Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дали богомилите са ни издигнали


Guest Христо

Recommended Posts

Дали богомилите са ни издигнали в "богоизбран" и "звездочел" народ ? Съгласни ли сте с това мнение на поета символист Теодор Траянов, а именно че богомилите са ни издигнали в духовно отношение ? Ако да, как точно са го направили, по какъв начин ? Та нали те са били избивани и преследвани ?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Какви са тези въпроси...

Богомилите са издигали себе си.

А на нас може да са ни подарили някои условия, които ние никак не успяваме дори да осезаем. Сигурно защото сме много "богоизбрани"...

Пък с избиването им и ние сме си подарили някои условия, които твърде добре сме и осезали после...

Линк към коментар
Share on other sites

Затова питам, защото се чудя дали наистина са ни издигнали, след като са били избивани. Освен това не ми се струват много верни религиозните неща, които са проповядвали. Макар че са имали някои хуманни идеи, които днес се ценят повече, отколкото тогава ... А крайните богомили са си били направо песимисти. То няма угодия бе, докато са били живи са ни рушели държавата с антиаристократически и антицърковни проповеди и са спомогнали донякъде за падането ни под Византийска власт. А пък като са ги убивали, според някои това е довело до падането ни под Османска власт. Май е било най- добре или да не ги закачат въобще , или да ги изгонят всичките от страната, или да ги затворят без да им вредят. В крайна сметка народът не е тръгнал по своя воля да ги убива, пак както често се случва вината е била на управляващите и църквата, но народът е платил сметката, ако приемем че османското владичество е свързано с богомилите. :)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Какво са направили богомилите дори не можем да видим.

Това, което виждаме, е дамгата на едно страшно престъпление- преследването и унищожаването на богомилите.

Върху хората, живяли по българските земи се е изляла една благословена възможност. Някои са я използвали, разбрали са и са последвали своето призвание. Други не сме.

Когато една група търсещи намери Пътя и го измине, това дава мощен тласък и на останалата част от човечеството. Но то не разбира много накъде е този тласък. Това са предпоставки, които ние и до ден днешен се помайваме да използваме. Звездочели са тези които вървят по Пътя. Другите са по- скоро дебелочели. Но казват, че някои от "звездочелите" помагат и изчакват пробуждането на останалите...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Въпросът е: Защо направихме на богомилите неща, поради които се издигнахме в очите на "царското отроче"- институционализираното православното псевдохристиянство..или накратко- в очите на религЬОзните съзнания...

А въпроса за сметката- каквото сме поръчали- ке си го платиме со лихвата.. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

И нашите поробители също ще си платят, според различни предсказания. :) Ние поне ще оцелеем като нация и според различни предсказания от различни хора, чака ни много светло и важно бъдеще.

"институционализираното православното псевдохристиянство." - съгласен съм ...

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Супер, супер... Браво.

Щом някое турче си плати здраво за човекопроявата на някой забравен прадядо...

вече ще бъда свободен направо.

Йееееее... Изпреварвам си в ляво... шантава главо.

Линк към коментар
Share on other sites

Ние поне ще оцелеем като нация и според различни предсказания от различни хора, чака ни много светло и важно бъдеще.

Аз това с коя нация е "по- по- най" не го разбирам :3d_134: . Ами нали не се прераждаме само на едно място. Ако докато дойде светлото и важно за българите време ти си решил да си марсианец, а?

Линк към коментар
Share on other sites

"Щом някое турче си плати здраво за човекопроявата на някой забравен прадядо...

вече ще бъда свободен направо.

Йееееее... Изпреварвам си в ляво... шантава главо."

Имах предвид, че всичко се плаща. А защо тогава много българчета са плащали пет века за греховете на забравените си прадеди, а ?!?! Кажи де!! Значи ти като кажеш с подигравателен безроден тон, че сме си получили заслуженото доста осезаемо, едва ли не злорадствайки, значи това е нормално ?! А аз като кажа, че и поробителите, на които явно Симпатизираш, също ще си платят, значи тогава ставам шантава глава ?? Къде съм споменавал за освобождаване ?? Моето изказване беше в стила на Твоето, но както виждаш не съм си позволил обидни рими по твой адрес. Значи българите плащат на дедите си греховете, а турците да не могат !? И това, че ще изчеднат като нация и държава не са мои думи !!

П.п. Ако трябва да бъда по - точен, знам само за едно такова гибелно предсказание. Другото е предупреждение да се пазим от тази държава. Е, ако си оправят каквото трябва да оправят, нямам нищо против да НЕ се сбъдне предсказанието и да избегнат бедите.

"Аз това с коя нация е "по- по- най" не го разбирам :3d_134: . Ами нали не се прераждаме само на едно място. Ако докато дойде светлото и важно за българите време ти си решил да си марсианец, а?"

Що да не стана марсианец ? И от къде знаеш кога ще дойде това бъдеще ? Може да не се прераждаме само на едно място, ама тук и Сега съм на това място. Лошо ли е ако се радвам, че страната която обичам я чака толкова добро бъдеще?? И от къде знаеш че няма тогава да съм също част от нея ?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Имах предвид, че всичко се плаща. А защо тогава много българчета са плащали пет века за греховете на забравените си прадеди, а ?!?! Кажи де!! Значи ти като кажеш с подигравателен безроден тон, че сме си получили заслуженото доста осезаемо, едва ли не злорадствайки, значи това е нормално ?! А аз като кажа, че и поробителите, на които явно Симпатизираш, също ще си платят, значи тогава ставам шантава глава ?? Къде съм споменавал за освобождаване ?? Моето изказване беше в стила на Твоето, но както виждаш не съм си позволил обидни рими по твой адрес. Значи българите плащат на дедите си греховете, а турците да не могат !? И това, че ще изчеднат като нация и държава не са мои думи !!

Виж ся, "шантава главо" си беше за мен си, самообръщение, на фона на изумения ми предишен постинг.

Но иначе си прав, че смятам за нормално да плащам грешките си и не дотам - да казвам, че някой друг ще си ги плаща.

Линк към коментар
Share on other sites

На всичкото отгоре се опитваш да ме изкараш тъп, като твърдиш, че е било за теб си :

" Йееееее... Изпреварвам си в ляво... шантава главо."

Ти отговаряш в случая на мой пост и по нищичко не си личи, че говориш за себе си.

" на изумения ми предишен постинг" - Изумен постинг ? Това пък няма никакъв смисъл, сигурно говориш за началото на поста с римите ...

" Но иначе си прав, че смятам за нормално да плащам грешките си и не дотам - да казвам, че някой друг ще си ги плаща." - Ти пръв тръгна в тази посока, като каза че сме си платили с лихвите и то осезаемо. Поне да беше доразвил мисълта си, а не аз да добавям нещо, което е в пълен синхрон с твоето изказване за плащането.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Как е повлияло продължилото столетия насилие над богомилите на сетнешната съдба на българското население е въпрос, на който не можем сами да си отговорим. Поне не и аз.

Но е вероятно да са останали отпечатъци в астрала / и на България, и на българското население/, които в определени ситуации да се активизират. Това може би вече се е случвало. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина не е лесно да се каже какви са последствията от гоненията на богомилите за българите. Това, което е ясно, е да се живее в България не е лесно. Не се оплаквам, но е изумително по- различно и странно, отколкото където и да е другаде.

Всъщност винаги може да се посочи някаква причина за която и да е беда. След като се е случила. Я това е причината, я не е, но е важно да се посочи...

Но едва ли някой от четящите тук има съмнение относно това, че съдбата, която жънем сега, сме си я посяли сам самички преди. Така че и разплатата за богомилите няма кой друг да я плати, освен народът, който я е изпросил.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли, че един американски пастор ( Джордж Уошбърн), когато се освобождаваме призовава политиците ни да са единни, да построят къщата, а после да и слагат боя, че той знае че и консерваторите и либералите обичат страната, но че всеки мисли че другия ще и навреди. И че трябва да сме единни, за да ни уважава Европа, та чак когато България се развие да си играем на либерали и консерватори. За съжаление думите му са актуални и днес. Не знам дали гоненията срещу богомилите са се отразили сериозно върху съдбата на страната, но със сигурност разединението, партизанските ежби са се отразили доста сериозно. Явно сме дървени глави ...

П.п. Гонения на богомилите е имало не само В България, в съседните страни също са се провеждали. В Западна Европа също са били преследвани еретиците. Но ако е имало плащане, то е било най - голямо при нас. Може би защото от тук е тръгнало богомилството. :hmmmmm: И никъде не съм твърдял, че богомилите са ни издигнали, просто питах за вашето мнение, понеже Траянов е бил човек езотерик.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Потърсих из интернет какво е казал точно Б. Дуно за богомилите. Само на едно място открих връзка между изгонването им и падането на България под турско робство. Всъщност става въпрос за статия, а точната беседа не успях да открия. Някой ако има информация, ще съм му благодарен ако я сподели.

„Латинската раса създаде инквизицията – и тя не постигна целта си. Само културните народи от англо-саксонската и тевтонската раси са сравнително по-свободолюбиви и затова имат по-силна вътрешна връзка. Там се схваща, че народите, които искат да имат бъдеще, трябва да се въодушевяват от най-възвишени идеали, но не отвлечени, а такива, които изразяват вътрешната връзка между материалното и духовното, като подчиняват материалните условия на духовните. Тук се говори само за по-напредналите представители на английската и тевтонската раси. Народите не трябва да спъват новото, което иде, не трябва да спъват идейните течения, които се явяват носители на Любовта, братството, равенството, свободата и мира. Бъдещето принадлежи, именно, само на онези благородни народи, които се въодушевляват от онези възвишени идеали. Още в старото българско царство тогавашните водачи изгониха богомилите, които бяха носители на едно велико учение за реформирането на живота и социалния строй по най-идеалния начин, но за това изгонване българите платиха с пет вековно робство под турците, защото когато един народ не приеме Великото, Божественото Слово, което му се праща от провидението, и не приложи това Велико Слово в живота си, бива изоставен да понесе последствията на своята неразумност и тогава го постига най-голямото зло. Изгонените от България богомили занесоха своите идеи и културата си на Запад. Народите, които разбраха и приложиха на практика идеите им за социални реформи, процъфтяха. А сега, ако българите разберат грешките на своето минало и не повторят същите грешки спрямо сегашните идейни течения, ще имат много по-добри резултати в обществения си живот.“

Из В Царството на Живата Природа

Всъщност, това което се споменава е, че турското робство е настъпило поради отхвърлянето на положителното влияние, което богомилството е можело да изиграе в духовно отношение, а не като кармична разплата за гоненията на богомилите. Според мене, сигурно е имало и кармични причини, но те са били по-дълбоки и трябва да се търсят още по-назад в миналото. Може би в по-далечното минало, отколкото историците са запознати.

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак явно богомилите са имали успех сред народа ни, в противен случай църквата и държавата нямаше да тръгнат толкова мощно срещу тях. В крайна сметка преследването им е било инициирано от духовенството и аристокрацията, целящи да запазят позициите си, а не от обикновените хора, които са приемали новото учение. Но после е страдал целия народ. Колкото до изгонването им, богомилството в България изчезва напълно през османското владичество. А пък по времето на Иван Асен II, и особено по - късно не е имало гонения срещу богомилите, или те са били доста по - слаби. Критиките на богомилите към властта и църквата в XIII - XIV век са смекчени.

"Част от богомилите и павликяните приемат исляма от ненавист към православието "

( така пише в учебника по който се готвех за кандидатстудентски изпити). Ако наистина са имали такава ненавист, ако са говорели враждебно против тези институции, едва ли не обявявайки ги за излишни няма как въпросните институции да не тръгнат срещу тях. Ако е било така все едно са правели намеци на народа за премахване на тези институции, което е нямало как по друг начин да стане освен със сила, тоест все едно революция. Не оправдавам насилието над богомилите, но и те самите може да имат вина за агресията към тях.

" Народите, които разбраха и приложиха на практика идеите им за социални реформи, процъфтяха." - Хубаво приложиха идеите на богомилите. :D Експлоатираха безогледно в продължение на векове народите в Азия, двете Америки и Африка и спомогнаха доста за процъфтяването си...

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Това, което богомилите са извършили не може да се дефинира с научни понятия или с разсъждения, изградени върху конвенционелната аристотелова логика.

Защото ще си е спекулация пар екселанс.

Богомилите са извършили нещо грандиозно, още отекващо в планетарния астрал.

Само можем да се поклоним безмълвно и да се опитаме да следваме примерът им.

Дикси

Линк към коментар
Share on other sites

Е, аз го следвам в един от аспектите му ... :D Извинявам се ако съм вкарал малко повече емоция в темата. B)

" "Аз това с коя нация е "по- по- най" не го разбирам :3d_134: . Ами нали не се прераждаме само на едно място. Ако докато дойде светлото и важно за българите време ти си решил да си марсианец, а?"

Във връзка с този коментар искам да добавя, че тъкмо за това е хубаво и другите народи ако може да са добре. :D Предсказанията за които нарочно споменах са по - скоро като следствие от раздразнението, което изпитах, а не че искам на някой на всяка цена да му се случи нещо... Освен това една личност никога не се ражда два пъти, душата се преражда, всеки живот е уникален и различен. А пък съм и чел, че много хора живеят само веднъж на земята, и се прераждат из целия космос. Както човек има лично самочувствие, така може да има и национално, това са естествени неща.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е: Защо направихме на богомилите неща, поради които се издигнахме в очите на "царското отроче"- институционализираното православното псевдохристиянство..или накратко- в очите на религЬОзните съзнания...

А въпроса за сметката- каквото сме поръчали- ке си го платиме со лихвата.. :rolleyes:

Интересно мнение. Интересни са ми и често присъстващите (не в това мнение) намеци за особеното положение на България заради това, че богомилите точно у нас развивали своята дейност. "Богоизбраност" го нарече някой. Познавам още един богоизбран народ, който е отхвърлил духовни традиции, зародили се при него. Дават ли му събитията "право на собственост" върху духовността, учението, знанието? Дават ли му гаранция за "извисеност" през столетията само поради факта, че някой си се преродил там? Оставям отговорите на вас.

По темата за "националната собственост", имам да кажа следното: Познавам един бивш богомил, мой тогавашен другар, сега полякиня, с която сме много добри приятелки. Е, в друг минал живот е била надзирателка в концентрационен лагер и тогава пък така сме се опознали, малко в негативна светлина. Тя тогава е била германка, аз еврейка... В този живот сме приятелки. Имахме малко проблеми, но цялостно любовта е огромна.

Имат ли национална принадлежност богомилите - дали като отделни преродени души, дали като цялостно явление? И този въпрос така ще го оставя на читателите. Но друг въпрос: Гарантирано ли е, че някой като е бил богомил, е духовно извисен и нещо повече от другите? Опазил Господ от точно това възгордяване. Но който иска, нека опита и това. Всяка опитност е полезна - и това да се възгордееш. И това да си въобразиш, че си нещо кой знае какво, защото си част от някоя структура преди или сега - преди са им викали богомили, сега се наричат бели братя... Къде е разликата, погледнато пред очите на орела?

Крайно време е да се преодолее това тясно национално виждане на нещата. И всеки път когато прочета "националната" песен на нов глас, все ми иде да въздъхна и да кажа "Ей, изморих се..." И да не казвам нищо. Тук направих изключение, за което моля да бъда извинена.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

"Богоизбраност" го нарече някой. - Ако случайно визираш човека, който е пуснал темата, той никъде не е казвал от свое име подобно нещо, просто пита за мнението на другите потребители в сайта. :D

" Тя тогава е била германка, аз еврейка..." - Трябва да ти плаща репарации,нищо че сте бивши германка и еврейка. :D:P Днес германците все още изплащат репарации на евреите.

" Гарантирано ли е, че някой като е бил богомил, е духовно извисен и нещо повече от другите?" - И аз това се чудех, но ми отговориха с езотерични цитати.

Линк към коментар
Share on other sites

Хриско, разбира се, че българите си имат собствен елемент - въглерода. Най-често срещан под формата на въглища, другата дума е кюмюр. Има и диаманти. Но според мен най-свещената функция на въглерода е свързващата функция в живите организми. За която впрочем е говорил и Дънов.

Администраторска бележка: Част от мнението е изтрито, тъй като не отговаря на правилата за участие. Моля не правте коментари по повод модераторски действия! Участници, които го направят подлежат на незабаен бан.

Линк към коментар
Share on other sites

България май е в духовна криза, така че в момента няма как да изиграе важна роля в духовното развитие на човечеството... :hmmmmm: За бъдеще време не знам. В кръга на шегата : А сред елементите, няма ли такива с по - голяма степен на значимост и важност за осъществяването на връзката ? :lol:

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм, че мисията си е отговорност, и че не означава че ако си богоизбран, това е само повод за гордост, това си е някаква работа, която да се свърши.Но пък ако имаш самочувствие, ако се радваш ( в умерени граници) , че си достоен, че заслужаваш тази мисия, че неслучайно си избран, това може да ти вдъхне сили, вяра че си способен да изпълниш това, за което си избран, да се вдъхновиш, да се окрилиш. Естествено, че ако си избран за нещо много важно това не означава, че трябва да си останаш само с гордостта и да се дуеш като пуяк без да вършиш задълженията си. Все едно, от дадено семейство да са избрали бащата като най - способен, да свърши някаква работа, която да е от значение за хиляди хора. Той може да почувства гордост, да я носи в себе си, но тази гордост да не му е самоцел, тя да е само като стимул за работа, източник на сили и на вяра, че може да се справи. същият този баща може да има някаква умерена гордост от работата си, но без да презира другите хора от семейството, които не са натоварени с тази важна задача. Тоест ако се виждат двете страни на монетата, това не би позволило едната страна на монетата, да изяде другата.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...