се ориентира много бързо в ситуацията .

Лично за себе си - заклет вегетарианец съм.

И поддържам безусловно цитатите на Благост , но тя малко е смесила притчата и непритчата....:)))) . Ми така сме много ангажираните хора ... , аз пропусах да се доуточня от бързане , тя е смесила нещата пак от бързане ...:))) Но ако говорим за човешка храна - предпочетам вегетарианството и съм заклет вегетарианец .

Латина го е казала много точно с примерите си . Явно става въпрос за волево владеене на стомашно- чревния тракт при абсорбацията на веществата. Точно това имах впредвид и аз . ....... :hypocrite: Сиреч ... пълен контрол на Съзнанието върху функциите на организма в кризисни ситуации до излизане от неблагоприятната обстановка .

Честит Петровден на всички именници и на всички християни !!! :D

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели !

Иване , пак ме развесели, добре ми действаш, иначе пак не позна....нищо не съм смесила...хе хе , ела ми на честотата и ще схванеш.

Благодаря за ехидничкото ти боцване... времето ангажиментите......ти си благо заядливичък, пък ние не сме докачливи – широко и мъдро ни е скроил Духът..от нас зависи какви ще ги сътворяваме... Нещо си свикнал да лепиш “етикети – оценки” на действия и изкази,...подвеждащо е и за теб и за преглеждащите постовете, даааа...влияе се на настроенията и его-тата на порталци хе хе -получава се , благодарим...според мен изобщо не е напечено ( провери си термометъра ! - замерващото устройство) – напечено - Не , Поучително - ДА !!! за участниците и публиката.

А за контрола на съзнанието върху функциите на определени органи и системи при кризисни ситуации ( осъзнат и неосъзнат) друг път и на друго място...иначе само леко да разширя погледа върху ситуацията....нали знаеш, че когато сгазим лука( кризисна ситуация ) първата ни човешка работа е да викаме Дядо Боже и да губим времето на йерархиите поради нашата неразумност/своенравие/непослушание и т.н., а страхът от неприятна/ неудобна ситуация и желанието да не се изложим действат автоматично на стомашно чревния тракт , на гласа , на кръвоносната система... принципа е важен, начините и степента са различни....и конкретно по темата - отлични са историята и живота и методите на академик Ситин. ЛСМР специално за теб!

Латина, раз-очарова ме и даже и маалко ме о-горчи с поредната си спонтанна/ необмислена реакция – отговор.

Не е нужно да ми благодариш проформа след като изобщо не си о-смислила какво ти се казва ....във форума/мрежата разговорите са без-лични!!! – не се познаваме, не се виждаме , говорим чрез умовете си ( обменяме качествена информация , добри идеи , правилни мисли или ако сме лаици влизаме на честотата на трите шестици) + преживяваме чрез сърцата си ( споделяме светли чувства или се празним/попиваме разни боклучави объркани чувства ) ...така че чрез отговора си аз говоря всъщност с всички вегетарианци и с всички все още консумиращи месо , ти си само повод, така че не се вземай толкова на сериозно – много вложил– малко вложил са относителни понятия ...нищо излишно не съм вложила, при мен нещата се случват много бързо, с лекота и хармонично щото мнооого обичам душите на всички светлинки искрено.... Та разочарова ме с първото изречение на отговора си, а с второто направо успя да ме о- горчиш/пригорча ми. Поредно неверно допускане от твоя страна....и съответно сбъркано поведение/отношение/настроения...

Много не си наясно не само какво и как ни говори/казва Библията , но и с дразненето- причини за проявата му и прочие.

Струва ми се, че емоционалната интензивност + неяснотата в мисловните процеси + неподредената информация/познание + припряността в реагирането ...не са ти полезни, даже са ти излишни...както и да е и слава Богу , имаш какво да работиш върху себе си...

Работенето върху себе си важи и за всички нас – всички сме незавършени картини тук на земята.

Добро здраве + Добри постижения на всички послучай днешния Петровден и утрешния Павлов ден! И разбира се

Любов + Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...