Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Лятна духовна школа Рила 2009


Recommended Posts

От 1 до 22 август 2009 г. ще се проведе традиционната лятна духовна школа на Рила. През тази година честваме осемдесет години от първото изкачване на Учителя с негови ученици на Рила.

От 29 юли до 10 август записванията за Рила стават в Издателство Бяло Братство на

тел. 02 9634313 или 0897 847643 – Вяра Стефанова,

а след 10 август – 0898 515892 или - Дафина Георгиева.

Цената на товарен кон от х.Пионерска до лагера е 30 лв., от х.Рилски езера до лагера – 20 лв. При товаренето на багажа задължително се пита за името на коняря. За проблеми и нередности по пренасянето на багажа с коне, съобщавайте на тел. 0896 669782 .

Информацията е предоставена от Общество Бяло Братство (ОББ) – България

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

22 август ли последния ден, в който може да се остане в лагера? А за лифта нищо не се споменава, може ли с него да се качва багаж и колко? Или ще го бойкотираме? ... Ако мога да се кача с багажа си с лифта, по-добре така, отколкото да допринасям за измъчването на горките кончета...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Най-сетне дойде и моят ред да се кача на Рила! :rolleyes: Очаквам го с нетърпение и вълнение! Аз и още една жена от Пловдив плануваме да се качим на 15 август. Разбрах че, ако се съберем повече хора (10-на) бихме могли да си поръчаме бусче. Има ли някой по-запознат с това? Има ли и други желаещи от Пловдив, с които бихме могли да се организираме?

Линк към коментар
Share on other sites

Организирано извозване / за цялата страна, с микробуси, до х.''Пионерска'/'се извършва от София.Вече има получени телефони в братските групи ,които са посочени и във форума ,на които можете да направите своите заявки.Някои от по-големите групи си организират сами транспорта/ с микробуси от съответния град/.

Познавам един от организаторите на извозването от Пловдив.В много добри отношения съм и с ръководителя на Братската група в града.

През последните години тази братска група се очертава не само като многобройна ,но и като доста организирана.

При нужда мога да попитам за качването на Рила или да предоставя е.mail.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако мога да се кача с багажа си с лифта, по-добре така, отколкото да допринасям за измъчването на горките кончета...

Ако отива за 1 седмица, всеки е способен да си пренесе сам багажа. Лагерът не се прави за да може човек да си пренесе там жилището. За това се взима най-необходимото!

Ако е за повече има следните варианти:

да плати на двама или трима души тн. "шерпи" да му пренесат багажа, или да ползва коне, като гледа кончетата да не се претоварват.

Ако конете подгъват крака, товара им тежи доста...

Редактирано от Теодор
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм ,че не трябва да се опитваме да пренесем жилището си на Рила.

Но ,за жалост ,много малко хора могат да си позволят''лукса''да се качат само с една раница.

Те трябва да са здрави ,млади и най-често– мъже.Необходими са храна и най-вече -постелки за палатката.Не всички могат да издържат на ниските температури през нощта.

От позицията на доста големия си опит на лагеруващ край Седемте рилски езера -не съм оптимист и за намиране на ''шерпи''за багажа.В Братството проблемите с ''носенето''и ''плащането''са доста сложни.Може би ще е по-лесно ,ако се намерят светски хора.Но те не са винаги около нас.А ако обстоятествата са ''гарнирани ''с дъжд,какъвто се очаква,тогава става сложно....

Линк към коментар
Share on other sites

Само храната за една седмица тежи достатъчно, освен нея има достатъчно друг багаж-палатка, чувал, постелка, дебели и тежки зимни дрежи, зимно яке...как ще ги пренесеш сам 3 часа по постоянен наклон нагоре? Миналата година си пренесох багажа сам, но от новата до старата хижа, за от по-надолу немислимо.

Линк към коментар
Share on other sites

Може, всичко е постижимо. А за една седмица спокойно съм се качвал с палатка, храна, дрехи, без да ползвам коне :) Но не всички действително имат тази възможност. Повечето хора остават и за повече време.

Идеята е лифт и джипове въобще да не се ползват, и конете да не се претоварват, както винаги със сандъци с книги и всякакви малконужни неща.

А едно време как са се качвали, и какво са взимали на лагера, може да прочетете. :)

Линк към коментар
Share on other sites

За да бъдем на палатка 3 дена , нужно ли е да се записвам някъде или можем просто да си дойдем и да си разпънем палатките.

За първи път се решаваме на палатка и малко не съм наясно с процедурите.И тъй като ще сме с деца не ми се ще да имам проблеми.

Иначе от Пионерска до Старата хижа не е нещо страшно с багаж има само един участък - свлачището , който е по стръмен.

А има и няколко обиколни по полегати пътеки.При един разумно подбран багаж , изкачването с повече почивки не е невъзможно.

Линк към коментар
Share on other sites

Нека да се опитаме да дадем малко по-универсални отговори.

Аз съм се качвал край езерата от трите възможни изходни точки: Рилския мамастир, Сапарева баня и х.''Вада''.

В момента основен е най-лесният маршрут - Сапарева баня -Паничище-х"Пионерска''-''Рилски езера'' /може би вече е хотел/ -''Седемте рилски езера''.

Част от мненията са от позицията на собствения планинарски опит. Но не всички го имат. Действително можеш да искараш 7 дни като се храниш с овесени ядки, детски храни, орехи и др. по-леки за носене храни. Има и братска кухня, където може да се обядва. Но всеки си е индивидуалност по отношение на храненето и пребиваването. Разбира се, аз не съм за качването на 8 чувала с ''удобства''.

Но разказвайки как може да се изкара само с една раница багаж, можем да подведем някого, ако дните са дъждовни и студени. Имаше едно ''приятно''пребиваване на Рила, когато от 12 дни имаше само 2 слънчеви /Тогава някои вестници писаха, че подпираме /затискаме/ палатките си с камъни, за да не изхвърчат от силния вятър/.

Лагеруването на Рила не е като лагеруване край някой морски град.

А относно изкачването... Действително пътеките са леки за ходене за здрави хора, които имат опит в планината и носят 10-15 кг. багаж. Големият проблем е за неопитните и без добри обувки, по време и след дъжд. Пътеките и пътищата след изграждането на лифта са доста разкаляни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Тези от нас, които сами ще се придвижват до езерата и желаят да останат в лагера, след пристигането си трябва да се свържат с отговорника на палатковия лагер Николай Конакчиев. Не е необходимо друго предварително записване.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Организирано извозване / за цялата страна, с микробуси, до х.''Пионерска'/'се извършва от София.Вече има получени телефони в братските групи ,които са посочени и във форума ,на които можете да направите своите заявки.Някои от по-големите групи си организират сами транспорта/ с микробуси от съответния град/.

Познавам един от организаторите на извозването от Пловдив.В много добри отношения съм и с ръководителя на Братската група в града.

През последните години тази братска група се очертава не само като многобройна ,но и като доста организирана.

При нужда мога да попитам за качването на Рила или да предоставя е.mail.

Привет,

Планирам да се кача на езерата тази седмица в петък вечер до неделя - за такива като мен, на които не им се полага отпуска този месец - толкова! :) Та искам да питам - за извозването от София - какви са телефоните - не можах да намеря. И още - ако успея да се придвижа сама до Сапарева баня или до Дупница, с какво мога да стигна оттам до лифта? А лифта до колко часа вечерно време работи?

Благодаря предварително!

Мария

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

Планирам да се кача на езерата тази седмица в петък вечер до неделя - за такива като мен, на които не им се полага отпуска този месец - толкова! :) Та искам да питам - за извозването от София - какви са телефоните - не можах да намеря. И още - ако успея да се придвижа сама до Сапарева баня или до Дупница, с какво мога да стигна оттам до лифта? А лифта до колко часа вечерно време работи?

Благодаря предварително!

Мария

Здравей :)

0896778512 - Калин Гелев има бусове и организира превозването от Дупница и Сепарева баня, а ако групата е голяма и от София.

Хубави рилски дни!

:)

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

Планирам да се кача на езерата тази седмица в петък вечер до неделя - за такива като мен, на които не им се полага отпуска този месец - толкова! :) Та искам да питам - за извозването от София - какви са телефоните - не можах да намеря. И още - ако успея да се придвижа сама до Сапарева баня или до Дупница, с какво мога да стигна оттам до лифта? А лифта до колко часа вечерно време работи?

Благодаря предварително!

Мария

Здравей :)

0896778512 - Калин Гелев има бусове и организира превозването от Дупница и Сепарева баня, а ако групата е голяма и от София.

Хубави рилски дни!

:)

Благодаря много за бързия отговор!!!

А дали знаете до колко най-късно мога да използвам лифта, за да се кача до горе? Има ли още джипове, които да возят до горе вместо лифта и ако да - до колко часа най-късно тръгват от х. Пионерска?

Благодаря ви предварително :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за инфото за лифта. А джиповете цял ден ли возят нагоре, или трябва като с конете да се отиде най-късно на обяд. На нас оттук ни идва много нанагорно, защото за да бъдем на обяд на Пионерска за конете, трябва да тръгнем от Шумен най-късно в 4 часа посред нощ по тъмно...И затова ако можем да си хванем лифт или джип следобяд е идеално можем да тръгнем в нормално време.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се качвах с лифта. Качваш се сам с раницата си. В правилника пише, че се разрешава да се качва само една раница. На горната станция има яки момчета които помагат при слизане, на долната станция при качването са по-слабички и възрастни B)

цената на лифта за отиване и връщане е 15 лв. важи за 1 седмица.

само за едната посока 10 лв.

Не виждам причина джипа да не се качва след обед.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, значи ще тръгнем в нормално време, в неделя :) Точно за една седмица престой, значи с лифта излиза най.изгодно!

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

И не забравяйте, че в понеделник лифта не работи до обяд, а всеки последен понеделник от месеца - цял ден, заради профилактика.

Редактирано от Деян
Линк към коментар
Share on other sites

Приятели,

Имам още малко нужда от яснота по темата - аз ще пътувам утре от София, като ще тръгна в 17.15. Надявам се, че до 19-19.30 все ще стигна до лифта. Късно ли е за да го хвана? Защо се чака 1 час преди това? И ако успея а го хвана и стигна горе, ще трябва да си разпъна палатката - разбира се искам в лагера, още повече че моите приятели ще дойдат чак на другия ден и за супер нов планинар като мен е малко притеснително да изкарам нощта сама, та бихте ли ми дали няккави контакти на отговорника за палатките - че малко трудно ще го намеря в тъмното горе :))) Сигурна съм, че ще има достатъчно хора, които да ми помогнат и все пак ми е леееко притеснено :)

Благодаря предварително!

Мария

Линк към коментар
Share on other sites

Привет.

Би трябвало да работи тогава лифта и вечерта да няма хора. Един час се чака горе-долу сутрин и по обяд, защото опашката е толкова голяма, че за един час се изчаква (който ще я чака, разбира се). Качването е точно за 20 минути. После имаш един час горе-долу до Лагера и там няма въобще нужда да се обаждаш на когото и да било. Просто си потърси хубаво място, да не е на твърде голям склон - сигурно вече ще са заети по-хубавите места - и си опъни палатката (гледай да няма отдолу камъни и тресчици : ))) Ако не знаеш как да си опънеш палатката, виж в близост някой и го помоли да ти помогне - няма да имаш проблеми с това. Всичко ще мине наред. Щом желанието е обвързано с добро, всичко ще се нареди. Нощта ще мине съвсем безопасно, така че нямай грижи. Дори и да има глъч около хижата, тя все ще спре. : ))) Ако се чува шум от животинки наоколо, това е нормално, планина е. Ще чуваш лекия ветрец по листата (ако си в близост до храстите), звуците на нощта и спокойствието на прекрасна, звездна Рила. На сутринта ще си вече древна богиня на планината. :)

С пожелания за спокойно изкарване. :)

Редактирано от Деян
Линк към коментар
Share on other sites

Привет.

Би трябвало да работи тогава лифта и вечерта да няма хора. Един час се чака горе-долу сутрин и по обяд, защото опашката е толкова голяма, че за един час се изчаква (който ще я чака, разбира се). Качването е точно за 20 минути. После имаш един час горе-долу до Лагера и там няма въобще нужда да се обаждаш на когото и да било. Просто си потърси хубаво място, да не е на твърде голям склон - сигурно вече ще са заети по-хубавите места - и си опъни палатката (гледай да няма отдолу камъни и тресчици : ))) Ако не знаеш как да си опънеш палатката, виж в близост някой и го помоли да ти помогне - няма да имаш проблеми с това. Всичко ще мине наред. Щом желанието е обвързано с добро, всичко ще се нареди. Нощта ще мине съвсем безопасно, така че нямай грижи. Дори и да има глъч около хижата, тя все ще спре. : ))) На сутринта ще си вече древна богиня на планината. :)

С пожелания за спокойно изкарване. :)

Ееей, Деяне,

Благодаря ти :) Сега вече се чувствам спокойна! :) А вдругиден ще бъде и богиня на планината!!! :) Наистина - благодаря ти от сърце - точно от това имах нужда - някой да ми каже, че всичко ще е наред :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...