Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството- личен избор или възпитание?


Puzzle

Recommended Posts

Привет на всички!

Моля за вашето мнение относно това- правилно ли е да се "налага" вегетарианството от родител на деца или това трябва да е личен, осъзнат избор?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравей, Puzzle!

Близо 10 години не ям месо. Имаше един период, в който и дъщеря ми го отказа, но после пак се върна към него. Не съм я карала да го прави, но тъй като не яде достатъчно плодове и зеленчуци, й казах, че отказването от месото изисква промяна въобще в начина на хранене, в замяната на една храна с друга,защото целта е преди всичко да сме здрави, независимо с какво се храним. Понеже много обича животните, предполагам,че един ден пак ще се върне към вегетарианството,но вече по един осъзнат начин, който ще й помогне да се храни пълноценно и да си набавя всичко необходимо. В никакъв случай обаче, не смятам да й го налагам. А и да си призная честно - мисля,че няма да мога. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Привет на всички!

Моля за вашето мнение относно това- правилно ли е да се "налага" вегетарианството от родител на деца или това трябва да е личен, осъзнат избор?

Здравей Puzzle,

и аз мисля като Моника. Преди всичко изборът трябва да е самостоятелен и да вярваш в него, за да можеш да го отстояваш.

"Насила хубост небива" има една стара поговорка.

Линк към коментар
Share on other sites

А някой чел ли е в ученията на Дановистите нещо по въпроса? За личния избор или за отговорността на родителите, ако се предполага такава! Къде бих могла да намеря информация?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Привет на всички!

Моля за вашето мнение относно това- правилно ли е да се "налага" вегетарианството от родител на деца или това трябва да е личен, осъзнат избор?

Според мен-да! По-добрият вариант...

Личен избор ли е да му се дава месо?!?! Осъзнат?

Един пример за ЛИЧЕН избор:

“Сложете бебето в кошчето с ябълка и заек. Ако изяде заека и си играе с ябълката, аз ще ви купя нова кола.”

ХАРВИ ДАЙМАНД - съавтор на поредицата книги “Сила за живот”

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Може да се започне с възпитание, но после едно пораснало дете само ще си реши.

Никой не може да го спре да си купува сандвичи и дюнери в училище например.

За мен е по-лошо детето да иска, да се срамува от желанието си и да се чувстава зле.

По-добре тогава да си хапва от време на време по малко.

Виждам как в семейства на стриктни вегетарианци се раждат деца, които направо налитат на месо.

Може би родителите са станали вегетарианци с много воля и насилие над себе си...

За мен по-лошо е "духовното месоядство", а не хранителното.

Много вегани започват да се десоциализират, да са критични, да гледат накриво хората, да ги поучават, презират и да се чувстват по-висши, а това е не духовно израстване, а его и горделивост.

Техните енергии и мисли имат по-лошо действие отколкото влиянието на един добродушен пържолоядец.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен е по-лошо детето да иска, да се срамува от желанието си и да се чувстава зле.

По-добре тогава да си хапва от време на време по малко.

Виждам как в семейства на стриктни вегетарианци се раждат деца, които направо налитат на месо.

Може би родителите са станали вегетарианци с много воля и насилие над себе си...

За мен по-лошо е "духовното месоядство", а не хранителното.

Много вегани започват да се десоциализират, да са критични, да гледат накриво хората, да ги поучават, презират и да се чувстват по-висши, а това е не духовно израстване, а его и горделивост.

Техните енергии и мисли имат по-лошо действие отколкото влиянието на един добродушен пържолоядец.

Не мога да намеря цитата на руски, но смисъла е, че човек и водка да пие, пак може да е по-духовен от някой трезвеник :)

Сещам се като дете как родителите ме тероризираха да ям месо. А аз не исках. И в малките класове се сещам как си раздавах кюфтетата в училище.

Каква е разликата между този терор и това да принуждаваш децата си да са вегетарианци?!

И двете са си интрузии, подтискане на личния избор и забавяне на еволюцията на човека.

А и не може да се каже, че само това е верния път. Пак се ограничаваме или парадираме с вегетарианството, което си е игра на егото.

Има и един духовен закон: "броят" се и имат значение само съзнателните действия. Направеното несъзнателно или насила добро въобще не може да е духовно дори и да изглежда като такова. Този, който не краде, защото го е страх от закона, не прави добро. Този, който не краде, защото не се е сетил, че може да се краде, пак не прави добро, защото не е избрал съзнателно да не краде.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Скъпи Зим,

Разсъждаваш в грешна посока...

Не говорим за НАСИЛСТВЕНО неядене на месо... Как можа да си го помислиш?!? Насила хубост не става...

Става дума за НЕДАВАНЕТО на месо от най-ранна възраст. Когато все още малкият човек не може да направи т.н. "личен избор"...

Сега напр. моят малък човек прави личен избор и не яде месо!

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Вчерашната мисъл на деня беше от Учителя.

Ще я преразкажа-Днес лекарите съветват да се яде месо, защото е по-силна храна. Да, по-силна е, но и по-разрушителна. У тревопасните животни остава страха, когато ги колят. Хората трябва да се откажат от ядене на месо, но по вътрешно убеждение, съзнателно. Да се самовъзпитат. Така ще се очистят от животинските си прояви.

И аз въпреки, че като дете не съм искала месо, са ме карали, яла съм. Днес, съвсем съзнателно не ям. Постепенно се отказах. Първо от свинско и тилишко. От известно време и от пилешко, никакви колбаси не ям.

Е, ям сирене, кашкавал, пак животински продукти, но се надявам постепенно и от тях да се откажа. Хубаво е, че и семейството ми започна да се ограничава в месояденето. :feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Скъпи Зим,

Разсъждаваш в грешна посока...

Не говорим за НАСИЛСТВЕНО неядене на месо... Как можа да си го помислиш?!? Насила хубост не става...

Става дума за НЕДАВАНЕТО на месо от най-ранна възраст. Когато все още малкият човек не може да направи т.н. "личен избор"...

Сега напр. моят малък човек прави личен избор и не яде месо!

Поздрави

Коментара не беше конкретно за теб. Просто бе споменато и това.

А това е интересен въпрос. Малките деца не могат ли да направят "личен избор" ?! Или свободната воля може да се прояви след определеня възраст ? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не мисля че е чак толкова наложително децата да правят някакъв съзнателен избор. Той е по-скоро инстинктивен. В по-късна възраст могат да си наложат съзнателно да ядат или да не ядат месо, когато са добре запознати със въпроса, последствията и т.н., но в началото изборът им е инстинктивен и какъв ще е, зависи преди всичко от предишния им живот. Ако на детето му се яде месо, ще си поиска. Ако не му се яде месо, ще поиска нещо друго. Прекаленото вслушване от страна на родителите в авторитети и познати относно това, какво трябва и какво не трябва да яде детето им, в повечето случаи ми се струват излишни.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Ето тук един цитат от Учителя за месоядството и децата.

„Децата трябва ли да се оставят сами да избират месна или вегетарианска храна? ”Не, те още не разбират и родителите трябва да им дават вегетарианска храна. Вегетарианството е бъдещ начин на хранене на цялото човечество.

Според мен в децата трябва да се създават правилни навици, а яденето на месо е един навик, който те усвояват от родителите си. И затова е най-добре родителите да дават добрия пример на децата си. Въпроса е друг, ако детето вече е придобил този навик за хранене с месо, колко лесно може да се откаже от него. Може би постепено, с добър възпитателен метод, е възможно да се оправи в детето този хранителен навик, който родителите създават. Според мен хранителните навици до голяма степен се формират в дома и семейството, така че е оставено изчяло на родителите, какви навици ще създадат в децата си.

Линк към коментар
Share on other sites

Скъпи Зим,

Разсъждаваш в грешна посока...

Не говорим за НАСИЛСТВЕНО неядене на месо... Как можа да си го помислиш?!? Насила хубост не става...

Става дума за НЕДАВАНЕТО на месо от най-ранна възраст. Когато все още малкият човек не може да направи т.н. "личен избор"...

Сега напр. моят малък човек прави личен избор и не яде месо!

Поздрави

Коментара не беше конкретно за теб. Просто бе споменато и това.

А това е интересен въпрос. Малките деца не могат ли да направят "личен избор" ?! Или свободната воля може да се прояви след определеня възраст ? :)

Естествено, че могат... Затова го поставих в кавички... :)

Въпросът е дали някой ги усеща, разбира... В 99% от случаите - предполагам - не!

Но това е друг въпрос и друга тема...

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Скъпи Зим,

Разсъждаваш в грешна посока...

Не говорим за НАСИЛСТВЕНО неядене на месо... Как можа да си го помислиш?!? Насила хубост не става...

Става дума за НЕДАВАНЕТО на месо от най-ранна възраст. Когато все още малкият човек не може да направи т.н. "личен избор"...

Сега напр. моят малък човек прави личен избор и не яде месо!

Поздрави

Коментара не беше конкретно за теб. Просто бе споменато и това.

А това е интересен въпрос. Малките деца не могат ли да направят "личен избор" ?! Или свободната воля може да се прояви след определеня възраст ? :)

Естествено, че могат... Затова го поставих в кавички... :)

Въпросът е дали някой ги усеща, разбира... В 99% от случаите - предполагам - не!

Но това е друг въпрос и друга тема...

Поздрави

С "личен избор" на малките деца, относно храненето, човек е добре да се съобразява дотолкова, доколкото детето има предпочитание към определени храни.

bulgaro е прав, че това е много "тънък момент" и "разкодирането" на тези предпочитания е труден момент. При моите наблюдения, страха и опасенията за здравето на детето, блокират усещанията на родителите в тази насока и често се вземат погрешни решения за правилно хранене относно детето.

Всъщтост, ако семейството (майката и бащата!) са вегетарианци - нещата са лесни. bulgaro го е казал, ...просто нещата става с "не даване на месо в ранна възраст".

При "смесени" семейства обаче, има много "подводни камъни" в тази насока и може да се стигне до големи проблеми. Нещата не са толкова елементарни и трябва да се внимава много.

Ако разгледаме "личен избор" при малки деца, от гледна точка на "свободна воля" (както споменава БожидарЗим), то такъв избор ТЕ нямат. :)

Свободен избор и свободна воля, не може да има човек, ако не може да носи отговорност за действията си.

Кой носи отговорност, ако детето боледува например в следствие на хранене? ТО (детето), защото е направило "свободния си избор" или родителя, който му е дал да избира ?

Линк към коментар
Share on other sites

О, bulgaro, защо си мислиш, че малкия човек си няма начини да покаже какво предпочита и какво не?

Аз съм отгледала две деца и прекрасно си спомням, как още от раждането си всяка от тях ясно показваше какво иска и какво не иска.

Хм, като се замисля, показваше е направо мека дума :D .

Ами че аз просто не бях в състояние да ги накарам да хапнат нищо друго, освен това, което те сметнеха за добро :) . Малката ми дъщеря се мръщеше и плюеше абсолютно всичко с изключение на кърма, дори и вода, което чак ме притесни, защото е лятно бебе, но ... явно си знаеше много добре. При това имаше страхотен апетит!

По-скоро обратно - като поотраснат малко, започват те самите да проявяват любопитство, а и фазата им на развитие вече позволява да бъдат прилъгани/изкушени да хапнат и нещо, което не са поисквали до сега (ако, разбира се, възрастните около тях направят това). И пак става въпрос за еднократно хапване/опитване, не и за твърдо прояждане на определена храна, освен ако няма перманентно давление от страна на възрастните.

Възпитанието за неконсумиране на месо (предимно като личен пример и обяснения защо) е едно, а забраната да се яде месо, в каквато и да е форма, включително индиректна и завоалирана (примерно правенето невъзможно да се яде), или оправдавана с възрастта и всякакви др. "логични" причини - съвсем друго!

И тъй като по-горе стана дума за съзнателния избор. За мен дете, което иска да яде месо, не следва да бъде ограничавано; оставете му шанса да направи своя съзнателен избор малко по-късно в живота си.

П.П. Обърнах се към bulgaro, но сме писали едновременно, така че и теб да попитам - НиколаДамянов, ти имаш ли деца и наистина ли не си разбирал какво те предпочитат като храна? :o Изумявате ме направо! Или май по-добре да си говоря с майки за храненето на децата. :rolleyes:

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

Изумявате ме направо! Или май по-добре да си говоря с майки за храненето на децата. :rolleyes:

Разумен избор!

Препоръчвам ти го... ( говорене по женски и с майки по темата!)

Тук за да коментираш, трябва поне да си прочела изцяло мнението на човека и... може би да си положила малки усилия да разбереш какво казва,...или каква идея има. Така си мисля ?!? :)

Според мен не си разбрала нито мнението на bulgaro нито моето, но може би пък имаш нуждата да се изявиш като опитна майка...Няма лошо! От тази гледна точка те разбирам.

В мнението ти обаче, има една-две много подвеждащи тези, но не бих ги коментирал отново, защото това което имаше да кажа - го казах.

Линк към коментар
Share on other sites

Не зная кой, какви наблюдения има, но като майка имам практика в живота си. Едното ми дете изобщо не искаше месо да хапва. С прилъгване и увещаване от баби и дядовци се научи да яде, сега постепенно сам се отказва. Другото си предпочиташе месо. Но сега, защото в къщи свинско и телешко изобщо не се готвят започна да не ги иска /дори и при баба и дядо/.

Та, навиците се формират в семейството, въпреки предпоставките и заложбите, с които един човек слиза на земята. Ако сме успели себе си да разберем и възпитаме няма да е трудно и децата да разбираме и да насочим в правилна посока. Разбира се личния избор на порасналия човек се уважава. :)

Но сякаш е по-трудно с многознаещите възрастни да се комуникира ;) Поне за мен е така. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

...

Изумявате ме направо! Или май по-добре да си говоря с майки за храненето на децата. :rolleyes:

Разумен избор!

Препоръчвам ти го... ( говорене по женски и с майки по темата!)

Тук за да коментираш, трябва поне да си прочела изцяло мнението на човека и... може би да си положила малки усилия да разбереш какво казва,...или каква идея има. Така си мисля ?!? :)

Според мен не си разбрала нито мнението на bulgaro нито моето, но може би пък имаш нуждата да се изявиш като опитна майка...Няма лошо! От тази гледна точка те разбирам.

В мнението ти обаче, има една-две много подвеждащи тези, но не бих ги коментирал отново, защото това което имаше да кажа - го казах.

Благодаря ти, Никола, за препоръките, какво трябва минимално да правя, за да публикувам коментар тук :) .

Не се имам за особено опитна майка (все пак имам само две деца), но някои неща човек е добре да коментира от личен опит (самият ти твърдеше в друга тема, че това важи дори не за някои, а за всички неща). А дори и тези мъже, които са татковци, вземат доста по-малко участие в отглеждането на бебетата, част от което е и храненето им - не защото не искат, а защото майчинството се ползва само от жената (и много рядко обратно). Затова ще повторя съвсем отговорно - Малкият човек, особено от 0 до 2г. е много трудно да го накараш да яде нещо, което не иска. След тази възраст важи това, което съм казала в горния си пост, а и xameleona след мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Та сещам се мойта щерка на три години как ми даде интересен урок и не ме остави, докато не променя съществени неща в себе си. .... това, ако не е воля.

....и много се надявам като порасне да не проявяват сексизъм върху нея (който сексизъм се среща навсякъде, дори и тука)....най-малкото, защото ще ги съсипе...

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

О, bulgaro, защо си мислиш, че малкия човек си няма начини да покаже какво предпочита и какво не?

Здравейте,

Диана, явно нещо ти е убегнало в коментара ми... <_<

Не си мисля подобни глупости..., за които ме упрекваш по начин, напомнящ ми Дядо Паисий...

:)

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Aaaaaa, не, не се сетих за дядо Паисий - иначе щях да започна така "О, неразумни, bulgaro ..." :D

Иначе просто реагирах на тези твои думи:

Става дума за НЕДАВАНЕТО на месо от най-ранна възраст. Когато все още малкият човек не може да направи т.н. "личен избор"...

Според мен детето е способно да прави личен избор още от първия си ден.

И на дете, което няма афинитет към месото, на каквато и възраст да му се поднесе, все няма да го иска.

И обратно.

А ако детето не яде месо само поради възпитание да не яде, колкото и подходящо и целесъобразно да е било възпитанието, пак има вероятност като порасне достатъчно да посегне към месото.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен вегетарианството е много личен избор, и при мен това стана на различни етапи от живота ми, докато при други хора е от раз.Но житейските пътеки на различните хора не са еднакви.Изборът трябва да е осъзнат.

Линк към коментар
Share on other sites

Ох, темата е много болезнена!

За какъв избор говорим - има ли вегетарианско меню в училищните и ОДЗ столовете?

И как ще има деца вегетарианчета, след като в детските градини задължително се дава месо и кайма, и то допускам с не много високо качество поради ограничените финанси .......

Мен са ме викали при старшата сестра и директорката да давам обяснения защо искам да дават на децата ми вегетарианска храна. ... Ами уви, не стана... Даже нарочно насила им дават..

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

В нашата детска нямаме съществени проблеми с това!

Само понякога на детенце му предлагат гарнитурата /ориза от пилето, картофи от свинското и т.н./, но тя категорично отказва... Не я насилват въобще... И ми докладва всичко... :)

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Привет на всички!

Моля за вашето мнение относно това- правилно ли е да се "налага" вегетарианството от родител на деца или това трябва да е личен, осъзнат избор?

Според мен трябва да е личен избор, но ако родителите са вегетарианци и детето е сви.кнало от малко как да се храни, това е чудесно.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...