Jump to content
Порталът към съзнателен живот

16. Добрата воля Божия


Recommended Posts

Молитвен наряд за начало:

Бог ме прави силен - формула

Псалом 121

Искам да изпълня Волята Божия - формула

Беседа: Добрата Воля Божия

Молитвен наряд за край:

Добрият път - молитва на ученика

За Бога всичко е възможно - формула

Нева санзу - песен

Кое е по-добро: да се бият две неприятелски армии и да убият стотици и хиляди хора, или с едно махане на ръката да прекратиш войната? Някога човек изпадне в такова състояние, че започва да воюва със себе си. В резултат на тази война, той избива в тялото си около 10–20 милиона клетки. После казва: „Победих, но не съм разположен“. – Как ще си разположен, когато уби толкова милиона клетки в своя организъм? Ще мине цяла година, докато дойдеш отново на себе си. Обаче след една година пак започваш да воюваш със себе си. Някога се оплакваш и казваш: „Много съм неразположен“. Въпреки това, считаш, че без война не може. – И без война може. Не изразходвай силите си напразно. Бъди разумен. Когато воюваш, гледай да изразходваш най-малко средства и енергия.

Кое знание е нужно? – „Как да служим на Бога.“ – Наистина, служенето на Бога е най-голямо знание. Обаче то изисква предварителна подготовка, а именно: да лягаш навреме и да ставаш навреме. Да учиш навреме, да пишеш и четеш навреме; да работиш навреме; да любиш навреме; да мислиш и чувстваш навреме; да говориш навреме, да правиш добро навреме. Като знаеш това, ще живееш правилно и разумно ще служиш на Бога. Като правите всичко навреме, къщата ви отдалеч ще свети. Цялото ви тяло ще свети и вие ще бъдете щастливи. Ако знаете това изкуство, навреме ще ви дойдат парите, навреме ще боледувате и навреме ще оздравявате. Ако здравето не идва навреме, то не е здраве. И ако болестта не идва навреме, тя не е болест. Такъв е законът. Ние трябва да разберем този ъгъл навреме.

Важна е дисциплината и по-точно самодисциплината, която се оказва едно от най-големите препятствия за много хора. За да оправдаят "нехайството" си, те наричат себе си "свободолюбиви". Убедена съм,че няма начин човек да осъществи дори и най-малката промяна със себе си, ако не си наложи някакви норми и не се опита да ги спази - по този начин именно, според мен се задейства механизма на "навреме" идващите "неслучайни случайности". Така се осъществява т.нар "програмиране на живота", което се подчинява на строги закономерности, а спазването на тази дисциплина е една от тях. Изисква усилия, докато се превърне в навик, но си струва.

Който иска да расте и да се развива, той ще работи едновременно и със злото, и с доброто. Злото само̀ никога не работи. То е най-големият аристократ в света. То знае само да заповядва. Щом го сложиш на работа, то проявява всичката си гениалност.

Ето, това е нещо, с което все още трудно се справям - колкото и добре да разбирам отрезвяващия смисъл на разговор, който макар и неприятен,може да допринесе по-голяма полза и на мен, и на съответния човек, все не мога да събера сили и все не намирам подходящия момент. "Злото" в моя живот наистина е играло ролята на мощна движеща сила на развитие напред и нагоре, но съм свидетел и на това, че има хора, които започват да тъпчат още по-упорито на едно място и все повече и повече изостават... Особено болезнено е, когато те са близки хора.

Не казвайте, че този или онзи е лош човек. Нека всеки се запита: „Върша ли аз волята Божия?“ Това е важно. Като върша волята Божия, аз разполагам с три неща: бързо се движа, разбирам времето и пространството и осмислям живота си.

Сега, вие искате да станете учени като мене; да вършите волята Божия, както Бог изисква. Това е основата на моето учение. Учете, но при абсолютна свобода. Ако не ви дам свобода, вие ще бъдете роби. Ще дойде някой при мене, да пита какво съм искал да кажа с тези думи. – Искам да кажа да не се стремите да разбирате всичко.

Добрата Воля Божия

Наскоро прочетох много интересни постове в друга тема на форума за това как Словото на Учителя дава на всеки един от нас онова, от което той се нуждае в съответния момент - в това е и неговият Божествен смисъл. "Абсолютната свобода" да приемем и трансформираме в съзнанието си онова, което сме разбрали и както сме го разбрали, да го приложим в живота си, в отношенията си с хората. Ако резултатите са усещане за сигурност, спокойствие, хармония, значи сме на правилен път.

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Молитвен наряд за начало:

Бог ме прави силен - формула

Псалом 121

Искам да изпълня Волята Божия - формула

Беседа: Добрата Воля Божия

Молитвен наряд за край:

Добрият път - молитва на ученика

За Бога всичко е възможно - формула

Нева санзу - песен

Кое е по-добро: да се бият две неприятелски армии и да убият стотици и хиляди хора, или с едно махане на ръката да прекратиш войната? Някога човек изпадне в такова състояние, че започва да воюва със себе си. В резултат на тази война, той избива в тялото си около 10–20 милиона клетки. После казва: „Победих, но не съм разположен“. – Как ще си разположен, когато уби толкова милиона клетки в своя организъм? Ще мине цяла година, докато дойдеш отново на себе си. Обаче след една година пак започваш да воюваш със себе си. Някога се оплакваш и казваш: „Много съм неразположен“. Въпреки това, считаш, че без война не може. – И без война може. Не изразходвай силите си напразно. Бъди разумен. Когато воюваш, гледай да изразходваш най-малко средства и енергия.

Кое знание е нужно? – „Как да служим на Бога.“ – Наистина, служенето на Бога е най-голямо знание. Обаче то изисква предварителна подготовка, а именно: да лягаш навреме и да ставаш навреме. Да учиш навреме, да пишеш и четеш навреме; да работиш навреме; да любиш навреме; да мислиш и чувстваш навреме; да говориш навреме, да правиш добро навреме. Като знаеш това, ще живееш правилно и разумно ще служиш на Бога. Като правите всичко навреме, къщата ви отдалеч ще свети. Цялото ви тяло ще свети и вие ще бъдете щастливи. Ако знаете това изкуство, навреме ще ви дойдат парите, навреме ще боледувате и навреме ще оздравявате. Ако здравето не идва навреме, то не е здраве. И ако болестта не идва навреме, тя не е болест. Такъв е законът. Ние трябва да разберем този ъгъл навреме.

Важна е дисциплината и по-точно самодисциплината, която се оказва едно от най-големите препятствия за много хора. За да оправдаят "нехайството" си, те наричат себе си "свободолюбиви". Убедена съм,че няма начин човек да осъществи дори и най-малката промяна със себе си, ако не си наложи някакви норми и не се опита да ги спази - по този начин именно, според мен се задейства механизма на "навреме" идващите "неслучайни случайности". Така се осъществява т.нар "програмиране на живота", което се подчинява на строги закономерности, а спазването на тази дисциплина е една от тях. Изисква усилия, докато се превърне в навик, но си струва.

Който иска да расте и да се развива, той ще работи едновременно и със злото, и с доброто. Злото само̀ никога не работи. То е най-големият аристократ в света. То знае само да заповядва. Щом го сложиш на работа, то проявява всичката си гениалност.

Ето, това е нещо, с което все още трудно се справям - колкото и добре да разбирам отрезвяващия смисъл на разговор, който макар и неприятен,може да допринесе по-голяма полза и на мен, и на съответния човек, все не мога да събера сили и все не намирам подходящия момент. "Злото" в моя живот наистина е играло ролята на мощна движеща сила на развитие напред и нагоре, но съм свидетел и на това, че има хора, които започват да тъпчат още по-упорито на едно място и все повече и повече изостават... Особено болезнено е, когато те са близки хора.

Не казвайте, че този или онзи е лош човек. Нека всеки се запита: „Върша ли аз волята Божия?“ Това е важно. Като върша волята Божия, аз разполагам с три неща: бързо се движа, разбирам времето и пространството и осмислям живота си.

Сега, вие искате да станете учени като мене; да вършите волята Божия, както Бог изисква. Това е основата на моето учение. Учете, но при абсолютна свобода. Ако не ви дам свобода, вие ще бъдете роби. Ще дойде някой при мене, да пита какво съм искал да кажа с тези думи. – Искам да кажа да не се стремите да разбирате всичко.

Добрата Воля Божия

Наскоро прочетох много интересни постове в друга тема на форума за това как Словото на Учителя дава на всеки един от нас онова, от което той се нуждае в съответния момент - в това е и неговият Божествен смисъл. "Абсолютната свобода" да приемем и трансформираме в съзнанието си онова, което сме разбрали и както сме го разбрали, да го приложим в живота си, в отношенията си с хората. Ако резултатите са усещане за сигурност, спокойствие, хармония, значи сме на правилен път.

всичко това го осмислям и разбирам доколкото мога но що не може влезне в моето вътрешно аз и хората на които го казвам да ме разберат получавам само насмешки и пренебрежителни погледи или може би глупаво се изразявам и оставам неразбран

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, zlatnia56! Всички ние изпадаме в ситуации, когато се чувстваме неразбрани от заобикалящите ни в ежедневието, но затова пък Портала ни помага да намерим сродните си души и да споделяме спокойно онова, което ни вълнува без притеснения от "насмешки и пренебрежителни погледи". Стремежът към съзнателен живот се заражда по различно време при всеки човек, така че това не е причина да се притесняваш, че не се изразяваш, както трябва и затова не те разбират. Случвало ли ти се е да срещнеш хора, с които да се разбираш само с поглед и други, с които никога да не постигнеш съгласие?

Кое е онова, което те впечатли най-силно в беседата "Добрата воля Божия"? Сподели с нас как го тълкуваш, без притеснения. Словото затова е ценно - защото освен,че ни казва много и различни истини, ни е представено на достъпен и близък за всеки от нас език и всеки има своето право да го осмисля и трансформира в съзнанието си, така че да преобрази живота си към по-добро.

Линк към коментар
Share on other sites

Мене ми е приятно, че съм между вас и мога да ви помагам.http://triangle.bg/books/1930-09-21-05.1998/1932-06-26-05.html е това искам аз що искам да му дам сто кила злато не ще здраве и дълголетие как да постигне пак не ще любов не ще вяра не ще е що иска тоз народ беднотия омраза лукавство що ли друго негативно а колко е ЛЕСНО човек да прегърне доброто много е лесно

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

"Разбирайте ме право. Вие трябва да благодарите, че сте невежи. Ако бяхте учени и продължавахте да живеете по човешки, щяхте взаимно да се унищожите.

Днес всеки може да ви обиди, но какво щеше да стане с вас, ако ви обидят навреме, в точно определен час?
Тогава обидата щеше да бъде по-силна от отрова. – „Обиди ме моя приятел.“ – Благодари, че не те е обидил навреме. Ако беше те обидил навреме, ти нямаше да бъдеш жив. Ако направиш добро или зло на човека ненавреме, те нямат сила.Обаче доброто и злото, направени навреме, представляват велика, мощна сила.

Ако някой ти направи доброто навреме, благодари на Бога за това. Ако ти направи добро ненавреме, нищо не се ползваш. Моли Бога да ти направят добро навреме. И обратно: ако ти направят зло ненавреме, благодари за това. Ако ти направят зло навреме, моли се на Бога да го обезсили.

Искаш да направиш зло на някого, та да го почувства. Знаеш ли какви ще бъдат последствията на твоята постъпка? Ще плащаш глоба цели сто години. Знаете ли какво значи да носиш последствията на злото цели сто години? В такъв случай благодари, че си невежа, че не знаеш кога да направиш зло.

Аз зная времето, когато се прави зло, но нито сам ще го използвам, нито на вас ще го кажа. Ако ви го кажа, вие ще го приложите. В резултат на това ще осиромашеете, ще страдате. Няма да ви кажа и времето за правене на добро. Защо няма да ви го кажа? – Защото няма да го приложите. Вие ще приложите времето за правене на зло, а ще избегнете времето за правене на добро.

Като говоря за времето на доброто и злото, питате се: „Кое ли е това време?“ – Няма да ви кажа. – „Ние сами ще го намерим.“ – За да намерите това време, трябва съзнателно да влезете в Божествения свят, където нещата стават точно навреме.  В този свят, именно, работел Бог, когато създавал света.

Хората още не са на своето място.
Ако бяха на мястото си, те щяха да бъдат свободни.


*
Който се съмнява, който се безпокои, той се гневи, той не е намерил още мястото си. – „Може ли човек да не се гневи?“ – Не казвам, че не трябва да се гневите, но силата на злото трябва да се използва. Не казвам, че може без зло на земята. – Не, където е доброто, там непременно ще бъде и злото.

Какво ще кажете за онзи планински поток, който слиза с шум отгоре, кърти дървета и събаря къщи? Трябва ли да го унищожим? – Не, той е носител на живота. Следователно за предпочитане е да направи малки пакости, но да носи живот.


Злото е сила, без която не може.Затова се казва: „Ела зло, че без тебе – по-голямо зло“. С други думи казано: Ела малко зло, че без тебе ще дойде по-голямо злоЗначи две отрицателни величини дават една положителна истина. Така е при умножението: минус на минус дава плюс. Значи двата минуса се балансират и дават плюс. Това е закон в природата.

Едно се иска от хората – разумност. Та когато реката приижда, да се справяте с нея. Дали сте на високо или на ниско, да не попадате на нейното течение. Като видите, че някъде става наводнение, бягайте далеч от него.
Ако можете да използвате енергията на водата, вие сте постигнали нещо.

Ако можете да използвате енергията на гнева, вие сте разумни хора. Гневът в човека е на степени.
Лесно мога да определя кой човек се гневи. Достатъчно е да му кажеш няколко обидни думи, за да се разгневи.
Който не се гневи лесно, ще чуе обидните думи, ще се усмихне и ще си отмине.

*
Питам: Кое е по-добре – хората ли да ти се подчиняват или болестите? Вие сте от тези, които искате хората да ви се подчиняват. Също така искате и доброто и злото да ви се подчиняват. Знай, че доброто никога не се подчинява, никога не отдава почест. А злото още отдалеч отдава почест.  То иска да каже на човека, че го признава за силен и умен. Доброто те познава по един начин – отвътре, а злото по друг начин – отвън.

Ако искаш да бъдеш силен, трябва да разбираш законите на злото. Силен можеш да бъдеш само по отношение на злото. 
Обаче не можеш да бъдеш силен и към доброто. Опиташ ли се да проявиш силата си към него, ти ще си счупиш главата. Колкото по-слаб си към доброто, толкова си по-силен. Когато си най-слаб към доброто, тогава, именно, си най-силен.

*
Енергията на една чаша вино е равна на енергията на всички останали чаши. Те са взели от човека, а нищо не са му дали. Някога и знанието е като виното. Събирате много знание, трупате го, но вместо да станете по-умни, вие оглупявате. По този начин клетките изгубват способността да задържат знанието. В такъв случай, трябва да стане едно опресняване.

Доброто, истинското знание моделира мозъка. Като разсъждават много, религиозните идват до едно изглаждане в знанията си и казват: „Това знание не ни е нужно, онова знание не е нужно“. - Кое знание е нужно? – „Как да служим на Бога.“ – Наистина, служенето на Бога е най-голямо знание. Обаче то изисква предварителна подготовка, а именно: да лягаш навреме и да ставаш навреме. Да учиш навреме, да пишеш и четеш навреме; да работиш навреме; да любиш навреме; да мислиш и чувстваш навреме; да говориш навреме, да правиш добро навреме.

Като знаеш това, ще живееш правилно и разумно ще служиш на Бога. Като правите всичко навреме, къщата ви отдалеч ще свети. Цялото ви тяло ще свети и вие ще бъдете щастливи. Ако знаете това изкуство, навреме ще ви дойдат парите, навреме ще боледувате и навреме ще оздравявате. Ако здравето не идва навреме, то не е здраве. И ако болестта не идва навреме, тя не е болест. Такъв е законът. Ние трябва да разберем този ъгъл навреме.

Доброто и злото също трябва да дойдат на своето време. Обаче времето не е еднакво. Казваш: „Нямам ли право да кажа на човека какво искам?“ Имаш право, но навреме да му кажеш. Ако искаш да обидиш някого, навреме направи това. Като го обидиш, едновременно ще приложиш закона за доброто и за злото. Ако не постъпиш така, ти сам ще се унищожиш. Иначе ще се повдигнеш и израснеш. 


Следователно, като обичаш някого, на мястото на обидата ще сложиш доброто. Не можеш да обиждаш и да прилагаш злото. Който иска да расте и да се развива, той ще работи едновременно и със злото, и с доброто. Злото само̀ никога не работи. То е най-големият аристократ в света. То знае само да заповядва. Щом го сложиш на работа, то проявява всичката си гениалност.

*

Мъчно се определя коя мисъл е съществена. Според мене важна мисъл за всеки ден е да намерим коя е добрата воля Божия. И като я намерим, да я извършим.  Всеки човек трябва да върши добрата воля Божия. Щом един човек може да върши добрата воля Божия, всеки може да я върши, понеже тя се отнася за доброто на всички.

Като знаете това, не се месете в работата на другите. Не казвайте, че този или онзи е лош човек. Нека всеки се запита: „Върша ли аз волята Божия?“ Това е важно.



Добрата воля Божия
 

Редактирано от Лъчезарна
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...