Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Специални умения


Иво

Recommended Posts

Да...

Словото + Делото.

дааа, разните езици...Божественият само... Словото + Делото
Сега се сетих, че някъде пишеше ..."Вярата без дела е мъртва" .

Съгласен съм с Благост. Защото да цитираш Словото и нищо да не правиш от това което говориш , няма полза .

Без делата продиктувани от Вярата , а тя от Словото - сме като фарисейте ...

И "да можеш да мислиш" всъщност е специално умение според мен

Прав е и Телемах според мене.

Да можеш да мислиш е наистина специално умение, особенно когато трябва да определяш кое е обективно и кое е субективно.

Аз не мога . Някой да може ..???? ...:)))))

Да се обади , ще гочакам на мейлчето, да ме научи. Добре ще му платя. ..:)))))

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) Казано е, че ИМПУЛСЪТ + МЕТОДЪТ са вътре в самите нас / човеците, а УСЛОВИЯТА+СРЕДСТВАТА се дават винаги отвън.

Оринави, благодаря ти, подсети ме с "Вярата без Дела е мъртва" ...за добавка към Словото + Делото...

СЛОВОТО + ВОЛЯТА + ДЕЛОТО - направо сме си взаимно вдъхновение :angel:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:D ....

Слушай Духа, не Ума...

Какъвто Малечко-Палечко съм си, доста крачки трябва да направя, за да те стигна. За сега съм направил някакви си ...20 миши стъпки.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо пък трябва да си супер "чист " :angel: за да пълучиш някаква дарба? Не е ли логично обратното, че всички тези дарби са един вид мутации, които най-случайни индивиди получават като резултат от човешката еволюция. Еволюция има и в материята, не само в духа. Дори Дънов говори за бели нишки между мозъка и мозъчната кора, които вече са започнали да се развиват като орган на интуицията. Така че - дарбата идва не защото я заслужаваш и си избран, а защото физически и психически си еволюирал до такава степен, че да можеш да я понесеш.Едва ли се живее леко и безгрижно с такъв товар.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки човек е специален и единствен сам по себе си! "Според новите генни изследвания, вероятността да се роди човек 100% като теб самия е 1 към няма такова съществуващо число, следователно никога няма да има друг като теб, ти си единствения на света с белезите и характеристиките, които представляваш." Уникалните умения са във всеки от нас. Просто всеки трябва да намери мястото към което чувства, че принадлежи и да използва уменията си за да ТВОРИ, не да РУШИ!

Линк към коментар
Share on other sites

Специалните умения са човешки заблуди. Атман е той, който е Божествен.

:D

Не съм сигурен в горното твърдение. То говори само за липса на опитност по въпроса , нищо повече. По причина на факта, че специалните умения са почти недуказуеми за светската наука или по-точно необясними с формули и таблици ...:)))

Че Атман е Божествен ...да ,но има смесване на понятията тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Специалните умения нямат нищо общо с Атман. Специалните умения са заблуди на егото.

Иначе си прав, аз нямам опитност в тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не , не съм съглсана и този път с Виктор <_< , ако извеждаме Вярата си винаги до Абсолютни стойности , се превръщаме в демагози , а не мислещи хора .

Благодаря , ама не , чисти до кристал хора с нула Его , няма . Тези хора отдавна са напуснали социума и съществуват , там горе в планините ,общуват и се изразяват там в природата .

Особени , специални способности да нямало , това просто е да си затвориш очите и да кажеш " Мижай да се лъжаме" -както казват старите хора. Не можем да не живеем във времето си . Не може да не използваме талантите си и да ги надграждаме . Нямаме избор , нямаме време , трябва да бъдем проводници на Божествената промисъл , трябва да работим за Светлината .

Както казва баща ми : ''Хайде събуди се , принцесо ,чакат те велики дела днес. "

Нас ни чакат велики дела ,трябва да надраснем средновековното християнство ,просто живеем в друго време . Хората от средновекоието си имали своя философия и разбиране на религията , хората от ренесанса също дали на света ,красивите плодове на талантите и енциклопедичните личности . Хората на новото време са Нови хора и трябва да дадат своето Ново разбиране за света .

Аз бих искала да бъда ,Модерен ,Талантлив , работещ за Светлината Човек . Осъдете ме ако можете .

Линк към коментар
Share on other sites

:D Сега се сещам за едно специално умение, което ние сами можем да развием като изчистим (просветлим) съзнанието си от натрапените ни от социума модели на мислене. Имам предвид умението да не съдим и да не се чувстваме съдени .

:angel::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си за джиновете. Те са с неограничени възможности за изпълнение на желания, но не на свои. Може и да не бива да имат свои желания, защото не са дораснали да имат, може да са опасни желанията им. Наистина, защо са ни тези специални умения? Те ли са целта на развитието на човека? Дали като добиваме специални умения заради самите умения и заради един, или друг вид могъщество, не си добавяме вериги върху и без това не особено свободното същество?

Сещам се и за книгата на братя Стругацки - "Понеделник започва в събота".Там те добре показват какво прави едно същество- кадавър- което може неограничено да задоволява потребностите си, но само иска, иска всичко за себе си. Да, няма тук сега чисти същества- без его. Ами и не им се полагат специални умения. Те може да се сдобиват с тях, но не е за добро. Първо трябва да станеш маг, а после да имаш вълшебна пръчица, а не обратното.

Линк към коментар
Share on other sites

Специалните умения са човешки заблуди. Атман е той, който е Божествен.

Какво значи специални... :)

Има способности и сили, които ученика трябва да развие, пречиствайки се и бидейки във връзка със светли същества.

Пък и то вече един Дейвид Копърфилд :harhar: не е целта фокуси.

Според Учителя глупав човек не може да служи както трябва.

Даже за назначаване на работа в някои фирми се изиква конкретен опит и умения. Окултната школа се различава от обикновенното молитвено събрание.

Който е решил да изпълнява Божията  воля, той слага своя интерес настрана. Ще тръгне някоя сестра  да проповядва моето учение. Как ще проповядва? Какво ще каже  на хората? Има ли някаква дарба, да докаже на хората, че  предвижда нещата? Ще каже, че познава един Учител, който вижда  всичко. Това не е достатъчно. Хората искат научни  доказателства. Не е важно, кой какво знае и може; важно е,  какво ти знаеш. Божественото всякога успява, а човешкото  минава и заминава, без да остави дълбоки следи. Така зная аз  нещата. За мене е така, а за вас не зная, как гледате на тях.  Всяко нещо, за което говоря, е опитано и проверено от мене. В  него нямам никакво съмнение и казвам: Това е вярно, защото съм  го опитал. 

4. Утринно Слово от Учителя, държано на 18

октомври, 1936 г. София - Изгрев.

Линк към коментар
Share on other sites

Мъдър Пришелец , верно го е намерил ..:

За мене е така, а за вас не зная, как гледате на тях.  Всяко нещо, за което говоря, е опитано и проверено от мене. В  него нямам никакво съмнение и казвам: Това е вярно, защото съм  го опитал. 

И аз така се мъча да правя, да приказвам само опитано и поверено от мене. Че то другото е преразказ по картинка или по прочетено.

Право приказваш Пришелецо. Истинско го приказваш... евала ...

:thumbsup2::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е смисълът на специалните умения? Защо ние мечтаем за тях - за да се величаем и да се чувстваме повече и различни от другите - по-добри, по-висши? Това не е ли ЕГОистичен стремеж?

:hmmmmm:

“Христос учеше всички нас “Да обичаме ближния като себе си”. Но без познание на душата, чрез което разбираме, че всички хора в действителност са “самия ти”, ние не можем да изпълним тази заповед на Христос.

Парамаханса Йогананда

Единственото и истинско умение е да можем да се обичаме.

:hypocrite:

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е смисълът на специалните умения? Защо ние мечтаем за тях - за да се величаем и да се чувстваме повече и различни от другите - по-добри, по-висши? Това не е ли ЕГОистичен стремеж?

"Бог е Дух и които му се кланят, в Дух и Истина да му се кланят"

И то не случайно не всички имат някои способноти.

Според Учителя първо трябва да служим на Бога, после на хората и накрая на себе си.

Можем да дадем това което имаме. За да имаме - придобиване.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

"Не е важно, кой какво знае и може; важно е, какво ти знаеш. Божественото всякога успява, а човешкото минава и заминава, без да остави дълбоки следи. Така зная аз нещата. За мене е така, а за вас не зная, как гледате на тях. Всяко нещо, за което говоря, е опитано и проверено от мене. В него нямам никакво съмнение и казвам: Това е вярно, защото съм го опитал."

Ispitvaite pisaniqta Ev.I5:39

Vsi4ko, sto e ot po-napred pisano, za pou4enie nam e predpisano, ta 4rez tarpenieto i ytesenieto na pisaniata da imame nadejda. Rim.15:4

Izvinete, 4e ne pisa na kirilica. Ot nqkolko dni nqmam internet. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко ,което знам от собствения си опит е че човек трябва да се развива непрестанно , да трупа " специални умения " , под специални умения ,може да бъде дефинирано умението да се усмихваш ,умението да бъдеш щастлив през цялото време ,умението даваш или да вземаш ,умението да разбираш ,да си мъдър ,умението да си мълчалив или да общуваш , умението да раздаваш знанията си /защото всички ние ги имаме / и разбира се едно основно умение да обичаш всичко и всички .

Затова сме хора , да се развиваме . И ние се развиваме :) ,и да искаме и да не искаме .

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::thumbsup2::feel happy:

Всичко друго е суета....

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки се развива, но важна е посоката. Ако дефинираме стремежите си като желание да трупаме нещо, каквото и да е то, пак е форма на суета. Пак е форма на желание за самоутвърждаване, а това желание ни отдалечава от Този, който се жертва за нас.

Благодат и Мир!

Линк към коментар
Share on other sites

Ами Венци , не всеки се развива ,уви има и лошо ...Има хора които не се развиват .

Или развиват само лошото . Има деца ,които попадат в лоши среди и повярвай ми никак не се развиват .Развиват само пороци. Има хора ,които умират психически на 25 . Те вече се чувстват изморени от живота . Има хора ,които имат такова супер его че и да искат не могат да се развият ,защото първо трябва да убият егото си . Има хора , които дори не искат да съществуват на този свят . Има хора ,които са погълнати от нещастие ,камо ли да се развиват . Посоката ,мислиш ли че ти можеш да определиш посоката за развитие на друго същество ,аз ще отговоря вместо теб , не можеш .

Мисля, че е 100 пъти по-градивно да подкрепиш или да подтикнеш някой към развитие ,отколкото да говориш ама чакай сега каква посока за развитие си избрал . Нннникога няма да кажа каква ако някой ме попита ,тайна.Толкова зрели ли сме за да определим посоката за развитие или "правилната посока на друго човешко същество ". Аз като учител ,защото именно такава ми е професията в този момент от моя живот ,никога не се осмелявам да кажа : това е посоката за твоето развитие , но винаги с цялото си същество се опитвам да създам УСЛОВИЯ за развитие и да подтикна към въпроси и желание за развитие , най-малкото да направя нещата любопитни .

Но съм свидетел на едно , какво човек постига когато има желание за развитие и колко важно е да е будно именно то. Колко много може да се постигне . Никога нищо не се губи , ако развиваш себе си , разширяваш съзнанието си ,обхващаш дори неща ,които никога не са били част от интересите ти ,пробваш различни нови начини на мислене ,изследваш ,разбиваш собствените си стереотипи . Няма начин да не разшириш съзнанието си ,да не просветлиш ума си .

Ето защо е важно и то много важно да се развиваш .

Линк към коментар
Share on other sites

Съжалявам, че възприемаш лично моите постинги и виждаш неказани в тях неща. Изглежда наистина не трябва да се дава възможност за нещо подобно и така да бъде.

Благодат и Мир!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...