Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хеликоптер по време на Паневритмия на 19.08.2009 г.


Recommended Posts

Fut, май с написаното от теб потвърждаваш диагнозата.

Учителят казва:''Бъдете будни!''.Ти колко време в денонощието си будна? Учиш ли се от всичко ? Прилагаш ли всичко,което знаеш? Някога бучал ли ти е над главата хеликоптер ,който /не дай Боже/може и да падне?На теория е много лесно.А да си чувала за групова психоза?

А може би общувам с велик посветен без да знам?

Ние говорим и пишем за реални неща ,а не за мечти.

Аз видях страха и яда в очите на хората.Каквото и да изразяват те ,аз ги оправдавам.Защото са хора и им бе отнета една голяма радост,която чакат цяла година.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ако бях велик посветен нямаше да пиша по форуми :) ))) иначе знам накъде е отправена мисълта ми и отчет има пред кого да давам. Писано е " Гневете се но без да съгрешавате, слънцето да не залязва в разгневяването ви" по спомен. Изказването ми в един по- преден пост беше - " направете забележка, но така както подобава на ученици на Бялото Братство" със свещен подход. Още веднъж благодаря за диагнозата, но няма да я приема като окончателна присъда защото има който да отсъжда. Сигурно е било страшничко и ужасна паника е настанала, но е нямало водачи които да овладеят положението сигурно. Прочетох само една статия, но явно паниката е била огромна и всеки е хукнал да се спасява както си знае, знам ли в момента говоря наизуст и съдя по последния ти пост иначе по разни мероприятия се е случвало да ми бучи хеликоптер над главата, но тогава никой не беше паникьосан. :hmmmmm: Значи ако е военно положение Паневритмия никой няма да играе, нали и това попитах също в един по- предишен пост :hmmmmm: така ще да е май. Какви мечти!? Познавам хора които в много тежки ситуации са устоявали пък ние не можем въпреки прекрасните условия да устоим на едно допуснато изпитание. Аааа това също доказва, че животът е тоооолкова непредвидим и че човек трябва да бъде подготвен за непредвидимото, но това е друг въпрос. Както и да е сигурно не съм права. Както казах, вие си знаете изводите всеки сам за себе си ще направи и ще продължи напред. Това е.

Не бях на въпросната паневритмия, но вчера говорих с Приятел, който е бил и той ми сподели, че се е случило нещо небивало до този момент - заради шума на хеликоптера, който е бил толкова силен, че участниците в паневритмията наистина не са чували музиката от центъра на кръговете, се е наложило дори музикантите да преустановят свиренето на упраженението "На ранина" и след това са били изправени пред дилемата дали да го повторят или (както са направили) да продължат със следващото. Тъй като няма нищо случайно, интересно случилото се за какво е знамение - ето един интересен въпрос! И нещо друго - за всяко нещо са необходими подходящи условия! Нека не забравяме, че Учителят преустановява рилските събори, когато започва Втората световна война, като казва, че вече няма подходящи условия. По същия начин напуска и "Изгрева", когато започват големите бомбандировки над София. По същата логика, когато се ходи на симфоничен концерт или на театър зрителите пазят тишина, за да чуят музиката или репликите на актьорите, защото иначе всичко се обезсмисля. И пак по същата логика тези, които желаят да медитират и да съзерцават вътрешния си мир, стават монаси и отшелници, т.е. изолират се от хората и от шума, създават си подходящи условия за самовглъбение. Когато ние играем паневритмия на Рила, не пречим на никого, но и на нас не бихме искали някой (любопитен, интересуващ се, симпатизант или враждебно настроен) журналист да ни пречи по начина, по който (волно или неволно) го е направил. И най - малкото той и неговата медия ни държат извинение, защото това е все едно ние да нахълтаме в студиото на Дарик с викове и крясъци и да попречим на нормалното излъчване на емисията им, нали?

borislavil

А сега прочетох това значи наистина по време на война Паневритмия не се играе външно, но аз в този пост виждам страхотни идеи за размишление които ще запазя за себе си защото ако започнем да ги нищим хеликоптера ще ни се види леко пърхане на пеперудени криле. Поздрави!

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

E,най-после написа точното изречение:..ние не можем...''

То е ключово.Но това съвсем не означава да се самобичуваме.Тази година се уплашихме,но през 2010 може и да не ''допуснем'' хеликоптер.Но това не става с магическа пръчка.

Линк към коментар
Share on other sites

Философстването по темата е абсолютно неадекватно според мен. Поправете ме ако греша, но хората, които в тази тема виждат нещо много положително в цялата случка, никога през живота си не са играли Паневритмия.

Паневритмия се играе на музикален съпровод като се правят определени движение при всеки такт. Ако вместо музика чуваш бумчене на хеликоптер как ще правиш упражненията? Още повече, че това се случва по време на много важен ден за Братството...

Проблемът не е просто философски или личен, а социален и чисто практичен. Основният въпрос е какво може да се направи това да не се повтаря.

Solej, би ли дал примерен текст и конкретни имейли на институции и хора , до които възмутените могат да се оплачат.

Линк към коментар
Share on other sites

Скъпи паневритмиращи, аз нямам желание да играя паневритмия, но много уважавам вашето желание и реализацията му.

(Отново) Аз не гледам също телевизия, нито слушам радио, а само бегло поглеждам заглавията на някои новини из нета. И за този хеликоптер разбрах поне преди месец, че за първи път ще се се снима събора и танците от горе и т.н.

Все някой от вас ще да е попаднал на това отрано. Пък и ви приляга дори сами да се поинтересувате предварително за някои съпътствия, щом те са толкова важни за вас.

Не знам сега какво толкова разисквате. Освен това съм сигурен, че репортажите клонят към симпатизанство.

Но щом бе толкова голям проблем този хеликоптер, трябваше да се заемете с него отдавна.

Смятам, че поне за евентуалния следващ път ще имате едно наум.

(Ако аз бях там, след някоя друга минутка в повече, определено щях да се подразня от шума,

но може би не чак, чак, чак толкова...)

:rolleyes:

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

Първо- Любовта дава окото което да предвижда. Второ- Хората от този свят си работят с методите на света :feel happy: чак толкова ли непростим грях сториха, че бяха изречени тооолкова "хубави" неща за тях!? Тогава как хората ще отворят сърцата и умовете си за идеите на бялото братство!? Никой не е казал да не се обадите, но въпроса е как го правите и ако така се държите към тези които са благоразположени към вас тогава към неблагоразположените какво ли би било!? Трето- случилото се случило и какво!? Случило се е, вие не се ли зарадвахте на това че сте заедно, че се виждате, че сте свързани в името на нещо толкова свято и велико?! Как може един такъв инцидент ( пострадали и по болници вярвам че няма) да провали всичко!? Едно си мисля аз, че този външен шум ужасен, дразнещ е накарал паразитчета дълбоко скрити в умовете и сърчицата на хората да затанцуват и те продължават да шумят и да танцуват въпреки, че всичко отдавна е приключило. Да, вземете мерки и външни и вътрешни, това се опитвах да ви кажа.

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Поправете ме ако греша, но не беше ли Учителя който е казал че ще дойде ден и с хелихоптери ще се качват на планината за паневритмия!?

Линк към коментар
Share on other sites

Максим вече посочи линк .Той е: http://www.bratstvoto.net/vehadi/menu/2for...8.msg864#msg864

Там можете да намерите примерно писмо до радио Дарик ,което можете и да промените.Има и е.maili .

Te са:

ekip@darik.net; kv@darik.net; ivanov2@abv.bg; marinela63@gmail.com; regioni@darik.net; lachezar@dobrev.info; mariana@darik.net; web@darik.net; Ekip@darikfinance.bg; HHristov@darikfinance.bg;

gong_web@abv.bg; info@lex.bg; info@tax.bg; v_velichkova@abv.bg; iliana@zar.bg; album@darik.net; signal.plus@abv.bg; admin@log.bg

Според мен някои са ненужни.Можете да подберете тези ,които ви трябват.

Вече има изпратени писма.Който иска ,може да изрази своето отношение относно заснемането на Паневритмията от въртолета.

От нас зависи дали следващата Рила ще имаме щастието да играем Паневритмията по-спокойно.

Време е да се включим в изграждането на Гражданското общество в България,защитавайки своите човешки права.

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят е говорил за въртолети ,от които ще слизат хора ,за да играят Паневритмия.Този въртолет е съвсем различен.Не можете ли да ги различавате? Или търсите оправдание за бездействието си?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично смятам за напълно безсмислено да хленча за "човешките си права" пред някаква медия. Дори и за Дарик да има ефект догодина ще се появи друг "дразнител". Ако сме хора на вярата би трябвало да решим въпроса с вяра (примерно след концентрацията в кръга да се казва формула или молитва). Забелязала съм също, че много от играещите снимат по време на паневритмия, което аз смятам за ме по-малко дразнещо. Все пак както се казва: каквото повикало , такова се обадило. Ако за нас самите е по-важно да си нсимаме паневритмията вместо да я играем какво остава за другите?

Линк към коментар
Share on other sites

Похвално е, че се интересуват. Но другия път може да използват балон. Безшумно и екзотично. Хем ще проявят уважение, хем ще направят впечатление.

Има начин всички да са доволни. :)

Миналата година снимаха две момчета с делтапланер, или нещо такова. На никого не попречиха. Даже присъствието им беше много приятно. Тази година също ми се стори че са там

Редактирано от Mdrya1953
Линк към коментар
Share on other sites

Тук можете да откриете част от писмото: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=210854 Акцията ни има някакъв минимален ефект.Явно братските форуми се четат.Който иска ,може да напише коментар след статията във вестника.

А относно вярата -тя е изключително мощно средство.Но дали я имаме?За мен тя е все по-слаба в сравнение с предходни години/10- 20/.Но може и да греша , ако са ми ''закърнели'' сетивата.Макар че доказателството е налице-има лифт.Защо не спряхме изграждането му с вяра?

А и Учителят е казал в разговори със свои ученици :''Когато можете ,сами си полейте градината!Не търсете допълнителна работа на светлите същества и Бога!''.

Не съм против обграждането.Напротив .То трябва да присъства всеки ден в нашата духовна работа.Но след като сме слаби ,аз търся и други начини ,за да мога както аз ,ТАКА И ДРУГИТЕ, да играят паневритмия.

Аз съм виждал достатъчно хеликоптери ,стрелби,гранични ситуации...Но това съм аз , а не някои жени ,деца.А и за тази музика се изисква тишина.

На който му е харесъл хеликоптерът ,просто да играе паневритмия на друго място ,да си намери музиканти ,които да свирят при тези условия и...да си поръча няколко хеликоптера за по-голям ефект.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес, докато пътувах, малко преди 10 часа, по Дарик радио, съобщиха, че за пръв път репортер на медията - Драго Симеонов, ще се качи в хеликоптер и ще снима от 2200 метра надморска височина седемте рилски езера и най-вече Паневритмията. Репортерът беше много развълнуван от това; доколкото разбрах за пръв път изобщо някой се качва в хеликоптер, за да снима това голямо събитие в Рила ... Освен това, репортерът и водещият дискутираха и смисъла на Паневритмията като танц-сливане с божественото :)

Съжалявам, че написах това; ако знаех само каква врява ще се вдигне относно този хеликоптер, относно интереса на медиите към танца Паневритмия .... щях да потисна радостта си и нямаше да споделя личното си отношение. За едни шумът от един хеликоптер е непоносим и вреден - добре. За мен не е така.

Ако не съществува медиен интерес към ББ, значи че то е извън социалните явления, извън много неща. И понеже не е - медиите се интересуват, търсят допирни точки, начини и похвати да направят материалите си. Друг начин няма: досега никой не е успял да спре медиен интерес; по-добре е редовно да се дава информация за медиите - какво се случва в ББ, какво предстои; контактът е неизбежен, защото всички трябва да работят заедно и да има комуникация - без такава всички ще бъдат изненадани и всеки ще дърпа към собствената си черга. Подобна взаимосвързаност налага конюнктурата на нашата съвременност и много неща трябва да се променят. Хубаво е да се започне с даването на полезна и точна информация, защото една затворена система рискува до такава степен да се затвори, че да изгуби ключовете към външния свят... А доволни от това не може да има, най-малкото не е практично.

Хубав ден на всички :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако линкът за писмо до ДАРИК не ''работи'' ,можете да ползвате: http://www.bratstvoto.net/vehadi/fr1n.html .След като влезете във форума на сайта -прегледайте СЪБОРИ,РИЛА 2009.

Всеки е направил вече своя избор.Има позитивни реакции на различни нива на Братството.Братските сайтове отново доказаха своето голямо значение при провеждането на кампании.

Благодарим на тези ,които ни помагат, и на другите,които ни защитават.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не бях на Рила тази година, не съм играла и Паневритмия, но не бих казала, че това което се е случило е било някакъв вид изпитанийце или нещо подобно измислено.

Това действие си е било чисто и просто ощетяване и нарушаване на личните права на човек, както и на цялата група хора там.

Идеята с изпращането на писмо може да има и минимален ефект, НО поне има действие, което говори, в Братството има хора , на които им пука, и им благодаря за това, защото аз отскоро се интересувам от учението на Дънов и се радвам, че не всички просто приказват скептично и само се скриват зад недоразбраните си идеали! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да обясним на Дарик, че Паневритмията се играе на музика, а хеликоптера издава силен и натрапващ се шум. Тези два удивителни факта явно са убегнали на острото им, репортерско внимание.

Явно много неща трябва да се обяснят ... ако има желаещи. Доколкото виждам такива няма :)

Шумът се оказва определящ - не вниманието, не желанието на хората да се докоснат до Учението, дори и по екзотичен начин - да бъдат там, където искат да бъдат, където и където мечтите им ще се осъществят и ще се докоснат до съкровеното си желание.

Ако шумът пречи, ще пречи всичко.

Ако има погледи, клюки и неодобрения, няма да има нищо - ще има само един безмислен танц в името на несъществуващо щастие и всички други ще бъдат пречка ...

Всяка система има нужда от развитие, от промяна, от обновяване, от любов и от живот.

Така, че усмивката ще помогне ...

Напълно съгласна съм с Мона по този въпрос. Така и аз усетих нещата.

Не е от значение кой какво е поругал и се е опитал да поругае, съкровеното вътре в ученика е същественото... Това ви е било изпитание и ДАР от Учителя и изобличение за да се събудите. Аз също имам такива изпити и ще ги имам докато не се науча напълно да се концентрирам и да изключвам всичко външно отдавайки се изцяло, а след като това се случи, усмивка... :)

В момента на прелитането над мен усещах силен вятър и мирис на гориво – не можех да мисля за нищо друго освен за хеликоптера. След като няколко души споделиха, че им се е искало да метнат камък по него… явно не само за мен е бил голям дразнител.

http://panevritmia.wordpress.com/2009/08/2...ialoto-bratstv/

Тези изпуснати думи говорят за много тънки неусвоени уроци и са свое го рода задача, за работа над себе си. След като се усвоят добре тогава и най- дразнещият шум ще се превърне в музика.

Уроците са уроци за всички правата на хората също , те също влизат и в уроците.

Никой не казва, че не трябва да се подхожда с великодушие към проблема, но неправилно е и да се погазват правата. Ако някой нахлуе в личното ти пространство и наруши святото ти равновесие как ще реагираш нали си длъжна да намериш начин да го защитиш . Само великодушие не стига, а това си е и задължение към духа.

Ами догодина да качат и бойни самолети за да ни изпитат търпението и великодушието.

Линк към коментар
Share on other sites

Всяко начинание и занимание си върви с подходящите условия. Щом като военна обстановка, бомбардировки и т.н. са фактори, които според Учителя нарушават условията (несъмнено едно от тях е хармонична и спокойна среда)- то в наше време условията също са подобни на военните...Представете си само колко изкуствени сателити кръжат в орбита около земята, излъчват, скенират и т.н. Дори и на една планинска поляна да е привидно тихо и спокойно- Земята като цяло съвсем не е нито тиха, нито спокойна...Не може една локална планина, още повече пък някаква поляна от планината, да бъдат тихо и спокойно място, изпълнвено с хармония...

Нямам против да се играе паневритмия или кой каквото там знае да играе. Имаш желание- играеш, но в края на краищата тук става въпрос не само за някаква индивидуална полза от играта (най-малко за някой паневритмията може да е приятно прекарване на толкова и толкова време- колкото трае, за друг- да му е приятно от движенията и упражненията- също както на някой би му било приятно да потанцува един или друг вид танц- да се "поразкърши", за трети ползата може да е здравословна...Никой не играе каквото и да е, без водещия мотив да е личната изгода- ако нямаше полза за индивида- нямаше да се играе изобщо), нито за ползата на цялата играеща група- Паневритмията е метод за "сверяване на часовниците" с по-фините нива на живота- духовни светове или както там още може да се нарекат...

Колко хора например са били с мобилните си телефони- независимо дали ще са с тях по време на игра, или ще са оставени някъде наоколо...А ако е въпрос- и един мобилен телефон е напълно достатъчен за да бъде "неподходящо условие"...Но, дори всички събрали се да поиграят паневритмия в планината си оставят мобилните телефони в къщите и отидат на планина така, както са ходили по времето на Учителя- то, колко ли сателитни приемници и усилватели на мобилните оператори са поставени по планините така, че да осигурят "покритие на сигнала" на колкото се може по-голяма част от територията на страната...Дали ще е бомбардировка с бомби, или негърмящи и безшумни, но за сметка на това- постоянни радиационни "откоси"- все неща, които са несъвместими с понятието "подходящи" употребено към "условия"- На Земята подходящите условия са в минало време. В момента условията навсякъде са неподходящи, в широк диапазон - от "нарушен баланс", до различна степен на неблагоприятност, че дори и на враждебност...Враждебните условия са понятие, обхващато все по-големи и територии ежеминутно...

Тази година една медия проявява някаква своя си инициатива, включваща кръжене с хеликоптер- не знам- предаване на живо или нещо друго...С всяка изминала година медиите проявяват интерес не само към паневритмията- в края н акраищата медиите са тези, които забавляват огромната част от човечеството...и понеже една или друга тема се изчерпва, търси се и се рови навсякъде...И хеликоптерът над играещите няма да е нито първото нито последното, а вероятно нито и най-шумното и стресиращо явление...Медиите какво ли не биха напарвили заради "живото предаване"...И все с мотива "ами обществото трябва да бъде информирано"- добре, лошо няма...но и да ни се ще да има някаква граница, практически такава не може да се постави...Какво ти нарушаване на право на религиозно изповедание или нещо такова- да кръжиш с хеликоптер във въздуха метри над група хора няма как да мине за нарушаване на каквито и да е права...

Така че, стигне ли се до условията- отдавна условията са неблагоприятни...Май на Антарктида все още не са, или пък на север- тук там в Сибир, Аляска и т.н. може и да има подходящи условия, но едва ли бихме се засилили към някой от полюсите на "турне" да поиграем паневритмия при подходящи условия...

Или трябва да се осигурят подходящи условия тук, или...както Учителя казва "грабвам си шапката и цигулката и заминавам"...В различни времена има условия, в които могат да се използват едни или други методи. Когато условията станат неблагоприятни- или се сменя метода, или се започва "битка" за връщане на подходящите условия- най-често се оказва, че подобна кауза е обречена...Кой би се отказал от глобализирането на комуникациите, или по-точно- може ли да се тръгне на поход срещу глобализирането на комуникациите и прочие там човешки дейности, които правят условияата на много места неблагоприятни за живота и здравето като цяло, а какво остава за един метод като паневритмията...дано мнението ми да бъде разбрано правилно, а то като цяло е в това, че съпротивата по отношение на промени във физическия свят е безсмислена. Единствено Духовния свят би могъл да помогне- как? Целта остава същата, но методите се променят- с това може да помогне Духовния свят...А за комуникация между този свят и духовния свят е нужна тишина- не външна, а вътрешна- като условие, и умение за слушане и разбиране...

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да разбера защо хората така се оставят някак доброволно да бъдат осквернявани най-ценните неща в живота им.

Казват - е,то така се случва, какво можем да направим.

Нали всички живеем заедно, а всеки сякаш е отделно със себе си. Съгласна съм, че вътрешната тишина създава най-здрава връзка с духовното , но нали хората там са се събрали заедно, за да обменят енергия, положителни емоции..ритуалът завършва с прегръдка :feel happy:

Защо трябва да се позволява някой да нарушава това свещенодействие??? И да се казва,че нищо не може да се направи.. В момента не сме във време на действителна война все пак..

Бтв по време на събора звънях на приятеля ми, който беше на Рила и обхватът му не беше особено добър, така че малко или много влиянията на мобилните оператори там са по-леки.

Просто съзнанието на човек и най-вече подсъзнанието му е силно манипулирано, че сякаш той няма право на глас, няма право да защити своите права и нуждата от спокойствие и тишина( даже и външна). Нали уж духовните хора трябва да разпръскват светлина по пътя си, тези които пишат тук малко или много я съдържат, защо сте толкова скептични!!! :huh:

Все пак духовността има и чисто физическо проявление.

Линк към коментар
Share on other sites

Кристияне, ще ме извиниш, но това, което си написал, ми подсказва, че никога не си играл паневритимия на Рила, а и въоще! Аз съм играл много години и знам, че въпреки всички тези "неподходящи", според теб, условия, когато е нормална обстановката, т.е. няма кръжащи хеликоптери, нито взривове и т.п., тази "поляна от планината" се превръща не само в "тихо и спокойно място, изпълнено с хармония", а в едно истинско райско кътче и празник за душата, където действително можеш да почувстваш Любовта и да съзреш светлината, струяща от лицата и очите на играещите паневритмия, която привлича хора от всички краища на планетата!

И нещо друго ми се иска да подчертая - понякога под красивото прикритие на търпение и великодушие се крие малодушие или бездушие! И трябва да ги различаваме, защото, ако днес не искаме да си нарушаваме рахатлъка... нищо чудно, тази или друга медия, и другата година отново да постъпят по същия начин!

Има тема във форума за отговорността - ето една чудесна възможност да поемем нашата отговорност този прецедент да не се повтаря повече! А това е според нашите сили и възможности и зависи най - вече от нас... ако, разбира се, не бъркаме хрисимостта с овчедушието, защото хрисимият е воин на Духа - той може да мине и през огън, за разлика от овчедушният, който е инертен, примирен, пасивен!

Линк към коментар
Share on other sites

Днес, докато пътувах, малко преди 10 часа, по Дарик радио, съобщиха, че за пръв път репортер на медията - Драго Симеонов, ще се качи в хеликоптер и ще снима от 2200 метра надморска височина седемте рилски езера и най-вече Паневритмията. Репортерът беше много развълнуван от това; доколкото разбрах за пръв път изобщо някой се качва в хеликоптер, за да снима това голямо събитие в Рила ... Освен това, репортерът и водещият дискутираха и смисъла на Паневритмията като танц-сливане с божественото :)

Съжалявам, че написах това; ако знаех само каква врява ще се вдигне относно този хеликоптер, относно интереса на медиите към танца Паневритмия .... щях да потисна радостта си и нямаше да споделя личното си отношение. За едни шумът от един хеликоптер е непоносим и вреден - добре. За мен не е така.

Ако не съществува медиен интерес към ББ, значи че то е извън социалните явления, извън много неща. И понеже не е - медиите се интересуват, търсят допирни точки, начини и похвати да направят материалите си. Друг начин няма: досега никой не е успял да спре медиен интерес; по-добре е редовно да се дава информация за медиите - какво се случва в ББ, какво предстои; контактът е неизбежен, защото всички трябва да работят заедно и да има комуникация - без такава всички ще бъдат изненадани и всеки ще дърпа към собствената си черга. Подобна взаимосвързаност налага конюнктурата на нашата съвременност и много неща трябва да се променят. Хубаво е да се започне с даването на полезна и точна информация, защото една затворена система рискува до такава степен да се затвори, че да изгуби ключовете към външния свят... А доволни от това не може да има, най-малкото не е практично.

Хубав ден на всички :)

Мона, няма нищо лошо медиите да проявяват интерес към паневритмията и учението, но... не по този начин, нали? Не е задължително, нито пък желателно, паневритмията да се снима от хеликоптер, просто защото това пречи и нарушава магията на това свещенодействие (за нас)! Причината е ясна - при паневритмията музиката е водещ мотив, с който се съобразяват всички участници. Когато тя не се чува, е все едно да накараме футболистите да играят футбол, но... без топка!

А иначе нямам нищо лично против Драго Симеонов - предполагам, че е симпатизант, но просто човекът не е преценил, че по този начин ще попречи на нормалното протичане на паневритмията. Затова и дължи на хората от Бялото Братство извинение.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с Мона, че контакт с медиите трябва да има. Но си мисля,че ако медиите не насочват приоритетно вниманието си единствено и само към атракционната страна на нещата, може да получават много повече и по-ценна информация. Все още вярвам и също се радвам,че има проявен добронамерен интерес към Паневритмията и въобще към ББ и се надявам,че реакцията към допуснатата грешка от страна на Дарик може да помогне за по-нататъшното подобряване на комуникацията. Има грешка, но има и прошка, стига сгрешилият да я осъзнава и да е готов да не я допуска повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Oх, до сега се въздържах, но след като Мона обясни много добре, на български език и пак никой не желае да разбере, ще опитам и аз да обясня.

Хора, разберете, това прилича на среща между азиатец и европеец, първият при среща остава на разстояние, покланя се, не гледа отсрещния в очите - така е нормално и правилно за него; вторият се насочва уверено към първия, застава близо, на една ръка разстояние, че дори и подава ръка, ръкостиска се топло и енергично, гледайки го през повечето време в очите ...

Е, и двамата са обидени и ядосани на другия, за това кой как е постъпил. Всеки от тях си мисли: "Другият няма как да не знае, че по този начин не е добре, че никой що годе умен и възпитан човек не се държи по този ужасен начин! Освен това, след като е постъпил вече така ужасно, поне да се извини след това, ама не ... какъв наистина ужасен човек! <_< "

Мислите ли, че репортерът в хеликоптера се е усетил, че шумът е толкова силен при хората, играещи паневритмия. Ако съпругът ми не се занимаваше с авиация и аз нямаше да зная колко силен е шума; още повече, че и в кабината е шумно, но далеч не толкова, пък и те са пътували от София до Рила и са попривикнали към шума. А не е само шума; на едно прилично разстояние от хеликоптера се създава и доста силен и неприятен въздушен поток. Но това няма как да го знае човек, който никога не е стоял извън излитащ, приземяващ се или прелитащ близо хеликоптер.

Нещо повече, възможно е дори да са имали предвид да снимат отвисоко, за да "уловят" фигурите, но после примерно да му е станало интересно и да е казал на пилота "Снижи, снижи, направи едно кръгче да направя снимки по-отблизо ..." А на пилота определено не му пука нито за шума, нито за завихрянето на въздуха (това пак от опит го казвам); той си е свикнал с това, не се страхува, не го смущава; на него дори му е много приятно да прави такива маневри - това е като да си опитен пилот на автомобил и да се кефиш от добре изпълнени виражи и т.н.

Защо репортерът не се е извинил - не знам, възможно е по много причини:

- още да не е разбрал какво е насътворил, въпреки или може би точно заради въодушевлението си;

- да е разбрал, но да се чуди на кого и как да се извини;

- вече да е казал, че съжалява за причиненото на някой от ББ;

и др.

И въобще не е ли по-добре от Дарик да се извинят? А аз не зная, някой свързал ли се е официално от името на ББ с Дарик, за да благодари за проявеното внимание и да обясни за причиненото неудобство?

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, аз лични определено не мога да приема доводите ти и множеството предположения. Не съм стоял до излитащ хеликоптер, но подозирам, че и ти никога не си играла Паневритмия на Рила на 19ти и не знаеш какво е усещането, атмосферата, ентусиазма, усилията по организацията на толкова много хора и т.н... Бих могъл в известна степен да приема, че е станало недоразумение, но не мога да приема, че управляващият хеликоптера и/или репортера не са съобразили простичкия факт, че приближавайки се много ще създадат проблем на играещите. Даже и от съседните върхове, а какво остава от ниско прелитащ хеликоптер, е видимa голямата група музиканти и певци, които стоят в центъра и под чиито тактове се движи цялата Паневритмия.

Основните цели според мен са:

- Всички медии да са наясно, че не могат да правят подобни неща с братството и събиранията им, нарушавайки правото им свободно да практикуват духовната си практика

- Дарик да се извинят публично

Хубав е интереса на медиите и се радвам за полижително отразяване и за уважението, което изпитват към братството и Учителя. Но ако това беше истинско уважение, а не просто медиен бизнес интерес, щяха ако не да поискат официално разрешение, най-малкото да попитат и да се информират как да снимат така, че да не вредят или прекъсват духовната праткика...

Разбира се братството също би могло да подобри комуникацията си с медиите и да предоставя по-често и повече информация какво е допустимо и какво не е, какво представлява Паневритмията и т.н. Въпреки, че реално в нета, а и не само там, има доста информация.

Освен изпратените имейли от възмутените до Дарик в момента се подготвя и официално писмо от Братството.

Веднага след инцидента проблема е коментиран и с техни колеги от други медии, които са били на място. Дано поуката да е взета.

Въпреки това мисля, че колкото повече хора пратят имейли до Дарик, толкова повече ще се намали шанса това да се повтори.

Линк към коментар
Share on other sites

Иво, "множеството" ми предположения са само относно по каква причина репортерът не се е извинил на Братството. Всичко останало, което съм написала са факти. Да не приемаш фактите, разбира се, имаш право, но така бягаш от действителността.

Да, случилото се е ужасно.

Но ... се е случило.

Първо, при една навременна реакация от страна на братството е можело и да не се случи.

Второ - реакцията след случилото се е странна: май наистина никой не се е свързал официално от името на ББ с Дарик - защо? Защо да се пускат много и-мейли, а да не се проведе един разговор на някой представител на ББ с някой от ръководството на Дарик? Това според мен е по-сериозната и нормална комуникация, а не заливането на пощата на Дарик с и-мейли.

П.П. Кой според вас преглежда пощата на Дарик, цялата поща ли успяват да си прочетат и колко от тази поща, дори и в синтезиран вид стига до ръководството на Дарик?

Много по-сериозно и авторитетно е някой, примерно г-н Грива да се срещне и то не със завеждащ отдел Връзки с обществеността на Дарик, ами направо с някой от шефовете или собствениците.

П.П.П. Току що една приятелка ми писа по Скайп и каза, че двете с дъщеря си гледат това:

http://vbox7.com/play:b37e056c&al=1&vid=598860

Няма да коментирам повече по тази тема.

Само на Моника13 да кажа, че

предполага предварително по-задълбочено запознаване с принципите и действието на тази т.нар. "динамична медитация",

аз не мисля, че непременно го предполага. Действителността е друга. За съжаление. Не само за такива доста далеч от ежедневието на повечето хора неща като медитация, ами дори за съвсем обикновени и уж близки до ума неща. Давам пример - до Ямбол има военно летище. Обичайна практика на пилотите е пикиране над града, буквално на няколко десетки метри над жилищните блокове; ей, така, за кеф. Това, че има майки с малки деца, дето току що са ги успокоили и приспали, че има болни хора, възрастни хора ... въобще не се сещат за тях. Пилотите са хора с висше образование, добре знаят какъв е ефекта от пикирането. А това са самолети, бойни самолети, не някакъв хеликоптер. Като на война е. Беше. Последните години нещо нямат пари за гориво. Но иначе сградите вибрираха, стъклата се тресяха, шумът беше УЖАСЕН. Канех се да пиша писмо до командира на поделението, с копие до министъра на отбраната; нищо, че съпругът ми е офицер в същото поделение. Обаче дойде кризата 1997/98 и писмото така си остана на компютъра ми, защото полетите рязко спряха.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Основните цели според мен са:

- Всички медии да са наясно, че не могат да правят подобни неща с братството и събиранията им, нарушавайки правото им свободно да практикуват духовната си практика от позицията на човек работил медиите и то точно в новините, смятам това за наивно

- Дарик да се извинят публично от позицията пък на човек играещ Паневритмия смятам това за дребнаво

....

Въпреки това мисля, че колкото повече хора пратят имейли до Дарик, толкова повече ще се намали шанса това да се повтори.

Беше направено сравнение с богуслужението по Великден в Ал. Невски - хубаво никой не би посмял да нахълта в олтара с мотор, ама виждали ли стее някой от свещенниците да си щтрака с фотоапарата по време на служба? Все пак външните пречки са отражение на вътрешните.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...