Jump to content
Порталът към съзнателен живот

д-р Методи Константинов. Биография


Иво

Recommended Posts

Методи Константинов (1902-1979)

gallery_1238_51_36656.jpg

Философ, писател и обществен деец. Един от най-ерудираните и образовани последователи на Учителя Петър Дънов. Методи Константинов следва философия в София и международно право в Полша, защитава докторат в Познанския университет.

След завръщането си в България работи в Министерство на вътрешните работи и Министерство на финансите. Като директор на дирекция Пропаганда през 1943 г. е запознат с плана за депортиране на българските евреи до лагерите на смъртта и изиграва важна роля в спасяването им. Д-р Методи Константинов е автор на множество публикации на български и френски език, които го утвърждават като задълбочен изследовател с твърде широк спектър на научни търсения и му носят международно признание. Сред тях изпъкват съчинения с научен и езотеричен характер (“Световна астросоциология”, “Новата култура в ерата на Водолея” и др.). На 22 март 1922 г. Методи Константинов разпъва палатка на Баучеровата поляна и става първият заселник в селището на Бялото братство на „Изгрева”.

източник: из мултимедийния диск

Духовният Учител Петър Дънов

изд. Бяло Братство, 2009 г

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Голямата композиция трябвало да се придружава от отговорен юрист, знаещ полски. Габровски го изискал от Дирекцията на пропагандата. Това е д.ф.н. Методи Константинов, следвал 17 г. в Полша на издръжка на Учителя, с 4 факултета и с Докторат по международно право. Казах, че Информацията ми за спасяването е “от първа ръка”, тъй като съм я получил лично от него.

Потресен, Методи веднага посетил Учителя и показал Заповедта. Крайно строг, той я хвърлил на земята и извикал Лулчев:

- Намери царя и му кажи, че ако изпрати дори един евреин, от него и династията му помен няма да остане!…

- Слушам, Учителю! - козирувал полк. Лулчев и изчезнал.

Дълго обикалял напразно: царят се скрил. Гладен и недоспал, Методи го чакал под голямо напрежение. Било ясно, че царят е отстъпил и че сега срещу Хитлер се изправя Учителят…

- Учителю, бях във всички резиденции – Враня, Костенец, Боровец - никъде го няма - крие се - докладвал Лулчев съкрушен.

- Изчакайте! – затворил се, после казал само: - Кричим!

- Кой ти каза, че съм тук? – попитал царят нахлулия Съветник.

- Учителят ме прати ме да ти предам, че ако изпратиш дори един евреин в Полша, от теб и династията ти помен няма да остане!…

Последвало бързане до кабинета на Габровски: царят - да скъса Заповедта, а Лулчев – да вземе парче, за да го покаже на Учителя си.

- Какво завърши в Полша, Методи? – питал го Учителят.

- “Международни отношения”, имам Докторат в къщи, на стената.

- Утре ще го свалиш оттам! Днес ти защити своя Докторат пред мен. Спасиха се хиляди хора...

Мисията на д-р Методи Константинов

На 09.09.1944г. е юрисконсулт в Мин. на финансите.

През ноември, възмутен от неправди, Методи моли Учителя да му разреши да замине за Швейцария, за да създаде център на Учението, невъзможен при тукашния атеизъм. Вместо това той му поръчва да напише книга. После го облича в своя балтон: “Да не те познават духовете!” “На другия ден бях назначен за шеф на личния състав на едно от министерствата”.

При ареста на 20 декември заедно с Лулчев Методи отишъл, облечен с този балтон. Веднага го освободили.

През 1947г. Методи издал голяма книга “Учителят” 460.

В комунистическото правителство настъпила паника;

Г. Димитров викал мин. на културата на доклад;

Министерският съвет се ангажирал на заседание…

Мет. се приготвил за Белене, но се отървал с уволнение.

После д-рът по философия вадеше прехраната си с тежка работа в бригада за мозайки на итал. м-р Бертоли.

Без да напуска Б-я, създаде ц-ве във Франция, Арж. и др.. Явно, че му е помагала и бялата фр. връзка, която Учителят му подарил: отвори се пътят за кн. му към Фр-я.

Пристигаха гости от чужбина, за да се срещнат с него, а някои писма бяха адресирани:“Сф,д-рМ. Константинов”.

През 1977 г. му бе направен обиск; а през 1979 г. бе вкаран в болница, от която не го пуснаха жив.

“Моят Сатурн влезе в ХІІ дом – писа ми той. - Чака ме болница или затвор. Избрах първото…”

Почина на 16.02. 2 мес. по-късно следствените служби открили някои от книгите му и отишли да го арестуват. Но той бе вече недосегаем за тях…

Христо Маджаров Моята връзка

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...