Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво се случва на Рила?


Recommended Posts

Видеорепортаж на БТВ:

Боклуци заляха рилските езера

http://btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=138008

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за репортажа Теодор , мисля , че е достатъчно показателен.

Останалото е въпрос на избор.

Който е катерил пеш преди 3-4 години до езерата от Паничищте и отиде сега , надали ще бъде очарован от видяното и незнам дали ще се върне удовлетворен.

Всичко е с цел печалбарство, това е.

Част от природата отново се експлоатира с цел -"Дайте си парите".Никой не пуска безплатен лифт , например.

А че не е фатално ,не е.

Фатални неща няма има хубави и по- малко хубави и различно хубави.На мен това хубаво не ми харесва , затова и не съм част от пейзажа.

А за хората пак казвам ,лоши хора няма има зле информирани хора и различни гледни точки.

Преди малко се връщам от плажа, достъпно природно място с мноооого хора , на което има кошче за боклук на всеки 50 метра.Трябва само да се вдигне и да се протегне, нооо кочината е тотална, там е по- зле не просто стъпват в боклука си лежат по него, на прасета сме заприличали.

Затова въпроса с боклука е въпрос на култура, за да има добра еко култура е необходима или мащабна информация или солени глоби или и двете.Колкото и да наливам положителни мисли на господина дето е дошъл с 4 баници и 5 сандвича на плажа , за да яде и да си отиде , а не за да събира слънце съмнявам се, че ще влезе нещо.Днес когато извадих от брега един ботуш и го хвърлих в кофата на 10 метра от брега ме гледаха удивено точно хората които бяха оставили децата си да се къпят край обувката.Щом постъпваш така с децата си дали ще милееш повече за природата!?Културата ни е такава.

Затова е добре да поговорим за инициативите.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Изкуших" се да дам в тази тема един цитат от Учителя:

Туй, което ни ориентира в живота как да живеем, това е любов. Що е любов? Туй, което ориентира ума ни, сърцето ни и волята ни да живеем добре, то е любов. Туй, което ни ориентира да мислим добре, да чувствуваме добре и да постъпваме добре, то е любов. Затуй, каквото и да се случи в света, смятайте, че това е допуснато в света, предназначено е, има своя добра страна. Казвате: Защо ни е потребно това? Щом знаеш добрата му страна, потребно е; щом не знаеш добрата му страна, не ти е потребно, ти си на кривата страна, не си в съгласие с природата. Ти считаш, че един комар е непотребен. Той е потребен в природата. Или считаш, че движението на въздуха е непотребно, има буря, не разбираш работата. То е на място. Във всеки човек, когото срещате, намерете добрата страна, която природата е вложила в него.
Ориентиране

Провокира ме едно изказване, според което всичко, което се случва в момента на Рила, се допуска, защото Братството не е достатъчно силно. :hmmmmm:

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Много ми е тъжно за затварянето на хижата :( -обичах тази хижа много. Затварянето без съмнение е поръчково-сякаш това е единствената хижа, в която няма течаща вода.

"Рила спорт" се държат така сякаш планината е тяхна собственост. Надявам се все пак да не посегнат на палатковия лагер и той да се запази.

Бяхме на Паничище миналата седмица-хората и колите са поне 100 пъти повече от преди. Едва намерихме стая за спане-хотелите са пълни, предполагам следващата година ще са повече.

Качихме се до хижа Скакаквица и останах приятно изненадана, че пътят е чист, няма боклуци (може би е било почистено преди това, хм). Имаше много семейства с деца, което в крайна сметка е хубаво-едва ли някой може да го отрече.

Идеята за табели е страхотна-може да се напишат цитати от Дънов за Природата, мисля че ще накара хората да се замислят за свещенността на тази планина (за мен тя наистина е свещена).

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Радвам се, че има и хора, които виждат доброто в проблема и нашата роля в излизането.

Кой друг ако не ние - хората, които носим в сърцата и умовете си Учението и заветите на Учителя - ще намери най-точните думи за брошурките, листовките и табелите?

Повтарям призива си - приятели, предлагайте в тази тема или в нова, ако прецените за по-подходящо, какво да се включи в материалите, които са нужни сега на Рила и езерата. Нека този път не чакаме един-двама да вършат работата, а после да криткуваме. Нека това бъде наше общо дело.

Аз лично се наемам всичко събрано да бъде подредено и да се разпространи в нета и на хартия, както и на табели. За съжаление живея далеч от мястото, където трябва да се сложат, но ако се организираме в подходящо време, с радост ще отделя време да участвам при слагането им.

Линк към коментар
Share on other sites

"...Обстановката е нова, непозната за вас. Вие напущате старите условия, при които сте живели и скърбите за тях. Но останете ли още дълго време да живеете в старата си обстановка, вие не можете да се повдигнете. Старата обстановка представлява бедна почва, която не ражда нищо и на нея виреят само беднотия, болест и скръб. Напуснете ли старите условия, в замяна на това ще имате по-богата, по-плодородна почва. Ако живеете в някое планинско място, ще имате чист въздух, но бедна почва. Живеете ли в полето, ще имате богата, плодородна почва, ще станете по-трудолюбив, но ще имате повече страдания. Природата казва: "Съвременните хора още не са станали достойни да живеят по планините." И наистина, ние виждаме, че хората, които живеят по планините, не са много интелигентни, понеже не са се повдигнали на нужната висота, да могат да се ползуват от тия условия. Там хората поети стават, писатели стават, но още не познават хубостите на Природата и не могат да се ползват от тях. Ония хора пък, които живеят в полетата в долините, са по-интелигентни, по-развити, защото им се създава повече работа. Значи засега Божията мисъл функционира повече в материалния свят. Бог работи повече в полетата, в долините, отколкото по високите места. Ще кежете: щом е тъй, да живеем грешен живот. Това е лесно да се направи, хората знаят това изкуство, но трябва да имат предвид, че всеки, който злоупотребява с кредита на някоя банка, натоварва се с много дългове и тя го наказва. Една банка, колкото и да дава, всичко си записва и един ден, ще си вземе това, което ти е дала-или от тебе, или от твоите деца. По същия начин и Природата постъпва. Ти не можеш да я излъжеш с нищо. Тя има счетоводни книги, в които записва всичко, което се взима от нея. И, когато някой се яви при нея за нов кредит, тя веднага отваря книгата си, да види, колко пъти той е взел заем от нея и какво има да и дава. Според както сега вие изучавате и разбирате света, според както изучавате и разбирате духовния живот и доколкото разбирате законите на Божията мисъл - всичко това, определя степента на развитието ви, до която сте достигнали. Кое е това, което се бори във вас? Борбата всякога произтича от несъгласие между вашата мисъл и Божията мисъл. Борите ли се, значи не сте в съгласие с Бога......."

Из томчето "Пътят на ученика", съборни беседи от Учителя-Изгрев, София, 1927г.

Мисля си, че щом това Бог е допуснал, значи е за добро. Понякога има болезнени уроци, но, когато ги научим ще сме израстнали разумно... Жалко е и ми е болно, че хората не са цивилизовани, нямат култура и мислят, че като идат на планината ще са по-духовни. Ако не носим духовността и разумността в себе си, планината няма какво да ни даде....

Ето и още нещо:

"Ето, колко е добро и колко угодно да живеят братя в единомислие!" Пред кого е угодно да живеят братя в единомислие, пред нас или пред Бога? - Пред Бога, разбира се. Колко е угодно да живеят хората в единомислие пред лицето на Бога! Казвате: ние живеем в единомислие. Не, днес не може още да се живее в единомислие, нито пък живеят хората в единомислие. Защо? По простата причина, че всички хора имат различни интереси. Следователно, вие никога и по никой начин не можете да примирите интересите на хората. От хиляди години те се силят да примирят интересите си, но това се е оказало невъзможно. Такъв закон не съществува. Защо? - Интересите на частите не могат да се примирят едни други. Те могат да се примирят само в Цялото...."

Из томчето "Пътят на ученика", съборни беседи от Учителя-Изгрев, София, 1927г.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Чистят Рила с коне

"Акция за почистване на района около Седемте рилски езера ще тече през целия уикенд. Събраната смет ще бъде извозена от коне, а след това - до сметището в Сапарева баня. Това съобщиха вчера организаторите на събитието от форума "Офроуд България", "Рила Спорт" АД и община Сапарева баня. Почистването на единствения по рода си подобен район у нас ще се проведе на три лъча.

Едната от групите ще работи в района около Долното и Рибното езеро. Втората група ще обиколи местата около Трилистника и Близнака, а третата партида доброволци прави уборка около Сълзата, Окото и Бъбрека. Спасители от планинската служба ще бдят за безопасността на природолюбителите, гарантира Славейко Стайков от "Рила Спорт"."

Линк към коментар
Share on other sites

"Хижа "Седемте езера" се намира на вероятно най-красивото място в района - точно до езерото "Окото"." :huh:

Вариант за отсядане около хижа "Седемте езера" е и палатката. Няма да сте сами, защото около езерото "Окото" е изникнал цял град от палатки.

Това е цитат от репортаж на btv

http://btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=138008

ПП Малко съм извън темата за което се извинявам :rolleyes:

Редактирано от mochito
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

<h1 class="title" style="font-size: 18px;">Злосторник отряза въжето на лифт</h1> Публикувана: Петък, 4-ти Декември 2009, автор: 24 часа онлайн;

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=302854

"За едно срязано въже медиите гръмнаха, а хилядите отрязани дървета никой не ги видя!!!!"

07.12.2009

http://forthenature.org/news/1183

Линк към коментар
Share on other sites

Преди около 6 години почивах на Паничище.Бях на езерата,бях на язовир Калин.По величествени места не знам!

Може би сега няма да ги позная.Там,където е стъпил крак на мързеливец трева не никне!(Аз съм против всякакви средства за лесен и масов достъп до Природата!Даже се зарадвах че въжето на лифта е срязано.)

Защо българинът е по-склонен да руши отколкото да пази и съзидава?Сигурно това е част от възпитанието в българското семейство и в българското училище.

Дано новити поколения осъзнаят накъде вървим и да спасят природата на България(ако е останало нещо!)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Много ми е тежко, като слушам статистиките за посещаемостта на Рилските езера. Един лифт е покачил посещаемостта за 2-3 години с над 100 000 души. Това ли трябваше да се случи?

От началото на лятото се тръби, че природата в циркуса се трансформира, че езерата се променят, но тази вечер с новината, че се появява блатна растителност и вероятността да се превърнат в блата е на лице, направо ме съкруши.

Еколозите отново тръбят, но както и с лифта съмнявам се да се преборят с човешката алчност.

Парадокса -  спират конния транспорт, който е най - естествения и стар вид транспорт в планината и който е бил единствения, защото рушал пътеките , но...... не и лифта. Лифта е полезен и безопасен. Поредното безумие.

Линк към коментар
Share on other sites

Диди, това са едни бели доста хубаво миришещи цветя. Аз бих ги нарекъл водни цветя. А и едно блатно цвете няма как да превърне езеро в блато. Поне така си мисля. Блата се появяват в зависимост от терена и вида на езерното корито. Много са специфични.

Линк към коментар
Share on other sites

Докладът ще е за блатни водорасли в Долното и в Рибното езеро. Поне така обявяват.  А белите цветя , които се появяват в центъра на Окото, надявам се все още да ги има. Аз лично след сечта през 2007 - 2009 не съм проявила желание да ходя. Нещо не можах да приема лифта, чисто емоционално.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Водорасли има навсякъде. Започват да се виждат, когато нитратите станат наистина много, ама наистина много.

 

Това лято като бях на езерата бях изненадан от огромния брой хора от една страна, а от друга от това, че все пак наистина беше чисто....или поне аз не съм видял боклука :) 

 

Според мен лично е добре, че всички тези хора отиват там. Силата на мястото въздейства и на тях, каквито и да са или да си мислим, че са. А силата си е там. Огромна сила и продължава да се влива. 

Линк към коментар
Share on other sites

Водорасли има там, където има органични вещества от... битови хранителни отпадъци!

Точно. Брат ми е еколог и снощи ми обясняваше процеса. Всъщност причината за появяването на блатната растителност са отпадъците от човешките жизнени функции - всякакви при това. Те отначало не са в езерата, разбира се, поддържа се хигиена, но през зимата и пролетта със снега всичко, което е било в повърхностния слой на почвата, се измива и стича в езерата, като така нарушава естетсвения химичен състав на водата в полза на организми, които процъфтяват в среда с изобилие на разлагщи се органични вещества. Веднъж започнал, процесът образува цикъл, защото първите водорасли и организми автоматино осигуряват следващата среда за новите. На тази надморска височина не би трябвало да има продължително и изобилно "наторяване" на почвата, което да попада във водата. Температурата и наистина забавя, но не спира развитието, а и организмите явно се приспособяват...

Линк към коментар
Share on other sites

"Седемте рилски езера загиват. Специалистите говорят за невъзстановими разрушения в екобаланса на това уникално място. Нерадостната съдба на езерата представлява класически пример за властващата схема на беззаконието......

.................

Вредата от човешкото присъствие

  ЛИФТА: Той заработи през 2009-та година и оттогава броят на посещаващите района е нараснал многократно. През лятото лифтът превозва на всеки 17 минути по 360 души. На ден - по 6 хиляди. На най-оживените пътеки в най-оживените дни съотношението е човек на метър. Впрочем, пътека е силно казано - тълпите посетители унищожават тревата, след което дъждовете свличат пръст, прахоляк и органични отпадъци в езерата, затлачват ги и ги заблатяват. Към всичко това, при почти пълната липса на каквато и да било инфраструктура, трябва да се добавят и следите от задоволяване на всевъзможните битови, хранителни, хигиенни, физиологични и развлекателни потребности на пристигащите с лифта

"

 

http://www.dw.de/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%82%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/a-17054044

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Та закъде са тръгнали с мулета и коли да им носят багажите?По. добре никъде да не отиват, нищо няма да получат.Качете се с толкова багаж, колкото можете да носите-2,3,5 дена ,колкото можете, догодина повече.Постепенно се навлиза в планината, с едно щтракване на пръсти духовност не се събира.

И на друго попаднах в същата книга.

 

 

Тази година по върховете на Рилските езера купища млади туисти викаха постоянно. Как може човек да се съсредоточи за нещо свещенно, мистично, като постоянно върховете са огласяни от викове на хора, които явно са радостни, че да ги изкачили, сигурно с лифта.

 

И още нещо. Дъновистите си качват багажа с коне. Дънов е против това. Не знам дали някой се интересува, че конете имат рани от ремъците на седлата. И Дъновистите подкрепят това като си качват багажа, а на конете не им е добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...