Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
октим

Възможно ли е да опознаеш себе си?

Recommended Posts

"Да опознаеш себе си - смятам това за невъзможно!"

Естествено защото колкото повече се опознаваш толкова повече разбираш че Бог е в теб.А Бог е непознаваем и неповторим.

Сподели това мнение

В математиката има едно такова понятие: "необходимо и достатъчно условие".

Няма начин да се опознаем напълно, но можем да се опознаем в необходима и достатъчна степен относно някои ситуации. За повече от това струва ли си да мечтаем. Но от практическа гледна точка върши работа. Има хора, които не се замислят и толкова. Човек не бива да се отчайва при това - всяко усилие си заслужава, за да бъдем по-ефективни в този живот и да можем да се променяме.

Опознаването на себе си не може да се разглежда отделно от опознаването на другите и света около нас като цяло. Работата над себе си също не е изолирана - ние променяме и другите около нас, и света около нас.

Повторенията в изразите не са случайни. Ние всички сме свързани.

Сподели това мнение

Какво значи да опознаем себе си?

По принцип всеки може всичко , като за това всичко има някакъв лимит и потенциал.

Да опознаеш себе си , значи да експериментираш със себе си.

Човешкият живот е твърде кратък за довеждането до край на голям брой експерименти, но малкото ,за които смятаме че имаме добър потенциал е добре да се проявят.

За кои имаме потенциал е лесно да се разбере.

През определен интервал от години на всеки човек му се случва да си каже"Защо не направих това и това, толкова много ми се иска"Ако има смелоста и амбицията да насочва живота си в различни посоки през определени етапи вероятно ще разгърне по-голяма част от себе си и ще опознае собствения си потенциал по-добре , отколкото ако влезе в една посока и каже "аз съм това и нищо друго не мога да бъда".

Сподели това мнение

Guest Мона

Отвъд философските спекулации, всеки може може да се опознае и е митология, че не може ...

Друг е въросът кое и как ще му хареса, но и това влиза в сметката, защото всеки момент на опознаване ни доближава до истината. До истината за самите нас.

Откакто се помня се изучвам, изучавам, ровя се в себе си и намирам. И това няма да ме умори. Дори и накрая да не ми остане време за изучаване.

Сподели това мнение

ненужно и невазможно е да опознаеш себе си ,това е есе едно да твардиш че знаеш какав е смисала на живота. B) здравеи те.хубав форум,надявам се да се поопознаем.НИКА :rolleyes:

Сподели това мнение

Добре дошла Ника! Благодаря за оценката.

Мисля, че е неразумно да очакваме някакво приключване на процеса на опознаване на себе си. :) Това, обаче, може ли да бъде повод да спра да опознавам себе си, защото предварително знам,че няма да мога да го довърша никога? :)

Сподели това мнение

Безкраен процес,безкрайно интересен,"необходимо условие" за себевладеене.Сито за ненужни мисли,чувства,действия.Ако има край опознаването на себе си,всеки ден ще е нов ли? :feel happy:

Сподели това мнение

Безкраен процес – да. За да обходиш едно безкрайно поле се нуждаеш от една вечност пред себе си. Ние разполагаме с необходимата ни вечност и в нейният завършек ще сме обходили цялото безкрайно поле – просто е.

Сподели това мнение

Някъде попаднах на една мисъл на Джордж Бърнард Шоу и много ми допадна:"Живота не е да намериш себе си,а да създадеш себе си".

Помислих си,че всички е отново някъде посредата между намирането и създаването на себе си в случая. ;)

Сподели това мнение

Да опознаеш себе си - смятам това за невъзможно!

Нали Бог опознава себе си чрез нас... значи е възможно :)

Много хубава мисъл и точна в първата си част, но обратното е невъзможно, защото реалноста се изменя непрекъснато, а себеопознаването е функция на моментната реалност!

Сподели това мнение

Реалността е илюзия, майя...Отвъд нея има реалност, която трябва да се види, която е същественна и непреходна. Възожно е човек да опознае себе си, но трябва да отиде отвъд видимото...

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this