Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Простащината в общуването – мода или...? Какво може да се направи?


Пламъче

Recommended Posts

Напоследък често ставам свидетел на простащина при общуването между хората.Не мога да го приема за нормално,въпреки убежденията на много мои познати,че това е начин на оцеляване в трудното време в което живеем.Кризата ли ни прави такива,или има нова мода в поведението?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest НиколаДамянов

Напоследък често ставам свидетел на простащина при общуването между хората.Не мога да го приема за нормално,въпреки убежденията на много мои познати,че това е начин на оцеляване в трудното време в което живеем.Кризата ли ни прави такива,или има нова мода в поведението?

Това е нормално в днешно време

granat1, Системен ...бихте ли пояснили, какво разбирате под "простащина в общуването" ?

Може би е хубаво всеки да дефинира това понятие (с примери е още по добре!) и тогава да обсъдим кое "да"..., кое "не"..., или просто да коментираме...

Така някакси много общи приказки се трупат.

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък често ставам свидетел на простащина при общуването между хората.Не мога да го приема за нормално,въпреки убежденията на много мои познати,че това е начин на оцеляване в трудното време в което живеем.Кризата ли ни прави такива,или има нова мода в поведението?

Простащината може да е израз на безпомощност. В каква област е безпомощността зависи от конкретния случай;

Простащината може да е израз на вътрешна неуравновесеност и липса на спокойствие;

Простащината може да е израз на желанието да нараниш, много често възникнало в резултат на усещането, че самият ти си наранен;

Простащината може да е израз на желанието да се надсмееш над условията на живот, един вид бунт срещу всичко външно, което ни ограничава и потиска, забравяйки обаче, че истинските ограничения са в нас самите;

Простащината може да е просто опит да направиш впечатление – добро или лошо, според случая.

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък често ставам свидетел на простащина при общуването между хората.Не мога да го приема за нормално,въпреки убежденията на много мои познати,че това е начин на оцеляване в трудното време в което живеем.Кризата ли ни прави такива,или има нова мода в поведението?

Простащината може да е израз на безпомощност. В каква област е безпомощността зависи от конкретния случай;

Простащината може да е израз на вътрешна неуравновесеност и липса на спокойствие;

Простащината може да е израз на желанието да нараниш, много често възникнало в резултат на усещането, че самият ти си наранен;

Простащината може да е израз на желанието да се надсмееш над условията на живот, един вид бунт срещу всичко външно, което ни ограничава и потиска, забравяйки обаче, че истинските ограничения са в нас самите;

Простащината може да е просто опит да направиш впечатление – добро или лошо, според случая.

Бих добавила още-проява на неправилно домашно възпитание.

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък често ставам свидетел на простащина при общуването между хората.Не мога да го приема за нормално,въпреки убежденията на много мои познати,че това е начин на оцеляване в трудното време в което живеем.Кризата ли ни прави такива,или има нова мода в поведението?

Това е нормално в днешно време

granat1, Системен ...бихте ли пояснили, какво разбирате под "простащина в общуването" ?

Може би е хубаво всеки да дефинира това понятие (с примери е още по добре!) и тогава да обсъдим кое "да"..., кое "не"..., или просто да коментираме...

Така някакси много общи приказки се трупат.

Станимир много точно е дефинирал причините за просташкото поведение.Мисля,че няма смисъл от примери.Всички сме наясно какви са проявленията на простащината.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, съгласна съм - Станимир и всички останали добре дефинирате явлението.

Темата е по-скоро за неговото засилване, за неговата парадност, показност, демонстрация на сила.

Тя започна с псувните в американските филми, които много скоро си преведоха и незнаещите чужд език.

Допълни я липсата на възпитание, защото родителите бяха заети да изкарват насъщния или обезверени и натикани в емоционална дупка.

...

Не ми се разчепква целият 20-годишен процес. Мисля , че все още е силна тенденция, но може би е стигнала своя апогей. Защото се забелязва и обратната - една нова чувствителност, нов фин усет за събития и взаимоотношения, който кара някои млади хора да търсят други среди ... вкл. и нашата. :) И други изяви - грижа за природата, изкуства, наука и духовност. Поставени на нова, по-различна основа.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: късметче

За съжаление има много прекрасни хора, които се скриха или приеха простащината, за защитна маска. Точно прехода и оцеляването го наложиха...

Дано светлинката да пробие вече... :(

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

Станимир много точно е дефинирал причините за просташкото поведение.Мисля,че няма смисъл от примери.Всички сме наясно какви са проявленията на простащината.

Права си granat1, че Станимир е дефинирал много точно причините,...но целта ми беше по-скоро друга. С конкретни примери да можем да намерим други гледни точки (позитивно мислене!), което би ни предпазило от това, простащината да ни ядоса и издразни до такава степен, че да загубим своята хармония и баланс. А нима това не е основното и важно нещо за човек, водещ съзнателен (духовен) живот, към който всъщност се стремят голяма част от пишещите тук ?

Мисля, че идеята може да се осъществи и с мнението на Станимир (за което му благодаря!),...или поне ще направя опит... Слагам в кавички причините и се опитвам да разсъждавам.

"Простащината може да е израз на безпомощност. В каква област е безпомощността зависи от конкретния случай " - Защо трябва да ни ядосва един простак, който е безпомощен? Това е много неприятно и крайно състояние за човек, и по-скоро аз бих вникнал в причините за тази безпомощност и бих се постарал да помогна на този човек (с кураж, с помощ), от колкото да се отвратя от него или да го накритикувам.

"Простащината може да е израз на вътрешна неуравновесеност и липса на спокойствие" - Аналогично може да се разсъждава като при безпомощните хора... Неспокойният човек има голяма доза притеснения, страх,...който избива в някакъв вид действие, което за нас в момента може да е "простащина", но в крайна сметка за него самия да е "отдушника", "предпазната клапа", която да го спаси от пръсване...

"Простащината може да е израз на желанието да нараниш, много често възникнало в резултат на усещането, че самият ти си наранен" - Това го охарактеризирам към "Закона на Джунглата",...правото на силният. Често се среща в света. Да, но на човечеца му е писнало да го нараняват, унизяват,...прага на търпимост е прекрачен и за жалост той намира утеха в някаква простащина. Не е ли по редно да го разберем и да му обърнем внимание, че има и други методи,...да му подскажем и други действия... Най-лесно е да го изкритикуваме, заклеймим или отречем...

"Простащината може да е израз на желанието да се надсмееш над условията на живот, един вид бунт срещу всичко външно, което ни ограничава и потиска, забравяйки обаче, че истинските ограничения са в нас самите" - Подобен случей на горните, където човек "изпуска парата" с простащина, насъбрана от ограничения и натиск. Станимир дори дава решение на това... Може да му се подскаже на такъв човек, че причините са може би вътре в нас самите. Аз не бих се дразнил или ядосал на такъв човек, който се държи просташки... Дори бих се радвал за него, защото все пак (може и неправилно!) е намерил някаква дупчица, за да диша, ...в херметичният казан, в който е попаднал. В крайна сметка Живота е най-важен.

"Простащината може да е просто опит да направиш впечатлениедобро или лошо, според случая" - Тази категория е може би за комплексираните хора... Малко по лека форма (диагноза) на горните случаи. Можем да разсъждаваме подобно в горният ред на мисли. Това обаче може би е началото. Натрупани комплексите могат изключително да "изкарат от релси" дадения човек и простащините да станат доста сериозна част от ежедневието му... Тук навярно може по лесно да се помогне на човек,...превенция... Така си мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък често ставам свидетел на простащина при общуването между хората.Не мога да го приема за нормално,въпреки убежденията на много мои познати,че това е начин на оцеляване в трудното време в което живеем.Кризата ли ни прави такива,или има нова мода в поведението?

'granat1' ,

Можеш да се опиташ да приемеш.Да приемеш не означава да оправдаеш.Приемане в случая, според мен ,означава да не концентрираш вниманието си върху това,което не можеш да промениш.Приемане означава да не се гневиш,да не осъждаш,да не се разстройваш .Вместо това можеш да игнорираш дразнителите,като ги оставиш без внимание.Не си ли забелязала,че всичко върху ,което спираме вниманието си и осъждаме, сякаш засилва присъствието си в живота ни?

Второто ,което искам да кажа е моят отговор на въпроса ти в темата:Какво може да се направи?

Според мен могат да се правят много ежедневни малки неща.

Ако сме родители, можем ежедневно с личния си пример да даваме модел за добро и красиво общуване на децата си.

Същото можем да правим и във всичките си други общувания.

И май това е единственото ,което отделния обикновен човек може да прави.

Творците имат малко повече механизми чрез изкуството,което ако е истинско може да спаси света,като докосне много хора.

Така на принципа капка по капка вир и без да се борим с явлението ,можем да посяваме, всеки там ,където е ,семенцата на доброто и хармонично общуване.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, какво може да се направи?

Отговорът ми се дели на 2 части:

Какво да направим за себе си, за да не се чувстваме омърсени от общата атмосфера?

Аз се зареждам съзнателно с четива, с музика, с приятно общуване, с пречистване от вякакъв вид.

Ето тази сутрин моето малко антивирусно средство е новото стихотворение на Парнар в блога му. :)

Какво да правим в общуването си с другите?

Аз приемам общото в моя език и в езика на другия човек. Т.е. ползвам този тон, който е обичаен за него, а е допустим за мен ( без псувни, присмиване, подигравки и т.н.) Тръгвам от тази обща база и се опитвам да разбера основната му мисъл, независимо в какви изразни средства е облечена. Старая се да се получи комуникацията, която ми е необходима. Това е основното.

Допълнително в хода на разговора се опитвам да повдигна - ако ще на половин милиметър - силата, красотата и точността на изказването... а това някак променя и чувствата, стоящи зад него. Т.е. опитвам се малко да позакърпя дрехата на неговия изказ. Да изхвърля позьорстките, неистинските пошлости. .... Оказва се , че истински такива има в много, много редки случаи.

Когато българинът е злобен, пошъл, нараняващ, то е не от силни и активни отрицателни чувства, а най-вече от страх.

Погали страха, и той се разтапя.

И за да не мислите, че това е някаква предварително обмислена стратегия - вие и темата сте причината да се анализирам и да стигна сега до горните изводи. :)

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

:) Клаудия, късметче

Мислила съм за това, което ни заобикаля. Единственото важно нещо е приемане и неосъждане. Само с любов и усмивка можем да променяме себе си, а света-ами има кой да го променя.

На мен лично докато шофирам ми е най-голямото изпитание. ;) Рядко излизам от равновесие, но.... случва ми се. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Клаудия, късметче

Мислила съм за това, което ни заобикаля. Единственото важно нещо е приемане и неосъждане. Само с любов и усмивка можем да променяме себе си, а света-ами има кой да го променя.

На мен лично докато шофирам ми е най-голямото изпитание. ;) Рядко излизам от равновесие, но.... случва ми се. :feel happy:

Здравейте.

Да,xameleona,не ви е лесно в София.Бях за два дни.

Обичам София,защото е града на младостта ми и в редките си напоследък пътувания виждам промените,които не винаги са добри,ако човек реши да се задълбочи.Особено по улиците.Така,че разбирам това ,което казваш.

Но тъй като идвам за малко и този път упях да и се порадвам .

Когато ние успяваме да се усмихваме въпреки всичко,мисля,че и нещо малко в света около нас ,също се променя или по-точно реагира също с усмивка.

:)

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Освен простащина има и деликатност, има и свенливост, има и честно отношение, доблест ...

Днес имах такива случки.

Важно е покрай простащината, която задръства полезрението ни , да не забравяме горните качества. И когато ги срешнем, да ги поощряваме, да благодарим на хората за тях. Дори една мълчалива мила усмивка стига.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

За мен признаци на простащина са :

1. Псуване на поразия, като за добро утро. Назоваване на нещата с циничните им синоними.

2. Несериозно и цинично отношение към човешки страдания.

3. Неконтролируемо и несъобразено с обстановката изпускане на газове от горния или долния отвор. :D Често придружено със самодоволна реакция и гордост.

4. Плюене и секнене по улиците, излишни нечленоразделни крясъци.

Ако се сещате за още, може да допълните списъка.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не е човек, с който ще ми се налага да общувам често, който ще е близо до мен, предпочитам да е лош, но възпитан и с обноски, отколкото да е добър простак. Ако пък ще е близо до мен, предпочитам да е добродушен и безопасен простак.

П.П. Мисля че възпитанието малко облагородява образа на лошия, а простащината потъмнява образа на добрия. И двамата имат какво да научат един от друг. :D

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

За мен признаци на простащина са :

1. Псуване на поразия, като за добро утро. Назоваване на нещата с циничните им синоними.

2. Несериозно и цинично отношение към човешки страдания.

3. Неконтролируемо и несъобразено с обстановката изпускане на газове от горния или долния отвор. :D Често придружено със самодоволна реакция и гордост.

4. Плюене и секнене по улиците, излишни нечленоразделни крясъци.

Ако се сещате за още, може да допълните списъка.

5.Да обиждаш хората дори с намеци.

6.Като вземеш думата да не я даваш на другия(отхвърляне на диалога като средство на общуване).

7.Умишлено да предизвикваш скандали.

8.Да клюкарстваш,интригантстваш и да настройваш хората един срещу друг.

Може и още признаци да има,но в момента не се сещам.

Отнасям се с търпимост към такива хора,защото те не са виновни че им липсват първите 7 години.Оставам си с горчилката в душата и внимавам да не ги срещна отново.

Предпочитам да общувам с хора,с които имам какво да си кажа.Те са възпитани и духовно извисени.

Линк към коментар
Share on other sites

"5.Да обиждаш хората дори с намеци." - Ако му поискаш сметка за държането, гадното на намеците, е че простакът би могъл да каже, че е имал предвид друго и не е искал да те засегне. :D Лично за вас, има ли вид простащина от тези осем точки, която ви дразни повече от останалите простащини ? Може ли малко дете да бъде простак ?

"Това,което описвате вие е боклука на обществото,изметта ,не простака .Простака е Глупака ! Простака има простичка душа и сърце !" - Деяна, ти каза че си простачка. Простичка душа и сърце - ок, това звучи добре, ама "простака е глупака" все едно е обида към самата теб. :hmmmmm:

П.П.Тоест разграничаваш два вида простаци - с прости сърца и души, и прости по мозък.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Това,което описвате вие е боклука на обществото,изметта ,не простака .Простака е Глупака ! Простака има простичка душа и сърце !

Между простащина и простотия има разлика.Простащината е в повечето случаи стил на поведение(особено моден в последно време!).Простотията си е невежество.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...