Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Неврастения


Zig_Zag

Recommended Posts

Здравейте отново,

няма да обяснявам излишни подробности,но скоро един непознат след като се запозна с мое мнение по определен въпрос ,каза,че явно имам неврастения.Понеже каза и други неща,които разбирам и бяха верни,реших да прочета и за невтрастенията.Оказва се,че имам тежката форма

Това извадих от нета и напълно ми отговаря за съжаление:

Тежката форма на неврастенията ще познаете по притъпените чувства, приглушените звуци, вътрешното раздвоение, омразата към близките и желанието да ги нараните. Ще я познаете по натрапчивите, нежелани мисли, които насила нахлуват в главата ви, по стремежа към смъртта. В това състояние човек губи работоспособност и амбулаторното лечение вече не помага. Но дори и при най-квалифицирана медицинска помощ, ако неблагоприятната психическа среда се запази, от болестта ще се измъкнете трудно. Следва неизбежен психически срив.

Моля Ви,препоръчайте ми добър психолог около Бургас и Варна.С Калин Цанов не успявам да се свържа,а и явно ще има нужда от по-дълго лечение,а София е далече

Макар да ми е неприятна мисълта за неврастенията,вътрешно се радвам,че поне разбрах защо се чувствам така,а това е първата стъпка към излекуването надявам се.Уморена съм вече да се бора с лошото си настроение,което навън успявам да овладявам,но само ако родителите ми или мъжа ми са наблизо направо осверепявам-заемам нападателно-отбранителна позиция,разстройвам се/разберете изнервям се крайно/,ставам груба,мнителна,гадна...

Не знам само как да избегна неблагоприятната психическа среда,като това е семейството ми?!

Помогнете,ако е възможно

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Неврастенията е стара и твърде обща психиатрична диагноза, която със сигурност е тръгнала към отпадане от диагностичните психиатрични справочници. Въпреки, че още присъства - има я в МКБ-10 например. Не знам от къде сте взела текста от по-горе, но не ми звучи много професионално.

Не толкова средата е важна: тя никога не е идеална! Важно е вашето собствено възприятие на средата, пречупването, оцветяването, което придавате на всичко случващо се! Важна е собствената ви когнитивна и емоционална рамка, в която виждате средата си, семейна или друга. Върху тази рамка и нейната промяна се работи в психотерапията. Няма как да живеем в стерилна психична среда - не е и нужно! А има и още нещо! Ние, с нашите собствени реакции, емоции и присъствие сме съставка, ингредиент в гозбата на собствената си психичн асреда и с присъствието си променяме цялата среда. Ако сосбвтвените ни реакции са невротични, това въздейства на цялата семейна система, на нейните членове и и по-склонните към защитно агресивна реакция променят отношението и държанието си към нас. Например тийнейджърите го правят веднага. Но не само те. Нашата собствена психика е тази, през която виждаме всичко в света около нас и от качеството на психичната ни призма зависи щастието или нещастието ни. Дори в ада да сме, можем да бъдем щастливи. Дори в рая да сме, можем да бъдем нещастни. Защото щастието ни зависи от собствения ни ум! Собствената ни психика има и свойството да се проектира автоматично върху околните, да дава директни несъзнавани послания, с които другият се идентифицира и реагира дори без да го осъзнава по съответния начин. Интересното е, че това става без знанието нито на проектиращия, нито на идентифициращия се с предаваната несъзнвана информация. Например, ако в подсъзнанието ви (съвсем простосмъртно и за яснота наричано така) има силна ранимост и вярвания за злоупотребяване с вас, страх болка, които на характерово ниво се парират от защитна агресивност, това се проектира в околните и те самите се жегват, нараняват от просъствието ни и започват да се защитават от нас с по-агресивното си поведение! Този феномен в психоанализата се нарича проективна идентификация и е ежедневие, но при невротичните и психотични разстройства действието му е особено явно. Прочетете за това в интернет. Възможно е семейството ви да не е идеално, дори е вероятно да не е. Но кое семейство е нормално? Аз нормален човек не познавам. Слушал съм за някакъв Буда или Зпроастър или Мохамед или Шанкара и т.н., но силно се сумнявам, че и техните персони са били перфектни. Всеки, колкото и духовен и извисен да е, си им аперсона, личност, която си носи нейните си неперфектности. Ако въпросните велики персонажи са неперфектни, какво остава за нас, обикновените хора и нашите обикновени семейства?!?! Така че, ключът към щастието ви е във вашата собствена психика и изчистването на подсъзнанието и! А това става чрез разширяване на съзнанието, което прониква в това несъзнавано, осветлява го, осъзнава го и започва да си създава нови здрави психични филтри/ карти/ рамка/ призма! Това прави психотерапията! Когато промените вас си, ще промените чрез присъствието си и семейството си! Разбира се, в процеса на промяната е добре те да ви съдействат и разбират, да с атолерантни и благи към вас. Но все пак, повечето от целия процес зависи от вас самата. Психотерапията ви учи как да бъдете терапевт на себе си! Особено съвременната такава като когнитивно поведенческата, фопкусираната в решения, хипнозата/ автохипнозата и нлп!

Прфепоръчвам ви психотерапевт от Бургас: Веселина Неделчева - поздравете я от мен!

Сърдечни пожелания за успех: Орлин

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, има го в линка от по-горе. Но ето го и тук:

Частен кабинет

vesnedel4eva@abv.bg

Гр. Бургас, ул. “Иван Шишман”№ 20, ет.2

Телефон за предварително записване: 0888 44 34 91

Психолог психотерапевт е и ви я препоръчвам. Контактувам с нея и знам, че е добра!

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...