Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Предсказателство, прорицателство, пророчество


Guest Albus

Recommended Posts

Приятели на езотеричното познание!

В древни времена се е придавало огромно значение на предсказанията. Почти във всички култури и религии са съществували пророчества, предавани чрез жреци или прорицатели от името на Божествения Свят, които са играели много важна роля в анализа на предстоящи житейски и политически събития.

Известни били два начина на оракулско вдъхновение. Единият – чрез интуитивни предсказания, характерни за Древна Тракия, Древна Гърция и Древен Израел, при който хората получавали посланията непосредствено от боговете. Другият – чрез тълкувателни гадания, при които за откровенията се узнавало по оставени от божествата атмосферни, животински и образни знаци. Той бил разпространен сред вавилонците, етруските и римляните.

Нека всеки от нас да изпробва в тази тема своята дарба в интуитивното предсказание. Предсказвайте за всичко – лични и социални житейски проблеми и взаимоотношения, политически събития... Съгласни ли сте?

Редактирано от Albus
Линк към коментар
Share on other sites

И ще бъде каквато е Божията Воля и тя ще е за мое и на другите добро....

Линк към коментар
Share on other sites

...

Нека всеки от нас да изпробва в тази тема своята дарба в интуитивното предсказание. Предсказвайте за всичко – лични и социални житейски проблеми и взаимоотношения, политически събития... Съгласни ли сте?

Ами не, аз например не съм съгласна.

Прочетох темата 2 пъти и се чудя - сериозно ли предлагаш това?

Ако да - какво очакваш, има ли смисъл (защото усещам, че ти си по-наясно от мен относно това)?

Ако не - стига вече кьорфишеци и изследване психологията на опитни зайчета.

Линк към коментар
Share on other sites

"Мили дечица, хайде да си поиграем с огъня! Много е забавно!

Големите са скучни, само работят ли, работят..."

То и аз май пораснах.

Трябва да се работи.

Бъдещето е Божа работа.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Ъъъъъъ така нема а са разберем :3d_158: тц. Можеш да се допиташ до великия оракул :3d_075: на Дзиндзибария - Алабалалай само ако ти е напечено положението иНаЧи нИмОй! То с тез работи ШеГА НЕ БИВА! :3d_073: иначе ша вииш ти като те налетат кинкичета бинбичета по главичета ъхъъм :angry: .

По темата :)

<h1 id="firstHeading" class="firstHeading">Делфийски оракул

</h1> 250px-DelphicSibylByMichelangelo.jpg

Пития, жрицата на Делфийския оракул, според Микеланджело

Делфийският оракул е един от най-важните оракули в античния свят. Смятало се е, че неговите предсказания са безпогрешни и точни. Неговата жрица се нарича Пития - от (питон - един от старите символи на Аполон). Делфийският оракул, и свързаният с него храм, играят и важна роля в т. нар. "Елевзински мистерии"

Изт.

и още инфо ТУК

Ай стига ви толкоз алабалалистики :3d_140:

Линк към коментар
Share on other sites

:):):)

Ей го на, видиш ли че и сама моеш да си предскажеш отговора и се поправи своевременно. Провъзгласявам те за висша жрица на Дзиндзибария :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели на езотеричното познание!

...

Нека всеки от нас да изпробва в тази тема своята дарба в интуитивното предсказание. Предсказвайте за всичко – лични и социални житейски проблеми и взаимоотношения, политически събития... Съгласни ли сте?

Идеята не е лоша. Също могат да се зададе някаква тема, касаеща бъдещето развитие на някои важни въпроси засягащи по-големи групи от хора (икономическа криза, развитие на технологиите, културата, социалния живот и др.) и всеки да упражни проницателността си, пророческите и ясновидските си умения, и интуицията си в зададената посока. Това би било полезно поради не една причина и биха могли да се зародят реални решения за справяне с коментираните проблеми.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Което ще рече, че има тенденции в бъдещето, но не точна определеност. То може да бъде променяно.

Понякога самото предсказание определя бъдещето. Ако се заложи лоша перспектива, лошо видение, то започва да работи за своето изпълнение. И обратно.

Но аз разбирам мисълта на Станимир, понеже преди време съм си играла с предсказване. В процеса на гадаене, ако нещо не ми хареса, задавам въпроси в посока: Къде съм сгрешила? Как мога да го избегна?

Все още смятам, че това ще доведе до загуба на енергия, ама който иска, да играе.

На мене лично ми се иска да изпълня Божията воля за себе си и живота си. Възможно най-доброто за мене самата, пък и за всички.

Което не означава, че ще е лесно и че ще ми харесва. Затова и не искам да задавам въпроси как да го избегна. Акоо е божията воля, нека се изпълни!

Ох, боли!

За подобряване на която и да е ситуация бих използвала проучване на всички тенденции и възможности за развитието й, наличните средства и начини на действие /или бездействие/. Мозъчната атака е доказал себе си метод.

Линк към коментар
Share on other sites

Самото предсказание трудно ще определя бъдности, но предизивканите от него нагласи...

Да, има тенденции, но има и мащабности, някои от които, естествено, няма как да бъдат променени от нас човеченцата.

Интересно хрумване е тази тема, въпреки скритите мотиви на откривателя и. Принципно бих могъл много да си поговоря за близките идности, баш близките, щото ще има едно радикално сепване пред по-малко близките... Но вече ме мързи да си вдигам погледа от земята, тъй че - не знам. Виждам си само краката, че и тях ги мързи да поемат нанякъде, ама то има и кой да ги рита...

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели на езотеричното познание!

...

Нека всеки от нас да изпробва в тази тема своята дарба в интуитивното предсказание. Предсказвайте за всичко – лични и социални житейски проблеми и взаимоотношения, политически събития... Съгласни ли сте?

Идеята не е лоша. Също могат да се зададе някаква тема, касаеща бъдещето развитие на някои важни въпроси засягащи по-големи групи от хора (икономическа криза, развитие на технологиите, културата, социалния живот и др.) и всеки да упражни проницателността си, пророческите и ясновидските си умения, и интуицията си в зададената посока. Това би било полезно поради не една причина и биха могли да се зародят реални решения за справяне с коментираните проблеми.

А аз ви казвам, че ще ви е нужен някой с дарбата "различаване", за да може да разпознава дали предсказанията са от и по Бога и от Духа или от духовете защото положението може да стане " майка плаче, грамофон свири". Нека не забравяме Седемте важни стъпки дадени от Учителя - Покаяние- Обръщение- Спасение и т.н... и това че Христос е вратата, Той е Пътят Истината и Живота. Господ всичко ни е дал от нас се иска да отворим сърцата си, да Го приемем и да Го следваме с любов и доверие и най- вече да работим - Колективна молитва в сайта, а Святият Му Дух ще ни ръководи и крепи по пътя, ще ни разкрива дълбоките причини за нещата и ще ни дава светлина и сила да успяваме и да преодоляваме трудностите и да решаваме задачите иначе ще има още мнооого да се питаме повечето врачки лъжат ли и ще създадем много работа на специалистите изповедници в сайта и извън него. Поздрави!

п.п. Редактирайки се няма да се редактирам. Хубав ден!

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Приятели на езотеричното познание!

.....................................................

.....................................................

Моите почитания сър Albus за темата!

Точно, умно и хитро поставена тема.

Не знам до колко съм приятел на езотеричното познание, но поне може да се опитам да поразсъждавам / ако все още имам с какво .. ;) /.

Както каза по-горе един класик, предсказването на бъдните събития си е божа работа. Това пък означава Господ да Го е казал на някой. Това пък означава, че този някой има пряка връзка с Господ, но подобно или обратното. Ако обаче добавим и творческият елемент подвластен на предсказателя, нещата могат да се усложнят доста. Защото предизвиканите нагласи от предсказването също могат да влизат в състава на творческия елемент...

Та питам - кой ли ще си го признае това? Ние простосмъртните можем само да гадаем, предогаждаме само каква е Волята Му. Още повече, че писано ... в Дияния на апостолите

[1:7] А Той им отговори: не се пада вам да знаете времената или годините, които Отец е положил в Своя власт;

Защото и Ной не знаеше кога ще дойде Потопът, но си правеше кораб по откровение Свише.

Или по-простичко:

Който трябва да е знае Волята Му - предполага се, че ще получи Откровение какво, кога и как ще се случи и съответно .... на кого да бъде казано. Пък то това си е голям товар за тленен носител, пък аз съм слабичък.

Моите почитания сър Albus още веднъж.

Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох доста мнения в темата изразяващи негативно отношение към предсказанията. Според мене това, което не бива да се допуска е използването на изкуствени методи за развиване на ясновидски способности, астрално виждане и др. под. без съответсващото духовно развитие. Такива методи има много, свързани с приемането на опиати, дихателни упражнения, танци и музика с определен ритъм. Целта на темата разбира се не е тяхното коментиране и описване. Ние обаче не бива да се ограничаваме до тези вредни практики. Това е форум с духовна насоченост, а духовното развитие е съпътствано с развиване на интуицията; проницателността; нарастващо разбиране за процесите от заобикалящия ни свят и принципите, които ги пораждат и регулират; повишена чувствителност и изтънчване на сетивата, а това са все фактори позволяващи да се открехне завесата на бъдещето. Всъщност това, което виждат ясновидците, оракулите и гадателите е изцяло в настоящето, но на по-фини планове от физическия (по-фини не означава задължително по-духовни, а просто че съставящата ги материя е по-разредена от познатата ни).

Като говорим за пророчества, то ние разбира се не бива да ги приемаме като нещо фатално, непоправимо (особено ако чертаят някаква мрачна картина за бъдещето) и да се плашим от тях. Пророчествата могат до голяма степен да се окажат верни за заобикалящия ни свят, но за всеки от значение е неговата собствена реакция, неговия собствен живот в този свят, отношението му към него, а именно това предсказанията няма как да определят. Тук вече действа волята, а не кармата или някаква предопределеност.

Линк към коментар
Share on other sites

А аз ви казвам, че ще ви е нужен някой с дарбата "различаване", за да може да разпознава дали предсказанията са от и по Бога и от Духа или от духовете защото положението може да стане " майка плаче, грамофон свири".

...

Целта на темата, поне така както аз я разбрах, не е някой да направи предсказание и да ангажира всички останали с нея и те да продължат живота си едва ли не сякаш предсказанието неминуемо ще се сбъдне. Всеки може да се опита да проникне в дадено бъдещо събитие или група от събития според възможностите си и при настъпването на това събитие да се види, доколко е успял.

Линк към коментар
Share on other sites

О.К. :) Божествената Любов в сърцето на този който живее под покрива на Всевишния дарява Окото което предвижда и изходния път от всичко. Словото на такъв човек е винаги с благодат подправено със сол и носи печата и силата на Духа . Такова Слово винаги е благоухаещо. Поздрави!

Любов + Радост + Мир + Дълготърпение + Благост + Милосърдие + Вяра + Кротост + Въздържание

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели на езотеричното познание!

...

Нека всеки от нас да изпробва в тази тема своята дарба в интуитивното предсказание. Предсказвайте за всичко – лични и социални житейски проблеми и взаимоотношения, политически събития... Съгласни ли сте?

Идеята не е лоша. Също могат да се зададе някаква тема, касаеща бъдещето развитие на някои важни въпроси засягащи по-големи групи от хора (икономическа криза, развитие на технологиите, културата, социалния живот и др.) и всеки да упражни проницателността си, пророческите и ясновидските си умения, и интуицията си в зададената посока. Това би било полезно поради не една причина и биха могли да се зародят реални решения за справяне с коментираните проблеми.

Аз пък ти се учудвам на ентусиазма, Станимире!

Важни въпроси?

Да предположим даваш на някой човек положителен отговор на важен за него въпрос. Обаче времето минава и се оказва, че в действителност отговорът не е положителен или пък няма никакво движение по въпроса. Човекът остава безкрайно разочарован, натъжен, може да се депресира дори, нали въпросът е бил важен за него, а за да стигне до там да пита някой гадател (новоизлюпил се или по-опитен), значи и без друго е бил отчаян вече по този въпрос и е склонен да се хване и за сламчица ...

Или другият сценарий - даваш отрицателен отговор - тогава е дори още по-гадно и при двата вида развой на събитията ...

Не знам, помисли си, струва ми се така чисто теоретично говориш (по друг въпрос бих казала: Опитай и ще се убедиш сам!, ама в случая - по-добре не опитвай).

Линк към коментар
Share on other sites

За белият кон и съдбата

Нещата просто се случват, за добро ли, за зло ли... времето показва. А ние се учим. :feel happy:

А ей това от Фютката много ми хареса :thumbsup:

А аз ви казвам, че ще ви е нужен някой с дарбата "различаване", за да може да разпознава дали предсказанията са от и по Бога и от Духа или от духовете защото положението може да стане " майка плаче, грамофон свири". Нека не забравяме Седемте важни стъпки дадени от Учителя - Покаяние- Обръщение- Спасение и т.н... и това че Христос е вратата, Той е Пътят Истината и Живота. Господ всичко ни е дал от нас се иска да отворим сърцата си, да Го приемем и да Го следваме с любов и доверие и най- вече да работим - Колективна молитва в сайта, а Святият Му Дух ще ни ръководи и крепи по пътя, ще ни разкрива дълбоките причини за нещата и ще ни дава светлина и сила да успяваме и да преодоляваме трудностите и да решаваме задачите иначе ще има още мнооого да се питаме повечето врачки лъжат ли и ще създадем много работа на специалистите изповедници в сайта и извън него. Поздрави!
Линк към коментар
Share on other sites

Идеята не е лоша. Също могат да се зададе някаква тема, касаеща бъдещето развитие на някои важни въпроси засягащи по-големи групи от хора (икономическа криза, развитие на технологиите, културата, социалния живот и др.) и всеки да упражни проницателността си, пророческите и ясновидските си умения, и интуицията си в зададената посока. Това би било полезно поради не една причина и биха могли да се зародят реални решения за справяне с коментираните проблеми.

С малкото пояснение, че всъщност това не би трябвало да е и толкова полезно. Малко разравяне из нета и намерих следните съвети от Р. Щайнер по отношение на развиване на ясновидство:

Един от основните закони на истинското окултно знание изисква от човека, който се посвещава на него, да извършва това с пълно съзнание. Той не трябва да предприема нищо, да не се упражнява в нищо, за последствията на което няма ясна предства. Учителят на окултизма, като дава някои съвети или упътвания, винаги споменава и за последствията, които могат да се появят за тялото, душата и духа на стремящия се към висшето познание...

Всеки опит да се върви в тъмнина строго се забранява от истинския учител на окултизма. Който не върви с открити очи по пътя на своето ученичество, той лесно може да стане медиум, но не и ясновидец, в смисъла на окултното познаване...

Вече се каза, че осемте листчета от шестнадесетолистния лотос са били развити още в далечното минало и че те при окултното обучение се явяват сами. Затова цялото внимание трябва да се отправи към другите осем листчета". При неправилното обучение много лесно се появяват само по-рано развитите листчета, а онези, които наново трябва да бе образуват, остават неразвити. Това е възможно особено тогава, когато при окултната подготовка се придава малко значение на логичното, разумно мислене, понеже за ученика на окултизма е много важно той да бъде човек с разумно и ясно мислене. Голямо значение има и постигането на яснота в говора. Хората, които започват да усещат нещо свръхчувствено, охотно говорят за тези неща и с това спират своето правилно развитие. Колкото по-малко се говори за тези неща, толкова по-добре. Във всеки случай преди да се достигне известно ясно разбиране не трябва да се говори за тях.

В началото на окултното обучение учениците са склонни да се учудват колко слаб интерес проявява учителят към разказите за техните преживявания. Най-добре би било, ако те съвършено мълчат за своя вътрешен опит и говорят само за това, доколко са сполучили да преминат своите упражнения или не, и за това, доколко сполучливо следват упътванията на учителя. Понеже окултният учител има съвсем други източници, за да съди за техните успехи, отколкото техните преки съобщения. Развиващият се астрален орган (шестнадесетолистния лотос), от такива съобщения винаги отчасти загрубява, а неговите листчета трябва да останат пластични и гъвкави. За разяснение на казаното ще посочим един пример, но за яснота ще го вземем от обикновения живот, а не от свръхчувствения. Да предположим, че аз слушам някое известие и си съставям незабавно свое мнение за него. След време аз получавам и друго известие за същия предмет, което е различно от първото. Предвид на това, аз съм принуден да изменя предишното си мнение. Последствието от това ще бъде неблагоприятно влияние върху моя шестнадесетолистен цвят на лотоса: Съвсем иначе би било, ако в началото аз се въздържам от съждение и вътрешно в мислите си и външно в думите аз мълча, докато не получа съвсем правилна основа за своето мнение. Внимателността в съжденията и в тяхното изказване става постепенно отличителна черта на ученика. И в същото време расте неговата възприемчивост към впечатленията и опитите, които той прекарва извън себе си в мълчание, като се старае да придобие, колкото е възможно повече основания за съставяне на своето заключение.

Естествено, тук може да се забележи, че става въпрос за сериозно намерение да се правят заключение и т.н., докато е ясно, че в тази тема всеки, който направи каквото и да е предположение, го прави със съзнанието, че то може да не се сбъдне и че то не е де факто реално заключение или видение. В този смисъл, всички ще са наясно, че това е така, но имайки предвид все пак написаното по-горе, за мен остава въпросът дали наистина едно такова упражнение би било полезно? Аз лично бих се хванал да си играя на "ясновидци" само с приятели, в определено обкръжение и не че атмосферата в сайта не е приятелска и редовните участници не са повече от добронамерени, но все пак не бих публикувал свои си представи в интернет, преди всичко защото не е сигурно, че са верни.

А все пак, защо да обременявам другите с неща, които тепърва трябва да се проверяват (не мисля, че за човек с някаква интуиция би било много приятно винаги да се чуди "това сега вярно ли е или е причинено от някакви неосъзнати съображения", особено ако става въпрос за фантастични, фрапиращи и драматични предсказания). То ако е за предсказания, доста хора са се изказали, някои по-авторитетни, други не толкова авторитетни.

Естествено, пак трябва да се наблегне на това, че фактът, че това може да е игра поставя въпроса в малко по-различна светлина от цитираното по-горе, но за мен остава предположението, че реални ползи не биха се извлекли от такива опити.

Линк към коментар
Share on other sites

Естествено, пак трябва да се наблегне на това, че фактът, че това може да е игра поставя въпроса в малко по-различна светлина от цитираното по-горе, но за мен остава предположението, че реални ползи не биха се извлекли от такива опити.

Преди няколко дена имаше мисъл на Учителя Дънов в заглавната страница на сайта "И най-малкият опит не остава без последствие".

Ясновидството за мен означава , да виждаш истината в нещата. Желанието за гаданието на бъдещето е възможно да бъде някаква форма на страх, т.е. копнеж да бъдеш подготвен за нещата, които ще се случат, за да реагираш адекватно и да оцелееш. Лично се интересувам от процесът на трансформация на настоящето, който изгражда взаимовръзките за бъдещи мисловни нагласи на съзнанието. Пречупването през призмата, на нещата, които се случват, обагрянето им в емоционални "цветове". Процесът на постоянно функциониране на съзнанието като поток, влизащ в резонанс с мисловни вълни, спомени, минали мисловни нагласи. Ниво на осъзнатост за мотивацията на реакцията.

Така, когато бъдещето стане настояще, от стъписване и ужас, може да се превърне в чудо и очарование.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1:

Ако днес се опитам да трансформирам своето лошо настроение, ако днес се усмихна и направя едно мъничко добро. Ако не отговоря на някоя злонамерена провокация... Ако поставя Доброто, Правдата, Любовта и Истината като принципи и не издрабнявам....

Ами може би проектирам едно по-красиво утре...

Малко с друга тема ще слея. Чувството ми за собствена значимост ме кара да променям себе си, да проектирам нещо добро и се надявам, че ще живея в по-хубаво и хармонично утре. :feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Преди няколко дена имаше мисъл на Учителя Дънов в заглавната страница на сайта "И най-малкият опит не остава без последствие".

Ясновидството за мен означава , да виждаш истината в нещата. Желанието за гаданието на бъдещето е възможно да бъде някаква форма на страх, т.е. копнеж да бъдеш подготвен за нещата, които ще се случат, за да реагираш адекватно и да оцелееш. ...

Това може да е вярно по отношение на тези, които търсят услугите на ясновидец или гадател. Акцентът досега в темата като че ли се поставя върху информацията, която ще бъде получена по един или друг начин и дали четящите биха могли да извлекат полза от тази информация. Въобще хората се интересуват от ясновидството заради евентуалната полза, която ще получат, а не заради самото ясновидство, още по-малко пък за ясновидеца. Разбира се ясновидец, който пророкува за да задоволи тези желания в останалите хора е глупак. Важното при една прогноза е да се разкрие не само самото събитие, което ще се случи, но и неговият смисъл, защо се е стигнало (ще се стигне) до него, какви принципи и закони го пораждат (ще породят) и управляват. Така евентуално би могла да се търси и промяна. Прогнози правят и духовните учители. На тях се обръща сериозно внимание, но малко хора си задават въпроса защо са направени тези прогнози. Целта едва ли е била задоволяване на любопитството.

Линк към коментар
Share on other sites

Естествено, пак трябва да се наблегне на това, че фактът, че това може да е игра поставя въпроса в малко по-различна светлина от цитираното по-горе, но за мен остава предположението, че реални ползи не биха се извлекли от такива опити.

Преди няколко дена имаше мисъл на Учителя Дънов в заглавната страница на сайта "И най-малкият опит не остава без последствие".

Нямах точно това предвид. Ако се опитате да предвидите някакво събитие на базата на някакво усещане, дори и най-малкият опит би трябвало да внесе нещо във Вашето развитие. Но в момента, в който споделите това, което предвиждате да стане, ако в този момент все още не сте готов за ясновидец, тогава Вие първо затормозявате околните с една прогноза, която може и да не е вярна (и дори да знаят това, тя може да действа на някакво ниво върху тях - не казвам задължително подсъзнателно), второ поставяте и себе си в положението "речена дума - хвърлен камък". Доколкото разбирам от цитата горе, в момента, в който предсказанието не се изпълни, заради фактът че то е споделено, може самият човек да се затормози, ако го приема твърде навътре. Всичко това си е моя интерпретация и може би не е много точна, но като цяло имах предвид, че човек, който казва на другите неща, за които не е сигурен, може да предизвика усложнения в развитието си.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...