Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Простащината в общуването – мода или...? Какво може да се направи?


Пламъче

Recommended Posts

  • Отговори 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:rolleyes: Не, не грешиш.

Възпитание, манталитет, социална среда.

Три фактора, които са толкова изостанали в нашата, иначе така красива, родина.

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съм съгласна с всичко казано по- горе.Бих добавила, че има следните истини."Науката и простотията край нямат"Така, че борбата е нещо неуместно.Да се разграничим от другия."По- умният винаги отстъпва".Може да толерираме различието, да се опитаме да го повдигнем.В школата на Питагор едно знание се подава от умния така, че да го разбере и най- умната и най- посредствената част от аудиторията.Изпитание на характера и умение за общуване бих го определила.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом и Светлата седмица не може да просветли нашите отношения,не означава ли това ,че зад привидно нежната външност може да се крие каменно сърце?

Линк към коментар
Share on other sites

Това е остатьк от селския манталитет и остарели предразсьдаци в миналото.Смятам че това ще отшуми с течение на времето.Започваме малко по малко да мислим кои сме ние.Защо сме тук,какво трябва да научим в този живот и защо имаме проблеми от наѝ различно естество.Имам 15 годишна дьщеря,която ме учи как трябва да вьзприемам другите такива, каквито са.Да се разграничиш от простащината днес направо си е подвиг.

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли простака да е искрен и за това ли е простак? Ако някой застане пред вас и ви каже с прости думи "Ти за мен си такъв и такъв!" значи ли че е простак? Ако вие не можете да приемете тази истина ще си кажете "Този е голям простак!" Така, че ... помислете малко! Да, да истината е относителна, но понякога не се замисляме и слагаме етикети!

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли простака да е искрен и за това ли е простак? Ако някой застане пред вас и ви каже с прости думи "Ти за мен си такъв и такъв!" значи ли че е простак? Ако вие не можете да приемете тази истина ще си кажете "Този е голям простак!" Така, че ... помислете малко! Да, да истината е относителна, но понякога не се замисляме и слагаме етикети!

Ами ако някой ти подвикне:Амааа,како ногу са ти дебели джуките!(примерно),ти как би отреагирала?

Линк към коментар
Share on other sites

Хе хе хе, или ти каже прекалено ти е разголен аватара smile.gif .......

Простащината не е в простака, а в ума на този, който класифицира простащината smile.gif

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Кое понятие не е в ума на този, който го използва?

Според мен простащината най-общо се изразява в директно и умишлени принизяване на статуса, състоянието на околните хора, среда, общество и т.н. с цел повдигане на собствения статус, за лично удобство, от скука, от мързел, за излизане от депресия или неудобство и т.н., въобще най-различни съзнателни и несъзнателни лични състояния които съзнателно и директно се оправят за сметка на околната среда. Действително в България тя е доста повече от други страни и за много много познати това е най-трудния яспект на живота в България, причина да избягват българи в чужбина, лекарство срещу носталгията и т.н.. Одумването и бъркането в личните работи на другите също е много разпространено в България, покрай представата за намалени дистанции между хората в българската менталност, т.нар. манталитет. От окултна гледна точка се сравнява със земната стихия, където равновесието на всяка частица се постига само чрез противодействие на околните частици. Директността в изявата на простащината се дължи на неовладяна емоционалност, която не е минала през базисно обучение, т.нар. седем години, като такава тя представя миналото на човешката култура. Привлекателността на простащината идва от чувството за свобода което предизвиква и което разтоварва от негативни чувства, така че тя е самотерапия на едно болестно състояние, но директно за сметка на околните и околната среда. Буда е обърнал особено внимание на контрола на емоциите и неразумните желания и в страните със силна будистка нагласа разликата се усеща, в други страни се постига чрез т.нар. обща култура и образование, .т.нар. "първите седем години".

Линк към коментар
Share on other sites

Гранатче, доскоро и аз си задавах същият въпрос- как да се отнасям в конкретна ситуация с подобни хора? за мен проблемът беше, че от желание да разбера какво се крие зад всичко , аз съм принудена да изтърпя цялата "вариететна програма" на дадения събеседник, като по този начин забелязах, че това ме поставя в някаква роля, която аз нямам желание да изпълнявам. но изпълнявах, и трябва да отбележа въпреки чувството си за срам, че и аз съм се държала по-подобен начин(предпочитам названието грубост- т.к. проблеми със контролиране на газовете нямам :) ).

сега вече не се чувствам задължена непременно да се съгласявам с някого само и само да стигна по-близко до неговата гледна точка. това не ме наранява, мога вече да изслушам всекиго и пак да бъда безопасно дистанцирана. това стана след като прочетох следното изречение: вашата задача е в това каквото и да правите да не засенчвате божественото във вас, съжалявам за перифразата, но предполагам, че всички знаят за какво става дума. и формули, които не казвам докато говоря с хора в подобно настроение, а само си припомням чувството, което ме е обзело докато съм ги чела и работила върху тях. и все пак... понякога, когато са искрени хората в такова настроение ми се струват много очарователни. например имам един колега, който е вечно в кисело настроение, когато става дума за работа, избщо не трябва да му съобщаваш, че някой се е влошил(по-добре ще е за всички, ако убедиш бабката да си свали кръвното чрез самовнушение :) ) , той така умело клинчи от всякаква работа, че неволно го толерирам тъй като ме збавлява много, в това отношение просто нямате представа до какви висоти се е идигнала неговата изобрвтателска мисъл :3d_146:. колегите ми се сърдят затова и вероятно имат право, но ...

за мен хората си остават мазки от някакво интригуващо платно-ако махнеш дори една, ще остане празнина-платното няма да е завършено.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Хе хе хе, или ти каже прекалено ти е разголен аватара :) .......

Простащината не е в простака, а в ума на този, който класифицира простащината :)

Да,простащината като понятие е в умовете на много хора,особено в моя!:DЗащо ли?Защото всеки ден ми се налага да се боря с хора които имат такова поведение и които замърсяват пространството с отпадни думи и жестове.

Приела съм съществуването им,въпреки борбата която трябваше да водя със себе си.

Измъчва ме въпроса защо броя на хората с просташко поведение расте вместо да намалява?Какво предизвиква този феномен в 21 век?Едва ли се корени само в домашното възпитание.:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли се корени само в домашното възпитание.g.gif

Да, основно, но и в липсата на такова. Значи имаме три възможности: добро възпитание, лошо възпитание и липса на възпитание. При третата възможност средата извън семейството ще запълни „празнините“ оставени от родителите. Но всъщност третата възможност е също лошо възпитание, но от малко по-друг вид.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че всичко започва от семейството ни!?Всеки е отговорен за това, какви мисли минават през него.Формират се егрегори около нас. Вселената не е място където всеки може да сее негативизъм.Хората говорят с думи, но различни езици.Това е целия проблем, :thumbsup2:ние сме заслепени понякога да проявим своето его и често не вникваме в отсрещната гледна точка. :thumbsup:Не бих категоризирала нещата до простащина, култура на общуване е по-добра категория.Всичко е въпрос на учене, на желание да се променя човек. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен броя на хората с просташко поведение расте,защото в ценностната система на човечеството настъпиха трансформации,които предразполагат към такова поведение.Имам пред вид,че някои добродетели взеха да се възприемат от хората,като пороци и обратното.Например агресията,като защитно поведение вече не се приема,като нещо лошо,а като нещо необходимо,което на човек му е нужно да оцелее,за да не го смачкат другите.Свидетели сме как бизнесмени си кръщават фирмите "Агресия","Агресор" идр. в реклами,в песни също слушаме да се говори за агресията,като за нещо нормално.От друга страна да си добър и да не отвръщаш на удара с удар,един път,втори път, повечето хора те взимат за глупак,който не може да се защити.Да проявиш милосърдие към улично животно,също не се приема еднозначно от всички.Например преди седмица бях купила храна за моя котарак,отивах да платя тока и видях улично коте,на което оставих шепичка от храната встрани от тротоара,по който минаваха в този момент семейство подръка,съвсем ясно чух жената да казва на съпруга си:"Айде-е и тая е мръднала!".Не се обидих,даже ми стана смешно,но и тъжно.Гордостта също много отдавна се приема като добродетел,а смирението,като слабост.Затова според мен простащината расте,защото границите добро-зло се размиха в голяма степен,а и родителите вече не знаят в какво да възпитават децата си,като виждаме всеки ден каква тиня тече и в медиите и в интернет.Все пак обнадеждаващо е,че се срещат и хора с реална оценка за добродетелите и този форум едно потвърждение затова.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, като се замислих ми мина през ума, че всъщност ние оценяваме винаги спрямо нашето собствено ниво. В смисъл, че дори и ако културата на хората бележи известно развитие във времето (примерно в период от няколко века), то, ако оценяващия се развива по-бързо от тези темпове, то ще му изглежда сякаш другите изостават в културно отношение, но в действителност това е относителна оценка. Факт е, че разликите в съзнанията на хората в настоящето са изключително големи. Факт е също така, че се намираме в кали юга, когато тези разлики изпъкват още повече. Реално обаче ако си представим средния човек през средновековието или пък в Рим, наслаждавайки се на разкъсваните от лъвовете роби на арената (а това даже е минавало за културно развлечение), то ще видим, че имаме едно малко развитие. Въпреки че хората в основната си част продължават да тънат в невежество, егоизъм и материализъм, все пак не малко варварски привички все пак са преодолени. Не мисля, че простащината и невежеството са нараснали сега спрямо отминалите векове. Сега обаче самите критерии на базата на които оценяваме са доста по-високи.

Линк към коментар
Share on other sites

Има и едно средно ниво на обществото - на преобладаващото мнозинство. И като почне то да пада ... става трудно.

Линк към коментар
Share on other sites

Критериите на оценяване са различни при различните хора.

Може би най-добрия вариант е всеки човек да попадне и да се движи в среда в която хората имат близки до неговите критерии на оценяване?Но дали това е възможно?:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...