Jump to content
Порталът към съзнателен живот

С партньор или без партньор по пътя на развитие?


Янина

Recommended Posts

Привет на всички участници! :P

Въпроса не е кой от двата пътя е по-труден, а кой е по-правилен. И как можем да разберем кой от тях е нашия?

Ще се радвам да споделите с мен този съкровен опит.

Янина. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Правилният път е този който не ни отделя от Потока. Ако првим нещо и то не ни удовлетворява, или уж случайни препятствия ни пречат

значи се отдалечаваме от Потока на нашата съдба. Душите ни трябва да изживеят себе си. Събитията и хората около нас са средството

за самоопознаване . Така че всеки сам трябва да намери Своя отговор ... И той ще е със сигурност верния ! Поне аз така мисля...

Бен :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :),

това е много индивидуален въпрос - за някой е по-добре с партньор, за някои не.

Но наистина, как да се познае?

Според мен трябва да се слуша сърцето и гласа дълбоко вътре в нас, да се помисли - какви са нашите стремежи, нагласи, нужди...

Всеки е свободен - няма строго и тежко : "правилен", "трябва",....

И да не забравяме - грешките са част от Пътя - ня трябва да ни сковава страх от "неправилно" решение.

Но всеки сам трябва да прецени в тази област.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, по памет ми е останало по Учителя в този смисъл,

че ако на човек не му е определено да се жени и се ожени, ще страда, но ако му е определено да се жени и не се ожени, още повече ще страда.

От друга страна, според мен отношения на ниво брат и сестра са от по-високо поле, независимо дали са женени или не, въпрос на отношение.

напримен за някои причината да търсят партньор може да е свързана с напрежения от сексуалната енергия,

друг може да търси в другия нещо, което му липсва.

Човек може да даде само това, което има в себе си, а Учиеля е давал в смисъл, че Любовта не е за пигмеи, за накого опасна сила...

въпрос на готовност, съзнание, др.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Димо,

Има нещо което не ми е много ясно. :( Как човек разбира дали му е определено да се жени или не? Имайки предвид, че голяма част от хората се женят докато са млади (20-25г.) и нямат достатъчно опит. Как да се предпазим от нежелана грешка?

А защо се влюбваме и се чувстваме "на седмото небе", когато любовта е споделена и може ли това чувство да е само заблуда?

Извинявай че питам толкова много! :hypocrite:

Антон

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото съм срещал, Учителя препоръчва мъжете да се женят след 30 г. а за дамите след 28 и коментара беше в смисъл, че сега такива са условията(може би не само по негово време да е така)

Само да разгледаме някои неща...

един студент какви условия има за създаване на семейство на 20-21 г., колко струва един едностаен апартамент и колко време трябва да се работи за него и др., май сметката горе долу е такава.

също мисля че касае и определени цикли в живота, свързано с различни тела, също астрологически съчетания.

някои хора може да имат кармични връски, женитбата е метод за плащане. Според Учителя на небето се интересуват, когато някой се жени. и е строго определено кой кого да обича.

от друга страна при физически контакт се получава преплитане на аурите, не се изключва и кармичен обмен. не случайно Учителя не е препоръчвал женитбата за ученика.

(но е имало и общ окултен клас, за женени)

Разказва ми една възрастна сестра в смисъл, че Учителя бил дал задача 1 месец без сношение, но никой не издържал, (1 брат честно си казал). Според Учителя сношението не е смъртен грях, но временно отклонение от правия път. и може би е за предпочитане човек съзнателно да работи, за да не се жени под влияние на сексуални импулси. а след влюбване следва разлюбване.

нещата по въпроса май са комплексни, касаят и мозъчни центрове, енергии, др.

по-хубаво без бързане:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Димо :)

Говорил съм с много и различни хора, които са имали достъп до тъй наречената вътрешна школа на Учителя. Мненията за това дали ученикът трябва да се жени или не са много противоречиви. Въпросът не трябва да се закотвя нито за учениците, нито за не-учениците. Нама готови рецепти - въпрос на карма, избор и още много други фактори. Съгласен съм с Ради - за някои е по-добре да са без партнъор, за други - с партньор. Мисля че правилния въпрос, който трябва да поставим е как да разберем кое е по-добре за нас. Най-добре според мен е всеки сам да реши на базата на личния си опит и интуиция. Всяко буквално възприемане на съвети от т.н. "напреднали" ясновидци, ученици и други подобни може да доведе до катастрофални житейски резултати... чувал съм за такива случаи ... а и аз съм преживял някои проблеми.

Относно въпроса поставне от Янина... аз виждам няколко варианта:

- без партньор -> много добре за който може... но трябва да стане без вътрешно насилване иначе може да има катастрофални психически резултати

- с постоянен партньор -> според мен това е добър вариант... стига такъв да бъде намерен. Трудно е да се отговари на въпросите понякога обаче: защо съм с този човек, това само химия ли е между нас, какво ни свързва, колко близо да го/я допусна и т.н.

- с често сменяеми патньори -> според мен това не е добър вариант... но има хора за които е добре. Има много опасности тук (както и с всеки друг от горните избори естествено)

наистина как човек да определи... казано честно нямам готов отговор. Някои от вас има ли идеи?

Иво.

Линк към коментар
Share on other sites

Говорил съм с много и различни хора, които са имали достъп до тъй наречената вътрешна школа на Учителя. Мненията за това дали ученикът трябва да се жени или не са много противоречиви. Въпросът не трябва да се закотвя нито за учениците, нито за не-учениците. Нама готови рецепти - въпрос на карма, избор и още много други фактори. Съгласен съм с Ради - за някои е по-добре да са без партнъор, за други - с партньор. Мисля че правилния въпрос, който трябва да поставим е как да разберем кое е по-добре за нас. Най-добре според мен е всеки сам да реши на базата на личния си опит и интуиция. Всяко буквално възприемане на съвети от т.н. "напреднали" ясновидци, ученици и други подобни може да доведе до катастрофални житейски резултати... чувал съм за такива случаи ... а и аз съм преживял някои проблеми.

Относно въпроса поставне от Янина... аз виждам няколко варианта:

- без партньор -> много добре за който може... но трябва да стане без вътрешно насилване иначе може да има катастрофални психически резултати

- с постоянен партньор -> според мен това е добър вариант... стига такъв да бъде намерен. Трудно е да се отговари на въпросите понякога обаче: защо съм с този човек, това само химия ли е между нас, какво ни свързва, колко близо да го/я допусна и т.н.

- с често сменяеми патньори -> според мен това не е добър вариант... но има хора за които е добре.  Има много опасности тук (както и с всеки друг от горните избори естествено)

наистина как човек да определи... казано честно нямам готов отговор. Някои от вас има ли идеи?

Съгласен съм, че въпроса е индивидуален. А за ходенето при ясновидци, Учителя дали не го е забранил за своите ученици:)

Според мен нещата трябва да се подготвят отрано, преднатално възп., окултни методи за деца - паневритмия, музика, дишане и със пръстите,

и може би на 20 - 25 години нещата може да са други.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Нама готови рецепти - въпрос на карма, избор и още много други фактори.
наистина как човек да определи... казано честно нямам готов отговор. Някои от вас има ли идеи?

И аз нямам готов отговор на този въпрос. Според мен това е съдба и човек трябва да я приеме такава каквато е, за да може да изживее пълноценно живота си.

Мога да споделя личен опит.

Съпруга ми се появи при мен в най-подходящия момент и се оказа най-подходящия човек. За него не съм се молила. Това е съдба. Моите разбирания за идеален мъж бяха съвсем различни, всъщност не знаех какво търся. А намерих това което винаги съм искала но не съм осъзнавала.

Любовта ни претърпя много изпитания и не винаги съм вземала правилното решение. Много пъти съм искала нещата да се случват по друг начин и съм оставала разочарована, но по-късно прозрях , че всичко си е било на мястото. :) Всяка трудна ситуация по скоро ми е давала и всяка секунда борба си е заслужавала.

Благодаря ви много за отговорите. Всеки от вас искрено сподели опит и мислене по въпроса, но наистина ми се иска да чуя и мнение от жена. /мъжете да не се обиждат :P /

Янина

Линк към коментар
Share on other sites

И аз нямам готов отговор на този въпрос. Според мен това е съдба и  човек трябва да я приеме такава каквато е, за да може да изживее пълноценно живота си.

" - какво да правим ние женените?

(У.) - забравете че сте женени" :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

преди години аз много се стремях към такава връзка - работих за да я имам. Минах през доста страдания - и то много силни.

Сега имам пълноценна, хубава връзка.

Всичко е въпрос на избор в един момент.

Така е- аурите се преплитат, кармата също.

Така може да се помогне...но тука само свободата може да реши...

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! :)

Не съм чела нищо от Учителя по въпроса.

Но мисля, че до определен етап на духовния път може.После става пречка.Но не трябва борба, а сексът да отпадне по естествен начин, когато вибрациите се повишат.(Както е с отказването от месо и др.)

Хората, които общуват интимно, си взаимодействат и на по-фино, кармично ниво.Подобно е при екстрасензите.И ако единият е с по-развито съзнание, се излага на опасност от размяна на карма с отрицателни за него последици.Ако и двамата са на едно и също ниво, мисля, че обменът е положитилен.Но кой да каже, има опасности..

Когато човек твърдо се установи в Духа, може би е възможно, но със съответния партньор.Но защо да говорим за това, нека първо познаем Духа! :)

А за цитата, който дава Димо: "забравете, че сте женени" - аз го тълкувам, че се отнася за отпадане на секса при семейните двойки.

Поздрави

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Според мен всеки трябва сам да открие за себе си дали да има партньор или не. Учителя е казвал, че някои са женени, но всъщност не са и други, които не са женени - все едно, че са. Доколкото са ми разказвали хора, които са живели на Изгрева там са се чувствали много объркани от този въпрос. На тях им е било по-лесно. Отивали при учителя и го питали Учителю аз да се женя ли или не и той им казвал - на всеки различно. Имало такива на, които е казал да не се женят, но те са си имали постоянни партньори до себе си. Имало е и такива, които са били женени и са ходели на Младежкия Окултен Клас известно време. Изобщо дори и тогава е царял пълен хаос по темата.

Познавам хора избрали различни пътища, които те за себе си смятат за правилни. Едни са се оженили и отглеждат и възпитават децата си по един нов начин. Това, което обаче се случва много често е, че дори и двамата партньори да са вегетарианци и да имат общи интереси, техните деца се женят за хора, които примерно ядат месо (тук не става въпрос само за вегетарианството, а и за начина на мислене) и от там връзката започва да се губи. Тези, които вече 3-4то поколение живеят с идеите на Учителя и са вегетарианци са започнали да се отдалечават. Това, което са получили с раждането си им се струва някак естестествено и не му отдават голямо значение. Все пак те са възприели много от това, което са ги учили и живеят по-различно от останалите.

Други хора живеят заедно без да се женят. Това е все по-"модерно", но в крайна сметка с договор или без те са си женени.

А тези, които имат безразборни и многобройни връзки и прескачат от партньор на партньор също не са малко. Според мен те в стремежа си да нямат партньор имат най-много :)

Досега незнам да има някой без партньор... Има такива с малко по-постоянни партньори и с малко по-непостоянни партньори.

С думите си се надявам, че не съм засегнала или обидила никого, това е само моето мнение.

Поздрави,

Иви

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте:),

аз съм съгласен с Иви.

Има и без партньори - зависи от случая:).

Така е - преди Учителя е бил достъпен на физ. план, но и сега помага - непрестанно...

Не ни е оставил сами в трудност или в невъзможност да решим нещо - всеки може да опита.

Секса е разход на енергия - това е факт, но тука не засегнахме най-важното : Любовта.

Отношенията между хората - хората които са заедно имат отношения отдавна, много отдавна.

И бракът мобе много да помогне и много да попречи - зависи от нас.

Астрологията като наука, в своите изследвания се опитва да помогне в разбулването на тайната на тези най-интимни човешки отношения.

Важно е да познаваме и себе си, и своя партньор и да знаем какво можем да научим един от друг, как текат нашите енергии.

Договори на хария нямат значение - връзката става в Духовният свят.

И жененето и нежененето имат + и -.

Остава всеки да направи своя избор и да живее достойно, независимо дали е сам или не.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Ради,

Не знам защо всички говорят за секс :D аз имах предвид точно Любовта :D То, ако говорим за секс и с партньор и без партньор все ще се намери компания за малко :P

Иви :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм. :)

Който не е минал през любовта, не може да постигне Любовта.Единици са тези, които са стигнали направо до Божествената Любов и те са велики Учители.

Всеки търси любовта, но за да е градивна, трябва да я превърне в Божествена.Любовта върви със секса, затова когато любовта се трансформира, той също се трансформира.

В кого да търсим подходящия човек? - В този, който е дал път на Божественото в себе си.

"Обичаш ли някого, трябва да знаеш, защо го обичаш.Ако той е дал път на човешкото в себе си, като го обичаш, ще се натъкваш на големи противоречия.Под "човешко" разбираме онова, което е в разрез с Божията воля."

Учителя

Утринни слова (1936-1937г.)

том1 "Той създава"

"Реалност в любовта"

Ваня

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек твърдо се установи в Духа, може би е възможно, но със съответния партньор.Но защо да говорим за това, нека първо познаем Духа! :)

А за цитата, който дава Димо: "забравете, че сте женени" - аз го тълкувам, че се отнася за отпадане на секса при семейните двойки.

Поздрави

:)

"В специалните класове могат да влязат такива лица, които да бъдат образец, да се познават. Вдовици да влезат, но да са девствени. Женени също може, но които живеят чист живот. Онези, които са в чистота, те са свободни. Мома, която иска да се жени, не е свободна, не може да влезе. Годеници не могат да влизат. Сега, никому не трябва да става мъчно. Всички трябва да бъдете тъй разумни, да знаете, че всичко у нас трябва да става разумно. Всичко е обусловено, и ние не можем да престъпим великия закон на Бога, понеже има ужасни последствия. Ние седим пред тази велика интелигентност и не искаме по никой начин, даже най-малко да размътим Божественото съзнание; и Господ, макар че е дълготърпелив, не искам, да злоупотребим с Неговото дълготърпение.

Ние искаме Господ да се весели в нас, и ние да се радваме в Него."

Беседи и упътвания от Учителя 1922 г., стр. 212

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

при женитбата е важно да се знае кой е Извора на Любовта и да не се поставя друг на Божия престол.

Тогава имаме един истински брак, който сам Бог е благословил.

Тогава Любовта не пресъхва и връзката е Божествена.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съм съгласен с Ради.

Любовта трябва да не е обсебваща, сам Бог ни е показал какво е Любов. Мисля че всеки трябва да се научи да обича първо себе си за да може да обича и другите. Да разбере какво всъщност е Любов във всичките и аспекти.

В тази връзка има един адрес с впечатляваща презентация. Музика, картина и текст събрани по невероятен начин. Текста е на английски и малко се изчаква докато се зареди, но пък си заслужава.

Ето го и него:

http://www.theinterviewwithgod.com

Приятно гледане! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта трябва да не е обсебваща, сам Бог ни е показал какво е Любов. Мисля че всеки трябва да се научи да обича първо себе си за да може да обича и другите. Да разбере какво всъщност е Любов във всичките и аспекти.

Доколкото ми е известно, Учителя е давал, че Любовта има 35000000 форми.

Има център на Божествената любов, на милосърдие, има семейни чувства, еротични(в задната част на главата), те може да са проявление на Любовта също.

По Учителя, енергиите от задната част на главата -> напред, нагоре:)

http://www16.brinkster.com/freejobonline/m...milosardie.html

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

така е, Любовта има много форми. Учителят е говорил много за Любовта, но най-важното е, че чрез неговата Слово ние стигаме до нея, защото без Любовта няма живот. И това е нещо съвсем реално - не поетична метафора или красиви думи.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Всичките милиони форми са проявление на Божествената Любов.Самият живот е изява на тази Любов.

За любовта между мъжа и жената, си мисля - че за да е истинска, трябва да има единство между двамата.

Но пропускаме това, че трябва да свържем обекта на любовта си с източника (извора) на любовта, който е Бог в нас.Аз мисля, че при тази тройна връзка любовта става съвършена.Така ти се превръщаш в проводник на тази Божествена Любов.

Тя наистина има много измерения, видове, нюанси.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:hypocrite: Здравейте

според мен всеки ще си го завърти така както му отърва - въпрос на потребност. А това че нямало "трябва" и всичко опирало до свободата са само извинения пред свръхморализираната ни съвест. Невъзможността да погледнеш нещата ог всички ъгли те прави тесногръд и със визия за света колкото едно дете...Във различните моменти човек има нужда от някой до себе а в други няма....проблема според мен е какво да правим с партньора когато нямаме нужда от него :hypocrite: или по точно какво искаме ние от него....става сложно защото точна рецепта за хората няма ;

толкова много различни хора и само идно ришение - а които го има и го е приложил на пранктика, видял е че работи и за други нека го каже :harhar:

защото някой ще ми напише една далга проповед как, че що трябва да се прави..... :harhar: а колко хора могат да спазват нещо в продължение на 1 месец а ? малко са....Аз съм бил с и без партньор :)) сега съм със и не ми пречи а когато "нямам нужда " и искам за съм сам...получавам разбиране и търпение

А за любовта...каква обич като човек е изтъкан от толкова съзнателни и бизсъзнателни противоречия, мрази себе си, не се харесва - започва да компенсира - включва защитни механизими и започва да играе роли на някой....как да обичаш някои като не обичаш себи си :thumbsup1: успех на всички

Линк към коментар
Share on other sites

МЕЖДУ ДРУГОТО ЕТО ИМЕТО НА ЕДИН ОКУЛТЕН РОМАН В КОЙТО Е ЗАСЕГНАТ ТОЧНО

ТОЗИ ПРОБЛЕМ. КОЙТО ГО Е ЧЕЛ ДА ГО ПРОЧЕТЕ ПАК :D А КОИТО НЕ Е И ГО НЯМА ЛИЧНО ЩЕ МУ ГО ДАМ :hypocrite: ЩЕ ВИДИТЕ ЕДНА ИНТЕРЕСНА ИСТОРИЯ ЗА ЧОВЕК КОЙТО Е ПО-НАПРЕД ОТ НАС ПОНЕ С 40-50 ХИЛ. ГОДИНИ......НЯМА ДА РАЗВАЛЯМ ИЗНЕНАДАТА

АВТОРА Е : ЕДУАРД БУЛИВЕР - ЛИТОН ЗАГЛАВИЕТО Е : "ЗАНОНИ"

НЕ ПИТАЙТЕ ПОЗНАТИ ЗА КАКВО СЕ РАЗПРАВЯ :harhar:

А Я ПРОЧЕТЕТЕ САМИ

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...