Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Паневритмия. Въпроси от начинаещи.


Иво

Recommended Posts

Здравейте, приятели на паневритмията. Учих паневритмията при Ина Дойнова преди доста време. И общо взето я играя чрез изградените отпреди двигателни навици. Наскоро възникна един такъв въпрос: на упражнението "Квадрат" връщането назад и отиването напред дали се извършват по кръга, т.е. описва се дъга, или по права линия. Навсякъде в учебниците пише, че движението е по квадрат. Моите двигателни навици са по дъга. И в съзнанието ми - е дъга. Как следва да бъде?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей radhika - и моето усещане е за движение по дъгата, но това никак не ме притеснява. Според законите на космическото пространство през точка вън от дадена права могат да се прекарат безкрайно много прави, успоредни на дадената, а Паневритмията е космическа по произход и същност. Според мен да и натрапваме просто двуизмерно мислене би било връщане назад...

Линк към коментар
Share on other sites

Radhika, Донче, здравейте! Донче, знаеш, че уважавам и ценя теб като човек и мненията ти винаги, затова като кажа това, което искам да кажа, в никакъв случай не е в противоречие с това, което е водещото в теб - всеки да има пълна свобода на духа. Radhika, аз лично го играя квадрат - прави линии, защото Паневритмията е от прави и криви, нали, първото, което не е случайно - два метода за работа в живота. Второ, квадратът неслучайно е в Паневритмията - идейно погледнато той изобразява решаването на конкретна задача в живота. И тъй като сме на земно ниво, обикновено задачите, които имаме да решаваме също трябва да бъдат решени на земно ниво - решението отгоре, но приложението му - тук долу. И квадратът е много важна фигура - първо е фигурата на Земята, после е ключова фигура от Свещената геометрия и е Платонова фигура съответно, т.е. наистина има важно място в цялото ни битие. И затова аз лично пък го усещам най-естествено да го играя с хубаво изправени стени :)

Сега, от друга страна, абсолютно и напълно подкрепям, както казах, мнението на Донка (в смисъл, общото й мнение, доколкото го познавам) - по-добре човек да играе и въобще действа според така както му диктува отвътре, ще има по-голям резултат, отколкото да потиска вътрешното си усещане за сметка на механично изпълнение на нещата. И тъй като не съм привърженик на строгите правила в Паневритмията, защото вярвам, че каквито и директиви да има, тя е вътрешен и творчески процес - не може всеки път по един и същ начин да я изиграеш или почувстваш - вярвам, че няма грешки в нея, стига всъщност да се постигне крайното единение и хармония - и вътрешна, и външна. И даже допускам, че примерно както казваш Донче, че я играеш като дъга - че всъщност това изобразява твоя начин на решаване на задачите в живота и всъщност идейно ти пак постигаш същото! :) Паневритмията е преди всичко символи и значения - ако за един човек дъгата е по-силен израз на същото, то би било безсмислено да бъде каран да прави ръбове :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за мненията, на Донка и на Преслава. Виждам, че разглеждате въпросите, свързани с паневритмията достатъчно свободно и творчески! Не би възникнал въпросът, ако една приятелка, която е дипломирана учителка по паневритмия не ми заговори за описването на точен квадрат. Все съм го играла като дъга. Между другото попитах и нашата ръководителка на братската група в града, която също е дипломирана учителка по паневритмия, и тя ми отговори, че го играе по дъга, така го чувства за себе си. Всъщност не знам как действително го показва Ина Дойнова във филмите.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви и на двете, сестрички! Много ми беше ценно, което написахте и споделихте! Замислих се дали разликата в начина, по който играят партньорите би повлиял дисхармонизиращо. За кръга - едва ли. Ако кръгът е голям, почти не се усеща разликата между дъгата и правата - така съм го усетила на Рила. Ако кръгът е малък, като нашия, също не се забелязва явно, ако един играе по дъга, а друг по права линия. Двамата партньори биха го усетили съвсем леко - приближават се малко или се отдалечават, но това се случва през цялото време, така че не е повод за разконцентриране и нарушаване на хармонията.

Още нещо си мисля - ако вървим по дъгата, всяка следваща стъпка ние сме в точка от кръга, допирателната към която е перпендикулярна на радиуса на кръга. Ако вървим по правата, която е самата допирателна, ние сме перпндикулярни на радиуса в точката, в която сме се откъснали от дъгата и сме тръгнали по права, но с всяка следваща стъпка по правата, ъгълът, който сключва правата и съответният радиус в точката, в която стъпваме се отклонява от 90гр.

Линк към коментар
Share on other sites

Здрвейте, много е хубаво че обръщаме внимание на геометричните форми, които правим и че държим да са точни. За "Квадрат" - първоначалното изискване, което се постая на начинаещите,е поне да успеят да се върнат точно на мястото откъдето са започнали. Това вече предполага да се развие пространствено ориентиране. След това: в идеалния случай би трябвало да се направи наистина квадрат. Както отбелязва Донка, обаче при малък кръг, това перполага доста голямо отдалечаване от центъра с много прецизна ориенатция след това за да се върнем на точното си място. Нали си го представвяте - в един момент, при третото обръщане, когато вървим навън, ние пресичаме окръжността и излизаме извън нея. След това трябва да се върнем, при четвъртото движение. Обикновено не го правят всички и окръжността се "накъдря". Винаги се е дискутирал въпросът дали не е по-добре да се задоволим с по-малкото изискване при кръг с участници с различно ниво на опит - просто да се изисква да се връщат по местата си, описвайки леко дъгообразни линии. Да, това е компромис. Ако се напомня за геометрията на паневритмията (ненатрапчиво) постепенно групата ще си изработи навици. Трябва да се помни, че става въпрос за развитие на мозъчните центрове за пространствена ориентация, които не са развити еднакво у хората. Затова и паневритмията е и работа върху себе си. На първия етап работим върху себе си. На втория етап (всъщност едновременно) се учим да работим в група и заедно да правим хармонични, да не кажа перфектни геометрични форми. Нали помните, че Учителя я нарича "метод за самовъзпитание", Май беше .."на напредналите същества..." Не мога да намеря подходящ "смайл", така че пожелавам на търсещите съвършенство едно усмиханто търсене.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Radhika, Донка, здравейте.

Играйте "Квадрат" по права линия. Толкова е лесно и просто.

Какво се оправдавате, че било различно. Различно сте го играли до сега без да знаете. Ако знаете и пак го играете на криво, то си е за ваше добро.

Преслава Петрова

Дали правилата са строги или свободни не е важно. Резултатът ще дойде когато ги спазваме.

Светла_Б, здравей.

Изискването трябва да се обяснява така както е по описание, а всеки да го изпълнява според възможностите си.

Ако започнем да се задоволяваме по-малкото изискване заради участници с различно ниво на опит, може да се отпуснем и да се отдалечим от високия идеал на Паневритмита.

Да играеш по правилата е по-трудно, но пък старанието се награждава.

Всеволод

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...