Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Отношенията снаха-свекърва


Пламъче

Recommended Posts

Момичета! пожелавам ви на всички от сърце да станете свекърви един ден!Щастливи и добри. Тогава ще осъзнаете, че и това никак не е лесно... Причината за проблемите НЕ Е  в ориенталщината, а в очакванията на двете жени. Както и в страховете им. 

 

В момента съм въвлечена в подобна история и честно казано, нищо подобно не се случва - нито очаквания, нито свръхочаквания, нито намеси, нито съвети. 

Но, може би трябва да уточня, че не става дума за българи, поне от едната страна. Изобщо, отношенията снаха-свекърва не са на никакъв дневен ред. 

Дистанцията между човеците е най-добрата профилактика. 

Линк към коментар
Share on other sites

Дистанцията е много важна - взаимно да се уважава личното пространство на двете страни. Ако възрастната жена има ценности, които младата не споделя, то нито едната, нито другата са длъжни да се променят. Ами отнасяла се с ирония и незачитане - това си е неин проблем (отнася се и за двете страни). Не страда този, който е подарил, а този, който е захвърлил подаръка, защото не го е харесал. Не страда този, към когото се отнасят с ирония, а този, който я усеща и излъчва :) Оставете негативните чувства да се варят в душата и живота на този, който ги изпитва - не се опитвайте да ги споделяте с него :)

Линк към коментар
Share on other sites

Донче, всичко това ще е да е излишно, ако хората имаха усещане за лично достойнство. 

Което значи следното: както можеш да нападнеш, да нагрубиш, така и да се извиниш. Уверявам те, твърде малко хора го умеят. 

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Нямам нужда от ничии извинения - от тях има нужда извиняващият се. Така че това отново си е негов проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам нужда от ничии извинения - от тях има нужда извиняващият се. Така че това отново си е негов проблем.

 

Оппа, не бъди властната майка, де :)

 

Извиненията винаги са взаимни, ама едните са мълчаливи :)

Линк към коментар
Share on other sites

 

Нямам нужда от ничии извинения - от тях има нужда извиняващият се. Така че това отново си е негов проблем.

 

Оппа, не бъди властната майка, де :)

 

Извиненията винаги са взаимни, ама едните са мълчаливи :)

 

Може би грешно ползвах 1 лице ед.ч. Имах предвид всяка от страните има нужда от собственото си извинение - не от това на другата страна. Извиненията са за самия извиняващ се - не за този, на когото се извиняват :) по принцип. 

Аз обикновено не се извинявам - директно казвам, че съм допуснала грешката и с всички сили се опитвам да я поправя. 40 години страдах от чувство за вина - явно съм го изразходвала всичкото :)

Линк към коментар
Share on other sites

Донче, всички хора страдат или са страдали от чувство за вина, неизбежно е с тези родителски модели. Това е закодиран монолог у всеки нормален човек.

И точно поради тази причина направих другата тема, просто вметка.

 

Ала и хората са самостоятелни индивиди и свободата е най-ценното им благо. 

И смешното е, че дори и да се освободиш, отново си виновен, защото си свободен. Т.е. няма пълно щастие. 

 

Аз лично избрах да съм свободна и виновна, отколкото несвободна и виновна. 

Линк към коментар
Share on other sites

За отношенията между свекърва и снаха е много важна и специфичната емоционалност и ценности на едната и на другата, ако не си влизат в личното пространство е добре, това означава,че колкото и да са различни между тях има уважение. Но когато някоя от тях премине тези граници, в случая свекървата, това означава, че снахата трябва да се съхрани по някакъв начин, да си изгради някаква обвивка, която да неутрализира постоянните "набези" на свекървата. И още нещо ми хрумва, за по-просто устроения човек това е начина да опита да се сближи с някой, който е от друго тесто. Да го засегне, да влезе в неговата територия. Аз съм сигурна, че тази свекърва изобщо не си дава сметка, че обижда снаха си по този начин. Градското момиче с работата на стол.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами градското момиче вече е пораснало и е умно и кадърно. Не би следвало да се обижда от човек, който не може да разбере неговата ценностна система и битие. Все пак този човек е родил и отгледал нейния любим. Нека това е причината той да бъде уважаван отдалеч и безусловно. Един интелигентен млад човек ще разбере защо. 

 

Да се очаква от един възрастен и доказано закостенял човек да прояви нещо неприсъщо за него е същото такова нахлуване в неговото лично пространство. Ивета е права - в такива случаи уважителната дистанция е най-добрата политика :) 

Линк към коментар
Share on other sites

Може би и за възрастния човек е излизане от комфортната му зона, да се очакват неприемливи за него неща. Права си Донка, но ще поживеем и ще видим. Все пак трябва освен дистанция да има и някакво уважение чисто човешко, никой не говори за любов и привързаност, тези неща биха могли да поникнат все пак в отношенията дори и при камениста почва, каквато е различното възпитание и ценности.

Линк към коментар
Share on other sites

Именно. Тук виждам проблема в ти на мене - аз на тебе. Ако свекървата се отнася с неуважение, защо аз трябва да я уважавам? Как така няма да се чувствам наранена, когато тя дори умишлено ме наранява? Ами ей така - това е безусловността на личното ни отношение. Никой не може по никакъв начин да ми повлияе на моето лично отношение към него. Ако то зависи от поведението на другия, то значи другия ме манипулира... 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...